1000 150 100 25 hoest MAANDAG eü No 250 iroopi Skungs. RRE UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir Jalsiraat 58, Vlissingen, Iel, Interc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnr^i^nn GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De Braziliaansche BINNENLAND Stads- enProvincïemeuws Al Uv oude blouses kunt U thans de nieuwste mode. kleuren qeven Dit vonder kunt U thuis^elP verrich ten met JwinK- U kunt kiezen uit 24 prachtige kleuren. TwlnKwascht en verft tegelijkertijd. IN PAKJESj van 6 én! CENT rill I burg in de Dro- 1, schuin over de het om te I verstikkende het kind af- ijm wil maar n. De Abdij- laar slijmop- 'nezende ei-1 kan hier on-l elpen, wantj ij bronchi- I griep, influ-1 :n borstaan- flacon van f 1.90, van f3.60, van f6. Eischt met onze Rotterdam. I ïHver. VORKEN door echt zilver niet veel beter en verkrijgbaar ELOOF it. Jaeobstraat. :llinoen. Paterskerk. FH. 767. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. tJUU een ongeluk. {JUw gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Op Vrijdag 27 October 1922, des namiddags 2 uur. I. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid, den heer P. G. Laernoes Jr. II. Mededeeliingen. III. Over te leggen stukken IV. Benoemingen 1. Van een wethouder (vacature H. J. Tichelman). 2. Trekken afdeelingen behandeling gemeente-begrooting. 3. Aanvulling Raadscommissies. 4. Van leden der schoolcommissie L. O. Aanbeveling a. voor de vacature dr. j. de Groot 1. de lieer J. A. Slager 2. die heer P. J. N. van Os fo. voor de vacature J. J. van der Meulen 1. de heer W. P. Calliber 2. jnej. M. H. Dronkers c. voor de vacature R. G. van Nieuw- ikuyk 1. de heer W. L. van Geleuken 2. de heer A. W, van Nieuwland. 5. Van leeraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Aanbeve ling a. voor leeraar in het handteekenen, vacature Van dier Giesen, de heer R. Huizimga te Groningen b. voor tijdelijk leeraar in de wiskun de, dhr. C. Erpenbeek de Wolff, alhier c. voor tijdelijk leeraar in werktuig kundig teekenen 1. de heer J. D. H. Rijnders te Middelburg 2. de heer J. M. Adriaansen te Middelburg. 6. Van een onderwijzer aan de open bare U.L.O. school (vacature Salet). Gewijzigde voordracht 1. de heer T. Bakker te Zwolle 2. de heer J. W. Kannemans te Dordrecht 3. de heer J. J. Kamermans te Bergen op Zoom. 7. Van een tijdelijk onderwijzer in machineschrijven aan de Handelsherha- Imgsschooi. Aanbeveling de heer Z. C. Ie Ole rcq. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. om H. J. Bierens te ontheffen van de pacht van een stuk weiland en hem in de plaats daarvoor een tweetal stukken weiland te verpachten. 2. Idem tot ihet verlengen van de pacht van een stuk weiland aan D. L. H. van Raalte q.q. tegen een verhoogde pachtsom. 3. Idem tot het afwijzen van het ver zoek van mej. M. L. C. van de Kreke de Vos, om toekenning van wachtgeld of toelage, ais eervol ontslagen huis houdster in het Gasthuis. 4. Idem in verband met het verzoek van het R. Kath. kerkbestuur om f4116.06'/2 te mogen ontvangen voor de eerste inrichting der nieuwe jon- naar het Franseh van A. MATTHEIJ., 2) Weet je ook oi zij in haar kamef is Neen, juffrouw. Is mevrouw De Sergy zichtbaar Neen, juffrouw. Mevrouw heeft over dag niet geslapen zij beproeft wat te rusten en heeft mij verboden haar te storen. Zij ontvangt van avond niemand bij zich. Zij is loch niet erger ziek vroeg Baida met een zekere levendigheid. Wij hopen van neen, zeirie de kamenier. Dat hopen wij allen, voegde Ger main er