NG 1000 150 100 25 lulden Meening. IN' T DINSDAG 17 OCTOBER cnra«aoödqnn ïgint de >PEN Gij NO 245 anbiedingen staanvragen e Maatschappij var. jipefiimi I. VU Of WIK Ji .Walsliaal St. Ilisngw. III. Intnl. 10. hstntaiq Stilt Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND gEUIbfcETON DE GESTOLEN BROCHE. Stads- enProvincienieuws |ng |ng (en a f 25.— - 20.— i - 15.— - 12.— In eenige korting en geldig. lOiro-rekening pt 23,Telefoon opgedragen. het bedrag dezer op de 3remieleening Ibericiit en na iNCO. Ide Loterijwet. ran de levens in twijfel te Ins mede, dat |daan. uw voor Kim- te doerr ge- Beleggers) Itoor te Uwer JJ865, het be- Ipondentie en Jvan verstopping lasting), gal, slijm, |id, maag- of geen eetlust, fcijsvertering enz. Vortelboers Krui- Jtortelboers PiUen fa Maria Woriel- 1 zijt spoedig weer lOveral verkrijg- cent. iddelb. - Rotterdam gelegen plaatsen. 'AN PASSAGIERS REN EN VEE. ober r. lida r.Bt. int 8 7. fUt. 7.ui. mr 12 8 ies te bekólht. I.V. Transp. en Eip ïrwra O. VOS, Tel. I. EENHOORN, Tel. 163. JOSTEREOOT, Tel. 282 PUITEN HEK, Tel. 101 ?KERS (tehuiswer- igd. Heerenkleeding IN, Olacisstraat 35. lEfSJI? >or de morgenuren r. AdresBoulevard VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.Afzonderlijke nummers 5 cent. ft ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Deabonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze- ierd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. tlUU een ongeluk. OUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De rijksmiddelen. Blijkens den gisteren geipubliceerden middelenstaat brachten 's Rijks midde len over September 1921 rond 39.18 miSioen op, waaronder ruilm ƒ1.1 mil iioen was begrepen aan opbrengst van da tabaksaccijns. Voornoemde totaal opbrengst overtreft de raming met rond 3.38 .miliioen, doch blijft bij de opbrengst over September 1921 ruim 6 ton tem achter. Meer brachten op dan de raming voornamelijk De personeele belasting (bijna 4 Ion) door haogere aanslagen voor huurwaarde en meubilair. De inkomstenbelasting (bijna 3.7 miliioen) door het verband met het gunstiger verteden en wellicht door het Vlugger binnenkomen der voorloopig gelegde aanslagen betreffende de inkomens boven de 7500. De dividend- en tantième-belasting (rond 12 ton) door het verband met het gunstiger verleden. De suikeraccijns (ruim 1.5 ton) door liet op groote schaal inslaan van voor iaden in verband met de hoogere sui kerprijzen. De wijnaccijms (ruim 3.5 ton) door de surtaxe op wijn van hoog alcohol gehalte. De gedistiHeerdaccijns (rond 3 ton) ten gevolge van de tariefverhooging. De bieraccijns (ruim 2 ton) door het toenemend bierverbruik in verband met de prijsstijging van den jenever. De invoerrechten (ruim 1 ton hoo- gerom onbekende redenen. De loodsgelden (ruim !4 tonhooger) door toenemend, personenvervoer. Affie andere middelen blijven in min of meer belangrijke mate beneden de raming. De voornaamste zijn De grondbelasting (bijna 3 ton) ten gevolge van .de vluggere betaling in vorige maanden. De vermogensbelasting (bijna 5 ton) waarschijnlijk tengevolge van de groote vermogensverliezen. De geslacht-accijns (bijna 2 ton) ten gevolge van de gedaalde vieeschprii- zen en den invoer van buitenlandsch vteesch. Zegel en registratie (5 ton en bijna 23 ton) door de malaise. Successie (ruim 3 ton) waarschijn lijk door de geleden vermogensverlie zen. Domeinen (ruim 1.5 ton). Reden on bekend. Staatsloterij (ruim 30 mille). Broek huis Over <de eerste 9 maanden van 1922 overtrof de opbrengst de raming met ruim 6.786 miHioen. Tot deze gun stige uitkomst droegen, gehoudens en kele toevallige uitzonderingen, precies dezelfde middelen bij, die de gunstige uitkomsten over September 1922 be werkten, nl vooral de directe belastin- 27) Zonder eenig geluid, met onhoor bare schreden, gleed de kerel op Rudolf oe en plotseling de niets vermoe dende bevond zich juist op de plaats van de leuning, die het smalle brugje naar den kant van den vreeselijken afgrond beschermde wierp hij zich met de volle kracht van zijn lichaams gewicht tegen den jongen rechts geleerde. Rudolf slaakte een kreet van verras sing en schrik en draaide zich met een bliksemsnelle, half werktuigelijke be weging om naar zijn lafhartigen aan valler. Het gelukte hem ook werkelijk bent beet te pakken, maar het gewicht lan den onverwachten aanval had de jonge man toch niet kunnen weerstaan. 