1000 150 100 25 cnn - Eerste Blad No249 60e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. JUU een ongeluk. UUU opbouw. FEUILLETON De Braziliaansche VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Deabonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Uit nummer bestaat uit 3 bladen Wie de wereld in -haar politieke ver houdingen waarneemt, moet wel tot de conclusie komen, dat het er wanhopig uitziet, werwaarts men den blik ook richten mag. Het schijnt alsof de wereld een en al troostelooze chaos, een en al eindeloos verward complex, een en al onherstelbare krankheid is. Zoowel in de binnenlandsche alls in de buiten- landsche politiek der groote Europee- sche volken, die op hunne beurt de kleinere voorgaan, wordt de toon aan gegeven door het meest grove eigen- Wang, het meest kortzichtige najagen tan kleine eigene profijten ten koste van het geluk en de welvaart der ove rige wereld. Dof ratelen aan den hori zon de donderslagen van naderende onheilen, stapelen zich toodzwart de zware luchtgevaarten aan den gezichts einder op, als dreigementen van ko mende rampen. Nauwelijks is ginds de lucht wat opgeklaard, of daar pakt zich de wolkenvracht weer samen en verduistert den glans en het licht van den hemel. Na wekenlang de -wereld in spanning te hebben gehouden of soms het conflict in 'het Naburige Oosten tot een nieuwen Europeeschen oorlog zou teiden, verschijnt, dank zij de politiek de ontegenzeggelijk voor Europa van het grootste belang zijnde Engelsche ministerie-crisis, komt de steeds moei lijker wordende schadevergoedings- Wwestie om een voor de wereldrust dringende oplossing vragen, waarte gen Poincaré's onverzoenlijkheid zich echter kant, wordt in het ongelukkige Oostenrijk en het naar een bankroet af zakkend Duitschland door de politieke partijen een strijd op leven en dood om de heerschappij gevoerd en worstelt het verarmde, uitgehongerde Rusland om een wanhopig bestaan. Ook in ons land ziet men hoe in en door de politie ke verhoudingen, van een forsche front verandering, een 'zakelijke afdoende wijziging in een systeem van halfslach tige, onvoldoende bezuiniging, bij de regeeringsmannen geen sprake is. Overal ontwaart men het aanwenden van kleine middelen, die groote kwalen zouden moeten uit den wegruimen, ziet men door het geharrewar van politieke partijen en groepen de groote eensge zinde inspanning, verijdeld worden, welke toch voor alles noodig is, om de wereld uit haar diepe inzinking op te halen en verder verval te voorkomen. naar het Fransch van A. MATTHE1J. 1) HOOFDSTUK 1. Het Hotel de Sergy. De graaf De Sergy bewoonde in October 1863 een der fraaiste hotels van den faubourg Saint-Honoré. Dit hotel had aan de straat als voorgevel een groote porlecoehère, waarachter men, aan het einde van een ruim bin nenplein, de sierlijke stoep en hooge vensters van het woonhuis zag, dat siechts twee verdiepingen 'hoog was. Hoven het dak kon men de door den naderenden winter ontbladerde boven ste takken van eenige booroen zien. Het gedeelte van het hotel, aan den kant van de Champs-Elyssees, zag na melijk uit op een vrij grooten tuin, in het sehoone jaargetijde vol lommer, frïschheid en geuren en die tuin strek te zich uit tot aan de laan van de Champs-Elyssees, waar hij afgesloten v.erd door een traliehek, dat een kunst stuk van hedendaagsch ijzerwerk hi och t heetcn. De graaf De Sergy was rijk en een man -van aanzien, en met al de orde- linten en avenden, 'dubbel of niet, die het monarchaal Europa oplevert, gede coreerd. Hij Was daarenboven van i-.ideq eg echten adel. •"door