irsussen eding rgen evaren chap'», G van VRIJDAG 27 OCTOBER iemeentebestuur binnenland sport ingezonden stukken buitenlanF Winterjas Skungs. ERRE m Imvaar! THEATER 60e Jaargang ïR a.s. ®n in de Groot* '33 fden ingestudeerd )RNS VAN BEERs! Walstraat en aan 121202*5*? te koopen. bn Heer Bsingen. pnaar van den r eerste klasse oederen weder Ie prijzen ver- rend mooi van lit voor heden Ixtra laag, dat yongen wordt, |5^ 145, 150 50, 60 en Pantalons Regenjassen in vanaf f 10.-. Zaterdag 28 Ivan 23 uur. en Winkelop- (tsche Valuta goederen van |logsgoederen. rltzen. ISTELLINGEN. |de Paterskerk. -EPH. 767. t. Hum t.B. HM Jdelb.- Rotterdam lelegen plaatsen. In passagiers |en en vee. T. 8011 Tm. int 8 12 a te bekomen V. Transp. en Exp. ven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 163. )STERHOUT, Tel. 282. 'ÜITENHEK. Tel. 101 g, Zaterdag en de Malinée de van et gevecht met De brandende de macht van rgen advertentie gavond 7 uur onderdagavond. No 2454 VLISSINGSCHE COURANT GEMEENTE-BEGROOTING 1923. Bur?- en Weth. van Vlissingen brengen ,,r openbare kennis, dat de begrooting der Jasiselijke inkomsten en uitgaven voor 1q23, niet memorie van toelichting, alsmede van het havenbedrijf, van het bedrijf bad-exploitatie, van de groente- en Hitveiling, van het grondbedrijf, van het woningbedrijf en van het bedrijf van den en vleeschkeuringsdienst voor den kring Vlissingen, op de Secretarie (Ie af meting) voor een ieder ter lezing zijn ne ergelegd en tegen betaling der kosten deemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen. 27 October 1922. Burg en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Afschaffing van den zomertijd. Dt heeren Braat en De Boer hebben, «ooals wij reeds meldden, een voorstel v» wet ingediend tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke af wijking van de wet van 23 Juli 1908, tot Invoering van een wettelijken tijd. De voorstellers wijzen in bun memo me van toelichting op de groote bezwa ren, die de „zomertijd" medebrengt voor de landelijke bevolking. Zij ont- Wrmen niet, dat daartegenover aan de* »mertijd voor enkele bevolkingsgroep en voordeelen zijn verbonden, maar ileze wegen h.i. geenszins op tegen de udeelen, welke eerstgenoemd deel der Bevolking ondervindt. Voor den landr Bouwer beteekent de zomertijd verlies van een werkuur in den ochtend, omdat verschillende werkzaamheden niet vroe ger dan met zonnetijd kunnen worden verricht in verband met de vochtigheid van bodem en gewas voor de veehou derij heeft hij het groote bezwaar, dat het melken voor een goed déél zoo vroeg moet gebeuren, dat het onder ongunstige omstandigheden, vooral voor de gezondheid, moet plaats heb ben. Waar de „zomertijd" slechts aan een deel der natie gering economisch en hygiënisch voordeel, maar voor de ge- heele landelijke bevolking, die ruim de heltt van ons zielental uitmaakt, be langrijk -economisch en ook hygiënisch nadeel medebrengt, achten de voorstel lers een voorstel tot intrekking van de wet betreffende den zomertijd gemoti veerd. Reglement dienstvoorwaarden traanwegen enz. Op de vragen van den heer Van der foort van Zijp betreffende het tijdstip van invoering van het reglement op de dienstvoorwaarden -bij intercommunale tramwegen oplossing van het loon- viaagstuk ten aanzien van het perso neel bij die tramwegen en betreffende de pensioneertng van dat personeel, luidt het antwoord van den heer Van Sv.aay, minister van (waterstaat 1. Een tijdstip, waarop voor inter- cMtimunale tramwegen tot invoering van reglementen dienstvoorwaarden zal fcumien worden overgegaan, kan nog niet worden bepaald, daar 't onderzoek hieromtrent nog niet is afgeloopen en i* allen gevalle de minister tijd zal be hoeven om zijn standpunt ter zake te bepalen. 