IEN HO 224 U-uimiiiu Hoofd Doods OOTJESI Dommisse I vsrr ivaart VRIJDAG 22 SEPTEMBER FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. BINNENLAND Stads» en Provincienieiiwg ssocieerd is met i, zijn voorraad iligheid te bren- eren verkoo- >n succes, ge- roopen al onze 1 ,,DE OUDE SVELD, Groote AG 23 SEP- iste kwaliteiten '.o.Skunks ertz, Zobel- ric, Marder, Biberette, artikelen ruim Extra aan- e prijzen, welke dprijs f 145.—, 175,—, bij ons ide uit Kraag, d, winkelprijs telprijs f 85,—,. nodellen vanaf ioeden, w.o. uweelen u.s.w. I, winkelprijs d onze spe- t.95 tot f 10.50. al Hoeden, ittent, dat onze in even guur, ■ANGE'S, die zijn >t en niet duur. t 5% korting TER. matinée's, 2e tot Donderdag )RT, de man, elden of nooit iter een stroef e Schaduw tot hun recht, en, waarbij wij tem, na schier id te krijgen. iDWERKER m eventjes gebrande ent per pond. I VPARK 46. ieib.- Rotterdam egen plaatsen. 4 PASSAGIERS N EN VEE. T. Elill :r| T.m. nur T. R.'lt. y. BI. HM 8 8 ;e bekomen Transp. en Exp. G. VOS, Tol. INHOORN, Tel. 1%. TERHODT, Tel. 2S2 ÏITENHEK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco "Lor het geheele rijk 2.50. Week-abon- aemenien 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels f 1.10 voor iedere jteel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, tedere regel meer 26 cent Zij die zich voor min stens 3 maanden op geven als nieuw abonné van de „Vlissingsche Courant", ontvangen de toi 1 October 1922 verschijnende nummers gratis. KAMEROVERZICH T. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Heeft de heer Kooien deze eerste ver gadering gebruikt om de leden een proefje te geven van zijn humor, toen hij een vermakelijk overzicht gaf van de verbouwingen die in ;het Kamergebouw plaats hadden. Hij gewaagde van de itaaie koffiekamer, van ide spreekka mertjes, waar de leden over het lands belang zullen praten met belanghebben den, over de betere huisvesting der bi bliotheek, waardoor de leden gemakke lijker hun dorst naar kennis kunnen lesschen enz. Moge de verbeterde in richting ook leiden tot verbetering der discussies. Het eerste wat er gebeurde was een kleine lawine van interpellatie-aanvra gen. Vier stuks om te beginnen, waar van drie van vrijheidsbonders, te weten de Iheer Van Rappard over de opheffing van het departement van landbouw, de heer Boon over den spoorwegaan leg in het Gooi en de heer Staalman over de werking van den tabaksaccijns. Voorts de sociaal-demokraat Van Braambeek over de tekorten op de spoorwegen en de wijze van voorziening daarin. Het afdeelingsonderzoek van de staatsbegrooting voor 1923 zal 3 Oc tober aanvangen, terwijl 12 October eenige ontwerpen in het openbaar zul len worden behandeld. Daaronder noe men we ais de belangrijkste, die op d'e erfopvolging en op de levensverzeke ringsmaatschappijen. Sedert 1916 wordt de Troonrede niet meer met een adres van antwoord ge rescontreerd. De discussies daarover zijn uitgesteld tot de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting. Thans wilde de heer Wijnkoop daarop terugkomen en wel een adres zenden. Waarom, werd ons niet duidelijk. Over buitenlan-dsche en binnenlandsche cri sis, over den Balkan en nog meer sprak de heer Wijnkoop. De heeren Nolens en Troelstra zagen geen bizondere rede nen om van de gewone methode af te wijken. Straks bij de algemeene beschouwin gen zal de troonrede worden behan- deld belangrijke onderwerpen zullen misschien voorafgaan. De heer Troel stra kondigde o.a. aan, dat spoedig een 10) „U handelt daarmee zoo edel en menschlievend, mijnheer de referenda ris", zei ze, „dat we u nooit dankbaar genoeg kunnen zijn. O, als het mogelijk was, dat dit