E FFEN 1000 158 100 25 te Middelburg, Zeeland. jp ij s IJspoederl rende prijzen ireilmichtiog cent MAANDAG No 214 ilNGEN Ing iostuums. elei eme idelsvereeniginfi k ZOON. ERPEN. probeerd sdkoop RZEEP RtNTEH EHZ. Uitgas: Firma F. VAK DE VELQE Jr„Walstraat 58, Gissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 6S28T. II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zendag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnr'*ato°dqfifi GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON DE GESTOLEN BROCHE. IDE Jr., Walstraat 58 S®9| m RATINÉ, Onderjurken denheid [llijk bezorgd 5E Jvij voor den verkoop Jvincie Zeeland hebben leien. |goedkooper! Jusenhandel. bud 17, Vlissingen. CENNISSEN het gebruik van In van alle kleeding- bruikte merk Niet eep en laat U nooit n, raat 108, Amsterdam, r stuk met gebruiks- A. SCHULTE Co. iddelburg. r., Walstraat 58 in proef gegeven VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —4 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Be abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. een ongeluk. OIPII gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de vervol g- (herhalings)cursus voor Jongens. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat alsnog tot het in ontvangst ne men der aangiften van leerlingen voor den Vervolgcursus voor Jongens zitting zal gehouden worden door het hoofd van dien cursus, den heer J. E. van der Slikke, op school' F (aan de Joost de Moorstraat) op Dinsdag 12, Woensdag 13, Donderdag 14, Vrijdag 15 en Zaterdag 16 September a.s. van 5 tot 8 uur 's avonds. Zij, die in het bezit van een trouwboekje 2ijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Koninklijke familie in Zweden. De Zweedsdie pers begroet de komst van Koningin Wilhelmina met veel geestdrift en herinnert aan de vele goede relaties, die sfeeds tusschen de twee landen hebben bestaan. Bijna geen land heeft meer invloed gehad op Zwe den dan Holland in de eerste helft van de zeventiende eeuw. Deze betrekkin gen zijn thans wat verflauwd, 'doch 'iiet alleen de herinnering aan wat was, dacli o.olc de overtuiging, dat de tegen woordige toestanden in de wereld aan leiding geven om in het kader der nieu we toestanden te denken aan de jn ge lijkheid eener hernieuwing er van. Een der bladen zegt Van Karne- beek is een staatsman van Europeesche allures die schitterend voor de positie der kleine staten te Genève is opgetre den en het is te hopen, dat het werk van de reconstructie ook in de toekomst zal mogen rekenen op zijn zeer 'belang rijke medewerking. 'Om vier uur Zaterdagmiddag stoom de de hoftrein het feestelijk versierde station van Stockholm binnen. Te Malmö was Hare Majesteit offi cieel welkom ge'heeten door den hertog van Ottranto. Toen de trein het station binnenliep, speelde de militaire kapel het „Wilhel mus". De Koningin, de Prins en gevolg werden ontvangen door koning Gustaaf Adolf van Zweden, koningin Victoria, den 'kroonprins en 'de leden van het ge volg, den hertog van Sudermanie, de hertog en de hertogin van Westergo- thie, prinses Martha en den hertog van Nerecie. Verder waren bij de ontvangst tegenwoordig minister Branting, voor zitter van den ministerraad, Hansen, minister van oorlog, Uggla, chef van het militair huis, Hederstier.na, gouver neur van Stockholm, en de voorzitter van den gemeenteraad. Na de hartelijke begroeting leidde 3) Droefheid en angst lagen in haar laatste woorden, in plaats van opge wektheid, 'die zij tot nu toe getoond had. Bekommerd .boog zij haar hoofdje zoo dat de jonge rechtsgeleerde geen groote, schitterende oogen, die hem zoo vol ontroerend, kinderlijk vertrou wen hadden aangeblikt, doch slechts de roode omslagdoek zag. Nogmaals legde hji de pen neer en stoilCÏ van zijn stoel op. „Ik meng mij atidërS inooit in de zaken van mijn vader, maar wanneer ik u daarmee van 'dienst kan zijn, juf frouw, dat ik voor u een goed woordje •bij hem dtoe Zij kon hem