150 iOO 25 DINSDAG biedingen aanvragen stbode, :ster. van laart sfbode yitgaveFirma F.VAH BE VELQE ir „Walstras! 58, Vlissingen. Iel. Inlerc. 10, Postrekening 66287. Vtisctijiil dagelijks, uitgezonderd ip liplap oi algemeen erkende Chrislelijke Feistdagen. «ui-is "inn BINNENLAND PEDILLETON DE GESTOLEN BROCHE. VLiSSiNGEN IN 1921. ►ten sPmazie 20 a 2V postelein 15 a o) >emk0ol 3 a 22 ct - savoye kooF A ct. komkoni- ropsla 1 a 2'/, Cf meloenen 13" a 50 A a 4 ct. iv0|.. 1 a 3 ct. nrei a ffi a pS Jé ct-alles a ct. per 100 ERSER 25 September, HeR et officieel) sersen. erkoopen. /2.58|4 Londeiv ijn ƒ0.18—0.19- '/2 5 Parijs ƒ19.80-! oo »4—o.oo i/2 )ier. Va Ponden fll.39 2-190.22 Belgj- -ƒ 18.75 Fransche Kronen (afgest richt. md 764.0 te Swine- nd 754.7 te Scillv. avond van 26 Sep- toenemende Zuid- -Westelijke wind, trokken met regen. VLISSINGEN. v.m. n.m. 5.39 5.58 6.28 6;48 P A ijkheden, Openbare aderingen enz. -deren avond bios- lanvang 8 uur. 3g- en Zondagmid- agelijks bioscoop- ivonds 8 uur. ig- en Zondagmid- Concergebouwr rgadering Gemeng- -afé „De Zwaan'V iziekuitvoering Le- Concertgebouw, 8 >etities Gemengde Sociëteit „Uni- rond Duitsche Ver- )IENSTE ïen kunnen thuis gulden per dag So 20 cent). H. mund, Schliess- ke naand. „Vliss. Courant" ette Noordstraat 70 lb. - Rotterdam :gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. r. Midi T.B. HUI r. Eoft. r.a, sif 9 Elip. Tel. bekomen TranBp. en El VOS. NHOOEN, Tel. 153. F.RHOÜT, Tel. 282 IF.NHEK. Tel 10? tot en met oofdnumnier j sduw das j ds drol William ma lachen. ook Woens- Matinée. NO 227 el ijk, een nette 15 Oct. a.s. of 3e!latnypark 21. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. De abonné's in 't bezit eener 4 fgffefl gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- BI Bil lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel U U een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Bezoek van H. M. de Koningin aan Den Helder. Volgens te Den Helder ontvangen bericht zal diet bezoek van H. M. de Ko ningin aan deze gemeente plaats heb ben Zaterdag 14 October a.s. Op dien dag zal dag tevens de onthulling van het marine-monument plaats hebben. Een gift van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft een aan zienlijke gift geschonken ten bate der Nederlanders te Smyrna, die in grooten noodtoestand verkeeren. Beleedigend karakter eener medaille. De minister van binnenla'ndsohe za ken 'heeft aan de commissarissen der Koningin medegedeeld, dat op betrek kelijk ruime schaal een medaille zou worden verspreid, welke een beleedi gend karakter draagt voor die Fransche bezettingstroepen in ihet Duitsche ge bied. Bovedien .geeft zij een onzedelijke voorstelling van een aan een paal ge bonden vrouw. De minister zal liet ten zeerste waar- deeren, indien de verspreiding van deze medaille zooveel mogelijk wordt tegen gegaan. De ex-keizer. De secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. .J B. Kan, heeft zich gisteren naar Doorn begeven, tot 'het houden van besprekingen met den ex-keizer. Het nieuws over het huwelijk van den keizer moet bekend gemaakt zijn door een indiscretie van den pas ontslagen hofmaarschalk Von Gouthand. Prins August Wilhelm, -die plotseling te Doorn is .gekomen, moet niet alleen het -huwelijkscontract hebben meege- gebracht, maar ook de toestemming van de Hohenzollern. Het huwelijk zal zonder veel uiter lijke plechtigheid plaats hebben en in de huiskapel te Doom geschieden. De maatregelen voor de plechtigheid zijn reeds -genomen. De hofprediker Hans Vogel uit Potsdam zal den dienst lei den. Loonsverlaging rijkspersoneel. Naar de „Residentiebode" verneemt, heeft de regeering besloten, een nieuwe loonregeling in te voeren voor het nieuw aan te stéllen personeel, die aanmerkelijk lager zal zijn. Ook zal deze regeling van toepassing zijn op personeel in tijdelijken dienst dat nog niet den leeftijd van 21 jaren heeft be reikt. R.