J L B A Dagavond (densweg MAANDAG 16 OCTOBBR LUX Loopjes MTHOEDEN fERM ffO 244 sdag 16 LDE van Maatschappij invaart jlEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. Stads- en Provincienieuws PROEF prachtsigaar. /orstenlanden. I Zending overal. Int waard. Ivoor Vlissingen Kleine Markt 56. j ER-DE HONDT. ontvangen |itschland jt 10,00. 9 - Vlissingen. Izake Verkoop en loop f.E.K.) Èroot solied GE- (jgebouwen, Tuin in het centrum S. DIJKSTRA, Straat 3. maar als ndagmiddag ■zou, bij het In te hebben. N10 'mensch, bekend llen en Machine- let plaatsing op er stede ot elders, geen vereischte, ler A 15 Bureau |Courant". gevr. net helder v. dag en nacht, vrij' wasch en Ires ROSDORF, 84, Den Haag. delb. - Rotterdam degen plaatsen N PASSAGIERS ÏN EN VEE. 1. Rett, f.a. Mt 12 er r. M t.b. uur 8 8 8 te bekomen Transp. en Exp. ven G. VOS, T«. HEN HOORN, Tel. 158. VSTERHOUT, Tel. 282 •urnwflQ*. Tot. ïoij VLISSINGSCHE COURANT AFSLUITING GEDEELTE S1NGELWEG tusschen de scheldestraat en de van dishoeckstraat. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door hen. krach- lens een aan hen verleende vergunning van Gedeputeerde Staten van Zeeland, ten be hoeve van den aanleg en liet inwalsen van een steenslagbaan, het gedeelte van den Singelweg in deze gemeente, tusschen de Scheidestraat en Van Dishoeckstraat, voor liet verkeer met rij- en voertuigen en vee is afgesloten van 16 October tot en met 2 December 1922. Vlissingen, 16 October 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDERËN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Onthulling van het Marine-monument. Betreffende de onthulling van het marine-monument te Den Helder, waarvan wij Zaterdag reedis een uit voerig verslag ihebben opgenomen, deelen wij nog het voigende mede H. M. de Koningin heeft na de ont hulling de eerste krans gelegd op de zuil, opgericht voor haar onderdaner, die ten offer vielen van hun plicht. Een tans van palmen en blanke arons kelken. Dan volgde het lange défilé van hen, die een bloemhultle brachten aan de ge- valien helden. Daarna kwamen de mi nisters Westerveld en Van Dijk, dan prof. Blok, namens het Algemeen Ne- derlandsoh Verbond, schout-bij-nacht Fock, namens den oud-minister van ma rine Naudlin ten Cate, daarna vete ver- eenigingen en dra was het monument omringd door rijke bloemenweelde. Generaal Snijders bracht een hulde voor „Ons Leger", de heer Van Bemmelen voor „Onze Vloot". Mooi was het bloemstuk van de ge- combineetde Marinebonden een mijn uit blanke dahlia's. Rood-wit-blauwe linten bevatten de data van alle onge vallen, waarbii strijders vielen. Ook de mannen van het loodswezen legden een krans voor het monument, dat nu bewaakt v.crd door een eere- wgajit v$n twee matrozen en twee ma riniers. Een rouwwaebt was het. vrijwillig betrokken. Vier uren moesten de man nen stilstaan, in alle devotie. Geen eer bewijs hadden zij, de wakers voor de ektoden, te brengen aan een levende. De muziek speelde treurliederen. De vice-voorzitter van het comité, de lieer Ooriigijsen, droeg met enkele woorden het monument aan de gemeen te over. Langs den koristen weg gingen de koninklijke bezoekers naar het station terug. Daar bra .-lit de eerewaeht van adelborsten onder commando van den kapitein der mariniers .C. J. O. Dor ren het saluut. De iamboers sloegen de wachtparade. H. M. inspecteerde de wacht, sprak enkele oogenblikken met den commandant en met de oudste adel borsten. Het einde van den plechtigcn <iag was genaderd eri enkele oogen blikken later rolde de koninklijke trein het zuiden tegomoet. Van de „Gelder land" dreunde het geschut ten af scheid. De Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" heeft aan den heer M. J. Heijboer. de 26, „Ik vreesde wel, dat het juist het onmogelijke zou zijn, dat u van mij verlangt. Nu zult u mij waarschijnlijk niet gelooven, indien ik u bezweer, dat ik het middel daartoe niet bezit, en dat ik niet de bewerker ben van hetgeen u zoo treurig stemt, hoe sterk de schijn ook tegen mij is. Ik ben niets anders dan het willoos werktuig van een hoo- gerc macht, in wier gebod wij ons allen moeten schikken, u en uw vader en ik. Ik zou niijn leven voor u kunnen