bij. Goed, hernam Baida koel. Maar dat verbod geldt niet voor leden van de familie, ik zal haar hier wachten. Maarzeide Julie, verlegen gemaakt door haar toon. Je kunt heengaan, hernam Baida. Op dit gezegde herstelde de kamenier zich, en zich tot Germain wendende, zeide zij -Germain, je dienst roept je zeker bij mijnheer den graaf. Ik 'ben in dienst van mevrouw de gravin en ik wacht haar bevelen. Goed geantwoord, mompelde Ger main en hij ging heen. Maar Baida scheen niet eens gehoord te hebben, wat de kamenier zeide. Zij genssohool aan de Verkuijl Quakke- laarstraat. 5. Idem tot toekenning van de ver zochte venhooging der subsidie voor 1922 met 750 aan het Centraal Ge nootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantiekolonies. 6. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1922. 7. Idem betreffende werkverschaf fing. 8. Idem naar aanleiding van het be zwaarschrift van C. J. Buijzen te Sit- tard, tegen zijn aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf en tot het ver- leenen van ontheffing van een deel \\in zijn aanslag. 9. Idem naar aanleiding van het adres van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland betref fende hef nief verleenen van fi.nanciee- len steun aan den R. K. Politiebond doch bij de regeering te wi'llen aan dringen op Rijksopleiding. 10. Idem tot het afwijzen van het on- gezegeld' verzoekschrift van het be stuur der Zeeuwsche Politiehonden- Dresseervereeniiging te Goes. It. Voorstel van de commissie voor de strafvorderingen betreffende het voorstel-Hensel c.s. tot het opnemen in de Algemeene Politieverordening van het verbod tot het verkoopen van alco- holhoudenden drank, anderen dan stes ken drank aan personen beneden 16 jaar. 12. Idem naar aanleiding van op merkingen van Ged. Staten ovdr de vastgestelde Algemeene Politieverorde ning. Georganiseerd overleg. De bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg in zaken, rakende 'de departementsambtenaren en hel daar mede gelijk te stellen personeel, hield haar eerste vergadering te 's-Graven- hage op 13 October jl. Na installatie door den voorzitter en bespreking vat' het concept-reglement van orde kwam ter sprake het verleende ontslag aan ambtenaren van het departement van landbouw, nijverheid en handel, in ver band waarmede de commissie besloot aan de regeering te adviseeren voors hands geen ambtenaren te ontslaan, in afwachting van de door de regeering te trefffen algemeene regeling van de wijze, waarop bezuiniging door ontslag kan worden verkregen en ook, ten aan zien van de reeds ontslagen ambtena ren, hun bijzondere positie alsnog in 'beschouwing te nemen. Ten opzichte van eenige andere pun ten van de agenda werd de commissie onbevoegd geoordeeld, terwijl een en kel punt nog tot een volgende vergade ring werd aangehouden. Het huwelijk van den ex-keizer. in het kleine eenvoudige kastje naast was naar den haard getreden en warm de haar kleine voeten beurtelings bii het vuur. HOOFDSTUK II. De twee vrouwen. Baida was eer klein dan groot. Haar slanke, bevallige gestalte en haar ten gere vormen gaven haar het voorko men van een jong meisje, hoewel zij niet meer in haar eerste jeugd was. Zij was zeven en twintig jaar, en men zotr haar slechts zeventien gegeven hebben. Haar gelaat trof iemand dadelijk, zonder dat men er over kon oordeelen of zij schoon was. Men moest er aan gewennen, zich er gemeenzaam mede maken, zich cr van laten doordringen en dan begreep nten dat onder dat on schuldig kinderlijk voorkomen. die vrouw een zekere