-K. Missieweek te Utrecht. Zondag is de Roomsch-Katholieke Utrechtsche Missieweek begonnen, be staande uit een missie-tentoonstelling en een internationaal missie-congres. In het bijzijn van een groot aantal be langstellenden, had 's middags de ope- 13) Zijn plan om zich nog naar de gevan genis te begeven, had Rudolf lmberg niet ten uitvoer gebracht. Hij keerde daarentegen rechtstreeks naar zijn bu reau terug en verzocht doctor Volkmar in zijn plaats dusdanige stappen te doen, die hem toelaatbaar en doelmatig voorkwamen, om de in 't algemeen geoorloofde kleine gunsten inzake ver pleging en bëZighSden voor Greta Wil- iisen te verkrijgen. Volkmar bemerkte dat zijn Jonge Compagnon gedurende dit gesprek en ook de volgende dagen nog veel ernsti ger en stiller was dan anders. Hij werkte met verdubbelden ijver, maai den rijk aan menschenkennis zijnden vriend ontging het niet, dat hij zijn werk niet met ambitie verrichtte, maar dat hij zich daaraan geheel overgaf om andere pijnlijke gedachten te verbannen of ze tot zwijgen te brengen. Hij stelde geen vragen, want hij wist dat Rudolf lmberg niet tot de mededeelzame natu ren behoorde. Hij was dan ook wel wat verwon derd, toen Rudolf eens na kantoortijd op hem toetrad met de Woorden „Heb je een kwartiertje voor mij vrij, Volk mar? Ik zou graag een persoonlijke kwestie met je willen bespreken." „Ik ben geheel tot je beschikking. ningsplechtigheid van de missie-ten toonstelling plaats, welke o.m. werd bijgewoond door 'het Eerste Kamerlid Van Basten Batenburg en den voorzit ter der Tweede Kamer mr. 'dr. Kooien. Ook Burg. en Weth. van Utrecht waren mede tegenwoordig. Mgr. H. van de Wetering, aartsbis schop van Utrecht, vergezeld van het centraal comité van de missie-week, zoomede van mgr. A. Ciiulaparambil, bisschop van Kottayam Travaneore in Engelseh-Indiië, werd bij tiet binnenko men begroet met het beken-de lied „Aan U, o Koning der Eeeuwen". Nadat de beer L. C. F. M. Smulders, voorzitter van het tentoonsteltings-co- mité, de -bijeenkomst met -dén Ohriste- lijken groet had geopend, sprak hij een kort woord van welkom, wees daarbij op de verheven taak, welke weggelegd is voor hen, die gevolg mogen geven aan de goddelijke roepstem om aile volkeren te onderwijzen, en 'besloot met de hoop uit te spreken, dat de tentoon stelling. de belangstelling in liet mis siewerk zal veriioogen. Mgr. van -de Wetering was daarna aan het woord. Het was voor hem een groote voldoening, dat dit eerste inter nationaal missiecongres in de aloude bisschopsstad Utrecht wordt gehouden. Spr. achtte zich dan ook gelukkig, dat hij de tentoonstelling kan openen. Deze is voor hem de verzekering, dat de mis sie-actie leeft in de harten van de Ka tholieken. Dit groote sociale werk te steunen, is dan ook der Katholieke plicht. Hij hoopte, dat onder Gods ze gen de missie-actie in bloei zal toene men. De aartsbisschop verheugde zich voorts over de belangstelling van de burgerlijke autoriteiten voor de missie- actie. Beschaving te 'brengen aan de heidenen toont, dat -er nog Christelijke