Co. FFIE ïDERS UKELAAR VRIJDAG 20 OCTOBER "UithetPok in hetn Bord 60e Jaargang ELBURq hnaf f 45.-s f 54.- 9922-1923 UXOR borgen Gevaren GEMEENTEBESTUUR yaar-. R."£in de in de AÜ niet. Drie wilde Solt. 252 en "ma -'kenwagen :-,...„nen wórdenTrvtrgebracht, SOCLAR «-i No izoen onze icht keuze -SCHE en lisons en VI j 91 g en fournituren anden iaat-etalage bij de :t en goede waar in uitsluitend de er voortdurende aboratorium van mens te Amster- egarandeerd is. merk „OUD VROUWTK M. DE KONINGIN 756 en 1758 ef. en 21. nedenhuhl UUR aangeboden tege. ber. voor een kJm'jt )nder kinderen f 30 i' AdresDokkade 33. trie van de 6-weekschel seriefilm Ichuilplaats van den Hindoe, mpel vandenHindoe trijd tusschen twee mzinnige macbfen. film gaat van Vrijdag met Zondag in de Matinée's. Igavond geheel nieuw pmmamet deScVdager- film getiteld ruid van dan Haat 'rama in 6 acten. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS V»or Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco goor het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt ingevolge artikel 44, tweede lid. derde vol zin van het Dienstplichtbesluit ter open bare kennis, dat door den Minister van Oorlog van den dienstplicht met ingang van 1 November 1922 voor een jaar zijn vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1922 Pieter Dekker, Ferdinandus van de Dood en Pieter An- tlionij Fruijtier. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen, ,of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen, 20 October 1922. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, 1..B. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Interpellatie no. 1. De heer Van Braambeek over de ex ploitatie-tekorten der Nederlandsche -Spoorwegen en de wijze waarop die zullen worden gedekt. Men 'kent de lijdensgeschiedenis van deze tekorten, die men wil wegnemen. Daartegen heeft natuurlijk niemand be zwaar, maar de kwestie is maar weer boe de bezuiniging zal plaats hebben. En daarover is men het nog nergens eens geworden ook dus niet bij de spoorwegen. Had mett het op normale wijze tot een oplossing wiMen brengen, clan had de heer Van Braambeek daar mede genoegen genomen. Maar de re geering heeft vóór-op gesteld, dat er geen tekorten meer mogen zijn en dat zij zich aansluit bij den Raad van Com missarissen die vóór-op stelt de loons verlaging. Dit is al in strijd met de toe zegging, o.a. ten aanzien van de pen sioenen, die gelijkgemaakt zouden wor den rntt die der rijksambtenaren. De Loon raad heeft destijds na zeer uitge breid onderzoek zijn voorstellen gedaan en na voortgezet overleg is men geko men tot het bekende compromis, zooals dat fhans gdidend is. De directie heeft zelfs een lageren aftrek voor de pen sioenen voorgesteld dan de Loonraad. De loonregeling is dius alles te samen een volledig resu'Waat van het uitvoerig overleg geweest en een gevolg van ob jectieve behandeling. Zoolang dus bijv voor het rijkspersoneel geen aanleiding tot loonsverlaging bestaat, bestaat dit ook niet voor het spoorwegpersoneel. Eind 1920 bestond de ontreddering in den spoorwegdienst begin 1921 was deze hersteld, o.a, door de betere ar beidsvoorwaarden. Langzamerhand echter is die gunstige toestand gaan afbrokkelen door de verslechtering der dienst- en rusttijden, ontslagen aan hulppersoneel, verlaging der loonen voor het werkplaatspersoneel enz. Die siuksgewijze verslechtering drukt de stemming en daarom achtte de heer Van Braambeek het noodiig dat de re geering eens 'duidelijk uiteenzette welk complex maatregelen zal worden ge nomen om de kosten te dekken. De interpellant stelde daarom deze vragen i Kan d<e minister niet mededeelen het totaal der maatregelen, die Z.Exc. tengevolge van de wenschelijk geoor deelde 'bezuinigingen 'denkt te nemen II. Wil de minister er toe medewer ken, dat voor het spoorwegbedrijf een zuivere rekening wordt opgezet III. Acht de minister het niet mogelijk om door een betere verhouding tusschen P. T T. en Spoorwegen te bezuinigen IV. Wil de minister, ten einde be hoorlijke