geven, want dat behoort mij toe maar ik kan zelfs om uwentwille niets nalaten van datgene, wat plicht en eer mij gebieden te doen." Hij hield plotseling op, want hij meende in zijn onmiddellijke nabijheid een geluid gehoord te hebben als van schreden, die'zich snel verwijderden. En een oogenblik kwant het hem ook voor alsof Jiij tuschen dc boomstammen, die zich als donkere schaduwen spookach tig uit den nevel verhieven, een zwarte gestalte snel zag wegsluipen. „Hoorde u iets vroeg hij. „Zou er iemand in onze nabijheid zijn geweest en ons afgeluisterd hebben Lili schudde het hoofd. „Neen, hier is nintand anders dan wij beiden." En na een korte pauze voegde zij erbij „IJ hebt er mij sleoht voor beloond, mijn heer Imberg, dat ik u het geheim van spil waarom alles wat het oprichten van het marine-monument en liet marine rampenfonds betreft, draaide, mede als erkenning voor al wat hij voor het ma rine-steunfonds deed een gouden me daille overhandigd, waarop gegraveerd staat Het Marine-Steuntonds van „Onze Vloot" aan M. J. He\4>oer bij gelegenheid van de onthulling van het Marine-Monument op 14 October 1922, als waardeering van zijn werken in het belang van steunbehoevende marine- geziivnen. Opheffing departement van landbouw. In verband met de voorgenomen op heffing van het departement van land bouw vernemen wij, dat het plan be staat de onder dit departement ressor- teerende werkzaamhden aldus te ver- deelen, dat landbouw en visscherij On dergebracht worden bij het departe ment van binnenlandsche zaken nij verheid en handel bij het departement van arbeid en mijnwezen en scheep- \aart bij hei departement van water staat. De directeur-generaal P. en T. Uit zeer betrouwbare bron verneemt „de Avp." dat het ambt van directeur- generaal der post en telegrafie voor- loopig slechts door een ambtenaar zal worden waargenomen. De tegenwoor dige minister van marine moet n.L, ge let op 't précaire bestaan eens marine ministers, als voorwaarde bedongen hebben, dat de betrekking van chef der posterijen voor hem zou worden open gehouden. Luchtpost op Engeland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 16 October a.s. wederom een tweede luchtpostdienst Nederland- Engeland wordt ingesteld. De halve cent. Dc minister van binnenlandsche za ken heeft thans aan verschillende bestu ren geschreven Ik heb de eer u uit te noodigen, van r,u af aan, voor zoover wettelijke rege lingen zich daartegen niet verzetten, tot weglating van den halven cent in uw administratie over te gaan. Aan het departement van financiën wordt een regeling voorbereid, die de wettelijke bezwaren tegen het verwaarloozen van den halven cent zal opheffen. In geval er wettelijke bezwaren zijn tegen verwaarloozing van den halven cent, noodig ik u uit, sommen naar bo ven tot een cent af te ronden. Op deze wijze wordt verkregen, dat, in afwach ting van bedoelde wettelijke regeling welke verwaarloozing beoogt, de halve cent aanstonds geheel uit de admini stratie vervalt. De loonsverlaging bij ae spoorwegen. De conferentie tusschen de directie der spoorwegen en de personeelsverte- genwoordigers, die Zaterdag den ge- heelen morgen duurde, heelt geen resul- laat opgeleverd. De directie wijkt, vol gens „de Tel." niet van haar stand punt af. De malaise in de industrie. Aan de Scheepsbouwmaatschappij „do Nieuwe Waterweg" te Schiedam, zijn weer ongeveer 100 werklieden ont slagen. Dit ontslag staat in geenerlei verband niet de staking, die korf géie- den daar uitbrak, maar is uitsluitend het gevolg van gebrek aan werk. mijn „Sprookjesslot" heb verraden. En indien ik een slecht hart had, weet u wel wat ik dan op dit oogenblik zou 'denken „U zoudt denken, dat het beter ge weest zou zijn, mij op den avond vap, onze eerste ontmoeting in den een of anderen afgrond te laten vallen.inplaafs van mij met levensgevaar op een veili- gen weg terug te leiden." Een lichte beweging van haar hoofd zeide hem, dat hij goed had geraden Daarna stond zij lang stom en bewe gingloos als een standbeeld, steeds maar langs hem heen in den grauwen nevel starend. Plotseling echter sloeg zij beide handen voor het gelaat en begon hevig te weenen. „Ach, als ik u toch