VLISSLNGSCHE 1000 DINSDAG No ais Uitgaysfirma F. VAK DE VELDE Ir Jalstraal 58, Vlissingen. lal. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen. Knra-i"3fin BINNENLAND FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. 4) ABONNEMENTSPRIJS Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Posf-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van J—4 regels ƒ1.10; voor lederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. «JtJU een ongeluk. (föU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het Koninklijk bezoek aan Zweden. De bijzondere correspondent van „de Maasbode" seint van Zondag uit Stockholm Er is een groot verschil tusschen het bezoek aan Stockholm en 'dat aan Kopenhagen. Ten eerste werkte het weder in de Deensche .hoofdstad mede, bijna tot het einde van het bezoek, ter wijl hier de regen nog 'bijna geen mi nuut heeft opgehouden. Bovendien is het p-rogramma van het bezoek aan Stockholm geheel anders ingericht daar er veel minder officieele bezoeken en excursies op voorkomen. Ook de hou ding van het publiek is veel gereser veerder, daar men niet veel gelooft van een gewoon beleefdheidsbezoek, doch een politieken achtergrond vermoedt. Wel zijn de geruchten dienaangaande van allerlei zijden, officieel en. officieus tegengesproken, doch 'het publiek blijft vast bij zijn overtuiging, dat Branting de lange reis van Genève naar Zweden en straks terug niet zou hebben onder nomen enkel om als .premier aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins te worden voorgesteld en eenige beleefd heidsfrasen met minister Van Karne beek te wisselen. De stad is evenals Kopenhagen, in alle hoofdstraten en vooral in die welke van het station naar het eiland Stadem leiden, waar'het Koninklijk Paleis staat, met vlaggen versierd, waarbij de Ne- derlandsche vlag telkens "met de Zweedsche kleuren afwisselt. Speciaal van de versiering van de Slottlbacken-, ■waar Zaterdagavond de zangershulde plaats had, was veel werk gemaakt. Zondagmorgen bezochten Koningin en Prins, na den dienst in de Fransche kerk te hebben bijgewoond, den kroon prins, bij wien de lunch werd gebruikt, tn weerwil van 'het slechte weder werd daarop 'de'boottocht van Riddarholmen naar het eiland Lofö in het Malanmeer ondernomen, waar een vrij langdurig bezoek werd gebracht aan het 'bekende slol Drottningholrm, gebouwd door Ka- tharina jagiellownka en gerestaureerd door de weduwe van Karl X Gustaf, waar zich wellicht de meest complete verzameling van Zweedsche .meesters bevindt, i,n eenig museum aanwezig, evenals zeer vele curiositeiten, van his torische en kunstwaarde. Aan de „N. R. Ct wordt uit Stock holm gemeld dat de Koning van Zwe den Zondagochtend minister Van Kar- nebeek in bijzondere audiëntie heeft ontvangen, die daarna door den minis ter van staat en van buitenlandsehe zaken Branting ontvangen werd. De heer Vaft Karnebeek heeft vervolgens aangezeten aan een noenmaal te zijner «ere door Branting gegeven. De Neder- landsche gezant te Stockholm gaf een maaltijd, waaraan aanzaten minister Van karnebeek, minister Branting en andere op den voorgrond tredende per sonen. De oplossing der crisis. De Haagsche redacteur van de anti- rev. „Rotterdammer" schrijft „Ja", antwoordde :zij, terwijl zij hem 'haastig de banknoten en het verfrom melde pandbriefje overreikte. „Maar voor geen millioen zou ik dat nog eens willen doen, papa Ik heb mij door bidden en smeeken voor deze lieden, moeten vernederen en bovendien heb ik nog doodsangsten uitgestaan, dat zij de leugen op mijn gezicht lwnden le zen, toen ik hun als mijn legitimatie bewijs Melanie's visitekaartje afgaf". Dè voornaam gekleede heer was in 'lief .|.