S 1000IFS500 150 100 25 ken ïesch 14 OCTOBER Eerste Blad JURGENS7 NO 243 N »rs!r.16 t per ons. UitgaveFirma F.VAH DE VELDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. Gevaarlijke jeugd. FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. CACHI fuwgom. verhemelte In Wrigley's zoo lekker. fleelen, want reinigt het gebruik van l'dert, knapt fs en andere geregeld Kauwgom Wrigley's Voortdurend conditie en lefhebbers pkverzotop. (tKRUOBAAR naken: lemunt), Double- |rt), Julcy Fruit' |akjes van 15 et, Ide nieuwe soort lepermunt-kauw- jvan 6 ct. in den |mporteur»: MEINDERSMA, |Q- AMSTERDAM T SNEEK. |>urg in de Dro- schuin over de |MAR- JKJES INSLAGERIJ zen. "Ol VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wij hebben indertijd reeds de aan dacht gevraagd voor het ibetreurens- vvaarige feit, dat zich in den loop der laatste jaren in toenemende mate bij een categorie van half-volwassenen verschijnselen voordoen, die op neigin gen tot en het plegen van misdadige handelingen wijzen. Men mag overigens *og zoo zeer geneigd zijn veel onrijp door de vingers te zien, veel voor bal dadigs te houden, dat, ware het door volwassenen geschied, allerminst ver ontschuldiging zou vinden, mag overi gens de meeste toegevendheid betrach ten, waar het jonge mensehen betreft, nauwelijks of nog niet de kinderschoe nen ontwassen, toch valt het niet te ontkennen, dat de jeugd van thans zeer vele gevaarlijke karaktertrekken aan den dag legt. Het zijn vooral de groote steden des lands, die het twijfelachtig voorrecht der vroegrijpe, onevenwichti ge, drieste en onbezonnen jonge men sehen kent doch ook buiten het groote agglameratien van tien- en honderddui zenden is het verschijnsel van een toe nemend gevaar voor de maatschappij in de aanwezigheid eener bandelooze, roekelooze en misdadige jeugd, maar al te frequent. Opnieuw werden wij. aan dit verschijn sel herinnerd bij het lezen van het thans in Duitschland aanhangige groote pro ces in zake den moord op wijlen minis ter Rat'henau. Wie nauwkeurig kennis van de feiten neemt, kan zich moeilijk aan de verbazing onttrekken, hoe of het nog mogelijk is, dat diergelijke misda ■den niet nog veel meer plaats grijpen. Uit alies toch blijkt, dat men hier niet te doen heeft met eenige jongelui, een troepje of clubje van jonge mensehen tusschen 18 en 24 jaar, die zich niet storend aan wet en recht en zeden, niet er voor schromen om moord en dood slag te bedrijven neen, uit alles wordt het en is het volkomen duidelijk, dat deze bedrijvers, aanstokers of mede plichtigen aan dezen afschuwelijken moord, geen bepaalde uitzonderingen meer zijn, maar dat hun geesteshou ding, hun mentaliteit, hun geheele ge moedsleven, precies dezelfde is als van nog zeer vele jonge Duitschers, die niet in de bank der beschuldigden zitten, maar die zoo gelijksoortige omstandig heden er hen hadden toe gebracht zoo goed als zekér tot gelijksoortige daden zouden zijn gekomen. Het voornaamste 25) „Wanneer u zich in mijn toestand indenkt, moet u zulks begrijpen. Maar hiermee, dat ik het arme meisje aan haar lot moest overlaten wil ik natuur lijk niet zeggen, dat ik mij aan mijn verplichtingen ten opzichte van haar wil onttrekken, ik verheug mij er inte gendeel over, dat ik eindelijk een ver trouwenwekkend persoon heb gevon den, die als bemiddelaar tusschen haar en mij kan optreden. Ik ben niet rijk, maar tot betaling van een aanzienlijke schadeloosstelling verklaar ik mij ten volle bereid." „Geen woord meer t" riep Rudolf heftig uit, niet langer in staat zich te beheerschen. „Ik wil de beleediging niet hooren. die er in uw schaamteloos aanbod ligt. Maar laten wij er nu ten minste een eind aan maken Daar ligt