WOENSDAG 25 OCTOBER {lo 25360e Jaargang 1922 FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND VLISSIMGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN FRANSCH DUITSCH - ENGELSCH, Gij kent van deze talen niets en wilt het toch gaarne zoover brengen, dat gij een eenvoudig boek in die talen kunt lezen, gewone gesprekken en corres pondentie kunt voeren. Of ge weet er iets van en wilt gaarne Uw kennis uitbreiden, in beide gevallen vraag proefnummers van ONS STUDIE BLAD, voor elke taal een afzonderlijk blad. Prijs f 0.60 per maand. Zend ons onderstaand biljet in open enveloppe met 2 cent postzegeljge- frankeerd. Aanvang 3 November a.s. Naam Adres A. F. G. LEIDERITZ-D. H. SCHENK, Hoofdond., Amsteldijk 47, A'dam. &Sf~ U ontvangt gratis 7 proefnummers TSes ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- ckeren 2.20 per drie maanden. Franco j0or het geheele rijk 2.50. Week-abon- „ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere re.rl meer 26 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 5 regels 65 cent iedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. Spoorwegpersoneel Arbeiders geschillen. De beide moties wenden natuurlijk verworpen de nieuwe fase in de on derhandelingen tusschen de directie der spoorwegen en het personeel maakt iedere uitspraak der Kamer onge- wenscht. Vijf leden motiveerden hun stem tegen alleen 'de moti-veering van den heer Wijnkoop is om haar grappig heid de vermelding waard. Deze afge vaardigde is tegen elke verslechtering der arbeidsvoorwaarden en dus tegen elk onderzoek naar de wenschelijloheid. Alleen de sociaal-democraten stemden vóór de motie-Van Braambeek. Zij •teunden de vrijzinnig-democraten bij hun motie-Oud. Van een rijtje ontwerpen, dat onder den hamer doorging, vermelden wij het doodvonnis over de Kamers van Arbeid uitgesproken. Zonder één woord zijn idie afgeschaft. Zij rusten in vrede 1 Op de gronden langs de rijkswegen is een bouwverbod gelegd. Dat zal den Staat geld kosten, maar op uitdrukke lijk verlangen van den heer Visser van fjzemdoorn zal de minister voor iedere uitgave ter gemoetkoming bij de Kamer aankloppen. Wijziging der Stoomwet heeft alleen ten doel de bedrijven te 'laten betalen voor de controle die op hen wordt uit geoefend. Waar dat nu goed voor is Het gaat hier om een twee ton, die ■maar weer van de bedrijven worden ge haald. Van verschillende zijde verzette men zich daartegen. Het tijdstip is niet gelukkig en juist het telkens weer aan kloppen om kosten-dekking maakt vol gens den heer Schaper de sympathie voor de sociale wetgeving steeds ge ringer. De minister van arbeid betoog de, dat het bedrag voor de bedrijven zeer gering zal zijn slechts 'A cent per arbeider per week. Billijk lijkt het hem, dat de betrokkenen de kosten dragen, gelijk bijvoorbeeld ook bij het keurloon het geval is. Men kan over dit beginsel lang pra ten, omdat het een principieele kwestie is. Er zijn reeds vele retributies en al lengs komen er meer. De rechterzijde is er vóór, de linker er tegen. Het begin sel werd dientengevolge aangenomen met 45 tegen 34 stemmen. Het ontwerp werd daarom goedgekeurd zonder stemming. Ten slotte een iets belangrijker ont werp, dat betreffende de vreedzame bijleggmg van geschillen over arbeids- naar het Fransch van A. MATTHE1J. 3) Haar vroeger gitzwart haar, nu met zilveren draden doorloopen, lag in platte vlechten op haar wangen, waar van men het beenderenstelsel kon vöi- gen van het jukbeen tot de kaak. Hoewel zij maar twee en veertig jaar was, scheen zij ruim tien jaar ouder ie zijn. Zij had echter nog mooie tanden, die