1 HG VLISS1NGSCHE COURANT 500 1000 150 ïoo KKER ■BEZIT Eerst e Blad WINST. CHT DAG) Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. Het dure Leven. Behandeling door Kruiden EFOON 102 n e prijzen. OOPBN W AAR. ïting. d een litbeenen. en I 250.- CO., /ERKOOP astraat 10 elijk na deze bmen, zoodat ifiteeren, be komen be- tot \2l4 uur tste dag. No Jaargang 'Pa2 ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent. Uitgave Firma F. VAH OE ÏEIOE Ir..Mstnat 58. Vlissingen. Til.lntirt.il. Postrekening 6628T. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken, t gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies f% r* gulden bij verlies van een M van eiken wijsvinger. uv anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 3 bladen ItMEENTEÖESTUUR GEMEENTE-BEGROOTtNG 1923. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen lor openbare kennis, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1923, met memorie van toelichting, alsmede die van het havenbedrijf, van het bedrijf «ter bad-e»:ploitatie, van de groente- en fruitveiling, van het grondbedrijf, van het woningbedrijf en van het bedrijf van den vee- en vleeschkeuringsdhenst voor den kring Vlissingen, op de Secretarie (le af deling) voor een ieder ter lezing zijn ne- ctergetegd en tegen betaling der kosten .algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 27 October 7922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De 'Secretaris, F. BISSCHOP. Ondanks het onbetwistbare feit, dat van verschillende artikelen ten behoeve van ons dagelijksch leven de prijzen .gaandeweg verminderd zijn, houden de klachten over de duurte in het al gemeen niettemin aan. En ongegrond zijn die klachten allerminst te noemen Weliswaar wijzen de index-eijfers, die nauwkeurige theoretische graadmeters van den gemiddelden algerneenen prijs- stand, telkens en telkens eenige verla gingen aan, maar in de praktijk, in ma gazijn, in winkel of nering merkt de eenvoudige burger, de overleggende huismoeder daar maar luttel van. Ze ker, ook wij zijn niet blind voor de betrekkelijke verlaging van veel, dat sog zoo lang niet geleden aanmerkelijk hooger geprijsd was, maar per saldo blijft toch voor tal van behoeften, en «toodiige uitgaven om nog van huis huur en belasting niet te gewagen het prijsniveau zoo hoog, dat de klach ten over de nog steeds op velerlei ge bied heerschende duurte algemeen blijven. Nu is vaak niets zoo moeilijk ais van juist algemeene verschijnselen, de oor zaak te vinden en aan .te wijzen en op bet vol voetangels en klemmen liggend terrein der economie is dit in bijzon dere mate het geval. En hoe groot aantal knappe deskundigen en door wrochte geleerden op het gebied van staathuishoudkunde en volkswelvaart we in ons midden ook mogen tellen, over de oorzaken der bestendige duur te, over de diepere factoren welke prijs stijging en -daling beheersehen, wordt geen afdoende, volledige verklaring gegeven, om dan maar te zwijgen van eer definitief geneesmiddel der kwaal. De een zoekt het in de depreciatie van hel geld, de ander in de hooge loonen, gene meent dat het aantal winkeliers te groot is, die toch alien leven inoe fen, deze aan de neiging van hef pu bliek het welgestelde dëel althans om maar te ibetalen wat gevraagd wordt, onder de leuze „beter duur dan niet te koop 1" En in aansluiting met dit laatste, de meermalen vernomen verklaring, dat een artikel juist zoo lang hoog in prijs blijft, „ais er men- sctien ,zijn, >die het er voor geven". Het is echter duidelijk, dat niet een dezer verklaringen de oorzaak uitmaakt van het duurte-proces, maar dat veeleer alle it zamen, vermeerderd met nog vele andere, schuld dragen aan het feit, dat nog altijd voedsel wordt gegeven aan de rechtmatige klachten over het nog immer dure levensonderhoud. Inmiddels is vooral weer in den laat sten tijd meer en meer de aandacht gevestigd geraakt op de eigenaardige omstandigheid dat tal van artikelen tusschen producent en consument vele „rustpunten" hebben, zoodat er tus- schen den voortbrenger en den ver bruiker maar al fe veel „aan den strijk stok" zou blijven