;rk DONDERDAG 12 OCTOBER R K hthond ISJE Maatschap! iii van invaart BINNENLAND FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. Stads- en Provincienieuws ek ambozen pfo24l 1922 aging vaterdichte net Water- TLEEREN werk. Zie Etalage. :OON No. 333 .s. 21 LOTEN )ofd. contanten 100.000 >00.000 >00.000 (00.000- 05.000 05.000 S.OOO Fr. een priji orting voor of in postz. trekking. OOÜSIP.165 wenscht db -«Al RB KOOP: met zwart dek, 1 35.Te bevra- Vliss, Courant". LEIS JE. .telling der tegen- tagd een net k., niet onder de den na 7 uur OOSTERHOUT, eneden). delb.-Rotterdam legen plaatsen. N PASSAGIERS EN EN VEE. y. Midd T.m. tar 8 8 y. Eon. y.b. nor 8 12 te bekomen Tmnip. en Exp. .en G. VOS, Til. ^ENHOOEN, Tel. 163. STERHODT, Tel. 232 'OITHNKBK, Tel. 1»1 VL1SS1NCSCHE COURANT abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- i. 12.20 per drie maanden. Franco Verbét geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- %™enten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs. Vaj i4 regels: ƒ1.10; voor iedere „L meer 26 centbij abonnement spe- 3 prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen Jj, i—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, lalere regel meer 26 cent neveling van het Levensverzekerings- 8 bedrijf. Bij de Tweede Kamer is ingediend ccn nota van wijzigingen op het wets ontwerp tot regeling van liet levens- verzekeringsbedrijf. De wijzigingen zijn het gevolg van tusschen de commissie van rapporteurs en d'e regeering ge pleegd overleg. Blijkens d<e toelichting betreft een wijziging het herverzeke- ringswezeti. In de memorie van ant woord is gezegd,, dat de bijzondere overweging, waarom ook een biinen- landsche lie rverzeke ni n gma a tscli appi j onder de wet moet vallen, is de wen- sctoVijkheidi, dait de „insolventierege- ling" ook op dergelijke maatschappij zal kunnen worden toegepast. Doch deze overweging behoeft er niet toe te leiden aan een levens-herverzekerings- instelling de uitoefening van andere oaderdeelen van het hei-verzekeringsbe drijf te verbieden. Voorgesteld wordt derihalve dergelijk verbod niet in de wet op te nemen. Verder wordt een nieuw artikel 29 voorgesteld. Volgens artikel 86 van het gewijzigd ontwerp van wet zou de ver dere regeling voor buitenlandsche maatschappijen worden overgelaten aan een nadere wet. Dit was voorge steldvooral om de gelegenheid te heb ben over dergelijke regering de Ver zekeringskamer te ltooren. Deze gele genheid bestaat echter ook, indien de nadere regeling wordt gegeven bij al gemeenen maatregel van bestuur. Het nieuwe artikel 29 schrijft thans derge- lijken algemeenen maatregel voor. in de wet zelf is opgenomen liet beginsel van de dekking der premie-reserve in hier te lande aanwezige waarden. De uitwerking van dit beginsel zal bij den algemeenen maatregel van bestuur, waarover de Verzekeringskamer zal worden geraadpleegd, geschieden. Daarbij zal dan de vraag, uit welke waarden de dekking mag bestaan, wor den opgelost. Ook zullen waarborgen worden gesteld, dat de eemnaal gestel de dekking aanwezig blijft. Daarbij zal allicht wonden voorgeschreven, dat ver schillende handelingen ten aanzien der gestelde dekking niet mogen worden verricht zonder machtiging der Verze keringskamer. Een sanctie op zooda nig voorschrift geeft lid 3 van het ar tikel. Lid 2 doet bereiken, dat de ge stelde dekking niiet ten goede komt aan personen, waarvoor zij is bestemd. Ten slofte wordt artikel 86 zoo ge wijzigd, dat uitdrukkelijk wordt be paald dat over de verschillende uit voeringsmaatregelen 'de Verzekerings kamer zal worden gehoord, hetgeen al tijd de bedoeling is geweest. 