on. D.D. DONDERDAG 19 OCTOBER No 247 id. id. id. id. I KANT s Gij ISJE inbiedingen {aanvragen meisje FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. BINNENLAND pond S jeukende uitslag niet* caal behandeld metl drogist verkoopt het id aandoeningen» Belgisch T Te Koop. leine Kerkstraat 23 'an verstopping .sting), "gat, slijm, d, maag- of geen eetlust, ijsvertering enz. Vortelboers Knii- "ortelboers Pillen Maria Wortel- zijt spoedig weer Dveral verkrijg- cent. een net terstond te flatt en 's avonds na 7 sche straat B 262. t iief gezond kindie ZOEKT BETREK- er of Weduwnaar, ereischte. Brieven ureau „Vliss. Ct." ursteiling terstond N S T B O D E g lloon. straat 30. t beneden de 16 fraat 31. imvaart Idelb. - Rotterdam elegen plaatsen. lN passaoiers en en vee. i. Midd T.nt. Mr 8 8 i te bekomen Tranip. ven G. VOS Y. ROttc 12 en Exp. Tel. EENHOORN, Tel. 153. i)STERHOUT, Tel. 282 UITBtfHEK. Tel. 101 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PR1JS Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regét meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Erfopvolging. 'Zitting van Woensdag. Vóót de Kamer aan de behandeling \an die Staatsbegrooting gaat beginnen zal ze nog een reeks ontwerpen afdoen, waaronder dat betreffende de vreed zame beslechting van arbeidsgeschil len. De Jachtwet, die de heer Hiemstra zoo graag wil behandelen, komt nog niet aan de orde. Over de kwestie van de erfopvol ging is nog lang gedebatteerd met een wisselende duidelijkheid, waaraan voor al ten nadeele kwam, dat de commissie van rapporteurs een amendement in diende, dat niet te bcoordeelen was, omdat 'het alleen mondeling werd mee gedeeld. Het had dezelfde strekking als het amendement-Oud, dat tegen de cumulatie was. Dit amendement werd aangenomen. Aangenomen werd een amendement, dïct de weduwe de bevoegdheid geeft de meubels in mindering van het erf deel tot zich te nemen. Een verplich ting daartoe bestaat niet, maar een vriiheid om ihet te doen wordt gege ven. De twisten over het „boeltje" zul len dus tot 'het-verleden beihooren. Wan neer de wediuwe het wil, houdt zij aan stonds de meubels en alleen wanneer blijkt dat de waarde daarvan uitgaat boven haar erfdeel, moet ze bijpassen, maar aan het bezit kan niet getornd worden. De minister heeft aanvankelijk voor gesteld de erfopvolging tot de derde graad te bepalen. Aangezien dit bij de rechterzijde niet in goede aarde viel, heeft hij dit deel van zijn ontwerp weer gewijzigd en 'de zesde graad als grens aangenomen, terwijl de bestaande wet de twaalfde graad stelde. De heer Duijs wenschte de derde graad weer te stel ler. hetgeen de minister afwees en de Kamer met 55 tegen 23 stemmen ook verwierp. De beperking is dus toch reeds aanzienlijk, vooral nu de langst levende echtgenoot vóór-op geplaatst is er. dus de neefjes en nichtjes heel wat minder kans hebben gekregen om in aanmerking te komen. Een amendement, dat volgens de minister eigenlijk buiten dit ontwerp vie!, betrof de kwestie van 'het verbod om bij testament de natuurlijke erkende kinderen meer te vermaken dan de wet bi| versterf toelaat. De iheer Oud wenschte dat verbod op te heffen, om dat dit de erkenning van die kinderen belemmert. De minister meende dat dit argument aantoont, dat deze kwestie buiten 'het kader van dit ontwerp viel. Op grond daarvan wees de minister het af. Hii 'kreeg daarbij een krachtig ver wijt van den Iheer Visser van IJzen- doorn. Het amendements paste niet in die: kader, omdat 'het kader niet deugde, meende hij. Wanneer deze beperking 29) Hij ging op haar toe om eenige woorden met haar te wisselen, die be trekking hadden op