concurrentievoorwaarden tus schen de spoorwegen eenerzijds en de binnenschipperij en autodiensten ander zijds te scheppen, niet medewerken tot het heffen van een bijdrage in de kos ten van onderhoud van de water- en lariowegen van deze diensten V. Wil de minister een commissie instellen, waarin ook de vakbonden zijn vertegenwoordigd, die zal hebben te onderzoeken, of en op welke wijze er maatregelen in het spoorwegbedrijf kunnen worden genomen, die de exploi talie meer loonend zullen maken? VI. Zoo de minister vraag V beves tigend beantwoordt, zullen dan geen verslechteringen in de arbeidsvoor waarden van het personeel worden in gevoerd loopende dit onderzoek Bij zijn adviezen voor reorganisatie van den dienst gaf de heer Van Braam beek ook in overweging de tarieven zoowel voor personen, goederen als riiwielen te verlagen. Hij betoogde daarbij dat aanvankelijk de opbrengst iai verminderen, maar op den duur zal die wel beter worden. Althans dat hoopt mcr, graag, maar de minister ziet dc zekerheid ervan echter niet. De proeven, die met het oog daarop zijn genomen, zhn mislukt. De vacantiekaarten, die 20 goedkooper waren, werden minder gebruikt. De directie overweegt thans wederinvoering der buurtverkeertjes en -der kilometerboekjes. Het vervoer ging achteruit en slechts vermindering der uitgaven zal de redding kunnen bren- gtn. in 1921 bedroegen de uitgaven 194 müRioen en over de eerste acht maan den van 1922 bedroagen de inkomsten IC imiHioen minder dan verleden jaar. Van de 194 millioen zijn er 120 voor het personeel, 31 voor kolen en de over blijvende 34 vatten in zich de .herstel- kosten. Nu moet er 33 millioen worden bezuinigd. Het is duidelijk, dat dit niet I an op die 34 miilioCn. Aan de kosten voor personeel zal getornd moeten worden. Niet minder dian twintig maatregelen zijn reeds genomen of ont worpen. De wijziging der diensttijd»! brengt 5 miljioen op, de verandering in de bewaking der overwegen, in de con trole op personeel en materieel, de ver laging van het uurloon van het tijdelijk personeel met 10 de vermindering der dienstkleeding, de magazijnen bren gen met inbegrip van de ontworpen loonsverlaging en met verlaagde kolen- prijzen, alles en alles te samen 32 a 34 millioen bezuiniging. Dat alles is onafwijsbaar en van de tolheffing, die de heer Van Braambeek wil voor schipperij en auto's, wil de mi nister niets weten. Het gansche ver voerwezen d/ient wel herzien te wor den. Tegenover het denkbeeld eener commissie van onderzoek staat de mi nister welwillend, maar hij behoudt zicli dit nog voor en lean in elk gevai geen verzekering in den geest van vraag VI geven. Over 'het algemeen scheen de inter pellant wel tevreden met deze mededee- iingen en hij bepaalde zich tot het in dienen van een uiterst tamme motie, waarin de instelling van een commissie van onderzoek werd gevraagd en werd verzocht dat niet geraakt zou worden aan de arbeidsvoorwaarden, zoolang dat onderzoek duurt. Met het eerste deel van die motie .kon ook de heer Smeenk zich vereenigen, maar hij meen de dat het vraagstuk der dekking van de tekorten niet op liet onderzoek d'ier commissie kan wachten. De heer Van der Waerden zette de stelling op, dat het spoorwegbedrijf niet behoeft te rendeeren, omdat het zoo'n groot maatschappelijk nut is. Hij wees voorts op onze waterwegen, die jaarlijks vele schatten verslinden, waar tegenover geen retributies staan. En juist in d'ie goede waterwegen ligt een der oorzaken van de slechte rentabili teit .bij onze spoorwegen. Dat moet men altijd bedenken en dat moet bil lijker stemmen tegenover de tekorten. Met den heer v. d. Waerden is de heer Dresselhuijs het eens, dat niet altijd de eisch gesteld mag worden dat het gan sche bedrijf rendeert, maar de 'loonen moeten dan ook losstaan van het ren dement. Over de details zal de discussie mor gen nog langdurig worden voortgezet. BINNENLAND FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. 