[ch,t 'van één lartfaam gaan sfaam, dm de biljetten te tellen. Hij was een man van misschien 44 jaar, met een scherp gelij.nd, mager gezicht en. met een weiverzorgden krijgshaftigen blon den. knevel. Naar zijn houding en voor komen te oordeelen, had men hem voor een in burger gekleeden officier kun nen houden. Eerst nadat hij zich overtuigd had, dat 'het bedrag klopte, antwoordde hij op de klacht van het jonge meisje „Ik kan het mij voorstellen, dat het niet erg aangenaam voor je was, mijn arme, kleine lievelingMaar wanneer een onzer eens in geldverlegenheid geraakt, dan is hij er veel erger aan toe dan een arme drommel, wien het niets schelen kan, .als de heele wereld van zijn ar- Eenige weken geleden schreven we, dat het tegenwoordig kabinet, zij het met eenige persoonswisselingen, aan (het bewind zou blijven doch dat er nog al eenige moeilijkheden .gerezen waren ten aanzien van 'het werkpro gram. In de vrijzinnige pers zijn toen aller lei commentaren geleverd over deze geschilpunten en velerlei 'berichten zijn opgedoken over de samenstelling van het ministerie. Het leek ons niet oirbaar ons te mengen in het overleg en daarom zwe gen we over de moeilijkheden van 't .program. En wat de samenstelling be treft, bleek al meer de juistheid van onze meening, al duurde de crisis door nauwgezet overleg wat 'heel lang. Alleen 'het onverwachte element, de opheffing van 'het departement van landbouw, bracht deze wijziging, dat minister van IJssel-steyn, die met de op heffing niet sympathiseert, thans niet vervangen zal worden. Behalve minister Van IJsselsteyn zal ook minister König aftreden. Het is thans nog onzeker, wie 'hem opvolgen zal. Eveneens wordt nog onderhandeld over 'de vraag, wie met het departement van marine belast zal worden, dat we derom afzonderlijk komt te staan, al zag men eerst tegen de kosten op. Overigens blijft het kabinet ongewij- zigd. (Zie Lacitste Berichten.) De ex-keizer. Naar de Berlijnsche correspondent van de „New-York Times" verneemt, heeft de ex-keizer met volle overtuiging elk plan voor een huwelijk met prinses Hermine von Reuss opgegeven, aange zien zij niet va.n koninklijken 'bloede is en omdat zij vijf .kinderen 'heeft. Een ander bezwaar zou vervolgens nog zijn, dat een zoodanig 'huwelijk ernstig zou worden afgekeurd door de Duitsche royalisten, daar 't de monarchistische 'klasse in gevaar zou brengen. De ex-kroonprins is, evenals ver schillende invloedrijke figuren uit Ber lijn, Ie Doorn -geweest. Tengevolge van het aandringen dezer personen heeft de Duitsche ex-keizer momenteel zijn trouwplannen opgegeven, maar men vreest, dat 'de vorstelijkg balling, zich weer zeer alleen gevoelend, zijn gewone voortvarendheid niet zal kunnen be dwingen. Bezuiniging bij de Raden van Arbeid. Door den Raad van Arbeid te Rot terdam werden .bij besluiten van 6 Maart en 15 Mei jl., met ingang van den dag van goedkeuring dezer beslui ten door .den Verzekeringsraad te 's-Gravenhage, voor het jaar 1922 te zamen 23 commissarissen, als bedoeld in artikel 24, tweede lid, der Raden- wet, benoemd en hun een vergoeding toegekend, berekend naar een bedrag van ƒ250 per jaar. Aan dit toesluit heeft de Verzeke ringsraad voornoemd, op 9 Juni jl. zijn goedkeuring gehecht. moede hoort. In kon er niet zelf naar toe gaan om het ding te toeleenen, dat zie je toch wiel in en ik mocht ook geen ander in vertrouwen nemen.. Jij echter zult met dezen vrekkigen pandhouder wellicht nooit meer in aanraking komen en daar hij je .naam niet kent is het thans net zoo goed alsof er niets ge beurd was. Hij heeft toch zeker niet getracht je uit te hooren Lilli knikte van neen en een oogen- blik kwam .zij in. verzoeking, haar vader te vertellen van den vriendelijken refe rendaris, zonder wiens bemiddeling zijn wenscJi bedgjsrlijfk in vervuiling zou zijn gegaan. Maar een werktuigelijke vrees, van welker oorzaak zij zich zelf geen rekenschap -kon gievên, weerhield haar. En de heer met den blonden kne vel was, naar het scheen, ook in het geheel .n.iet nieuwsgierig wat naders over haar avonturen in den winkel van August lmberg te vernemen. „Ik .zal een rijtuig nemen", zei hij, „om je koffer te halen en dan. dadelijk naar het station rijden. Je trein gaat weliswaar