Lili's aanwezigheid en om haar zijn bezoek in den loop van den middag aan te kondigen. Daarop geleidde hij Greta naar een der voor het station geposteerde rij tuigen en ze reden snel weg. Toen Rudolf Imberg voor de eerste maal de trouwe verpleegster herkende, die nu al sedert dagen van onvermoeide toewijding met hem bezig was, gleed er een zonnig licht over zijn bleejt inge vallen gelaat. Maar hij liet toch nog eenige minu ten voorbijgaan, alvorens hij zachtjes vroeg „Is dat geen droom Bent tt het werkelijk, juffrouw Greta „Ja, mijnheer imberg, ik ben het", zei ze verlegen, terwijl zij zich onwii'c- keurig een weinig van zijn bed verwij derde, waarhij zij beurtelings bleek^n rood werd. „U bent toch niet boos np mij, dat ik bij het hooren van het u overkomen ongeval ongeroepen hier- s heen gekomen ben, niet waar „Ik zou daarom boos op u zijn Hij deed een zwakke poging om te glimlachen. „Neen, waarlijk niet. Maar niet wordt opgeheven, blijft ze bestaan, al zou op andere plaats tegemoet ge komen worden aan de achtergestelde natuurlijke kinderen. Men had mogen verwachten, dat één der vrouwelijke ju risten hierbij het woord had gevoerd. Da; was niet 'het geval en juffrouw Groeneweg 'had een succesje, toen zij die juridische zusters even aan de ooren trok over haar nalatigheid. Zij trad 'nu eer. oogenblik in het krijt om het voor lie natuurlijke 'kind op te nemen. Het debatje dat tusschon den minister en prol". Visser van IJzendoorn plaats had, was op sommige momenten heel scherp, waarbij het bezadigde nuchtere woord van dén laatste afstak bij het tamelijk gezwollen betoog van den minister. De professor wees op het pijnlijke dat het natuurlijke erkende kind achtergesteld wordt bij de wet en dat de wet een odium op het kind blijft drukken, zelfs als anderen dit van zijn hoofd hebben willen afnemen. Na dit betoog bleef de minister zich aan 'het formalisme vast klemmen. Het werd dientengevolge na tuurlijk verworpen en wel rechts tegen links,' 46 tegen 30 stemmen. Dit zegt waarschijnlijk wel niet, dat men het eens is met de achterstelling van het natuuriiiik'e kind1, doch het is wel zon derling, dat geen enkel lid van rechts over het formalisme wist heen te stap pen. Het amendement-Oud betreffende het toekennen van de legitieme portie aan de echtgenoote, gisteren reeds bespro ken, werd afgewezen met 51 tegen 24 stemmen. Het laatste amendement was van den heer Duijs, dat de bevoegdheid wil la ten om bij testament te bepalen dat de langstlevende het vruchtgebruik zal houden van de gansche nalatenschap Vooral voor de kleinere erfenissen kan dit van belang zijn om bijvoorbeeld de wediuwe een bestaan te geven. De kin deren zulllen hun legitieme porties niet kunnen opeisehen vóór dat de tweede dei ouders overleden is. De ouders moeten zelf beslissen wat zij het beste achten. De minister verzette zich tegen deze bepaling, omdat deze een belang rijke vermindering van de beteekenis der legitieme portie is. De wet laat reeds belangrijke beperking en correctie op de algemeene bepaling toe, omdat bij testament een gedeeltelijke onterving van de kinderen mogelijk is. Ook dit amendement werd verworpen. Daarmede was het einde van het ontwerp bereikt. Het is onmiddellijk al aangenomen. Gelijk wij gisteren reeds uiteenzetten, beteekent het niet veel en op de punten waarop het iets had kun nen beteekenen, nil. bij de allerkleinste boedels, is iedere verdere verbetering tgengegaan. De langstlevende echtge noot is in iets gunstiger Dosi.tie geko men dan ze was, maar dit is nog schijn, want een testament kan die gunstigere politie ook nu reeds scheppen. Het redden van liet