haar dank niet meer betuigen, want juist verscheen August Jmberg iweer op den drempel van de ■naar izijn kantoor leidende deur. „Ziezoo Ik heb een oogenblikje rust", zei'de hij, „en wij kunnen, als u liet liever hebt, de zaak nu dadelijk (hier wel in orde maken. U hebt toch een legitimatiebewijs Thans werden de ronde bruine oogen voor Rudolf Imberg weer zicht baar. Zij wierp een angstigen, om hulp smeekenden blik naar hem en hij haastte zich, zijn belofte te vervullen. „De jonge dame zei mij zoo juist, dat aij helaas venzuimd. had zich van een dusdanig bewijs te voorzien. Mis- koning Gustaaf Adolf onze Koningin aan den arm naar het gereedstaand vierspan en werd naar het Kon. paleis gereden. Ondanks den geweldigen re gen had zich een dichte menschenmassa langs den te volgen weg opgesteld, die het vorstenpaar levendig begroette. Op het koninklijk slot had een recep tie plaats en gebruikten de vorstelijke personen in den intiemen kring van de Kon. familie het avondmaal. Het verblijf in Stockholm duurt tot morgen. Dan wordt de reis voortgezet naar Ohristiania. Een onderhoud met minister Van Karnebeek. De minister van buitenlandsche za ken, jihr. Van Karnebeek, heeft zich in een interview met de „Berlinske Ti- dende" met betrekking tot het konink lijk bezoek aan Kopenhagen zeer tevre den uitgelaten over de talrijke vriend schappelijke relaties, die steeds tus schen de beide landen 'hebben bestaan en die nog versterkt zijn door het be zoek der koninklijke familie. De vriendschap tusschen de beide volken was zoo hecht en beider levens opvattingen gelijken zooveel op elkaar, dat de goede verstandhouding tusschen hen gemakkelijk te verklaren is. Er is een sterke band tusschen Ne derland en Denemarken gevormd, wel ke door 't Nederlandsche volk ter zeer ste gewaardeerd wordt. De diensten door Deensche inge nieurs en medici in Nederlandsch-In- dië bewezen, waar 'deze Denen immer zeer welkom waren, werden op hoogen prijs gesteld. Het bezoek van Koningin Wilhelmi na aan Denemarken heeft de vriend schap tusschen beide landen bevestigd en versterkt en de Koningin was zeer verheugd over de schitterende ont vangst, die Haar werd bereid en was buitengewoon getroffen door de warme vriendschap, welke betoond werd bij haar bezoek aan Amager, waar zij in verrukking gebracht werd door de oude Hollandsche tradities, die daar nog voortleven. De Mexicaansche schuldregeling. In ons jongste financieel overzicht, dat een bespreking bevatte van de Mexicaansche schuldregeling, werd o.m. medegedeeld dat de 5 aflosbare zilverleening 15e serie niet in het plan zoude zijn begrepen. Bij nadere beschouwing is ons gebleken dat dit niet juist is. In het communiqué van de commissie wordt onder no. 8 genoemd de 5 binnenlamdsche aflosbare iee- ning van 1894, waarmede klaarblijkelijk de zilverleening bedoeld is die gewoon lijk met het jaartal 1895 wordt aange duid. Evenals de 3 binnenlandsche lee ning komt ook de 5 zilverleening niet best weg bij de schuldregeling de tot 1 Januari 1923 achterstallige rente wordt in certificaten B betaald en na schien kunt u, indien plicht en geweten het u niet verbieden, dit keer .wel een 'uitzondering maken, 'beste vader". De pandhouder keek 'den spreker verwonderd aan. Toen 'schudde hij het hoofd. „Als jurist moet jij toch wéten, (Rudolf, dat ik zulks met den besten wil ,'niet kan of mag. En dan nog wel met ffloo'n waardevol onderpand. Hebt u dan in het geheel niets ibij u, juffrouw, .dat inlichtingen omtrent uw persoon (kan geven Eén oogje zou ik in het vertrouwen op uw eerlijkheid en op voorspraak van mijn zoon wel kunnen sluiten, maar beide'. Zij stak haar hand in een zijzak van haar regenmantel en. bracht daaruit een sierlijk 'briêventaschje van groen leer te voorschijn. „Hier", zei zij benauwd, terwijl zij August Imberg een kaartje, smal en langwerpig zooals de nieuwste mode den dames bij bezoeken voorschreef, overhandigde. „Wilt u zich uit