geboorte tot de legiti- Gepraat en conferenties genoeg, ein- delooze redevoeringen en dure feesten in overvloed, maar de daden de werken, de tastbare resultaten, waar op de wereld wacht en wacht, zij zijn na al die beraadslagingen en ai die conferenties no,g steeds uitgebleven. Waarlijk, wie op de politieke leiding in de wereld oog en hoop gevestigd houdt, moet wel bedrogen zijn uitge komen. Maar, de hemel zij gedankt, daar be staat nog iets anders dan politiek in de wereld dat is 'het zakenleven, het bedrijfsleven, waartoe de mannen be hooren, die wars van politiek gedoe, durven aanpakken, durven onderne men, tot stand brengen. Amerika gaat de wereld daarin voor, en sedert eeni- gen tijd vertoont het maatschappelijke leven ginds dan ook een merkwaardige verbetering. Wij willen hier niet het terrein onzer beursbeschouwingen be treden, doch mogen in dit verband wel even wijzen op feiten, die in hun vér strekkende beteekenis van groot be lang te achten zijn. Veel minder dan haar Europeesche zusterinstellingen staan de Amerikaansche beurs en markten maar weinig onder den invloed van politiek geharrewar. Daar komen meer de economische factoren op den voorgrond en geven richting aan het verloop. En dan treft 'het hoe in den laatsten tijd ginds een aanmerkelijk betere tendenz zich voordoet, 'hoe bijv. de groote Staaltrust, die de graadmeter is van 'het geheele industrieele leven, een aanzienlijke toename van nieuwe orders bekend maakt, hoe de bekende Fordfabrieken maar niet genoeg ma chines kunnen afleveren,-hoe de groote Standard Oil Cy. weder aanzienlijke uitkeeringen aan hare aandeelhouders gaat doen. Dat wijst ongetwijfeld op een herstel, een wederopbouw van het economisch leven. Evenals de groote wereldcrisis in het zakenleven, in de industrie en handel aan gene zijde van den Oceaan een aanvang nam, mag met reden worden gehoopt, dat ook van het herstel zich de eerste verschijn selen ginds zullen voordoen, en daarom zijn die voorleekens in Amerika ook ten opzichte van een herleving in Europa van izoo groot belang. Er is nochtans meer. Ook in de oude wereld beginnen hier en daar zich ver schijnselen te openbaren, welke in bijzonderheden te vermelden ons te ver izou voeren die tot grootere hoop stemmen. Ons land blijft daarin geluk kig niet ten achter, al zijn het uiteraard minder omvangrijke verschijnselen. Ook te onzent namelijk komen stemmen uit het groot-bedrijfsleven die minder pes simistisch zijn, dan we tof dusver ver namen, op gebied van scheepsbouw, mistische partij behoorende, was hij een van die groote zielen, die, onder welke regeering ook, nooit een hoogen en ruim bezoldigden post afstaan om hun land te dienen. Onder Lodewijk Philips een mee gaand volksvertegenwoordiger, zou hij pair van Frankrijk van den jongen tak geworden zijn, evenals zijn vader het van den ouden was geweest, toen de revolutie van 1848 uitbrak. In het voorloo,pig bewind erkende hij Frank rijk met, en du-s wilde hij geen lid zijn van de vergadering, die de republiek uitmaakte maar hij liet zich bij het Wetgevend Lichaam verkiezen. Na eerst door den Coup d'Etat in de gevangenis geworpen te zijn, hield de graaf De Sergy zich op een afstand van het Tweede Keizerrijk, dat hem niets goeds aanbood. Maar toen hij zag hoe handig de nieuwe souverein allen vr"heidsf*eest, alle democratische instellingen uit Frankrijk wist weg te vegen, begreep .hij al spoedig dat zulk etn vorst op zijn beurt Frankrijk ver tegenwoordigde. Voor de derde maai wist hij door kuiperij het vertrouwen der kiezers te winnen. Een officieele camdidatuur in