2ij rolden beiden in hun volle zwaarte lievig tegen de leuning. En de beide kruisgewijze over elkander gespijkerde Paaltjes, waaruit de leuning besfond, boden geen reddenden weerstand. Of het de langzaam verwoestende invloed <ter natuurelementen, dan wel een mis dadige hand geweest was, die den weerstand der leuning had gebroken «1 ieder geval gaf de leuning direct mee ou stortte .tegelijk met de beide, zich thans in hun val stevig omknelde licha men in de afschuwelijke diepte. gen en de accijnzen, die met de con junctuur geen direct verband houden (b.v. de inkomstenbelasting) of waar van de tarieven belangrijk zijn opge voerd (b.v. de gedistilleerdaccijns). De vrees is dan ook geenszins denkbeel dig, dat in de naaste toekomst de mid delen een verdere inzinking zullen ver- toonen, daar niet alleen zegel, registra tie en andere rechtstreeks met de on gunstige conjunctuur verband houden de middelen, maar ook accijnzen en di recte belastingen trager zullen vloeien. De opcenten ten bate van het Lee- ningsfondfe 1914 brachten bijna 10.2 miliioen op, waarvan rond ƒ4.2 mil iioen op rekening komt van de Verde- digngsbelastingen. De O. W.-belasting loopt op haar laatste beenen ze bracht nog geen Z2 miliioen op. („Tel.") Vereenvoudiging in de Sociale Verzekering. Omtrent de plannen van minister Aalberse ten aanzien van de verzeke ringswetgeving deelt de „Maasbode" mede, dat de aangekondigde vereen voudiging in hoofzaak zal bestaan in het doorvoeren van één en hetzelfde stelsel voor de verschillende sociale verzekeringswetten. Waarschijnlijk zal. bijvoorbeeld wat de premiebetaling be treft, het systeem van de Ongevallen wet met haar loonlijsten worden aan genomen. Het zegeltjcsplakken voor de Invali- diteits- en Ouderdomsverzekering komt dan te vervallen en in plaats daarvan zal dan de premiebetaling voor deze en de andere sociale verzekeringen (ziekteverzekering) over dezelfde loon lijsten verrekend worden. De bedoeling is voorts om een soci aal Wetboek te maken, waarin bijvoor beeld in hoofdstuk 1 de algemeene be palingen wiorden neergelegd in hoofd stuk li de Ziekteverzekering in hoofd stuk lil de Ongevallenverzekering in hoofdstuk IV de Invaliditeits- en Ouder domsverzekering, enz. enz. De minister van arbeid denkt met zijn wetboek in 3 jaar geheel gereed te zijn. Eén jaar zal noodig zijn voor de principieele voorbereiding één jaar voor het ontwerpen van het wetboek en één jaar voor de 'behandeling ervan door de Staten-Generaal. Bezuiniging op het Loodswezen. Het „Hbld." ontving een schrijven van een gezagvoerder bij de koopvaar dij, waarin deze zegt,, dat het Goeree- sche Gat in de laatste twee maanden sterke neiging tot verzanding toont. Ter illustratie haalt hij het geval aan van het Duitsche stoomschip „Rosa Maria HoJke", dat 22 September bij hoog water (en wij voegen er bij met prachtig stil weer het was dien Vrij dag een zeldzaam mooie dag) aan den grond liep terwijl het slechts 50 d.m. diepgang had (als wij het wél begrij pen, is dit het geval waarover de heer XI. Ademloos, zoo bleek als een geest en met door angst verwrongen gelaat, was Lili van Ranten tegen negen uur in het huis gekomen, waar Rudolf Im- berg logeerde. Toen men haar op haar haastige vraag zcide, dat de jonge advocaat om zes uur was uitgegaan en tot op dit oonenblik nog niet was te ruggekeerd, toonde zij aan de gast vrouw, met wie zij sprak, een mannen- hoed, dien zij steeds achter haar fug verborgen had gehouden. „Herkent u dezen hoed vroeg zij met bijna toonlooze stem. De vrouw bekeek het hoofddeksel van alle kanten en toen meende ze „Ja, als ik mij niet vergis, is dit de hoed van mijnheer Imberg. In 's hemels naam, juffrouw, tioe komt u daaraan Mijn logé is toch soms geen ongeluk overkomen Lili leunde vermoeid