hangen. Vandaar dat we bij verschillende waren thans po gingen in het werk gesteld zien wor den, om al wat tusschen-persoon is, fe weren. Wij zouden het natuurlijk van harte 'oejuiehen indien inderdaad, op goeden grond, het prijsniveau verlaagd en het leven minder duur gemaakt zou kunnen worden. En het komt ons voor, dat het doen verdwijnen van verschil lende dier zoogenaamde „rustpunten" een stap in de goed richting kan zijn Voor overdrijving dient echter ten de ze gewaakt want het is gemakkelijk pralen „van producent naar consu ment", doch aan een eerlijken, recht schapen, ijverigen tusschenhandel mag daarbij het leven niet onmogelijk wo:- den gemaakt. Want als bij alle zaken, is ook hierin groot verschil en mag mei aües over een en denzelfden kam ge schoren worden. Immers, het is juist de veelgesmade groothandel, welke zich tusschen voorthrenger en slijter plaatst, die in zoovele gevallen voor een richtigen gang van zaken, voor een geleidelijk verloop bij vraag en aanibod, voor een juiste functionneering var. het ingewikkeld raderwerk van prjductie en distributie kan zorg dra gen. En het .zou wel eens kunnen ge beuren, dat wanneer deze schakel in htt zakenleven verdween, dat zelfde zakenleven door stroefheid, door ge trek aan nivelieeringsvermogen zoo veel zou inboeten en in een onbereken baar, afwisselend hortend verloop ontaarden zou, hetwelk op het prijs niveau van .zoo ontzaggelijk nadeeligen invloed zou zijn, dat achteraf de con sument nog meer redenen tot klagen zou hebben, dan hij nu ontegenzeggc- li|K heeft. Aan drastisch ingrijpende veranderingen is ten deze grooter ge vaar verbonden dan oogenschijnijlk biijkt. En veeleer zal bestrijding van het maatschappelijk euvel der duurte baat vinden bij het middel dat binnen ons aller bereik ligt, onnoodige uitga ven na te Iatert, onnutte te laken, en oris te beperken tot een sobere, maar daarom nog niet schriele, tot een een voudige, maar daarom nog niet onvol doende levenswijze. BEURSBESCHOUWINGEN. De bet eekenis der premierswis seling in Engeland. De reactie op de effectenbeurs. Critteke toestand der Fransche financiën. Het Duitsche hemd en de Fransche rok. Voorwaarden van Amerikaansche schuld-annu- teering. Wij zijn er nog niet. De invloed van de premierswisseJing in het Engelsche kabinet heeft op ide beurzen geen grooten invloed uitge oefend., hetgeen voornamelijk moet worden toegeschreven aan liet feit dat zij meerendeels en met name de Am- sterdamsche in een willige stemming verkeerden, die de beteekenis van meer verwijderde en abstracte factoren ver kleint. Men hield zich op het tijdstip van Lloyd George's val te zeer met zich zelf en de verlevendigde beurs zaken bezig om over het heengaan van dezen staatsman te treuren en wilde zich de pret van een haussecampagne door hem niet laten bederven. Het ant woord op de vraag wat de groote poli tieke gebeurtenis in Engeland voor de wereldgeschiedenis zal beteekenen is trouwens nergens in positieven zin ge geven. Want bij al de superioriteit van zijn gaven is Lloyd George in de we reldpolitiek een teleurstelling geweest, doordien ihij teveel dc man van het oogenblik was, die zijn politieke wis sels verdisconteerde op korten termijn en zich dan uit de moeilijkheden gered waande. Dat is weer betaald, sprak hij en hij teekende een schuldbekentenis. Of Bonar Law een sterkere ruggegraat zal toonen te bezitten moet in de toe komst blijken, het voordeel van zijn lei derschap ligt evenwel nu reeds in de „working majority", waarover hij in het parlement beschikt en die hem het voeren van een krachtige rechtlijnige politiek mogelijk zal maken. Het .is op merkelijk dat het conservatisme in den goeden zin des woords den laatsten tijd weer meer op den voorgrond treedt en wanneer n.en naar een grond zoekt voor betere toekomstverwachtingen dian zou.ien we als zoodanig op dit verschijnsel willen wijzen. De politiek, die er op gericht is alle partijen te be vredigen, heeft uitgediend en de invloed der afzonderlijke partijen zal weer krachtiger worden gevoeld* hetgeen ook voor handel en bedrijf een toestand van meerdere zekerheid zal