1EH RIJEN, EEN HUIS anseres Ito 242 TER. IS ïlM aapkamer VRIJDAG 13 OCTOBER BINNENLAND Stads- «aProvincienieuws smeren. aatschappij van vaart MED. TAAL en REKENEN. [rond uitver- TLANT1S. lidagmiddag 6 weken. PAIGE. A LE N DE rogram met T JOCHIE AT. Igonnen zal I behoeft het lier program VUSSINGSCHE COURANT het 5% korting aren, wan- jrengen bij b Vriend- Groo« ng 100%. :hting tot f 3.75, 2540, bij ntstellen, 9 Vossen, n Valuta voor een kte beleefd gens 10 tot terdag van pen chatten, ede aan TRA, Architect che weg 3. meubileerde ieven met prijs- 9 Bureau „Vlis- nt". elb.-Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. T. Iftt. T.m. nr 8 T. Solt. T.m. uur 8 12 ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- «heren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door liet geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- «eroenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Wonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 14 regels": ƒ1.10; voor iedere rc«el meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen ïan |_5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. 8 te bekomen Tramp, en Erp. G. VOS, Tel. ENHOORN, Tel. 163. TERHOÜT, Tel. 282 IJITHNHEX, Tel. 191 kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Donderdia/g. Van de bij den aanvang dezer verga dering gehouden regeling van werk zaamheden vermelden we alleen dat der interpellaitie-Trodstra over het voor genomen aftrek van 8'/2 van de wed den der burgerlijke ambtenaren ten be hoeve van de pensioenen. Als eerste punt van de agenda waren aan de orde de wetsontwerpen tot goed keuring van eenige onfwerp-verdragen van Genua, nl. tot vaststelling van den minimum leeftijd van toelating van, kin deren tot arbeid op zee en regelende de plaatsing van zeelieden en de schade loosstelling voor werkloosheid in geval van verlies van het schip door schip breuk. Deze ontwerpen zijn het resul taat van de conferentie te Genua. De moeilijkheid, heeft zich voorgedaan, dat de terminologie van deze verdragen niet precies past bij die van onze wet geving. Op dit euvel wees de heer Beu- mer op de hem eigen beminnelijke wijze. De minister zette uiteen, cfat getracht was deze moeilijkheden zooveel moge lijk te ontzeilen. Het belang van de ver dragen mocht niet in gevaar wor den gebracht door tekst-kwesties. Doch de heer Brautigam, één der Nederlanü- sche afgevaardigden te Genua, verde digde de ontwerpen, daarbij den wensch uitsprekend, dat de Nederlandsche ar beiderswetgeving zoo spoedig moge lijk bij deze verdragen werd aange past. Op deze vraag bleef de minister het antwoord schuldig. Dcontwerpen werden goedgekeurd. Het wetsontwerp tot naasting van den spoorweg Zutpiien naar de Pruisi sche grens, ondervond bij den heer Marchant eenige bezwaren. Deze afge vaardigde achtte het beter met de naas ting even te wachten, omdat de op brengst van deze'lijn zeer sterk aan het dalen is. De Duitschers hebben geen belang meer bij Winterswijk als over- voerstation van de steenkolen. Daar door is bet belang van deze lijn zeer gedaald'. Minister Van Swaaij erkende, dat de opbrengst daalt, maar toch achtte hij het oogenblik het meest ge schikt o,m tot naasting over te gaan. Op de rechterlijke uitspraak wilde hij het niet laten aankomen. De bezwaren van den, heer Marchant waren niet ontze nuwd' en hij diende een motie tot uitstel in. De minister wist niet aan te toonen, dat de achteruitgang zal ophouden en dat de Staat geen strop halen zal. Met een groote meerderiieW 69 tegen 17 stemmen werd deze motie dan ook aangenomen. Van meer gewicht dan