24) De toon, dien hij zich aanmatigde, was te hoogdravend en te weinig in overeenstemming met dien van een welopgevoed man, dan dat Rudolf de bedoeling om hem te overbluffen en hem daardoor op een dwaalspoor te brengen niet had 'doorzien. En van kanten had bovendien zijn zenuwen niet geheel in bedwang. Wel klonk zijn stem scherp en vast, maar de hand. waarin hij zijn hoed hield, beefde merkbaar, en z'ijn oogen dwaalden on zeker door het vertrek. De blik, die daaruit straalde was de schuwe, onze kere blik van het kwade geweten Het kon evenwel ook de doodelijke angst 'rijn, die hem reeds zoo vroeg in den morgen hierheen had gedreven en in dien hij desondanks de dwaze gedachte koesterde -door een uitdagende houding rijn toestand te verbeteren, dan bereik te 'hij daarmee inderdaad niets anders dan dat Rudolf Imberg thans ieder me delijdend gevoel op zij 'zette. „Voor mij bestond daartoe geen aan- eiding", antwoordde hij koeltjes. „En 'hebt aan mij te danken, dat ik ten- '°tte tot dit onderhoud ben overge daan. Mijn naam is u immers wel be kend, niet waar „Integendeel. Ik herinner mij niet, 'k ooit het genoegen gehad heb, m te hooren noemen." Het tweede bezutnigings-verslag. Het tweede verslag van de bezuini- giwgscommissie besprekende, stelt de ,,N. Rott. Ct." in het bijzonder in het iicirt, dat d'e ware geest tot bezuiniging, de wensch om zelf tot bezuiniging het 'initiatief te nemen, nog allesbehalve tot de departementen is doorgedrongen. Telkens treft in het verslag der com missie de mismoedige toon, waarmee zij het negatief resultaat van haar be moeiingen tot beperking van het amb- tenarengetal meedeelt. Uit het geheele verslag spreekt de stille strijd van 'de bureaucratie tegen de commissie, die terecht bij haar po gingen tot bezuiniging in de eerste plaats het aantal ambtenaren in oogen- schouw heeft genomen. Ook onzes in ziens is het beter de noodzakelijke be zuiniging in beperking van het aantal dan in algemeene vermindering van bezoldiging te /oeken. Een klein, goed geschooid en goed bezoldigd corps ambtenaren zal voor het land van on eindig meer nut zijn, dian een groot corps, dat dan vanzelf minder zal moe ten worden gerenumereerd. En bier lva,d nu, dunkt ons de regeering, en elke minister voor zijn departement, kleur moeten bekennen, richting aangeven en zijn wil aan de item brieven met uit vluchten en verontschuldigingen voor leggende ambtenaren moeten opdrin gen. Hier had de regeering de lijn moe ten aangeven en d'e leiding beltooren te nemen. Er 'had van haar initiatief kunnen uitgaan zij had' er prijs op moeten stelllen, de opmerkingen der commissie te voorkomen en haar aan wijzingen overbodig te maken. Van dit alles echter ontdekt men geen spoor. Noch uit het verslag der commissie, noch uit de begrooting, valt één aan wijzing-op te diepen van een mi nister, die zich boven het vraagstuk heeft weten te stellen en een gewijzigde richting uit te stippelen. Beide stufeken maken den irtdtruk van volkomen mi- nisiterieeie passiviteit ten aanzien van het vraagstuk. Een rede van oud-minister De Vries. Gisteren werd te Leiden een Anti Revolutionaire Partijdag gehouden in •de groote Stadsgehoorzaal, uitgaande van den kieskring Leiden van de Anti- Revolutionaire partij. Voor die verga dering stonden een viertal sprekers op het program, o.a. de heer mr. S. d'e Vries Czn., lid der Tweede Kamer, oud-minister van financiën. Het woord werd verleend aan mr. S. de Vries om te spreken over het onder werp „Dreigend finantieel gevaar." Het doet spreker genoegen, dat hij ook vele vrouwen ondier zijn gehoor ziet, want het vraagstuk is een vrou wenvraagstuk bij uitnemendheid. Spreker behandelde den toestand in •Duitschland waar bij 'n milliard goud marken een bedrag aan 2 a 