2 Hoewel, wat de bij bedoelde regle menten Ibehoorende loonregelingen be treft, van onderbreking van den arbeid niet kan 'worden gesproken, zal dit on derdeel nader nauwgezette overweging eischen, vooral nu de economische depressie den toestand van vele onder nemingen ongunstig 'heefj beïnvloed. 3. Uitzicht pp te 'treffen regeerings- •naatregelen inzake pensionneering van het personeel der intercommunale tramwegen kan ook thans nog niet ge geven worden. De „Afvloeiing". De heer Juten heeft aan den minister van oorlog de volgende vragen ge field Is de minister bereid zijn voornemens in zake de „afvloeiing" van het over compleet militair beroepspersoneel aan 8e Kamer bekend te maken Is de minister bereid mede te deelen, i» welk stadium de uitvoering dezer voornemens verkeert Is de minister bereid de uitvoering der „afvloeiin.gs"-maatregelen in eik geval op te schorten tot de oorlogs- oegrooting bij de Kamer in openbare behandeling komt, en zulks met 'het •og op de financieele belangen, zoowel der schatkist als der betrokkenen Is de minister bereid, eventueele be swaren tegen een volstrekt vrijwillige „afvloeiing" mede te deelen Be arbeidstijd aan de departementen. Naar -de Haagsche redacteur van „de Maasbode" uit de beste bron verneemt is het bericht, dat dezer dagen in de gers circuleerde, als zou met ingang 1 Januari a.s. voor groepen lager Krsoneel aan de departementen de 31- urige werkweek worden ingevoerd, geheel uit de lucht gegrepen. Maatregelen militair personeel. Bij het afdeelings-onderzoek door de Tweede Kamer voor het vaststellen van het voorloopig verslag over de oorlogs- begrooting zijn met instemming van vrijwel alle leden van de verschillende fracties aan den minister van oorlog nadere inlichtingen verzocht omtrent de velschillende maatregelen welke in den laatsten tijd 'ten opzichte van het mili tair personeel zijn genomen, zooals de toegepaste vermindering van de sala rissen met 5 het ontslag aan mili tairen, die 35 dienstjaren hebben en meer dergelijke. Bij de openbare behandeling van de begrooting zal men er dus wel meer van hooren. Pensioenbijdrage van rijksambtenaren. Naar wij vernemen zal de minister van financiën persoonlijk in de Dinsdag a.s. te houden vergadering van de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in amibtenaarszaken -de redenen uiteen zetten, waarom de regeering meent te moeten overgaan tot een hef fing van een pensioenbijdrage van S'/a r Onzelfzuchtige raadsleden. In de gisteren gehouden vergadering v»n den gemeenteraad van Hilversum is met 13 tegen 6 stemmen verworpen een voorstel van enkele raadsleden, om de 'wethouderssalarissen met ingang van 1 September 1923 te brengen van 4000 op 3000. Daarentegen is met 15 tegen 8 stemmen aangenomen een voorstel om de presentiegelden der le den van den raad te brengen van 8 op 5 per lid en per zifting. De Gepensionneerde. Wij ontvingen het eerste nummer van „de Gepensionneerde", orgaan van den Ned. Bond van Gepensionneerden. Dit orgaan zal krachtig ijveren voor 'het doel dat de Bond zich voor'oogen stelt en dat in artikel 2 der statuten als volgt wordt omschreven „De Bond stelt zich ten doel de be hartiging der geestelijke en stoffelijke belangen van alle personen in Neder land, Nederland'Sch-Indië, Suriname of Curasao gepensionneerd of gegageerd door een overheidslichaam of een daar mede wegens Zijne inrichting en doel op één lijn ie stellen lichaam, met handhaving van strikte neutraliteit op politiek en godsdienstig gebied". Belanghebbenden