VLISS1NGSCHE COURANT 1000 500 100 25 MAANDAG Ho226 ifilgsife: Firma F. VAH SE VELDE Ir Jalsiraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 18. Postrekening 88217. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd sp Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. 3011 vvoeter0^ 15U GEMEENTEBESTUUR fEüfl&ETON DE BESTOLEN BROOHE. BINNENLAND i.ux ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per '3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —4 regels 1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. nffcffe gu^11 b'i verlies 4 f*f| gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Donderdag 28 September 1922, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Benoemingen a. van een onderwijzer aan de O. Uv L. O. school (vacature Salet), de voor dracht luidt 1. de heer A. A-. de Priester te Aimsterdam 2. de heer T. Bakker, te Heerde 3. de lieer j. W. Kannemans te Dordrecht b. van een lid en van een plaatsver vangend lid van het hoofdstembureau van kieskring 111 (centraal stembureau) voor verkiezing van leden van den Raad. Aanbeveling 1. Mevrouw H. C. EngeringSpillner tot lid en 2. de heer M. Henunekam, tot plaatsvervangend lid; c. van vaste raadscommissies van bij stand en van voorbereiding IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van het verzoek van liet R. K. kerkbestuur om de kosten der huur van noodlokaien, wegens het nog niet gereed zijn der nieuwe jongens- schooi in de Verkuiji Quakkelaarstraat en der kosten van eerste inrichting voor rekening der gemeente te nemen. 2. Idem tof het vergoeden van reis kosten aan den heer A. M. Gillissen, leeraar aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs. 3. Idem tot het verlengen der subsidie ad ƒ200 |ier jaar, benevens ƒ100 voor badkaarten, aan B. Roedoe, exploitant van de badinrichting aan de Spuiboe- _?em. 4. Idem tot wijziging van de instruc tie van den keuringsveearts, hoofd van dienst, ten aanzien van verlofdagen. 5. fdem betreffende de aanstelling van fwee plaatsvervangende hulpkeur- meesters voor den kring Vlissingen en vaststelling instructie. 6. Idem naar aanleiding van be zwaarschriften van bet hoofdbestuur der posterijen en telegrafie en van de coöperatieve verbruiks- en productie- vereeniging „Eigen Hulp", tegen hunne aanslagen in de zakelijke belasting op het bedrijf. 7. Idem betreffende het garandeeren van ten hoogste 350 voor een te hou den tentoonstelling voor volksinlichting op hygiënisch gebied van het Neder- landsche Roode Kruis. 8. Idem tot verkoop van 108 M\ grond, gelegen aan de Kasteelstraat, aan M. Maas, vpor 8 per M". 9. Idem naar aanleiding van een ver zoek van H. G. Daallhuijzen om in koop te mogen ontvangen een stuk grond (voormalige moien) aan de Paarden markt. 10. klem tot verkoop van een tweetal 12; „Het zou zeer pijnlijk voor mij zijn, geachte mevrouw, als mijn gedrag bij u de gedachte had opgewekt, dat ik dit voor mogelijk zou houden. Is het mij dan nog steeds niet gelukt uw vertrou wen en vriendschap te winnen „Mijn vriendschap herhaalde me vrouw Willisen op bitteren toon. „Wat kan ti daaraan gelegen zijn, mijnheer lmberg. En als het de vriendschap van mijn dochter is, die u bedoelt, dan moest u toch begrijpen, dat daarvan feitelijk in het geheel geen sprake kan zijn." Verrast keek hij op. „Neen, dat be grijp ik niet. Houdt u mij voor on waardig, de vriendschap van uw doch ter te bezitten „Wat moet ik u daarop antwoorden Het valt mij moeilijk daarover te spre ken, en ik bad altijd gehoopt dat mij dit bespaard zou blijven. Want zoo onervaren en onbekend met de wereld- sche dingen zult u op uw leeftijd toch wel niet zijn om niet te begrijpen, wal voor een slechten dienst u mijn dochter met deze soort van deelneming be wijst". „Beschouwt u mij wat mij betreft \oor onervaren genoeg, mevrouw Wil lisen, om mij dit nader te verklaren. Want uw woorden zijn voor mij volko men raadselachtig. Het is toch ondenk politieposttiuizen, welke buiten dienst zijn gesteld. 