binnenland flo228 WOENSDAG 27 SEPTEMBER FECÏMUETON DE GESTOLEN BROCHE. VLISSINGSCHE COURANT Het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam. Het jaarlijksch bezoek van de Konin gin aan Amsterdam, dat in het voor- ?aar moest worden uitgesteld wegens L overlijden van de moeder van den Prins, Groothertogin Marie van Meck lenburg, zal thans plaats hebben jlaandag 30 October a.s. en volgende d28en- Onthulling monument Scheveningsche Visschers. Onder zeer groote belangstelling heeft H. M. de Koningin gisterenmorgen [Jet monument voor de nagedachtenis der tijdens den wereldoorlog veronge lukte Scheveningsche visschers onthuld. Rondom het monument, dat zich be vindt op den Scheveningschen weg, tegenover het Frankenslag, was een gedeelte gereserveerd voor de vele genoodigden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. burgemeester Patijn, verschillende Haagsche raadsleden, de Schevening sche predilcantsierien onder het comité £flZ- Om even 11 uur arriveerde H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met Nadat H. M. en Z. K. H. met de ver schillende leden van het comité kennis gemaakt hadden, namen de Hooge be zoekers plaats op de voor hen bestem de zetels onder een baldakijn. De plechtigheid begon met het zin gen van „Óp het Kerkhof" door het Scheveningsche zangkoor „Kunst en „Vriendschap". Daarna hield ds. Tichelman, Herv. predikant te Scheveningen, een treffen de, ernstige rede, die niet naliet, allen, in het bijzonder op de Scheveningsche weduwen, die de plechtigheid bij woonden, een diepen indruk achter te laten. Ook H. M. was door het gespro kene zichtbaar ontroerd. Hierna noodigde de heer P. van der Swan, voorzitter van het comité, de Koningin uit tot de onthulling over te gaan. H. M. hield daarna een korte rede, waarin zij te kennen gaf het een geluk kige gedachte van het Scheveningsche comité te achten, door het oprichten van dit gedenkteeken voor het nage slacht de herinnering te bewarén aan de daden van opoffering en toewijding van ruim 200 Scheveningsche zeeva renden die hun graf in de golven vonden. Hulde en dank bracht de Koningin aan onze wakkere zeelieden voor hun onverschrokkenheid bij het trotseeren der gevaren, welke hun beroep in die jaren medebracht. Zij hebben ons volk daarmede onschatbare diensten bewe zen. Zij hebben zich waardige nazaten getoond van ons groot voorgeslacht. Met weemoed gedenken wij allen, die niet tot hunne aardsche woningen zijn teruggekeerd en in deze oogenlik- ken wendt zich geheel ons medegevoel tot u, die hier aanwezig zijt en die over een ledige plaats in uw hart en in uwe Woning treurt. Ik weet het zoo vervolgde de Koningin Hij die ons spreekt van het Vaderhuis, is uw troost, uwe hulp en sterkte. Als ik den blik vooruit werp zie ik met vertrouwen op de zonen onzer kloeke visschers. Geve God een toekomst eenmaal voor Scheveningen, ja voor geheel ons Vaderland, in het ieeken van geluk en welvaart. Nadat de Koningin daarop het monu- 14) „Bij het plegen van den diefstal is klaarblijkelijk noch een valsche sleutel gebruikt, noch geweld gepleegd. De beide dienstmeisjes staan, de omstan digheden in aanmerking genomen, bui ten elke verdenking en een vreemde zou noch overdag noch des nachts on gemerkt de slaapkamer binnen kunnen sluipen. Moet niet ieder beoordeelaar, die de zaken nuchter bekijkt, al deze feiten in aanmerking nemende, niet tot de conclusie komen, dat Greta Willisen in een zwak oogenblik voor de verlei ding is bezweken en dat zij dan een of andere kennis of vriendin de opdracht heeft gegeven, het sieraad te beleenen Het is natuurlijk denkbaar, dat deze persoon misbruik van haar vertrouwen heeft gemaakt en het ontvangen geld niet aan haar heeft afgedragen. In ieder geval zal het je heel lastig gelukken, de wereld een ander oordeel omtrent deze zaak te verschaffen, zoolang de overbrengster van den brillanten vlin der niet ontdekt is en zoolang deze den diefstal niet heeft