deze wetjes was het ontwerp in zake de regeling van het levensverzekeringsbedrijf. Hoofdzaak van die wettelijke regeling is ihet toezicht op de gestie der maat schappijen de verplichting tot grootere openbaarheid van den stand der finan ciën en scherpe condities van finari- cieelen aard bij de oprichting van nieu we maatschappijen. De gedwongen openbaarheid van cfe handelingen der maatschappijen is een goed middel, Ihaar heeft één bezwaarwanneer iemand gebleken is dat het niet goed gaat, dan is het ook uit met de werf kracht dier maalsohappij en de kans op herstel is verdwenen. Onder curateele- stelling zal het spoedige gevolg zijn. Voor liet toezicht op de maatsohap- Pijen zal een Verzekeringskamer wor den ingesteld. Dat is een belangrijk punt, want van het oordeel van die Kamer hangt het leven der maatschap pijen af. Immers publiceert de Kamer haar advies, dan is het afgeloopen met de maatschappij indien het advies on gunstig is. Niemand zal zich meer wil len aansluiten. Echter draagt die Ka- j"er geen verantwoordelijkheid en daar in nu zit een gevaar, waarop de heer Van Braambeek aanstonds wees. Naar het oordeel van dezen afgevaardigde ware de verplichte herverzekering bij een nieuwe maatschappij, waarin de Staat geïnteresseerd is, gewenscht ge weest. Daardoor wend de risico van alle maatschappijen gelijk gemaakt. Overigens erkende hij, dat dit ontwerp een verbetering die echter grooter had kunnen zijn, zal beteekenen voor de ver zekerden. Op technische onderdeden zal "et toezicht scherp moeten zijn wil dit toezicht iets beteekenen. Dit geldt bij voorbeeld voor de z.g. nevenbedrijven, die het hoofdbedrijf soms kunnen steu- uen doch ook kunnen verzwakken. De heer Van Gijn, die het ontwerp in het algemeen kon toejuichen, had juist ver dedigd dat dergelijke combinatie moet worden toegelaten. Ajls een belangrijk middel tot voor lichting van het publiek verdedigde de heer Van Gijn een bepaling, dat de Verzekeringskamer haar corresponden tie met een maatschappij moet publi- ceeren. Gaan er dus booze geruchten over een maatschappij en vraagt de Verzeke ringskamer daarnaar inlichtingen dan moet zij de correspondentie publieeeren in het belang vau het publiek en van de maatschappij. Uitbreiding van de staatsbemoeiing tot andere verzekeringsmaatschappijen, o.a. de brandwaanborgmaatschappijen, achtte de heer Troelstra dringend, noo dig. In allerlei branches dreigt gevaar en bij voorbaat wilde hij de regeering dlaarop wijzen. Niemand zal dit ont kennen en de minister ook niet. Van het stelsel van den heer van Braambeek het herverzekeringsstel- sel moest minister Heemskerk niet veel hebben, omdat hij: daarin een ver kapte staalsvoogdij zag. Die herverze kering moet op haar beurt gedekt zijn en dat kan alleen door verhooging der premies. Voor de veiligheid van de polishouders heeft de minister vertrou wen in de publiceeri'ng van de pers, die die mededeelingen der maatschappijn wel aan kritiek zullen onderwerpen. De openbaarheid krijgt daardoor natuurlijk nog grootere beteekenis. Daarin heeft de minister gelijk en de gedwongen pu bliciteit zal 'diensvolgens de maat schappijen tot de grootst mogelijke voorzichtigheid manen. Over de amendementen van den heer Van Gijn zal de Kamer morgen beslissen. Veel kans hebben zij na de afwijzing door den minister niet. De invloed van het materiaal voor het loodswezen. De hoefijzer-correspondent van liet „Htold." schrijft het volgende Sedert 15 Augustus is er, zooais men weet, ongeveer gelijkheid van ma teriaal in de Wielingen tusschen den Nederlandschen en den Belgischen loodsdienst. En