de bewondering wekten, tusschen de bleeke en door een uitdrukking van bitterheid gekrulde lippen. Toe,n zij Balda zag bleef mevrouw De Sergy eensklaps staan, als door een electrischen schok getroffen. Het bloed steeg haar naar het voorhoofd, om ter sfond daarop voor een doodsbleekheid plaats te maken. HOOFDSTUK III. De Woordenstrijd. Met een stem, afgebroken door de schokken van een merkbare hartklop ping, zeide mevrouw de Sergy tot Julie, die haar gedienstig den arm aanbood, om haar naar den leuningstoel bij de ronde tafel te geleiden Ik had gezegd, dat ik vandaag voor niemand anders te spreken was dan voor mijn dochter. Ik heb uw wil te verstaan gege ven, antwoordde Juiie op gedempten toon, maar luid genoeg om door Malda gehoord te worden men heeft mij aangelegenheden. Men kent aflicht de bedoeling als er een geschil is, waar bij ten minste 50 arbeiders zijn betrok ken, komt er een rijksbemid'delaar, die zal trachten vrede te stichten. Gelukt hem dit niet. dan kan, als 'het geschil tenminste 300 personen omvat een be- niididelingsraad of scheidsgerecht wor den ingesteld. Komt ook d'ie niet tot een gunstig resultaat, dan nog kan de mi nister een commissie instellen, die een onderzoek instelt en zelfs inzage van de bcdrijfsboeken kan eischen Tegen dit tamelijk tuchtig in elkaar gezette ontwerp zijn vele bezwaren aan te voeren. In de eerste p'laats de uit- breid'inn van het aantal ambtenaren, dat er voor nodig zal zijn. De minister schat de kosten op dertig mille 's jaars. Maar daarmede zal liet wel niet afloo- per.. Zal liet goedbedoelde plan effect sorteeren Ook daaraan twijfelen ve len. Opgedragen bemiddeling is niet de ware slechts weinigen bezitten het talent om 'hun bemiddeling te doen sla gen. Is dit „vak" er wel eCi, dat een ambtenaar kan worden opgedragen Is bemiddeling altijd wel mogelijk De sociaal-democraten verwachten heel weinig van dit ontwerp, omdat geschil len maar al te dikwijls kwesties zijn van macht. Wié kan zijn macht doen gel den de arbeiders of de werkgevers En daaraan helpt bemiddeling meestal weinig. Voor den heer Schaper was de groote vraag, hierbij betrokken, deze kan dit ontwerp de arbeiders ook scha den in hun strijd? Het opdringen van bemiddeling achtte hij verkeerd, want onmiddellijk wordt'het odium gelegd op de partij die de bemiddeling afwijst. Dat kan een nadeel zijn voor de arbei derspartij. Er zit voor den heer Schaper wel iets goeds in diit ontwerp, hl. de en quête, maar daartegen verzetten zich weer andere leden. Voor de bevordering vajn 'den socialen vrede zal het ontwerp echter niet veel beteekenen. Enkele nieuwe leden maakten bij dit ontwerp hun oratorisch entrée. De heer Boom, die te vlim voorias, de heer Mi- cbielse, die naargeestig traag sprak. Demosthenessen zijn hef al weer niet. De heer Boom was niet te volgen, om dat hij galoppeerde, de lieer Michielse werkte slaapwekkend. De eerste was niet vóór het ontwerp, omdat het te bureaucratisch was, hetgeen juist door den 'heer Marchant weer krachtig werd bestreden. De ambtenaar, dien men hier vreest, was niet zoo ambtenaar-lijk, meende hij, omdat hij slechts inciden teel optreedt. De Kamer is nog in den aanvang van deze discussie. Zij breekt ze echter af, om eerst het invoerrecht op sigaren te behandelen en het wetsontwerp dat den minister van landbouw weg-werkt uit alle wetten waarin 'hij genoemd werd. Bezuiniging. Wij hebben aan „het Volk" een be richt ontleend over bezuinigingsmaat regelen, die met ingang van 1 Januari bij de onder het departement van ma rine ressorteerende diensten zullen worden ingevoerd. Hetzelfde