I WOENSDAG 11 OCTOBER ?io240 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. ar cachi n VUSSI1XGSCHE COURANT DRANKWET. Burg- en Weth. van Vlissingen, gelet op 37 der Drankwet, doen te weten, dat bjj hen is ingekomen een verzoek van pieter le Feber. om verlof tot den verkoop vaI1 uitsluitend alcoholvrijen drank voor «erceel Kasteelstraat 82 jat vanaf heden gedurende veertien da- «ren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingebracht bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 11 October 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Huurcammissics. De minister van arbeid Tieeft den volgenden 'brief aan de Ged. Staten der verschillende provinciën gericht Het is mij gebleken, dat de werk zaamheden van de Huurcommissies in 1921, in vergelijking met die van vorige jaren, over het algemeen zijn vermin derd. Zou reeds hierdoor een vermin dering van uitgaven verwacht mogen worden, de salarissen voor het perso neel der commissies, die in den loop der laatste jaren zijn verhoogd of op een koog peil zijn vastgesteld, geven mede aanleiding om op vermindering van uitgaven bedacht te izijn. Tot dusver is evenwel van vermindering van kosten weinig of niets gebleken. Het is drin gend noodig, dat zeer spoedig tot be duidende verlaging van uitgaven wordt overgegaan. Het wil mij voorkomen, dat in onder scheidene gemeenten wel tot opheffing van de huurcommissie kan worden overgegaan. In veel gevallen recht vaardigen de geringe werkzaamheden de daarvoor gemaakte kosten niet. Mocht in sommige dier gemeenten de algeheele opheffing van de commissie thans no,g te veei bezwaren opleveren, dan kan wellicht met een huurcommis sie voor een complex van gemeenten worden volstaan. Daarnaast kunnen salarissen, toelagen en vacatiegelden belangrijk verlaagd worden. Ik verzoek uw college het boven staande spoedig ter kennis van de be trokken gemeentebesturen in uw pro vincie te brengen en dezen uit te noo d/gen spoedig de mogelijke bezuini gingsmaatregelen door te voeren. Wijziging van de Ongevallenwet 1921. iDe Vereenjging van Ned. Gemeenten heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, naar aanleiding van het ontwerp tot wijziging der Ongeval lenwet 1921. Het daarin neergelegde denkbeeld om het ambtelijk ongevals- onderzoek achterwege te doen blijven ten aanzien van die ongevallen, welke blijkens de opgave in het aangifte biljet door den geneeskundige, die de eerste hulp verleende vermoedelijk een ongeschiktheid tot werken van korteren duur dan zes weken ten gevolge heb ben heeft haar volle instemming. Met den minister is zij van oordeel dat de aanzienlijke voordieelen welke aan de voorgestelde wijziging zullen zijn ver bonden het nemen van een proef vol komen wettigen. Al wat kan strekken tot vereenvoudiging en besparing van kosten behoort naar haar meening te worden ondernamen. Het is op grond van deze overweging dat zij aandringt op een regeling, waarbij aan veel noo- ddoozen arbeid, welke thans nog in 23) En zelfs wanneer de rechters later tot dezelfde overtuiging zouden komen als hij, indien zij haar geen strafbaar feit ten laste konden leggen, docfl haar ais het willooze werktuig van een schurkachtigen vader van iedere straf zouden vrijspreken de martelingen van een pijnlijk onderzoekingsproces de schande van een openlijke blootleg ging der feiten bleven haar toch geenszins bespaard. De eer van de onschuldig veroordeelde Greta Willisen hon niet anders weer hersteld worden dan door Lili's levensgeluk en haar goeden naam ten offer te brengen. I En in de eerste oogenblikken scheen het Rudolf toe, alsof hetgeen hij op I ging offeren nauwelijks minder waard was dan hetgeen hij zou bereiken. Hij Pijnigde zijn hersenen om een redden- den uitweg te vinden, die het mogelijk ?ou hebben gemaakt Lili te ontzien en in het diepst van .zijn hart voelde hij zich beschaamd, toen hij zich de wee- I nioedig-profetische woorden van zijn vader herinnerde „Moge je nooit de hittere ondervinding opdoen, dat er toch nog iets heiligers is' dan deze zoo- genaamde gerechtigheid." Weliswaar gaf hij hem hierin ook nu hog niet geheel gelijk. Want de gerech verband met de uitvoering der Onge vallenwet 1921, moet worden verricht, een einde wordt gemaakt. Zoo oefenen sommige gemeenten reeds thans op de geneeskundige be handeling van werklieden, die in haar dienst een ongeval hebben gekregen, controle uit en kennen aan de getroffen schadeloosstelling toe in den vonm van ziektegel,d. In déze gemeente is dien tengevolge de toestand aldus, dat op de geneeskundige behandeling van een getroffene een dubbele controle wordt uitgeoefend nl. een controle door den controleerend-geneeskundige van de Rijksverzekeringsbank, met het oog op de uitkeering van ziektegeld. Het is duidelijk dat een dergelijke dubbele controle volmaakt overbodig is, zoodat ■noodcloos kosten worden gemaakt. Cen ander nadeel van de tegenwoor dige regeling is, dat een geheel over bodige circulatie van geld inplaats beeft. De gemeenten, die aan hare werklieden bij ongeval ziektegeld toe kennen, hebben daarbij ter vermij ding van dubbele uitkeering de be paling gemaakt, dat de schadeloosstel ling, welke ingevolge de Ongevallen wet wordt toegekend, in mindering 'komt op het ziektegeld. Practisch komt d,it hierop neer, dat de uitkeering inge volge de Ongevallenwet, welke later plaats heeft dan de gemeentelijke, door don werkman weer aan de gemeente wordt terugbetaald. De gemeente moet nu de door de Rijksverzekeringsbank toegekende schadeloosstelling weer aan haar terugbetalen, hetzij in den vorm van premie, hetzij wanneer zij zelf het risico draagt en dit is met de grooiere gemeenten het geval het uitgekeerde bedrag zelf, vermeerderd met een aanideel in de administratie kosten. Het gevolg is dus dat de scha deloosstelling den volgenden kringloop maakt van de Rijksverzekeringsbank ■naar den getroffene van den getroffe ne naar de gemeente van de gemeente weer terug naar de Rijksverzekerings- bank. Het afdeelingsonderzoek der Staats- begrooting. Het afdeelingsondenzoek van de be- grootingen is geheel gereed gekomen, zegt „de Tel." Zooals gewoonlijk, was de afdeeling van den heer Nolens weer het eerst met haar arbeid gereed- De afdeelingsvergaderingen zijn vrij druk bezocht geweest. Dit is mede te danken aan het fei,t, dat zeer belang wekkende beschouwingen zijn gehou den over het optreden van het nieuwe kabinet. Verwacht wordt, dat met name van de zijde der soc.-democraten groo- te oppositie tegen het gereconstrueerde kabinet zal worden gevoerd. Het stand punt vam deze fractie is, dat de Ohris- telijke arbeidersgroepen, die de regee ring bij de stembus 'hebben gesteund, zeker niet/hebben gewild, dat te hunnen koste een bezuinigingsveldtocht zou worden ondernomen. Maar ook van andere zijde werden ernstige klachten vernomen over het ongewoon langdurig overleg tusschen de verschillende groepen der rechter zijde. Men ging zelfs zóó ver, deze ge- heimdoenerij inconstitutioneel te noe men. Geëischt werd daarom een meer uitgewerkt plan dan de vage openings rede heeft gegeven, hetgeen zelfs van de zijde van rechtsche leden instem ming schijnt te hebben gevonden. Het is dan ook met groote belang stelling, dat de memorie van antwoord op deze afdeelingsbeschouwingen in parlementaire kringen wordt tegemoet tigheid gold bij hem nog steeds als het hoogste er was niets heiligers dan juist deze gerechtigheid. Maar hij be greep, wat de oude man, die in de wereld van niemand anders hield dan van zijn zoon, in dat scheidingsuur onder zijn harde woorden en zijn geen medelijden kennenden eerlijkheidshoog- moed moest geleden hebben. En a! was het niet voor