tegen den deur post. Zij beefde over haar geheele lichaam. „Als dit zijn hoed is, dan is hij van de adelaarsrots omlaag gestort. Ik vond hem boven naast de geheel ver nielde brugleuning." De gastvrouw was een energieke vrouw, en haar ontzetting belette haar r.et, dadelijk alles te doen, waf zij na deze rampzalige mededeeling voor ge boden hield. Binnen den kortst mogelijken tijd was het halve dorp gealarmeerd. Een aantal mannen, dat met alle toebereidselen was uitgerust, begaf zich ten snelste naar de slechts voor geoefende berg beklimmers toegankelijke rotskloof, Hugenholtz een vraag heeft gericht aan den minister van marine). De briefschrijver voegt hieraan toe „Alzoo was de Goeree in een zeer korten tijd 7 a 8 d.m. opgedroogd". Hij vraagt Wat moet dit worden als een schip meer diepgang heeft en bij laag water of bij slecht weer binnen komt Voorts schrijft hij ik zag op Helle- voetsluis, dat het loodsbestuur daar ook van overtuigd was en wel dat de afhaalkotter, die belast is om de lood sen, die op den schoener varen, naar boord te brengen, is naar binnen ge haald en vervangen door een schokker van zeer weinig diepgang. Nu zijn er op het oogenblik in Helle- voetsluis 3 stoomloodsbooten en twee zeilschoeners gestationneerd, waarvan de drie stoomloodsbooten dienst doen voor de Schelde. De loodsbooten gaan 40 a 41 d.m. diep. De loodsschoeners, dienstdoende voor'het Goereesche Gat gaan 32 d.m." Het loodsbestuur heeft nu reeds or der gegeven om als het weer te ongun stig is, niet door het Goereesche Gat, maar door den Waterweg. Zoo slecht is dat Gat dus al. De slotsom van den .schrijver is Hef den heelen post van de Gneree op, die toch nagenoeg niets te doen heeft, noodeloos geld kost, en aan het loods- personeel een dienst van twee weken bezorgt. Uit de Christelijk Historische Unie. In de Zaterdag gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der Christe lijk Historische Unie zijn blijkens het verslag in de „Ned.", wegens het be danken van de heeren jhr. mr. D. J. de Geer en J. ter Haar Jr., onderscheiden lijk als eerste vice-voorzitter en eerste penningmeester, benoemd tot eersten vice voorzitter proi. Slotemaker de Bruine, tot tweeden vice voorzitter de heer Ter Haar en tot eersten penning meester mr. H. T. 's Jacob. Er werden verschillende bepalingen vastgesteld in verband met de Staten verkiezingen in 1923. Besloten werd o.m., aan alle besturen, den zeer beslis ten raad le geven voor het geval in één provincie, namens de Unie, ver schillende niet gelijk-luidendc bisten mochten worden ingediend al deze lijsten te verbinden tot één lijstengroen en daartoe in ailie kringen eener pro vincie denzelfden gemachtigde en den zelfden plaatsvervanger aan te wijzen. R. Kath. Staatspartij en Nieuwe Katholieke partij. Namens liet dagelijksch bestuur van den Alg. Bond van R. Kath. kiesvere nigingen is aan den heer F. Swane, voorzitter van het voorloopig comité der N. K. P., een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het bondsbestuur bij verkiezingen niet offi cieel mef de N. K. P. kan samenwerken, en wordt verzocht door toetreding tot de R. K. kiesvereniging t.z.t. mede te werken aan de totstandkoming eener waaruit zich bijna loodrecht dc ade laarsrots verhief. Lili zelf was niet meer in staat geweest zich bij hen aan te sluiten, want haar krachten waren juist nog voldoende geweest, de verschrik kelijke tijding over te brengen. Zij had een der kamermeisjes om een glas water gevraagd, maar nog voor zij het aan de lippen kon brengen, was zij in elkaar gezakt en men liadi het bewus- telooze jonge meisje voorloopig op 'een sofa gelegd. Zij was nog niet uit haar toestand van onmacht ontwaakt, toen het bericht kwam, dat men den omlaag gestorten heer Van Ranten had gevonden, doch niet dezen alleen, maar ook een twee den persoon en zi\ hadden elkander zoo vast omstrengeld, dat het slechts met groote moeite gehikt was, ze van elkan der te scheiden. Op draagbaren bracht men beide slachtoffers in het pension, waar dade lijk verscheidene dokters ter plaatse wareh. Zij behoefden Van