1000 150 100 25 DINSDAG cnrwe5o«aooa 3fln No 257 60e Jaargang 1992 niNsn&R 31 OCTOBER UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir Jalstraai 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening B628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON De Braziliaansche Stads- en Provincienieuws VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Oeabonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. (JUU een ongeluk. {JUw gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De Staatsbegrooting. Uit de algemeene beschouwingen van de afdeelingen der Tweede Kamer; Geklaagd werd over de hooge kosten, üe uit het Handelsregister voor de Jurgerij voortvloeien, zonder dat het nut van dfit instituut daaraan evenre dig kan worden geacht. Men wenschte te vernemen, of de regeering het moge lijk acht vereenvoudigingen in dat in stituut aan te brengen. Sommige leden merkten op, dat de regeering voor 'het verleenen van sub sidies voor werkverschaffing in vele gevallen den eisdh stelt, dat döor de provincie voor een zeker, vaak zeer be langrijk, percentage in de kosten van het werk wordt bijgedragen, terwijl toch zeer dikwijls een werk onderno men word't, waanbij het belang der provincie in het geheel niet of slechts in zeer geringe mate betrokken is. Gaarne zou men vernemen, welk richt snoer in dezen door de regeering ge volgd! wondt. Eenige leden verklaarden er ernstig bezwaar tegen te hebben, dat in Drente bij de werkverschaffing loonen worden uitgekeerd welke verre beneden het standaardloon blijven. Gevraagd werd, of niet aan de lote rijwoede, welke ontstaan is door de reclame-campagne van de ,,H. en L- bank te Rotterdam" paal en perk moet worden gesteld. Eenige leden drongen aan op een wettelijk verbod' van bokswedstrijden. Gevraagd werd, welke maatregelen de regeering zich voorstelt te treffen ten aanzien van de z.g.n. belasting- vlucht 'uit ons land. Aangedrongen werd voorts op ophef fing der schattingscommissiën en over dracht van haar werkzaamheden op de colleges van zetters. De aandacht werd er voorts op ge vestigd, dat tengevolge van de sterke stijging' der huren, de huurwaarde van woningen en kantoren, de personeele belasting voor velen zeer drukkend is geworden. Op een wetswijziging, wel ke hieraan een einde zou maken, werd aangedrongen. Verschillende leden betreurden het, dat de dienst der belastingen met de administratieve maatregelen, nood'ig voor de uitvoering der Tabakswet, bij het in werking treden dezer wet nog niet gereed was. Deze leden gaven ook als hun meening te kennen, dat van deze wet een zeer sle.chte werking uit gaat, en zij drongen dan ook aan op intrekking er van. Verscheidene andere leden echter betoogden dat het allerminst juist zou zijn een nog kort geleden in werking getreden wet, reeds tlhans weder in te trekken. Bovendien maakt de zorg wekkende financieele toestand intrek king dezer wet ten eenenmale onmo gelijk. Verscheidene leden zouden gaarne naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 7) Zij ademen den bezwangerden lucht stroom. in, tengevolge waarvan een vroegrijpheid ontstaat, evenals bij de planten en de vruchten in de broeikas sen. Voegen we hier nog bij, dat dit onnatuurlijk ontwikkelingsproces zelfs dan plaats heeft, als de kinderen niet weten of voor 't minst niet begrijpen wat er eigenlijk om hen heen geschiedt. Mevrouw De Sergy had gedaan, wat tij kon wij hebben het haar tegen haar iman hooren verklaren om de droevige waarheid voor Lucie verbor gen te houden en het was haar bij ai haar leed een bron van troost, bijna van geluk, dat zij de innige overtuiging mocht hebben, daarin naar wensch te zijn geslaagd. Wat zijt gij schoon herhaalde zij, haar dochter miet hartstochtelijke teederheid omhelzend; Ge gaat nu maar mevrouw