aantrekkelijkheid, een boeiende bekoorlijkheid bezat, des te meer te duchten en des te onweer staanbaarder, omdat men er niet op verdacht was, en zoodra men er iets van bespeurde, de wegsleepende foo- vermacht haar uitwerking reeds had volbracht. Haar hoofd was klein er zuiver ovaalvormig. Onder een vrij breed en gewelfd voorhoofd kwamen een paar blauwe oogen uit, van dat donkerblauw, dat niets gemeen heeft met die onzekere kleur die of naar grijs of naar groen zweemt zij waren blauw - echt blauw. Groot, langwer pig helder, waren de oogen de eigen lijke..aantrekkelijkheid van het gelaat, hoewel hun blik meestal niet levendig maar veeleer strak was, een van die levendige blikken die. zooais men het den hoofdingang van het dorpsgemeen tehuis te Doorn, waarin overeenkom stig de wet de huwelijksafkondigingen van de Doornsche trouwlustige jonge lingschap geschieden, is Zaterdag door den dorpsveldwachter, tevens gemeen tebode, opgehangen de officieele afkon diging omtrent het voorgenomen huwe lijk van den gewezen keizer van Duitschland. Deze bevat het volgende De ambtenaar van den burgerlijken stand in de gemeente Doorn verklaart, dat op heden, Zaterdag 21 October 1922, des middags te 12 uur door aan plakken van dit door hem gemaakt geschrift aan het huis der gemeente af kondiging geschiedt van het voorgeno men huwelijk van Zijne Majesteit Wil helm Friedrich Victor Albert, Keizer en Koning Wilhelm II, oud 63 jaar, zonder beroep, wonende te Doorn, weduwnaar van H. M. de Keizerin en Koningin, Augusta Victoria, Prinses zu Schlez- wich Holstein, zoon van Z. M. Friedirich Wilhelm Nicolaas Karl, Duitsch Keizer en Koning van Pruisen, Friedrich III en H. M. Victoria, Adelaide Marie Louise, Duitsch Keizerin en Koningin van Prui sen, geboren prinses van Groot Brit- tannië en Ierland, beide overleden, en de Hoog Vorstelijke Doorluchtigheid Prinses Hermine Reus oudere linie, oud 34 jaar, zonder beroep, wonende te Grimberg (Silezië) weduwe van Prins Georg Ludwig Ferdinand August zit Schönaeh Carolath, dochter van Heinrich de XXI!, souverein vorst van Retiss, oudere linie, en Ida, Prinses zit Schonberg Lippe, beiden overleden. De vergadering der Nieuwe Kahtoiieke Partij. Naar „hei Centrum" verneemt, is in de Vrijdag gehouden bijeenkomst van leiders der N. K. P. besloten om niet in te gaan op het Verzoek van het bestuur van den Algemeenen bond om indivi dueel tot de oude Staatspartij terug te keeren. •De mogelijkheid tot plaatselijke over eenkomsten blijft voor elke afdeeling der N. K. P. openstaan. Monument voor omgekomen loods- personeel. Aan den Zeedijk te Delfzijl is Zater dag het monument, gewijd aan de na gedachtenis van het omgekomen loods- personeei onthuld. Het gemengde zang koor van Delfzijl zong eenige toepas selijke liederen. Het was juist een jaar geleden dat de loodsschoener met man en muis verging, waarbij 13 personen het leven verloren. Nadat eerst een toepasselijk lied was gezongen door Delfzijl's gemengd zangkoor, hield de voorzitter van het comité, de heer P. de Jonge, een rede, waarin hij een overzicht gaf van het geen door het loodswezen verricht was en de beweegredenen uiteenzette, wel ke tot de oprichting van het monument hadden geleid. Tevens deelde spreker mede, dat verschillende gevers wensch- noemt, iemand door en door zien. Die oogen konden echter, onder den invloed van hevigen hartstocht vlam men schieten. Maar gewoonlijk gaven de lange, zijdeachtige wimpers die ze beschaduwden, er een zachte, ernstige en onschuldige uitdrukking aan. Fijngeteekende, donkere