30) „!k had hem niets te vergeven, want hij meende immers naar zijn beste weten te handelen. Ik zal 'nét natuurlijk nooit dulden, dat hij zich zelf wegens meineed zal aankiagen." „Nu, wat 'heb ik je gezegd, Rudolf een engelachtig wezen O, je moest liaar maar eens kentteil, zooals ik haar ken. Je iiloet je eerst maar eens laten vertellen, hoe zij je sedert het oogen- blik van haar aankomst hier verpleegd heeft, dag en nacht, alsof ze geen aardsch wezen was, dat eten en drin ken en slapen moet als andere men- schen." „Mijnheer Imberg, gaat u alstublieft "iet zoo verder", viel Greta hem waarschuwend in de rede. Ruidolf echter 'wenkte haar met de oogen, zich nog eens over hem heen te buigen, en zoo zachtjes, dat slechts zij het kon verstaan, fluisterde hij haar in net oor „Daar ik toch moet sterven, ■nag ik ihet je nu wel zeggen ik heb Je lief, Greta Toen boog zij zich nog wat dichter naar hem toe en drukte haar reine mond innig op zijn kleurlooze lippen. om in de kliniek van den beroemden professor, wien hij alleen het behoud van zijn leven had te .danken, zijn vol ledig" herstel af te wachten. Want er bestond thans geen twijfel meer, dat hij weer volkomen zou herstellen. Ook de professor had zich vergist, toen hij de vrees had uitgesproken, dat zijn pafiëni Yoor zijn later leven een kreu pele zou blijven, en hij' verheugde zich var, g.anscher harte over zijn vergissing. Dc oude Lmberg was na een fweo- tlaagsch verblijf in Munchen verder gereisd, omdat de overdracht van zijn zaak in andere handen zijn persoon lijke tegenwoordigheid dringend nood zakelijk maakte. Greta Willisen echter, die het heel goed met den overigens borschen professor kon vinden, had de ongewone toestemming verkregen, om haar verloofde ook in de kliniek verder te verplegen. Slechts onder deze voor waarde had Rudolf er in toegestemd zich daarheen tc laten overbrengen. „Je hebt me gezworen, mij niet te verlaten, alvorens ik je beval te gaan", had hij naar aanleiding van haar pro test verklaard, „en daar ik niet van pinn ben dat bevel te geven, zul je we! goeri- of kwaadschiks moeten blijven". Zij echter was maar al te graag ge bleven Ook Lili van Ranten genas langzaam en haar verklaringen hadden ook den iaatsten twijfel aan de schuld van haar vader doen verdwijnen, hoewel men haar met het oog op haar kinderlijke gevoelens de geheele zwaarte van die Besprekingen met den minister van arbeid. De bijeenkomsten, welke de minister van arbeid wekelijks houdt mei indu- strieelen en arbeiders uit bepaalde tak ken van nijverheid, ten einde de tieer- schende malaise te besprtken en mid delen ter verzachting dSaTvnil •f<Tt5?ra- nten, zijn Woensdag voortgezet met een bespreking met belanghebbenden uit eenige metaalbedrijven. Tot lieze bijeenkomst waren genoo- digd, behalve eenige personen buiten deze industrieën staande, de belang hebbenden bij de ijzergieterijen, rijwiel- fabricage, electro-technische industrie en metaalwarenfabrieken tevens wa ren aanwezig vertegenwoordigers van emailleer- en kachelfabrrka-jiten en van een wagonfabriek. Uitvoerig werd van gedachten ge wisseld over den arbeidsduur in ver band met kostprijs, concurrentie door invoeT uit landen met sterk gedcpreci- eerde valuta, en tevens werd gespro ken over den invloed van de uitvoering van bestaande wetten op den produc tieprijs. Verkeer met motorrijtuigen. De minister van waterstaat heeft aan de Commissarissen der Koningin ver zocht, hem omtrent de volgende punten in te lichten lo. Hoe groot zeer globaal bere kend is het aantal vrachtautomobie- len en het aantal zoogenaam/de taxi's welke in uw provincie thuis behooren 2o. Welke lengte, bij benadering aan te geven, 'hebben ide wegen, waarover een geregelde autoboisdienst loopt 3o. Hoeveel kilometers eveneens bij benadering aan te geven worden door de geregelde autobusdiensten in totaal per jaar afgelegd? 