S FIE ;elaar thém DONDERDAG 26 OCTOBER v MO 253 OUD VROUWTJE'' ïstlbode m elsje lie Maatschappij van FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND Stads- «nProvincienieuws oede waar sluitend de ortdurende torium van te Amster- ndeerd is. >E KONINGIN en 1758 2 en 21. is ook een beter den winkel als bij AN DER LINDE, nette dag en nacht. Adres IPEGAAIJ, Nieuwen- ond of later gevraagd i de 16 jaar. adhuisstraat 11. Widdelb.-Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS EREN EN VEE. itober 6. 1 - T. min. T.a. sar 8 8 Y. R01I Yl. I UI 12 atiea te bekomen N.V. Tranap. en Ei" Erven G. V08, 1 B. EENHOORN, Tel. II OOSTERHOUT, Tel. 2 l.b.PUITENHEK, Tel. 1 1 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal keren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere tijel meer 26 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Invoerrecht op sigaren. Voor de arme tuinders, die in de mi- lère zitten, zal de heer Duys als ver dediger hunner belangen optreden. Den zeventien agrarisehen leden is dit zaak je afgesnoept. De interpellatie, die de heer Duys aanvroeg, zal later plaats hebben. De verhooging van het invoerrecht op sigaren heeft al heel wat stof opge jaagd. Wel wat overdreven, want wat de minister thans voorstelt is alleen be stemd om de eigenlijke wet op het in voerrecht op sigaren niet zondier effect ♦e doen zijn. Dat recht wordt geheven percentsgewijze van de waarde. Nu de valuta zeer dalen, beteekent dat per centage niet veel meer en dus heeft de minister thans voorgesteld een vast be- dTag te stellen in HollandSch geld1, nl. 15 gld. per 1000 stuks, hetgeen vrijwel gelijk staat met 30 van de waarde op het moment dat de wet op het invoer- reclg werd aangenomen. Het waarite- roehf, aldus de minister, is ontzield door de daling der valuta en daarom stelt de minister een specifiek-recht, dat over eenstemt met wat het waarderecht zon der den valuta-val zou hebben bedra gen. Nu is tegen deze wijziging een ver zet ontstaan, omdat men er een voort schrijding op den weg der protectie in ziet. Recht duidelijk is dit niet. Wanneer men zegt, dat de eigenlijke wet pro tectionistisch was, dan is dat te ver dedigen, maar deze noodmaatregel herstelt wat de valuta-misère in den war heeft gestuurd. Niet onaardig was het, dat de heer Wintermans den mi nister er op wees, dat de verzakking van het waarderecht bij de totstandko ming van de wet al evengoed waar neembaar was. In dat opzicht kwam de minister wel wat laat met zijn voorstel. Voor den heer Marchant was het de vraag of dit ontwerp gold in de la brengt en hij beantwoordde die vraag ontkennend. Door deze 15 zal het niet mogelijk meer zijn Duitsche sigaren in te voeren en dus krijgt de fiscus niets. Onjuist achtte deze afgevaardigde het, dat de basis voor het waarderecht is ingezakt. Wanneer de valuta dalen, stijgen in Duitschland vanzelf de prij zen, hetgeen een onmiddellijke compen satie geeft. De sociaal-democraten zijn verdeeld een deel ziet geen protectie in dit ont werp, maar niet anders dan een herstel van de wet, die door de valuta onge daan was gemaakt een ander deel keurt dit ontwenp af, omdat zij daar wel degelijk een voortzetting van de protectie in vindt. Een derde groepje ziet geen heil in dit ontwerpje en is er dus tegen. De heer H. Coiijn wenschte liet ont- naar het Fransch van A. MATTHEIJ. 