onmiddellijk toonen de cijfers de verbetering in de Nederland sche positie aan. De aandeelen in de toeloodsing der binnenkomende sche pen (de „Zee!and"-booten niet meege rekend) was voor de beide landen in juli Nederland lil. België 291 Aug. 120 274 Sept. 162 218 Men moet daarbij nog in aanmerking nemen, dat er juist door de Wielingen veel schepen binnenkomen, die de Bel gen, door onderhandsch gekonkel met vreemde reederijen. in strijd met het Schelde-traetaat tot „lijnbooten" heb ben geproclameerd, waarop de gezag voerders alleen hun loodsen mogen nemen. Dientengevolge is onze positie in de Wielingen nog niet zoo gunstig als in het Oostgat, waar we. bij gelijk heid van materiaal, haast altijd m eer binnenloodsen dan de Beigen. Maar we laten ons nu ten minste ais gelijken gelden. In ons eigen wafer. Wie niet erft. Op het wetsontwerp to.t wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de erfop volging, heeft de lieer Oud' enkel? amendementen ingediend. Het eerste amendement bedoelt vol gens de toelichting le. den echtgenoot in ieder geval ten minste een vierde deel der nalaten schap te geven, ook al zijn er meer dan drie kinderen 2e. de voorschriften omtrent de ge volgen van testamentaire beschikkin gen bij tweede huwelijk te verwijderen uit den titel over de erfopvolging bij versterf, waarin zij niet op hun plaats zijn 3e. de bestaande practijk, dat be voordeelingen krachtens liuwelijksgoe- derenrecht en krachtens erfrecht bij tweede 'huwelijk niet mogen circulee- ren, t'e bevestigen 4e. de invoering van een zgn. „Vo- raus". Het tweede amendement bedoelt uit het ontwerp te verwijderen de zeer in gewikkelde regeling omtrent makingen in vruchtgebruik, waarvan de noodza kelijkheid in de practijk allerminst is gebleken en die tot grootp moeilijkhe den aanleiding kan geven. Het volgende amendement wenscht een einde te maken aan heit verbod om bij testament aan natuurlijk erkende kinderen meer te vermaken dan de wet hun bij versterf toekent. Deze bepaling belemmert de erkenning dier kinderen. De dement is het geven van een wettelijk erfdeel aan den echtgenoot. De malaise. In ceg beschouwing over de malaise schrijft „de Maasbode" o.a. het vol gende De malaise heeft een breeden rug. Er wordt een massa o.p geladen, wat geen malaise is. Zij is zulk een gemakkelijk scherm om zicli achter te verschuilen en er gebrek aan energie achter te ver bergen. En ook d a t is een van haar ergste gevaren er wordt in haar naam zooveel niet gedaan, wat gedaan moest worden. Er wordt zooveel slapte, lamlendigheid, luiheid, op de malaise gegooid men gaat bij de pakken neer zitten en laat zich meeglijden met den grooten stroom en men vergeet, dat het met de malaise gaat nis vroeger in ons land bij watersnood het water stijgt, stijgt al maar door, het stuwt hooger en hooger, het nadert de hoog telijn van den dijk als er niets tegen gedaan wordt, ais we angstig achter den dijk terugkruipen, gaat de dijk ver loren vóór het water er over heen- stroomt, breekt de dijk. Werktijdverlenging schoenfabrieken. De minister van arbeid heeft toege staan dat in schoenfabrieken door man en vrouwen gedurende 10 uren per dag arbeid wordt verricht gedurende be paalde tijdvakken en onder zekere om standigheden. Regeling van het Levensverzekerings bedrijf. De heer Deckers heeft een aantal amendementen ingediend op het wets ontwerp, houdende regeling van het Levensverzekeringsbedrijf. Een der amendementen heeft tot strekking te voorkomen dat tot stich ting eener onderneming tot uitoefening van het levensverzekeringsbedrijf sa menwerking van slechts