E" 25 Twink sche Boerin' tie MAANDAG 2 OCTOBER gemeentebestuur feuilleton binnenland' ERE BOTER an biedingen ►faanvragen L.LNER rsknecht stbode tnstbode nsfbode van mvaart m& 233 a®32 UitgaveFirma f. If AN DE VELDE Irjalsfraat 58, Viissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 65281. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. KlggB door <||l| van een hand, 1 KIS van Brieven uit de Hofstad DE GESTOLEN BROCHE. L B U R g zoo veel ge- ier Biberette arneerd f 6.50 f4.-f f 6.- ^gen f 3.50 actisch f14.- inoodig. t per pond. P voor Viissingen Walstraat 14. ENTRAAL", larkt, GOES. /raagd. mogelijk gevraagd de e rekenen en fiets- 1A HAKKER. ÏRONKERS, Bad- vraagt tegen 1 No- n nette nende koken, melden 's avonds :vraagd een flinke iu „Vliss. Courant" October of later d een voor dag en nacht, tu „Vliss. Courant" ldelb.-Rotterdam elegen plaatsen. N PASSAGIERS EN EN VEE. >er T. Midi T.m. HUT 8 t. Ron. f.m. nar 12 8 8 3 te bekomen T. Tranep. en Exp- 1 O. VOS, Tel. 5ENHOQRN, Tel. 153.. STERHOUT, Tel. 282 UITENHEK. Tel. 101 '-TH EAT E R (Zondag) ge- trogramma met (dnummer SIGARETTEN- KSTER 'n 6 aeten met IE FARRAR •f in de hoofdrol voorstellingen •n 9 uur. Matinee zonder hoofd. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood gulden bij verliest gulden bij verlies4 4% (IUU een ongeluk. {JvU voet of oog. een duim. 1UU I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING, Burg. en Weth. van Viissingen maken bekend, dat door den Raad dier gemeen te in zijne vergadering van 28 September jl. tot leden der vaste commissiën uit zijn midden zijn benoemd in de commissie voor de Strafverordeningende Burgemeester, ambtshalve voorzitter ïeden, de heeren P. Merckens, A. Staverman, L. P. van Oor schot en J. B. Tournooy. Gemeentewerken: J. G. van Niftrik, voor zitter leden, de heeren W. L. Huson, G. F, LftitJeijer, P. Merckens, M. Laernoes, G. van de Putte en J. Post. Financiën voorzitter (vacature) leden de heeren A. Staverman, J. P. Vermaas, A. C. van Hal en H. C. V. Sorel. HavenbedrijfM. Laernoes, wethouder, voorzitter leden, de heeren J. G. van Nif trik, P. F. Auer, W. L. Huson, J. de Meij, l. P. van Oorschot en 1 vacature. GrondbedrijfJ. G. van Niftrik, wethou der, voorzitter leden, de heeren W. L. Huson, J. de Meij, G. van de Putte, F. L. Hensel en H. C. V. Sorel. Badexploitatie: Burgemeester, voorzitter; /eden, de heeren J. P. Vermaas, F. L. Hen sel en mevrouw H. C. EngeringSpillner. Groente- en fruitveiling voorzitter (va cature) leden, de heeren P. F. Auer, G. F. Lindeijer, G. van de Putte en S. J. Hilünga. Oudheidkundige verzamelingburge meester, voorzitter leden, de heeren P. F. Auer en A. Staverman. Woningbedrijf J. G. van Niftrik, voor zitter leden, de heeren W. L. Huson, J. de Mei, G. van de Putte, F. L. Hensel, H. C. V. Sorel. Door vertrek van den heer. H. J. Tichel man, wethouder van Financiën, is in enkele commissie een vacature ontstaan. Na de be noeming van een opvolger zal hierin nader worden voorzien. Viissingen, 2 October 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Monumenten. De residentie is weer een monument rijker geworden en één dat een waardig aandenken is aan de vele van de vis- schersbevolking die tengevolge van den oorlog het leven in de baren lieten. Het is een eenvoudig en sober monument, dat aangenaam aandoet. Voor een mo nument is dit al een heel ding, gezien het vele leelijke dat pp dit gebied be staat. Het is geplaatst langs den ihoo- gen weg die evenwijdig aan den ouden Scheveningschen weg ligt, even voorbij het bekende hotel de la Promenade en dus ongeveer bij den ingang van het dorp Scheveningen. Deze plaats is ge lukkig gekozen en 't moet vooral op de wandelaars steeds weer een indruk waken, wanneer zij deze gewijde plaats passeeren. Het is een trieste herinnering die door dit monument levendig wordt gehouden, de herinnering aan de on versaagde mannen., die het gevaar ble ven