Ranten, die bijna onherkenbaar verpletterd en ver minkt was, niet eerst te onderzoeken, om te constateeren, dat hij op de plaats zelf onmiddellijk dood nioest geweest zijn. Bij Rudolf Imberg daarentegen ontdekten zij tot hun grootste verwon dering nog zwakke feekenen van leven. De hoop op behoud van dit leven scheen weliswaar, den aard der ver wondingen in aanmerking genomen, uiterst klein. De dorpsdokter en de beide collega's van buiten, die zich onder de zomergasten bevonden, waren regeling, waardoor de rechten der minderheden in de kiesverenigingen beter tot uiting komen. Christ, dagblad „de Amsterdammer". Te Amsterdam is een vergadering gehouden van personen die financier' betrokken zijn bij de debacle van hei christelijk dagblad „de Amsterdam mer". Het blijkt dat er ongeveer 600.000 verloren is gegaan en dat vele kleine luyden de dupe geworden zijn. Ontroerend zijn de voorbeelden van de slachtoffers welke hierdoor zijn gemaakt. De „Tel." zegt, dat de directeur in zijn dwaze verblindheid, weike leidde tot zijn wanbeheer in zuiver commerci- eelen zin, op den duur moest komen tof daden welke moreel ten eenenmale on verdedigbaar zijn, en zelfs tot daden waartegen wel eens uit een oogpunt van strafrecht bezwaar geopperd zou kunnen worden. Het eerste wat men hem verwijt is dat hij steeds misbruik heeft gemaakt van diet beroep op de beginselen van de menschen waarmede hij te maken had. „De Amsterdammer" •was een Christelijk dagblad en uit den aard der zaak waren dus de meeste medewerkenden de christelijke beginse len toegedaan. Daarvan maakte de di recteur misbruik hij wist de menschen zoo op -hun gemoed te werken dat zij bereid waren tot allerlei offers. De salarissen van redactie- en ander per soneel waren beneden alle critiek - maar men nam daarmede genoegen u t liefde voor het eigen Christelijk orgaan en meestal werd dan nog dat lage salaris ten deele uitbetaald. Dit nam zoodanige afmetingen aan dat bijv. een geëmployeerde die een salaris had van 1700 gulden, op dit oogenblik aan achterstallig salaris nog te vorderen heeft 800 gulden, dat een ander aan achterstand te vorderen heeft 1000 gul den enz., vorderingen waarvan wel zeer weinig zal terecht komen. Ze'fs het technische personeel, zetters, druk kers, enz., moest meermalen met een gedeelte van het weekloon naar huis gaan. Een voorstel aan de koopvaardij- officieren. In de ©steravond te Amsterdam ge houden vergadering van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij is het voorstel van den Bond van Werkgevers in de Koopvaar dij tot verlenging der loonen met 10 met overproote meerderheid van de hand gewezen. Bezuiniging van boven af. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Leiden is het voorstel van den burgemeester jhr. De Gijselaar, om aan Ged. Staten voor te stellen zijn jaarwedde met 2000 te verminderen en te brengen op 10.000. na ampele discussie door den raad met 18 tegen II stemmen aangenomen. het erover eens, dat de arme jonge man het hoogstens nog een paar uur zou kunnen maken en dat hij vóór zijn dood bezwaarlijk nog wel eenmaal tót bewustzijn zou komen. Daar verscheen plotseling nog een vierde helper in de gedaante van een beroemden Zuid-Duitschen chirurg, die éérst daagsrie voren in het dorp was aangekomen, zoodat zijn collega's van zijn aanwezigheid nog geen kennis droegen. Hij onderzocht den ongelukki ge nog eens en de verklaring, die hij daarna aflegde, wekte bij de anderen wel eenigszins verbazing op. Want ter wijl zij het er tamelijk over eens waren geweest, den reddeloos verloren pa tiënt alle pijnlijke behandelingen te besparen, die hem maar overbodige kwellingen zouden veroorzaken, bekeek de groote heelmeester met de hem eigen energie de zaak dadelijk van een geheel ander standpunt. „Zoo lang er nog leven in hem is, hebben wij geen recht, hem ais verloren te beschouwen", verklaarde hij en zijn collega's waren bepaald stom van ver bazing, toen zij zagen, met welk een beslistheid en zekerheid hij onmiddel lijk met dc behandeling een aanvang maakte. Een paar maal scheen welis waar het zwak glinsterende