11Idem naar aanleiding van het ver zoek van de bouwvereeniging „Goed Wonen" tot het verleenen van een Rijlos-)voorschot voor den bouw van 40 woningen 3300 en het toeken nen van een bijdrage uit de gemeente kas in de bouwkosten van ƒ300 per woning, alsmede tot dekking van 25 geraamd op 724.50 van het tekiirt op de jaarlijksehe exploitatierekening. 12. Idem tot vaststelling van een ont werp besluit tot betaling uit onvoorzie ne uitgaven, dienst 1922, van een uit gaaf behooremde tot den dienst 1921. Geen groot salvo met rijks goud. Wij lezen in het „Hbtd." het volgen de bericht Een paar maanden geleden maakten4 wij mei'ding van plannen van het de partement van marine om voor den loodsdienst drie nieuwe dure stoom- löodsvaartuigen te doen bouwen op de Marinewerf te Den Helder, waarvoor nieuwe hellingen zouden moeten ge bouwd worden. Van deskundige zijde was toen opgemerkt, dat de vaartuigen op particuliere sclieepsbouwonderne- mingen goedkooper zouden kunnen worden gebouwd en dat, in deze tijden van malaise het nog meer gewenscht was treilers voor het doel te verbou wen. Uit de marinebegrooting 1923 blijkt thans, dat onze wenk is ter harte ge nomen. Tot den bouw van de stoom- loodsvaartuigen no. 20 en 21 zal niet worden overgegaan, aldus lezen wij, doch in plaats daarvan worden drie kleine stoomtreilers aangeschaft, welke tot stoomloodsvaartuigen zullen wor den ingericht en voor den loodsdienst op de Eems zullen worden bestemd. Vrijstelling door broederdienst. In een circulaire aan de burgemees ters deelt de minister van oorlog mede, dat onder de door hem ontvangen ver zoekschriften houdende beroep tegen uitspraken van Ged. Staten, waarbij vrijstelling wegens broederdienst is ge weigerd, er een niet onbelangrijk aan tal voorkomen, waarvan het, naar zijn meening, te voorzien is, dat ze onge grond zullen worden verklaard, omdat niet is voldaan aan de eischen, welke ■de Dienstplichtwet stelt voor het ver krijgen van vrijstelling. De minister heeft hier liet oog op gevallen waarin de vrijstelling is ge weigerd, omdat de dienstplichtige of vrijwillig dienende broeder nog in dienst is, of nog niet lang genoeg in wsrkèlijfeen dienst is geweest. Het komt den minister voor, dat in vele dier gevallen de indiening van het beroep moet worden toegeschreven aan onvoldoende bekendheid van belang baar, dat u eenigen twijfel zoudt kun nen koesteren betreffende de zuiver heid en onbaatzuchtigheid mijner be weegredenen." Over het vermoeide gelaat der we duwe gleed een ironische trek. „Neen, ik twijfel daaraan in 't geheel niet. Maar de wereld kon daar anders over oordeelen. U bent nu eenmaal een ongehuwde jonge man en mijn dochter is een tamelijk knap meisje. Men ziet u al sinds maanden ons huis uit- en ingaan, en daar niemand naïef genoeg is om te gelooven, dat u soms ernstige bedoelingen zoudt hebben om de hand van Greta te vragen, vormt men zich daarvan zelf een verklaring, waardoor mijn arm kind behalve den naam van een dievegge misschien nog een arjde- ren, veel erger zou krijgen," De ontsteltenis in Rudolfs trekken was zoo levendig, dat mevrouw Willi sen deze onmogelijk als geveinsd kon beschouwen. „Acht u dat werkelijk mogelijk Mijn hemel, daaraan heb ik nog geen oogenblik