bekend of den wer- kelijken misdadiger genoemd heeft". Met steeds stijgend ongeduld had Rudolf Imberg naar hem geluisterd, maar hij had zich bedwongen, en hij bedwong zich ook nu nog. Schijnbaar rustig vroeg hij „Ben je nu klaar met je redeneering?" „Ik denk van wel. En ais je werkelijk ment had onthuld, legde het Koninklijk echtpaar een krans aan het voetstuk van het gedenkteeken. De burgemeester der residentie, dank zeggende aan de Koningin en Prins Hendrik voor hunne aanwezigheid, en aan allen, die tot de oprichting van het gedenkteeken hebben medegewerkt, aanvaardde namens het gemeentebe stuur het monument. Op minzame wijze onderhield H. M. zich vervolgens langen tijd met de ver schillende Scheveningsche weduwen. Op zoon' deelnemende wijze sprak H. M.. dat velen hun hart uitstortten voor H. M. en onder tranen vertelden van de vele moeiten, die ze hadden te door worstelen. H. M. was hierdoor diep getroffen. Tot slot zong het koor een toepasse lijk Gezang. Hierna keerden H. M. en Z. K. H. de Prins naar het Koninklijk paleis terug en ging de dicht opeengepakte massa belangstellenden uiteen. Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck. Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren brouck te Maastricht, oud-minister van justitie en oud-commissaris ider Ko ningin in Lintburg, is gisteren 80 jaar geworden. De voorgenomen 'huldiging van deni jubilari s is wegens ongesteldheid van mevrouw Ruys tie Beerenbrouck, die in 'het ziekenhuis Calvariënberg te Maas tricht opgenomen is, niet doorgegaan. Uit de S. D. A. P. Naar „liet Volk" meldt, heeft het partijbestuur van de S. D. A. P. in zijn jongste vergadering besloten het feit van de 25 jaar parlementairen arbeid der S. D. A. P. feestelijk te herdenken en wel op 29 October te Utrecht. Brievenmalen voor de „Tromp" en de „Pelikaan". De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat de navolgende brie venmalen zullen worden verzonden aan het pantserschip „Tromp": naar Santa Cruz, 5 October ek. door het zeepostkantoor Vlissingen- Foi-kestone naar Las Palmas, 27 October en 1 November e.k. met den trein van 6.30a van Amsterdam naar Antwerpen naar Santa Cruz, 16 November e.k. door het zeepostkantoor Vlissingcn- Folkestone en 23 November e.k. met den trein van 6.30a van Amsterdam naar Antwerpen naar Malaga, van 16 t/m. 28 Decem ber e.k. eiken werkdag met den trein van 6.30a van Amsterdam naar Ant werpen -, naar Funchal (Madeira) 4 Januari e.k. met den trein van 6.30a van Am sterdam naar Antwerpen en 11 Jan. e.k. door 'het zeepostkantoor Vlissimgen Folkestone naar Santa Cruz, 25 Januari e.k. met den trein van 6.30a van Amsterdam naar Antwerpen. Roode Kruisdag 30 September 1922. Naar men ons meldt, loopen er ge ruchten over de aanstaande Roode Kruiscollecte op 30 September, welke met idle waarheid in strijd zijn. Men vermoedt, dat ide te verkrijgen gelden in ide allereerste plaats voor hongerend Rusland en verder voor buitenlandsche nooden bestemd zullen worden. Dit is geenszins het geval. De gelden, die, de man bent met het gezonde, heldere verstand, voor wien ik je tot op heden heb gehouden, dan moet dit je genoeg zijn om je van de onuitvoerbaarheid van d:it dolle huwelijksplan te overtui gen. Je zoudt mei zulk een stap je ge- heeie toekomst verwoesten en je gren- zenloos ongelukkig maken. Is echter Greta Willisen werkelijk het fijngevoe lige meisje, zooals jouw medelijden dat in haar ziet, dan moet de gedachte jouw bestaan te hebben verwoest, haar dubbel ongelukkig maken, ook ai zou ze zich nu natuurlijk gemakkelijk ge noeg laten overhalen, de hand *e grij pen, die haar uit haar droefheid en uit haar kommervolle omstandigheden zou omhoog werken „Je argumenten zijn, naar ik aan neem, hiermee uitgeput. En als je nog verdere gereed zou hebben, dan ver zoek ik ie ze jezelf en mij te besparen ik heb mijn besluit niet zoo plotseling en zonder strijd genomen, dat het nu door jouw redeneering