enkele perso nen voldoende is. Ter toelichting van een ander amen dement merkt de voorsteller op, dat het noodig kan zijn, dat in het belang der Nederlandsche verzekerden liet ontslag van den vertegenwoordiger eener bui- feniandsche onderneming tijdelijk wordt uitgesteld. De voorsteller acht het wen- scheiijk, dat in afwachting van de vour- sohriften bij Algemeencn Maatregel van Bestuur te geven, de Verzekerings kamer reeds thans het middel verkrijgt om zoodanig uitstel te doen plaats hebben. De overige amendementen hebben ten doel, verduidelijking van de redac tie of vervanging van volgens den voorsteller minder juiste uitdrukkingen door andere. Een adres van het N. O. G. Het hoofdbestuur van het Ned. On derwijzers Genootschap heeft een adres tot de Koningin gericht, waarin be zwaren worden gemaakt tegen de voor genomen herziening van de lijst aan gevende de rangschikking van de ge meenten in klasse. Waar liet leven in de kleinere plaatsen zeker niet goe-ct- kooper is dan op liet platteland, de noodzakelijkste levensbehoeften veel zwaarder op het budget dirukken dan in de steden, terwijd de belastingen er Plet lager zijn, daar meenen adressan ten dat de salarissen in stad en pla'tfe- la'nd geliik bohooren te zijn en dat in geen geval het aantal klassen dient te worden vermeerderd. Gekoeld Amerikaansch vleesch. Het eerste gekoelde Amerikaansche vleesch, chilled meat, is te Amsterdam aangekomen. Een vertegenwoordiger van het persbureau Vaz Dias heeft het lit het gemeentelijk slachthuis gezien en de veearts, dr. M. van der Laan, ver telde er het volgende van In tegenstelling met bevroren vleesch dat door en door hard is en dat feite lijk als een slagersartikel kan worden beschouwd, wordt dit vleesch slechts afgekoeld tot 1 graad Celsius. Het ondergaat dus feitelijk dezelfde bewer king ais 't vleesch, dat geslacht is op 't abattoir en in de koelkamers bewaard wordt. Het is over het algemeen sap piger dan dit bevroren vleesch, omdat bij het ontdooien van dit laatste dik wijls stoffen wegvloeien, waardoor het droger wordt. Het komt dus overeen met het hier geslachte vleesch en het aangevoerde Deensche vleesch. Echter zal er weinig vleesch in ons land wor den gevonden, waarvan de kwaliteit zoo uitstekend is. Dit komt doordat in ons land geen vee gefokt wordt voor de slachtbank, wat in Zuid-Amerika wel het geval is. Vandaar dat het ge koelde Amerikaansche vleesch meestal afkomstig is van jonge dieren en dus malsch. Het vleesch, dat thans is aangevoerd is afkomstig van runderen, die 8 Sep tember jl. zijn geslacht. Het wordt in koelschepen aangevoerd door de maatschappij, „Vianda" te Rotterdam en in een koelichter overgeladen naar Amsterdam. Het gekoelde vleesch zal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN No. 1 van dit weekblad bevat: Schrijven van d, t of dtoefening ter toepassing vreemde woorden toelichting daarbijhet metriek stelsel met opgaven. Verzuim niet, dit interessante, leerzame nummer aan te vragen en uit te werken, fn elk gezin noodig of nuffig. Zend mij gratis en franco No. 1 Ned. Taal en Rekenen. Naam Adres In open enveloppe met 2 cents postzegel gefrankeerd aan A. F. G. LEIDER1TZ, D. H SCHENK, Hoofdond., Amsteldijk 47, Am sterdam, Tel. Z. 4072. 