kunnen een exem plaar van het blad ontvangen op aan vrage bij den secretaris der vereeni- ging, den heer J. Krol, Van Effenstraat 8 te Amsterdam. Nog lagere temperaturen. Een mededeeling van -het Kon. Ned. Met. Instituut van de Bildt luidt De Dinsdag door de Bildt vermelde lage temperaturen zijn gisterennacht nog 'overtroffen. In de luc.h.t daalde zij tof 6.9 gr. C., op den grond zelfs tot 10.9. Van af des avonds 7 uur was de temperatuur 'beneden het vriespunt. Stads*-1® Provinciecieuw* VLISSINGEN, 27 OCTOBER. Orgelconcert. Een tweede orgelbespeling in de St. Jacobskerk door den heer A. P. Va- rel is de bekend geworden bespeling van onlangs spoedig gevolgd. Het ge tal bezoekers, ongeveer een honderd tal, heeft met aandacht de orgelmuziek gevolgd. Van het programma, dat met 'de beken-de correctheid werd, uitge voerd, vermelden we, na het Praelii- dium E moll van J. S. Badh, in het bi zonder de Deuzième Méditati-on van Guiïmant, dat menigen teek verbaasd zou doen staan, als hij eens zag, welke eisohen dit stelde. Van de Sonate van A. Madly werd het Andante in de twee de helft belangrijk, niet om het effect van registreerinn- in de eerste plaats, maar om de verwerking van het motief. Guilmant sloot het programma van hem speelde de heer Varel Introduction et Allegro risolufo. Het was karakte ristieke Fransche muziek de pedaal- solo van de Introduction werd „en gros" 'herhaald in bet Allegro. Guil mant is in zijn stijl een geweldige. Zoo heeft men kunnen genieten van de -drie factoren, waaruit waargeno men muziek bestaatcomponist in strument, speler. Tropenadel. De Societaire Vereeniging heeft gis terenavond in het Concertgebouw voor een goed bezette zaal een opvoering gegeven van „Tropenadel", blijspel over bei Indische leven, van Henri van Wer- meskerken. Wij hebben reeds van een vorige op voering van hetzelfde sfuk een verslag gegeve» «n kunnen daarom than* vol staan met de mededeeling, 'dat de So cietaire Vereeniging een uitstekenden indruk heeft achtergelaten. Het spel van alle medewerkenden was uitmun tend'. De volgende maand zal hetzelfde gezelschap een opvoering geven van „Suikerfreule", eveneens een stuk van Henri van Wermeskerken. Gisterenavond hield de Chr. Jonge- Mannen-vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" in haar gebouw Noord straat 34, haar 63ste jaarvergadering. Na de gebruikelijke jaarverslagen en toespraken werd 'het woord gevoerd door ds. Middendorp, als eere-voorzit- ter der vereeniging, die de vergaderden hartelijk gelukwenschte met dezen dag. Na afhandeling van het officieele ge deelte bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. „Kinderzorg". Woensdag werd een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de vereeniging „Kinderzorg" te Mid delburg, waarin de installatie plaats had van den nieuwen directeur en de directrice. Na gebed en het zingen van Gezang 194 1 en 5 en het lezen van Psalm 121, opende als voorzitter ds. N. M de Ligt de vergadering en heette allen welkom. Spreker noemde het een blijde dag voor „Kinderzorg". Na het vertrek van den 'heer en mevrouw Van net SluijsMeijerin-g, heeft het bestuur rit de vele sollicitanten benoemd tot directeur en directrice den heer en me- viouw MiddelkoopVan der Meij. Na mens het bestuur en de dames van toe zicht wend 'hun 't welkom toegeroepen en des Heeren zegen toegebeden voor hun moeilijken arbeid, dien zij op zich nemen en die vraagt hun heelen per soon met volle toewijding en zelfopof ferende trouw. De lieer en mevrouw Middelkoop, die reeds lang in dit werk bezig zijn, kennen den arbeid. U komt alldus de voorzitter niet boven alle, -maar