vveeselijke weer van mij weggenomen kon worden I Ik ben de wanhoop nabij als ik daaraan slechts denk." •Tlf mag niets beloven, waarvan de vervulling boven mijn macht gaat, juf frouw Willisen. U kunt er echter van overtuigd zijn, dat ik in deze zaak za! handelen, alsof het mijzelf betrof neen, alsof het terwille van mijn moe der of mijn zuster was. Ik ben bevriend met een advocaat, op wiens hulpvaar digheid ik even zeker kan rekenen als op zijn bekwaamheid en energie. Nog vandaag zal ik een bespreking met hem houden, en ik verwacht, dat u aan zijn verzoek zult voldoen, indien hij u om een onderhoud op zijn bureau vraagt." „Stellig Ik zal alles doen, wat u mij raadt en van mij verlangt". Een zoo diep en nederig vertrouwen lag er in haar woorden, dat Rudolf Imberg haar in een opwelling van ont roering beide handen spontaan toestak. „Waarlijk, juffrouw Willisen, u zult er geen berouw van hebben. Houdt u het hoofd maar omhoog en u ook, geachte mevrouw Menschen kunnen dwalen, maar recht moet tenslotte toch interpellatie over de werkloosheid zal worden aangevraagd en dat dus dit al lerbelangrijkste onderwerp spoedig zal wonden behandeld. Het voorstel van den heer Wijnkoop werd natuurlijk verworpen. Alleen de communisten stemden er voor. Morgen dus de Grondwetsherziening in tweede lezing. Wie (heeft er nog zin in een debat bij zoo'n uitgemaakte zaak De millioenennota. De „N. R. Ct." zegt, dat ook de mil- lioenen-nota een teleurstelling is ge worden. De ramingcijfers van gewone uitgaven en inkomsten geven een tekort van ruim 52'/2 millioen, dat is ongeveer evenveel als voor den dienst 1922 werd begroot, 17'/2 millioen meer, dan, afge zien van het tekort op de spoorwegen van rond 33 millioen (dat voor 1923 in de openingsrede is weggedecreteerd), op het oogernbiik als uitkomst van den loopenden dienst wordt geraamd. In zoover ziet de begrooting voor 1923 er dus nog treuriger uit dan die voor het ioopende jaar. Wij verliezen niet uit het oogKdat de nieuwe begro tingscijfers in .dit opzicht ook niet zijn geflatteerd, dat er in den loop van het jaar nog een aantal 'bezuinigingen, die wettelijke maatregelen eischen, zullen kunnen worden tot stand gebracht, zoo dat het werkelijk tekort wel zal dalen, doch, worden er geen ernstiger maat regelen genomen, dan zal ook 1923 een zeer belangrijk tekort opleveren. Immers het grootste gedeelte van de bezuiniging, die de regeering voorspie gelt, bestempelt zij zelve ais „perspec tief". Die perspectieve wegwerking van te korten zal een illusie blijken. Wij gelooven het met de regeering, dat 1923 slechts één jaar is uit een serie gelijksoortige jaren. Dan zal men ■bij het opmaken van de begrooting voor 1924 voor dezelfde moeilijkheden staan, als nu worden ondervonden. De „Maasbode" begrijpt, dat deze millioenennota een deceptie is voor Jten, die waarde hechtten aan de wilde ge ruchten omtrent fantastische bedragen", welke de regeering op de begrooting zou bezuinigen. Desniettemin maakte de nota op het blad een buitengewoon sympat-hieken indruk. Ze laat geen geheimen bestaan ze doet op eerlijke, openhartige wijze vol komen opening van zaken. Ze is bevat telijk voor vrijwel ieder die zich de moeite getroost ze met de vereischte aandacht te lezen. Ze wekt vertrouwen, omdat er duidelijk uit blijkt, dat de minister van financiën niets zoekt te verdoezelen, dat hij den toestand vol komen onder de oogen ziet en in zijn oprechtheid den indruk wekt, dat hij den weg zal weten te vinden voor zoo ver hij dien nog niet aangegeven heeft, óm dien toestand in de toekomst blij vend te beheerschen. Bij al de niet verheelde zorg die 's lands financiën baren, bij al den ernst