0.90 per K.G. en zal met slechts ge ringe winst aan het .publiek geleverd worden. Het is dus eenigszins duurder dan bevroren vleesch, dat thans voor 0.68 per K.G. door de gemeente Am sterdam aan de slagers wordt geleverd. Vermoedelijk zal de prijs van di' vleesch per pond van 20 tot 40 cent blijven onder dien van het Hollandsche vleesch. Ook dit gekoelde vleesch wordt uitsluitend door de gemeente geleverd en zal in afzonderlijke winkels worden verkocht. Een slager die chilled meat verkoopt, mag geen rundvleesch in voorraad hebben. De gemeente be paalt ook de prijzen, waartegen het geleverd moet worden aan den consu ment. Alle weken zal een lading vleesch uit Zuid-Amerika aankomen. De ge meente ontvangt het in consignatie en loopt dus geen risico. Elk oogenblik kan dus de levering ophouden. Over een dag of veertien zal dit gekoelde vleesch voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. De thans ontvangen 'zeer kleine bezending, die feitelijk een proef is, zal door de centrale slachterij worden verdeeld onder de gemeente lijke instellingen. Het vermoeden be staat, dat dit vleesch zeer grooten af trek zal hebben. In Engeland en speci aal in Londen, wordt het zeer veel ge bruikt en hoogelijk geprezen. Niet bezuinigen op de jaarwedden van gemeente-ambtenaren. De gemeenteraad van Nijmegen heeft na uitvoerige beraadslagingen met 18 tegen 10 stemmen verworpen het voor stel van Burg. en Weth. om ter bezui niging op de gemeente-uitgaven van de gemeente-ambtenaren en werklieden weder 6 pet. pensioen-bijdrage te hef fen met 17 tegen 11 stemmen het voorstel tot intrekking van den vacan- tiebijslag en met 1513 stemmen het voorstel tot opheffing van hef vierploe- genstelsel bij de continu-bedrijven. Het hooge posttarief. Het departement Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel is van verschillende zijden aangezocht, bij het hoofdbestuur een .actie in te leiden, welke een ver mindering van het posttarief voor druk werken zou ten gevolge hebben. Het bestuur van ihet departement zou gaarne de meening der Amsterdamsche leden vernemen, teneinde te kunnen be- oordeelen, of een dergelijke actie aan een algemeenen wensch zou tegemoet komen en of een verhooging der in komsten van de posterijen daarvan een gevolg zou kunnen zijn. Daartoe heeft het onder zijn leden een enquête uitge schreven om te vernemen of ten ge volge van de hoogere porto's de re clame-campagne der leden is ihge- krompen, dan wel of dit aan andere oorzaken te wijten isof men op an dere wijze zijn afnemers tracht te be reiken, zoo ja, hoe en of de leden meenen, dat lagere posttarieven tenge volge zullen hebben, dat er meer ge bruik van de post gemaakt wordt. Huizenprijzen te Rotterdam. Het hotel Allard aan de Kruiskade te Rotterdam, dat een jaar nf vier geleden gebouwd is en toen 6 a 7 ton gekost heeft is definitief geveild voor 343.000. Op het gebouw staat een eerste hypo theek van 330.000 en een obligatie- leening van ongeveer f 200.000. De eigenaar had dezer dagen surseance van betaling aangevraagd. Een pand aan den Coolsingel, dat een .paar jaar geleden voor f 150.000 werd gekocht, ging voor 105.000. Hierop rusten een eerste hypotheek van 100.000 en eenige andere hypo thecaire verbanden. Dit pand was eigendom der onlangs gefailleerde ef fectenfirma Van Nieukerk. Uit den aard der zaak geeft de laatste verkoop onder deze bijzondere omstandigheden nog geen maatstaf voor een terugloopen van de huizenprijzen aan den Rotter- damschen Coolsingel. Scheepsbouw- en metaalindustrie. Woensdag had in het departement van landbouw, nijverheid en handel onder leiding van den minister van arbeid een bespreking plaats met indu- strieelen en vertegenwoordigers van arbeiders in de scheepsbouw- en me- taanindustrie, ten einde overleg te ple gen omtrent de middelen, welke tot verbetering van den toestand in dien iiverheid zouden kunnen lei den. Allereerst werd van gedachten gewisseld over de vraag, welken