De Solauges, nietwaar' Helaas ja antwoordde Lucie, te gelijk zuchtend en glimlachend. Waarom helaas? AJs u 't gewild had, was ik veel Lever (hier bij u gebleven. Neen, neen, ge blijft al veel te dikwijls om mij thuis, ge zijt ai te veel fijn klein ziekenverpleegstertje. Ge omtrent de opbrengst van den tabaks accijns nader worden ingelicht, aange zien hun de raming van 20 millioen te hoog voorkomt. Gaarne zouden sommige leden ver nemen, of en zoo ja, welke maatregelen de regeering denkt te nemen om het misbruik van ontduiking van den ac cijns op het gedistilleerd te keeren. Eenige leden zouden gaarne een na dere uiteenzetting-ontvangen van de voor voorschotten voor woningbouw aangevraagde pelden. Sommige leden gaven als hun oor deel te kennen, dat de regeering met het verleenen van bouwpremies haar doel zeer ver is voorbij geschoten. Ten slotte verklaarden sommige le den het onjuist te achten, dat voor wo ningen, krachtens de bepalingen der Landarbeiderswet tot stand gekomen, geen premie wordt verleend. Overeenkomst tusschen Nederland en België. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel meldt In afwachting totdat een definitief accoord is gesloten, hebben de Belgi sche en Nederlandsche regeeringen in verband met de vliegdiensten tusschen beide landen een voorloopige overeen stemming aangegaan, volgens welke de tusschen beide landen dienstdoende vliegtuigen documenten aan boord moeten hebben, wjaaruit blijkt, dat bei de regeeringen controle uitoefenen op de vliegtuigen en op de vliegeniers. De vliegmachines moeten van een herken- ningsteeken voorzien zijn en mogen niet boven bepaalde plaatsen vliegen, welke hun nader zullen worden aange wezen. Zij mogen geen ontplofbare stoffen, wapens of oorlogsmunitie aan boord hebben. Alleen met bijzondere toestemming van het land, waar zij vandaan komen, mogen de vliegtuigen voorzien zijn van draadlooze telegrafie en telefonie. De vliegeniers mogen geen fototoestellen aan boord hebben, die gedurende de vlucht gebruikt kunnen worden. Postzendingen mogen per vliegtuig vervoerd worden als daarvoor tusschen de postadministratie een over eenkomst is gesloten. De vliegeniers moeten op bepaalde punten nederdalen, om zich aan de douanevoorschriften te onderwerpen. Wijziging Radenwet. Dezer dagen is de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot wij ziging van de Radenwet, met het oog op 'bezuiniging. 's Ministers voorbeeld gevolgd Men schrijft aan „de Avondpost" Dezer dagen vervoegde zich in de kazerne van de bereden militaire politie te Amsterdam een agent van de levens verzekering-maatschappij „Ons Be lang", een instelling aan de vereeni ging van onderofficieren „Ons Belang" verbonden, tot inning van de contribu tie der onderofficieren-verzekerden bij die maatschappij. moet van tijd tot tijd wat afleiding en wat amusement hebben. Dat is op uw jaren een levensbehoefte. Miss Mac Trevor, diie u vergezelt, is trouwens geen gewone gouvernante zij is door haar moeder met mevrouw De Solan ges zelf vermaagschapt en met haar zijt .gij even goed bezorgd als ge het met .mij zou'dt zijn. Is zij nog niet Waar, dat ik u hier alleen zie Ik geloof van niet. Ik heb mij ook wat vroeger gekleed, omdat ik althans enkele oogemblikken bij u wilde zijn. O, ik vind het (goed beschouwd, zoo jammer dat ik van avond niet bij u mag blijven. We hadden met ons beidjes zoo heerlijk over Lucien kunnen zitten praten. Alsof ik u. nu wij Luciens terug komst te wachten hebben, niet juist het best kan missen ik zal heden avond niet alleen zijn, mijn kind, want het geluk houdt mij gezelschap. O, dat wil ik wel gelooven, maar het neemt niet weg, dat ik sinds van morgen izooveei plannen heb gemaakt en zooveel droombeelden heb gehad, dat het .mij een genot zou zijn geweest, daarover