WOENSDAG 4 OCTOBER |ij onze mede, in de iebben neuwe fee ren over- ïrdoor ienen. wen te 'elk we rblijven d, ïresiSb van imvaort I1EMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads» es Provincienieuws ■mr cachi -&m AT en flinke tes Van Dishoek- ddelb. - Rotterdam elegen plaatsen. VN PASSAGIERS EN EN VEE. aer t. ïifid Y.m. uur 8 8 Y. Rtlt. y.m. aar 8 12 te bekomen Transp. en Exo. ■en VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153. STERHOUT, Tel. 282 UITENHEK, Tel. 101 amelf, 1 pio 334 VLISS1NGSCHE COURAINT DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Viissingen brengt ingevolge artikel 44, tweede lid, derden vol- 7jn van liet Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Oorlog van dén dienstplicht met ingang van 3 Oc tober 1922 voor een jaar is vrijgesteld we gens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lich ting 1922 Matthijs de Bruijne. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor de ge meente ingeschreven personen, of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om- gleed moet zijn, moet worden ingediend tij den Burgemeester ter Secretarie dezer üe Burgemeester zorgt voor de door- zending van het verzoekschrift, l'iissingen, 4.October 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DRANKWET. Burg. en Weth. van Viissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van B. Roedoe, om verlof tot den verkoop van al- coholhoudenden drank anderen dan sterken drank in het perceel Achter de Kerk no. 1 dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- leenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Viissingen, 4 October 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. Het regeeringsjubiieum van de Koningin. Het Landihuldigings-comité 1898 1923 neemt zidh voor 'het volgende jaar, ter viering van het zilveren regeerings jubiieum van de Koningin, te Amster dam 'een monster-ihuld'ebetooging te doen plaats hebben, waarbij zooveel mogelijk vereenigingen uit geheel ons land, 'door een zoo groot mogelijke de putatie met vaandel, en zoo mogelijk I met eigen muziekkorps, zullen zijn ver tegenwoordigd en 'in elk der hoofdste den van 'de provincies een dergelijk huldebetoon te doen plaats vinden op Weinere schaal. Half November zullen de vereenigin- gen, vakorganisaties, bonden e.d., die aan .de huldiging deel willen nemen, provinoiaalsgewijze ter vergadering worden uitgenoodigd voor verkiezing van provinciale afdeélings4)esturen en andere besprekingen omtrent uitvoering der plannen. Uit elk der provinciale af- deelings-besturen zullen 2 leden wor den verkozen ter uitbreiding van het Landbuldigings-comité 18981923. Reeds hebben een 200 vereenigingen zioh aangemeld. Bezuiniging in de rijksuitgaven. In de „N. R. Ct." wordt een ergerlijk staaltje medegedeeld Ihoe er met 's tads geldien gesmeten wordt bij den dienst der domeinen te Dordrecht Er wordt voorgerekend dat daarvoor 20.300 wordt uitgegeven, terwijl met ƒ6600 zou kunnen worden volstaan. Niet minder dan 67J/jj te veel. Het personeel van den ingenieur der domeinen heeft in de wintermaanden vrijwel! heelemaal niets te doen. De bezigheden bestaan in houtjes hak ken, eigen aardappelland en tuin be werken, met de motorboot met familie varen, in de vacantie met den hoog- aarts voor pleizier uit dierastreisjes maken, die in vele gevallen goedkoo- per en vlugger met openbare middelen van vervoer kunnen worden gemaakt, boodschappen doen voor ingenieur en opziener enz. Als wij zulke geldwegsmijterij in de „N. R. Ct." gesignaleerd zien, is het misschien mogelijk dat daar op den duur een einde aan zal komen. Het schijnt overigens voor eiken mi nister een onbegonnen werk te zijn om kef kwaad den kon in te drukken. De liooge ambtenaren zjjr. machtig en de ministers zijn voor een zeer groot deel v<m hen afhankelijk. De geduldige belastingbetaler moet fen slotte het zaakje maar opknappen. De Rijksuitkeering aan de gemeenten. Iin strijd met wat dezer dagen werd 'gepubliceerd, is het Haagsch Corres pondentiebureau van bevoegde zijde ge machtigd. het