naastenliefde Oieerseht in de wereld en is een groot sociaal werk. Hij dankte die autoriteiten dan ook voor hun te genwoordigheid, en verklaarde daarna de tentoonstelling voor geopend. Pastoor R. J. A. Janssen, voorzitter van den diocesen priester-missiebond, noodigde daarop den aartsbisschop en verdere genoodigden uit tot een omme gang op de tentoonstelling. Het orkest speelde terwijl de aartsbisschop de zaal verliet, het missie-lied, en aan de ten toonstelling werd vervolgens een be zoek gebracht. Begrafenis luitenant Goedhart. Op de algemeene begraafplaats te Ede is gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van luitenant Goed hart, den zoo noodlottig omgekomen vlieger. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de luitenant ter zee E. Vreede, commandant van den marineluchtvaart dienst, als vertegenwoordiger van den minister van marine, de vliegofficieren van de marine Van de Vijvere, Peeten burg en Bolke, de vliegofficieren der landmacht luitenant Versteegh, kapitein Verheyst en Bischof. Voorts de garni- Zullen we daarvoor echter niet liever naar een of ander café gaan, waar het gezelliger praten is „Neen, laat ons hier blijven. Het is gauw afgeloopen en het is ook feitelijk geen zaak om er gezellig over te pra ten. Zou je het, mijn tegenwoordig salaris en mijn vooruitzichten in aan merking genomen, voor lichtzinnig houden, indien ik met een onbemiddeld meisje ging trouwen Op zulk een vraag was doctor Volk mar allerminst bedacht geweest. Toch antwoordde hij ZQnder aarzelen „Als Je het geluk hebt, een verstandige vrouw die niet al te hooge eischen stelt, (e treffen, dan in geen grvql J Maar neem me niet kwalijk, dat Ik een beetje verrast was. Bij jouw eenzame levens wijze had ik gedacht, dat je nog wel niet door Amor's pijltje getroffen zou worden. En dat ik dè verandering in je geheele doen en laten aan verliefdheid zou moeten toeschrijven, kwam werke lijk geen oogenblik in mij op". „Ais je dat gedacht had, zou je je geheel en al vergist hebben, Volkmar", zei lmberg rustig, „ik ben niet ver liefd." „Wat beteekent dat? Het gaat dus voorloopig nog maar om een zekere theoretische verklaring „Neen. Kan ik op je onverbreke lijke stilzwijgendheid rekenen „Moet ik je deze vraag nu als vriend of als advocaat kwalijk nemen, mijn jongen „Ze was overbodig, dat zie ik we! in. zoenscommandant van Ede, alsmede tal van officieren en minderen. Zooais vermeld, vond de begrafenis zonder militaire eer plaats. Aan de groeve nam het eerst het woord luitenant ter zee Vreede, die een iaatsten groet bracht namens den mi nister van marine en namens den com mandant van de marine te Willemsoord. Als commandant van den marine luchtvaartdienst wenschté hij de gevoe lens te vertolken, die allen bezielen. De val was een slag. De grootste dien de marineluchtvaart kan treffen. Goedhart was een Nederlander van den ouden stempel, die nooit versaagt, die alles aandurft. Hij was nog jong, maar des ondanks heeft hij reeds groote ver wachtingen vervuld. Ver voor zijn jaren uit was de kracht, waarmede hij al zijn collega's bezielde. Grootsch waren zijn plannen en het is zijn schuld niet, dat de tocht naar Indië, welke hij zich had voorgesteld, niet is doorgegaan. Hij was een man, zooals Nederland er siechts weinigen heeft en van die weinigen was hij de beste. Vervolgens spraken nog enkele fami lieleden van den doode, die woorden van warme vriendschap en hoogachting uitten. Door de keuze van den dienst tak heeft Goedhart bewezen, dat