met u te spreken... Ik had u bijvoorbeeld willen vragen... Wat dan Lucie .scheen een oogenblik te aar zelen. Zij sloeg de oo-gen neer en ter wijl zij den eenigen ring dien haar moeder nog droeg, om den vermager den vinger liet heen en weer draaien, voegide zij er met een zachte stem bij, telkens ophoudend, alsof zij naar haar Dezen agent ook een onderofficier werd door den luitenant-comman dant van dat bereden gedeelte politie gevraagd, om welke reden hij in die kazerne vertoefde. Nadat hij had mede gedeeld, dat hij de verzekeringspremie kwant innen en dat dit was voor de verzekeringmaatschappij ..Ons Belang", werd hem door dien officier toege voegd „Enkele instellingen van die vereeniging vind ik wel mooi, maar aangezien de verzekeringmaatschappij tevens dient tot ruggesteun van „Ons Belang", verleen ik u geen toestem ming om in de kazerne te komen tot inning der premie". Afgescheiden van liet feit, dat de hierbedoelde agent dier maatschappij kwam in de woning van de verze kerden (want de kazerne Is immers hun woning) en dit de aangewezen plaats is tot het innen van premie, blijkt uit dit antwoord ten duidelijkste, dat de weigering alleen geschiedde omdat de ze maatschappij een „ruggesteun" zou kunnen zijn van de onderofficiersveree- niging „Ons Belang". Heeft die officier wel bedacht dat hij hier staat tegenover een Koninklijk goedgekeurde vereeniging De financieele toestand van hef land. In „de Economist" 'betoogt de heer F. J. W. Orion, onder het opschrift „Zelfbedrog", dat het tekort op de Staatsbegrooting van 1923, in tegen stelling met de verwachting van minis ter De Geer niet minder dan 87 mil lioen zal bedragen op den gewonen dlienst en nog grooter op de uitgaven, die nauwelijks op den buitengewonen dienst thuis hooren. Dit zou zoo erg niet zijn, als wij voor 1924 en volgende jaren op beter tijden mochten rekenen, maar naar alle overtuiging, zal het met de Staatsin komsten nog jaren bergaf gaan. Den minister van financiën staat volgens schrijver geen andere weg open, dan ziin 'begrootingen werkelijk sluitend te maken, zonder zich met perspectieven tevreden te stellen. En is 'hem dat in den letterlijken zin onmogelijk, dan winde hij geen sluiers om de waarheid. Pensioenen per giro. Naar de „Rsb." verneemt, is de re geering van plan voortaan de pensioe nen per giro uit te betalen, welke maat regel een belangrijke verbetering zal inhouden voor de pensioentrekkers. Een kwarteeuw parlementairisme. In de met doeken, palmen en bloem stukken getooide groote zaal van Park Tivoli te Utrecht vierde de S. D. A P. Zondagmiddag het feit, dat zij voor 25 jaar aanving, zich in het parlement te doen vertegenwoordigen. Meer dan levensgroote portretten van P. Tak, H. Spiekman en den ouden heer Helsdingen, vormden een décor van het luisterrijk versierde podium. Tegenwoordig waren de afgevaar digden van het I. V. V.. het N. V. V., de woorden moest zoeken Ik had u willen vragen, waarom wij als mijn broer terug zal zijn in plaats van hier te blijven in de droe vige kamers, niet liever naar buiten zouden gaan., naar uw kasteel d'Es- tourviile, in Normandië, bijvoorbeeld... Gij zouidt daar met Lucien zoo heerlijk kunnën wonen... en vader zou er zeker niets tegen hebben, dat ik mij bij u beidjes ging installeeren... Wat zouden we daar gelukkig zijn met ons drieën. Bij het hooren naar dit voorstel, bij 't zien van Lucie's aarzelingen en vari haar verhoogden blos, begon mevrouw De Sergy eenige onrust te gevoelen. Voor 't eerst scheen thans Lucie op een scheiding in de familie aan te dringen, aan de eene zijde haar moeder en haar broe'der met haar zelve en aan den anderen kant haar vader. En terwijl nu mevrouw De Sergy op 't gelaat harer dochter poogde te le zen om zoodoende gewaar te kunnen worden, wat er in