u wilt, hopen wij, h e t middelpunt zijn waarom allen zich met liefde scharen, elkander steu nende. Van uit het mididolpunt gaat uit de kracht der liefde, de liefde voor Christus, die leeft in het eigen hart. Er moet gevlochten een band der liefde met allen, die samenwerken en met de kinderen samen. De kinderen hebben meer dan anderen noodig, dat zij voe len, dat men hen lief heeft. „Kinder zorg" moet wezen één liefelijk Christe lijk Tehuis. Nadat den nieuwbenoem de!» was toegezongen Psalm 134 3, kwamen de kinderen en de verpleeg sters en verplegers ter vergadering. Ook zij werden toegesproken en hen werd er op gewezen, dat gewenscht is een samenverbinden in éénen geest. De k'-deren zongen een- paar welkomst liederen. Hierna sprak mejuffrouw Wil- Itmse. hoofd van het meisjes-paviljoen, en bood den directeur en de directrice a.le medewerking en steun aan, verze kerende, dat zij met het geheele perso neel gaarne wenschte samen te werken, altijd op het oog hebbende het heil der kinderen. De heer Nieuwdorp, een der verplegers, wenschte evenzeer namens hei personeel den heer en mevrouw Middelkoop geluk bij hun intrede in „K'nderzorg". Ook hij wenschte, met alle verzorgsters en verzorgers in één geest te arbeiden. De heer ds. M. van Empel, afge vaardigde van de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, sprak namens de ge meenten in Zeeland, die lid der veree niging zijn. Spr. wenschte het bestuur geluk en den nieuwen directeur en di rectrice verzekerde hij, dat „Kinder- z°rg" (gelijk in deze dagen genoeg is gebleken) 'in Zeeland geliefd is. De Zeeuwsche gemeenten zullen blijven steunen. Hier in Middelburg, waar men „Kinderzorg" zoo van nabij kent, weet imen 't best hoe zegenrijk de vereeni ging is en hier en in heel Zeeland wordt de vereeniging en stichting gedragen 'door 't gebed. Ten laatste sprak de heer Middel koop woorden van dank voor de vriendelijke ontvangst door 't bestuur, de dames, het personeel en de kinderen. Hij verzekerde, dat hij zich bewust was dat God zijn weg naar Zeeland had ge baand, dat hij met vreugde de taak op zich nam en al zijne krachten wilde ■besteden om de kinderen voor tijd en eeuwigheid ten zegen te mogen zijn. Na 'it zingen van Psalm 118 7 werd de samenkomst gesloten met dankzeg- gjr.g. Des avonds werden allen in „Kinder zorg", door de goede zorgen van het comité voor den Bazaar, onthaald en was het voor grooten en kleinen feest Hedenmorgen, toen men 'bezig was in de stichting „Kinderzorg" ite Middel burg op een kachel was te smelten, sloeg de vlam uit en vatte het behang vuur de kamer van het hoofd van het meisjespaviljoen en de aangrenzende serre, evenals de meubelen bekwamen groote schade. Het personeel van het gesticht bluschte het vuur met twee slangen pp de waterleiding, terwijl de politie met minimaxen en personeel van de gemeentewerken ook hulp verleen den bij het blusschingswerl». KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Vlissingen door ds. A. A Dönszelmann te Workum (Fr.) Voor de akte lager onderwijs ii te 's-Gravenhage geslaagd de heer D. Jansen te Ter Neuzen. De „Prins Hendrik" naar Brussel. Naar men mededeelt is het doel van den tocht van het instructie-vaartuig „Prins Hendrik" naar Brussel om sa menwerking te krijgen tusschen Neder land en België inzake onderwijs aan schippers en schipperskinderen, opdat de in België varende Nederlandsche ■schippers daar gelegenheid vinden voor onderwijs, en de Belgische schip pers ditzelfde zullen vinden in Neder land. De voorzitter van het Onderwijs fonds is door de Belgische organisaties vitgenoodigd zitting te inemen in een Sfudie-commisie