DONDERDAG 5 OCTOBER i @0© Jaargani GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUII&ETON DE GESTOLEN BROCHE. ÜfO 33S VUSSINGSCHE COURANT A80NNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco S het geheeletrijk: ƒ2.50. Week-abon- netrienten 17 cent, alies bij vooruitbetaling. jiondetlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS, "an 1—i regels 1.10; voor iedere rtèei meer 26 centbij abonnement spe ciale priize11- Reclames 52 cent per regel ivflisfaanbiedïngen en dienstaanvragen Jan 1—5 regels 65 centiedere regel meer jj cent. bij contante betaling. familieberichten van 16 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent BEËINDIGING ZOMERTIJD. Bure- en Weth. van Vlissingen brengen in herinnering, dat de zoogenaamde zomer tijd (d.i. ée vervroeging met één uur van den wettelijken tijd) in 1922 zal eindigen den 8en October a.s. te 3 uur in den voor middag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zon netijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormid dag. Mitsdien moeten op dat tijdstip (of wan neer men zich op 7 October a.s. ter ruste begeeft), de klokken één uur achteruitgezet worden. Vlissingen, 4 October 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. Tweede Kamer. De heer K. ter Laan vroeg in de gis teren gehouden vergadering verlof tot een interpellatie over het nieuwe regle ment op de krijgstucht en de heer Troelstra tot een interpellatie over den pensioen-aftrek van de ambtenaren. Over deze verzoeken zal in een volgen de vergadering worden beslist. De voorzitter deelde mede, dat de centrale sectie besloot in de afdeelingen te doen onderzoeken de wijziging van het in voerrecht op sigaren en de wijziging van de wetten, d-ie den minister van landbouw met name noemen. De vergadering werd daarop geslo- ten. Het gedenkboek. Men weet, dat het comité ter viering van het 25-jarig regeeringsjubilee van de Koningin een gedenkboek wil uit geven, waartoe ze een zeventigtal man nen en vrouwen een opdracht heeft ge geven. Van drie zijden wordt er nu echter over geklaagdi, dat die medewer kers eenzijdig zijn gekozen. Calvinisti sche Anti-revolutionairen, Sociaal-de mocraten en Roomsch-Katholieken mis sen op de (nog onvolledige) lijst hun geestverwanten geheel of grootendeeis. Overwegend 'zijn het liberalen, die voor het Gedenkboek bijdragen zullen leve ren, en dan zijn er ettelijke Ethische, Christelijk-Historischen, enkele Katho lieken. Verschillende bladen uit de te leurgestelde kringen protesteeren. Bezuinigingsmaatregelen van de regeering. Naar de „ResJbode" verneemt, heeft de rqgeering verschillende 'bezuini gingsmaatregelen getroffen, welke op 1 November a.s. reeds in werking zul len treden. Eén ervan is, dat de bezoldiging van het tijdelijk personeel in 's Rijles, dienst, 19) Diep teleurgesteld keerde Rudolf langs een omweg naar het dorp terug. En met zijn goed humeur, waarmee hij het begin van dezen dag had begroet was het geheel en al mis, toen hij zich voor het grootste hotel van de plaats bij zijn naam hoorde noemen, en toen Wj in den roepende een ouden school kameraad en êtudiegenoot herkende, die met uitgestrekte handen op hem toe snelde en dien hij goedschiks of kwaad schiks wel moest begroeten. Doctor Stahlschmidt toonde zich zeer verheugd over de even plotselinge als onverwachte ontmoeting,zoodat er voor Rudolf voorloopig aan ontsnappen niet te denken viel, vooral niet omdat hij zich in zulke gevallen in principe niet van een noodleugentje wilde bedienen. De doctor 'dacht hier een weekje te ver toeven en hoewel Rudolf vast besloten was, gedurende de volgende dagen on der alle omstandigheden