gedacht". „Ik geloof bet wel en Greta is het in haar onschuld misschien even zoo ge gaan. Mij zijn echter reeds herhaalde lijk uit de buurt geruchten ter oore ge komen, die mij slapelooze nachten heb ben bezorgd en die mijn toch al zoo kort toegemeten leven stellig weer eenige maanden zuilen verkorten". Somber keek de jonge rechtsgeleerde voor zich. „Maar dat is laf", zei hij. „Is dan de verdorvenheid in de wereld zoo groot, hebbenden met de terzake van broeder dienst geldende wettelijke bepalingen. Ter voorkoming van den omvangrij ken arbeid, welke de behandeling van dergelijke bezwaarschriften, waarvan mag worden aangenomen, dat ze toch niet zullen leiden tot 't door belangheb benden gewenschte gevolg vordert, ver zoekt ide minister den burgemeesters, indien ben beroepschriften als hier be doeld bereiken, belanghebbenden op de wettelijke wijze bepalingen te wijzen. Het kan voorkomen, dat de aanvan kelijk gevraagde vrijstelling terecht is geweigerd, doch dat tusschen den dag, waarop door Ged. Staten uitspraak werd gedaan, en dien, waarop het be roep tegen die uitspraak werd gedaan in 's burgemeesters handen wordt ge steld, alsnog recht op vrijstelling is ont staan, doordien b.v. de broeder inmid dels 51/2 maand weikelijlcen dienst (heeft vermeld. In die gevallen lijkt het den minister in het belang van den in geschrevene, wanneer reeds dadelijk opnieuw de stukken tot het verkrijgen van vrijstelling opgemaakt en aan Ged. Staten toegezonden worden. Het weer in Augustus. Vanaf den 9 Augustus bevond zich een gebied van hooge drukking nabij de Azoren, alwaar van den 10 tot 13 en vanaf den 22 standen boven 770 mM. voorkwamen. Den 12 en van den 16 tot 20 bad dit gebied uitloopers tot over Ffankrijk. Een ander gebied werd van den 8 tot 20 in het hooge Noorden tusschen Groenland en Spitsbergen aangetroffen. Het aantal depressies, dat over Westelijk Europa trok, was vrij groot. H.t.l. waren de geheele maand Z.-lij.ke tol W.-lijke winden iets talrijker dan gewoonlijk. In de eerste drie weefcn was de tem peratuur overdag en het nachtelijk mi nimum bijna 2 gr., het dagelijksche maximum ruim 2 gr. beneden normaal, daarna waren de verschillen gering temperaturen boven 25 gr. kwamen na genoeg niet voor. De hoeveelheid neer slag gemiddeld over het geheele land bedroeg 72 m,M. tegen 80 m.M. nor maal in het N.O. was de regenval ruim 20 boven normaal, in Zeeland 45 er beneden. Uitgebreide onweders kwamen op den 3, 7, 8, 9, 18 en 29 voor. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg gemiddeld over de vijf hoofd stations 169 tegen 166 uren normaal de drie dekadc-n telden resp. 61, 49 en 59 uren. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 22 September in Nederland uitgesproken 89 faillissementen tegen 40 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met 22 Septem- dat men zich daaraan slaafscli moet onderwerpen irtplaats van den strijd daartegen aan ie binden en haar de lastertong uit te rukken „Om 's hemels wil spreekt u niet zoo U zou natuurlijk bij zoo'n strijd niet veel hebben te verliezen wij ech ter zouden de eersten zijn, die als slachtoffer van dien strijd zouden val len. Neen, laat ons het nog niet erger maken dan het nu al is. Als Greta mijn raad had opgevolgd en had zij uw hulp van den beginne af afgewezen, dan waren haar tenminste deze booze las terpraatjes bespaard gebleven. U ziei immers van welk nut uw vriendschap haar tot nog toe is geweest. De onge lukkige zaak is op uw aandringen nog voor een tweeden keer in het openbaar behandeld de kranten hebben er op nieuw vol van gestaan en wie tot op dat