4) Balda maakte geen haast om heen te gaan zij stond met vastheid den toor- rigen blik, die op haar gevestigd was, door en zelfs terwijl zij langzaam en zwijgend naar de deur trad, zelfs ter wijl zij met gebogen hoofd de gravin voorbijging, verloor zij mevrouw cie Scrgy geen oogenblik uit het oog, waardoor zij haar wederzijdsche folte ring zoolang mogelijk deed duren. En toen eindelijk de deur achter haar dicht was, teekendc haar bleek geiaat geen vernedering, maar veeleer zege praal en speelde er een zonderlinge glimlach om haaT bleeke lippen. Dit was echter slechts voor een oogenblik terstond trok zij haar ge laat weder in de plooi, liep de voorka mer door en klopte aan de deur der vertrekken van den graaf de Sergy. Een jong livreiknecht, die zich in het klein portaal bevond, deed open. Verzoek mijnheer den graaf, zeide 'ij. mij een oogenblik te komen spreken. Gaat mejuffrouw niet zelve bin nen - Ik heb hem maar een woord te ^SMen. Ga. werpje geheel los te maken van elke beschouwing over de riohting in de economische politiek. Die kwestie komt bij de al'gemeene beschouwingen over de staatsbegrooting aan de orde. Geen enkele prejudice wenschte hij ten aan zien van de richting, de vraagstukken van protectie en vrijhandel geen uit breiding van dit ontwerp ook gelijk de heer Wintermans wil en opvoering van 15 tot ƒ21. AHeen veilig-stelling van de compensatie wenschte hij en meer niet. Precies wat de minister wilde, die onmiddellijk dat amendement afwees, omdat het over de strekking van het ontwerp uitging. Niets wordt bij dit ontwerp beslist over eenige andere kwestie, dan die van de compensatie. Daaraan hield de minister strak vast. Natuurlijk moest de heer Winter mans zijn amendement intrekken, waar na het ontwerp werd aangenomen met 57 tegen 23 stemmen. Van de rech terzijde stemde alleen de heer Weit- kanip tegen. Links was verdeeld acht socialisten waren er voor, de rest te gen de Vrijheidsbond en de vrijzinnig democraten waren allen tegen. De beslechting der arbeidsgeschillen braaht nog een paar redevoeringen, waarvan die van mej. Van Dorp meer de aandacht trok. Deze spreekster be streed speciaal de socialistische theo rieën, die aan dit ontwerp ten grond slag liggen. Zij somde daarbij zelf een theorie over loonsbepaling op, die niet heel duidelijk was. De bemiddelaar, dien Jiet ontwerp wenscht am te stel len, moet h.i. meer rekening met de toekomstige ontwikkeling der bedrijven houden en dat achtte zij een onmogelij- ba taai. Ister Aalberse is thans aan het woord. Hij zal echter morgen pas spre ken. De Kamer kreeg vandaag een vroegertje. De zomertijd. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Braat en De Boer tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Jtiii 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. Het huwelijk van den ex-keizer. De hofprediker Vogel uit Potsdam zal op Zondag 5 November het huwe lijk van den voormatigen Duitschen keizer in de vestibule van het Huis te Doorn kerkelijk inzegenen. De heer Koornhoff uit Doorn, die gewoonlijk de Zondagochtend - godsdienstoefeningen met zijn orgelspel begeleidt, zal ook bij de trouwplechtigheid Ihet orgel bespe len. Socialisatie. De staatscommissie in zake de soci alisatie heeft, zoo meldt „de Tel.", haar algemeen critisch onderzoek beëindigd, zonder nochtans tot eenige concrete conclusie te zijn gekomen. Het ligt in haar bedoeling, thans bepaalde onder deden in het bijzonder met deskundi gen en belanghebbenden te bespreken. Vermindering van scheepsbemanning. De Nederlandsche zeeiieden-vereeni- ging „de Eendracht", aangesloten bij de Internationale Federatie voor zee varenden, heeft een manifest verspreid, waarin er tegen wordt geprotesteerd dat niet