boeltje uit de handen van kwaadwillige kinderen, dat is het eenige belangrijke. Waarlijk dit lapje op de versleten deken van het Burgerlijk Wetboek had niet zooveel moeite behoeven te kosten. Het Engelsche pasvisum. Naar aanleiding van de in de pers verschenen berichten deelt het ministe rie van 'buitenlandsche zaken mede, dat liet door de Nederlandsche regeering verleden jaar gedane voorstel tot we derzijdsche afschaffing van 't verplich ik kan het nog maar niet goed begrij pen. Hoe hebt u dat toch feitelijk kun nen bewerken E'n wat wat zullen de nienschen ervan zeggen „O, daarover moet u zich niet bc- zoi-gd maken", antwoordde zij snel, „en later zullen wij daar wel verder over praten. In de eerste plaats moet u nu alle moeite doen gezond te worden, verder niets." ..Maar geeft u mij dan tenminste uw hand en buigt ti zich wat meer over mij heen. Ik kan mij immers niet oprichten, en ik zou u zoo graag wat willen zeggen." Zij deed, zooals hij verlangde en hij lioprde hei hevige kloppen van haar hart, toen zijn gezicht het zijne naderde. „Ik heb den dief gevonden", fluister de hij, „nog slechts korten tijd moeten we gedujd hebben, dan zult u rein en gerechtvaardigd voor de gansche we reld staan." „Och, denkt u toch niet om zulke dingen", smeekte zij, „dat laat ons nu toch onverschillig. Waj is er aan mij gelegen en hoe de mehschen over nrii denken Wat daaraan gelegen is Hij keek ihaar in de oogen en het was hem. alsof hij in den stralend blauwerr voorjaars hemel blikte. „Alles is mij daaraan gelegen, Greta, alles Aan u uw eer en uw smetteloozen goeden naam terug geven, dat is de laatste wensch. dien ik nog op aarde koester". te pasvit&um .(ihans in beginsel door de Britsehe regeering is aanvaard. In verband met de regeling van eeni ge detailpunten zal de totstandkoming dezer regeling nog eenig uitstel onder vinden. Een eenigen tijd geleden door de Britsehe reg cring gedaan voorstel om over te gaan tot het afschaffen van visa voor bestuurders en de verdere be manning van vliegtuigen is door de Ne derlandsche regeering aangenomen en op 1 October in werking getreden. De Pelikaan en de duikbooten. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar aanleiding van het uitstel tot liet najaar van "het volgend jaar van het vertrek van hel depotschip voor onder zeebooten naar Nederlandsch-Indië, kunnen wij nog mededeelen dat de re geering dezen maatregel getroffen heeft i.it overweging, dat niets mocht worden nagelaten om de uitgaven van Indië, ir. het bijzonder voor het jaar 1923, te ver minderen. Aangezien het mogelijk wordt geach', 'Qe utzend<ng van het depotschip en de onderzeeboten één jaar uit te stellen zonder de organisatie der zeemacht en de geoefendheid der bemanning ernstig te schaden, is ook deze bezuiniging aanvaard. Kommies der directie belastingen, invoer rechten en accijnzen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op I Mei 1923 en volgende dagen te Arn hem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, in- voerrechterijen accijnzen zal worden ge houden, ter vervulling van 200 plaat sen, welke in 1923 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toe gelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van 1923 den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en dien van 28 niet overschreden 'hebben en de lichamelijke geschiktheid voor den ac tieven dienst der belastingen bezitten. Gepasporteerde onderofficieren, dlie 12 jaar als militair hebben gediend, zoomede kommiezen te water, deze laatsten ook indien zij gehuwd zijn, kunnen echter tet-4iet examen worden toegelaten, indien zij bij den aanvang van het