alles, wat u noodig hebt om te schrij ven. Stel uw bekentenis op schrift, op dat zij met de middagpost nog meegaat naar de plaats van bestemming." „Wat is dat, u slaat mijn voorstel af En zonder eerst met degene gesproken te hebben, op wier beslissing het loer feitelijk alleen maar aankomt Dat zult u toch eerst nog eens kalm moeten overleggen, mijnheer de advocaat De jonge dame heeft, voor zoover ik weet, haar gevangenisstraf reeds ondergaan, en het is mji bekend, dat zij in behoef tige omstandigheden verkeert. Een flin- motief was ongetwijfeld van politieken aarden berekening de moord, dachten zij, zou een actie van links-radicate zij de in het leven roepen en de regeering in handen der rechterzijde doen komen. Maar daarnevens gold het motief om in den vermoorde het Jodendom te treffen, en den man, die buiten ambtenarij om, uit kracht zijner eminente gaven tot een hoog ambt was opgeklommen. En op grond dezer beweegredenen werd het reeds zoo zwaar geteisterde land be roofd van een zijner beste zonen, een zijner kundigste mannen, een dergenen, die voor alles geroepen scheen zijn va derland nog de grootste diensten te kunnen bewijzen. Is dit feit hoogst be droevend, het valt nog meer te betreu ren, dat deze onrijpe jongens, welke meer of minder tot de beschaafde en ontwikkelde jeugd gerekend schijnen te moeten worden, slechts een beeld vor men van een gansche categorie van ge vaarlijke, jeugdige elementen eener be volking, die hun evenwicht volkomen zijn kwijtgeraakt. Men kan dit ver schijnsel toeschrijven aan het feit, dat Duitschland materieel en moreel in en door den oorlog zwaar geleden heeft, dat het nadien een groote revolutie heeft zien plaats grijpen, dat er een ontzaggelijke tegenstelling is ontstaan tusschen zijn vroeger bestaan en dat van nu, doch daarmede is men er nog niet. Ook te onzent, waar geen binnen- noch buitenlandschen oorlog woedde, ziet men enkele verschijnselen van denzelfden gevaarlijken aard wij denken o.m. aan het samenspannen tus schen twee studenten en een jonge ba-nkbeambte tot het plegen van een moord te Roterdam, en in de Scandina vische rijken, dje vrijwel onder gelijke omstandigheden als wij in en na den oorlog verkeerden, komen van tijd tot tijd soortgelijke gevallen voor. We staan derhalve tegenover een meer al gemeen bedroevend en onrustbarend verschijnsel, waartegen met alle kracht dient opgekomen te worden. in de eerste plaats dient te worden gewaakt, dat het in bezit krijgen van wapenen niet maar zoo gemakkelijk kan plaats hebben, vooral niet dat zij in de handen van volkomen onrijpe en onervaren jonge mensehen geraken. Doch dit is een uiteraard moeilijk te voorkomen euvel. Meer dunkt ons doel matig, dat aan hef medelijden, de ver- teedering als het ware, welke jeugdige misdadigers wekken, een einde kome, waardoor dezulken niet meer op een ongezonde en voor de maatschappij hoogst gevaarlijke toegevendheid kun nen rekenen, en ten slotte moet de zelf overschatting waaraan in het algemeen de rijpere jeugd, maar bovenal de mis- ke som gelds is voor haar dus in ieder geval van veel groofere waarde dan een vrijspraak, die te laat komt. en die toch maar een heel twijfelachtige schade loosstelling voor hef uitgestane leed zou beteekenen. Op zijn minst kan ik echter eisehen, dat u mij tijd gunt. daarover zelfs eens met de jonge dame fe praten." Een oogenblik voelde Rudolf zich werkelijk zwak worden. Hij dacht aan de armoede der beide dames en ook hieraan, dat hij feitelijk geen recht had. op haar beslissing vooruit te loopen Maar zijn besluiteloosheid duurde nauwelijks langer dan één enkele se- monde. Zooals hij Greta Willisen kende was hij zeker van haar antwoord, dat