die er uit spreekt, is de millioenennota zonder ongemotiveerd optimisme te vestigen vertrouwenwekkend. Het „Handelsblad" eindigt haar be schouwing als volgt De inkomsten zijn geenszins laag geraamd. De uitgaven zuilen stellig hooger blijken dan de raming. .Ten op- altijd recht blijven." Mevrouw Willissen antwoordde slechts met een diepe zucht, die alles behalve vertrouwen uitdrukte, en toen Rudolf Imberg, wiens teergevoeligheid hent verbood langer te blijven, de deur achter zich dicht trok, hoorde hij haar reeds weer klagen en weenen. Hij was smartelijk getroffen door hetgeen hij hier had beleefd, maar hij wist dat hem nog veel meer moeilijkheden wachtten. Nog nooit van zijn leven was het heni zoo bitter treurig te moede geweest als nu, terwijl hij den terugweg naar het vaderlijk huis insloeg. Op de deur van August Imberg's kan toor was een briefje bevestigd met het opschrift „Heden jot 5 uur n.m ge sloten". Toen Rudolf de huiskamer binnentrad zag hij den kleinen man aan zijn schrijf tafel over een boek gebogen, dat hij da delijk ais een verklarende uitgave van het wetboek van strafrecht herkende. De pandhouder was zoo ijverig in zijn lectuur verdiept, dat hij het openen van de deur niet eens hoorde en dat hij bij den ernstigen korten groet van zijn zoon verschrikt opsprong. „Ach, ben jij het, Rudolf Neem me niet kwalijk, dat ik in je boeken zat te snuffelen. Ik weet dat je het niet graag hebt, maar ik ik verveelde mij juist een beetje en daar „U behoeft u niet te verontschuldigen, vader AI deze boeken behooren u toe August Imberg zag hem ontsteld aan, ziöhte der militaire uitgaven is de re geering teruggeweken voor „stille krachten". Bij ,de berekening van het tekort, dat mede hierdoor zal blijven bestaan, na doorvoering der nog voor te stellen bezuinigingen, is geen reke ning gehouden met het natuurlijk accrès der uitgaven, de stijging der rentelas ten etc. Een regeering, die een dergelijke begrooting indient, en tegelijkertijd ver klaart, dat in volgende jaren 'hoogst waarschijnlijk op een nog verderen te ruggang der middelen moet worden gerekend, blijft met dit eerste staats stuk'beneden de eischen, die in izulk een ernstig tjjdsgewricht inogen, neen moe ten worden gesteld. De „Telegraaf" gelooft, dat, indien de voorgenomen maatregelen energiek en spoedig worden doorgevoerd, de dreigende financieele gevaren nog kun nen'worden bezworen. Daarop vervolgt 'het blad In de komende jaren zal men echter mede vooral vanwege de voortduring der .malaise en ter wille van belasting verlaging op den ingeslagen weg moe ten voortgaan en zich daarbij niet aan een gelijk percentage voor alle departe menten kunnen houden. Hier gluurt de zotte gedachte eener departementale autonomie weer om den hoek. Op elk departement en op elk hoofdstuk moet bezuinigd worden tot het uiterste en ook boven een zeker gemiddeld percentage uit. Opdat het tekort op den gewonen dienst verdwijne, en hoe eer hoe liever, in een overschot .omsla. Dan kan de ministerraad delibereeren over de wet- tigstc besteding van dit overschot. „Het Centrum" constateert als nieuw feit in onze politieke geschiedenis van ■den lateren tijd, dat de regeering een stelsel van rantsoeneering heeft toege past en aldus naar een vast en gelijk percentage de uitgaven iieeft besnoeid. „De Tijd" geeft aan de oppositie bladen het volgende in overweging Intussehen mogen de redacties der oppositie-bladen, die beweerden in de openingsrede tevergeefs- naar een ge baar van kracht en eenig perspectief te hebben gezocht, de thans aangekon digde plannen wel eens aandachtig be schouwen. Bij de lezing van minister De Geer's toelichting op de millioenen-no- ta