I WOENSDAG 13 SEPTEMBER I'CACH11 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND gse No 31© a^g60e aggmr&gmg1^33 VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere fegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de vervolg- (herhalings) cursus voor Jongens. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat alsnog tot het in ontvangst ne men der aangiften van leerlingen voor den Vervolgcursus voor Jongens zitting zal gehouden worden door het hoofd van dien oursus, den heer J. E. van der Slikke, op school F (aan de Joost de Moorstraat) op Dinsdag 12, Woensdag 13, Donderdag 14, Vrijdag 15 en Zaterdag 16 September a.s. van 7 tot 8 uur 's avonds. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 8, belastingjaar 1922. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier, wegens de personeele belasting no. 8, belastingjaar 1922. De daarop voorkomende belastingschul dige wordt uitgenoodigd om zijn aanslag op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen, en her innert, dat het bezwaarschrift binnen zes weken na heden behoort te v/orden inge diend, terwijl de aangifte ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing moet worden gedaan bij den inspecteur der directe belastingen, in wiens inspectie de aanslag is vastgesteld, binnen zes we ken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 13en September 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 11 Septem ber aan S. C. J. van Marie, meubelmaker alhier, vergunning is verleend op de daarbij gestelde voorwaarden tot het oprichten van een meubelmakerij, waarin zal worden geplaatst een electro-motor van 2^ P-K., in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie E no. 503, plaatselijk gemerkt Noordstraat no. 17. Vlissingen, 12 September 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 11 Septem ber aan J. Visser, alhier, vergunning is ver leend op de daarbij gestelde voorwaar de tot het uitbreiden der bestaande melkinrichting en stoomzuivelfabriek, door het verplaatsen van een electro-motor van 7'/2 P K. en het bijplaatsen van een electro- motoT van 20 P.K., in het perceel, kada straal bekend gemeente Vlissingen sectie B no. 1298, plaatselijk gemerkt Glacisstraat no. 163. Vlissingen, 12 September 1922. Burg. en Weth. voornoemci, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het Koninklijk bezoek aan Zweden. Bij het gala-diner ten paleize tï Stockholm, .ter eere van Koningin Wilhelmina, Zeide de Koning o.a., na de Koningin in zijn hoofdstad welkom le hebben geheeten, 'dat waar door het verlies dat H. M. getroffen heeft, het den Koning niet vergund was H. M. zijn voorgenomen 'bezoek te 's-Graven- hage te brengen, hij thans dubbel ge troffen is door H. M. bezoek, inzonder heid wegens de banden van bloedver wantschap, die beide huizen verbinden. Na er op gewezen te hebben dat ge durende den loop der eeuwen, beide landen meer dan eens dezelfde aspira ties 'hadden e;n eenzelfde doel nastreef den, zeide de Koning dat ook thans nog tusschen beide landen gemeenschap van 'belangen en aspiraties bestaat, alsmede overeenkomst in beider in zichten ten aanzien van den moeilijken toestand waarin de wereld heden .ten dage verkeert, al hetwelk slechts kan. 