zijn daden, maar dan toch voor zijn onbarmhartige woorden, smeekte hij hem in het diepst van zijn hart gedurende deze moeilijke oogen blikken van twijfel en verzoeking dee moedig en berouwvol om vergiffenis. Toen echter voelde hij groote ver ontwaardiging over zich zelf en een toornige afschuw voor zijn onmanne lijk aarzelen. Waartoe was hij toch al niet gekomen, dat hij in dit geval nog aarzelen en overleggen kon Hij had veel eerder moeten juichen en jubelen over de 'genadige schikking van het toeval, waardoor hij na maandenlang vergeefsche moeite thans zonder zijn toedoen als door een wonder de waar heid had ontdekt Hoe dikwijls had hij niet gedroomd van het oogenblik, waarop hij Greta's vrijspraak en haar schitterende rechtvaardiging bewerkt zou hebben, als het gelukkigste mo ment van zijn leven 1 Hoe heerlijk was het hem vaak te moede geweest als hij dacht aan het zalige vooruitzicht, wan neer haar door smart vertrokken ge zichtje zich zou verhelderen, wanneer haar dankbare glimlach hem zou be gezien, omdat de regeering dian zal moeten komen met meer concrete plan nen, die een inzet van parlementaire beraadslaging kunnen vormen. Nederland en de militaire uitgaven. De Volkenbond heeft cijfers gepubli ceerd, die een vergelijking geven van de militaire begrootingen van 21 landen over de jaren 19131922. Nederland maakt daarin een buitengewoon slecht figuur. Van alle neutrale staten stegen bij ons in die jaren, nadat men de daling der geldwaarde geheel in rekening ge bracht heeft, de militaire uitgaven het meest met 48.2 terwijl bijv. Zwit serland een daling van 17 had. Zelfs de landen, die aan den oorlog deelna men, hebben, bijna alle een mindere stijging dan wij, sommige een daling, Italië bijv. een daling van 46.1 ter wijl wij 48.2 stegen. („Volk"). Een Centrale van Kamers van Koophandel. Maandag werd. in het departement van landbouw een vergadering gehou den van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, waarbij alle Kamers verte genwoordigd waren. De vraag werd besproken, hoe op de meest practische wijze een centraal orgaan zoude kun nen worden gevormd, teneinde het on derling overleg van voornoemde Ka mers in aangelegenheden van alge- meenen aard ie bevorderen. Nadat door den chef der afdeeling handel, den heer F. K. J. Heringa, die de vergadering leidde, onder aligemeene instemming was vastgesteld, dat een zoodanig overleg wenschelijk ware, werd staande de vergadering een com missie benoemd, die deze aangelegen heid verder zal voorbereiden en welker verslag binnenkort tegemoet kan wor den gezien. Een protest van Christ, ambtenaren. Ih het gebouw „Unitas" te 's-Graven- liage is Maandagavond een vergadering gehouden van de afdeding van den A!g. Ned. Christ. Ambtenaarsbond Óe voorzitter dier afdeeling, de heer C. Guyt, heeft een rede gehouden over het onderwerp Arbeidsvoorwaarden, inzonderheid: van het overheidsperso neel, in verband met inflatie en bezui niging. Spr.'s kritiek treft in de eerste plaats het systeem der regeering, die bezuini ging heeft willen verkrijgen door rant soeneering, zonder na te gaan welke hoofdstukken der 'begrooting het meest voor bezuiniging vatbaar waren. Volgens spr. ware de beste bezuini ging verkregen door opvolging van de wenken der bezuindgsngscommissie. Spr. denkt aan samenvoeging van Oorlog en Marine en aan ontslag van gehuwd vrouwelijk personeel in 's Rijks dienst. Als object van bezuiniging is thans het salaris der ambtenaren gekozen, waarbij vergeten is, dat de premiehef fing in de eerste plaats de kleine inko mens drukt. Spr. wijst op ,de lage raming der in komstenbelasting voor 1923, terwijl de inkomsten uit dien hoofde een ftoogere raming wettigen. De maandstaten zul len volgens spr. aantoonen, dat de ra ming der regeering op vele punten te laag is. De salarissen zouden moeten worden