1000 cnr ^5 Qflfi 150 100 25 MAANDAG 9 OCTOBER Uitgavefirma fVAM Df ïtlBE Jr Jalstraat 58, Vlissinp. Tel. Interc. 10. Postrekening 86281. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. Het leven in de Hoofdstad. „..r.iuurlijk ik heb het gehoord.'' VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België/4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUU een ongeluk. uUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De onthulling van het marinemonument te Helder. Omtrent de plechtigheid ter gelegen heid van de onthulling van het marine- monument voor de slachtoffers van den oorlogstoestand, welke onthulling, zoo als men weet, Zaterdag a.s. door H. M. de Koningin te Helder zal geschieden, kan het volgende worden gemeld De onthulling van het monument heelt ongeveer 2 uur plaats. De Konin gin, waarschijnlijk vergezeld door haar Gemaal, zal te 12.49 uur per extra- tiein te Helder arriveeren en begeeft zich van het station naar het stadthuis, waar zij door het dagelijksch bestuur der gemeente en door den raad zal worden ontvangen. Des morgens om 10 uur heeft reeds op de graven van de te Helder begraven slachtoffers een gemeenschappelijk graf van 6 slacht offers, en een tweetal verspreide gra ven een kranslegging plaats door het comité van verschillende deputaties. Van het stadhuis begeeft H. M. zi.ch naar het Havenplein, waar de onthul ling zal plaats hebben. Prof. Blok, de Leidsche hoogleeraar, zal bij die gele genheid een redevoering houden. Ka nonschoten zullen het einde der plech tigheid aankondigen. Daarna heelt een plechtig défilé met kranslegging plaats, terwijl des avonds het monument ver licht zal zijn. Een speciaal voor de gelegenheid gecomponeerde welkomstgroet zal ter begroeting van H. M. op het Stations plein worden gezongen, en tijdens de onthulling zal zich een groot zangkoor doen hooren met een eveneens speciaal vervaardigde cantate. Een en ander zal begeleid worden door de muziek van het Stafmuziekkörps der Kon. Marine Wachtgelden aan Rijksambtenaren. Ingesteld is een commissie als be doeld in artikel 12, tweede lid van het Kon. besluit 1922, Staatsblad 479 (be sluit tot regeling van de toekenning van wachtgelden aan burgerlijke rijks ambtenaren). In die commissie zijn be noemd tot lid en voorzitter mr. C. J H. Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden tot leden mr. dr. j. Donner, raadsadviseur bij hef departement van justitie mr. R. van Veen, advocaat-procureur oud-lid van de Tweede Kamer en met de waarne ming van het secretariaat der commis sie is belast ntr. E. G. van Bissük, commies van den Pensioenraad. De graaninvoer in Duitschland over Nederlandsche havens. Uit Berlijn wordt aan „de Te!." ge meld Het Duitsche rijksgraanbureau heeft het voor de Nederlandsche havens zeer verblijdende besluit genomen, dat de graaninvoer vanuit zee over Nederland sche havens zal worden geleid. Deze maatregel wordt gemotiveerd door de 21) „Heb ik het u niet gezegd, dat u mijn schuilplaats nooit zoudt ontdekken riep zij hem triomfantelijk toe. „Maar ik wil edelmoedig zijn en daar ik dit plekje vermoedelijk vandaag toch voor de laatste keer bezocht heb, wil ik het u vrijwillig laten zien." Zij beduidde hem dat hij zicli door den smallen toegang zou werken en toen hij aan haar wensch gevolg had gegeven, zag hij zich met eenige ver rassing verplaatst in een grot, rondom ingesloten door dik met mos begroeide rotsblokken, waarop de hemelsblauwe lucht lachend neerzag en d.ie alleszins als geknipt scheen voor de eenzame tjroomen van Iemand, die het wcreldsch rumoer ontvlucht was. Een gespannen hangmat en een boek, dat naast haar bergstok op den grond lag, getuigden van de zalige vrije uurtjes, die juffrouw Lili hier had vertoefd. Toen hij zich bukte om liet boek op te