jaar 1923 den vollen ouderdom van 34 jaar, en gepasporteerde mili tairen, die 6 jaren als zoodanig ge diend hebben, indien zij op gemeld tijd stip den vollen ouderdom van 30 jaar niet hebben overschreden. Verder wordt van alle personen, d'ie in luin functie ibij het rijk kunnen wor den gemist, op wachtgeld zijn gesteld of op wachtgeld zullen worden.ge steld, de leeftijdsgrens voor toelating tot het examen verhoogd tot 34 jaren, indien zij 12 jaren en tot 30 jaren, in dien zij 6 jaren den lande hebben ge diend. Voor bijzonderheden, het examen en de verzoeken om toelating tot het exa men betreffende, zie men de Sfct no. 202. De werktijden in de nijverheid. Het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen 'heeft het volgende adres gericht tot den minister van arbeid Ons bestuur heeft kennis genomen van den brief, dien de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers tot Uwe Excellentie heeft gericht inzake het overgangsbesluit 1920, waarbij voor versohilende takken 'van nijverheid een langere werktijd dan 48 uur is vastge- „Zoo mag u niet spreken, mijnheer Imberg, als u mij niet diep bedroefd wilt maken. U zult nog heel vee! wen- schen kunnen uitspreken, en u zult ze allemaal in vervulling zien gaan, alvo rens de tijd voor uw laatsten wensch is aangebroken," Hij zweeg een óogen-blik, alsof hij over iets nadacht. Maar hij keek haaf voortdurend aan en hij liet ook haar hand niet. los, zoodat zij gedwongen was, bewegingloos in haar houding te volharden. „Ja. ik heb nog een anderen wensch", zei hij eindelijk, „maar het is wensch. die stellig niet vervuld zal worden." „En waarom niet Kunt u hem mij niet noemen „Ja. Ik wenschte, dat u bij mij zal blijven, totdat het einde daar is, opdat ik u steeds voor mij zie. Maar het is onmogelijk, dat weet ik." „Dat is in 't geheel niet onmogelijk. Zoo lang ik mij hier nuttig kan maken, blijf ik stellig hier." Maar deze belofte was Rudolf niet voldoende. „Dat .zegt u maar, om mij genoegen te doen. En het is u toch niet ernstig gemeend." „Wat moet ik dan doen. om u het tegendeel te bewijzen Wat verlangt ii dan, opdat u mij zult geiöoven „U moet mij zweren, dat u mij niet zult verlaten, zoolang ik leef, opdat u in mijn laatste uur bij mij zult zijn, isteld, en het antwoord, dat daarop door Uwe Excellentie aan genoemde vereeni ging is gegeven. Met eenige verbazing lazen wij uit dit antwoord, dat Uwe Excellentie zich bereid heeft verklaard, de faciliteiten, die ingevolge art. i, eerste lid, van het thans geldende besluit aan bloembinde- rijen, tevens bloemenwinkels, kalkzand- steenfabrieken. met .winkels verbonden slagerijen, steenbakkerijen, sterkerijen en stikstofbindtogsfafbrieken zijn toege staan, voorlooplg vooir een jaar te ver lengen en dat de bevoegdheid wordt verleend met een drieploegenstelsel te werken, tot 24 October 1924 zal worden gehandhaafd. Wij meenen tegen dezen gang van zaken ernstig bezwaar te moeten ma ken. De Arbeidswet is thans reeds drie jaar in werking, en in dien tijd mag toch worden aangenomen, dat de werk gevers ruimschoots tijd hebben gehad, hun bedrijven aan de veranderde om standigheden aan te passen. Er bestaat o.i. geen enkel deugdelijk argument, waarom aan de met name genoemde bedrijven een langere werktijd, dan de 'wet thans voorschrijft, nl. 48 ttttr, nioet worden toegestaan. Indien zich in deze bedrijven een chronisch gebrek aan arbeidskrachten zou voordoen, zou er voor het toestaan van een Iangeren werkdag nog iets te zegen zijn. Afaar hiervan is in deze be drijven geen (sprake. De kal'kzandsteenfabrieken en steen bakkerijen zitten, méde tengevolge van de mindere