CADEAUX-COLLECTIE üroopF EIS JE MAANDAG 18 SEPTEMBER STEEDS MEER WAARDE mo 220 1SSIN8EN rants redder BINNENLAND DE GESTOLEN BROCHE. v - Grooie uitbreiding der >opst adres IANGERU iSTEN ZOON- en iN, hangen kSSEN met I wij er met J. J. DE 7. FEERDERIJ pCHE KERK -END. irichting ïDEREN, en NATTE pilde prijzen. ekomst tRU Izen door ber. nd in 't geheele Jzienbare onthul- brief met naam. jaartal, Dams of of ongeh. en portret f I—LT ford in blanco ZERKERK, Post- |datn. Vertelt het Knip uit. I nood, als de I en Uw borst I Ven en Uw\ \t verstoren,de I lend, slijmop- verzachtend,I en genezend aandoeningen,j Is, catarrh. [f 1.90, f 3.60 j -ischt hand- I. AKKER, Icrijgbaar. raagd een net 16 jaar. Adres m, Isatschsm mi! elb. -Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS N EN VEE. t. Siild T.a. nut 8 8 bekomen Transp. en G. VOS, [NHOOR2T, Tel. 153, TERHOUT, Tel. 282 ^ITENHBK. Tel. 10J Ron, a. uur 9, 9 Exp. Tel VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal keren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: f2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere «gel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent Sluiting van de zitting der Staten-Generaal. Zaterdagmiddag heeft de vereenig le vergadering van- de beide Kamers plaats gehad tot sluiting van de tegen woordige buitengewone zitting der Sta ten-Generaal. De lieer Ruys de Beerenbrouck, mi nister van binnenlandsche zaken, hield de volgende rede Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Sedert de opening is slechts een lut tele tijd verstreken en hoewel de twee de lezing van de voorstellen tot Grond wetsherziening nog ter hand genomen kon worden, hebben de omstandighe den niet toegelaten in deze zitting het aangevangen werk te voltooien. in naam van Hare Majesteit de Ko ningin en daar toe door Haar gemach tigd, verklaar ik deze buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn ge stoten. De Koninklijke familie in Noorwegen. Aan het gala-diner te Christiania, ter ecre van Koningin Wilheimina en Prins Hendrik, hebben meer dan 100 gasten deelgenomen. Koning Haakon hield in liet Fransch een rede, waarin hij o.a. zeide „Met het grootste genoegen heet ik U hier welkom. De wijze, waarop Christiania Uwe Majesteit heeft ontvangen toont overigens, dat ik slechts de tolk ben van alle Noren, als ik hier een dergelijk ge voelen uit. Ik veroorloof mij den wensch uit te spreken, dat dit bezoek za! bij dragen om de goede betrekkingen die tusschen beide landen gelukkiger wijze bestaan, nauwer toe te halen. Met dien wensch hef ik het glas op op de ge zondheid van Uwe JVlajesteit, van Z. K. H., van H. M. de Koningin-Moeder en op de welvaart van het Nederlandsche Volk. Koningin Wilheimina antwoordde, eveneens in het Fransch „De indruk ken, die ik tijdens mijn bezoeken aan Noorwegen opdeed, de schoonheid der natuur, de treffende sympathie mij door de bevolking getoond, hebben een on vergetelijke herinnering bij mij achter gelaten. Wat de goede betrekkingen tusschen de twee landen betreft, deel ik geheel den wensch van Uwe Majesteit dat mijn bezoek zal bijdragen tot het handhaven en nauwer knoopen dier banden. Die betrekkingen wekken ge voelens en gedachten, die maken, dat de twee volken elkander waardeeren en begrijpen. Holland bewondert de Noor sche muziek en letterkunde en de dader, waarin de Noorsche geest uiting vindt, komen overeen met die welke het Ne derlandsche volk nastreeft. In de ge dachte aan de belangen en idealen, die de twee volken gemeen hebben, drink ik op de gezondheid van Uwe Maje steit, H. M. de Koningin, Z. K. H, den FEUILLETON „Mevrouw Haller wilt u alstublieft nog eens voorkomen. Was uw gezel schapsdame in het bezit van kleeding- stukken, die aan deze beschrijving beantwoorden „Zeer