4n. Hoeveel automobielen ongeveer zijn bij geregelde autobusdiensten in gebruik 5o. Zijn er autobusdiensten welke door eenig openbaar lichaam worden geëxploiteerd en, zoo ja, welke en door welke zoodanige lichamen De onrust onder het spoorweg personeel. Zondag 5 November komt de Neder landsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel in buitengewoon congres te Utrecht bijeen. De vergade ring zal dan een beslissing nemen ovc de bekende voorstellen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen loons verlaging of premiebetaling voor eigen, weduwen- en weezenpensioen. In vakkringen wordt verwacht, dat het congres zich noch bij het één, noch bij het ander zal neerleggen. Het Congres van de „Tuchtunie". Gisteren is te Utrecht het congres van de „Tuchtunie" aangevangen. De voorzitter hield een openingsrede, waarin hij o.nt. zeide, dat het hoofd doel van de vereeniging moet blijven de veredeling van den Nederlandschen Stam. Bij de laatste herziening van de statuten is nu daaraan, om dat doel nog duidelijker te doen spreken, nog toegevoegd „Het openbare leven te vennooien". De Unie is nooit alleen toegespitst geweest op repressieve maatregelen, zooals wel eens ten on- iechte beweerd is. De strikte onzijdig heid op elk gebied, welke zij angstval lig getracht heeft te bewaren, heeft de Unie meermalen zorg gebaard. Spreker wijdt daarna eenige woorden van dank aan de regeering, welke steeds getoond heeft, veel belang te stellen in het werk van de Unie. Vlugge reis. Het passagiersschip „Patria" van den Rotterdamschen Lloyd, van Batavia naar Rotterdam 'bestemd, is met slechts 21 dagen reis, 18 dezer te Marseille aangekomen. De „Patria" is, zooals bekend, op de werf der Ko.n. Maatsch. „de Schelde" gebouwd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RUSTVLOKHN zun ook els T5-D kindervoedseL szeer aan te bevelen. Met uiater of melk, "rpkoud of uiörm zonder koken bereid is het volgens doktersadvies voor elk kind een tffuitnemende voeding. 2? VRAAGT ZE UW WINKELIER NV'HET STEEL- ROERMOND Fabrikante® der bekende groote schuld voorzichtig had verzwe gen. Zij had haar vader reeds op den avond van zijn komst in het dorp van haar ontmoeting met Rudolf Imberg daar boven in haar zoogenaamd „Sprookjesslot" gesproken, en op zijn aandringen was het geschied, dat zij den volgenden dag den jongen rechts geleerde had gesmeekt om 's avonds op de bewuste plaats aanwezig te zijn. Zonder haar de volledige waarheid te zeggen, had van Ranten haar toch aan het verstand gebracht, dat zijn eer en zijn geheele toekomst in de handen van Rudolf Imberg lagen en dat hij verloren was, indien het haar niet gelukte, zijn onbarmhartigen tegenstander voor zich te winnen. Haar onderhoud met hem moest ech ter op een plaats geschieden, waar zij door niemand beluisterd konden wor den Imberg zou ook waarschijnlijk veel eerder op haar lievelingsplekje komen, dan op een geheel andere plaats. Zij had zich naar zijn wensch ge schikt, zonder te vermoeden, dat hij reeds voor haar daarheen was gegaan. En zij had ook werkelijk niets van zijn aanwezigheid geweten Van Ranten had echter klaarblijkelijk hun gesprek zoo lang aangehoord', tot hij tot de vaste overtuiging was gekomen, dat hij ook van Liii's bemiddeling niets meer te hopen had. Toen was hij dan zijn vijand tot aan de noodlottige plek vooruitgesneld, had zijn schandelijke voorbereidingen g«- VOORSTELLEEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan.: Onder weder aanbieding van het binnen den wettelijken termijn inge diende bezwaarschrift van C. J. Buijzen, wonende te Sittard, tegen zijn aanslag in de zakelijke belasting op het bedrijf over het dienstjaar 1922, ten bedrage van 2070, hebben wij de eer U het vol gende te berichten Voorop gesteld zij, dat de aanslag is geschied overeenkomstig de aangifte van den heer Buijzen, gedaan bij zijn onderteekend beschrijvingsbiljet d.d. 12 April 1922. Reclamant voert in zijn bezwaar schrift aan, dat hij met de heffing van deze belasting geen rekening heeft ge houden en daarmede geen rekening heeft kunnen houden, daar hij eerst be gin April 1921 aannemer is geworden van den bouw van een complex wonin gen te Vlissingen voor de woning- troffen en was op de loer gaan liggen, om den gevaarlijken medeweter van •.zijn schuld onder den schijn van een hem