blad vult dit bericht thans in dier voege aan. dat deze maatregelen niet alleen zijn ge troffen voor het departement van ma rine, maar voor alle departemnten. Het zou hier een algemeen besluit van den niet willen hegrijpen. en ik zou ge vreesd hebben.als ik aandron... Alsof het mevrouw De Sergy speet, dat zij de aandoeningen, die Balda's tegenwoordigheid in haar wekte, teveel had laten blijken, viel zij Juiie, terwijl zij piaats nam, haastig in de rede om op een zachter toon, dien zij onverschil lig trachtte te maken, te zeggen 't is goed, mijn kind. Laat mij nu maar alleen. Juiie groette haar meesteres met een eerbied, dit niet geveinsd was, en Bai- da voorbij loópende, zonder haar aan te zien, ging zij de kamer uit. Eenige oogenblikkien heersehte er stilzwijgen. Van aangezicht tot aangezicht tegen over elkander wisten of gevoelden die twee vrouwen duidelijk, dat het tot een strijd tusschen haar beiden zou komen. Mevrouw De Sergy leunde met haar lange, magere hand, die de kleur van oud ivoor had, op tafel, hief het hoofd op en Balda in 't gelaat ziende, zeide zij met een doffe stem Wat wik je van mij Langzaam en met een onverschillige zachtheid, alsof zij niets gezien, niets gehoord, niets begrepen had, antwoord de zij „Ik zocht Lucie. ik kwam haar mijn hulp bij haar toilet maken aanbieden. Gij weet, mevrouw, dat Lucie bij me vrouw de Solangcs verwacht wordt, die een soiree geeft, waarop haar dochter eenige harer kostschoolvrien dinnen genoodiigd heeft. Nu ik mij tegen mijn gewoonte in uw boudoir bevond, zou ik het onbeleefd geacht ministerraad gelden. Dit besluit zou dan buitendien met ingang van 1 Janu ari a.s. voor groepen lager personeel de 51-urige werkweek voorschrijven. Automatische gireering. Door de administratie van den post cheque- en girodienst is thans de gele genheid opengesteld periodieke beta lingen als abonnementsgelden, premiën, contributies, rentetermijnen enz. op verzoek van rekenmghouders-schuld- eischers over te doen schrijven. Rekeninghouders-schuldeischers, die van deze gelegenheid wenschen ge bruik Ie maken voor het innen van hun periodieke vorderingen op hun mede- rekeninghouders-sihuldenaren, behoo- ren daartoe aanvraag te doen bij het bestuur van den postcheque- en giro dienst. Een en ander is een uitbreiding van het instituut, hetwelk reeds be stond voor gemeenten, die hun betalin gen wegens gas, water of eleetricifeit periodiek van de rekeningen hunner cliënten deden afschrijven. Niet toelaatbare briefkaarten. De plaatsvervangende directeur-ge neraal der posterijen en telegrafie ves tigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat briefkaarten, welke op de adreszijde over de geheele breedte zijn voorzien van een strook, bedrukt met vermeldingen betreffende den afzender en zijn' ambt, beroep of bedrijf, in het internationaal verkeer sliet zijn toege laten. Blijkens bericht van de Duitsche postadministratie worden zoodanige kaarten, bij ontvangst d!aar te lande, algemeen behandeld als brieven en dienovereenkomstig tegen betaling van pont aan de geadresseerden uitgereikt. De werkloosheid. in verband met de groote werkloos heid in het kantoorbedrijf, hebben de heeren F. v. d. Walle, secretaris van het N. V. V. en G. J. A. Smit Jr., voor zitter van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, een audiëntie gehad ibij den minister van binnenfandsche zaken Hedenavond belegt het bestuur der afdeeling Amsterdam van laatstge noemde organisatie een groote open bare vergadering in „Frascati". waar door beide heeren o.m. verslag van de audiëntie wordt uitgebracht. Betalingen