in vloed eventueel een verlenging van den arbeidsduur door middel van overwerk- vergunningen op de financieele resul taten der bedrijven zou kunnen heb ben. Vervolgens werd besproken of 't gewenscht zou zijn van regeeringswege sommige bedrijven te steunen door het verstrekken van credieten en door het verleenen van directen financieelen steun bij de uitvoering van bepaalde bestellingen, terwijl ten slotte de vraag werd behandeld in boeverre de over heidsorganen door het doen van bestel lingen de werkgelegenheid zouden kun nen bevorderen. VLISSINGEN, 13 OCTOBER. Zakboekjes landweer-verlofgangers De landweerverlofgangers der ver schillende landweer-lichtingen, die hun zakboekje ter wijziging hebben in geleverd, bohooren dit vanaf heden weder af te halen ter gemeente-secreta rie (vierde afdeeling). De Staten-verkiezingen. In het bericht door ons aan „het Volk" ontleend, betreffende de voor- loopige candidaten door het partijge west Zeeland der S. D. A. P. voor de Prov. Staten gesteld', zijn een paar re gels weggevallen. Wij zullen daarom nog eens de vol ledige lijst opnemen. Kieskring Middelburg L. On de rd ijk, G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, A. C. de Pauw, W. P. Cornelisse. Kieskringen Vlissingen en Tholen: G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. OVer- boff, A. C. de Pauw, A. C. de Baare. Kieskringen Zierikzee en GoesA. M. Overhoff, G. F. Lindeijer, L. Onder- dijk, A. C. de Pauw, J. Catshoek. Kieskring Hulst A. C. de Pauw, G. F. Lindeijer, L. Onderdijk, A. M. Over hoff, N. A. Hamelink. Kieskring Sluis G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, L. Onderdijk, A. C. de Pauw, J. Catshoek. Vergadering van militairen van Land en Zeemacht. In het verslag van de Woensdag hier ter stede gehouden vergadering wordt gemeld, dat beide sprekers er op wezen dat 't moeilijk is een waardigen strijd te blijven voeren. Dit is evenwel niet juist. De voorzifter van „Ons Be lang" heeft zich niet in dezen geest uit gelaten, doch wel een lid van „Cambo". Naar aanleiding van het door de afdeeling Middelburg van den Bond van Marktkooplieden aan Burg. en Weth. gedaan verzoek om des Woens dags een marktdag in te stellen, zu'ks met behoud der nu reeds bestaande Zaterdagmidagmarkt, hebben Burg. en Weth. aan verschillende organisaties uit middenstands- en arbeiderskringen advies gevraagd over deze zaak, en ook hebben reeds enkele conferenties plaats gehad. De meeningen over het al of niet wenschelijke van nog een marktdag aan den bestaanden toe te voegen, loopen nog al uiteen. In een der volgende raadszitingen zal dit punt aan de orde komen. Op 16 November a.s. hoopt de Geref Jongelingsvereeniging „Calvijn" alhier haar 35-jarig bestaan te herdenken. Ds. P. van Hoven, Geref, predikant te Meliskerke, hoopt in de Nieuwe Middelkerk, in verband met dit feit een gedachtenisrede uit te spreken, met het onderwerp „Een Machtige vernederd". Den daaropvolgenden avond zal een eenigszins feestelijke bijeenkomst plaats hebben. Door het plaatselijk comité van „Her wonnen Levenskracht" wordt Dinsdag a.s., des avonds 8 uur, in hel Concert gebouw aan de Emmastraat een licht beeldenavond gegeven door den 'heer J. ter Laan, hoofdbestuurslid van „Her wonnen Levenskracht" te Utrecht. De R. Kath. gemengde zangvereeniging „St. Ursula" zal welwillend haar -me dewerking verleenen. De zomersehietoefeningen der Vlis- singsche Burgerwacht zullen eindigen op Zatendag 21 October a.s., op wel ken datum een huishoudelijke schiet wedstrijd zal gehouden worden, aan-

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1