maar kon haten'', snikte zij, „uit het diepst van mijn hart kon haten 1 Waarom hebt li zich op mijn weg vertoond, omdat u toch maar alleen de bedoeling had. mij nameloos leed en ellende te berokkenen Haar geheele slanke gestalte beeide door overmatige opwinding als door koorts aangegrepen. Radeloos stond Rudolf naast haar, want waf zou hij haar nu nog hebben kunnen zeggetv, om haar te troosten Zij verwachtte ook wel geen troost meer van hem, want met steeds stijgen de hartstocht stiet zij eenige onsamen hangende woorden met moeite uit „U hebt mij bedrogen, toen u mii zeide. dat u altijd aan mij dacht, dat u er zoo ont zettend naar verlangde mij weer te zien t/k was dwaas, dat ik dit van u ge loofde. Ach, als ik het toch toentertijd Indien geen verbetering intreedt, zal de directie genoodzaakt zijn, het perso neel nog meer in te krimpen. Thans werken nog 1300 arbeiders aan de Nieuwe Waterweg; juist 1/3 gedeelte van het aantal dat in den drukstcn tijd te werk werd gesteld. Goede en goedkoope kosthuizen voor oud-militairen. Donderdag werd te Puften op de Veluwe de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw van de Vereeniging tot stichting van goede en goedkoope kosthuizen voor oud-militairen. Het vroeger bestaande gebouw brandde enkele jaren geleden geheel af. Daar de proef hiermede genomem zeer goed had voldaan, achtte liet bestuur van de in richting het gewenscht een nieuw groo- ter gebouw te stichten, op een reeds in eigendom ziind terrein te Putten. Hier voor werd steun gezocht en verkregen door het geheele land, zoodat spoedig een groot gedeelte van het bouwkapi- taal voor een stichting, waarin 50 ge- pensionneerden zouden kunnen worden geplaatst, was bijeengebracht. Ook de regeering zegde steun toe in den vorm van een jaarlijksche subsidie. De volks bond tegen Drankmisbruik, onder wiens auspiciën de vereeniging was opgericht, verleent eveneens belangrijken finnnci- eelen steun. Het bestuur van het tehuis staat in nauw verband met het Perma nent Comité ten bate van oud-militairen van het Ned. Ind. leger, welk comité ook door den Volksbond in het leven is geroepen en indertijd een onderzoek instelde naar de omstandigheden van de Oud-Indische militairen, inzonder heid op de Veluwe. De heer mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, voorzitter van den Volksbond tegen drankmisbruik, wenschte den eersten steen te leggen in de overtuiging, dat het tehuis ten zegen zal zijn voor vele oud-militairen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf iS Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigen de 13 October, in Nederland uitgespro ken 87 faillissementen tegen 45 in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en niet 13 October 2392 faillissementen tegenover 1648 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VLISSINGEN, 16 OCTOBER. Een 100-jarige. Den len November hoopt mej. de wed. EngelsAnjon, wonende in de Noordstraat, haar lOOen jaardag te her denken. De bewoners van de Noord straat hebben een comité gevormd, dat dezen dag op feestelijke wijze wil her denken. Het is bekend, dat de Noordstraat er siag van heeft feest te vieren en dat zal op 1 November wel bewezen worden. De secretaris van het feestcomité deelt ons omtrent de plannen het vol gende mede Al het mogelijke wordt in het werk gesteld om hulde aan de 100-jarige te brengen. De Noordstraat za! geheel in feestdos worden gestoken. Voor het woonhuis zal een eerepoort worden geplaatst en wel oude en nieuwe stijl. Deze poort wordt versierd en verlicht. De oude stijl wordt ouderwetseh en de maar vermoed had als ik het ver moed zou hebben". Zij keerde zich plotseling weer naar h'ent toe en hij keek ontsteld in haar krampachtig trillend/met tranen over stroomd gelaat. „Zal ilc ti zéggen, wat ik gedaan zou hebben, als ik op dien bewusten avond zoo verstandig geweest was als nu Ik zou u niet ellendig hebben laten omko men als een verdwaald wild, maar on der den overhangenden rotswand, daar waar wij hand aan hand op het smalle pad langs den afgrond vooruitgingen, daar zou ik mij met u in de diepte heb ben gestort In haar oogen stond het geschreven, dat het haar werkelijke overtuiging