kunnen scheppen. Hoe scherper men de werke lijkheid onder het oog ziet, hoe grooter de kans dat men de moeilijkheden wel ke zich voordoen, overwinnen zal. Gedurende de eerste dagen der week bleef men aan de beurs in den willigen toon, zoodat de meeste leidende aan deden opnieuw hoogere koersen be reikten en het publiek in sterkere mate aan den handel deelnrm. De oude fac toren schenen nog niet uitgewerkt, want nieuwe waren er niet te vinden en niets is dan ook meer van zelf spre kend dan dat de beurs tegen het mid den der week teekenen van vermoeid heid begon te geven. De beursmen- schen, die op hun transacties flinke winsten naar huis konden halen, ver zuimden dit niet, gedachtig aan de oude waarheid, dat men het hooi bin nen moet brengen zoolang de zon schijnt, maar .d.ie v-erkoopen drukten uiteraard de markt, waarin het publiek nog niet zijn oude speelwoede heeft teruggewonnen. Naarmate de vlam kleiner werd; des te grooter werden de cirkels der rondom haar zwermende vliegen en Woensdag doofde de vlam geheel uit, ook al kon er niet van een f.auwe stemming gesproken worden. Dat de rubberprijs te Londen een frac tie lager noteerde maakte eenigen in vloed, doch voornamelijk zullen het wel winstnemingen zijn geweest die de koersen deden dalen, daar van ver schillende zijden er op wordt gewezen, dat het nog geen tijd is voor een hausse in grooten stijl en van langen diuur. Wat de Rubbermarkt betreft, krijgt men den indruk dat de stimulansen hun veerkracht beginnen te verliezen. Wei schijnt men in de Eageische koloniën tot beperking te zullen overgaan, ter wijl ook Cevion zich da.'.rtoe reeds be reid verklaarde, de' NEdei iandsch-rndi- sche planters gaan er niet in mede, zoodat van deze zijde, welke circa 20 van de wereldproductie levert, eerder een uitbreiding der productie fe ver wachten is. Afgezien echter van de re sultaten eener productiebeperking, is men het er wel over eens dat men bij de hoogere waardeering van rubberaan- deelen te hard van stal is geloopen. De reactie in het midden der week begon nen verspreidde zich over heel de beuis, maar kwam niet het minst in de Ta bakswaarden tot uitdrukking. Ook Scheepvaartaandeelen verloren een deel van hun avans, evenals de In- dustrieele aandeelen, welke den laatsten tijd zoo belangrijk gemonteerd zijn. Naarmate de belangstelling voor de effectenbeurs minderde, kwamen de groote problemen weer op den voor grond, zoodat men bijvoorbeeld met toenemende beduchtheid de daling van den Franschen franc gadesloeg. Zooals men weet hebben wij reeds eenigen tijd geledon de vraag gesteld of die daling niet in verband moet worden gebracht met een nieuw opkomend inflatieproces in Frankrijk en het is deze vraag d'ie thans de deskundigen meer dan ooit bezig houdt en die in de voortdurend zwakke houding van dit devies haar bevstiging schijnt te vinden. Wel wordt er op gewezen dat in het najaar ge woonlijk een reactie in de Europeesche wisselkoersen intreedt wegens najaars- aankoopen, men ontveinst zich echter niet dat er thans met betrekking tot den franc een andere reden kan bestaan, welke niet alleen voor Frankrijk, maar voor geheel Europa een nieuwe stap zou zijn op den weg naar het bankroet. Wanneer men de cijfers der Fransche ibegrootingen inziet kan men de vrees voor inflatie van het Fransche ruilmid del moeilijk onderdrukken, want tot- dusver heeft de Fransche regeering het evenwicht harer financiën telkens ge zocht in nieuwe leeningen op betrekke lijk korten termijn. Door den minister van financiën is onlangs medegedeeld dat in 1919 door Frankrijk geleend is 51.3 milliard francs in 1920 42.8 mil liard in 1921 31.1 milliard en dat er in 1922 zal worden geleend 30 milliard, zoodat er dus in vier jaren tijds een som geleend is van 115 milliard francs, waarvan a 6 een jaarlijksche rente moet worden betaald van bijna frs. 10 milliard. De totale rentelasten der Fransche schulden bedragen dan ook leeds frs. 13 milliard per jaar, een cijfer dat relief krijgt door het te stellen naast liet totaal der ontvangsten van de be grooting voor 1923, dat frs. 23 milliard beloopt meer dan de