alleen op het loon van den De knecht ging het kabinet van der. graaf binnen en bijna terstond kwam De Sergy in zijn chamber-cloak te voorschijn, met een verbaasd gezicht. Balda haastte zich zijn vragen te voor komen. Mijnheer, zeide zij met gedempte slem, ik heb zooeven mevrouw de gra vin verlaten, wie ik mijn gelukwen- schen kwam brengen. Ik zal u wel niet behoeven te verzekeren dat ik geen woord gezegd heb met de bedoeling om haar te beleedigen, maar zij heelt zich beleedigd gelieven te ach ten door de beleefdheid, die ik haar kwam be wijzen en zich zoo toornig gemaakt, dat ik vrees haar in een zeer lijdenden tn ontroerden toestand verlaten te hebben. Ik zou u zeer veel verplicht zijn als gij. alvorens naar uw club te gaan even bij mevrouw de gravin wildet mloopen om, zonder over mij te spre ken haar met eenige goede wóórden tot bedaren te brengen. Maar ik heb mijn vrouw in geen acht dagen gezien, zeide De Sergy, en dat bezoek zou vandaag minder dan ooit Mijnheer, ik bid u, doe het, viel Balda hem in de rede. Ln zij legde zulk een nadruk op de woorden ik bid u, en deed ze verge zeld gaan met een zoo smeekenden"en tegelijk gebiedend dringenden blik. da' de graaf hernam Ik zal doen wat gij verlangt. Dank u zieide Balda. zeeman bezuinigd moet worden, doch ook op de bemanning. Schip voor, schip na, werd den laat- sten tijd op de manier zooals de reeder zich dit indacht, ontvolkt, wat tenge volge heeft gehad, dat de werkloosheid irtplaats van verminderde, vermeerder de, en de kans voor de werkloozen ver grootte, dat men nog langer op de be deeling van het armbestuur aangewe zen was. Van werkgeverszijde in het reederij- bedrijf deelt men aan de „N. R. Ct." mee, dat de weigering van het mindere scheepsvolk om te monsteren voor schepen, die met verminderde equipa ges varen, beschouwd moet worden als een relletje, op touw gezet door de Zeelieden-vereeniging „de Eendracht". Het is, zoo deelde tnen aan genoemd biad mede, gebiedend noodzakelijk gebleken, ihier en daar de bemanning wat te verminderen, teneinde het ver lies, waarmede de maatschappijen wer ken, zoo klein mogelijk te maken. In dezen bezuinigingsmaatregel is even wel niets in strijd met de bestaande, arbeidsovereenkomsten. Dat de vermin-' dering van de scheepsbemanning de werkloosheid in de hand zou werken, is een motief, dat op zijn minst kort zichtig is. Wanneer het bedrijf door te hooge exploitatiekosten zou moeten worden stop gezet, zou dat een veel ernstiger depressie uitoefenen op de arbeidsmarkt. De classificaHe. der gemeenten. Naar men aan de ,,'s Hertogenbos- sche Courant" van betrouwbare zijde meedeelt, is een voorloopige indeeling der gemeenten in klassen ontworpen, welk ontwerp zou dienen als leiddraad bij de door de classificatie-commissie ter hand genomen herziening. Volgens dat ontwerp zouden er van de ruim 1100 gemeenten worden inge deeld in de le klasse 4, 2e klasse 15, 3eAlasse 65, 4e klasse 208, en 5e klasse 82r gemeenten. De aftrek wordt volgens het ontwerp bepaald op resp. 5, 10. 15 en 29 pet. Legaten. De heer W. G. van der Boor, eenige dagen geleden te 's-Gravenhage over leden, heeft onder meer de volgende legaten vermaakt aan de Diaconesse- inrichting De Bronovo te 's-üraven- Itage 75.000, aan de Diaconie der Ned. Duitsoh Herv. gem. aldaar 50.000, aan het kinderziekenhuis al- d'aar 25.000, aan het gesticht voor ooglijders, aldaar 15.000, aan de J. P. Heye-stichting te Oosterbeek 10.000, aan dc werkinrichting voor blinden in de Tollenstraat aldaar 10.000, aan een studiefonds voor studenten aan de universiteit te Leiden ƒ100.000, aan een studiefonds voor studenten aan de, Technisohe Hoogeschool te Delft 100.000 (beide laatste fondsen onder beheer van curatoren dier hoogescho- ien) aan een bij testament in het le ven geroepen stichting genaamd W. G. van der Boor's Ondersteuningsfonds zal worden beheerd door mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester te Arnhem en mr. W. N. Telders, advocaat te 's-Gra venhage 250.000. Een koude-record voor October- nachten. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bildt deelt het volgende mede over de abnormale lage temperatuur, die gisterennacht is geconstateerd. Gisterennacht werd te De Bildt op ruim 2 meter boven den grond een mi nimum temperatuur van min 5.2 graden En met een buiging verwijderde zij eich. HOOFDSTUK IV. Tweede aanval. Zoodra zij alleen was, had mevrouw De Sergy de gekunstelde kracht, die de opgewondenheid van den toorn haar verleend had, verloren De reactie was gekomen zij waggelde, haar knieën knikten, en met groote moeite sleepte zij zich naar haar armstoel, waar zij bijna bezwijmd in neerzonk. Men zou zich geen treuriger schouw spel kunnen voorstellen dan dit arme schepsel, dat de dood reeds als zijn prooi gestempeld had, daar eenzaam en wanhopig in dat prachtige vertrek te genover dat helder vlammend vuur te zien zitten. Maar het geluk, evenals de smart, ligt geheel in ons zelf. De uit wendige wereld straalt af op den mensen; maar de mensch is een optisch Instrument, dat lichtstralen breekt, den eenen afstoot en den anderen aantrekt, en dikwijls alle tot een vale rouwkieur doet samensmelten. In haar armstoel neergezonken, legde mevrouw De Sergy de hand- op haar hart. O neen. neen. mompelde zij, ik wil nu niet sterven Ik wil hem we derzien, hem in mijn armen sluiten, hem in de oogen zien, mijn lippen op de zijne drukken, zijn adem op mijn voorhoofd voelen, zijn hand in de mijne houden, zijn stem hooren 1" Celsius bereikt, waarmede het tot dus ver sedert 1849 in October bereikte re cord (min 4.7 graad) op 26 October 1905, overtroffen werd. De minimum- thermometer op den grond wees gis teren min 9.7 graad aan, slechts een weinig boven het laagste sedert 1915 bereikte oppervlakteminimum voor Oc tober, nl. min 10.2 graad in 1920, den 21sten. VLISSINGEN, 26 OCTOBER, Christ. Metaalbewerkersbond. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van den Chr. Metaalbewer kersbond in Ihet gebouw Noordstraat 34 een openbare vergadering, waar als sprekers optraden de heeren Hordijk, diistriots-bestuurder en Post, hoofdbe stuurder. De vergadering werd op de gebrui kelijke wijze door den voorzitter, den beer Sorei. geopend, waarna hij in een inleidend woord de aanwezigen wei- kom heette, en mededeelde dat er ge legenheid zou zijn tot debat. De beide sprekers wezen er op, dat deze vergadering belegd was met twee- erlei bedoeling, in de eerste plaats was het een propaganda-vergadering. Ieder die de toestanden kent, zal weten dat ook te Vlissingen het percentage geor ganiseerde metaalbewerkers in het al gemeen zeer klein is. is 'dit altijd ge vaarlijk, vooral in tijden als nu van malaise en crisis is het meer dan nood zakelijk, dat een hechte organisatie achter de arbeiders staat. Vervolgens werd gewezen op de wij ze, waarop de Alg. Ned. Metaalbewer kersbond ook hier ter stede heeft ge meend de propaganda te moeten voe ren. Van die zijde wordt altijd aange drongen op eenlheid in de arbeiders beweging, doch zooals hij d'ie eenheid itracht te bevorderen, spelen de