trotseeren om de visch uit de zee 17) „Ik niet, mijnheerU bevindt u echter inderdaad reeds op den kortsten weg naar het dorp. Slechts nog een far dozijn schreden naar rechts, dan kunt u eenvoudig omlaag springen. Dat u echter met heele ledematen be neden zult aankomen, kan ik u welis waar niet verzekeren." „Ik dank u zeer voor uw vriendelijk denkbeeld, maar onder zulke omstan digheden zou ik toch liever de voorkeur geven aan een anderen weg, al was die ook wat langer." „Nu, blijft u dan nog een paar mi nuten staan, waar u bent. Ik zal naar beneden dalen om u den weg te wijzen, want alleen zou u hem ondanks alle aanwijzingen toch heel lastig terug vinden". Rudolf hoorde het kraken van tak ken en het omlaag rollen van kleine steenen, die onder springende men- schenvoeten weggleden. In veel korter tijd dan hij het voor mogelijk had ge houden, stond de onbekende helpster in den nood 'hijgend aan zijn zijde. „Kijkt u maar niet naar me", zei ze lachend, „want ik geloof dat een af schuwelijke tak een groot gat in mijn rok heeft gescheurd Maar op mijn woord, u moet we! een zeer ongeoefen de bergbeklimmer zijn, mijnheer, dat u juist op deze plaats terecht moest ko- te halen die in de oorlogsjaren meer dan ooit onmisbaar was en die bij deze onderneming 'het leven lieten. Het zijn er ongeveer 350 geweest, die aldus den dood in de golven vonden en die weduwen en weezen achterlieten, bijna steeds geheel onverzorgd. Waarlijk in dien een monument aan een uiterst droevig feit herinnert dan is het wel dit. Voor de nagelaten betrekkingen is een collecte door het geheele land ge organiseerd en deze heeft het geringe bedrag van dertig mille opgebracht, een bedrag dat werkelijk vertienvou digd had moeten zijn. Het monument is een schepping van den architect Van Druijve, die er in geslaagd is door sobere uitvoering een impressie te geven van de smart die geleden is. Geglazuurde tegels uit de fabriek De Porceleijne Fles te Delft dekken het groote vijf meter breede en even zoo hooge betonstuk en bevatten de woorden ter herinnering aan de ruim 300 Scheveningsche visschers, die tijdens dén wereldoorlog het leven lie ten. Daaronder staan de woorden „Zij zijn daar, waar nacht noch nevel is" Voor het aesfhetisch uiterlijk van hef stadsbeeld is dit trieste monument een aanwinst. Van monumenten gesproken, hef da- gelijksch bestuur onze, gemeente heeft geadviseerd om te accepteeern de ver wisseling van het standbeeld van Wil lem III op het Buitenhof door een exemplaar van Mercié. het ruiterstand beeld dat in het Rijksmuseum staat. Het tegenwoordige beeld op het Bui tenhof is zeldzaam leelijk en al heel vaak zijn stemmen opgegaan om dit te doen verdwijnen. Het staat bovendien in den weg nu de verbinding tusschen het Buitenhof en den Kneuterdijk bin nen afzienbaren tijd achter de Gevan genpoort om tot stand zal komen. Het standbeeld zou dus op het minsf ver plaatst moeten worden en van die ge legenheid wenscht men gebruik te ma ken om hef leelijke ding geheel te doen verdwijnen. Met de verwisseling met dat van Mercié zal wel een dik'ke tien mille gemoeid' zijn en het is de vraag of er dan nog iets goeds tot stand zal zijn gebracht. Burg. en Weth. stellen nu voor die verandering te aanvaarden en zij gaan daarbij in tegen het advies der schoon heidscommissie. Nu is dit laatste niets bizonders want dit is al vaker gebeurd en het nut van deze commissie is al weer zeer twijfelachtig gebleken, om dat men deze commissie lustig ter zijde zet, zoodra haar advies niet in de kraam past. De gemeenteraad zal nu natuurlijk wel de :zijde van de commissie kiezen, want zóó is de gewone gang van za ken. Als Burg. en Weth. in een kritiek geval voorstellen het oordeel der com missie te volgen, verzet de raad zich willen Burg. en Weth. van het advies afwijken dan kiest de raad weer partij voor de verdrukte commissie. Zal een ruiterstandbeeld wel zoo goed passen op het tamelijk