verminderd, indien de levensstandaard daalt, doch die daling staat niet vast en daarom zijn spr. de regeeringsmaat- regeien onsympathiek. Spr. wil als christen medewerken, groeten En nu, terwijl hij na alle bittere te leurstellingen werkelijk het middel in de hand had, dat zijn droom in vervul ling kon doen gaan, nu voelde hij niets van die blijdschap en genoegdoening in zich opwellen 1 .Was liet zoo gesteld met zijn heilige geestdrift voor waarheid en recht Was er slechts een verleidelijk lachje van roode meisjeslippen, slechts de zoete verlokking van een bekoorlijke gestalte en het betooverende spelen van een paar mooie oogen toe noodig, om de rotsvaste rechtschapenheid, waarop hij zoo trotsch was geweest, omver te werpen Neen, neen, duizendmaal neen 1 Indien het werkelijk liefde was, wat hij voor Lili van Ranten gevoelde, deze bedwelming der zinnen, die zijn gedachten verwarde en hem sinds drie dagen tot een wazen knaap gemaakt had, dan was het een verderfelijke liefde, waartegen hij zich met alle macht van zijn mannentrots moest verzetten. Ja, hij was op dit oogenblik vast besloten, ze met alle wortels uit zijn hart te rukken, alvorens misschien haar verleidelijke sirenenstem de stem van zijn eer en geweten tot zwijgen zou weten te brengen. Hij ging aan tafel zitten en begon te schrijven. Maar na een poos scheur de hij den voor doctor Volkmar be stemden brief toch weer in stukken, want hij was, zonder aan zijn genomen besluit ontrouw te worden, op een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN doch is eerst bereid zijn volle medewer- ki.g te verleenen als niet door de be grooting, doch rekeningcijfers is aan getoond, dat salarisivermindering be slist noodzakelijk is. In het debat werd de wenscheiijkheid naar voren gebracht dat de christ. re geering de meening der christ. ambte naren zou vernemen ten opzichte van haar bezuinigings-maatregelen De inleider deed in zijn antwoord uit komen, dat er zeker overdreven pers- sirmsme in de financieele kracht van ons volk is, die eerst in de gemeen schappelijke en nu in de regeeringspo- litiek is geopenbaard. De salarisverhooging is niet te juis ter tijd gekomen, de regeering hinkte achteraan en spr. acht het daarom noo dig, dat vooral de kleine inkomens wor den gespaard. Ook achtte spr. het wenschelijk, dat de weg tot overleg, ,diie nu eenmaal be staat, wordt ingeslagen, Spr. dringt aan op zuivere rekeningen. Op de vraag wat de Alg. Ned. Bond van Chr. Ambtenaren zal doen, ant woordde spr., dat hij wenscht, dat het hoofdbestuur zich zal verzetten tegen de voorgestelde pensioenkorting. De nieuwe werf van de Nederl. Scheepsbouw-Maatschappij. De Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam heeft vee jaren haair bedrijf uitgeoefend aan de Derde Conradstraat. Op dit weifter- rein kunnen geen schepen van grooter afmetingen gebouwd worden dan die, welke tot nu toe door deze scheeps bouwmaatschappij zijn afgeleverd. Waar scheepvaart-maatschappijen orn schepen van groote afmetingen vragen en de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij aan die vraag wil kunnen voldoen, werd voor enkele jaren beslo ten tot den bouw van een nieuwe werf. Als terrein werd daarvoor gekozen, een stuk gTond aan de overzijde van het IJ aan Zijkanaal 1 tegenover de Amster- damsche Vuilverbranding. Dezer dagen is die daar gebouwde werf officieel in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid werd op twee hellingen de kiel gelegd voor een 25000 tons dok, voor rekening van de Am- sterd. Droogdok-Maatschappij dit dok wordt lang 650, breed 130 en diep 56 voet. Leger des Heils. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils bericht ons, dat het dit jaar zijn groote najaarsaanvrage houdt van 14 tot 28 October a.s. De organisatie, die dezen zomer haar 35-jarig bestaan in Nederland vierde, zet haar arbeid met groote energie voort, en mag zich ver heugen in steeds toenemende belang stelling. Waar zij een beroep doet op ander denkbeeld gekomen. Hij nam een tweede vel briefpapier, waarop hij slechts enkele regels schreef waarna hij dit briefje in een couvert deed en er het adres van den heer van Ranten in villa Louise opschreef. Lili had hem immers gezegd, dat haar vader vandaag zou arriveeren en het leek 'hem de beste manier, wanneer hij dezen man dwong zichzelf bij de poli tie aan te klagen wegens zijn begane misdaad. Men kon aannemen, dat men zijn misdaad dan milder zou beoordee- len, en het zou goed zijn als zulks ge schiedde. Want het was Rudolf er niet om te doen hoe zwaar van Ranten zou worden gestraft, maar alleen om de rechtvaardiging van Greta Willisen. Kort en beslist had hij van Ranten in zijn brief verzocht den volgenden mor gen bij hem te komen, en hij twijfelde er niet aan, of deze zou aan de uitnoo- d'ging gevolg geven. Want met een kleinen wenk, dien hij stellig zou be grijpen, had Rudolf hem omtrent het doel van het gewenschte onderhoud ingelicht. Het verontrustte Rudolf dan ook niet, dat hij geen antwoord op zijn schrijven entving. Na een slapeloozen nacht was hij reeds heel vroeg gereed zijn bezoe ker te ontvangen en hij bleek zich in zijn verwachtingen niet vergist te heb ben, "want reeds tegen acht uur meldde het kamermeisje hem, dat er een heer was, die hem wenschte te spreken. „Laat bem fnaar boven komen", zei De meeste vrouwen spreken alleen ovep een mooie QelaatsWeun Waarom'niet gezorgd voor een mooie ge zonde huid over het gansche lichaam? Het beroemde JèÖODE I tablet met deheerhj.ee f eezondheidsqeur^ DEIEVEP3ZEEPI»B VLAARDU1GEN. dabrikanlenvan Twjnken Lvx. Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zaif door haar verzachtende, heelende en anti-septische eigenschappen. Fos ter's Zalf helpt ook uitstekend bij jeu kende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. INDIEN UW gaat krabben of haren verliest, koopt dan nog heden een flesch CACHI voorkomt en geneest eiken huid uitslag bij honden, doodt alle on rein en behoedt Uw hond voor be smetting. Prijs flacon {1.65. Te Vlissingen verkrijgbaar bij de Firma's A. C. BENIEST, S. J. KNGERING en A.DE LANDMETER. Gen. Agentschap Henegouwerplein 62 - Rotterdam het publiek, mag zij er zeker wel op rekenen, een gewillig oor te vinden, te meer daar de opbrengst dezer aanvrage geheel ten goede komt aan den arbeid in Nederland. De collectanten der stichting zijn voorzien van volmachten, die de hand- teekening dragen van commandant Wm. H. Howard. hij, „en zorg er in ieder geval voor, dat wij gedurende ons onderhoud niet ge stoord worden." Direct daarop verscheen de magere gestalte van van Ranten op den drem pel. Hij was weer volgens de laatste mode gekleed en de krijgshaftig om boog gedraaide punten van zijn blon den knevel gaven het geelachtige, scherp geteekende gelaat een zeer energieke uitdrukking. Zijn groet be stond slechts uit een haast onmerkba- ren hoofdknik. „Mijn naam is van Ranten. U hebt mij daar gisteren een heel merkwaar- digen en grootendeels voor mij geheel onbegrijpelijken brief geschreven, waarin u mij om een onderhoud ver zoekt hier in uw woning. Vermoedelijk bemerkt u nu al. dat u zich in den per soon vergist hebt." „Zulk een vergissing is nauwelijks denkbaar. Maar neemt u alstublieft plaats, U zult over hetgeen ik van u wensch te weten dadelijk opheldering krijgen." „Daarnaar zou ik in ieder geval ge vraagd hebben. Ik heb slechts aan uw uitnoodiging gevolg gegeven uit een zekere nieuwsgierigheid en omdat mijn morgenwandeling mij bovendien toch in deze richting bracht. Want in 't alge meen ben ik gewoon, dat de menschen die mij iets hebben te verzoeken, bij mij aan huis komen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1