'bijdragen om de hartelijkheid der be langen tusschen beide landen nog hechter te maken. Deze gemeenschap brengt hen er- tevens toe elkander wederkeerigen steun te verleeiren, ten einde de be scherming 'hunner 'belangen, welke zoo geheel overeenkomstig zijn met alles wat 'kan bijdragen tot het behoud van den vrede en het uit den weg ruimen van 'geschillen tusschen de volken, nog krachtiger te verzekeren. Wat mij be treft, toesluit de koning, heb ik in de ernstige tijden die wij zoo juist hebben doorgemaakt, en welker gevolgen nog op de geheele wereld drukken, mij be ijverd een dergelijke samenwerking te verwezenlijken, en ik verheug mij in het bezoek van Uwe Majesteit de ge tuigenis te zien dat deze denkbeelden door Haar worden gedeeld. In haar antwoord op den toast des Konings verklaarde Koningin Wilhel- mina diep getroffen te zijn over het onthaal dat Zweden Haar bereidt, waarin zij een uiting ziet van de gevoe lens van oprechte sympathie die tus schen beide volken bestaat. Deze ge voelens ontstaan uit de overeenstem ming van aspiraties, en gevoed door grbote en fiere nationale tradities, heb ben zij .gedurende de ernstige gebeurte nissen in het tijdperk dat wij pas heb ben doorleefd, een nieuwe vlucht ge nomen. Tot elkaar gebracht door de macht der omstandigheden zijn onze landen zich bewust geweest van de belangen en de verwantschap die hen vereenigen. En gehoorzamend aan dezelfde impuls van geest en hart, hebben beide volken elkander ontmoet in de samenwerking, gewijd aan den dienst van recht en vrede. Wat betreft den moeilijken toestand waarin de geheele wereld zich nog be vindt, uitte Koningin Wilhelmina den wensch, dat deze nuttige en vruchtbare samenwerking in de toekomst moge voortduren en nog inniger worden. Daardoor toch zullen de thans reeds ■bestaande uitnemende betrekkingen tusschen beide landen nog hechter worden en zij zal 'bijdragen tot de be- shcenming van beider belangen. De Koningin en de Prins naar Noorwegen. Uit Christiania wordt gemeld De Koningin der Nederlanden en de Prinsgemaal zullen Vrijdagmiddag te 3 uur 25 uit Zweden te Christiania arriveeren. De voorbereiding voor de versiering van straten en gebouwen is in vollen gang. Vrijdag wordt in'het koninklijk paleis een galadiner aangeboden Zaterdag avond heeft ten paleize een muzikale soirée plaats. De Koningin van Nederland zal Za terdagmiddag recepieeren aan boord van 'de „Zeeland" voor leden van de Nederlandsche kolonie. Het nieuwe kabinet. De tijdelijke aanneming van de por tefeuille van landbouw, handel en nij verheid door den minister van binnen- ladsche zaken, houdt verband met de plannen tot stichting van een afzonder lijk ministerie van landbouw en den overgang van handel en nijverheid naar het departement van arbeid. De nieuwe ministers. De nieuwe minister van waterstaat, prof. G. J. van Swaay, werd op 22 Juni 1867 geboren. Hij behaalde in 1889 te Delft aan de voormalige Polytechni sche school zijn diploma als civiel-in- genieur. Daarna was hij enkele jaren als assistent verbonden aan die school, totdat hij op 1 Januari 1893 benoemd werd tot leeraar an de Rijks hoogere burgerschool te Winterswijk. In Juni 1894 werd hij benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Til burg in November 1897 tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan de Po lytechnische school te Delft op 1 Fe bruari 1898 volgde zijn definitieve aan stelling en op 6 Juli 1894 werd hij be noemd tot hoogleeraar in de electro- techniek aan de Polytechnische school, welke in 1905 werd omgezet in de Technische Hooeeschool. Achtereenvolgens werd prof. Van Swaay gekozen tot lid van de Prov- Staten van Zuid-Holland en tot lid van Gedep. Staten van die provincie. Laatstgenoemde betrekking werd ech ter niet vereenigbaar geacht met die van hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. In 1913 kozen de Prov. Staten van Zuid-Holland prof. van Swaay, die tot de R. K. Staatspartij behoort, in de va- cature-dr. Vermeulen tot -lid van de Eerste Kamer. Zijn mandaat werd dit jaar vernieuwd. Hij maakte deel uit van de Staats commissie voor de electriciteisvoorzie- niing en werd directeur der Prov. Noord-Brabantsche Electriciteits-Mij. De nieuw benoemde minister van ma rine, de heer E. P. Westerveld, werd den 21en Augustus 1873 ie Haarlem geboren. Na zijn opleiding aan liet Kon. In stituut voor de Marine