gestaakt. De kassier K. en de Ch., te Tilburg, heeft gisteren, naar „de Tel." meldt, zijn kantoor gesloten en, naar het heet, de betalingen gestaakt. De justitie te Breda heeft ten kantore een onderzoek ingesteld. Nijmegen houdt stand. Ouder dit opschrift komt in het Weekblad voor den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren, Orgaan voor Ambtenaarsbelangen gemeentelijk be heer en praktijk der gemeente-admini stratie van 19 October 1922 het vol gende artikel voor Burg. en Weth. van Nijmegen had den aan de centrale commissies voor overleg (in die voor ambfenaarsaange- legenheden is ook onze bond vertegen woordigd) adivies gevraagd omtrent een voorstel om met ingang van 1 Januari 1923 te verhalen op de bijdrage voor eigen pensioen 2 van den pensioensgrondslag hebben heen te gaan zonder u mijn op wachting te maken en naar den staat uwer gezondheid te vragen." Stel u gerust, zeide mevrouw de Sergy met bitterheid, mijn gezondheid is zoo slecht mogelijk. Balda deed nog altijd of zij niets hoorde. Ik wilde u ook gelukwenschen met de vreugde die u wacht. Mevrouw de Sergy richtte zich half pp haar oogen flikkerden. Van welke vreugd spreekt gij vroeg zij, op bijna dringenden toon. Ik spreek van de aanstaande te rugkomst van mijnheer Lucien, ant woordde Balda, nog even onverstoor baar, en haar stem werd zachter, naar mate de toon van mevrouw de Sergy heftiger werd. Mevrouw de Sergy verbleekte en stond eensklaps op. Genoeg riep zij uit, met een drif tig -gebaar, genoeg Als er een naam is, dien gij' in mijn bijzijn niet moest uitspreken, is hef die van Luciën, van den zoon die om u het ouderlijk huis heeft moeten verlaten waar hij uw ze gepraal en mijn droefheid niet koel bloedig kon aanzien f Er waren drie wezens, die ik liefhad mijn man, mijn zoon en mijn dochter. Gij hebt mij mijn man ontnomen inijn zoon hebt gij verjaagd... En nu durft gij mij geluk wenschen met zijn aanstaande terug komst De onbeschaamdheid' heeft haar grenzen. Verheug u over mijn tra nen, dat vergun i'k u maar zoek mij 'niet mijn vreugde te vergiftigen, dat op de bijdrage voor weduwe- en weezenipensioen van de mannelijke ambtenaren 4 van den pensioens grondslag, met een maximum van ƒ3000 op de bijdrage voor weduwe- en weezenpensiben van de vrouwelijke ambtenaren 1 van den pensioens- grodislag, met een maximum van ƒ3000. De commissie besloot aan Burg, en Weth. te adviseeren aan den raad geen voorstel te doen om op de wedden der gemeente-ambtenaren met ingang van 1 Januari 1923 pensioensbijdragen te verfhalen en wel omdat a. de salarissen en loonen eerst met ingang van 1 Januari 1921 op het te genwoordige peil werden gebracht en toen zijn bepaald op den grondslag van premievrij pensioen b. salarisverlaging ook in den vorm van verhaal van pensioensbijdragen thans geen aanbeveling verdient, wijl de levensstandaard, niet, althans zeker niet in noemenswaardige beteekenis is gedaald' c. de ambtenaren, die in en na de oorlogsjaren gedurende langen tijd op efen betere regeling hunner jaarwedden moesten wachten, niet terstond de dupe mogen worden van de malaise, die zich in sommige takken van handel en in dustrie openbaart d. van de zijde van Burg. en Weth. niet is aangetoond, zelfs niet is verze kerd, dat verhaal van pensioensbijdra gen noodig is om over 1923 belasting- verhooging te ontgaan. Ondanks dit advies, brachten Burg. en Wetih., zonder daarover nogmaals met de centrale commissies te hebben onderhandeld! hun voorstel bij den raad. Voordat de zitting geopend werd, welke ditmaal een zeer belangrijke zou zijn, niet alleen voor de Nijmeegsche