zekerZij had een blauwen regenmantel en de roode sjaal heb ik haar zelf ten geschenke gegeven. Zij vergezelde mij, toen ik er zoo een voor mijn nicht kocht, en daar zij die heel nrooi vond, kocht ik er precies zoo een voor haar" Een der rechters fluisterde den voor zitter iets in het oor en deze knikte. „De nicht, over wie u zoo juist sprak, is boven alle verdenking verheven „Maar, mijnheer de president Nu vraag ik u toch De dochter van mijn zuster en van adellijken bloede 1 Bo vendien heeft mijn nicht gedurende de oogenblikken in kwestie in het geheel geen voet in mijn huis ge.zet en op den avond van den 30en September was zij zelfs niet in de stad. Zij moest reeds des morgens vertrekken, ik herinner mij dit zoo goed, omdat mijn verjaardag op den 30en valt en omdat ik er zoo boos over was, dat zij mij noch geiuk- gewenschf noch afscheid van mij ge nomen had". „Ik dank u dat is dus afgedaan. Slechts dit nog degene, die de broche Kroonprins en op den voorspoed en de welvaart van het Noorsche volk. Wijziging postwisselfonnulieren. Binnenkort zullen op een groot aan tal belangrijke postkantoren postwis- selstempelmaehines in gebruik worden genomen. In verband hiermede zal een nieuw model postwisselformulier voor het binnenlandse!] verkeer worden in gevoerd, waarvan de indeeling met de stempelmachine correspondeert. Het formulier bestaat uit 3 deelen, nl. het lichaam, de strook, (welke de geadres seerde kan behouden) en het bewijs van storting. De wissel moet in zijn geheel door den afzender worden inge vuld, dus ook 'het bewijs van storting, waarop naam en woonplaats van den geadresseerde voorkomen. Door een enkele handeling worden door middel van de machine èn de frankeerzegels onbruikbaar gemaakt en de dienstwij- zigingen op den wissel aangebracht. Met de invoering van het nieuwe formulier worden de thans in gebruik zijnde formulieren ingetrokken (ver moedelijk vóór het einde des jaars). Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf <S Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 15 September in Nederland uit gesproken 98 faillissementen, tegen 54 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Septem ber 2072 faillissementen tegenover 1475 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Zaterdagmiddag vergaderde ten stad- huize te Middelburg de Kamer va.i Koophandel en fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, onder voorzitter schap van den heer Jos. van Raalte. Aanwezig waren 19 leden, afwezig de lieeren W, Anker, P. G. Laernfes en Jos. Witkam. Mededeeling werd gedaan, dat het door de Kamer vastgestelde tarief voor certificaten van oorsprong enz. door den minister is .goedgekeurd. Verder van een ingekomen schrijven van den heer Stofkoper inzake verla ging der spoorwegtarieven, gesteld in handen van het bureau om advies. Van de Kamer van Deventer een verzoek mede te werken aan een onder zoek inzake de regeling van het verkeer te water. De iheer Jeronimus meende, dat er reeds wetten genoeg zijn en hij acht het niet gewenscht zonder verder onderzoek aan deze zaak mede te helpen. De voorzitter zeide, dat het nog slechts een onderzoek geldt, daaraan kan men toch medehelpen. •De 'heer Jeronimus kon er 'zich dan mede vereenigen. Aldus werd besloten. Van den heer H. J. Bos te Koudekerke was een bezwaarschrift ingekomen te gen zijn aanslag voor het handelsregis ter. Werd gesteld in handen van de commissie voor het Handelsregister. Van de Kamer te Leeuwarden een verzoek om mede te werken aan een al- gemeene regelng voor tapverboden. Ge steld in handen van de commissie voor de wettelijke bepalingen. De Kamer te Dordrecht noodigt de Kamer uit tot een vergadering te Am sterdam, ter 'bespreking van de bureaux van advies voor den middenstand. Be- bij den