zij dezen ellendeling op zijn beleedi- gend aanbod zou geven. Hij kreeg ee:i gevoel, alsof ihij zich schuldig maakte aan een grove beleediging van het edele, hoogstaande meisje, toen hij door zijn aarzelend gedrag eenigszins den schijn opwekte, dat hij haar tot zulk een smadelijke gedachte in staat geacht had, „Ten aanzien van juffrouw Willisen. neem ik de geheele verantwoordelijk heid van mijn handelwijze op mij", ver klaarde hii. „Ik ben er zeker van, da' ik haar volle instemming heb." Nu eerst scheen de heer van Ranten den wanhopigen ernst van zijn toestand volkomen helder te beseffen en hij liet nu ook het masker van spotachtige overmoedigheid vallen, zooals reeds eerder dat van brutalen hoogmoed. De trotscbe aristocraat, die een kwartier geleden Rudolfs kamer was binnenge- dadig aangelegden daaronder, lijdt, niet nog extra in de hand gewerkt worden, door een averechts begrepen en toege past stelsel van ontzag teg n de jonge ren, waartoe in deze „eeuw van het kind" vele ouderen maar al te vaak geneigd zijn. Menigeen is tot eigen schade en schande 'te vroeg voor rijp aangezien en als zoodanig behandeld nog immer is het leven zelf ons aller beste maar langzame leermeester daar gaan jaren mee henen, vele jaren zelfs om ons levenservaring te geven, men- schenkennis en maatschappelijk inzicht. En gevaarlijk is het voor haar zelf en voor de samenleving, zoo de jeugd dit niet steeds en overal wordt voor oogen gehouden. BEURSBESCHOUWINGEN. De beurs blijft vost. De logica i ■art het publiek. Het herstel op de Rubbermarkt. De oorza ken daarvan. De omvang der koersrijzing. De vooruitzich ten der TabaksondernPmingen. Dalende tendfnd der wissel koersen. Ontegenzeggelijk heerscht er de laat ste weken op de Amsterdamsche beurs een beduidend betere tendentie, die wliswaar nog slechts hoofdzakelijk aan enkele rubrieken ten goede kwam, maar niettemin de sterker wordende neiging vertoont om zich ook aan de andere afdeelingen mede te deelen. Dat is trouwens de gewone loop van zaken op de effectenbeurs als er op één af- deeling de zon doorbreekt komt er ook op de andere meer Jicht en worden de zaken dan anders bekeken, waarbij üe vraag of daartoe dan geldige reden is, eerst in de tweede plaats komt, soms zelfs geheel niet gesteld -wordt. De meeste beursmenschen bekommeren zich daarover niet, daar het voor hen hoofdzaak is dat ze weer eens met een beschreven blaadje van het orderboekje naar huis gaan. Inderdaad is de handel den laatsten tijd een weinig verleven digd en kan men zoo af en toe ook het publiek weer eens schoorvoetend het glibbenig pad der speculatie zien be treden, aangetrokken dloor de magische kracht van stijgende koersen. Laat het U niet verwonderen wanneer we zeggen dat we de laatste dagen brieven ont vingen van hen die op lage koersen hun aandeden, rubberwaarden, Jurgens- aandeden en -dergelijke, in arren moede hebben verkocht, omdat „het toch wei verkeerd zou gaan" en die nu advies komen inwinnen over de wenschelijk- lieid van terugkoop. De barometer gaat immers vooruit en het leed zal nu wel geileden zijn, waarom zou men nu niet de stuikken ferugkoopen en zoo pogen althans nog een deel van de geleden verliezen weer in te halen. Dit is de fogi-ca van het publiek, dat altijd op- INGEZONDEN MEDE DEELINGEN komen, was veranderd in een volkomen geknakten zondaar, die deemoedig om genade smeekte. Vol afkeer en diepe verachting wendde Rudolf zich van hem af. „U hebt mijn laatste woord gehoord" verklaarde hii. „Laat ons dit even doel loos als onaangenaam onderhoud toch beëintfigen." Van Ranten richtte zich op. Zijn gezicht was aschvaal en zijn schouders beefden. „Goed dan", antwoordde MJ. „Ik zal mij naar