haar binnenste om ging. herhaalde ze qp vragenden toon Met ons drieën V Ja, vader zou ons natuurlijk, zoo veel als hij dat verkoos, kunnen op zoeken. En gij, moedertje, ge hadt daar ginds de vrije ruimte, de kalmte, de frissche lucht cn uw beide kinderen O, ge zendt daar niet zoo veel schreien als hier Een zonderling denkbeeld mom pelde mevrouw De Sergy, Lucie aan dachtig gade slaande. Vindt u het niet goed Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, leden van de Soc. Vrouwenclub en andere genoodig- den. Voorts leden van het partijbestuur en de leden en oud-leden der Kamer fractie. Nadat de partijvoorzitter, de heer Vliegen, de feestelijke bijeenkomst had geopend, voerde de heer Troeislra het woord. Door tal van sprekers werd daarna nog gesproken.Medewerking werd ver leend door 'het Utrechtsch Stedelijk Orkest, onder leiding van den heer Evert Cornells, en door de zangvereeni- ging „de Stem des Volks". De Democratische partij. In de te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van de Democrati sche Partif verklaardeg prof. mr. j. E. Heeres, dat de partij met frisschen moed de verkiezingen van 1923 tege moet gaat en zal deelnemen aan de raads- en Statenverkiezingen. Actie van het spoorwegpersoneel. Te Utrecht is Zaterdag een drukbe zochte buitengewone vergadering ge houden vanwege den Prot. Christ, bond van spoor- en tramwegpersoneel, tot bespreking van de voorstellen van de directie. Na breedvoerige besprekingen is de volgende conclusie vastgesteld De Bond, enz., gehoord de toelich ting over het tekort bij de spoorwegen en de daarmede in verband voor het personeel ingevoerde en nog in uitzicht gestelde nadeelige gevolgen erkennende, dat de gewijzigde eco nomische verhoudingen ook van in vloed zijn op de geldelijke uitkomsten van het bedrijf ontkent, dat. van de spoorwegen, een bedrijf van algemeen maatschappelijk belang, een sluitend budget is te vragen, indien de loonen en de rechtspositie van het personeel daardoor gevaar zullen loopen niet meer aan redelijk te stellen eischen te voldoen draagt het hoofdbestuur op, er naar te streven, in overleg met de directie en in samenwerking met de andere organi saties, de nadeelige gevolgen van de aangekondigde verslechteringen zoo gering mogelijk te doen zijn verklaart het volle vertrouwen te stellen in de leiding van het hoofdbe stuur. zoowel voor de tot dusver ge volgde gedragslijn als voor de hande lingen in de toekomst, en roept het christelijk spoor- en tramwegpersoneel op, door krachtige organisatie ook ver der voor zijn belangen op de bres te staan. VLISSINGEN, 31 OCTOBER. Lezing van Henri Borel. Gisterenavond hield de heer Borel in de voorzaal van het Concertgebouw, daartoe uitgenoodigd door de Hermes Loge van de Theosofische Vereeniging zijn lezing over „Grepen uit de Ooster- het. integendeel. Uitmuntend vind ik Maar nu eenmaal de twijfel bij haar gerezen was, wilde de anme vrouw zekerheid hebben. Zeg eens, mijn kind, zeide zij, Lucie vlak in de oogen ziende, hoe zijt ge op 't idee gekomen Och, dat weet ik zoo niet... ik verbeeldde mij, 'dat Lucien het wel prettig zou vinden. Waarom Lucie bloosde opnieuw, maar bleef het antwoord schuldig. Komaan kind, wees oprecht, ver berg mij niets Wat is de ware reden van uw voorstel, van mv goeden raad misschien Maar, mama, ge weet het immers even goed als ik, dat die schikking het allerbest zou zijn voor u zelf,., voor Lucien voorvader, 'kortom voor iedereen yvievrouw De Sergy greep Lucie's hoofd in haar beide handen en dwong het jonge meisje om haar aan te zien. Wat bedoelt ge Lucie? Wat wilt ge zeggen Lucie sloeg haar oogen neer en zweeg. Vertel mij dan tenminste, hoelang gij dergelijke denkbeelden hebt gehad. O, sinds heel lang reeds, mom pelde Lucie... Ik zal 't u duidelijk ma ken, mama