bedrijvigheid in de bouw vakken met een voorraad steenen, wel ke in de millioenen loopt. In verschil lende fabrieken zijn de werkgevers reeds tot ontslag van personeel overge gaan. De bedrijfstoestamd wettigt derhalve niet, dat aan deze ondernemingen een langere werktijd wordt toegestaan. Evenmin kan het argument van buiten landsche concurrentie hier in het geding worden gebracht. De bepalingen der Arbeidswet zijn soepel genoeg, om aan de industrie die bewegingsvrijheid te geven, weike zij noodig heeft om ook in tijden van ab- noimale drukte geregeld te kunnen functioneeren. De bevoegdheid, om voor geheele bedrijven een collectieve overwerkver- gunning toe te staan, maakt het over bodig, om daarnaast nog faciliteiten te verleenen ten aanzien van de 48-urige werkweek. Ten slotte 'dring! het bestuur er bij den minister op aan, geen uitvoering te geven aan zijn voornemen, om tot 24 October 1924 aan contiunbedrijven zon der Zondagsonderbreking de 56-urige werkweek toe te staan, ter motiveering waarvan het verwijst naar zijn adres aan de Tweede Kamer van 21 Apri! j.l. Machinisten-examens. De commissie voor de machinisten examens, bedoeld in art. 8 der Schip perswet (Sübl. 1907, no. 244), zal, overeenkomstig de bepalingen vervat in het reglement voor de machinisten- examens, en het sleepvaartreglement. aanvangende 14 November a.s., zitting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot die examens te worden toegelaten, moeten den voor zitter der commissie (Molenstraat no. 15) vóór 28 dezer bereikt hebben. Voor bijzonderheden raadplege men de St.ct. no. 202. Algemeen Kiesreglement voor de R. Kath. Staatspartij. Het bestuur van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Ne derland heeft een commissie benoemd, zooals u thans bij mij bent Een angstige spanning lag in zijn tie'kken en in den blik, waarmee hij het antwoord van haar gelaat trachtte te lezen. Zij echter zeide „Ik zweer u, dat ik niet zal weggaan, totdat u zelf be veelt, dat ik gaan moet." „O, dan gaat u nooit nooit ju belde hij. „O, hoe dankbaar ben ik u Wat maak je me daarmee gelukkig Greta Op dit oogenblik ging de deur zachtjes open en de gebogen gestalte van den pandhouder gleed geruisch- toos over den drempel. Maar toen hij de verandering ontdekte, die er met zijn eenige uren geleden nog geheel bewusteloozen zoon had plaats gehad, toen hij het glimlachje om zijn lippen zag en de levendige uitdrukking van de tot rdi toe zoo slappe gelaatstrek ken, vergat hij in zijn overgelukkige verrassing alle voorzichtigheid. ..Rudolf, mijn jongen, mijn beste, on deugende jongen riep hij snikkend uit. „Herken je me dan nu En zul je nu eindelijk eens een woord tegen mij zeggen „Ja. vader, ik herken u, en ik ver heug me van ganscher harte u te zien. Nu kan ik u toch om vergiffenis vra gen voor al het verdriet, dat ik u in mijn dwazen hoogmoed heb aange daan" „Jij om vergifenis vragen mij welke tot taak heeft om het bondsbe- situur van advies te dienen omtrent de vfaag, o-p welke wijze het recht der R. K. kiezers tot het stellen van candi- daten voor de Tweede Kamer zóó wordt uitgeoefend!, dat 't belang der R. K. partij en hei landsbelang het meest daarmede worden gediend, en om de resultaten van dit onderzoek neer te leggen in een proeve van een algemeen kiesreglement voor de R. K. Staats partij. in die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter prof. dr. J. A. J. Barge te Leiden, en tot leden dr. J. Witlox, lee- naar in tdë geschiedenis aan het semi- ïarie Beekvliet te St, Michieds-Gestel, mr. W. J. Berger, rechier te 's-Gra venhage, inr. M. A. M. Wasstok, bur gemeester van Heerlen, en mr. E. J. J. van der Heijden, te Rotterdam. Als secretaris en adj.