zijn vrijheid te bewaren, moest hij zich voor dezen dag met een heimelijke zucht in zijn lot schikken. Ook de uitnoodiging van den doctor na een groote wandeling, die zij geza menlijk hadden ondernomen, om met elkander om zes uur aan den gemeen- schappelijken disch het diner te gebrui ken, had Rudolf, ondanks zijn tegenzin in dergelijke rumoerige maaltijden, aan genomen om zijn ouden vriend niet te- waaronder het geheele 'hulppersoneel van Ide posterijen en telegrafie zal ge rekend worden, met ingang van 'dien datum iniet meer berekend zal mogen worden volgens de rijkssalarisregeding maar volgens de loonen, die ter plaatse voor ongeschoolde werklieden gelden. Deze maatregel zal voor de poste rijen en telegrafie alleen, reeds tot een aanzienlijke ibezuiniigng leiden, vooral in drukke dagen van.St. Nicoiaas, Kerstmis en Nieuwjaar. Bezuiniging. Wij hebben in ons vorig nummer aan de „N. R. Ct." een bericht ontleend, betreffende het wegsmijten van 's lands geiden bij den dienst der domeinen te Dordrecht. In aansluiting op dit artikel wordt thans aan de „N. R. Ct" ge schreven dat het misschien ook niet ondienstig is er eens op te wijzen, dat de rijkswaterstaat te Middelburg een boeier met motorboot te zijner beschik king heeft liggen voor het maken van inspectiereizen. Voor .dezen boeier en motorboot, welke sporadisch worden gebruikt, is een schipper en bij uitvaren nog een knecht noodig, terwijl de schipper des winters boodschappen mag doen bo vendien kost genoemde boeier nog een massa aan reparatiekosten, daar hij ten minste GO a 70 jaar oud is. Waar de boeier 's winters wordt opgelegd, dus blijkbaar dan geen in spectiereizen noodig zijn, zoude het dan door medewerking van de rijks hoofdambtenaren toch niet doenbaar zijn voor het maken van deze enkele inspectiereizen gebruik te maken van de te Veere liggende motorboot van de visscherijpolitie Dit is toch ook een rijksvaartuig, en door het in gebruik nemen daarvan zou een aanmerkelijk bedrag kunnen worden bezuinigd. Tekort spoorwegen. In de maandeiijksche conferentie van de spoorwegdirectie met de organisa ties werd, naar „de Tel." meldt, mede gedeeld, dat het ontslag van het perso- neer met 2000 man een bezuiniging van 4)4 miliioen per jaar, de inkrim ping van de dienstkleeding 1 miliioen en de 10 loonsverlaging van het werkplaatspersoneel 1 miliioen zal ge ven. De 8)2 premiestorting zal een bezuiniging van 7 miliioen geven. Dit alles in ronde cijfers. Classificatie der gemeenten. Naar „de Tel." verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin ihij hun verzoekt verschillende opgaven te verstrekken omtrent de prij zen van de meest voorkomende voe dingsmiddelen, schoeisel, brandstoffen, verlichting, wasch- en poetsartikelen, en toediening (.dienstboden). In gemeenten waar deze bestaan kan de medewerking der vakbonden worden ingeroepen 'benevens 'die van vertegen woordigers van. den Aliddenstand. De verstreicte 'gegevens zullen 'door de z.g. classificatie-commissie worden ver werkt iten einde de regeering 'te kun nen adviseeren inzake een nieuwe in- deel'ing der gemeenten in klassen. De prijsopgaven moeten verstrekt worden over de week 5 tot en met 11 October. Een groepeertrtg der verbrui ker® in verband met hun welstand moet voo'ral voor de grootere plaatsen in acht worden genomen en Wiel voor de groe pen, met een jaa.rlijksdh inkomen van a. fÈur te stellen. Zij zaten nu na het eten op een rustig plekje voor het hotel en voerden een eenigszins sleepend ge- sprek-met elkander, toen uit de open vensters van de zaal het heldere geluid van een piano tot het doordrong. „De Dona.inval.z riep doctor Stahl