overkomen ongeluk voor eeuwig 'het zwijgen op te leggen. Dat de sterke en behendige jonge man hem met zich mee in de afgrijselijke diepte zou kun nen ruk'ken, daaraan ,had hij in ieder geval niet gedacht, omdat hij zich an ders waarschijnlijk door een andere manlër van overvallen ook tegen deze mogelijkheid gevrijwaard zou hebben. Lili bleef echter in de mccning ver- keeren, dat haar vader misschien door haar lang wegblijven ongerust geworden zich naar de adelaarsrots had begeven om haar tegemoet te gaan, dat hij Rudolf Imberg juist op die gevaarlijke plaats had aangetroffen, en itlat hun beider val het gevolg was geweest van een tusschen hen ontstaan handgemeen. Ook over de wijze waarop haar va der in het 'bezit van de vlinderbroche ■was gekomen, kreeg zij nooit volledige opheldering. Greta Willisen's groot moedigheid had haar, zonder dat zij zelf het ooit te weten kwam, de ellen dige noodzakelijkheid bespaard, voor het gerecht getuigenis af te leggen over haar aandieel in die sombere en duistere aangelegenheid. Met onver murwbare vastberadenheid had he' edele meisje geweigerd haar toestem ming te geven tot een nieuwe inleiding van het proces over de gestolen broche, waarvoor Volkmar reeds alle voorbe- 'reidende maatregelen had uitgewerkt. bouwvereeniging „Gemeenschappelijk Belang", waarvan de aanbesteding had plaats gehad in de maand Maart te voren. Ofschoon genoemde omstandigheid geen grond oplevert voor vernietiging van den aanslag moeten wij er op wij zen, dat reclamant in dezelfde positie verkeerde als ieder ander hoofd van een bedrijf bij de invoering van deze belasting en in het algemeen als ieder ander aangeslagene in een hieuw in gestelde belasting. Bovendien had de heer Buijzen bij liet bepalen der aannemingssom wel rekening kunnen houden met de zake lijke belasting op het bedrijf, daar elke gemeente bij de op 1 Januari 1921 in werking getreden wet tot uitbreiding van het belastinggebied der gemeente de bevoegdheid' had verkregen om tot de invoering van deze belasting over te gaan. Van die bevoegdheid werd dan ook door meerdere gemeenten gebruik ge maakt, zoodat reclamant, indien hij- daarnaar van tevoren had geïnformeerd, hem zou zijn gebleken, dat bij besluit \on uwe Vergadering d.d. 25 Febr. 1921' reeds de betrekkelijke verordeningert waren vastgesteld, al volgde de Kon. goedkeuring ook eenige maanden later. Al zouden wij het kunnen betreuren dat de heer Buijzen met deze belasting geen rekening heeft gehouden, toch kunnen wij op dien grond U niet voor stellen diens aanslag te vernietigen. Voorts bevat het adres een subsi diair verzoek om den aanslag te ver minderen, daar deze berust op een te boog opgegeven aantal werklieden. De boekhouder van den heer Buijzen schij-nt zich bij dc oorspronkelijke op- Zij stond imtfiers rein en vlekkeloo^ voor hen, die zij liefhad, en de recht vaardiging in de oogen van de wereld 'scheen haar te duur betaald met het ongeluk, waarin zij 'daardoor de arme Lili en misschien ook den vader van den man, dien zij^oo innig liefhad, zou storten. Na lang aarzelen had Rudolf einde lijk moeten besluiten, aan haar op dit punt geheel onbuigzamen wil te ge hoorzamen. En toen zij hem op den morgen van haar huwelijksdag .glim lachend vroeg, of hij dan nu minder gelukkig was, omdat hij een wegens diefstal bestrafte bruid naar 'het altaar moest leiden, toen was hij plotseling voor haar neergeknield en had den zoom van haar wit zijden japon plech tig en vol eerbied aan zijn lippen gebracht. Mevrouw Therese Halier, die haar nicht bij zich in huis had genomen, ver liet met haar spoedig daarop de stad. Zoo bleef slechts in een kleinen be perkten kring van gelukkige menschen de herinnering levendig aan de zware beproevingen, die vreemde schuld eens over mevrouw Greta Imberg gebracht hadi, en oan de onverbiddelijke ge strengheid, waarmee een .hoogere ge rechtigheid een juist oordeel geveld had over een zaak, waarin de aardsche gerechtigheid te kort was geschoten EINDE.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1