nemen, nam zij het hem haastig uit de hand. „Neen, u behoeft niet te weten, wat ik lees. Maar zegt u nu eens, is het hier niet wondermooi Had ik geen gelijk, toen ik het het sprookjesslot noemde Spontaan gaf hij uiting aan zijn ver rukking, die echter eerder aan dit zoo zeer verlangde 'weerzien was toe te schrijven dan aan iets anders. overweging, dat er op liet oogenbiik in de haven van Hamburg gebrek is aan opslagruimte. Van Hamburgsche zijde wordt echter verklaard dat het rijksgraanbureau het zij verkeerd is ingelicht, hetzij zich heeft doen inlichten door personen, die er belang bij hebben dat de graan invoer over Nederlandsche havens ge leid wordt. De Hamburgsche Kamer van Koop handel heeft reeds tegen den graan invoer over Nederland geprotesteerd. In de naaste toekomst worden verdere stappen van Hamburgsche zijde ver wacht. Het Centraal Genootschap. Door den iheer A. C. Bos, de ziel van het Centraal Genootschap voor kiinder- tiers tel lings- en vacantiekolonies, is in opdracht van ihet bestuur een boekje samengesteld, waarin duidelijk wordt uiteengezet, welk nuttig werk het Cen traal Genootschap verricht. Vele mooie kiekjes geven een aan schouwelijk beeld in welke heerlijke omgeving de kinderen verpleegd wor den. Het is volkomen juist wat de heer Bos schrijft, ni. dat voor de gemeenten het Centraal Genootschap een middel is om de zwakke kinderen te plaatsen, terwijl het voor de regeeri'ng een mid del is om met een betrekkelijk klein subsidie een groot werk te verrichten. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeting van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 6 October, in Nederland uitge sproken 62 faillissementen tegen 38 faillissementen in dezelfde week van 'liet vorige jaar. Van 1 Januraj tot en met 6 October 2305 faillissementen tegenover 1603 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Wel donker zien de tijden er op het einde van September in Neerlands hoofdstad uit. Malaise en werkloosheid op allerlei gebied, die „zonder" is heeft maar heel weinig kans weer aan den slag te komen. Geldt dit in de eerste plaats voor de werklieden in den engeren zin van het woord, zoodat men gerust mag zeggen dat er thans méér honger geleden wordt dan in de dagen van minister Posthuma, niet minder armoede, misschien schrijnen der omdat ze meer bedekt wordt ge houden, bestaat er onder de heel en iiaif intellectueelen uit de kantoorwe reld. Allerlei banken, 'koopmanskanto ren, industrieele ondernemingen zijn óf te niet gegaan óf hebben haar perso neel moeten inkrimpen met liet gevolg, dat op 't oogenbiik 2000 kantoorheeren op de keien staan. Zij echter scheen de eigenlijke reden van zijn vreugde in het geheel niet te vermoeden, want ze zei vroolijk: „Wel nu, ik geef u dit plekje ten geschenke. Vanavond komt mijn vader en dan is het met mijn eenzame strooptochten gedaan". Zij had zich op het uitstekende rots punt omhoog gewerkt en zat daar met gekruiste armen en beenen, terwijl haar gelaat zich met het zijne op onge veer gelijke hoogte bevond. Een paar zonnestralen speelden door haar glin sterende haren en Rudolf voelde zich geheel bedwelmd door liet tooveracli- lige van haar in deze rustige omgeving bijna sprookjesachtige schoonheid. „Wisf u niet, dat ik gisteren gedu rende den geheelen dag heb gezocht vroeg hij. „Indien u hier boven was, dan moet tl .stellig mijn roepen gehoord hebben." „En u gevoelde in 'I geheel geen me delijden met mij U liet me met smar telijke teleurstelling weder omlaag gaan, zonder mij eenig teeken van le ven te hebben gegeven ..Maar dit alles was toch maar een grap. Feitelijk lag tl er immers niet veel aan gelegen mij te vinden. Het is eigenaardig, dat de mannen bij de on beduidendste aanleiding dadelijk zulke hoogdravende woorden moeten ge bruiken." Zij