oogenblik nog aan haar schuld had getwijfeld, die is daar thans stellig des te vaster van overtuigd. Ik geloof graag aan uw goeden wil, maar daar u mijn kind niet voor de gevangenis hebt kunnen behoeden, bewaart u haar dan tenminste voor de schande van dien anderen laster Rudolf was opgesprongen toornig en radeloos liep hij de kleine kamer op en neer, die Greta ondanks haar ge ringe middelen altijd een vriendelijk'en gezellig aanzien had weten te doen behouden. „Met andere woorden ik moet mij geheel en al van u afwenden, moet u rustig aan uw lot overlaten Maar hebt u er dan wel aan gedacht, me tier 2161 faillissementen tegenover 1515 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. •Door Burg. en Weth. is nog het vol gende voorstel aan den raad gedaan Eenigen tijd geleden werd onze aan dacht gevestigd op de onder het beheer van bet Nederlandsche Roode Kruis, samengestelde reizende tentoonstelling voor Volksverlichting op hygiënisch ge bied. Door de maatschappij tot exploitatie van tentoonstellingsgebouwen, werd ons medegedeeld, dat het Ned. Roode Kruis bereid was met die tentoonstel ling gedurende 14 dagen in Vlissingen te komen, mits een afname van 1000 entrée's a 0.50 per stuk (c.q. 2000 entrée's a ƒ0.25) (deze prijs is inclu sief stedelijke belasting) werd gegaran deerd, terwijl het de beschikking moest hebben over een zaal met lichtgebruik. In uwie vergadering van 28 juli jl. werd besloten, dat de gemeente voor de noodige localiteit met lichtgebruik zou zorgen, terwijl door particuliere instel lingen de garantie werd verleend (af- deeiingsbestuur Ned. Roode Kruis 400, vereeniging „liet Groene Kruis" 300 en het ziekenfonds „Walcheren" 300 entrée's a 0.50). Den 23 Augustus jl. ontvingen wij een sch rijven van bovengenoemde maarschappij, waarin zij berichtte, dat bet niet mogelijk zal zijn voor 'het vol gend jaar afsluitingen te maken, wan neer niet een garantie wordt gesteld van 2000 e..trée's a 0.50. Op ons verzoek heeft liet zieken fonds de door haar verleende garantie verhoogd tot 600 entrée's, zoodat tlhans nog een garantie overblijft van 700 en trée's tot een bedrag van ƒ350. Waar U ongetwijfeld overtuigd zult zijn, dat door met deze tentoonstelling de belangstelling te wekken voor de hygiënte bij de breede massa van het volk, een groot volksbelang gediend wordt, ihebben wij de eer uwe vergade ring voor te stellen de overblijvende garantie van ƒ350 behoudens nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te nemen. Opgemerkt zij, dat ook door belang stelling van personen van buiten de ge meente, de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat het bezoek zoo groot zal zijn, dat de garantiesom onaangesproken 'blijft, „doch zoo schreef genoemde maatschappij „de slechte toestand der financiën van de tentoonstelling noodzaakt ons maatregelen te nemen tot vrijwaring tegen groot verlies." DE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE PROVINCIE EN TUSSCHEN DEZE ONDERLING. Iti de jongste zomerzitiing van de Prov. Staten van Zeeland kwam de heer Van Niftrik zooals destijds ge vrouw Willisen, dat u daardoor mis schien uw eenigen oprechten vriend verstoot en dat er mogelijk nog eens dagen kunnen komen, dat 11 zulk een vriend maar al te zeer noodig zoudt hebben „Wat geeft het daaraan te denken Hoe het ons zal gaan, weet ik al te goed. Greta zal altijd weer dezelfde ondervinding opdoen als in haar laat ste betrekking en op een goeden dag zullen wij voor de keus gesteld worden óf te verhongeren óf ons met kolen delven rust te verschaffen voor de slechtheid der wereld". „Dat nooit Maar wat voor een