ineens aan het wankelen, zou worden gebracht. Voor de laatste maal verklaar ik je, dat ik van Greta's onschuld rotsvast over tuigd ben, evenals ik tegelijkertijd nog steeds geloof in de onschuld van het jonge meisje, dat mijn vader het sie raad heeft overhandigd. Je kunt me daarom in je hart vpor gek uitscheiden, maar ik verwacht ook, dat je achting hebt voor mijn overtuiging. Als je sombere voorspellingen inzake mijn toekomst in vervulling gaan, dan zal ik evenals menig goed voorganger, als offer vallen van den strijd, dien ik ter- wille van de gerechtigheid voer. Ik kan naar het 'hoofdbestuur Ihoopt, ruim zui len toevloeien, worden uitsluitend be stemd voor b-innenlandsche -hulp, Ne- 'denlamdische nooden, in één woord voor den arbeid van liet Nederlandsche Roode Kruis hier te lande. Mooi Deift. Wij ontvingen van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek een reproductie naar een aquatol, die ze door den ih-eer Leon Seuf 'heeft laten maken. De zeer mooie aquarel geeft een kijkje op 'het Oude Delft en is bedoeld als -een herinnering daaraan, met het oog op het -bekende verkeersprobleem. Zoowel -de sch-eeve toren van de Oude Kerk als 'het Gemeen! andshuis van Delfland komen op de plaat voor voor de zqoveel-ste -maal -heeft de Gist en Spiritusfabriek reclame en artistici teit weten te vereertigen. Ieder zal de plaat gaarne een goed plaatsje wallen geven KENT UW RECHTEN. Nog enkele weken en de Invaliditeits wet zal eindelijk invaliditeitswet mogen heeten. Tot nu toe zijn voor de toekenning van renten alleen de overgangsbepa lingen van toepassing. De voordeelen dezer overgangsbepalingen zijn niet te onderschatten, hetgeen wel blijkt uit het volgende. Er waren op 1 September jl. in het geheel 21468 renten toegekend tot een gezamenlijk jaarlijksch rentebedrag van 3.212.040 hierin zijn niet begre pen de renten, die op grond van de Vrijwillige Ouderdomsverzekering en de kostelooze Ouderdomsrenten, die voor 3 December 1919 waren toege kend. Ook aan weezen- en weduwenrenten worden reeds belangrijke bedragen uit gekeerd. Op 1 September j.i. waren er reeds 3276 loopende weezenrenten met een jaarlijksch rentebedrag van ƒ573.398.28 en 1536 loopende wedu wenrenten met een jaarlijksch rentebe drag van 257.437.70. En art. 99 der I. W. (kostelooze ge neeskundige behandeling van verzeker den, die invalide dreigen te worden) heeft schitterende resultaten afgewor pen. Op 1 September j.i. waren ,4390 pa- tienten in behandeling of reeds genezen ontslagen. Ieder weet (uit ondervinding of uit naaste omgeving) dat ziekenhuis- of sanatoriumbehandeling groote finan- cieele offers vraagt. Hoeveel zouden deze 4390 -patiënten gekost hebben Duizenden guldens, ongetwijfeld. Maar daartegenover staat, dat niet te zeggen is, hoeveel geluk de .werking van dit artikel heeft gebracht, hoeveel arbeiders behouden zijn gebleven voor de maatschappij en hun gezin. Evenmin is te waardeeren het aandeel van dit art. 99 in den strijd tegen de tubercu lose. in den aanvang werd opgemerkt, dat pas over enkele weken sprake zal kun nen zijn van een „lnvaliditeits"wet. En terecht. In de week van 814 October toch zal het 150ste zegel geplakt kunnen worden en zal art. 71 I. W. nieuwe voordeelen aan de hierboven genoem de toe gaan voegen. Volgens dit artikel zullen verzeker den, die invalide zijn of meenen te zijn en voor wie 150 zegels geplakt werden, een aanvraag om invaliditeitsrente tot den Raad van Arbeid kunnen richten. Wordt aan de wettelijke voorschriften bezwijken, zooals ieder strijder kan bezwijken dat het echter met eere zal geschieden, daarvoor sta ik je borg. En iaat nu dit onderwerp tusschen ons voor goed zijn afgehandeld. Ik weet, dat je waarschuwing oprecht gemeend was en daarvoor dank ik je zeer. Een herhaling van dit incident zou mij echter kunnen beieedigen en krenken. Wil je na mijn huwelijk onze zakelijke verhouding verbreken, dan verklaar ik mij ten allen tijde bereid