schmidt verheugd uit, terwijl hij tege lijkertijd als geëlecfriseerd van zijn stoel opsprong. „Wat denk je ervan, ouwe jongen "daar binnen wordt gedanst En een paar kerels zooals wij mogen daarbij niet ontweken." Rudolf, die gaarne van de gelegenheid gebruikiliad gemaakt om afscheid te ne men, verklaarde weliswaar met groote beslistheid, dat hij geen zin had in dan sen, maar zijn vriend wilde hem niet los laten. „Laat ons dan tenminste een kijkje gaan nemen. Er waren zooveel aardige meisjes aan tafel. Kom, 'wees geen spel breker Waarom zijn 'we anders hier heen 'gekomen dan om ons te amusee ren J" Het hielp Rudolf niets hij moest tenslotte toegeven. Maar hij had nau welijks een blik door ,de open deur van de zaal geworpen, waarin vijf of zes paren op de heerlijke maat van dezen geliefden dans ronddraaiden, of zijn ge laat kreeg plotseling een stralende uit drukking en zijn aanvankelijk tegen streven veranderde in een levendige be langstelling. Hij had n.l. in een van de danseressen Lilt van Ranten herkend, zijn bekoorlijke levenredster, zooals hij haar met eenige overdrijving in zijn ge dachte betitelde, en wachtte met intens verlangen op het oogenbiik, dat hij ten hoogste 2000 b. van 2000 3000 c. 3000'5000 en hooger. De wijze waarop de prijsopgave verkregen is 'dient beknopt, doch duidelijk te wor den toegelicht. Vermelding van namen der.jeveranc.iers voor elk artikel met de prijzen, waaruit men den gemiddelden in de opgaven gedane prijs heeft bere kend, is voor het houden.van steekproe ven gewenscht, evenals 'het bewaren van alle materiaal ten behoeve van een eventueel ptiaatselijk onderzoek. Een aanklacht tegen Mr. Troeistra. Naar „de Tel." verneemt, heeft de directie van twee Amsterdamsche Brandverzekering Maatschappijen een klacht bij den officier van justitie inge diend tegen mr. P. J. Troelstra, in zijn kwaliteit van directeur der Onderlinge Brandwaarborgmaatschappii Neerlan- dia, wegens het door hem ten kantore der beide maatschappijen verscheuren (en medenemen der snippers) van een in het bezit dier maatschappijen zijnde, gewichti" document, namelijk een door mr. Troelstra voor duplicaat conform geteekend polisafschrift, waaromtrent het vermoeden was, gerezen, dat het niet gelijkluidend was met de origineele polis. HULP NOODZAKELIJK. Onophoudelijk, voortdurend worden de snaren der zieleharp van .den onder officier in den laatsten tijd) betokkeld. Echter niet om de schoonste melodieën aan dit fijnbesnaarde instrument te ont lokken, doah om het te beleedigen, te ontheiligen, te vernielen, te ontredde ren, te verwoesten. Dat het den onderofficier niet ge makkelijk wordt gemaakt om met op gewektheid, toewijdingen lust zijn dien sten te verrichten en hoe door het de partement van oorlog onbillijkheid op onbillijkheid' wordt gestapeld op de hoofden van deze groep militaire amb tenaren i.d. de beroepsonderofficiere.i, moge blijken uit de volgende feiten. A. Salarisvermindering van het mili tair personeel. Het departement van oorlog althans de ambtenaren verzette ziöh tegen verlaging der mili taire salarissen, d'odh Üe minister van oorlog dreef met het departement van financiën zijn zin door. Bovendien heeft de voorzitter van de salariscommissie (de lieer Van Oorschot) openlijk be toogd, dat het standpunt van den mi nister onjuist is. Zijl) Exc. heeft, om de verlaging te kunnen goedpraten, naar motieven gezoaht in zijn memorie over de billijkheid van vermindering. Vermits de burgerambtenaren aan vankelijk 7 voor hun .pensioen moes ten storten en de militairen premie-vrij pensioen hadden, werden de voorge stelde salarissen der onderofficieren met 200 