volgende mede te deelen Omtrent de vraag, of de nooduit,kee ring aan de gemeenten over 1923 zal worden verlengd, en, zoo ja, in welken vorm, is nog geen beslissing genomen, daar hierover 'het advies wordt inge wacht van de Staatscommissie voor de regeling der finanrieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Deze com missie heeft op 23 Mei van dit jaar aan den minister van financiën bericht, niet tijdig te zullen gereed komen met een voorstel tot definitieve herziening der .fiinanoieele verhouding en daarbij aan geboden omtrent een herziening der nooduitkeering van advies te dienen. Bij brief van 17 Juni, nader aangevuld bij dien van 13 Juli, heeft die minister aan de commissie medegedeeld, dit ad vies gaarne te, zullen tegemoet zien. De arbeidsvoorwaarden bij de P. T. T. Een delegatie uit het bestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond, bestaande uit de leden Noordhoff, Kuiler en Waterberg, is Vrijdag bij den nieuwbenoemden minister van water staat in audiëntie geweest Doel der delegatie was er op aan te dringen, de voorgenomen verslechtering van het reglement arbeidsvoorwaarden P. T. T. personeel op te schorten tot het tijdstip waarop de minister zich zelf een oor deel 'zou kunnen hebben gevormd over de vraag of de tekorten in ,het bedrijf niet door andere maatregelen zijn weg te werken en waarbij dan de tegen woordige arbeidsvoorwaarden zouden kunnen worden gehandhaafd. De toestand in de scheepsbouwindusfrie. D'e heer D. Goedkoop Jr., directeur van de Ned. Scheepsbouw Maatschap pij te Amsterdam, heeft op den pas geopenden nieuwen cursus van de avond-, vak- en feekenschool „de Eenheid", welke gevestigd is op 'de ter reinen van de NedeiÜandsclie Sclieeps- .bouw-Maatschappij eenige mededeelin- 'gen .gedaan over den toestand in de scheepsbobuwnijveiteid. Er zijn, zoo zeide de heer Goedkoop o.a., te veel sohepen voor den geringen handel en duizenden liggen op. Van die in de vaart zijn, is de exploi tatie-rekening veelal zoo, dat zij verlies aanwijst, zoodat de reeders er niet aan d'eniken hunne vloot te vergrooten, be houdens waar het een zeer speciaal geval betreft. W'ij zien in Holland en in het buiten land dan ook werf na werf sluiten, sommige zelfs na faillissement. De groote oorlog heeft veel kapitaal in den vorm van schepen, huizen, fa brieken, enz. verwoestheeft jaren lang millioenen menschen werk laten doen, dat niet alleen niets tot stand toradht, maar voor millioenen en milli oenen materiaal vernietigde, zoodat de igeheele wereld veel armer is dan acht jaar geleden. Er is maar één geneesmiddel voor de groote kwaal en dat is „Hard wer ken en minder luxe". Maar al hebben wij allen wat min der, vervolgde spreker, wij moeten eigenlijk nog niet klagen, want wij hebben veel werk en dat kunnen wei nige werven of fabrieken op het oogen- blik met ons zeggen. En werk moeten wii houden, beter een half ei dan een leege dop. De h'eer Goedkoop vervolgde „Wij moeten er, met elkaar hard werkend, door, en fit kan u allen de verzekering geven, dat wii onze aandeelhouders niet zullen voortrekken en het mindere eerlijk zullen deelen. Ik doe een 'beroep vooral op de jon geren, helpt ons om met elkaar door den moeilijken tijld heen te komen. Voelt voor de belangen van de zaak, waaraan gij werkzaam zijt, laat geen tijd, geen gereedschap en geen mate riaal oninoodig verloren gaan. 'De Ned. Scheepsbouw-Maatsch. is d-e groote, oude werf va.n Amsterdam, .gedeeltelijk voor zoover het de oude werf betreft op historisdien grondslag gevestigd, waar honderden jaren sche pen zijn gebouwd. Op die werf moet werk blijven en daar moeten wij allen aan helpen, door ons best te doen, door spaarzaam te zijn, op te letten en hard te werken". Stuurliedenexamens. De commissie voor de stuurlieden- examens, bedoeld in de Schipjierswet (Staatsblad no. 244), zal, aanvangende 31 October, zitting houden te 's-Gra- venhage. De aanvragen om tot de examens Te worden toegelaten moeten den voorzit ter der commissie bereikt hebben vóór 15 October. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toegelaten verwezen -naar art. 7 van het bij besluit van 27 Decem ber 1907 (Staatshlad no. 353) vastge stelde reglement voor de stuurlieden- examens. Leiden's ontzet. De feestelijkheden ter gelegenheid van de herdenking van Leidens Ontzet vanwege de 3 October-Vereeniging be gonnen gisterenmorgen reeds om zeven uur met reveille van den Stadhuistoren, waarna om acht uur volgde koraal- muziek en -zang tegenover het Van der Werfpark. Om halnegen ving een elf- dorpentocht om Leiden aan van 500 mannelijke en vrouwelijke wielrijders om medailles en dasspelden. Van ne gen uur tor halfelf uitdeeling van brood, haring en kofie aan 1980 personen en oud-Hollandsche muziek met gondel vaarten in de Aalmarkt. Van tien ui.r tot half twaalf carillonspel en springen van .de fontein op .de Vischmarkt. Des morgens, 's middags en 's avonds op het Schuttersveld kermis en concerten en tot slot een groot vuurwerk. De winkelétalages in de bevlagde straten had'den veel bekijks. Het hoofdnummer op het feestpro gramma was een open-luchtspel op een terrein aan den Hooge Rijndijk, in ver band met den intocht van Prins Maurits binnen Bergen op Zoom op 3 October 1662 en de optocht, dezen intocht voor stellende, door Leidens straten- In de Stadszaal werd des avonds nog een „vroolijke avond" georganiseerd. In eenige kerken werd de dag gods dienstig herdacht. RotterdamAntwerpen. Gedurende de maand September zijn te Antwerpen aangekomen 690 schepen metende totaal 1.271.511 netto tons. Wij laten hieronder volgen, een ver gelijkenden staat van de havenbewe ging van Rotterdam en Antwerpen. Rotterdam Antwerpen 1922 Schepen Ton Schepen Ton Jan. 539 778.703 601 1.075.231 Febr. 580 843.599 603 1.000.518 Maart 688 969.686 693 1.227.212 April 697 1.092.799 .667 1.196.256 Mei 758 1.133.189 726 1.3 1.270 Juni 790 1.169658 673 1.221.623 Juli 741 1.127.910 653 1.192.122 Aug. 697 1.039.390 708 1.303.375 Sept. 741 1.097.285 690 1.271.511 Totaal 6231 9.252.219 6014 10.819.118 De door Antwerpen opgegeven cij fers der netto tonnenmaat zijn Öie vol gens Belgische berekening. Om deze gelijk te maken met de hier gebruikelijke berekening moeten deze cijfers met 15 verminderd worden. Het totaal-cijfer voor Antwerpen wordt dan 8.197.403. In de cijfers voor Rotterdam zijn de bunkerbooten niet inbegrepen. Wil en weg. Wij ontvingen 'het eerste nummer van „Wil en weg". Het doel van dit 'nieuwe maandblad is de vrije ontplooi ing van geestelijke en zedelijke vermo gens. Deze zal volgens de inserting van redactie en uitgeefster bevorderd wor den door de behandeling van een groote verscheidenheid van onderwer pen, die tezamen een inwijding zullen geven in 'het rijke werk-, 'denk-, ge- voels- en sohoonh'eidsleven van nu en vroeger. Voor hen die kennis willen maken met dit tijdschrift deelen wij 'mede dat de uitgave geschiedt door de Maat schappij voor goede en goedkoope lectuur te AmsterdamSloterdijk. VLISSÏNGEN, 4 OCTOBER. De nieuwe R. H. B. S. Naar wij vernemen zal de aanbeste ding voor den bouw van 'de R. H. B. school alhier binnenkort plaats hebben en zal nog dit jaar met de werkzaam heden begonnen kunnen worden. De Amsterdamsche tijd. Wij 'brengen in herinnering dat in den nacht van Zaterdagop Zondag a.s. de zomertijd vervangen wordt door den gewonen Amsterdamsdien tijd. Gisterenavond had in de Nieuwe kerk alhier een uitvoering plaats van gewij de muziek. De heer Vickeripann, stu dent te Jena, zong zonder begeleiding eenige liederen, terwijl de heer S. Landsman, organist der Nieuwe Kerk, ter afwisseling verschillende orgelnum mers speelde. De leiding van den avond berustte bij ds. Voorhoeve, die bekend maakte, wat er gezongen of. gespeeld zou worden. Het publiek, naar schat ting een paar honderd personen, heeft het zanger en speler aangenaam ge maakt, door onder de grootste stilte toe te luisteren. De Koninklijke Scherpscliutters-Ver- eeniging Viissingen hield gisteren tot sluiting van hare zomerschietoefeningen haar huishoudelijk concours. Niettegen staande het winderige weder werden er op de