werd de heer Westerveld op 2 Augustus 1893 be noemd tot adelborst le klasse, waarna hij in onderscheidene rangen bij de zeemacht heeft gediend tot 1 Maart 1915, toen de nieuw-benoemde minis ter als luitenant ter zee der le klasse den zeedenst verliet. Gedurende zijn loopbaan bij de ma rine is de heer Westerveld verscheidene jaren aan .het departement van marine werkzaam geweest, terwijl ihij vóór deze tewerkstelling aan -het departement ge durende 3 jaren belast is geweest met de betrekking van ingenieur van scheepsbouw aan het marine-etablisse ment te Soerabaya. Na het verlaten van den zeedienst in 1915 werd de heer Westerveld benoemd tot directeur van de rijkswerven en op 16 November 1918 tot directeur-igene- raal van de posterijen, telegrafie en te lefonie, welke functie hij tot op dit oogenblik heeft bekleed. Gedurende zijn directeur-generaal schap heeft de nieuwbenoemde minis ter Nederland o.a. vertegenwoordigd op de Inter-Europeesche Conferentie voor het Verkeerswezen, welke in 1920 te Parijs onder de auspician van den Volkenbond is gehouden. Nieuwe Kamerleden. Nu de heeren Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, de Geer, de Visser en van Dijk minister blijven, en dus wel als Kamerlid zullen bedanken, zullen als nog in de nieuwe Kamer plaats nemen de heeren P. Rutten, Ohr. van den Heu vel, Rutgers van Rozenburg, Lovink en Heukefe. Minister Westerveld en de Vlootwet. Naar de „Avp." mededeelt is de nieuwe minister van marine, de lieer Westerveld, een groot voorstander van de Vlootwet in haar tegenwoordige ge daante. Ons groeiend ambtenarencorps. Het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft een overzicht van den omvang van en de muttaies in het ambtenarencorps sinds 1891. We ontleenen hieraan de volgende cijfers (de getallen in de verschillende kolommen geven resp. aan het jaar van waarneming, het aantal mannelijke ambtenaren aan het begin van dat jaar in dienst, het aantal overledenen, ge- pesionneerden, ontslagenen enz. en het aantal nieuw aangesteiuen in dal jaar.) 1891 15.538 567 1081 1900 19.606 615 1231 1910 28.387 828 1384 1913 30.192 967 2252 1914 31.477 810 1583 1915 32.250 905 1472 1916 32.817 1028 2010 1917 33.799 1100 2076 1918 34.755 1202 2512 1919 36.075 1149 3826 1920 38.752 1311 4919 1921 42.360 De cijfers voor het vrouwelijk perso neel bedragen voor dezelfde jaren 195 12 40 485 20 120 1500 95 213 1653 127 305 1831 89 196 1938 130 277 2085 136 495 2444 154 486 2776 151 733 3358 231 1489 4616 422 2017 6211 Uit deze cijfers blijkt dat het ambte- 'narencorps sedert 1891 meer dan ver drievoudigd is. De Pensioenwet 1922. Zooals bekend is, opent de Pensioen wet 1922, die 1 Juli j.I. is in werking getreden, voor tal van ambtenaren de gelegenheid, om vóór dien datum be wezen diensten voor pensioen geldig te maken. Zij moeten daartoe vóór 1 Ja nuari 1923 aan den Pensioenraad de benoodigde stukken inzenden. Daartoe behoort o.a. ook een stuk, waarbij ze verklaren er genoegen mede te nemen, dat een vierde deel der inkoopsom op hen zal worden verhaald. Het overige gedeelte der inkoopsom blijft voor reke ning van 'het openbaar lichaam, dat de ambtenaar gedurende den tijd, dien hij inkoopit, heeft gediend. Het eigenaardige van het geval is echter, dat de ambtenaren en ook de openbare lichamen tot nog toe niet in staat zijn gesteld om te berekenen, wat de geldigmaking dier diensten hun zal kosten. Het is geenszins buitengesloten, dat tal van ambtenaren niet tot inkoop van diensten zullen overgaan, indien zij tij dig weten, welke de financieele gevol gen daarvan zullen .zijn. De Pensioenraad is verplicht te zor gen, dat ieder ambtenaar weet, welke bijdragen op hem verhaald zullen kun nen worden. Wat is de zaak Art. 135 der Pensioenwet bepaalt, dat de bijdrage voor inkoop van boven