pandhouder Imberg beleende, maakte voor haar legitimatie gebruik van een visitekaartje met den naam Melanie van Neuhoff. Kunt u er een verklaring voor geven, hoe uw gezel schapsdame in het bezit van zulk een kaartje kan zijn gekomen „O, niets was voor haar gemakkelij ker. Op een zilveren blad in de ont- vangsalon liggen honderden kaartjes van mijn bezoekers. Ook die van juf frouw van Neuhoff lagen in verschei dene exemplaren daartusschen. De die vegge zat wel het eerste het beste kaartje er uit genomen hebben, dat maar voor het grijpen lag." „U 'kunt gaan zitten. Beklaagde Willisen, ik vraag u nogmaals, of u ondanks de pertinente verklaring van den getuige Imberg in uw leugens 'blijft volharden." „ik ben nooit bij dezen man geweest en ik zag hem voor het eerst van mijn leven, toen hij in 'het vertrek van den rechter van instructie, tegenover mij geplaatst werd." De voorzitter belde opnieuw. „De referendaris Rudolf Imberg Doods bleek en met een uitdrukking van de grootste spanning op zijm gelaat trad de jonge man de rechtszaal binnen. Zijn eerste 'blik richtte zich naar de beklaagde en hij wendde zijn oogen niet van haar af, toen hij de "verschil lende vragen beantwoordde. Hoe langer hij haar aankeek, des te meer verhelderde zich zijn gelaat en nog vóór hij den eed had afgelegd, zei sloten werd, dat de heer Machgeels en de secretaris, de 'heer mr. H. Dooren- bos, ide Kamer op die vergadering zul len vertegenwoordigen. Ten slotte nog het rapport der com missie voor het verkeerswezen over het voorstel van den 'heer De Vos, inzake de stoombootdiensten in Zeeland. Dit rapport is eerst deze week ingekomen, de voorzitter zou 'het toch in deze ver gadering willen behandelen. De heer Jeronimus vroeg, om op de agenda te vermelden welke belangrijke stukken zijn ingekomen, dit zal licht aanleiding zijn voor de leden ze te ko men inzien. Hij wil dit rapport aanhou den tot de volgende vergadering.^ De heer Stofkoper zeide, dat in de laatste bureauvergadering toch besloten is dit rapport in ieder geval aan te houden. Aldus werd bestoten. Bezorging stadstelegrammen op Zondag. Overeenkomstig het, evenals de vol gende, reeds vermelde voorstel, om voor kennisgeving aan te nemen het verzoek om adhaesie aan een adres van de Kamer te Breda, inzake bezorgen van stadstelegrammen op Zondag, wordt zonder discussie of 'hoofdelijke stemming besloten. Plakken van rentezegels. Bij het voorstel om voor kennisge ving aan te nemen, ihet adres van de Kamer te Assen, inzake het plakken van rentezegcls, meent de heer Enzlin, dat men dit adres wei degelijk steunen moet, ook al zijn er plannen om het zegeltjes plakken af te schaffen, de Kamer moet een stuwkracht zijn, en niet afwachten wat de Tweede Kamer zal doen. Men moet zorgen niet meer voor een feit accompli te komen te staan. Het zegeltjes plakken is een dwaasheid en ook niet ih het voordeel der arbeiders. Spr. stelde voor adhaesie te 'betuigen. Dit voorstel werd aangenomen met 16 tegen 3 stemmen, die der heeren Stofkoper, Boudewijnse en Van Raalte. Wederinvoering kilometerboekjes. -Het bureau stelde voor, het adres van de Kamer te Tilburg, inzake weder invoering van ki'lometciboekjes, voor kennisgeving aan te nemen. De heer Jeronimus zeide, dat men wel iedere vergadering iets zal hooren van een verzoek om verlaging van de tarieven bij de spoorwegen. Hij meende, dat de Kamer voor eens en voor altijd moet bepalen hoe zij daartegenover staat. Het vragen om lagere tarieven is zonder nadere overweging even onbil lijk als het vragen om meer loon en korter arbeidsduur. Het tekort op de spoorwegen vindt men toch op het be lastingbiljet terug. Het publiek zou er bij gebaat zijn als men weer twee spoorwegmaatschappijen 'had, die con currentie voerden. De commissie voor verkeerswezen moet deze kwestie eens grondig bestudeeren. 