300 milli ard aan papiermarken in circulatie zijn. En de persen drukken er nog al tijd door Ziedaar de inflatie op hoar droevigst met al de 'gevolgen daaraan verbonden, die het zwaarst drukt op de geestelijke werkers en de z.g. rente niers. Spr. trachtte nu op populaire wij ze den financieelen toestand van ons 'land voor z'n gehoor te schetsen. Op 't oogenhlik heeft ons land ongeveer 700 millioen vlottende schuld dat de Neder- landsche industrie en handel dat geld aan den staat kan leenen, bewijst dat er sia.pte i'n handel en bedrijf. Doch „Dan is uw geheugen al heel kort. Want ti zult hem toch zeker wel als den naam van den pandhouder kennen, aan wien gij uw dochter een brillanten sieraad liet overhandigen." „Mijn dochter naar een pandjes- baas ik? Mijnheer, ik weet niet „Ik verzoek u alstublieft geen contc- die te spelen I Dat zou verloren moeite zijn. U zult nu toch wel inzien, dat ik alles weet. Laten we het dus kort ma ken. Daar u het was, die de van uw schoonzuster afkomstige vlinderbroche liet beleenen, moet u 'het ook geweest zijn, die ze haar ontstolen heeft. Ik heb daarvoor de overtuigendste bewijzen en ben 'op het punt ide autoriteiten van mijn ontdekking kennis te 'geven, opdat onvoorwaardelijk een onderzoek tegen u wordt ingesteld en tegelijkertijd het proces betreffende de abusievelijk ver oordeelde jonge dante weer wordt her vat, Een bespreking met u was daar voor absoluut overbodig, want voor mij is het volkomen onverschillig of u mij den diefstal bekent of niet. Indien ik li hier heb laten komen, dan gebeurde dit slechts naar aanleiding van iemand, die ii gewetenloos in uw misdaad hebt be trokken, en dat nog wel in uw eigen belang. Indien u zich met een vrijwil lige bekentenis bij het gerecht aan meldt, alvorens een aanklacht van an dere zijde volgt, kunt u zich naar alle waarschijnlijkheid bij uw latere veroor deeling op verzachtende omstandighe den beroepen. Of u daarvan gebruik wilt maken of niet, staat geheel aan u zelf. Maar uw beslissing moet nu dade- neent nu aan dat dit geld werd opge vraagd, dan zou de Staat moeten gaan tot dc Ned. Bank en deze zou de Staat moeten helpen. Een gevolg er van zou zijn, dat de verhouding tusschen den •goudvoorraad en 'het papiergeld ongun stiger werd' met het ander gevolg, dat onze gulden op de internationale geld markt zou dalen, waaruit zcu voort vloeien, dat a'Ues wat wordt ingevoerd, duurder zou worden. Dat is één finantieel gevaar, dat ons land bedreigt en dit gevaar zal toene men' wanneer de verhouding tusschen inkomsten en uitgaven van den Staat nog ongunstiger woixtt.Om dat te voor komen zijn er twee wegen in te sliaan. De inkomsten moeten worden vermeer derd' of de uitgaven verminderd. Voor het eerste ziet spreker niet veel kans. De belastingen zijn reeds onrust barend hoog. Spr. zou alleen nog meer inkomsten durven verwachten van hoo- gere invoerrechten, al komen de vrij handelaren hiertegen in -verzet. Er zal dus moeten worden bezuinigd. Spr. bidt ohze Ohristlijke regeering kracht toe om bezuiniging in te voeren daarbij zich krachtig toonend tegen overdreven nwlitairisme, tegen de dogmatische vrij handelaars en tegen hen, die den groei van het christelijk onderwijs willen be lemmeren, en ons vollk te behoeden voor inflatie waarvan onze oostelijke nabu ren zoo de droevige gevolgen ondervin den. Het conflict in de sigaren-industrie. Naar het „HM." verneemt, heeft de Commissaris der Koningin in Noord- Braband, P. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, aan verschillende werkge vers- en werknemers-organisaties in de sigaren-industrie een schrijven gezon den, waarin hij zijn bemiddeling aan biedt in het hangende conflict. De malaise in de nijverheid. De minister van arbeid houdt sinds de vorige week des Woensdagsmiddags in het gebouw van het departement van landbouw conferenties, om zich op de hoogte te stellen van den toestand in verschillende takken van de nijverheid. Tot deze conferenties worden vertegen woordigers uitgenoodigd van de meest in aanmerking komende werkgevers- en arbeidersorganisaties in den betrok ken bedrijfstak. Voor gisteren waren vertegenwoordi gers van den scheepsbouw en de machi nefabrieken uitgenoodigd, terwijl de volgende week het overige deel der •metaalnijverheid aan de beurt zal ko men. Gedenkteeken loodspersoneel. Aan den Zeedijk bij het paviljoen te Delfzijl zal een monument worden op gericht als hulde aan het de laatste ja ren omgekomen loodspersoneel. Roeping. Bij de firma J. J. Romen Zoon te Roermond zal 15 October een nieuw tijdschrift verschijnen, getiteld ,.Roe- ping". Wat met dit tijdschrift bedoeld wordt, blijkt voldoende uit het prospec tus. Daarin wordt gemeld dat „Roe ping" is gewijd aan de schoonheid, aan alle schoonheid, aan de schoonheid al leen. Wij willen in deze bladen geen andere uitingen van de mensehelijke ziel, als die van de schoonheid. Niet omdat wij de andere openbaringen van wat er leeft en streeft in de menschen, minderwaardig achten, maar omdat de lijk volgen. Ik kan u daarvoor niet meer dan 'n paar minuten bedenktijd geven Aanvankelijk had van Ranten nog wel eenige malen aanstalten gemaakt, hem heftig in de rede te vallen en zijn bewegingen moesten blijkbaar grenze- looze verwondering uitdrukken. Maar de ijskoude beslistheid in het optreden van den jongen rechtsgeleerde, gevoegd bij datgene, dat hij vermoedelijk reeds uit den mond van zijn dochter had ver nomen, was oorzaak dat hij van taktiek veranderde. „En is dat alies, wat u mij wenschte te zeggen vroeg hij, zich tot een glimlach dwingend. „Nu, u zult het op prijs moeten stellen, dat ik n zoo rustig heb laten uitpraten. Sta mij nu echter hetzelfde toe. Ik 'heb in 't geheel geen reden het een of ander te verzwijgen, vooral daar ik toch wel mag aannemen dat ik met een man van eer en met een verstandig mensch te doen heb. De kwestie met die broche is zeer zeker een verduiveld onaangename geschie denis. die mij waarlijk al heel wat hoofdpijn heeft bezorgd. Maar zoo tragisch als u de zaak opvat, behoeven wij haar toch niet te bezien. En dat van een diefstal in de gewone beteekenis van het woord geen sprake kan zijn, had u toch ook zelf wel kunnen weten, mijn af'komst en maatschappelijke po sitie in aanmerking genomen. Dc vlin derbroche, waarom het hier gaat, is mijn rechtmatig eigendom of liever het eigendom van mijn dochter. Me vrouw Halier en mijn overleden vrouw waren, zooals u immers weet, zusters, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ALGEBRA en MEETKUNDE Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kennis van bovengenoemde vakken zeer gewenscht, dikwijls broodnoodig. Wij vestigen daarom hun aandacht op het weekblad voor ALGEBRA en MEETKUNDE, weekblad voor Zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige practische wijze worden behandeld. Van de vele onderwerpen die daarin aan de orde komen, noemen wij de tweede en derde machts worteltrekking, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapeziums, cirkels, drie- en meerzijdige prisma's, kegels, cylinders, hoeken enz. enz. Proefnummers worden gratis en franco gezonden. Zij liggen ter verzending gereed. Bestudeert dus aan dachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden en gij zult U spoedig als abonné opgeven. Prijs f0.60 per maand. Naam Adres - in open enveloppe (2 cents postzegel) aan A. F. G. LE1DERITZ, D. H