voor dat doel. Ook om deze reden zijn Vrijdag 10 Novem ber de burgemeester en verdere auto riteiten vain Antwerpen aan boord ge- noodigd om kennis te nemen wat op dit terrein in Nederland reeds is ge daan. RECHTSZAKEN. Berooving, Op 11 September 1.1. werd de bezoe ker van een woning o.p het Rembrandt- plein te Amsterdam van een portefeuille met geld beroofd. In verband met dit feit hebben twee jonge vrouwen voor de rechtbank aldaar terechtgestaan. Tegen ieder van haar werd 1 uj jaar gevangenisstraf gevorderd. De recht bank, gisteren uitspraak doende, sprak de eerste 'beklaagde vrij, dock veroor deelde de tweede beklaagde tot twee jaren gevangenisstraf. MARINE EN LEGES. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht 9 December sergeant-kok J. Arts van het wacht schip te Willemsoord naar de adspiran- tenschool (tijdelijke plaatsing) ser geant-ziekenverpleger J. C. Kiijsen. Be volen overplaatsing naar Hr. Ms. „Zee land'' ingetrokken. 22 October zijn per stoomschip „Ko ningin der Nederlanden" in Nederland teruggekeerd schipper M. Ferwerda kwartiermeester H. van Rijn konsta bel-majoor J. W. A. Muijsson ser- géant-doonstabe! H. J. D. Bootsma korporaal-konstabel J. Gerritsen kor poraal-seiner J. H. Verwer en G. Ben- nema korporaal-machinedrijver 2e klasse K. van Wessel, C. W. Droger, E. J. Schonwater, O. W. Hen, G. Dasis, L. Valster stoker-olieman J. F. Vermeu len, A. Bakker oppermonteur H. T. Boerke matroos-ziekenverpleger G. Jansen matroos 2e klasse I. J. Koo- man torpedist-majoor J. van der Mo len torpedomaker-majoor W. Sinke korporaal-machinedrijver 2e klasse P. J. Cox korporaal-tamboer A. Scheffel; marinier le klasse G. Groenbos, A. J, Hendriks en G. Geretsen. Met 1 November is wegens het vol brengen van zijn actief dienstverbami van zijn plaatsing bij het vliegkamp de Kooij ontheven de officier-vlieger 2e klasse H. M. Schmidt Crans. Bij ministerieeie beschikking is de officier van gezondheid 2e klasse G. D. Maas, dienende a/'b. „Pelikaan" 1 Nov. a.s. ter beschikking gesteld. De officier-machinist 2e klasse F. C. P. Mallee is te Nieuwediep geplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie-in structieschip „Gelderland". Met 6 November met ontslag uit den zeedienst matroos 2e klasse J. J. Koo- man. Op nader te bepalen datum terug van committeering te St. Tropez de of ficier-machinist 2e klasse K. W. van ■der Veen en gecommitteerd te St. Tro pez de luitenant ter zee le klasse J. L. Lentseher. Bestemd om 3 December a.s. per stoomschip „Wilis" naar Oost-Indië te worden uitgezonden de officiers-vlieger 2e klasse H. Mulder en P. F. L. I. van der Grinten. Boksen. De burgemeester van Groningen heeft medegedeeld, dat hij, evenals de burgemeesters van Amster dam en Haarlem, het houden van open bare bokswedstrijden in zijn gemeente zal verbieden. Vliegen. Een Wolff-telegram uit Kopenhagn d.d. 25 October meldt, dat, toen de Engelschman Newell bij Eros- kolbing met een valscherm uit een vliegmachine sprong, de parachute aan het toestel bleef 'hangen. Newell wou zich redden door in het water te sprin gen, doch kwam ongelukkig *e*r *n wji dadelijk dood. Mui „««kwmtiMJM.M raOXto ïfol .".--irfioO-.* EEN WEEKMARKT. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Zooals ik in uw blad lees zijn er ver schillende stemmingen opgegaan voor een weekmarkt. Nu geeft D, er d« voorkeur aan om de markt op het zoo genaamde Zandje te plaatsen. Nu ik vind dat D. geen smaak heeft of leeft D. nog in den oertijd dat de menschen op stelten of laarzen gaan markten. Die tijd is voorbij. Men verwacht voor een stad als Vlissingen een moderne markt en die is wel de Groote Markt, wat ook de opinie van het publiek en de koop lui is. t Ik Ihoop dat Burg. en Weth. er reke ning mede zullen houden, dat op het Zandje bij regen en wind geen plaats is voor markt. Waarom draagt de Groote Mankt haar naam Deze is ook goed bestraat en dus de aangewezen plaats voor een markt. Dankend voor de plaatsing, J. B. DE POSITIE VAN LLOVD GEORGE. in Engelsche kringen, waar men de politieke kaart van het land meent te kennen, gelooft men, dat Lloyd George met zijn nation'aal-liberalen een dusda nig aantal zetels zal verwerven, dat hij op de wipplank komt te zitten, zoodat, welke partij of groep van partijen er aan het bewind komt, de Georgianen den doorslag kunnen geven. Hun posi tie zou dan ongeveer worden als die der lersche nationalisten vóór den oor log, toen ook elke regeering rekening moest houden met hun wenschen. Naar uit de rede van Lloyd George, voor le den en candidaten zijner partij gehou den, blijkt, zweeft hem zelf ook een dergelijke positie voor oogen. Geen vit terij, geen afbrekende critiek, .geen op positie qu^nd même, zoolang de regee ring doet aan wat 'wij in 'het landsbe lang noodig achten, doch onverbidde lijke oppositie bij de stembus en straks in 'het parlement tegen ieder, die ons onaangenaam is of tracht te zijn. Dit is de korte samenvatting van de rede van Woensdag en vermoedelijk zal deze politiek wel het richtsnoer van den gewezen eerste minister en zijn volge lingen blijven. Een der verrassingen van den ver kiezingsstrijd is, dat de partij-organisa tie van Lloyd George, waarvan men geen hoogen dunk had, uitstekend schijnt te werken, en dat hij den finan- cieelen steun schijnt'te hebben van ver schillende bekende mannen, waarvan men dit niet had verwacht. O. a. schijnt Lord Leverhulme, de bekende zeepfabrikant, 'besloten te zijn door dik en dun met Lloyd George mede te gaan, iwat voor de nationaal-liberalen van onschatbare waarde is. DE OOSTERSCHE VREDES CONFERENTIE. Tusschen de Fransche, Britsehe en Italiaansche regeeringen worden de besprekingen voortgezet inzake de or ganisatie van de conferentie over het Nabije Oosten. Het laatste voorstel van Curzon is er op gerioht, de Vereenigde Staten uit te noodigen, daar dit land reeds te San Remo aanwezig was bij het opstellen van 'het verdrag van Sevrès. Poincaré zal Londen in kennis stel len van zijn meening over dit voorstel. In den loop van den avond gaf Sforza in een onderhoud met Poincaré een uit eenzetting van het Italiaansche stand punt. Italië beschouwt het kiezen van een Italiaansche stad niet als een „condi tio sine qua non", doch acht het raad zaam zich te verzekeren van de instem ming der Turken, alvorens over te gaan tot 'het uitnoodigen der mogendheden. Indien omtrent Lausanne geen overeen stemming mocht worden verkregen, zal de keus vermoedelijk op Florence vallen. Bovendien worden de besprekingen voortgezet, om een oplossing te vinden, welke rekening houdt met het Italiaan sche voorstel, om Rusland in de gele genheid te stelten, het verdrag te on derteekenen. Nu Curzon en een Brilsche gezant Engeland op de conferentie zullen ver tegenwoordigen, acht men het waar schijnlijk dat Frankrijk door den mi nister van justitie, Colrat en den ge zant Barrère zal worden vertegenwoor digd. AMERIKA EN DE ONTWAPENING. Staatssecretaris Hughes heeft aan de vijf republieken van Centraal-Amerika een ultnoodiging gezonden voor de con ferentie tot beperking der bewapening, welke op 4 December te Washington zal gehouden worden. De agenda der conferentie geeft aan: be*preki»g va» verdragen, maatregelen

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1