helft van de ge wone ontvangsten moet dus in 1923 voor de betaling van rente worden aan gewend. Maar ook thans hebben die leeningen .haar einde nog niet gevon den dezer dagen is de inschrijving ge opend op frs. 20 milliard 6 schatkist biljetten met 3 tot 5-jarigen looptijd, ter voorziening in de kosten van den wederopbouw in Noord-Frankrijk. Als bekend heeft men de Duitsche regee ring, beter gezegd het Duitsche volk daarvoor gedebiteerd, nu het er meer en meer op gaat lijken dat die vorde ring oninbaar zal worden, moet de Fransche bevolking er allengs op wor den voorbereid dat zij dit bedrag groo- tendeels zelve zal moeten opbrengen. Men becijfert dat er in het geheel nog frs. 55 milliard voor den opbouw der verwoeste gebieden zal moejen worden uitgegeven en voor 1923 verwacht men derhalve wederom een uitgifte van schatkistpapier van minstens frs. 30 milliard. Uit de voorbeelden va.i Duitschland en Oostenrijk is het bekend dat, naarmate de tekorten op de be grootingen ongedekt blijven, daarin de volgende jaren een sterke progressie intreedt, die het steeds moeilijker maakt om het evenwicht terug te vinden. Het eenige wat in dezen nog moed kan ge ven is het feit dat in Frankrijk de oogen voor het dreigend financieele ge vaar open gaan, wat wel blijkt uit de scherpe critiek, welike den minister van financiën inzake zijn begrooting ten deel viel, zoomede uit het besluit van de Commissie voor het Herstel om naar Berlijn te gaan en daar met de Duit sche regeering over de betalingsmoge lijkheden van Duitschland te spreken. Ook tot de Fransche begrippen schijnt het nu langzamerhand door te dringen, dat men zelfs een Duitsche koe niet tegelijk slachten en melken kan en dat de daling van den Markenkoers dan toch geen „onverdeeld voordeel'1 voor Duits'chlands economisch bestaan is. Naarmate de oorspronkelijke ruilhan del in Duitschland de betaling van goederen in geld verdringt, zoowel in den binnenlandschen als in den bui- tenlandschen handel, moet het tekort aan goederen en producten in Duitsch land grooter worden, wat blijkens de berichten van den Iateren tijd dan ook inderdaad het geval is. De ministe,, dr. Wirth, heeft het thans ronduit ver klaard, dat de zorg voor de voedsel voorziening der bevolking thans su perieur is aan de zorg voor de betaling der schadeloosstelling aan de geallieer den het hemd is nader dan de rok en algemeen is men het er over eens, dat Duitschland zijn meest critieken winter tegengaat, waarin het uiterst moeilijk zal zijn om de pogingen van communis me en bolsjewisme tot omverwerping der regeering en het doen ontstaan van een Russiischen chaos te verijdelen. De regeering heeft zelve reeds ingezien dat hare maatregelen tot beteugeling der devisenspcculatie en het invoeren van een goudvaluta geen stabilisatie van den papieren Mark kunnen teweegbren gen en zij heeft nu het advies gevraagd van een aantal neutrale deskundigen, waaronder ook van mr. Vissering, den president onzer circulatiebank. Deze heeren zullen zeer zeker wel een weg kunnen wijzen om uit het labyrinth te geraken, evenals indertijd reeds de Brusselsche conferentie waardevolle adviezen gaf over de oplossing van de financieele problemen, maar het komt op het volgen der gegeven adviezen aan en daartoe is Duitschland alleen in staat als de commissie voor het Herstel zich eenige jaren vacantie geeft.Wellicht dat dan ook Amerika ten opzichte van zijn vorderingen op Frankrijk genegen is water in den wijn te doen het wil eerst afwachten hoe de Europeesche broeders de zaken onderling zullen re gelen en daarna met hen een schikking voor de Amerikaansche schulden tref fen. Het is ernstig te hopen dat het op treden van een sterke regeering in En geland er toe moge leiden dat men in Frankrijk de pogingen opgeeft om het onderste uit den Duitschen kan te ver krijgen en ten deze schijnt men thans inderdaad niet geheel zonder hoop te zijn. De daling van den Parijschen wissel koers wijst er echter op, dat er met liet omwerpen van het Fransche roer .niet lang meer getalmd mag worden, wil ook deze laatste hoop op herstel van Europa's financiën niet wederom