SCHENK, Hoofdond., Amsteldijk 47, Amsterdam, Tel. Z. 4072. schoonheidsuitingen voor den mensch zoo voornaam zijn, dat ze recht hebben op geheel afzonderlijke behandeling, buiten en boven de andere openbarin gen van mensch en maatschappij. VLISSINGEN, 12 OCTOBER. Vergadering van militairen van Land en Zeemacht ln 'de „Oude Vriendschap" werd gisterenavond; een openbare vergadc ring gehouden van militairen van land en zeemacht. Het woord werd gevoerd door een lid van „Cambo" en door den voorzitter van de afdeeling Vlissiingen van „Ons Belang". De a fdeelings-voorZii tter van „Ons Belang" sprak zijn groote vreugde uit over de samenwerking van land- en zeemacht, hoewel het hem aan den an deren kant leed deed'over verschillende onderwerpen in 'het openbaar te moe ten spreken. Door de verschillende verslechterin gen, welke de regeering den laatsten tijd in de positie van de onderofficieren heeft gebracht, word't bewezen dat het militaire perseneed' absoluut geen rechtspositie heeft en aan willekeur en toevalligheden 'is overgeleverd. De voorzitter zette in zijn rede zeer uitvoerig uiteen welke grieven de on derofficieren hebben en spoorde aan tot eendrachtig strijden. Het parool moet zijn dat wij schouder aan schou der staan. Krachtig en eensgezind zul len de onderofficieren allen in de ko mende moeilijke tijden moeten optreden tenzij men van plan is zich gewillig en vergenoegd naar de woestijn te laten terugdringen. Beide sprekers wezen er op, dat het moeilijk is een waardige strijd te blij ven voeren, daar de onderofficieren met zeer onwaardige midldellen bestre den worden. Van de leiders en de on derofficieren wordt haast het onmoge lijke gevraagd men moet ook letten oo de evolutie in lliet onderofficiers- korps en 'de mentaliteit van onze men schen, vooral nu het nieuwe Reglement op de Krijgstucht als een stok achter de deur staat. Er zitten op de departe menten van oorlog en marine niets an ders dan juristen en advocaten, die de ministers maar wat wijs maken en er niet voor schromen de volksvertegen woordiging bij den neus te nemen. Hoe of in het vervolg de actie zal moeten worden, nu de minister de organisaties onder het nieuwe Rogl. op de Krijgs- en toen haar moeder stierf, ontstond er wegens de door haar nagelaten, ten deele zeer waardevolle juweelen, aller lei gewirwar tusschen hen. Vooral deze verwenschte vlinderbroche werd een ware twistappel, daar beide zusters er aanspraak op maakten. Ten slotte echter werden de rechten van miin vrouw ook door mijn schoonzuster als de nteest geldende erkend, en het was alleen aan onze welwillendheid toe te schrijven, dat zij de afgifte altijd maar weer onder allerlei voorwendsels kon uitstellen." „Een kostelijk verzonnen sprookje alleen jammer, dat het maar een sprookje is. Mevrouw Haller heeft voor het gerecht onder cede verklaard, dat het sieraad een geschenk van haar man wais geweest, dlie de broche op hun huwelijksreis in Parijs heeft gekocht," Van Ranten 'beet zich op de lippen en wierp een boosaardigen blik op den spreker, maar in de volgende seconden speelde het overmoedige, spotachtige lachje weer om zijn ntond. „Als ze dat gezegd heeft, dan heeft ze of gelogen of ze heeft zich vergist. En tt moet zelf toch wel het beste we ten, hoe gemakkelijk zooiets in een oogenblik van opwinding of verlegen heid een getuige kan overkomen. Dus de vlinderbroche behoorde mijn vrouw toe en na haar dood aan mijn dochter. Toen ik op den bewusten dag het étui tusschen de kussens van een divan aan trof, waar het op de een of andere won derbaarlijke wijze verdwaald moest zijn, en toen ik de reeds bijna in het tucht kan verbieden, zal dé tijd moeten leeren. De beide sprekers werden door de