zai het hun vermoedelijk niet ont gaan, dat achter deze ontworpen maat regelen een ministerie staat met regeer kracht, waarvan de leden vastbesloten zijn, eensgezind te volgen een groote politieke lijn. „Het Volk" is niet bijster te spreken over „de weder-invoering van premie heffing voor de pensioenen". In ihet voorjaar opende de regeering hiertoe de mogelijkheid, maar verzeker de bij de interpellatie-Ketelaar, dat zij „geen plan had van 'die mogelijkheid gebruik te mak-en" en het doel slechts was „de volgende regeering" niet te binden. Die „volgende regeering", die niets anders is dan de weinig gewijzig de vorige regeering, maakt nu van de geopende mogelijkheid gebruik. Als dit geen grof boerenbedrog in verkiezings tijd was, wat is het dan wel Over de bezuiniging op de arbeids- 'begrooting lezen wij alleen, -dat 3'/2 van de tien millioen gevonden zal worden door wijziging der verzekeringswetten. Welke deze wijzigingen zullen zijn, wordt in 'het midden gelaten. Deriialve Iaat ook de millioenennota nog veel in het duister, maar blijkt er toen lachte hij gedwongen. „Natuur lijk Volgens den regel wat het mijne is, is ook het uwe en omgekeerd. Wij leven immers al sedert lang in de beste gemeenschap van goederen. Dat is toch wat je bedoelt niet waar, mijn jon gen „Neen vader. Ik bedoel, dat ik be halve de kieeren die ik aan mijn lichaam heb en die ik niet goed hier kan achter laten, niets zal meenemen, als ik van avond uw huis verlaat." De pandhouder greep zich vast aan een stoelleuning. Het was jammerlijk om aan te zien, hoe zijn oud gezicht vertrok en een hevigen strijd scheen te voeren. „Weg van huis jij Mijn eenige zoon Uit dit huis En misschien om nooit terug te keeren „Ik denk het wel, dat het zoo zal gaan. Wees niet boos op mij, vader, en maak het scheiden mij nog niet moei lijker. Het kan niet anders." „Het kan niet Zoo En waarom niet Soms omdat ik vandaag voor het gerecht de waarheid heb gezegd „Had u dat maar gedaan, vader Maar begrijp mij goed ik weet wel, dat u in de stellige overtuiging was, de waarheid te zeggen. Slechts uw geheu gen heeft u in den steek gelaten, niet uw rechtschapenheid daaraan heb ik geen oogenblik getwijfeld, dat spreekt vanzelf." „Alsj'e dat weet, welke reden kun je dan nó'g hebben, om mij te verlaten „Moet ik u dat eerst zeggen Op grond Van uw getuigenis is het onge- wel uit, dat gewichtige volksbelangen allerminst bij de bezuiniging gespaard zullen worden. Dat wordt dus vechten, en stevig ook. Beëediging der ministers. Met den Staatsspoortrein van 10 u. 16 zijn gisterenochtend alle ministers, ook minister van Karnebeek.die Woens- dogavond van de Scandinavische reis te 's-Gravenhage was teruggekeerd, naar het Loo vertrokken, ten einde he- dennnmiddag door H.M. de Koningin te worden beëdigd. Verzending van drukwerk uit het buitenland. Men kent de maatregelen, waarmee onze regeering getracht iheeft perk te stellen aan het misbruik, dat vele han delaars in Nederland maakten van de lage valuta's in andere landen, door hun circulaires, catalogi e.d. vanuit die landen te verzenden, wat 'hun aan port vee! lager kwam dan wanneer ze die din-gen iiier op de post deden, hoewel onze posterijen er minstens evenveel werk aan hebben. De regeling is zóó, dat dergelijke drukwerken door 'de post worden aan gehouden en worden teruggestuurd naar den afzender aan zijn adres in Ne derland. Deze regeling wordt toch nog ontdoken, aldus meldt „de Tijd." Men verzendt nu de stukken niet als drukwerk maar als brief de naam van den afzender komt achter op de enve loppe, maar met Innsbruck als woon plaats. En voorts staat aan de voorzijde van -de enveloppe gedrukt Vertrouwe