moder nen in de 'kaart der werkgevers Het standpunt der Chr. organisaties is dat men niemand het recht kan ontzeggen zich te organiseeren zooals zij willen, iemand die de Christelijke beginselen niet onderschrijft, hoort in de Christ, vakorganisatie echter niet thuis. Af keuring werd uitgesproken over de houding vin den Alg. Ned. Metaalbew. bond bij de laatste stakingen bij de maatschappij De Nieuwe Waterweg en de Anker- en Keftingfabriek. Daarbij heeft die organisatie ziüh zoo gebla meerd, dat zelfs in .het Volk" en „de Voorwaarts" legen de taktiek van den Alg. Ned. Metaalbew. bond werd ge waarschuwd. Breedvoerig zetten de sprekers ver volgens uiteen, wat de taak, inrichting en doel en de beteekenis in deze dagen van den Chr. Metaalbewerkersbond is. De taak der vakbeweging is in deze tijden op verschillend gebied anders dan in de jaren van hoogconjunctuur. De arbeiders in de metaalindustrie in 't bijzonder zijn door de crisis gedaald in Ihun bestaansvoorwaarden beneden het normale peil, en de organisatie is tiet aangewezen lichaam om 'te trachten deze verarming zooveel mogelijk tegen te houden en de arbeidsvoorwaarden nveder op zoodanig peil te brengen, waar zij als mensch recht op hebben. Niet alleen Iheeft de Ohr. vakbewe ging de taak om te zorgen voor de stoffelijke belangen der arbeiders, doch zij 'heeft ook een geestelijk zedelijke roeping te vervullen, zonder zich echter op het terrein der kerk te begeven. De Chr. vakbeweging ziet ook in den ar beider een schepsel Gods en voert een ■marcelen strijd tegen 'de veelszins over- Hijgend hield zij op. Het zweet pa relde op haar voorhoofd de diepe kring om haar oogen werd grooter en holler. Haar hart bonsde hoorbaar. Neen, neen riep zij uit, zich nog maals vermannende, hij moet mij niet stervend vinden. Zij zweeg. De crisis ging voorbij de ontroering, die dat zwakke lichaam geschokt had, werd minder hevig, de hartklopping langzamer en geregelder. De zieke streek haar zakdoek over het gelaat, rook aan een fleschje, en scheen haar zelfbeheersching terug te verkrijgen. O, die vrouw, zeide zij nog met een doffe stem. Maar terstond schudde zij het hoofd, als om een. hinderlijk denkbeeld te ver drijven, en haalde uit haar zak een verkreukelden brief te voorschijn, die gelezen en herlezen scheen te zijn. Geef mij nieuwen moed, mijn Lucien zeide zij. Zij las met een blijden glimlach, bij zichzeive zeggende Binnen acht dagen Over Liverpool. Op de „Gibraltar" Op dit oogenblik kwam Julie binnen, na aangeklopt te hebben. Mevrouw, sprak zij, mijnheer de graaf laat vragen of mevrouw de gra vin hem wil ontvangen, eer hij uitgaat. Van avond?. nu? vroeg me vrouw De Sergy, met een soort van schrik. Ja, mevrouw. heerschende liberale meening bij de werkgevers, die in den arbeider slechts zien een soort machine, alleen nuttig en geschikt om er zooveel mogelijk winst medé te maken. De wetten der moraal zijn en worden door de werkgevers schromelijk ge schonden en daardoor moest het maat schappelijk leven wel in abnormale ba nen komen. Deze Ihoofdoorzaak van de kwaal waaraan de maatschappij lijdt, trachten wee te nemen, is 'de taak der Ohr. vakorganisatie. Ook voor de stoffelijke verheffing van de arbeiders staat de Chr. vakbe weging op de bres, al verschillen de middelen vaak met die der moderne ar beidersbeweging, welke staat op het standpunt van den klassenstrijd. Al is samenwerking in sommige opzichten geoorloofd, aan revolutionaire actie doet de Glir arbeidersbeweging niet mee. Ontkend werd dat de staking in de metaalindustrie