propagandaschijf schoone se ries behaald. Gisterenavond heeft de prijsuitreiking plaats gehad in liet club lokaal in het hotel Noordzee-Boulevard en zullen de winteroefeningen terstond een aanvang nemen, fn hef afgeloojien seizoen heeft genoemd vereeniging zich voor deelneming doen inschrijven voor den stedenwedstrijd te Haarlem en voor den propagandawedstrijd te 's-Graven- 'hage. De uitslag hiervan is nog niet bekend daar deze wedstrijden nog niet zijn afgeloopen. Zij, die zich als lid voor genomde vereeniging wenschen op te geven, kunnen zich daarvoor schriftelijk aanmelden bij den secreta ris den heer S. Minderhoud, Boulevard de Ruyter no. 10. INGEBONDEN MEDEDEELINGEN ALOOE BRA en MEETKUNDE Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kennis van bovengenoemde vakken zeer gewerischt, dikwijls broodnoodig. Wij vestigen daarom hun aandacht op het weekblad voor ALGEBRA en MEETKUNDE, weekblad voor Zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige practische wijze worden behandeld. Van de vele onderwerpen die daarin aan de orde komen, noemen wij de tweede en derde machts worteltrekking, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapeziums, cirkels, drie- en meerzijdige prisma's, kegels, cylinders, hoeken enz. enz. Proefnummers worden grat.s en franco gezonden. Zij liggen ter verzending gereed. Bestudeert dus aan dachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden en gij zult U spoedig als abonné opgeven. Prijs f0.60 per maand. Naam Adres in open enveloppe (2 cents postzegel) aan A. F. G. LE1DERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdond., Amsteldijk 47, Amsterdam, Tel. Z. 4072. Gisteren is door twee spoorwegbe ambten naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht een man uit Rotterdam, die -in den trein een bloedspuwing had gekregen. Uit een onderzoek bleek, dat de man zonder middelen van bestaan en werkeloos is en uit Rotterdam her waarts was gekomen om te trachten hier werk te vinden. Gisterenmorgen viel het bijna 1 M>- jarig kind van den heer P. in het Tuin dorp in een onbewaakt oogenblik in een tobbe heet water, waardoor het 'kind hevige bpandiwonden bekwam en direct onder doktersbehandeling moest wor den 'gesteld. De toestand van 'het kind is ernstig. Gisterenmiddag ontstond voor den winkel van de .gasfabriek in de Wiihel- minastraat een oploopje. Het bleek, dat een 6-jarig knaapje al spelende met een steen uit baldadigheid een der groote spiegelruiten had ingegooid. Deze ruiten kosten ongeveer ƒ400. Een boer uit Souburg heeft zich bij de politie beklaagd, dat hij door een caféhouder alhier mishandeld was ge worden, omdat hij een kind van dien caféhouder zou hebben aangereden. Zaterdagmiddag vergaderde te AAid- delburg de sectie Zeeland der Gerefor meerde Vereeniging voor Drankbestrij ding, met den her W. C. F. Seheps van 's-Gravenhage, propagandist dezer ver eeniging en genoodigden. Verschillen de zaken in verband staande met de te voeren actie in de provincie werden afgehandeld. Een comité van actie werd gevormd, bestaande uit de heeren G. M. Fey, Middelburg, voorzitter,A. M. Wes- sels, Goes, vice-voorzitter, Joh. Versé, Goes, secretaris, P. J. de Jonge, Middel burg, penningmeester. Besloten werd in de maanden October en November op verschillende plaatsen te spreken. Walcheren en de andere deelen der provincie zullen nadien worden be werkt. Als sprekers zullen optreden de 'hoe ren ds. H, Veldkamp van Anna Jacoba Polder en W. C. F. Scheps. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te De venter ds. J. P. van Heest te Groede. Geslaagd te Rotterdam voor de akte vrije e,n ordeoefeni,ragen der gym nastiek de 'heeren I. .de Lange te Mid delburg en M. B. d'e Meij te Ritthem, beide leerlingen der Qhr. Kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door liet kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens overtr. der Ar beidswet R. M., Middelburg, tot ƒ2 14 X ƒ3 b. s. 2 14 X 3 d. h. H. B„ Dom burg, tot 10 b. s. 10 d. h. M. Z., Viis singen, tot 5 X ƒ0.50 b. s. 5 X 1 d. h. overtr. Motor- en RijwielwetA. van W., Middelburg, tot 25 b, s, 25 d. h. dron kenschap C. M. H., Middelburg, tot ƒ5 b. s. 5 d. ft. overtr. artt. 460-435' Swb. A. J. E. H., Viissingen, tot 1 -r 10 b. s. 1 2 w. t. overtr. Aiotor- en Rijwielwet en art. 435' Swb. L. J., Serooskerke, tot ƒ0.50 ƒ2 10 b. s. 1 2 10 d. h. overtr. TrekhondenwetM. A„ Koudeker- ke, tot ƒ2 b. s. 2 w. t. A. W., Koudekerke, tot 2 X 2 b. s. 2 X 2 d. h. wateren bui ten bakken J. Al., Viissingen, tot 1 b. s. 1 w.t. J. de K., A. P. H„ beiden te Mid delburg, ieder tol 2 b. s. 2 d. h. de wegen in verboden richting berijden H. A. P., Middelburg, tot ƒ0.50 b. s. 1 w. t. H. H., Goes, A. C. J. T-, Utrecht, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. aan K. van J., M. J. L., beiden te Middelburg, W. O., Ritthem is, in verband met de lichtheid der overtreding geen straf opgelegdrijden met een motorrijwiel over 't jaagpad J. van O., Middelburg, tot ƒ3 b. s. 3 d. h rijden over klinkerpaden W. D., Souburg, tot ƒ0.50 b. s. 1 w. t. overtr. Motor- en Rijwielwet G A. de L., Alkmaar, tot 3 b. s. 1 w. t. W. G„ Mid delburg, F. G.. Serooskerke, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. loopen over een tramweg W. de B., Koudekerke, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. als geleider eener hondenkar de honden niet van muilkorven voorzien doen zijn A. W., Koudekerke, tot 2 b. s. 2 d. h. overtr. verordening op de winkelsluiting W. H„ P. R., A. K., J. v. d. S, allen te Mid- INDIEN UW gaat krabben of haren verliest, koopt dan nog heden een flesch CACHI voorkomt en geneest eiken huid uitslag bij honden, doodt alle on rein en behoedt Uw hond voor be smetting. Prijs flacon fl.65. Te VliBsingen verkrijgbaar bij de Firma'? A. C. BENIEST, S. J.ENGERING en A.DE LANDMETER. Gen. Agentschap Henegouwerplein 62 - Rotterdam Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsverte ring, verstopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijg baar. GROOTE HITTE vepoopzasRt RIEKENDE HUID i LlfEBUOy vepwijdept i wijld de onaangename reuk. i en men gevoelt zich over f het gansche lichaam ve-1 der aangenaam en frischj Het beroemde ROODS itdbletinderoode doosA Of LEVERS ZEEP Mt VLAARDINGEN Fabrikanten van Sunlight-Zeep en Lux) deiburg, allen tot 3 b s. 3 d. h.overtr. art. 427' Swb. C. S., Viissingen, tot ƒ3 b s. 3 d. h. overtr. art. 431 Swb. C. J. W., P. F., beiden te Viissingen, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. overtr. Visscherijwet C. W.] hoofdplaat, G. P. jz., Domburg, ieder tot ƒ3 b. s. 3 d. rijden over wandeiwegen J. R., Middelburg, tot ƒ2 b. s. 2 d. h. straatschenderij J. F., Souburg, tot een berisping; P. C. R., Middelburg,Tot terug gave aan ouders: L. R., Domburg, tot 5 b. s. 5 d. h. fietsen zonder licht of bel G. de V. B„ Viissingen, P. J. D., Oostka- pelle L. A. V., J. C. L., beiden te Middel burg, allen tot 1 b s. 1 w. t. C. de W., Middelburg, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. j. H. H., A. K. F., beiden te Middelburg, K. B., Grijpskerke, C. M. R., Arnhem, allen tot ƒ2 b. s. 2 d. h. P. S., Gapinge, Z. K., M. K., beiden te Biggekerke, G. van K., P. H., beiden te Oostkapelle, J. K., St. Laurens, L. D. G., G. M., P. A. B., allen te Middelburg, G. J. v. d. H„ C. W. M. S., O. B., K. S., C. L. v. S., H. M. T., allen te Viissingen, allen tot 3 b. s. 3 d. h. dronkenschap J. B., J. de R., beiden te Viissingen, ieder tof 3 b s. 3 d. h. D. van B., Arnemuiden, tot 15 b. s. 15 d, h. W. van H., J. S„ A. V., allen te Middelburg, F. M Viissingen, al len tot 10 b. s. 10 d. h. Het zedenschandaal te Alkmaar. De rechtbank te Alkmaar veroordeel de gisteren den scheepsbouwer H. J. B., tegen wien door den officier twee jaar gevangenisstraf was gieëisoht, we géns het geven van gelegenheid tot .on tucht met minderjarigen, het tot ge woonte maken van het geven van ge legenheid aan ongehuwden om niet te noemen handelingen te plegen en het opwekken van de hoop en 'het verschaf fen van pillen waardoor zwangerschap zou worden verstoord, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1