leunde nu ver achterover om des te beter den prachtig blauwen hemel te kunnen zien. Tusschen haar kersroode lippen schitterde een hagelwit gebit en Onder deze omstandigheden geeft het ook weinig of sommige levensbe hoeften wat goed'kooper worden. En dat bepaalt zidh dan nog hoofdzakelijk tot de natuurproducten fruit, aardap pelen, groenten. Het brood zou ook vee) goedkooper kunnen zijn, want bak ker Houtman in de Kinkerstraat heeft dit met vier cent afgeslagen en maakt dan nog een z. .i. voldoende winst marge. Dat zijn collega's woedend zijn is te begrijpen Houtman komt in dub belen zin aan ihun 'boterham een zoo danig besmeerde en met allerlei vleeschsoorten belegde dat men aan de vóór-oorlogsche „Restaura tioirsohnit- zel" van wijlen Schiller zou denken. Maar de Van Lennepbuurt profiteert er van. De Amsterdamsche bakkers- wereld spant alile krachten in Hout man het bedrijf onmogelijk te maken, maar als deze kans blijft zien grond stoffen te koopen, geloof ik dat hij een prachtreclame heeft gemaakt. Trou wens als hij er werkelijk geld bijlegde zou de bakkerswereld dien armen dwaas uitlachen inplaats zich boos te maken. Qui se fSohe a tortEen zaak is zeker kan het brood vier cent goed kooper geleverd worden dan moeten de ba'kkerspatroons die om de maatschap pij weer in evenwicht te brengen vóór loonsverlaging van werklieden zijn, nu maar eens het voorbeeld geven. Geef ons 'lieden ons dagelijksch brood Als de tijden zoo slecht zijn dat er Weinig uitgegeven wordt, moet liet al heel erg zijn. En de Septemberdrukte is niet geweest wat we anders gewoon waren als de Amsterdammers in de Septembermaand niet uitgaan, zeg dan maar dat liet mis is. Misschien is ook het gehalte der op gevoerde stukken hierop wel van in vloed geweest, doch hoeveel er op de diverse vertoonirugen moge af te dingen zijn, dankbaar mogen we burgemeester en hoofdcommissaris zijn dat de pu blieke vermakelijkheid van een boks match ons is bespaard gebleven. Moge in naam der beschaving bij Amsterdam de victorie beginnen. Wie weet gebeurt dan later ook inog niet het schijnbaar onmogelijke worden wielrenners en dergelijke ruwheid-exploitanten niet langer in E. pers als nationale hélden vereerd. Nog een laatste woord over Septem ber. Na Bleeke Bet, Roode A'nt, Mooie Neei, Mooie Juuitje en al liet andere moois, heeft September 1922 „Ronde Ka" gebaard om ons nog even de illu sie van kermismaand te geven. Inplaats van den echten olifant uit „de Reis om de Wereld" het traditioneele kermis- stuk van den Stadsschouwburg, treedt in Bouber's jongste AmsterdamSche schets een edhte Neger op. Maar deze is maar een van de vele attracties De tooneelschrijver Bouber heeft on tegenzeggelijk mede kwaliteiten. Zijn dialoog is zuiver, hij kent het Amster- in haar bruine oogen flikkerden gou den stipjes. Toen was het met Rudolfs zelfbeheersching gedaan. „Maar voor mij was het in 't geheel niet onbeduidend, juffrouw van Ran- ten", riep hij uit. „Hebt li he* an nog niet geraden, dat ik sind ^nze eerste ontmoeting aan nieri „uers meer kan denken dan aan u - dat ik naar iedere nieuwe ontmoeting smacht met alle kracht die in mij is Zij hief haar gekruiste armen niet op om hem gebiedend terug te wijzen, hoewei hij zoo vlak bij haar was geko men, daj zij zijn snellen adem op haar wangen voelde, terwijl hij tot haar deze woorden richtte. „Wel, wel, mijnheer de advocaat, ik mijn lievelingsplekje zoo vol vertrou- boop, dat u geen misbruik zult maken van de gastvrijheid, die ik u hier op wen bewijs. Indien u niet heel beleefd en bescheiden bent, loop ik weg." Met de rustige kalmte, waarmee zij in hflSr gemakkelijke houding vol hardde, kon deze bedreiging niet veel schrikaanjagends hebben, maar ze was toch voldoende geweest om Rudolfs fel oplaaienden hartstocht te