ons contract te beëindigen. Je zult gedurende deze drie maanden wel tijd genoeg hebben het met je zelf te overleggen. Goeden nacht Hij snelde plotseling naar buiten, zonder het antwoord van den doctor af te wachten. Deze zag hem echter hoofdschuddend na. „Hij is werkelijk in staat het te doen", zeide hij bij zich zelf. „Dat toch juist de beste menschen zoo dikwijls dol en blind 'hun ondergang tegemoet willen rennen VI. Het was op een somberen Augustus- avond, toen -Rudolf Imberg zich lang zaam en in vermoeide houding als iemand, die een onaangename taak voor den boeg heeft, begaf naar het oude huis in de Johannesstraat. Hij was in een paar maanden tijds erg veranderd. Zijn gezicht was bleek en mager geworden een bittere, smarte lijke trek lag over zijn gelaat. In zijn oogen echter en op zijn voorhoofd stond een onwankelbaar besluit vast. Bij het huis van mevrouw Willisen voldaan, dan wordt rente toegekend en geschiedt' dit vanaf den datum van aanvrage. De aanvrage kan zeer eenvoudig zijn, bijv. in onderstaanden vorm Verzekerde (naam en voornamen) lentenummer (vermelden) wonende te straatNoverzoekt toekenning van invaliditeitsrente. (Plaats, datum Recht op rente bestaat dus, indien 150 premiën in rekening gebracht kun nen worden (indien dus 150 geldige zegels geplakt zijn) en de verzekerde invalide is, d.w.z. a. indien er geen vooruitzichten be staan op zoodanige toeneming zijner arbeidskracht, dat hij ophoudt invalide te zijn (blijvende invaliditeit) b. indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd (tijdelijke invaliditeit). Volgens art. 72 der Invaliditeitswet is hij invalide, die tengevolge van ziek te of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn krachten en be kwaamheid is berekend en die met het oog op zijn opleidingen en vroeger be roep hem in billijkheid kan worden op gedragen, ter plaatse waar hij arbeid verricht of hel laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats een derde te verdienen van hetgeen licha melijk en geestelijk gezonde personen van dezelfde soort en soortgelijke op leiding op zoodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdienen. De Raad van Arbeid doet verzekerde onderzoeken of hij inderdaad invalide is dit onderzoek kan zelfs achterwege blijven, o-a. indien de Raad van Arbeid de blijvende invaliditeit aanwezig acht tengevolge van het verlies van een of meer ledematen. De rente is afhankelijk,van de waar de en het aantal der geplakte zegels. Gelijktijdig genot van Invaliditeits rente en Ouderdomsrente op grond der Invaliditeitswet is niet mogelijk. in alie andere gevallen kunnen de renten samengaan. Zoo krijgt een invalide, wien invali diteitsrente wordt toegekend en die een vrijwillige Ouderdomsverzekering had gesloten, evengoed later zijn ouder domsrente. is de man in het genot van Invalidi teitsrente en de vrouw in het genot van Ouderdomsrente, dan krijgt de man zijn volle invaliditeitsrente en de vrouw haar volle ouderdomsrente en heeft er dus geen korting plaats, zooals ge schiedt, indien beide echtgenoófen in het genot van ouderdomsrente zijn. Ook Invaliditeits- en Ongevaliehrenfe kunnen samengaan. Indien dus een arbeider door een on geval invalide wordt, dan kan hij èn zijn ongevallenrente èn zijn invalidi teitsrente krijgen, zonder dat van eenige korting sprake is. Meermalen is door den Raad van Arbeid aangedrongen op zelfplakken. Vele arbeiders hebben aan dien raad gehoor gegeven en zij, die invalide zijn, kunnen binnenkort hun aanspraken op rente doen gelden. Voor de anderen, die geen gevolg gaven aan dien raad, is hef nog niet onherroepelijk te laat. Indien zij geen vervallenverklaring hebben afgelegd, kunnen zi] alsnog doorplakken. Alleen krijgen zij niet in de week van 814 October, rente, maar moeten wachten totdat 150 premiën in rekening kunnen worden gebracht. En ten slotte krijgt ook de bepaling van art. 101 1. W. practische waarde. Als een verzekerde voor rekening