pas over een uur, maar wij- kunnen evengoed in de wachtkamer ons avondeten gebruiken als in een of an der restaurant, waar we misschien nog maar bekenden zouden ontmoeten". „'En moet ik tante dan geen goeden dag zeggen? Zal zij me dat niet kwa lijk nemen „Ik zai je wel bij haar verontschuldi gen. Zij denkt immers, dat je vanmor gen vroeg reeds bent afgereisd en dat Bij Kon. Bes!, van I6~Augusfus jl. heeft de Kroon echter, blijkens het gis teren verschenen Stbl. 495, bedoelde besluiten van den Rotterdamschen Raad van Arbeid vernietigd. De Kroon -overwoog hierbij o..m., dat de (huidige toestand van 's lands financiën de grootst mogelijke zuinigheid .gebiedt, zoodat de -uitgaven tot de strikt nood zakelijke moeten worden beperkt en bij elke uitgaaf nagegaan moet worden of zij wellicht ook achterwege zou kun nen -blijven. De .noodzakelijkheid van aanstelling van commissarissen en van het toeken nen van een geldelijke vergoedig aan die commissarissen door 'de Raden van Arbied en in 'het bijzonder door den Raad van Arbeid te Rotterdam, was niet gebleken, zoodat de Kroon oor deelde, dat aanstelling in de huidige omstandigheden van 'bovenbedoelde 23 commissarissen, wegens -de daaraan voor de schatkist verbonden kosten, moest worden geacht te zijn in strijd niet het algemeen belang. Joh. Messchaert. t Naar het „Hbld." van particuliere zijde verneemt, is Joh. Messchaert te Zürich overleden. Johannes Ma-rtinus Messchaert werd in 1857 te Hoorn .geboren. Hij was gs- ruinien tij-d leeraar aan de muziekschool en hoogleeraar aan -het Conservatorium van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Amsterdam en trad in binnen- en buitenland als oratorium- en concertzanger op. Hij heeft verschil lende muziekstukken gecomponeerd en was ridder in de orde van Oranje Nas sau. Den laatsten tijd woonde hij te Wiesbaden. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN TE MIDDELBURG. in de Zaterdag te houden vergade ring van de Kamer van Koophanae! voor de Zeeuwsche eilanden te Middel burg, zullen nog de volgende voorstel len worden behandeld Goederentarieven op de spoorwegen. Ingekomen zijn drie adressen inzake de hooge tarieven voor goederenver voer per spoor. Ten eerste een van den Nederl. Bond van handelaren in aard appelen, aan de directie der spoorwe gen, waarin speciaal op verlaging van het tarief voor aardappelzendingen wordt aangedrongen ten tweede van de Kamer te Haarlem, aan den minister va.n waterstaat, waarin een ingrijpende verlaging der goederentarieven zeer .gewenscht wordt genoemd, terwijl de Kamer speciaal vraagt te willen bevor deren, dat bij snelvervoer de ambts halve door facultatieve spoedbestelling wonde vervangen, de verplichte franco- zending vervaile en het verzenden van goederen onder rembours worde toe gelaten en ten derde van de Kamer te 's-Hertogenbosch, die den minister met aandrang verzoekt het daarheen te wil len leiden, dat de thans geldende spoor- moeten natuurlijk ook onze kennissen gelooven. Onthoud dat goed, beste kind -En wees vooral in je uitlatingen zoo voorzichtig mogelijk. Met niemand wie ook, mag je ooit over de broche spreken. Wamt met onze plaats in de betere familie's zou hef onvoorwaarde lijk zijn gedaan, indien iemand ook maar iets vernam van je bezoek bij dien kerel daar" en hij wees met zijn hoofd in achterwaartsche richting. Lilli zweeg, en eerst toen zij in het door haar vader aangeroepen rijtuig zaten, zei :zij met een diepe zucht „Hst is toch eigenlijk lastig* als men niet rijk is, papa izulke dingen, zooals die van hedenavond, zijn zoo stuitend". De andere lachte wat gedwongen. „Voor iemands .genoegen zijn zij er ten minste niet dat geef ik 'je graag toe, .mijn 'kind Maar er zullen immers ■ook weer betere tijden 'komen, en jij vooral hebt reden., daarop te hopen. Dat je je hartje ooit aan een armen slokker zoudt kunnen verliezen, behoef ik toch niet te vreezen niet waar Met groote beslistheid schudde zij het hoofd. „Nooit, papa - AJs ik mijn leven lang .zulke afschuwelijke bezig heden zou moeten verrichten, zooals ik heden avond heb gedaan, -dan zou ik nog liever met 20 jaar sterven." Teeder streelde haar vader haar hand. „Maar het een noch het ander zal noodig zijn, lieveling Wanneer jij je hart maar voor alle dwaasheden weet te behoeden, zal op een goeien dag de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ALGEBRA en MEETKUNDE. Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kennis van bovengenoemde vakken zeer gewenscht, dikwijls broodnoodig. Wij vestigen daarom hun aandacht op het weekblad voor ALGEBRA en MEETKUNDE, weekblad voor Zelfstudie, waarin beide vakken op eenvou dige practische wijze worden behandeld. Van de vele onderwerpen die daarin aan de orde komen, noemen wij de tweede en derde machts wortel trekken, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapeziums, cirkels, drie- en meerzijdige prisma's, kegels, cylinders, hoeken, enz. enz. Proefnummers worden gratis en franco gezonden. Zij liggen ter verzending gereed. Bestu deert dus aandachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden en gij zult U spoedig als abonné opgeven. Prijs f 0.60 per maand. Naam Adres Zr in open enveloppe (2 cents postzegel) aan A. G. F. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdond., Amsteldijk 47, Amsterdam. Telef. Z. 4072. wegvrachten in het belang van handel en nijverheid zoo spoedig mogelijk worden herzien e" zoodanig verlaagd, .dat zij een vergelijki-ng met die in de aangrenzende landen gevoeglijk kunnen doorstaan, alsmede te willen bevorde ren, dat ook ten spoedigste een billijker regeling worde getroffen voor het hef fen van staangelden voor niet-geloste wagons. De commissie voor het verkeerswe zen kan zich met het denkbeeld van verlaging der goederenvrachten uit den aard der zaak zeer wel vereenigen. Ook is zij van oordeel dat bij de daling van de prijzen van vele artikelen de spoor- wegvrachten veel te zwaar drukken. Vooral bij een artikel van dagelijksch gebruik, als aardappelen, is dit zeker allerminst gewenscht. Aan de door de Haarlemsche Kamer geuite wenschen betreffende het snelvervoer is grooten- deels tegemoet gekomen. Het verbod van snelvervoerzendingen onder rem bours is ingetrokken, terwijl sedert 18 Augustus snelvervoerzendingen ook cngefrankeerd en bezwaard met voor schot kunnen plaats hebben. In ver band met een en an-der stelt de com missie voor tot de directie der spoor wegen een schrijven te richten ter on dersteuning van het verzoek van den Bond van handelaren in aardappelen en tot den minister van waterstaat om ad'haesie te betuigen aan de verzoeken van de Kamers te Haarlem en 's-Herto- genbosch, voorzoover aan deze verzoe ken nog niet is tegemoet gekomen. Het bureau der Kamer kan zich met het ad vies der Kamer zeer goed vereenigen en stelt voor overeenkomst# dat rapport te besluiten. Beurtvcicirtcidressen. De Verladersbond heeft verzocht ad- haesie te betuigen aan een adres aan oen minister van landbouw, nijverheid en handel, met verzoek dat de minister er zijn aandacht aan geve om na te gaan of het mogelijk zoude zijn, vast te stellen bij wettelijk besluit, de gegevens waaraan een vervoerdocument moet voldoen, ongeacht voor welk vervoer, beurtvaart of bode, en vast te stellen, aat z<uH:e naar den eisch goede vervoer- documenten aangenomen moeten wor- ware Jozef wel komen opdagen., die je een leventje kan aanbieden, waarop mijn dochtertje recht heeft." Weer haalde Lilli diep adem, en het klonk ditmaal als een zucht van bran dend verlangen naar dezen heerlijken .dag en in de 'bruine -oogen, die juist in 't voorbijrijden op de helderverlichte vensters van een prachtig huis waren gericht, flikkerde een intens verlangen ■naar geluk en vreugde. II, "Het was een wéék later. August lm berg bevond 'zich alleen op zijn kan toortje, toen een ondanks zijn. burger- kleeding zeer krijgshaftig uitziende man van middelbaren