levens vonkje onder zijn handen geheel uit te dooven, en alle hulpmiddelen der medische wetenschap moesten te hulp worden geroepen, om het telkens weer opnieuw aan te blazen. Maar na ver loop van een uur waren toch de gebro ken ledematen volgens alle regelen der VLISSINGEN, 17 OCTOBER. De bioscopen. Het is een feit dat de filmtechniek steeds hooger opgevoerd wordt. Wat tegenwoordig in de bioscopen te zien wordt gegeven is kunstwerk van den allereerften rang. De eene film is ai mooier als de andere en de beroemde artisten die hun groote gaven in dienst der cinematografie stelien, dwingen be wondering af voor hun kunstig spel. Er wachten ons dezen winter nog een reeks van voorstellingen, die het puikje op toioscopisch gebied te genieten zul len geven. Wij meenen in den geest van vele geregelde bioscoopbezoekers te hande len wanneer wij in het vervolg ook van buitengewone kunstfilms een recensie in ons blad zullen opnemen. Het ligt niet in onze bedoeling om geregeld wekelijks de lilnis te „verslaan", doch alleen aan die films, welke om een bioscoop-term te gebruiken tot de zoogenaamde „schlagers" gerekend worden, een beschouwing te wijden. Zoowel het „Alhambra" als het Luxor-theater krijgen binnenkort een „schlager", ni. „My Boy" en „The Kid". In deze films wordt de hoofdrol ver vuld door den 6-jarigen Jackie Coogan, die door de groote pers een film- wonder wordt genoemd. Dit „wonder kind" werd ontdekt door Charlie Cha plin, een naam die voor bioscoop-be- zoekcr's geen nadere toelichting be hoeft. Wanneer wij nagaan wat zooa! in de bioscopen te dezer slede op het doek wordt gebracht, dan kunnen wij zonder overdrijving verklaren dat hier de aller beste films worden vertoond. Dit was voor ons een reden te meer om daarom het voorbeeld van de meeste bladen te volgen, door niet langer onverschillig te staan tegenover wat de rolprent te zien en te genieten 'geeft, doch telkens als daartoe aanleiding bestaat, de cinema tografie de erkenning en waardeering te geven waarop zij aanspraak heeft. Als er reden voor critiek is, zullen wij die niet aohterwege laten, want dan alleen heeft een recensie waarde, als dc recensent onomwonden zijn mee- ning weergeeft. Het mannenkoor „Door Oefening Uitspanning", directeur de beer J. A. Holiaers, geeft Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, een zang- en tooneel- uitvoering in het Concertgebouw aan de Emmastraat. Het programma bevat 10 muziek nummers, terwijl de afdeeling tooneet zal opvoeren „Er ingéloopen" en „Mijn Luitenant", kluchtspel in één bedrijf. De uitvoering wordt met een bal be sloten. Men zie verder achterstaande adver tentie. De keuringsdienst voor waren. In den gemeenteraad is reeds enkele malen geklaagd dat sedert de.keurings- dienst voor waren te Goes zich met de kunst gezet, gespalkt en verbonden, en men had den nog steeds bewusteloozen jongen man in een rustig gelegen ka mer op de benedenverdieping eei, bed klaar gemaakt. De groote chirurg, die slechts een paar daagjes in het dorp had willen doorbrengen, verklaarde thans, dat hij in ieder geval zou blijven, zoolang zijn aanwezigheid den ongelukkige van nut kon zijn. Zijn edelmoedig gedrag ten opzichte van Rudolf imberg waar andere collega's reeds alle hoop had den verloren had zijn roem wederom aanzienlijk verhoogd en bovendien had hij hierdoor de harten van hef geheele toeristen-gezelschap stormenderhand veroverd. Weliswaar meenden de andere doc toren schouderophalend „Jammer van de aangewende moeite, want hij kan den morgen toch niet halen." Maar reeds den volgenden dag voorspelden ze niets meer, want Rudolf imberg had niet alleen den nacht overleefd, maar zijn hart werkte ook weer veel krach tiger en hij was zelfs nu en dan heel even bij bewustzijn geweest. „Het is een wonder", zeiden de hee ren doctoren thans en zonder afgunst voegden zij hieraan toe „Als deze verlenging van zijn leven werkelijk als een voordeel voor hem is te beschou wen, dan heeft hij dat alleen en uitslui tend aan den professor te danken." (Wordf vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1