be schaamd worden. En het is duidelijk, dat de regeling van Duitschlands en Frankrijks financieele positie ook voor ons land geen geringe beteekenis heeft. De beurs moge al eenige weken willig INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met verrassende resultaten voor alle onderstaande ziekten, nieuwe en oude, zelfs ongeneeslijk ver klaarde. VOOR ELKE ZïEKTE VERSCHILLEND MIDDEL. Suikerziekte, - Onmacht, - Bloedar moede, - Eiwitziekte, - Nierontsteking, - Asthma, - Hoest, - Bronchitis, - Huid ziekten (huiduitslag, huidvin, eczeem, jeuk, puistjes enz., onverschillig waar baard, hoofdhaar, anus, enz.) - Rheu- matiek, - Jicht, - Zenuwpijn, - Verkal king der bloedvaten, - Aambeien, - Constipatie. - Alle ziekten der urinewe gen, blaas en speciale organen der vrouw. Zelfs indien gij alle vertrouwen in de geneesmiddelen verloren hebt, aarzelt dan toch niet om bij M. SNABILIé, Groote Markt 7, Rotterdam, aan te vra gen één der gratis brochures No. 212 omtrent de producten van Dr. DAM MAN, Specialist voor kruidenbehande- ling, benevens de bewijzen van gene zing. Verzoeke duidelijk op te geven voor welke ziekte. zijn geweest en de toestand hier te lan de moge wat schijnen op te klaren wij ziin er nog niet. BUNNEN LAND Georganiseerd overleg rijksambtenaren. in de dezer dagen gehouden vergade ring van de Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg rijksambtenaren werd behandeld een missive van den voorzitter van den raad van ministers, bevattende de mededeeling, dat de re geering de door de commissie voorge stelde regelen, in acht te nemen bij het verleenen van eervol ontslag aan amb tenaren op grond van het wachtgelden- besluit, in het algemeen juist acht en er geen bezwaar tegen 'heeft dit voorstel in hoofdzaak te volgen. Naar aanleiding van dit schrijven werd de vraag ter sprake gebracht of de commissie van oordeel is, dat in e'k geval tijdelijke ambtenaren, hoe lang zij ook in dienst zijn, eerder voor ontslag moeten worden aangemerkt, dan vast aangestelde ambtenaren de commissie wenschte zich een oordeel alsnog voor te behouden teneinde zich over deze kwestie nader te kunnen beraden. De minister van financiën bracht ter kennis van de commissie dat de regee ring bezwaar moest maken tegen uit breiding van de commissie van beroep inzake het verleenen van wachtgeld, doch dat de regeering overigens met de door de centrale commjssie gemaak te opmerkingen gaarne zou rekening houden. De centrale commissie nam in be handeling het rapport van een commis sie van prae-advies inzake de vraag, aan welke betrekkingen uitzicht op ver vroegd ouderdomspensioen behoort te worden verbonden verschillende groepen van ambtenaren werden ten aanzien van deze kwestie aan het oor deel der centrale commissie onderwor pen besloten werd te voldoen aan het verzoek van de commissie van advies voor de arbeidsvoorwaarden van de rijkswerklieden, om alvorens aan de regeering advies uit te .brengen, het ontwerp-advies aan het oordeel der commissie te onderwerpen de ver schillende ter tafel gebrachte voorstel len werden naar de commissie van praeadvies verwezen, die daaromtrent nader zal hebben te rapporteeren. Vervolgens werden in behandeling genomen de voorstellen der regeering inzake een verhoogden aftrek van het salaris voor ambtenaren beneden den 21-jarigen leeftijd en de intrekking van de tijdelijke bepalingen omtrent het mi nimumloon voor gehuwde ambtenaren, terwijl daarbij tevens algemeene be schouwingen werden gehouden over 't voornemen der regeering inzake de 8/, pensioenstorting. Ernstige bezwaren kwamen tot uiting zoowel tegen de so bere toelichting, die de regeering bij hare voorstellen gaf. als tegen de op eenstapeling van verslechteringen in de arbeidsvoorwaarden van het rijksper soneel. Na breedvoerige besprekingen werd besloten de beraadslagingen te schorsen en aan de regeering te verzoe ken aan de commissie, bij voorkeur door een mondelinge toelichting, de noodzakelijkheid van de voorgestelde bezuinigingsmaatregelen duidelijk te maken en een uitgewerkt plan kenbaar

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1