hij toewijding stelt boven eigen leven. Hij hield de marine hoog, zette haar luister bij. De vader van Goedhart, gep. kap. ter zee, dankte diep ontroerd voor de treffende belangstelling. Daarna bracht hij speciaal dank aan den commandant van de marineluchtvaart. die den wensch van zijn zoon had verwezenlijkt nadat deze anderhalf jaar lang alle te leurstellingen had ondervonden. Na zijn komst bij de luchtvaart is Goedhart ueworden geestdriftig, ambitieus, ge lukkig. Zijn huwelijk heeft kort geleden de kroon op zijn geluk gezet. Toen kwam het noodlot Na deze woorden zakte de kist lang zaam in de groeve. Tal van kransen werden op de baar gelegd, o.a. van de officieren van Wil lemsoord. van de officieren en man schappen van De Kooi, van het bestuur van het I.C.A.R. en van den vader. Begrafenis officier-machinist De Jong. Gisteren is te Heerenveen het stoffe lijk overschot begraven van officier machinist De Jong, die bij het vlieg ongeluk in Den Helder is omgekomen. Er was groote belangstelling en veel bloemen dekten en volgden de lijkkist. Aan de groeve trad het eerst naar voren luitenant ter zee K. van Aller, commandant van het marine-vliegkamp De Kooy, vertegenwoordiger van den minister van marine, die namens den minister, den schout bij nacht te Wil lemsoord, officieren, onderofficieren en manschappen van De Kooy een woord van innige deelneming sprak. Wij kon den De Jong nog niet missen, aldus spreker, niet alleen om zijn kennis en plichtsbetrachting, maar vooral ais goed mensch en trouw kameraad. Hij zal voor ons een voorbeeld blijven en in dankbare herinnering voortleven Nu dan, ik heb me voorgenomen de hand van Greta .Willisen te vragen." De grootste verrassing spiegelde zich af op het verblufte gelaat van den doctor. „Wat Och, loop rond dat kan je geen ernst zijn." ,,'t Is volle ernst. Ik begrijp, dat ik beide ongelukkige vrouwen niet als vriend terzijde kan staan, zonder Gre ta's naam in gevaar te brengen En daar ik nu eenmaal de plicht op mij heb genomen, haar van den ondergang te redden, blijft mij geen andere uitweg over dan die, waarover ik je zoo juist sprak." „Méént me nou niet kwalijk Daar staat m'n verstand bij stil. Als j£ mij gezegd had, dat je dolveel van 'het meisje hield, dan zou ik al het moge lijke gedaan hebben, je van deze nood lottige en geheel onmogelijke gedachte van een huwelijk af te houden. Maar daar je openlijk toegeeft, dat je niet zoo heel veel om haar geeft, beschouw ik je voornemen vergeef me dè uit drukking eenvoudig als gekken werk." „Het spijt me, als je dat zoo lijkt in mijn besluit brengt dit echter hoege naamd geen verandering. En ik herin ner mij niet dat ik je gezegd heb, dat ik niets om Greta Willisen gaf. Ik zei je reeds, dat ik niet verliefd op haar was, en dat is de waarheid. Maar ik schat haar heel hoog ja, ik mag wel zeggen, dat ik haar oprecht vereer. De omgang met haar en haar moeder heeft dit zij een troost voor zijn nabestaan den. Namens de luchtvaartafdeeling van de landmacht sprak luitenant Jong bloed, een schoolkameraad van De Jong, die den overledene huldigde als stoer werker om de betrouwbaarheid van de vliegtuigen zoo volmaakt mo gelijk te maken. Nog werd het woord gevoerd door den officier-machinist Kramer, chef van den technischen dienst van het vlieg kamp, door een schoolkameraad en een familielid van den overledene. Ds. Ysbrands, hervormd predikant te Heerenveen, wees er op, dat De Jong zich geheel had verpand aan den vliegdienst, zich geheel gaf aan de