-secretaris zijn aan de commissie toegevoegd mr. F. Teu- lings le 's-Hertogenbosch en mr. A. C. E. M. de Groot, resp. secretaris en adj.- secretaris van den Alg. Bond van R. K. Rijkskieskringoreanissties in Neder land. Een verbluffend aanbod. Een der medewerkers van „het Vad." heeft uit Zwitserland het volgend aan bod van den heer Broekhuijs ontvan gen „Ik ben bereid de Staatsloterij zoo- dlnaiig te reorganiseeren, dat 50 percent der geheele begrooting door de winsten worden gedekt. Ik ben genegen 1.000.000 te storten bij de Nederland sche Bank, welk bedrag vervalt ten bate van den Staat, wanneer mijn plan nen worden uitgevoerd en niet bedoel de winsten in de schatkist werpen". Het „Vad:." voegt aan dit bericht toe: Wij weten op gro.id van een onder houd met den minister van financiën, dat de regeering uit moreele overwe ging niet op het plan kan ingaan, om dat zij terugschrikt voor het odium, dat zij ons volk tot gokken zou verleiden. Geheel afgezien van den moreelen kant, kunnen wij echter voorloopig niet geiooven, dat het plan practisch uit voerbaar is. Met 50 procent der be grooting zijn toch een 250 tot 300 miil- lioen gulden gemoeid. En dit zou de netto-opbrengst der loterij moeten zijn. Een nieuw stoomschip voor de Rotterd. Lloyd. Gisterenmiddag is van de werf dei' firma Bonn Mees te Rotterdam het stoomschip „Soekalboemi", gebouwd voor rekening van den Rotterdamsehen Lloyd, met goed gevolg te water gela ten. Het 'Stoomschip, gebouwd volgens d>e hoogste klaisse Bureau Veritas en Scheepvaart-Inspectie, heeft dé volgen de afmetingen lang over alles 466'-0, breed 54-0". hol tot shelterdek 37". met een draagvermogen van 10.200 Eng. tonnen op zomer-vrijboordsmerk. Het schip heeft 3 doorioopende stalen dekken, van weike het bovenste met teakhout (belegd is verder 2 masten 6 'laadpaien dragende 16 laadboomen voor 3-5 ton en een laadboom voor 30 ton hefvermogen. De verblijven voor kapitein, officieren machinisten en verdere equipage bevin den zich op en boven het shelterdek. Het schip is ook ingericht voor het ver voer van hadjies. De brandblusch-lel- ding is aangesloten op de lierleiding, verder is het schjp geheel electrisch verlicht en voorzien van draadlooze te legrafie. De hoofdmacb'ine, door Gebr. Stork le Hengelo vervaardigd, bestaat uit een stel turbines met dubbele kamradover brenging. Neen inaar, dat zou beteekenen de dingen op den kop zetten. Jij had im mers gelijk, volkomen gelijk Ik heb, zij het dan ook zonder het te weten en te willen, werkelijk een valschen eed afgelegd, en je bent nog veel te toe gevend tegen mij opgetreden in je kinderlijke liefde." „U weet het dus vroeg Rudolf verwonderd. „Hoe bent u het te weten gekomen August Imberg duidde met een hoofdbeweging op Greta Wiilisen Hoe ik dat weet Wel, zie ik het dan niet van den vroegen morgen tot derr laten avond voor mijn oogen, het edele jonge meisje, dat door mij in het ongeluk is gestort En zou ik haar nog langer voor een dievegge houden haar Maar maak je geen zorgen, mijn jongen Ik heb het al lang met mezelf overlegd, wat mij te doen staat. Wan neer het jou maar eerst weer beter gaat en wij samen naar Duitschland zijn teruggekeerd, stel ik mij onvoor waardelijk ter beschikking van het gerecht. En het zoïï toch al -heel zon derling in de wereld moeten toegaan, als alles nog niet op zijn pootjes zon terecht komen. Op dat beetje gevan genisstraf. dat dan mijn deel zal zijn, 'komt het bij mij heusch niet aan". „En u. Greta hebt u mijn vader vergeven (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1