verlaagd. Ergo moesten de salarissen der militairen met ƒ200 ver hoogd wordien, toen de burgerambtena ren premie-vrij pensioen kregen. Wanneer de 7 bijslag eers' ofj de salarissen werd gevoegd c.i dan 5 voor pensioen moest gestort worden, was er nog een ietsje voor te zeggen. Thans echter wordt èn salaris èn pen- sioengrondslog èn weduwen- èn wee- zenpensioen èn eventueel wachtgeld verminderd. Dit mes snijdt dus aan vijf kanten., Gegrondheid en noodzakelijkheid van verlaging is door den minister van ooriiog niet aangetoond, zoodat Z.Exc. ten opzichte der onderofficieren geen haar zou kunnen aanspreken. Zijn geduid werd echter op een vrij zware proef gesteld, want Lili van Ranten toonde zich in de balzaal even onvermoeid als gisteren bij de gevaar lijke klimpartij. Pas toen de pianist met spelen ophield, gunde zij haar geheel uitgeputten cavalier de noodige rust. In het volgende oogenbiik was Rudolf reeds aan haar zijde. „Goeden avond, juffrouw van Ran ten", zei .liijen indien zij goed geluis terd had, moest Ihaar het verheugde trillen van zijn stem stellig zijn opgeval len. „Ik ben blij te kunnen constateeren, dat het avontuur van gisterenavond geen nadeelige gevolgen voor u heeft gehad. Ma" ik het genoegen hebben den volgenden dans met u te maken Zij droeg thans een witte, tot aan de hals gesloten japon en zij scheen Ru- dolf bijna nog bekoorlijker dan gisteren. Ataar zij was lang niet zoo onbe schroomd. Zijn plotselinge verschijning had haar klaarblijkelijk in verlegenheid gebracht, en opnieuw wilde het hem voorkomen, alsof haar bruine oogen bijna angstig onderzoekend naar hem opkeken. „Graag", zei ze eenigszins aarzelend, „hoewel ik feitelijk van plan was, nu naar huis te gaan." „Des te hooger stel ik de gunst op prijs, die u mij toestaat," stamelde Ru- dolf, die met de gebruikelijke compli mentjes bij den omgang met jong da mes tamelijk slecht op de hoogte was, eenigszins onbeholpen. En nu ontdekte hij plotseling weer het schalksche lachje op haar gelaat. strikt eerfijik standpunt heeft ingeno men. B. Engagementsakten, of te wel verbreking der contracten door de on derofficieren met den Staat gesloten. Bij Koninklijk besluit van 29 Mei 1912 III afd. no. 278 onder punt III wordt bun, die zich vóór 1 Juli 1912 .in het leger verbonden, gewaarborgd, dat zij zouden blijven dienen onder hun oorspronkelijk wervingsvoorschrift, d. w.z. „zij mochten iniet ontslagen wor den, wanneer zij hun plicht deden en physic'k geschikt bleven." Dit Kon. besluit wordt door den minis ter van oorlog middels 'n legerorder niet gedaan, of te wel Z.Exc. stoort zich niet aan dit Kon. besluit, zoodat bier door de controle van den Raad van State wordt ontweken. Verder stoort de minister van oorlog zich in deze in 't geheel niet aan de volksvertegenwoor diging en verbreekt Z.Exc. eigendunke lijk de gesloten contracten. Trots Z.Exc. beeft verklaard geen gebruik te zullen maken van foutieve engagementsakten, ■is zulks Inderdaad wèj geschied. Per 16 Augustus j'l- immers werden ver schillende onderofficieren, die vóór 1912 in dienst kwamen, dus onder ge noemd Kon. besluit vielen, dodh wier akte op last van den minister van oor log met opzijidezettirig van dat besluit werd gewijzigd, gepensionneerd, Som migen, die de akte niet veranderd had den, trots de ministerieels order, kon den blijven. Waar blijft hier de consequentie? C. Gedwongen afvloeiing van het be roepskader. Ingevolge de rangschik- 'kingsregeling zuilen de onderofficiereft bij de korpsen door een commissie wor den verdeeld in drie groepen a. zij, op wier behoud onvoorwaar delijk prijs wordt gesteld fo. zij; op wier behoud voorwaardelijk