vol making daarvan. Hij hoopte dat dit offer niet voor niets is gebracht. De oudste broeder dankte bewogen voor de zeer groote belangstelling. Onder de belangstellenden merkten we o.m. op officieren van marine en landmacht, constabels en minderen van het vliegkamp De Kooy, den burge meester van Schoterland en andce autoriteiten. Wethouder Vliegen. Naar „de Tel." verneemt, is het thans zeker, dat de heer Vliegen, na de aan neming van de voordracht tót reorgani satie van het openbaar lager onderwijs, als wethouder van Amsterdam zal be danken. (Uit het Gemeenteverslag). De bevolking bestond op 31 Decem ber 1920 uit 11200 m. en 11311 vr. of in totaal 22511 zielen en op 31 December 1921 uit 11122 m. en 1 !324 vr, of totaal 22446 en is dus in 1921 verminderd met 65 zielen. Geboren werden in deze gemeente, ais behoorende tot hare werkelijke bevolking 489 kinderen, waarvan 226 van hei mannelijk en 263 van het vrouwelijk geslacht. Bovendien werden elders geboren 6 kinderen, te weten 5 van het manne lijk geslacht en 1 van het vrouwelijk geslacht, behoorende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente terwijl al hier 6 kinderen van het mannelijk ge slacht en 6 kinderen van het vrouwelijk geslacht werden geboren, behoorende tot de bevolking eener andere ge meente. Het aantal geborenen, zonder de levenloos aangegevenen, bedroeg alzoo 33 minder dan in 1920. Onder de geborenen zijn begrepen 6 van het mannelijk en 5 van het vrou welijk geslacht, të zamen 11 die buiten huwelijk zijn geboren. Tweelinggeboorte kwam in het afge loopen jaar 4 maal voor, teweten 4 van het mannelijk en 4 van het vrou welijk geslacht. Als levenloos geboren werden aange geven 17 kinderen, 2 van het manne lijk en 5 van het vrouwelijk geslacht. De sterfte in de gemeente (onver mij gelegenheid genoeg gegeven, haar te leeren kennen. Zij is het teerste, het onbaatzuchtigste en reinste wezen, en zij verdiende stellig een honderdmaal beteren man dan ik ben." „Laat haar dan in je eigen belang nog een poosje op dezen beteren man wachten, Rudolf Als hij na een zekeren tijd niet is komen opdagen, dan is het voor jou altijd nog vroeg genoeg." „Die man zou nooit komen dat weet je net zoo goed als ik. Hoeveel mannen zouden er zijn, die onbevoor oordeeld genoeg zouden zijn een we gens diefstal bestrafte vrouw te hu wen „Met veei goddank Het zou er ook heel aardig beginnen uit te zien niet het toekomstig geslacht, indien het anders was. En zoolang ik je mijn vriend noem, zal ik niet dulden, dat je terwille van een simpele opwelling van edelmoedigheid tot die weinigen zoudt behooren, die zich in een vlaag van afkeurenswaardige lichtzinnigheid zou den weggooien en de plichten jegens zich zelf en zijn nakomelingen verga ten." „Ik begrijp je niet, Volkmar Nooit zou ik een dievegge kunnen huwen, ook al zou ik haar, zooals jij het noemt, 'haast als een waanzinnige lief hebben. Greta Wilisen echter is on schuldig veroordeeld en juist om te genover de wereld getuigenis af te leg gen voor haar onschuld, wil ik haar mijn haam geven." De doctor aarzelde een oogenblik, schiilig waar de overledene woonplaats hadden) zonder de levenloos aangege venen, bedroeg 123 m., 102 vr., teza men 225, alzoo 5 minder dan in 1920. Het getal voltrokken huwelijken be droeg 221, verdeeld naar den burger lijken staat als volgt Jongemannen en jongedochters 193, jongemannen en weduwen 6, jonge mannen en gescheiden vrouwen 2, we duwnaars en jongedochters 10, we duwnaars en weduwen 5, weduwnaars