gemeente-ambtenaren, maar ook voor hun collega's elders, werd reeds luide gemompeld, dat het voorstel zou „kel deren". Van alle zijden werd het college aangevallen. Heftig werd vanuit den verbied ik u. Balda bleef naar allen uiterlijken schijn even onverstoorbaar kalm, ter wijl zij deze hartstochtelijke woorden en den minachtenden toon, waarop zij geuit werden, aanhoorde. Zoo zij al een weinig bleeker werd en haar neusgaten min of meer trilden, kon de gravin in het getemperd lamplicht daar niets van bespeuren alleen kwam het haar voor, alsof de groote oogen van Balda, die op haar gevestigd' waren, nog grooter werden. Balda liet eenige oogenblikken voor bij gaan daarna hernam zij op den zelfden ergerlijken zachten en kalmen toon Bovendien mevrouw, ben ik hier door uw dienstboden ontvangen op zulk een wijze, dat ik heb willen blijven om mij rechtstreeks bij u over hen te beklagen en om u te zeggen dat, als ik kwaad wilde, ik mijnheer den graaf van hun brutaliteit zou verwittigen. Dat was te veel Tegenover de gra vin te snoeven op de macht, die zij, op haar echtgenoot had, was dat niet haar opzettelijk uittarten, haar verbitteren, haar tot het uiterste drijven Mevrouw de Sergy begreep het maar alles wat zii doen kon, was zooveel vermogen op zichzelve te hebben, dat zij in haar toorn haar waardigheid behield en niet tot heftigheid verviel, een poging, die haar meer kwaad zou doen dan de hef tigste uitbarsting. Zij richtte zich op, en naar Balda toetredende, terwijl haar lang zwart kleed in wijde plooien om haar verma- Huidaandceningen. Tegen huiduitslag, eczema, dauw worm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoeningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs 1.75 pet doos, alom verkrijgbaar. raad geprotesteerd tegen het intrekken van zoo'n belangrijken socialen maat regel. Maar ook werden woorden ter ver dediging gesproken. De bekende ma laise in industrie en handel werd ten fooneele gevoerd, helaas voor de regis seurs met omgekeerd succes. Want, vroeg men, wat deden de groothandela ren en handeldrijvende middenstanders, toen er groote en grove winsten ge maakt werden Kregen de werklieden en ambtenaren toen voetstoots belang rijke salarisverhoogingen Of moesten ze daar hard voor vechten Heeft het gerde gestalte fladderde, zeide zij Mejuffrouw, gij hebt hier alles ge nomen en ik heb u alles gelaten, uit liefde en eerbied voor den naam van den vader mijner kinderen, en om de eer te redden, daar ik het geluk niet meer redden kon. Uit de schipbreuk van mijn leven heb ik slechts twee dingen behou den een gevoel, mijn moederlijke vreugde en droefheid en een schuil plaats, dit vertrek, waar ik, als het niet om ziekte was, mij uit achting voor mij- zelve zou hebben opgesloten. Als gij over den drempel van deze deur komt, zijt gij ten mijnent. Het overige behoort u toe. Ga heen Balda had haar met een soort van gretigheid aangehoord men zou ge meend hebben dat zij gekomen was om deze ophelderingen te zoeken en deze beleedigingen uit te lokken. De gravin was blijkbaar boven haar krachten gegaan maar door een won der van wilskracht hield zij zich staan de met uitgestrekte handi, terwijl zij Balda de deur wees. Wel verre dat Balda door deze heldhaftige krachtin spanning van be'leedigde fierheid ver pletterd was, scheen zij er een zeker genot in te vinden, als in iets, dat men bewondert, 't Was duidelijk dat, zoo dra zij de kamer uit was, of reeds zoo dra zij de oogen van de gravin had af gewend! deze uitgeput op haar stoel zou neerzinken. (Wordt vervolgd.) I

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1