uw wenschen schik ken. Maar een uitstel van vier en twin tig uur mag u mij toch niet weigeren. Ik beloof u. dat ik mij gedurende dezen tijd niet van hier zai verwijderen." „En waf voor voordeel verwacht u voor u van dit uitstel Voor mij niets. Maar ik heb een kind en slechts ter wille van dit arme, ongelukkige kind verneder ik mij voor u voor dit laatste verzoek. Mijn Lil! moet onder de schuld van haar vader tenminste niet zwaarder lijden, dan strikt noodzakelijk is. Ik zal haar naar Parijs zenden, waar zij, naar ik hoop. bij een mij bevriende familie gastvrij zal worden opgenomen. Op hetzelfde oogenblik, dat ik mijn schriftelijke be kentenis van mijn schuld aan u over draag, en waardoor Lili's getuigenis dus overbodig wordt, zal zij van hier vertrekken. Maar ik zal haar dan waar schijnlijk nooit terugzien. En als er ook nog maar een heel klein beetje gevoel van menschelijkheid in u is overgeble ven, dan kunt u een wanhopigen vader deze laatste vier en twintig uur niet weigeren, die hij nog zoo graag te za- nieuw leergeld betaalt, maar nimmer wijs wordt. In een der vroegere Haag- sohe bankierskantoren was op de deur van het privékantoor geschreven Hier is een goede vingerwijzing, koop nim mer na een -groote rijzing, maar zelfs de clientèle van dat kantoor schijnt dien wenk in den wind te -hebben geslagen, althans (het -grootste deel er van is voorgoed van het kantoor verdwenen. Wij schreven reeds eerder over het herstel van de Rubbermarkt, maar moe ten ook ditmaal daarop wijizen, aan gezien het thans eigenlijk de „feature" van de beurs is en de willige stemming voor andere afdeelingen hier haar oor sprong vindt. Men herinnert zich dat het met de rubberwaarJen eenige maanden geleden treurig gesteld was. De malaise drukte zwaar op dit bedrijf, waarin de productie automatisch steeg door de meerdere productiviteit der boomen. -Deze moeten minstens vier a vijf jaar o-ud zijn oan rubber te kunnen voortbrengen, maar doen dat -dan ook gedurende een reeks van jaren met sterke progressie eerst afe een boom 'tien of meer jaren oud is, houdt die toe- nemitng op, om dan langzamerhand voor een teruggang plaats te maken. In 1909 en 1910 zijn de meeste rwbber- ondernemiingen opgericht en de meeste beschikten toen slechts over een aa.i- pia/nt van jeugdige boomen, zoodat eerst - na een aantal jaren resultaten konden worden behaald. Intusschen wend de aanplant sterk uitgebreid, met het oo-g op de belangrijke prijsstijging van het product, waarvoor in de eerste jaren 1.50 tot ƒ2 per pond b'etaaid wend. Die uitbreiding was uiteraard eerst na jaren op den prijs van invloed, maar toen ie eenmaal merkbaar was, liet hij zich in steeds sterkere mate gel den en de productie steeg sneL gelijk uit de volgende cijfers blijkt 1911 90.000 ton 1917 249.000 ton 1913 108.400 on 1918 287.000 ton 1914 120.000 ton 1919 327.000 ton 1915 159.000 ton 1020 390.000 ton 1916 202.000 ton 1921 300.000 ton Bij de cijfers der laatste jaren moet worden in aanmerking genomen dat men met zijn kind zou doorbrengen." Tranen schenen -zijn stem te verstik ken en hij pinkte schijnbaar een traan weg. Het was volgens Rudolfs inner lijke overtuiging slechts comedie, die hij daar voor hem speelde, maar hij was toch niet standvastig genoeg, hem dP vervulling van zijn wensch te weigeren. „Dus tot morgen dan zeide -hij „llc zal u hier tot morgenvroeg 9 uur ver wachten." „Elf u zult voor dat tijstip geen stap pen tegen mij ondernemen „Neen, ik zal tot op dit uur niemand mededeeling doen, van hetgeen ik weet, opdat uw bekentenis in de oogen der rechters geheel als vrijwillig za' worden beschouwd. Maar ik geef u mijn eerewoord, -dat ik mij inel den laatsten slag