Sinds ik u niet meer vraag waarom Lucien eigenlijk het ouderlijk huis verlaten heeft. Een .gevoel van pijn steeg mevrouw sche Wijsheid". Na een inleidend woord van den voorzitter begon spre ker met te vertellen dat zijn 'langdurig verblijf in China hein in nauw verband liad gebracht mei de Oostersche Gods- dienstwijsheid, die richting gegeven had aan zijn levensbeschouwing. De heer Borel begon zijn grepen met naar voren te brengen, hoe de Ooster ling, de voor ons zoo echt werkelijke stoffelijke buitenwereld, begoocheling noemt een sluier van schijn geworpen over de geestelijke werkelijkheid. Nauw daaraan verwant is de uitspraak van den Oosterling ik ben een ziel en heb een lichaam, in tegenstelling met wat de Westerling zegt Ik ben een li chaam en heb (misschien) een ziel. Aan de Oostersche opvatting knoopt zich vast de Idee, dat voor die ziel het leven hier op aarde niet de werkelijk heid is, maar slechts een leerschool, waar die wil ervaringen moet opdoen, lessen moet leer en, en door die ervarin gen vermogens verzamelt voor het grootere, ware leven van de ziel zelf, die d'oor telkens terug te keeren op aarde, te reïncarneeren, steeds vervol maakt. Volgens 'de Wet van Karma (dit Is die wet, volgens welke een be paalde oorzaak steeds een bepaald ge volg heeft) zullen de omstandigheden van een leven worden bepaald döor de oorzaken in een vorig leven teweegge bracht.. Spreker is voor zichzelf vast over tuigd van het bestaan van de Wet van Karma en Reïncarnatie, en toonde de noodzakelijkheid van het aanvaarden daarvan aan, door te wijzen op het ver schil in ontwikkelingsmogelijkheden, die zich voordoen bij een kind, dat ge boren wordt bij misdadige ouders, en een kind1, dat geboren wordt in een be schaafd en hoogstaand milieu. Zonder genoemde wet zou deze schijnbare on rechtvaardigheid niet kunnen worden verklaard. Wordt deze wet aanvaard, dan verklaart ze, hoe gunstige of on gunstige omstandigheden door de ziel zijn verdiend. De heer Borel las verschillende Ghi- neesche en Hindoesclie verhaaltjes voor, waaruit de fijne ziel van den Oos terling sprak en besloot met een schets door hem zelf geschreven, getiteld „Karma", waarin hij deed uitkomen, dat alle ervaringen, hoe moeilijk ook, dienen, om het ware leven, dat niet verloren kan gaan, datgene te brengen wat voor zijn groei noodig is. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd 'door enkele aanwezi gen gebruik gemaakt. De wethouder van onderwijs is ver hinderd morgen (Woensdag) spreekuur te houden. Koor Nieuwe Kerk Delft. Voor de restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, waarvoor ook in deze gemeente met het oog op het a.s. jubileum van H, M. de Koningin De Sergy naar het hoofd en zij barstte in tranen los. Hemel, ik heb u leed gedaan riep Lucie ,in wanhoop uit. Kunt ge 't mij ooit vergeven Zij viei daarbij haar moeder om den hals. O, mijn schat, ik heb u niets te vergeven stamelde de niet door haar kind, maar door anderen zwaar belee- diigde vrouw. Luister evenwel goed naar hetgeen ik u n.u zal zeggen, mijn kind Ge moet altijd uw vader lief hebben, hem eerbiedigen en hem ge hoorzaam zijn Laat hem nooit iets vermoeden... Ik heb ongelijk gehad Ik ben misschien te veel eischend ge weest... somtijds te trotsch... meestal te treurig... Lucie legde zachtkens de hand tegen haar mond. Stil, stil Beschuldig u zelf maar niet, ik zou u toch niet gelooven. Vol liefde trok mevrouw De Sergy haar kind aan haar hart en drukte óp het blanke voorhoofd een koortsach- tigen kus, vol trots, angst en blijd schap. Op dit oogenblik kwam Julie binnen om te zeggen, dat 'het rijtuig voor de freule en haar gouvernante gereed stond. Dat bericht was mevrouw De Sergv nagenoeg een veriichting. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1