leeftijd' met den vertrouwelijken groet van een ouden, bekende binnentrad. „Ah, mijnheer Fahrig zei de pandhouder, terwijl hij hem over de toonbank heen de hand reikte. „Ik heb bijna sinds een maand- niet meer het genoegen gehad. Weer een kleine con trol e van het pandtooek, niet waar „Ditmaal niet, mijnheer lmberg Ik breng u slechts een kennisgeving van gestolen- .zaken, Veel -bijzonders is er niet bij 'behalve een waardevolle brillanten sieraad, dat een zekere mevrouw Therese Halier reeds een acht dagen geleden, ontstolen moet zijn. Nu, bij een man 'zooals u, zal ik het wel bezwaarlijk terugvinden, dat weet ik wel vooruit." Hij had 'de gedrukte kennisgeving uit den door eiken vervoerder, zonder dat dwang wordt opgelegd aan den ver zender, alleen dat document te gebrui ken, dat door den betrokkenen vervoer der in den handel gebracht wordt, zulks in het dagelijksch belang van duizenden verzenders. De commissie voor het verkeerswe zen, bestaande uit de heeren van Nif- trik, Anker en Stofkoper, wijst er op, dat na het intrekken van een desbe treffende ministerieele beschikking, de in gebruik zijnde beurtvaartadressen zuiver een instelling zijn gebleven van de vervoermaatschappijen zelf, die toch zeker het volste recht hebben deze in te richten naar hun eigen inzicht. Op de voorwaarden wordt toch geen aan merking gemaakt doch alleen op het model. Bij haar onderzoek bleek het de commissie, dat de vervoermaatschap pijen hun eigen model gebruikt wen schen te zien, teneinde bij het sorteeren der goederen en het behandelen der beurtvaartadressen gemakkelijker en vlugger te werken, doordat steeds „soort der goederen, gewicht, adres" op dezelftde plaats worden gevonden. Nooit vernam de commissie klachten tegen deze modellen, zoodat zij geen reden vindt het verzoek van den Ver ladersbond te steunen. Bovendien ne men de hier gevestigde beurtvaart- agenten ook wel andere adressen dan hun eigene ten vervoer aan. Het bureau der Kamer vereenigt zich met het advies der commissie om dit adres ook voor kennisgeving aan te ne men. Telefoongidsen. Door de Kamer te Tilburg wordt verzocht adhaesie te betuigen aan een adres aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, waarin ver zocht wordt den etelefoongids duidelij ker te maken door meer regel in de Wijze waarop de abonné's worden ge rangschikt, o.a. door het b.-v. plaatsen van de Nederl. Heidemaatschappij, op de H. en n.iet op de N. en door het ver lagen van de tarieven voor dubbele vermelding of deze voor overheids instellingen als b.v. de gemeentedien sten gratis te stellen. De commissie voor P. T. en T., be staande uit de heeren Boudewijnse, Je- io-nimus en Klok, meent, dat alphabe- tische rangschikking niet steeds zoo eenvoudig is. Zij wordt geheel en al zijn notitie-boek genomen en haar aan. lmberg gegeven. Deze las -haar snel door om dan met een uitroep van schrik zijn hoofd plotseling op te richten. „Wat wat is dat-bracht hij met moeite uit. „Een- broche van brillanten, robijnen en safieren in den vorm van een groofen vlinder étui van rood leder -met witte zijde -gevoerd en. met den -naam van een Parijschen ju welier En als u dit sieraad nu toch bij -mij- vond, mijnheer Fahrig wat zou u dan wel zeggen „Wel, ik zou zeggen, dat de dievegge het verduiveld slim -moet hebben aan gelegd, het ding juist bij u te brengen", antwoordde 'de 'beambte kalm. „Een nauwgezetter en voorzichtiger man is er op de heele wereld niet. Maar laat u het tooh eens zien." De pandhouder was reeds naar de- geldkast gesneld-, waarin hij de waar devolle pa-nden placht te bewaren en met bevende hand opende hij het ge heime slot, waarachter het meest waar devolle verborgen lag. Hij drukte op de veer van het roode étui en las met bijna toonlooze stem „Armand Thiebaut, Parijs Dat klopt dat -klopt precies. En dat moest mij overkome-n. mij Ah, dat is laf schandelijk het is een nagel aan mijn doodkist (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1