wenkbrau wen en weelderig, glanzend, kastanje bruin haar lar.gs de slapen gpgestre- ken, voltooiden het bovengedeelte van haar gelaat. Het benedengedeelte was, om zoo te zeggen, kinderlijk. Neus en mond wa ren 'klein, en de lippen misschien een weinig te dun klein was ook de kin klein waren de iijngevormde ooren. Haar gelaatskleur, die gewoonlijk bleek was en bij de minste aandoening nog ibleeker werd, gaf aan dit geheel iets belangwekkends, dat elk, die het eenmaal gezien had, als een levend raadsel bijbleef. Voor den graaf De Sergy, en voor de meeste mannen was het een engelkopje. De vrouwen daarentegen vonden dat er iets valsch en listigs in tag, en ver waarden dat stille waters diepe gron den hebben. Als het waar is dat bijna alle men- schelijke wezens oorspronkelijk iets van het een ot ander dier hebben, inoest Baida, niet haar zacht, onschuldig voorkomen, eenige gelijkenis hebben met de kat, als „de tijgerin in 't klein". Balda's kleeding was even eenvoudig en zedig als haar persoon. Een grijs ochtendkleed met blauw garneersel, nauwsluitend om haar middel en langs de heupen van voren recht nederhan- ten, dat hun gaven in den vorm van Steun zouden worden uitgekeerd, zoo dat een bedrag van 1500 kon worden overgedragen. Aan het slot zijner rede droeg spreker het monument over aan de gemeente Delfzijl. Vervolgens werd het woord gevoerd door den inspecteur-generaal bij 's rijks loodswezen en eenige vertegenwoordi gers van de loodsvereeniging, waarna ten stofte de burgemeester van Delfzijl zijn vreugde uitsprak over de totstand koming van dit gedenkteeken. Aan den voet van 't monument wer den een 5-tal kransen en bloemstukken neergelegd. Het gedenkteeken vermeldt de namen van 38 bij het loodswezen omgekomen personen sedert het jaar 1872. Aan de voorzijde naar de zee staat een vuurtoren afgebeeld, waarbij een vrouw met een kind aan de hand over 'het watervlak tuurthieronder staat de spreuk Al staart ge nog zoo droef en stram, Op 't zilte watervïlak. Al hoopt ge steeds bij dag en nacht Och droeven, 't is vergeefsch [gewacht, De zee is doof voor hun geween. Broekhuys en de Staatsloterij. De heer Broekhuys telegrafeert uit Nice aan „het Vad." Lezend uw aanteekening, dee! ik u mee, dat mij het eindcijfer der Staats- begrooting natuurlijk volkomen bekend was, terwijl mijn begrooting geenszins is overdreven, zoodat ik mijn aanbod handhaaf en gaarne de waarborgsom verdubbel en breng op f 2.000.000. Terugschrikken voor het door u be doeld odium moet de regeering niet, daar zij niets aanwakkert, doch alleen de door niets te beteugelen zucht zoo wel in Irtdië als in Holland leidt in vaste banen naar de schatkist. Persoonlijke belooning wensch ik niet daar ik financieel volkomen onafhan kelijk ben. Ik beoog slechts het belang van den Staat. Kastekort. in de kas van de Woningbouwveree- niging „Ons Belang" te Leiden is een aanzienlijk tekort geconstateerd van ruim 7000. In verband hiermee is een ledenvergadering bijeengeroepen tegen hedenavond op de agenda hiervan komt voor als onderwerp Ontslag van den secretaris-penningmeester, den heer A. Helkeribout, soc. lid van den Leidschen gemeenteraad VLISSINGEN, 23 OCTOBER. „Goed Wonen". Naar wij vernemen heeft de minister de plannen voor den bouw van 40 ar beiderswoningen door de Woning bouwvereniging „Goed Wonen" waarvoor de gemeenteraad een bedrag van 12.000 voteerde niet goedge- gend, met twee breede plooien van achteren, deed de bevallige en bijna kinderlijke slankheid harer gestalte voordeelig uitkomen en