beperkte terrein van het Buitenhof Eigenlijk is men. Een grootere keuze van prachtige mogelijkheden om op de een of andere wijze uw nek te breken, zoudt u moei lijk ergens anders hebben kunnen vinden." De klank van haar stem en de lijnen harer gestalte hadden hem reeds eer der verraden dat ze jong moest zijn. Dit vermoeden werd thans bewaarheid. Zij droeg, zooals hij ondanks de duis ternis welke reeds heerschte, kon waar nemen, het gebruikelijke costuum van een bergbeklimster, een eenvoudig nauwsluitend wollen japonnetje, dat tot aan haar sierlijke enkels reikte,' en een allerliefst coket Tiroler hoedje met een wiegelende veer. De kleine handjes konden nauwelijks den dikken bergstok omspannen, waarop zij thans in onge kunsteld bekoorlijke houding leunde. Haar gelaatstrekken kon hij niet meer nauwkeurig onderscheiden, maar hij meende haar te zien glimlachen, want de klank van haar stem verried, dat zij de hulpeloosheid van den vreemdeling, dien zij tot gids wilde wezen, van den humoristischen kant opnam. „ik ben werkelijk voor het eerst van mijn leven in de Alpen", antwoordde hij eenigszins verlegen. „Maar ik zou me mijn onbedachtzaamheid nooit kun nen vergeven, indien ik moest denken, dat ti, mijn helpster in den nood, om mijnentwille in ongelegenheid of zelfs in gevaar bent geraakt." „jawel, maar ik kon u toch niet zoo maar aan uw lot overlaten En boven dien behoeft u zich niet ongerust te maken. Ik ken hier iederen steen en ik er op dit plein geen ruimte voor een monument omdat men alles te veel noo- dig heeft voor het verkeer en de stra ten dienen in verschillende richting te gaan. 't Beste deed men met de standbeel den naar de buitenwijken te 'brengen, waar ruime pleinen zijn en plaatsen te kust en te keur zijn te vinden. Waarom men dit allang niet heeft gedaan, is een raadseh Het borstbeeld van Richard Hol heeft een zeer goede plaats Hny- gens kon beter af zijn en Spinoza even eens. Vele pleinen zouden beter ge schikt zijn dan het gedempte grachtje waar nu de groote wijsgeer zit, alleen omdat hij daar in de buurt heeft ge woond. Als de buitenwijken moeten wachten totdat eens een man die daar gewoond- heeft, in marmer of brons wordt gehuldigd, zullen ze wel heel lang ongesierd blijvenBovendien verhuizen de tegenwoordige genieën ook al te vaak dan dat hun glans ver bonden blijft aan een bepaalde straat of wijk. Een monument is thans ten doode gedoemd het is het zinken fonteintje dat op het Bankaplein sedert 1863 heeft gestaan. Het was daar ten geschenke gegeven door de bewoners van de om geving, maar het bleek dat het zink, •dat marmerkleurig geschilderd was, niet bestand was tegen den tand des tijds. Onderhouden was niet mogelijk meer en zoo moest eindelijk wel het besluit vallen om het monster te laten verdwijnen. Een plantsoentje zai de plaats innemen van het monument dat eenmaal bestemd was de herinnering levendig te houden aan Nederland's onafhankelijkheidsviering. Zoo verdwijnt zelfs de herinnering aande herinneringsfeesten, TriBER. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag a.s. te halftwee. Aan de orde is mededeeling van Ihet besluit der centrale afdeeling om aan 'de 'lijst der in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen toe te voe gen, liet wetsontwerp tot wijziging van het 'invoerrecht op sigaren, ihet wets ontwerp tot wijziging van de wetten, die de minister van 'landbouw met name noemt. Verslag der Bezuinigingscommissie. Verschenen is het tweede verslag van de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 20 December 1920. De commissie komt daarin tot de volgende slotsom Zij schat met waar- deerinig, dat in sommige opzichten maatregelen tot bezuiniging zijn tot stand gebracht. Zij kan nochtans niet verklaren steeds die medewerking te (hebben ondervonden, waarop zij meen de te mogen rekenen. In het bijzonder ilen aanzien van de inkrimping van het aantal ambtenaren en de strikte hand- heb