Norman,dië, waar me vrouw De Sergy het kasteel d'Estour- ville bezat, bezorgde hem een zetel in het Wetgevend Lichaam, met de ge gronde hoop van eenmaal tot gezant, of zelfs tot minister benoemd te wor den. Op het tijdstip dat wij de eer hebben hem te ontmoeten, zal De Sergy zestig jaar geweest zijn. Maar hij zag er jon van metaalnijverheid, van electriciteits- werken. De beurs, voorloopster bij voor- en tegenspoed, vertoonde dan ook een veel gunstiger aanzien en in verschillende fondsen trad een aan merkelijke verbetering in. Daaruit blijkt, ook voor hen, die bij het beursverloop overigens geen rechtstreeks belang hebben, iets wat in breede kringen ongetwijfeld met voldoening zal wor den vernomen het begint weder te da gen, na een langen, zwarten, donkeren nacht. Ondanks alle politieke kuiperij en, geharrewar en belemmering, heb ben de mannen van zaken zich beijverd den weg weder voor een mogelijk her stel, voor een opbouw der wereld te effenen, en naar het doe! te doen lei den. Terwijl de politiek groote man nen, als Rathenau, vermoordt, zijn an dere groote mannen onverdroten bezig aan den opbouw der maatschappij. Maar niet zij alleen een ieder die werken kan en werken wil, die naar de mate van zijn maatschappelijk kunnen, zijn dagelijksch brood tracht te verdie nen, ook dezulken aibeiden mede op hun kleine, maar onmisbare wijze aan het groote herstel der samenleving, aan den wederopbouw der maatschappij, elk uur en eiken dag. Moge het dan dien kleinen en dien grooten werkers gegeven zijn, ondanks welke tegen kanting ook, hun opbouwend werk te verrichten en te voltooien. BEURSBESCHOUWINGEN. De willige rubbermarkt. De „vergissing" der Amerikaansche st/itistici. Motieven voor de rijzing in Schéépvaartwaarden. Het passagiersvervoer van en naar Amerika. De kostprijs van tabak voor oogst 1923. Verbeterde bed rijfs voorwaarden dpipr industrieL De geidcrisis in Duitschland. Aan het einde van onze beschouwing over de rijzing op de Rubbermarkt schreven wij d'e vorige week kan de prijsstijging op de rubbermarkt aan houden, dan komt er weer licht voor de allerarmste ondernemingen en zal men een rijzing zien tot stand komen in aan- deelen, welke reeds bij de „nonvaleurs" waren ingedeeld. Dat zulks in de ko mende week het geval zou zijn, kon toen niet worden vermoed, nóchtans moet het geconstateerd worden de rubberafdeeling op de Amsterdamsche effectenbeurs heeft wederom een uiterst willig verloop gehad en men kaapte é- kaar tegen opioopende koersen de vroe ger vrijwel waardelooze aandeelen on der de handen weg. Aandeelen Rotter dam Tapanoeli, drie maanden geleden bijna onverkoopbaar a 6'/2 zijn deze week verhandeld voor 30 7, Malabar hebben zicih van 1 tot 12 S opgewerkt. De Lampongs van 1 '/2 tot 9 de Zuid- ger uit. Mcnschen van zijn soort verou deren niet zulke conservatieven con- serveeren zich verbazend Dat komt waarschijnlijk door de onverstoorbare vastheid hunner beginselen. De benedenverdieping bestond uit de receptiekamers en het salon. Op de eerste verdieping waren twee suites, door een ruime voorkamer gescheiden rechts de vertrekken van den graaf, en links de kamers van de gravin en haar dochter want de Sergy was man en vadef. Op de tweede verdieping werd de voornaamste kamer bewoond door een jonge nicht van mevrouw de Sergy, in Brazilië geboren, een arme wees, die de gravin zes jaar geleden tot zich had genomen, omdat .zij het haar plicht achtte haar jeugdige bloedverwante niet aan haar lot over te laten. Men noemde haar in het gezin juffrouw Balda. Op die verdieping had ook de oud ste zoon