temperen. Dat zij zich hier in de groote eenzaamheid geheel onbeschermd tegenover hem be vond, gaf haar volgens zijn overtuiging inderdaad recht op de ridderlijkheid van zijn gemoed. Hij schaamde zich eenigszins en (rad plotseling een schrede achteruit. „Neemt u mij niet kwalijk, indien ik heftiger en openhartiger was dan een kennismaking van slechts enkele dagen damsche leven, is heelemaal niet oor spronkelijk maar handig in 't bemerken en verwerken, in 't aanbrengen van donker. „Ronde Ka" heeft in haar eerste twee tafereelen veel aanlokkelijks aardige tooneeltjes, typische kijkjes op het Jordaanleven, volkshumor, liet zuivere Palmgraclits van Gretha Schley, die geschoold weet te zingen en niet te vergeten het kunstwerk gebracht door regisseur en decorateur de gracht met de sluis die ons direct in 't volle Am sterdamsche leven brengt. Maar als in de volgende actes de tragedie breeder uit gaat laaien, de humor in grofheid ontaardt, het drama een parodie wordt en Harry Boda ons laat zien dat hij nog altijd geen acteur is, dan verloopt de mooie opzet en gaan de menschen naar druis met de mededeeling, dat ze zich wel geamuseerd hebben, maar dat 't toch lang geen „Jantjes" was. V 'k Ontmoette dezer dagen in de tram een bekend teekenaar en kunstschil der, thans leeraar aan de Tooneei- school. Vroeger bekend plaatteekenaar \oor dag- en weekbladen. In jaren had ik hem niet gesproken. Oude herinne ringen werden opgerakeld en al spoe dig waren wij het roerend eens dat Amsterdam niel in haar voordeel was veranderd, dat thans een strijd tegen het alles reglementeeren, het alles in vakjes plaatsen van menschen, zaken en toestanden, van het heeie Amster damsche leven een strijd is tegen de bierkaai. En daarnaast betreurde hij het, de bevoegde op esthetisch gebied, op hoevele punten ons mooie Amster dam door den smakeloozen, alles nivel leerenden. congruent makenden tijd geest wordt bedorven. Hij had 't over de Vijzelstraat met de poppenkast-win kelgalerij als toekomst, over de in- leelijke, te karig geknipte, aspect-be dervende bruggen tusschen de Leidsche stratenHij had er nog bij kunnen voegen dat zij het doel eenigszins vei liger maken van het verkeer langs deze bij uitstek van elf tot zeven uur levens gevaarlijken en daarna uitgestorven Amsterdamschen hoofdverkeersweg volmaakt hebben gemist. En hoogst waarschijnlijk zou hij dat ook wel ge zegd hebben als hij op een der bruggen bij de Keizersgracht de verdienstelijke rooksalon van lijn 2 niet had moeten verlaten het beste tramtype dat de Amsterdamsche gemeentetram ooit aan de burgerij heeft geleverd. Zij hebben alle voordeelen het in- en uitstappen gaat gemakkelijk, men zit er vrij van tocht, terwijl het in alle andere geslo ten tramwagens in de hoofdstad van drie, soms vier zijden zóó ontzettend tocht, dat menigeen aan ons trammetje een ziekte te wijten heeft. Er zijn zelfs conducteurs die dit nu inzien. Tenslotte heeft de rook-coupé het voordeel dat menig passagier daardoor niet min of meer verplicht wordt om te staan. En hoe dan nog. Als in vollen oorlogstijd kennen wij geen bestaanbaar maximum meer. Als het druk is stapt de conduc- het in uw oogen .rechtvaardigen kan, maar ik had Zij keerde haar gelaat naar hem toe en viel hem lachend in de rede „Oh, wat dat betreft, onze kennismaking is van veel ouderen datum. Ben ik dan zoo in mijn nadeel veranderd, dat u zich mij niet meer kunt herinneren Hij zocht in haar gelaatstrekken, maar hij zocht steeds tevergeefs. „Van het begin af had ik het gevoel, dat ik ii al eens eerder moest ontmoet heb ben", bekende hij eerlijk, '„maar ik weet niet „Het was stellig een ontmoeting on der heel wat minder romantische om standigheden, dan die van eergisteren avond. Indertijd' was u het, die mij een dienst bewees. En toen ik