uit de mouwen, waarin de rondheid van den arm zich afteeken'de, stak een blanke, tengere hand, waarvan de vingertoppen in doorschijnende nagels uitliepen Zij droeg geen enkel sieraad zelfs geen oorringen geen lint niets in het itaat'. Toén óerntain de kamer verlaten had, heerschtc er eenige oogenblikken van diepe stilte in het boudoir, slechts afgebroken door het vroolijk knappen van de 'blokken in 'den haard. De kamenier verschikte, om zich een houding te geven, het een en ander, dat Lucie op de tafel had laten liggen. Baida stond voor den haard, met den rug naar Julie gekeerd, die haar heime lijk gadesloeg. De pendule sloeg half negen. Toen hoorde men een licht gerucht in de slaapkamer van mevrouw De Sergy. Julie trad snei naar de deur, terwijl Baida zich langzaam omkeerde, zoodat zij de gravin, als zij binnenkwam, in 't oog had. Haar gelaat was volkomen kalm alleen zou een opmerker bespeurd heb ben, dat zij wat bleeker was dan ge woonlijk. De deur werd geopend op hetzelfde oogenblik, dat Julie de hand aan de kruk had. Mevrouw De Sergy trad binnen. Zij was een lange en magere vrouw, wier magerheid haar nog langer deed schijnen dan zij was. Zij had holle INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DE LEVER'S ZEEP HY fabrikanten van 'Sunlight en £ux. keurd. De minister dringt aan op spoe dige indiening van nieuwe plannen met een goedkooper type van woningen, wil de bouwvereeniging nog voor rijks subsidie in aanmerking kunnen komen. Nu moet de vereeniging haar plan nen weer gaan wijzigen. Het is wel een lijdensgeschiedenis en liet bestuur, dat alles in het werk stelt om de plan nen ten uitvoer te brengen, wordt wel gedupeerd door de voortdurende be knibbeling op haar plannen. Intusschen duurt de woningnood maar steeds voort. R. Kath. Tehuis voor Meisjes. Gisterenmiddag werd in het hotel „de Hoop" in de Nieuwstraat, het Tehuis voor R. Kath. meisjes geopend. Hierbij waren tegenwoordig de gees telijke adviseur, de Weleerw. kapelaan A. Bekkering en verschillende bestuurs leden van de bestaande vereenigingen op charitatief en sociaal gebied. Ver-- der afgevaardigden van de Kinderbe scherming, Vincentius Vereeniging, Kerk- en Armbestuur, St. Elisabeth- wamgen en regelmatige, maar scherpe gelaatstrekken. Haar zwarte oogen, met een kring er omheen, door ziekte en verdriet geteekend, schitterden met een koortsachtigen gloed. Haar gelaat had een voorname uitdrukking en vertoonde sporen van vroegere schoonheid. Maar p'hysiek en moreel lijden had op eiken trek zijn stempel gedrukt en alles wat het had aangeraakt doen verwelken. Alles bij haar duidde zenuwachtige overspanning en ziekelijke opgewon denheid aan niets getuigde vari een vasfen wil. die niet buigt. Men behoefde haar slechts aan te zien om te vermoeden, dat die vrouw door het leven teleurgesteld, door strijd en droefheid overvallen was, zonder er op voorbereid te zijn en dat zij noch den moed en vastberadenheid de bo venhand had kunnen behouden, noch met berusting gezwicht had. Wat op hot eerste gezicht in haar trof, was waardigheid, door goedheid getemperd, goedheid ontstemd en ver bitterd door een of anderen zwaren gemoedsschok. Voorzeker was het een karakter, uiterlijk trotsch. inwendig beschroomd tegelijk zwak en harts tochtelijk. De gravin was in 't zwart gekleed, alsof zij in den rouw was. Haar bewegingen hadden dat ruk kende, dat overdrevene, aan zekere ziekten eigen, die den bloedsomloop storen en daardoor het zenuwgestel schokken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1