al heel wat andere klim- en glij partijen meegemaakt dan deze. Blijft u nu maar vlak achter mij, dan breng ik ons beiden ongedeerd in het dorp terug." Hij deed zooals zij hem bevolen had. Maar ondanks zijn gymnastische be hendigheid viel het 'hem geenszins zoo gemakkelijk, ais zij het scheen te ver onderstellen. Niet slechts haar grootere geoefend heid en haar nauwkeuriger bekendheid met de bodemgesteldheid, doch vooral haar lenigheid gaven haar op dezen moeitevoilen tocht een zedelijk over wicht, dat hem met steeds stijgende bewondering vervulde. Het onver wachte avontuur kwam hem iedere minuut bekoorlijker voor. De moeilijkheden, die zij hadden te overwinnen, die haar gansche opmerk zaamheid eischten, veroorloofden aan vankelijk geen gesprek. Slechts nu en dan keek de jonge gids vluchtig naar haar beschermeling om, daar zij hem de een of andere waarschuwing of ook wel een vroolijk woord van aanmoedi ging had toe te voegen. Plotseling echter, voor een ver vooruitstekende rotsmassa, waar volgens Rudolfs over tuiging geen doorkomen aan was, bleef zij staan. „Dit is de gevaarlijkste plaats", ver klaarde zij, „maar als wij deze achter den rug hebben, zijn wij ook op be gaanbare wegen. We moeten een paar passen omlaag en dan onder den overstekenden wand langs de rots. Hebt u last van .duizeligheid ihavitig van de regeeringsverldaring betreffende de aanstelling van nieuw personeel, heeft de commissie niet den indruk, dat de departementen van alge- tneen bestuur algemeen doordrongen zijn van het besef, dat bezuiniging on afwijsbare plicht is. De Vrijheidsbond. In de huishoudelijke vergadering van den VrijheidiSbond, welke Zaterdag te 's-Gravenlhage is gehouden, zijn ver schillende voorstellen, o.a. in zake de wijftging vain statuten en huishoude lijk reglement, event, wijziging van den naam van den bond en die betreffende de al of ini'et vereenigbaaitheid' van de functie van partij-secretaris met het lidmaatschap van de Twieede Kamer, commissoriaal gemaakt. De betreffende commissie zal nader worden aangewezen. in den loop van de vergadering werd de bondsvoorzitter, mr. H. C. Dressel- hüijs, onder daverend applaus met al- gemeene stemmen als zoodanig herko- De salarissen van gemeente-personeel. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de Ged. Staten der on derscheidene provinciën het navolgende schrijven gericht Meermalen bomen te mijner kennis gevallen van onthouding van goedkeu ring door colleges van Ged. Staten aan giemeentebegrootingen, op grond van, naar het oordeel van die colleges, te laag uitgetrokken salaris van personeel in gemeentelijken dienst. Nu algemeen gestreefd wordt naar beperking van kosten van den openba ren dienst, wii het mij voorkomen, ge- wenscht te zijn, dat de colleges van Ged. Staten, bij de beslissingen om trent bedoelde ibegrootingen indachtig zijn, dat pressie van hoogerhand tot op voering van salaris ware te vermijden of althans tot uiterste gevallen te be perken. 'Daartoe veroorloof ik mij, voor 'zoo veel uoodig, dfe medewerking van uw college in te roepen. Uit de metaal-industrie Naar men uit Deventer meldt, heeft dfc minister van arbeid afwijzend be schikt op het verzoek van de R. K. werkgeversorganisatie in de metaal industrie 'tot verlenging van den werk tijd. In verband hiermede heeft deze organisatie de aangekondigde loons verlaging (gelijk loon bij vertengdten werktijd) voorloopig opgeschort. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zal de andere organisaties uitnoodSgen tot een bespreking om tegen eveintueele door voering der loonsverlaging in verzet te komen. De gedistilleerd-productie. Naar „de Tel:." verneemt .heeft de Staatscommissie voor de gedistilleerd- productie in groote trekken een project „Ik denk van niet Een echte vuur proef heb ik in dit opzicht weliswaar nog niet doorstaan." „Geeft u me dan uw hand maar, en weest u niet bang. Ik ben sterker dan ik er wel uitzie. Zoo hier omlaag En nu draait u uw gezicht naar de rots en vertrouwt u verder geheel aan mijn leiding toe. Zet u kalm den eenen voet voor "den andere er kan u werkelijk niets overkomen." Zij behandelde hem zoo natuurlijk, zooals ze ongeveer met een verdwaald kind gehandeld zou hebben. Indien hij bang was geweest voor de gevaarvolle onderneming, hetgeen echter absoluut niet het geval was, dan zou de onbe zorgde zekerheid van dit merkwaardige jonge meisje stellig zijn angst geheel en al hebben doen verdwijnen. Zij ging voor hem uit, met haar rug naar den rotswand en het gelaat naar den af grond gericht, waaraan het smalle pad grensde. Met vaste hand hield zij zijn vingers omklemd, en zij vermoedde klaarblijkelijk niet, dat de levendige warmte, die hij uit haar kleine sierlijke hand in zich voelde tintelen, hem veel meer in verwarring bracht, dan de groote gevaren die aan dezen moeilij ken tocht stellig verbonden waren. Doch slechts enkele minuten en het gevaar was geweken. „Nu zijn we op de plek, waar u bij eenige terreinkennis wel al een half uur geleden had kunnen zijn", zeide zij, terwijl ze zijn hand losliet. „Vanaf dit punt gaat het zoo gemakkelijk en vei lig bergafwaarts, dat men in geval van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. I waschl en A verft 1-egelijkerK/d Georgette, crepe de chine, alle stoffen.hoe fijn en teer ook.kun- nen.indien verschoten, met jwinK, weder prachtige frissche kleuren krijgen. DE LEVER'S ZEEP W o S, VLAARDinGEn, Fabrikanten van óunlïght en Lux. goedgekeurd, waarin van drooglegging 'geen sprake is, maar wel een samen gaan nagestreefd1 wordt van drank bestrijders en dranfchandelaars, ten einde tot een zeer geleidelijke beper king van de gedistilleerd-productie te ■komen. Dit project zal nader uitgewerkt worden in een rapport met concept- wetsontwerp en concept-memorie van toelichting, dat aan dB regeering door genoemde staatscommissie zal worden uitgebracht. Huldiging van Louis Bouwmeester. Te beginnen met Zaterdagavond treedt Louis Bouwmeester 16 avonden Op in Scala te 's-Gravenhage in zijn succesroll van Shyiock in de Koopman van Venetië. Ter gelegenheid van zijn onlangs gevierden 80sten verjaardag is hij dezen eersten avond gehuldigd, waarvoor zich een comité had gevormd. Girca halfzeven is Bouwmeester Za terdagavond per Holl. Spoor in de resi dentie aangekomen, op het perron ver welkomd; door enkele leden van het comité en een groot aantal belangstel lenden. 'De zaal van Scala was Zaterdag ge heel uitverkocht. Onder de aanwezigen was minister dr. de Visser met zijn echtgenoote. Bij zijn eerste opkomen op nood den weg wel blindelings zou kunnen vinden. Men komt nog wel een gevaarlijke plaats tegen, maar die is door een stevige leuning voldoende beschermd. Indien wij niet toevallig denzelfden weg moesten hebben, daa zou ik hef overbodig aohten u verder te begeleiden." „Des te beter voor mij, dat wij den zelfden weg hebben, juffrouw Hoe moet ik het echter aanleggen, om tl naar behooren voor uw hulpvaardig heid te danken „U moet mij heelemaal niet bedan ken. Het spreekt toch vanzelf, dat in zulk een geval iemand zijn medemensch hulp verleent. En bovendien is het nu toch achter den rug. Ik zou het onaan genaam vinden, ais u daarover nu nog een enkel woord verspilde." Er klonk in deze laatste opmerking een voorname afwijzing, die volgens Rudolfs meening met haar gedrag tot nu toe slecht overeenkwam, doch on danks dit hem in 't geheel niet onaar dig toeleek. Reeds bij den eersten aan blik had hij het zekere gevoel gehad, dat zij een jonge dame van goeden huize moest zijn, en hoewel de biina jongensachtige vrijheid van haar ge heele doen en laten hem daaraan eerst wel wat in twijfeling had gebracht, voelde hij dat zijn eerste indruk de juiste was geweest. Hij hiefd het dan ook voor geraden zijn eigen houding daarnaar te regelen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1