prijs wondt gesteld c. zij, op wier behoud geen prijs wordt giesteld. Onder toepassing van dit systeem zal een gedeelte der onderofficieren het le ger moeten verlaten, bestempeld als onbruikbaar en ongeschikt. Hoe zullen deze personen in de burgermaatschap pij ontvangen worden Veipiits zij wachtgeld zullen genieten, is het noo dig, dat zij zidh een werkkring zoeken. De vraag rijst onmiddellijk zullen zij die kunnen vinden met als referenties een regeeringsgetuigsdhrift van onbe kwaamheid in het teger De burger werkgever zal toch ook niet bijster ge charmeerd wezen op een afgevloeide. Afgescheiden van het feit, dat de on derofficieren gedwongen worden het .instituut te verlaten, waar zij zioh een toekomst zochten, worden zij boven dien gedupeerd door hun ongeschikt- ve.rWaring. Deze regeling is o.i. onzedelijk en immoreel. Indien het 'beroepskader niet moest worden verminderd, toadi men er nimmer aan gedacht een groep ambtenaren voorheen door een examen bekwaam geoordeeld ongeschikt te verklaren. Bovendien zijn zij niet ongeschikt, an ders had de minister van oorlog hen reeds lang uit den dienst verwijderd; 't welk te baseeren ware op hun enga- gemenfsakte. De personen der 2e groep zijn wel geschikt, maar De aanvulling van dezen,zin kan met den dienst absoluut niets uitstaan de hebben. „Dat staat u vrij, mijnheer Imberg, maar dat moet u in stilte doen. Ik hou er niet van, dat men van mijn ver meende gunstbewijzen zoo'n op'hef maakt." Hij was tegelijkertijd beschaamd en toch verrukt. Toen de pianist een Polka- Mazurka inzette en toen hij zijn arm om Lili's middel legde, voelde hij zijn hart sneller kloppen. Zij had de oogen neergeslagen, zoodat ihaar lange wim pers een fijne schaduw op de zacht ge ronde wangen wierpen en toen vloog hem weer plotseling de gedachte door het hoofd, ditmaal veel beslister en dui delijker dan de eerste maal, dat hij dit alles al eerder had gezien de oogen, de wimpers, het fijne rechte neusje, en het kleine kersroode mondje. Slechts waar en wanneer het kon zijn geweest, wilde hem maar niet te binnenschieten, hoe hij daarover gedurende eenige oogenblikken ook peinsde en piekerde. Doch plotseling werd het hem ook weer duidelijk, dat het een vergissing moest zijn tegelijkertijd echter met deze ontdekking, vónd .hij hiervoor de verklaring. Juffrouw Lili vertoonde, zooais Ihem eensklaps 'inviel, een spre kende gelijkenis met Greta Willisen, en hij vond het onbegrijpelijk, dat hij niet eerder tot deze ontdekking was geko men. Deze 'gelijkenis moest hem misleid hebben, zoodat hij in den beginne op het idee kwam, dat hij Lili zelf vroeger reeds ergens gezien moest hebben, wat toch ongetwijfeld niet het geval was. Lili van Ranten danste als een elf en het scheen voor haar zoo weinig in spannend, dat zij nauwelijks sneller Over het lot van de gezinnen der on derofficieren bekommert men zioh niet. De onderofficieren, eens door den werkgever met schitterende reclame en beloften in het leger gelokt, worden thans door denzelfden werkgever uit datzelfde leger gestooten. Vertrouwen de, dat de commissie van goeden wille is, terwijl zij politiek en godsdienst verre laat, zal zij toch de onderofficie ren bezwaarlijk objectief bunnen beoor- ideeien, daar zij het personeel veelal niet eens kent. Als uitvloeisel zal het feit geboren worden, dat men willekeu rig te werk g,aat. De betrekkingen, die den onderoffi cier door het departement van oorlog worden opgedrongen, hebben bij deze begrijpelijkerwijs weinig sympathie. Niemand wordt immers gaarne gede gradeerd met het vooruitzicht, dat in .de toekomst ook de financiën dalen. Het bleek dan ook, dat