'De voorzitter is het er mede eens, dat de zaak eens nader moet worden on derzocht. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Openstelling telefoonkantoren. Overeenkomstig het advies van de commissie voor de P., T. en T. werd besloten aan de Kamer te 's-Hertogen- boscli te vragen of zij berust in het af wijzend antwoord van den minister van waterstaat, inzake het gelijk openstel len van alle telefoonkantoren en werd hij „Ik betreur het ten zeerste, dat de rechter van instructie niet aan mijn verlangen heeft voldaan en uiij niet eerder in tegenwoordigheid van de beklaagde heeft gebracht. Hij had haar dan in ieder geval onmiddellijk uit haar voorarrest moeten ontslaan, want zij is niet dezelfde persoon, die het bewuste sieraad bij' mijn vader heeft gebracht": Een hoorbare beweging van groote verrassing ging door de zaal. Met zulk een beslistheid en met zulk een groo- ten nadruk had Rudolf Imberg zijn ver klaring afgelegd, dat deze na heigeen vooraf was gegaan niet na kon laten een diepen indruk op allen te maken. Men stond bijna perplex. De advocaat van mevrouw Haller nam het eerst het woord. „ik stel voor, liet opdragen van den eed aan dezen getuige voorloopig uit te stellen." De referendaris hief met een plotse linge beweging het hoofd op. „Op wel ken grond Daarover ben ik u geen rekenschap verschuldigd. Maar ik wil het u toch wel zeggen. Uw vader heeft zoo juist onder eede verklaard, dat hij de bril- lanten broche van de beklaagde heeft ontvangen. Wanneer u onder eede uw bewering volhoudt, dan moet een van u beiden zich noodzakelijk op zijn zachtst uitgedrukt aan meineed schul dig maken. Het gerechtshof zal dus slechts uw eigen welzijn beoogen, wanneer het u gelegenheid geeft u de gevolgen uwer verklarin-g volledig te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN voor Uwe Sunlight- Lux-doozen-uitknipseis. Zie den omslag om ieder dubbel tablet Sunlight Zeep. Slechts 5, 15, 25 of 50 uitknipsels als hieronder afgebeeld noodig! Koopt steeds heeie doozen 5 Sü N LI G HT HEEFT HET GROOTSTE DEBIET IN DE WERELD GEFABRICEERD DOOR 1 DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN Eischt van Uw winkelier de ongeschonden doos zoo U dit niet doet, wordt U benadeeld. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARD1NGEN. het bureau gemachtigd bij het inkomen van een antwoord naar bevind van za ken te handelen. Preventieve adviezen. Overeenkomstig Ihet voorstel werd besloten het adres van de Kamer te Maastricht, inzake de wenscheljjkheid van liet vragen van preventieve ad viezen aan de Kamers van Koophandel, voor kennisgeving aan te nemen, daar de regeering reeds in die richting werkzaam is. Benrtvaartadressen. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen het adres van den Neder- iandschen Verladersbond inzake wette lijke wettelijke vaststelling van ver- voerdocumenten. Verlaging goederentarieven bij de- Spoorwegen. Bij het voorstel tot het verleenen van steun aan de verzoeken van -den Bond van aardappelhandelaren en van de Kamers te Haarlem en te 's Hertogen- bosdh, inzake verlaging der goederen- tarieven, zeide de 'heer Jeronimus het daarmede niet eens te zijn. Hij blijft er bij, dat een grondig onderzoek naar de mogelijkheid moet worden ingesteld, alvorens adhaesie te betuigen. De heer M. Laernoes zou dit dan ook voor kennisgeving willen aannemen. De heer Van. Niftrik zeide, dat men verlaging moet steunen, ihet is in 'liet belang van den handel. Lagere tarieven zullen een 'hooger opbrengst met zich brengen. De 'heer Stofkoper zeide, dat lage tarieven zoo goed zijn voor het onder ling contact tusschen kooplieden. De doen inzien, alvorens u de waarheid daarvan bezweert". Verscheidene niet al te veel vertrou