van negenen van iedere verbintenis bevrijd zal gevoelen en zonder pardon do noodige maatregelen tegen u zal nemen, indien u mij soms tevergeefs op uw komst zou laten wachten." „Ik zal komen verlaat u daarop En u -hebt mij anders niets meer te zeggen „Neen, niet dat ik weet." „Ook ook geen boodschap voor mijn dochter „Neen, mijnheer van Ranten niets 1" „Dan mag ik ze-ker wel afscheid ne men. Tot ziens d-us tot over vier en twintig uur 1 Goeden morgen „Goeden morgen 1" Van Ranten draaide zich om om te vertrekken, maar hij bleef nog eenige seconden aarzelend op den drempel VOOR UW Voorkomt cn geneest elkeHUIDZIEffTE1 Behoedt uw Kond Voor BESMETTIflG r Doodt onrein.bevordert d ^HAARGROEI j Geneest de hardnekkigste SCHURFT j PER FLACOnXI.65. bii uW drogist of apotheker Gen; Agents; 62.HenegouWerplein ROTTERDAM Te Vhaeingen bij de firma's A. C. BE9IEST S. J. ENGEIUNG en A DE LANDMETEB. veie maatschappijen in 1920 overgingen tot beperking van den aanplant wegens de lage marktprijzen, welke toen reeds golden. Onbeperkte productie zou voor, 1922 een oo-gst van circa 400.000 ton hebben opgeleverd, terwijl -in werkelijk heid slechts 350.000 ton verwacht wordt, waarvan dan 20.000 ton witde rubber, die echter een ste-eds kleinere rol speelt omdat de winningskosten daarvan beduidend hooger zijn dan van plantagerubber. Onze Hollandsche on dernemingen in onzen Archipel, die circa 25 van de totale wereldproductie voorrbrengen, hebben voor '22 de be perking achterwege gelaten, waardoor de meerdere productie voor dat jaar wordt verklaard. Met het intreden der ma laise liep ook de rubberprijs naar om laag, zoodat hot jaar 1920, begonnen met een prijs van bijna 3 shilling per pond, eindigde -met een prijs van ruim I shilling. Sedert is de noteerin-g ver der gedaald en zijn er in 1921 hoeveel heden rubber verkocht voor 15 cent -per pond bij een marktprijs van 35 cent, waaruit wed blijikt hoe slecht de markt positie van het artikel was. Geen won der dat tail van ondernemingen hun re keningen met verlies moesten afsluiten, geld moes-ten opnemen en allengs in moeilijkheden geraakten. De kostprijs is bij de verschillende ondernemingen lang niet gelijk, er zijn enkele, die lang zamerhand den kostprijs tot ruim 30 staan, voor hij de kamer werkelijk ver liet. Nog tot op -het laatste oogenblik scheen hij op een verandering'in Ru- döl-ffs 'houding gehoopt te hebben. En toen hij zich in zijn verwachting be drogen zag, toen de jonge rechtsgeleer de hem integendeel den rug toekeerde als een afgescheepten bedelaar, toen vertrok zijn lijkbleek gelaat zich tot een werkelijk (dreigende uitdrukking van woede. In zijn oogen flikkerde het als in de onheilspellende oogen van een roofdier, dat zich tot den sprong ge reed maakt. Maar hij sprak geen woord meer, en verlic-ht ademhalend hoorde Rudolf, hoe de deur zich achter den vertrek- kenden van Ranten sloot. X. „Bij alles, wat u heilig is, bezweer ik li. mij hedenavond een korf onder houd op de pjaats, waar wij elkander gisterenavond hebben ontmoet, toe te staan. Ik kan u geen geschikter plaats voorstellen, omdat noch mijn vader noch iemand anders daarvan iets mag weten. Om deze reden verzoek ik n ook, mij geen antwoord te zenden. Ik zal er o-m zeven uur zijn en geduldig wachten tot u verschijnt. U kunt we gens mijn -dwaze houding van gisteren onmogelijk zoo boos op mij izijn, dat u mij tevergeefs zou laten wachten. Oordeel u wegens dezen brief niet slecht over mij en wees ervan verze kerd, dat ik er slechts na zwaren strijd toe gekomen ben, hem te schrijven. In dien u ooit eert beetje vriendschap voor mij hebt gevoeld, zuil u nu tenminste

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1