was, wat zii daar uitriep. Maar ook nog iets anders was erin te lezen, iets dat Rudolf in een duizeling van verrukking zou hebben gebracht, indien hij dat vroeger daarin had ontdekt. Nu ech'er wat het te laat te laat niet alleen ter wille van hel onafwendbare noodlot, dat zich sinds gisteren tusschen haar en hem had gedrongen, maar te laat vooral, omdat hij met een zekeren schrik plotseling zich ervan bewust werd, dat dit noodlot de oplaaiende vlammen van zijn hartstocht tot op hef laatste vonkje uitgedoofd had. De schoonheid van dit bekoorlijke meisje, naar wie hij stellig zelfs nu nog slechts de hand had behoeven uit te strekken, om haar in zijn armen te ne men, kon wel het smartelijke medelij den nog vergrooten, dat hij voor haar gevoelde, maar zij beteekendc voor hem nieuwe stijl nieuwerwetsch. verlicht. De commissie zou het «eer op prijs stellen als de ingezetenen de stad een feestelijk aanzien zouden willen geven door het z ioveel mogelijk uitsteken der vlaggen. Het is een zoo'n zeldzaam voorko mend jubileum, dat de geheele gemeen te wel blijken van belangstelling mag toonen en deze niet alleen tot de Noord- straat bepaald behooren te blijven. De Staten-verkiezingen. De Vrijdag j.I. gehouden vergadering van de afdeeling Vlisingen van den Vrijz. Dem. bond was goed bezoch' Ook enkele datnes gaven van haar be langstelling blijk. Tot plaatsing op de gros-lijst, waar uit later de candidaten voor de Prov. Staten-verkiczing in 1923 zuilen wor den gekozen, werden aangewezen de drie aftredende Staten-leden. de lieeren jac. Welieman, J. G. van Niftrik en mr. J Adriaanse en verder mevr. Bergsma -Bergsma te Zoutelande en de heeren L. J. Groole. Breskens, G. F. Maris te Kortgene, dr. N. D. van Gelderen en H Snijders te Middelburg en dr. A. Sta- verman te Vlissingen. De behandeling der overige punten van de agenda gaven aanleiding tot geanimeerde besprekingen, welke vol doende bewijs gaven dat de noodzake lijkheid tot medewerken meer en meer gevoeld wordt. Afsluiting gedeelte Singelweg. Wij vestigen de aandacht op de be kendmaking van Burg. en Weth. be treffende de afsluiting van een gedeelte Singelweg voor rij- en voertuigen en vee van 16 October tot en met 2 De cember a.s. Naar wij vernemen zien Burg. en Weth. onder 't oog voor de komende wintermaanden weder over tc gaan tot gemeentelijke werkverschaffing. Een plan is reeds in voorbereiding, 'doch de vakorganisaties maken bezwaar tege.i het te betalen loon van ƒ15 per week. hetwelk te laag wordt geacht. De Man uit de Greppel. De tooneelafdeeling van de zangver- eeniging „de Volksstem" heeft Zater dagavond in het Concertgebouw aan de Emmastraat een tweede opvoering ge geven van het revolutiedrama „de Man uit de Greppel" van Inte Onsman. Wij ontvingen van deze opvoering nog een uitvoerig verslag van „Veri tas". Wij zullen daaruil het zakelijke gedeelte overnemen Het stuk stelt den spelenden groote eischen bijna allen hebben een min' of meer belangrijke rol en er is slechts een enkele figurant. En het deed daarom prettig aan, met uitzondering van een enkel vlekje - ik denk hier aan het dubbel zeggen van Wolf in het vierde bedrijf te zien, dat al deze dilettanten rolvast waren. Evenals bijna ieder tooneelstuk kent ook dit stuk zijn nteesi markante, op den voorgrond tredende figuren, waar omheen zich de overige spelenden groepeeren. Hier, generaal Wardow, de juist ge typeerde 'bloedig-hebzuchtige landbe zitter, steunpilaar van het Czaristische gewel'dregicm, met het masker van den wreedaard,, en Fjodor, de schoenlap per. de man uit de greppel, één dier ntillioenen geknechten, de niets en nie mand ontziende wreker van het lot der Russische boerenbevolking, doch ook thans geen verlokkende verleiding meer zooals vroeger. Hem zelt kwam deze plotseling tot 'bewustzijn gekomen in nerlijke ommekeer raadselachtig en vreemd voor, maar liet was een vol dongen feit, dat hij niet langer kon ont kennen. „Nu riep Lili met een onnatuurlij- ken lach uit, nadat zij eenige oogen blikken op zijn antwoord had gewacht. ..Is het nog de angst over het gevaar, waarin u zich toen bijna had bevon den, dat u doet zwijgen Of hebt u mij werkelijk niets in 't geheel