wen inboezemende personen in de ban ken der toehoorders, zoogenaamde op relletjes beluste studenten, spitsten nu de ooren en drongen wat meer naar voren. De tot nu toe tamelijk gewone en weinig belangwekkende rechtszaak schéén plotseling één sensationeel ka rakter te zullen aannemen. De referen daris stond daar tnet gebogen hoofd, als door een verdoovenden- slag getrof fen, Toen keerde hij zich om naar zijn achter hem zittenden vader, zijn lippen beefden alsof hij een vraag tot hem wilde richten. Maar de president die zich fluisterend mefzijn medereehters had onderhouden, 'belette hem zulks, „Het gerechtshof beslist, 0111 uw be- eediging voorloopig op te schorten, mijnheer de referendaris. De reden daarvoor heeft de ambtenaar van het Openbaar Ministerie 11 reeds gezegd. Gaat 11 dicht bij de beklaagde staan en zie haar nauwkeurig in het gelaat, ik behoef u, die zelf jurist zijt, wel niet op de groote beteekenis van uw verklaring te wijzen". Greta Willisen en Rudolf Imberg stonden vlak tegenover elkaar, elkan der in de oogen ziende. Vervuld van een gelukkige hoop, in hem een redder te hebben gevonden, weerstond zij de vaste en doordringende blikken van den referendaris, zonder de oogen neer te slaan. Haar gezichtje was in haar hulpeloosheid en namelooze ellende deskundigen in het comité voor iagere tarieven concludeeren ook, dat lagere tarieven het deficit van de spoorwegen zal doen verminderen. Spr. is echter ook voor een goed onderzoek door de Kamer. De iheer La emoes meende, dat alien het eigenlijk eens zijn. In Engeland ne men de opbrengsten van posterijen enz. toe, tengevolge van lagere tarieven. Concurrentie ware zeker weer ge wenscht, dit blijkt ook in Engeland met zijn 3 groote spoorwegmaatschappijen. Juist Zeeland ondervindt maar a! te veel 'liet nadeel van de samensmelting der beide maatschappijen. De lieer Boudewijnse meende, dat de heer Jeronimus niet voldoende scherp heeft doen uitkomen, wat hij eigenlijk wil. Maar een onderzoek mag nooif 'be letten een verzoek als dit te steunen. De heer Jeronimus geloofde ook wel, dat verlaging van de tarieven het defi cit zal doen verminderen. Maar men mag geen verlaging vragen zonder goede overweging of ze wel mogelijk is. Spr. kent geen cijfers en kan daar om niet medewerken aan steun verlee nen. Hij wilde bet rapport der ver- keerscommissie afwachten. De heer Bosman zeide, dat 'het moei lijk zal zijn voor de commissie aan te geven wat verlaagd moet worden. En van een werkelijk ontroerende bekoor lijkheid en toen er langzaam een zacht rood over haar wangen gleed, was er stellig niemand in de zaal, die haar niet wonder knap vond. Wel een minuuU lang was het zoo stil, dat men het zachte ritselen van een door een der schrijvers omgeslagen blad tot in de verste hoeken kon hooren. Toen klonk de heldere stem van den referendaris vast en beslist zooals te voren „Deze jonge dame was de be- ieenster der vlinderbroche niet. Mijn vader heeft zich vergist, toen 'hij ze in haar meende te herkennen." De pandhouder had zich heel lang zaam van zijn zitplaats opgericht. Zijn handen die den knop van zijn paraplu omklemd hielden-, 'beefden sterk. Smart en ontzetting spiegelden zich af op zijn gelaat. „Rudoif mijn zoon steun de hij. „Bedenk, toch wat je zegtWil je je eigen vader „Ik moet ieder gesprek tusschen de getuigen onderling ten strengste ver bieden", viel de president op bevelen den toon hem in de rede. „Beklaagde Willisen, waar is op het oogenblik uw regenmantel en de omslagdoek, die u van mevrouw Halier ten geschenke hebt ontvangen „In het vertrek waar het vooronder zoek heeft plaats gehad. Ik moest deze kledingstukken daarheen laten bren gen-, toen ik aan dero pandhouder werd voorgesteld." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1