bedoelden diensttijd afhankelijk is van een tarief, dat wordt vastgesteld bij algemeenen maatregel van .bestuur. Dat tarief had vroeger moeten verschijnen. En dat was mogelijk geweest, immers het is ons bekend, dat het reeds gerui- iroen itijd bij den Pensioenraad berust. Die Raad had moeten zorg dragen, dat hij niet de oorzaak was geweest van 'het te laat verschijnen van de alge- mcene maatregelen van bestuur ter uit voering der Pensioenwet. De „Tel." is in staat om mede te deelen, .naar welke grondslagen de be rekening van de inkoopsom zal plaats hebben. Dat zal niet, zooals vroeger, geschieden naar de wedde, die een ambtenaar genoot gedurende den tijd, dien hij inkoopt, maar naar de wedde, die hij had op het tijdstip, waarop de wet hem de gelegenheid geeft zijn vroegere diensten in te koopen, in casu 1 Juli 1922, terwijl de inkoopsom mede afhankelijk zat zijn van den leeftijd, dien de ambtenaar op dat tijdstip had bereikt Wanneer door een burgemeester, die thans een wedde geniet van 5000, zijn vroegeren tijdelijken diensttijd in een kleine gemeente, waar hij als ambte naar werkzaam was op een jaarwedde van 400, wenscht in te koopen. dan zullen de bijdragen voor die kleine gemeente 'berekend worden naar 5000. Een vierde dier bijdrage kan op belanghebbenden worden verhaald. Een spoedige publicatie van het tarief is gewenscht, zoowel in het belang der openbare lichamen als der ambtenaren. De Huurwetten. Naar de „N. R. Ct." verneemt, ligt het in het voornemen der regeering, binnenkort bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dienen, waardoor de geleidelijke opheffing van de Huurwet ten mogelijk zal worden. De ontslagen gemeente-ambtenaren. De centrale commissie voor .georga niseerd overleg in ambtenaarszaken heeft een brief van den minister van binnenlandsche zaken ontvangen, waar uit blijkt, dat er bij de regeering over wegende bezwaren tegen bestaan de gemeentebesturen tot hulp aan ontsla gen ambtenaren op te wekken. Het tekort op de spoorwegen. Dinsdag 19 dezer wordt te 's-Gra- venhage een vergadering gehouden van de samenwerkende spoorwegorganisa ties en het rijkspersoneel, om tot samen werking te 'komen tegen de dreigende loonsverlaging. Dit plan tof samenwerking vindt groote instemming zoowel 'bij moder nen als neutralen. De Ohr. en R. K. or ganisaties hebben zich er nog niet over uitgesproken, doch ook onder toen be staat er sympathie, mits de noodige grenzen in acht genomen worden. Belangrijke belastingverlaging. Naar de ,„N. Arnh. Crt." verneemt zal de begrooting der gemeente Arnhem, welke zal ingediend worden, aanzien lijk lagere cijfers dan de voorgaande te zien geven. Dientengevolge zal de gemeentelijke inkomstenbelasting zoo veel lager worden gesteld, dat zelfs zeer stoute verwachtingen overtroffen zullen worden. Analphabeet raadslid. Tot lid van den gemeenteraad te Maastricht is genoemd verklaard, in. plaats van wijlen dr. De Rijk, de heer E. J. Paulussen, ovenwerker. Naar wordt gemeld kan de benoem de lezen noch schrijven. Stads* m Provincienieuwg VLISSINGEN, 13 SEPTEMBER. De scheepsramp. Wij lezen in het „Hbld. van Antwer pen" In het strafrechterlijk onderzoek, te Middelburg, heeft de kapitein der „Ezardian" een verklaring afgelegd, totaal in overeenstemming met het rap port door hem op de griffie der han delsrechtbank van Antwerpen neerge legd. Deze aanvaring heeft aanleiding ge geven tot een belangrijk geding. Beide reederijen hebben elkaar wederzijds gedaagd, en de voorzitter der handels rechtbank heeft reeds drie vakkundi- gen benoemd om de oorzaken der aart- varing en 'de schade aan de schepen en de lading vast te stellen. Het zijn de heeren De Baer, Herfurth en Ferauge. Deze experten hadden ook 'de last gekregen maatregelen te nemén om de „Ezardian" te doen lichten. Zij hadden zich reeds in verbinding gesteld met Belgische en Hollandsche reddings- maatschappijen, maar de ongelukkige ligging van het schip, was oorzaak dat niemand de bergingswerken wilde on dernemen. Het doorbreken van de „Ezardian" kwam dan ook niet onver wacht. De Hollandsche overheden hebben besloten het schip te doen springen, en de stukken te verwijderen, daar het wrak een groot gevaar oplevert voor de scheepvaart in deze nauwe pas. De experten hebben reeds vele ge tuigen der beide partijen ondertioord. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. Mijn handen zijn thans niet meen rood en ruw zoools vroeger, omdat ik nu UFE&y®Y-ZgEP gebruik die de huid absoluut rein houdt en beschermt. DE LEVER'S ZEEP MY ^g2£ÉjH||l VIAARD1MGEM 3 tÜJjiii rV\,/bbpIkanlen van Sunlight en Twink Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos, acne, winterhanden enz., en ook lichte kwalen als zadelpijn, insectenbeten, kloven enz. worden geheeld door aanwending van Foster's Zalf. Prijs ƒ1.75 per doos, alom verkrijgbaar. VOOR UW Voorkomt en geneest elkeHUIDZIEftTEWÈ Behoedt uw hond Voor BEÖMETTIHG Doodtonrein.beVordert deHAARGROE/ jjjB Geneest de hardnekkigste SCHURF 7 ga PER FLACOnyi.65. bij o\V drogist of apotheken SB Gen-. Agents: 62.HeneqouWerplein, Li ROTTERDAM WSW Het lijk dat aan den Nieuw Nguzen- .pokler is aangespoeld is, na ingesteld onderzoek, gebleken niet te zijn van een der slachtoffers van de ramp van 'r Engelsch stoomschip „Ezardian". Vermoedelijk is het dat van een En- gelschman, die onlangs na het vertrek uit Antwerpen van een Engelsch stoom schip, overboord is gesprongen. In het Militair Tehuis in het Bella- mypark wordt Zaterdag a.s., 's avonds 8 uur, een vergadering gehouden van gepensionneerden der zeemacht vóór de wet van 1918. Als spreker zal optre den de heer E. W. Paul, gepensionneerd bootsman en voorzitter van de afdee- ling Rotterdam'. Men schrijft ons uit Middelburg De ontwerp-gemeente-begrooting voor 1923 wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van 1.396.654.66. met een post voor onvoorzien ad 36.88_. Voor den hoofdelij'ken omslag is uitge trokken 430.00Ö, op de aanvankelijk vastgestelde begrooting 1922 was dit 540.000 en op die voor 1921 ƒ625.000. Vergeten mag niet worden, dat op de begrooting voor 1921 een kwaad slot voorkwam van 61.539.421/2 en thans een goed slot over 1921 kan worden geraamd van 68.569.90, waarmede de ter voorloopige vaststelling aan te 'bie den gemeenterekening 1921 sluit. De samenwerkende vakcentrales hebben Burg. en Weth. verzocht het daarheen te leiden, dat werkloozen, die r.iet tot de bepaalde crisistoedrijven be- hooren, ook van het steuncomité steun ontvangen en niet naar het burgerlijk armbestuur worden verwezen. Voor het gewoon politie-diploma zijn gisteren te Amsterdam geslaagd L. Bogaard te Aagtekerke, D. J. L. Burni te Middelburg en M. J. Conant te Goes. Door Ged. Staten is tot schatter der pachtwaarde, bedoeld in art. 92 van het reglement voor de calamiteuze pol ders of waterschappen, van de gronden gelegen in den calamiteuzen Leendert- Abrahampolder, benoemd de heer A. C. van Nieuwenhuijzen te Wissekerke, en is door den dijkraad daartoe aangewe zen de heer N. M. Tazelaar te Colijns- plaat. Bij Kon. besluit is 'benoemd tot di recteur van het post- en telegraafkan toor te Tholen G. B. Knoppien, thans te Ierseke. Men schrijft ons uit Hulst De animo voor de winkelweek die thans alhier plaats heeft, en georgani seerd is door de vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer, moet het in. glorie en belangstelling ver van hare voorgangster in 'het vorig jaar verliezen. Het aantal deelnemende win kels is veel kleiner en de reclame optocht, waarmede de week geopend werd, bracht nevens het bestuur der

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1