van gekomen was er dan ook van aarzelen geen sprake, doch hij trok met vaste hand aan de bei. Toen hem open werd gedaan en toen hij de slanke meisjes gestalte in het halfduister van de gang herkende, trad hij snel over den drempel. „U bent het, juffróuw Greta En uw gezondheid heeft er niet al te veel onder geleden, niet waar „Zooals u ziet, mijnheer Imberg", antwoordde zij, terwijl zij hem de hand reikte. „Men sterft niet zoo gemakke lijk, als men den wil en de plicht heeft om te leven. Wilt u zoo vriendelijk zijn binnen te komen Mijn moeder is uit gegaan, om zich in een zaak waar veel handenarbeid noodig is, persoonlijk voor te stellen. Maar ik verwacht haar ieder oogenblik terug." Zij sprak meer en sneller dan anders, als om over haar verlegenheid heen te komen, die Rudolf toch onmogelijk kon ontgaan. Toen zij in de verlichte huis kamer tegenover elkaar stonden, schrikten beiden van de groote veran dering, die ze hadden ondergaan sinds ze elkander voor het laatst hadden gezien. Greta vroeg op een toon waaruit diepe bezorgdheid sprak „Wat ziet u er ontdaan uit, mijnheer Imberg U bent toch niet ziek geweest „O neen een beetje overwerkt misschien. Maar dat heeft heelemaal niets te beteekenen. 11c wil u niet vra gen, juffrouw Greta, hoe u deze vree- selijke drie maanden „Neen, heen", viel zij -hem smeekend ih de rede. „Vraagt u daarnaar niet 1 INDIEN UW gaat krabben of haren verliest, koopt dan nog heden een flesch CACHI «?f CACHI -*im voorkomt en geneest eiken huid uitslag bij honden, doodt alle on rein en behoedt Uw hond voor be smetting. Prijs flacon fl.65. Te Vliesingen verkrijgbaar bij de Firma's A. C. BENIEST, S. J. ENGERING en A. DE LANDMETER. Gen. Agentschap Henegouwerplein 62 - Rotterdam Voorkomt ontsteking. Huidkwalen als uitslag, eczema, klo ven, puisten enz. breiden zich vaak uit als gevolg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te -wasschen e-n dro gen, en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die de ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs ƒ1.75 per doos, alom verkrijgbaar. hef Invaliditeitsfonds in een ziekenhuis of sanatorium is opgenomen, kan gedu rende het verblijf van den verzekerde in die inrichting een uifkeering worden gedaan van ten hoogste 2/3 van het bedrag der Invaliditeitsrente, indien zijn echtgenoofe invalide is of zijn echtgenoote den 60-jarigen leeftijd be reikt heeft gn (of) een of meer wettige of natuurlijke, wettiglijk erkende kin deren, die den leeftijd van 14 jaar nog niet bereikt hebben/heeft. Kent uw rechten. KERK- E-N SCHQOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eind hoven (2e predikantsplaats) W. J. Roscam Abbing, em. pred. te Baarn. Laat ons er nooit over praten, ik ver zoek het u dringend „Natuurlijk niet, als u dat zoo wilt. Ik kwam feitelijk om over iets anders met u te praten en ik beschouw het ais een gelukkig toeval, dat de afwezigheid van uw moeder mij in staat stelt, het zonder omwegen te doen. Gelooft u aan de oprechtheid van mijn vriend schap, juffrouw Greta „Hoe zou ik daaraan mogen twijfelen ha alles, wat u voor mij wat u voor ons heeft gedaan „Och, dat was maar bitter weinig en uw moeder had wel gelijk, toen zij mij verweet, dat het u meer nadeel dan voordeel had opgeleverd. Nu echter, nu zou ik iets willen doen, dat u neen, zoo niet. Neemt u het met niet kwalijk, als ik het niet op de juiste wijze onder woorden weet te brengen". Het viel hem nu toch oneindig veel moeilijker dan hij het zich had voor gesteld. Dat hij zijn aanzoek niet in het gewaad van een vurige liefdesverkla ring steken kon, daarover was hij geen oogenblik in twijfel -geweest. Maar hij ■had zich óver den geschikten vorm het hoofd niet gebroken, omdat hij dacht dat op het beslissende moment hem de passende woorden wel te binnen zou den schieten. Nu ontdekte hij tot zijn grooten schrik, hoezeer hij zich daarin vergist had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1