lijk. Te Innsbruck 'waren de toollenprijs- couranten als brieven gefrankeerd met \\2y2 kroon. In Nederlandsch geld uit gedrukt had die frankeering een waar de van nog geen halven cent. Was die prijscourant in Nederland als drukwerk verzonden dan zou er 2 cent moeten zijn betaald. De afzender had dus 1M> cent winst per prijscourant, ongerekend waf hij bespaarde aan drukkosten, door zijn prijscourant in Oostenrijk te doen vervaardigen. Be N. K. P. en de R. Kath. Staatspartij. Naar de „Utr. Ct." verneemt, heeft de voorzitter der Nieuwe Katholieke Partij zich met een schrijven tot het Episcopaat van Nederland gewend. Daarin wordt er met nadruk op gewe zen, dat de inrichting der kiësorgani- safies dringend verandering behoeft om het -herstel der eenheid mogelijk te ma ken. Als grief wordt verder aangevoerd, dat de reglementen aan groote min derheden in en door die organisaties beletten politieke rechten uit te oefenen. De voorzitter van de N. K. P. doet daarom op het Episcopaat een beroep om vanwege het hoogst kerkelijk gezag in ons land den wensch te kennen te geven tot wijziging van de organisatie der R. K. Staatspartij of een geheel nieuwen opzet te maken, zoodanig, dat in de toekomst gedacht wordt aan de a.s. Staten- en Raadsverkiezingen met de rechten van minderheden en dezer belangen rekening moet worden gehouden, teneinde aldus bestendiging van de verdeeldheid onder de katholie ken te voorkomen. Veitigsteliing van den gulden. De minister van financiën legt er in de Staatsbegrooting voor 1923 den na- iukkige meisje veroordeeld, hetgeen op de eenige verklaring van mevrouw Hal- Ier wegens gebrek aan stellige bewijzen van schuld nooit had kunnen gebeuren. En uw getuigenis was objectief valsch, daaromtrent bestaat bij mij geen twij fel, want mijn oogen zijn jonger en scherper dan de uwe, waarvan ik de rechters helaas niet heb kunnen over tuigen. Wanneer ik thans voor de on schuldig veroordeelde in de bres sping, hetgeen ik als mijn plicht beschouw,dan kan dat slechts geschieden, indien ik u van een noodlottige dwaling beschul dig. In den strijd, dien ik nu terwille van een onbeschermd meisje zal voeren, ben ik uw tegenstander, vader Ik moet dat zijn, hoe smartelijk en pijnlijk de gr- dachte daaraan ook voor mij is. En het zou eerloos zijn, als ik hier in stilte uw weldaden moest genieten, terwijl ik u openlijk zou aanklagen." De kleine gestalte van den pandhou der was onder deze woorden geheel in elkaar gekrompen, alsof een onzicht bare last op 'zijn smalle schouders drukte. „Dus je wilt mij aanklagen openlijk aanlagen Ter wille van dit wildvreem de schepsel, dat jou met haar aardig figuurtje en haar huichelachtig onschul dig gezichtje in haar strikken heeft verward I" „Neen, ter wille der gerechtigheid, vader Wij moeten elkander wel nooit goed hebben gekend en recht begrepen hebben, indien u zulk een beleedigende verdenking tegen mij kunt koesteren". August Imberg knikte treurig. „Het -druk op, dat de besparingen moeten worden bezien in het iicht van de vol strekte noodzakelijkheid om te komen tot een sluitend budget. Te ontkennen valt niet, dat belangen van allerlei aard, cultureeie, .hygiënische, sociale, 'defensieve, daardoor minder afdoende zullen worden behartigd dan in nor male omstandigheden het geval had kunnen zijn. Doch bedacht behoort, dat het grootste cultureeie, hygiënische, so ciale en defensieve belang op dit oogen'blik is de veiligstelling van den gulden. Wanneer deze zijn gaafheid verliest, en dan om de bekende redenen in steeds sneller tempo, zullen ai die belangen en vele andere bovendien, binnen afzienbaren tijd op dg meest be nauwende wijze in het gedrang komen. De „moral restraint" waartoe thans -de regeering parlement en volk oproept bij de bepaling van de collectieve behoef ten, is de onmisbare grondslag om in de toekomst hoogere wenschen te kun nen vervullen de volstrekte voorwaar de ook om in het 'heden, althans in een zeer nabij zijnden tijd, een geweldige automatische verslechtering van be staansvoorwaarden voor het overgroote deel der -bevolking te voorkomen. Tegen het scheppen van nieu-we uit gaven zal -met de meeste angstvallig heid dienen te worden gewaakt. Ook wanneer -deze worden vermeden, zal de bezuinigingsnoodzaak met het vooraf gaande allerminst zijn uitgeput. Afge zien van het tekort van 5 millioen, en dat trouwens op zichzelf niet onrustba rend is, omdat nog niet is rekening ge houden met sommige nieuwe bernini- gingsapparate-n ais de centralisatie van den gebouwendienst, waarvan de zeer gunstige werking zich reeds begint af te teekenen, dient met tweeërlei gere kend. Eenerzijds zal de hevigheid en de lange duur van de huidige depressie in komende jaren hoogstwaarschijnlijk tot een nog verderen teruggang van de middelen, met name van de opbrengst der inkomstenbelasting, leiden dan reeds thans geraamd moest worden. Anderzijds zal zonder verlaging van sommige al te drukkende belastingen een blijvend herstel van het economisch leven bezwaarlijk zijn te bereiken. Op voortgaande versobering van den pu- blieken dienst zal dan ook in de eerst volgende jaren de volle aandacht der regeering zijn gevestigd. VLISSINGEN, 22 SEPTEMBER. Een Duitsche vereeniging. Sedert eenigen tijd is hier opgericht een Duitsche vereeniging voor Vlissin gen en omgeving. De consul voor Duitschland te Middelburg, de heer H. Dronkers, is als beschermheer van deze vereeniging opgetreden. De vereeniging heeft ten doel aan de hier wonende Duitschers op verschil lende wijze ontspanning te brengen, terwijl zij ook een filantropisch doel heeft, nl. arme Duitsche kinderen te helpen. Het ligt ook in de bedoeling een bi bliotheek te stichten om aan de leden goede Duitsche lectuur te verschaffen. Zooals uit achterstaande advertentie-^1 blijkt kunnen de vereenigingsavonden ook door niet-Duilschers worden bijge woond. schijnt zoo, mijn zoon - ik had erop verdacht moeten zijn, dat er eenmaal een dag zou konten zooals deze. En ik zelf ben daaraan schuldig, al is het ook anders, dan jij het thans in je eerlijk- heidshoogmoed meent. Wie van zijn kinderen zoo veel meer wi! maken dan hij zelf is, die mag zich niet verwonde ren, wanneer zij zich op een goeden dag ntel geringschatting van hem afwenden. En misschien is het zoo ook we! de bes te oplossing. God zij met je, Rudolf en doe wat je voor je plicht houdt. Ik zal je daarin niet belemmeren." De referendaris wilde antwoorden, maar de oude 'hief afwerend zijn hand O'p. „Laat dit nu afgehandeld zijn, mijn jongen En daar ik je zooals je ziet, niet vervloek, hoewel je toch de bedoe ling hebt mij voor 'de gansehe wereld tot een leugenaar en meineedige te stempelen, laat ons daarom liever in vrede en vriendschap afscheid van el kaar nemen en heb je ook geen rede lijken grond mijn vaderlijke hulp af te wijzen. Je moet fochi in je levensonder houd voorzien, en wanneer het je tegen de borst stuit hier mijn schuldenaar te zijn, dan kun je mij immers later terug betalen, wat ik je nu geef." „Neen, vader, neen Kwel mij niet met een grootmoedigheid, die ik in deze tegenstrijdigheid onzer plichten niet ntag en kan aannemen. Over een paar weken doe ik mijn laatste juridisch exa men en als assessor heb ik gelegenheid genoeg reeds zooveel te verdienen, dat ik mij zelf kan bedruipen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1