slechts 12 on derofficieren zich voor bedoelde betrek kingen hadden opgegeven. De eenigste billijke regeling voor de afvloeiing lijkt ons onverwijlde stop zetting van de werving (b.v. voor 5 jaar) en vrijwillige afvloeiing (pension- neering, overlijden, dienstveriaüng uit vrijen wil enz.), dus niet zooais de mi nister van oorlog zegt, dat 'hij, wie blij ven iwil, zal. ontslaan en zal houden, die wal gaan. (Dezer dagen arriveerden bij de korp sen wederom pl.m, 50 pas aangestelde sergeanten. Wellicht worden zij direct ingedeeld bii groep 3, m.a.w. onge schikt. Toch bespottelijk D. Wachtgeldregeling. In de mo- morie van antwoord en in de Tweede Kamer deed de «ninister van oorlog toezegging, dat de wachtgeldregeling bij de wet zou worden geregeld. Deze woorden nam Z.Exc. later terug, daar fe lang met die afvloeiing gewacht zou moeten worden. Een en ander heeft toch reeds een 'heeien tijd geduurd en -daar thans de Kamer weder bijeen is, komt het ons voor, dat er inderdaad wel gelegenheid is om de volksverte genwoordiging zich alsnog in deze zaak te laten uitspreken. Het wachtgeid zal goed moeten zijn, omdat 1. de onderofficieren met zeer veel moeite een betrekking zullen kunnen krijgen, daar zij onder geheel andere omstandigheden leven dan andere staatsburgers. Tusschen den militai ren- en hurgerwerkkring is een hemels breed verschil, de opleiding en 't vak is eenzijdig de onderofficier komt dus als vreemdeling in de burgermaat schappij 2. de wachtgelders reservepliohtig zullen zijn, redenen waarom wij.ons af vragen of een patroon iemand in dienst zal nemen, die misschien elk oogenbiik weer kan worden teruggeroepen. Voorts is het niet uitgesloten, dat een betrek king verloren gaat, door nog andere minder aangename omstandigheden, welke aan reserveplichten verbonden zijn. Een niet te onderschatten gevolg is voorts gelegen in het feit, dat de ar- bei.dsmark.te welke thans reeds over voerd -en alles behalve schitterend is, in een zeer snel tempo omlaag zal wor den gedrukt. De burgerij heeft dus ook alleszins belang bij een goede wacht geldregeling. Hoe de wachtgeldregeling worden zal weten wij niet, daar deze, in ihet ge- adem haalde, toen Rudolf haar eindelijk naar een der stoelen geleidde. Daar hij het verbod, haar vleiende complimen tjes te maken, zeer ernstig opnam, voel de hij zich eenigszins verlegen, want hij wist niet goed waarover hij dan met haar zou praten. Hij ging er ten slotte maar toe over om de eenvoudige waarheid te vertel len „Ik ging vanmongen voorhij uw huis, omdat ik hoopte u daar te zién en ik zou daarna stellig op zoek zijn ge gaan naar uw geheimzinnig lievelings plekje, als niet de onverwachte ontmoe ting met een ouden vriend van me mij zulks belet had. Dat ik u hier zou aan treffen, overtreft mijn stoutste verwach tingen." „Het is ook een 'zuiver toeval, want over het algemeen valt het gezelschap hier niet bijster in mijn smaak." „Ook u geeft dus de voorkeur aan de eenzaamheid boven het geroezemoes van deze rumoerige omgeving Zij schudde lachend het hoofd. „Neen, dat bedoel ik nu juist niet. Alles, op zijn tijd. Het is werkelijk wegens de perso nen, die zich tegenwoordig in het ge- zeischap bevinden en die mij niet beval len. Dus mijn schuilhoekje boven in de bergen wilde u opsporen En mis schien loopt u zelfs nu nog met dat idee rond „Ja, tenzij u het mij uitdrukkelijk ver biedt. En zulk een vérbod zou mij veel leed doen, juffrouw van Ranten." „Waarom zou ik het u ook verbie den Ten eerste heb ik daartoe niet eens het recht en ten tweede 'zult u het bewuste plekje toch nooit ontdekken." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1