verloren is door ge brek aan financieelen steun bij de con- fessioneele bonden dit is een valsche beschuldiging. Na een duidelijke uiteenzetting ver volgens van de verdere inrichting en werkwijze van den Chr. Metaalbewer kersbond en een aansporing aan elk Chr. arbeider om zich te organiseeren in die organisaties, welke staan op Clhiristelijken grondslag, werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt ■door den heer Van Hattem, hoofdbe stuurder van den Alg. Ned. Metaalbe werkersbond, waarna de heer Hordijk den debater beantwoordde. Professor Malini. Het was te bejammeffen, dat er gis terenavond in de groote zaal van „de Oude Vriendschap" zoo weinig publiek was, toen prof. Malini optrad, want zijn prestaties, 'die zeer veelzijdig wa ren, verdienden betere waardeering. In de eerste plaats liet hij eenige ver bluffende staaltjes van vingervlugheid zien. Nadat hij de aanwezigen daar eenigen tijd mee had beziggehouden, liet hij ons oo een doek een serretje lichtbeelden zien, ten bewijze, dat 'hij in de groote stad Parijs de werkzaam heden van telepaath had uitgeoefend, die hij ons hier niet kon vertoonen. In de derde afdeeling 'liet hij ons zien, dat hij een wijzer op een draaibord kon la ten stilstaan op ieder denkbaar cijfer, terwijl hij ons onthaalde op de naboot sing der geluiden van verschillende dieren, welke nabootsing zoowel als de andere sterke toeren, die hij verrichtte, groote hilariteit verwekte. Ook blies hij op de vingers in den mond gestoken, de begeleiding van een pianopartij', welke in de zaal gespeeld werd. Ten bewijze, dat zijn fluiten bekend was. Het hij door een gramafoon een fluitnum- mertje afdraaien, waarbij hij meefloot. Maar het meeste werd de lachtlust op gewekt door het werpen op een doek van schaduwbeelden, waarmee hij niet alleen dieren, maar ook menschenkop- pen nabootste een Fransch, Duitsch en Holiandsch soldaat. Napoleon enz., ja zelfs een heel tafereeltje tusschen een minnend paartje speelde zich af, hetgeen natuurlijk enorm deed lachen. Nogmaals, prof. Malini verdient het voor een veel vollere zaal te mogen optreden. Verhooging melkprijs. Met ingang van Maandag a.s. wordt hier ter stede de prijs der melk per liter met 2 ct. verhoogd en gebracht op 16 cent, volgens besluit der landbouwers organisatie. Door de slijters werd hier tegen krachtig georotesteerd en gewe zen op de toenemende werkloosheid en de verlaging der loonen. Gevreesd werd O, neen Onmogelijk Zeg mijnheer den graaf, dat ik te lijdend, te vermoeid ben dat ik hem verzoek mij te verschoonen dat... De woorden bestierven haar op de lippen. Ja, mevrouw heeft gelijk zij is niet wel genoeg om mijnheer den graaf te ontvangen, zeide Julie, die reeds naar de deur ging. Neen... wacht.' hernam de zieke met levendigheid. Zij drukte beide handen tegen het voorhoofd en dacht na. Haar echtge noot wilde haar ongetwijfeld over Lu cien, over den brief, waarin hij zijn te rugkomst meldde, spreken. Als zij wei gerde hem te ontvangen, zou het den schijn hebben alsof zij dit onderwerp van gesprek wilde vermijden zelden slechts kwam hij bij haar en zij achtte het niet raadzaam, item voor het hoofd te stooten bij die zwakke pogingen, welke thans van beleefdheid en achting schenen te getuigen. Julie, zeide zij, ik gevoel mij we zenlijk iets beter. Ge kunt mijnheer la ten weten, dat ik hem gaarne wil ont vangen. U is zoo zwak, mevrouw, u ziel zoo bleek... Doe wat ik u zeg, mijn kind. Hoofdschuddend ging de kamenier tieen. Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1