goed' bezette zaal met applaus beloond voor 'hun heldere uiteenzetting en ten Slotte werd' met aiigemeene stemmen de ovlgende motie aangenomen De afdeeling Vlissingen en Middel burg van militairen van Land- en Zee macht in gecombineerde openbare ver gadering bijeen op 11 October 1922 in de schouwburgzaal Oroote Markt te Vlissingen van oordeel, dat de in de pers gepu bliceerde regeeringsbeschikkings-rege- ling, geen deugdelijken maatstaf biedt voor de beoordeeling der onderofficie ren, van meening, dat het in te voeren nieuwe Reglement van Krijgstucht, zoo als dit in de dagbladen vermeld is, de vrije ontwikkeling van het grondwette lijk gewaarborgde vereenigingsleven ernstig in gevaar brengt, van oordeel verder, dat op goede gronden is aangetoond, dat de inhou ding van 5 pet. op de salarissen als on billijk moet worden beschouwd, dringt er bij de regeering en inzon derheid bij hunne excellenties de minis ters van oorlog en marine op aan, zulke hoogst gewichtige zaken als afvloei ingsmaatregelen, rangschikkingsrege ling, wachtgeldregeling en reglement van krijgstucht, alvorens in te voeren alsnog te onderwerpen aan de goed keuring der Volksvertegenwoordiging. verzoekt hunne excellenties met den meesten aandrang de salarissen der mi litaire ambtenaren (de schalen in de R. B. L. en de Bezoldigingsregeling voor ■de zeemacht circ. V. d. Z. 722 dus) met terugwerkende kracht te verhoogen met den bijslag resp. verhoogde soldij, zoo als deze inkomsten vóór 1 juli j.I. nog bestonden, opdat bet evenwicht met de burgerambtenaren salarissen worde hersteld en de weduwen en weezenpen- siocnen niet langer worden gedrukt. doet een beroep op de Staten Gene raal met verzoek wel te willen bewerk stelligen, dat de verschillende maatrege" Ien niet eerder worden ingevoerd voor en aleer zij aan het oordeel van de ook door de militairen gekozen volksverte genwoordiging zijn onderworpen, besluit deze mo,tie ter kennis te brengen van regeering, volksvertegen woordiging en pers. De Staten-verkiezingen. In April van het volgend jaar zullen de periodieke verkiezingen plaats heb ben voor de Prov. Staten. De algemeene vergadering van 'het partijgewest Zee land van de S. D A, P. heeft naar het „Volk" meldt met algemeene stemmen de volgende eandidaten gesteld Kieskring Middelburg L. Onderdijk, G. F. Lindeijer, A. M. Overhoff, A. C de vergeetboek geraakte broche daarin ontdekte, handelde ik niet slechts in goed vertrouwen, doch zonder twijfel ook volgens mijn goed recht, toen ik het sieraad meenam." „Zonder dat u het intusschen noodig •had geoordeeld, uw schoonzuster daar van in kennis te stellen ,,lk had een kleine grap in den zin, door na eenigen tijd de teruggave der broche van haar te eischen. De schrik, die haar bij de ontdekking van 'het verdwijnen van het sieraad zou aan grijpen, zou haar gerechte straf zijn. Helaas werd ik door onvoorziene om standigheden in de uitvoering van dit plan verhinderd. Ik moest voor langen tijd op reis en toen ik terugkeerde, was het ongeluk reeds geschied. De gezelschapsdame was in hechte nis genomen en aangeklaagd en reeds veroordeeld, zonder dat ik van de heele geschiedenis ook maar één woordje had gehoord. Ik bevond mij nu plotse ling in den meest afsctiuwelijken toe stand, dien men zich maar denken kan. Eigenlijk had ik mij moeten aanmelden om de zaak op te helderen, maar u zult mij moeten toestemmen, dat dit ten al len tijde een zeer vernederende blamage voor mij zou zijn geweest. En al had ik die ten slotte voor mijzelf wel op mij kunnen nemen, dan had de gedachte aan mijn arm kind ondanks alle gewe- tensknaging mij toch het zwijgen op gelegd." (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1