niets meer te zeggen „Stellig, juffrouw Van Ranten, ik zou u nog heel veel willen zeggen, maar ik wil het liever niet doen, alvorens u eenigszins gekalmeerd bent. In deze opgewonden stemming zoudt u waar schijnlijk toch aan mijn woorden een verkeerden uitleg geven en zoudt u voor onverschilligheid of harteloosheid houden, wat Zij had na haar onomwonden be kentenis, die zij hem zoo juist met haar oogen en mond had gedaan, iets geheel anders verwacht en het vernederende bewustzijn, dat zij_ zich vergist had, deed haar ineenkrimpen als onder een zweepslag. „Neen, ik wil niets hooren", viel zij hem heftig in de rede, „niets niefs niets Ga heen laat mij alleen lk haat u het is mij onverdraaglijk u nog langer te zien." Hij trachtte tevergeefs haar te kal- meeren en toen hij er op stond, dat zij thans met hem den terugtocht zou aan- 1NGEZOMDEN MEDEDEELINGEN. WEES MAAR GERUST «g$ MEVROUW PE LEVER'S .KRIflPEft/1 ZEEP MY FAERIKAtlTEM VAIJ 5UMLIGHT ZEEP de profetische Petrus van het vijfde bedrijf, gerechtigheid gevende in ruil voor lang geleden genoten weldaad. Welk een prachtige mimiek en wat een kostelijk, een van den geboren too- ncelspeler niet te onderscheiden spel geeft deze man ons te zien. Beide figuren waren af. Sonja Wardow leek ons in haar lief des-samenspel met den ingenieur Roe mof een moeilijke rol overigens niet die kracht en houding in haar spel te ontwikkelen, die men van een meisje, dat door een ideaa! gedreven naar het buitenland ging om. ten bate van haar volk, de moderne fabriekstechniek te bestudeeren, mocht verwachten. Ook in het slotbedrijf was ze te weinig harts tochtelijk. Roemof zelf was beter, of schoon te overdreven in het zéggen. Beter gevoelde hij zich in zijn rol van kwasi-revolutionair in het vierde en het slotbedrijf. Ook in deze bedrijven ver vulde Gregor Puskin een krachtig ge speelde rol met treffende momenten. Nicolai Puskin, de socialist, man varr organisatie, mét het oude regiem weg gevaagd door de ontzagwekkende ge beurtenissen van het oogenblik, doch' die nadat de revolutiestorm za! zijn gaan liggen de toekomst heeft, in te genstelling met den heerscher Wardow, den vertegenwoordiger van het regiem dat verdwijnt voor goed... Een veeleischende rol. doch goed gespeeld, moet zich evenals de meeste spelers oefenen in minder overdreven zeggingskracht, meer beheerseht spe'. niet te veel aan het publiek denken, allen kunnen daarvoor bij Fjodor in de leer gaan. Mara, uitbeeldende de gevoelvolle rol van het begin tot het einde uit stekend beheerseht gespeeld van de door het onbarmhartige noodlot ge knakte moeder, wier laatste levensda gen getuige dreigen te zijn van den ntoord van Gregor op zijn broer Nico lai hare zonen in dit tijdperk van botsende overtuigingen tegenover elkaar geplaatst als Kaïn en Abel. Ook Wolof, de oud-tooneelspeler gaf in het intiem tooneeltje met moeder Mara en Aljoschka. beheerseht en be schaafd spel te zien. Voor het overige noem ik nog de vaarden, liep zij plotseling weg. Het volgende oogenblik reeds was zij in den mist verdwenen en Rudolf wist niet eens, welke richting zij was ingeslagen om haar te volgen. Hij zocht nog wel een tijdlang de heele omgeving af en riep telkens haar naam, maar hij wist van te voren dat het een nutteloos werk was. Zonder twijfel had zij zich vast voorgenomen, zich niet door hem te laten vinden. Zoo bleef hem dan ten siotte niets anders over dan alleen de thuisreis te aanvaarden, gekweld door bitter be rouw, dat hij zijn eerste ingeving on trouw was gewVjrden cn aan haar uitnoodiging toch gevolg had gegeven. Het afdalen was nog vermoeiender en gevaarlijker dan het omhoog klau teren en bijna overal, waar hij den voet op de naakte rotssteenen zette, bestond er gevaar van uit te glijden. Maar hij kreeg toch langzamerhand een bepaalde zekerheid en kwam ge lukkig bij het bruggetje over den stei- len afgrond van de adelaarsrots. Daar sprong eensklaps vlak achter hem een donkere menschengedaante te voorschiin, de gestalte van een grooten, mageren man, uit een verborgen plekje onder een overhangend rotsblok, waar de man zich zoo lang schuil had ge houden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1