ondervinding is het, waarvan u daar sprak Juffrouw Greta was toch zoo tevreden met haar betrekking van boekhoudster. Heeft men haar dan opgezegd „Zeker en nog wel op staanden voet. Haar patroon had juist de dief stalgeschiedenis vernomen, zooals iedereen ze wel te weten zal komen. Ik mocht het u niet zeggen Greta heeft het mij verboden. Maar ik zie niet in, waarom ik daarvan een geheim zou maken. En zooals het daar ging, zal het later natuurlijk overal gaan. Uw vriend schap, mijnheer lmberg, zal haar daar tegen moeilijk kunnen beschermen, en daar wij n'ooit uw ondersteuning in den vorm van geld of geldswaarde zullen aannemen, mag u zichzelf antwoord geven op de vraag, of de nadeelen van deze vriendschap voor mijn dochter misschien niet veel grooter zouden zijn dan de voordeelen". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DE NIET FABRL z1pbRmv V0EME"^KA"T£f1 VAH ZE6P-I1Y X SUNLIGHT ZEEP meld op zijn beschouwingen, gehou den bij de beihandeling der begrooting voor 1923, terug en stelde Hij de vol gende motie voor „De Staten der provincie Zeeland noodigen Gedep. Staten uit, bij de rijks- regeering te blijven aandringen op pe riodieke herziening der rijksuitkeering, in den geest van de motie Fock-Ferf en de rijksregeering te verzoeken een egalisatiesysteem te ontwerpen in dien zin, 'dat de kosten van den tedinischen dienst op alle provinciën in gelijke mate drukken." Thans is naar aanleiding van het aannemen van die motie (het eerste ge deelte zonder 'hoofdelijke stemming en het tweede met 29 tegen 9 stemmen), door Ged. Staten een adres gezonden aan H. M. de Koningin, waarin er op wondt gewezen, dat bij de behandeling van 'het eerste gedeelte van deze motie met instemming werd aangehaald het betoog bij Van Leeuwen, de Prov. wet, bladz. 315 en 316, dat de bij art..72 der wet van 17 Juni 1905 geregelde uitkee- ring berust op billijkheid, maar ook op rechtsgronden dat .daarom niet duide lijk is, waarom deze uitkeering onver anderlijk zou moeten zijn, en dat juist de jaren, welke achter ons liggen, ten duidelijkste hebben aangetoond, dat periodieke herziening dringend nood zakelijk is. Van andere zijde werd er op gewezen, dat Zeeland in een zeer Rudolf lmberg antwoordde niet. Nog twee of drie keer liep hij zwijgend heen en weer, toen nam hij plotseling 'zijn hoed. „Ik moet over hetgeen u me daar verteld hebt, eerst eens kalm nadenken, mevrouw Willisen, voor ik een besluit neem. Ik kan dus gedurende deze drie maanden in het geheel niets voor u doen „Neen, niets. Mijn dochter heeft er voor gezorgd, dat ik intusschen niet van honger behoef om te komen, en indien, zooals ik met beslistheid gevoel, de doodsengel ondanks „Uw sombere voorgevoelens zullen 11 naar ik hoop ditmaal bedriegen, zooals zij u tot nu toe gelukkig nog altijd be drogen hebben", viel Rudolf haar in de rede. „Ik zal me dus den eersten tijd niet bij u opdringen, maar ik ben na tuurlijk altijd tot uw beschikking, in dien 11 meent op de een of andere wijze van mijn diensten gebruik te kunnen maken. Na de invrijheidsstelling van juffrouw Greta zult u in ieder geval wel verder van mij hooren". Hij nam snel afscheid en mevrouw Willisen dacht, toen de deur achter hem dichtviel, vol bitterheid „Ik wist hef immers wel hij cienüt daar niet aan. Maar dan is het ook het beste, dat ik opheldering heb gebracht. Wat tracht zij het angstig voor mij te ver bergen, ik weet toch, dat er een dwaze hoop in haar hart leeft. Maar zij be hoeft nog niet ongelukkiger te worden dan zij reeds is. Wij beleven al genoeg ellende en verdriet." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1