Lucien, die sedert eenige ja ren uitlandig was, zijn kamer gehad. Het was 's avonds omstreeks acht uur, na een van die vochtige, donkere ParijBcbe .herfstdagen, welker nevel achtig licht zich als een vale sluier over de stad uitspreidt. Tegen den avond begon een koude motregen te vallen. Maar alles bestaat uit tegen stelling of vergelijking dat sombere, gure weer buiten deed de weelderige en geriefelijke inrichting van het hotel de Sergy des te aangenamer en warmer uitkomen, en inzonderheid het smaak vol gemeubileerde 'boudoir der gravin. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Prearager van 8 tot 25 de V. I. C. O. van 12 tot 33 en last not least de Bandar van 11 tot 56 Wij zullen niet in een herhaling treden van wat we de voTiige week over de gewijzigde ver houdingen op de rubbermarkt opmerk ten, constateeren alleen dat de prijs van het artikel verder is opgeloopen tot boven 1 Shilling, terwijl eenige maanden geleden voor de helft van dien iprijs met moeite kon worden verkocht en natuurlijk heeft men thans alle mo tieven bij de hand om d'it prijsverschil te rechtvaardigen. De mooiste van die motieven is wel deze dat thans de sta tistiek van den voorraad gebleken is absoluut onjuist en schromelijk naar den ongunstigen kant overdreven te zijn. De census in de Vereenigde Sta ten had een fout gemaakt van niet min der dan 50.000 ton en inderdaad schij nen er op onze beurs lieden rond' te loopen die aan zulk een vergissing ge- l'ooven. Maar zij, die met de cijfergoo- chelarij van de Amerikaansche statisti ci langere ervarinigon opdeden, zullen toch een glimlach moeilijk kunnen weer houden als ze van dergelijke vergissin gen lezen, en vermoedelijk overhellen tot de gedachte, dat die leepe Yankees ons weer eens, wat men op de straat noemt, in den nek hebben gekeken. Ten minste als het waar is dat inderdaad de voorraden in de Ver. Staten zoovee! minder zijn dan voorheen beweerd ward. Wanneer men deze vergissing i:n verband brengt met wat den ljatsten tijd van Amerikaansche zijde gedaan is om groote hoeveelheden rubber tot la gen prijs te koopen en over heel onze cultuur de beschikking te krijgen komt de vergissing der statistici wei in een eigenaardig licht. Men stond verbaasd over de loyaliteit van de General Rub ber Co. te New-York, die met de Hol- landsche ondernemingen contracten af sloot tot een minimum van 8 pence en een maximum van 16 pence, maar in het licht van den huldigen marktprijs is men daarover niet meer verwonderd. Intussehen is het wel de vraag of men zoowel op de rubbermarkt als op de Amsterdamsche effectenbeurs niet naar liet uiterste overslaat, waar nog geen zekerheid heerscht ten aanzien van de Een oude bediende was bezig het vuur in den haard van het boudoir op te poken, toen een meisje de kamer binnen kwam, dat met beide handen een groote aangestoken lamp van blauw porcelainc de Sèvres droeg, met matglazen ballon en een kap o.m het licht te temperen. Zij zette de lamp op een hoektafeltje, bij een grooten met fluweel beklceden armstoel, die zonder dat men1 wist waarom, als men hem beschouwde, een weemoedigen indruk maakte en aan tranen en ziekte deed denken. Hoe is het van avond met me vrouw de gravin, juffrouw Julie vroeg de oude bediende. Niet te best, Germain mevrouw is altijd zoo zwak Mevrouw moet vandaag toch wel vergenoegd zijn. Weet je dan het groote nieuws al, Germain Wie heeft liet je gezegd Wet, juffrouw Julie. Ik ben een oude dienaar, zie je, en voor mij heeft zij geen geheimen, het lieve kind. Nu ja, mijnheer Lucien is op zijn terugreis mevrouw heeft van