u herkende, verheugde het mij zeer u een weder dienst te kunnen bewijzen." Alsof een verblindende bliksemstraal vlak voor zijn voeten was ingeslagen, week Rudolf ontzet terug. Hoe was het dan toch mogelijk, dat hij haar niet dadelijk teruggekend had. dat hij zich op heel gevaarlijk terrein had bevon den Nog was hij niet in staat de gan- sche beteekenis te beseffen, van het geen zij hem thans opénbaarde, maar dat in deze bekentenis iets vreeselijks moest schuilen, zeide hem de angstige beklemming, die hem bijna den adem benam en als een schrijnende wond in zijn borst voelde. „De brillanten vlinderbroche stiet hij met moeite uit U u was het I" Zijn zonderling gedrag scheen haar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Vfit 'nkeyri^infezt M>ik toch. deriki joncf mcvrouvtj® tn t* trots, tel toni by t optvrCcn Jcr Majcli (bit bkjtl sroilcs Zjooniciy "itzjen dooreb bekondeitnr) mefc TACONIS PIJP TABA teur die uit hygiënische bezorgdheid van vier zijden geniepige tochtstralen in zijn wagen laat spelen, „binnen" en de balcons zijn zoo vol, dat men zijn arm niet meer buigen kan, d'e rit 'n marteling wordt, sommige passagiers op de bal- contreden plaats nemen en 't een won der is als alles zonder ongelukken afloopt. Als een particulier ondernemer op welk gebied dan ook voor geldelijk gewin zoo weinig omslag zou maken met het publiek, alle maatregelen voor veiligheid en hygiéne zoo volmaakt zoit negeeren dan 'n Klein relletje Iemand die even na mijn vriend de tram verlaat, wordt van achter door een fiets aangereden. De fietsrijder was in overtreding, meent u. want de politieverordening schrijft toch voor, dat het verboden is vlak langs de halten te rijden. Dan loopt hij juridisch vrij, want lijn 2 stopte op dat moment niet aan doch een eind vóór de halte, wijl deze plaats door lijn I was ingeno men. De aanrijding liep nog al goed af een lichte overjas met slijk be smeurd scheen het ernstigste gevolg te zijn geweest. Op sommige punten wordt door auto's in vliegende vaart langs de rails gereden, onverschillig of er haltepaaltjes met wachtenden staan. Wij hebben het verkeersvraagstuk nog niet onder de knie. De burgemees ter heeft dit deze week in een nota aan den raad erkend. Maar vreemd is het van dezen burgervader, die trouw de gemeente-auto gebruikt bittere te genstelling met Van Leeuwen, voor wiën geen Verkiezingsnieuwezijdsvoor- burgwal te druk was om zich als wan delend burger onder het publiek te mengen te vernemen dat de schuld eigenlijk bij de voetgangers ligt. Dezen klaarblijkelijk onaangenaam te verras sen en haar bovenlip krulde zich eenigszins. „Werkelijk was ik het, en het schijnt wel of ik daardoor in uw oogen een soort monster ben gewor den. Wij waren in die dagen in geld verlegenheid en moesten het sieraad verpanden. Is dat dan zoo verschrikke lijk En de broche zal intusschen toch a! wel lang weer ingeruild zijn niet waar „U weet dus niet, hoe het met deze rampzalige brillanf gegaan is riep hij uit, buiten zich zelf van opwinding en als door koorts bevangen. „Maar neen waarom vraag ik u dit I Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat u zulks niet weet. Hoe zou u anders tot op dit oogenbiik gezwegen hebben Zij liet haar armen zakken en boog zich ten hoogste verwonderd haar hem toe. „Mijn hemei, wat scheelt u dan toch U verwart deze zaak klaarblijke lijk met geheel iets anders. Hoe zou het anders met de brillanten broche gesteld zijn geweest, dan dat zij tot de nala tenschap van mijn moeder behoort en dat mijn vader mij gedurende een tij delijke geldverlegenheid verzocht, dit sieraad naar een pandhouder te bren gen, omdat hij zich wegens zijn maat schappelijke positie toch niet zelf aan zoo'n vernedering kon onderwerpen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1