en gescheiden mannen met jongedoch- ter 3s, gescheiden mannen en geschei den vrouwen 2 totaal 221, alzoo 31 minder dan in 1920. Bij die huwelijken hadden 5 erken ningen plaats, terwijl 12 akten van er kenning werden opgemaakt. Er werden 6 vonnissen van echt scheiding ingeschreven. Het kohier van de straatbelasting werd den 25en Februari 1921 door den raad vastgesteld tot een bedrag van 27.439.90. Het percentage bedroeg 3. De opbrengst der straatbelasting bedraagt over 1921 ƒ27432.10 tegen 26.876 over 1920. De opbrengst der belasting op too- neelvoorstellingen en andere vermake lijkheden bedroeg over 1919 een som van 12.970-01 tegen 7538.36 over 1918, over 1920 16.627.59, over 1921 22.954.31. De opbrengst van de hondenbelasting over het afgeloopen jaar bedroeg 3794.25 tegen 1531 over 1918, over 1919 1508 over 1920 1740. Het onderhoud van alle géineente- gebouwen, uitgezonderd die van het havenbedrijf, geschiedde dit jaar in eigen beheer, met uitzondering van het verf-, behang- en glazenmakerswerk, smidswerk, vervoer van materialen, straatwerk, schoonmaakwerk, stuka doorswerk en lood- en zinkwerk, dat werd aanbesteed. Het onderhoud der bestrating werd opgedragen aan P. Tavenier te Vlis singen voor de door hem ingeschreven prijs van 0.36 per M". Gemaakt werd 44.679.96 Mi, waar onder 10.966.52 Mi voor rekening van particulieren. Aangekocht werden 250.000 straat klinkers tegen 39 per 1000 bij de C. B. V. te 's-Gravenhage en van A. Bos Pzn. te Dordrecht vaor 2266.40 zand. Door den storm medio Januari werd in de betonglooiing bij het Grand Hotel een gat geslagen dat voorloopig werd gedicht met zakken zand en uitgegra ven kleigrond van de vm. Zoutevest bij ae Van Dishoeckstraat. Hiervoor werd uitgegegeven aan arbeidsloon 4789.24, aan sleepersloon 657.77, aan aankoop ledige balen J 936.40, aan aankoop cement 522.05, aan vletzoden 226.11, aan betonijzer 162.60, aan diversen 130.35. De Novemberstorm nam een gedeelte van de glooiing bij het begin van de betonglooiing weg. Voor de herstelling van dit werk is uitgegeven aan ar- toen echter trad hij vlak op zijn vriend toe en legde zijn hand op zijn schouder. „Laat mij nu nog één keer eens ern stig met je praten, mijn jongen, en vlieg niet dadelijk op als een aange schoten leeuw. Wat voor bewijzen heb je nu feitelijk voor de onschuld van juffrouw Willisen De waarschuwing om zich rustig te houden was stellig niet overbodig ge weest, want Rudolf Imberg's gelaat werd donkerrood gekleurd van opwin ding. Bijna heftig schudde hij de kal- meerende hand van zijn vrien van zich af. „Moet dat beteekenen, Volkmar, dat ook jij „St I niet zoo driftig. Daag mij straks desnoods tot een duel uit. maar luister eerst een minuut geduldig naar mij. Dat je vader zich bij het afleggen van zijn getuigenverklaring heeft ver gist en dat de brengster van de vlin- deilbroche iemand anders is 'geweest dan Greta Willisen, 'geloof ik 'natuurlijk zonder voorbehoud. Maar daarmee is toch nog niet bewezen dat zij de broche niet heeft weggenomen. De verklaring van mevrouw Halier valt niet weg te praten en deze dame had er toch niet het minste belang bij haar gezelschaps dame zwaarder te beschuldigen, dan volgens haar overtuiging door de feiten werd aangegeven. Behalve in dit eene geval, waarin zij slechts gedurende enkele minuten juffrouw Willisen ge heel in vertrouwen nam, heeft zij den sleutel van de kast en van het leistje niet uit handen gegeven." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1