ochtend een brief ontvangen, die het haar be richt. Maar met haar hartkwaal zijn alle aandoeningen, zelfs blijdschap, niet goed voor haar. Dus heeft me vrouw, niettegenstaande haar slaap middel, overdag niet de twee uren kun nen rusten, die .met twee uren 's nachts al haar slaap uitmaken. Ja, mevrouw is heel zwak, maar zij is moedig, zij zet er zich tegenaan. En zij zal het nog lang uithouden dat productiebeperking en een prijs van 65 cent voor rubber uit den aard der zaak tot een sterke uitbreiding der productie zal prikkelen, daar ook de slechtst ge conditioneerde ondernemingen op dien prijs eenige winst maken. De haussebrand op de Rubberafdee ling heeft de „belendende perceelen" niet onaangetast gelaten maar ook hier Sloegen de vlammen van het optimisme hoog op en werden aanmerkelijk hoo- gere koersen besteed, waarbij het al evenmin aan deugdelijke motieven ont brak. Dat bijvoorbeeld. Wzondere aan dacht geschonken werd aan Scheep- vaci\r\taandeelen werd in verband ge bracht met 'het feit, dat de verscheping van den oogst in Amerika en Canada op de vraohtmarkt eeniige beweging heeft gebracht en de prijzen iets heeft doen oploopen. Ook gaf men zich er plotseling rekenschap van dat de groo te reederijen dezen zomer een zeer be vredigend passagiersverkeer 'hebben gehad, als gevolg van de vle pleizier- reizen door Amerikanen naar Europa gemaakt. Vroeger bestond dit passa giersverkeer zooals men weet voorna melijk uit het immigrantenvervoer naar en van Amerika voor den oorlog gin gen circa 1 Vz mitlioen werkkrachten per jaar over den Oceaan naar liet ianid van belofte en keerden vandaar circa 400.000 per jaar terug, hetgeen voor de betreffende reederijen een inkomst van gemiddeld 4 millioen per maand be- teekende. Amerika heeft echter zijn grenzen voor immigranten gesloten voor het feit dat Amerika aan de immi granten zijn opkomst dankt, doet men de oogen in zelfgenoegzaamheid toe en men gunt ze er thans geen plaats meer, zoodat in de eerste zes maanden van 1922 slechts 14000 passagiers naar en van Amerika op het tusschendek wer den vervoerd. Dit gemis wordt nu ech ter door de pleizierreizigers goedge maakt. Voorts wordt er van deskundi ge zijde de aandacht op gevestigd, dat een groot deel van de wereldtonnage, namelijk circa 25 uit schepen bestaat van 20 jaar en ouder, welke niet meer voldoen aan de voorwaarden die men aan een modern vaartuig stellen mag, zoodat deze 25 7 feitelijk voor het toe- zul je zien. 't ls mogelijk, maar dat zou op één voorwaarde zijn, die zooals de za ken staan, ongelukkig niet gemakke lijk na te komen is op voorwaarde dat men haar ontziet, dat men haar alle schokken bespaart. O, als mijnheer Lucien hier is, zal het geluk van hem bij zich te hebben haar behoud zijn, daar ben ik zeker van. Zeg eens, Germain, is er hier in huis nog iemand anders, die minder blij zal zijn dat hij terugkomt Juffrouw Balda dat geloof ik wel 't Is om haar dat mijnheer Lucien drie jaar geleden moest heengaan. Dat is dus waar Ja, en dat hij terugkomt, is niet naar haar zin, dat kan ik je verzeke ren. En misschien ook niet naar den zin van zijn vader? Daar weet ik niet van. In alle geval is mijnheer Lucien nu een en twintig jaar. Hij is meerderjarig, en als juffrouw Baida Stil 1 daar is izij 1 zeide de kame nier plotseling. En werkelijk was de deur zacht ge opend zonder eenig gerucht te ma ken, was Balda het boudoir binnen gekomen. Is Lucie hier niet vroeg zij. Neen, juffrouw, antwoordde Julie droog, met bizonderen nadruk op het- woord juffrouw. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1