mensch- lievend'heid hiermee tevreden stellen „Melanie Neuhoff, Parkstraat 2", las de pandhouder. „Dat is weliswaar een naam en een adres. Maar ten slotte staan deze toch maar op een visitekaartje en niet op een ambtelijk papier. Denk je werkelijk Rudolf, dat ik het daarop kan wagen „In een zaak, waarvoor u alleen de ■verantwoordelijkheid moet dragen, kan ik natuurlijk mijn raad niet opdrin gen, vader", antwoordde de referenda ris, die de bruine oogen nog altijd op zich gericht voelde, aarzelend. „Maar als u mij vraagt, of ik het zou doen, genoemden datum wordt tot einde 1927 ran den interestant worden certificaten afgegeven. De Jaarbeurs. De Jaarbeurs te Utrecht is Zaterdag gesloten. Er zijn uitgegeven in totaal 10.589 dagkaarten, dus niet medegere- kend driedaagsche en andere toegangs bewijzen. Vergelijkt men het totaal van deze zes dagen met hetzelfde aantal ■der voorjaarsbeurs dan valt deze ver gelijking uit ten voordeele van de au gesloten zevende Jaarbeurs. Ook de standhouders zijn over het algemeen, sommige zelfs bijzonder, tevreden over de bereikte resultaten. Het was beter dan men verwachtte met het oog op de slechte tijden. De volgende beurs zal in het laatst van Februari en begin Maart worden ■gehouden en 10 dagen duren. Houdt den mond gezond. Door de firma J. C. Boldoot te Am sterdam is een kinderboekje uitgegeven „Houdt den Mond Gezond", waarin op prettige wijze den 'kinderen wordt ver teld hoe nuttig en noodig het is, de tanden regelmatig te poetsen en den mond goed te verzorgen. Het is een klein maar aardig boekske, dat de kinderen met pleizier zullen doorkijken en lezen en het zal hun een aansporing zijn, mond en tanden regel matig te blijven verzorgen. Op aanvrage wordt een benoodigd aantal exemplaren van wege de firma Boldoot gratis toegezonden. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN TE MIDDELBURG. In de Zaterdag a.s. h houder, ver gadering van bovengenoemde Kamer van Koophandel zullen de volgende voorstellen aan de orde komen. Bezorging stadstelegramnien op Zondag. Door de Kamer te Breda is verzocht adhaesie te betuigen aan een adres aan den minister van waterstaat, waar in verzocht wordt stadstelegramnien ook op Zondag aan den geadresseerde te doen bezorgen. Het komt het bureau van de Kamer voor, dat deze aangele genheid voor den handel van weinig belang is en zeker niet voor den handel in het gebied van deze Kamer, waarin naar het bureau meent, al heel weinig stadstelegramnien zullen worden ver zonden. Het bureau stelt derhalve voor het adres van de Kamer te Breda voor 'kennisgeving aan te nemen. Plakken van rentezegels. De Kamer te Assen vraagt adhaesie te betuigen aan een adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel met verzoek te willen bevorde ren, dat het plakken van rentezegeis verdwijne en daarvoor in de plaats een minder tijdroovende en kostbare rege ling worde getroffen. dam .zeg ik onmiddellijk ja." De oude aarzelde nog wat, maar de meening van zijn zoon, tegen wien hij op moest zien omdat deze wel een hoofd grooter was dan hijzelf, bleek voor hem van zoo groot gewicht, dat 'hij eindelijk alle bedenking op zij zette. „Nu, als jij het zou wagen jij, een rechtsgeleerde, dan mag ik het per slot .van rekening toch wel riskeeren. U zult een ouden man, op wiens naam tot op heden geen enkele smet kleeft, niet in 'ongelegenheid brengen niet waar, juffrou w „Hoe zou ik dat kunnen 1 Ik zal in tegendeel uw vriendelijkheid steeds in dankbare herinnering houden". „Nu, wat dat betreft, dan moet u lie ver hem dankbaar zijn, die zulks ver dient. Zonder de bemiddeling van mijn zoon, zou ik er waarschijnlijk niet in hebben toegestemd". Hij verliet de kamer om het pand briefje in te vullen en het geld te halen. De beide achtergeblevenen stonden eerst verlegen tegenover elkander dan echter ging het jonge meisje met een moedig besluit naar Rudolf Imberg toe en reikte hem de hand. „Ik dank u hartelijk, mijnheer Im berg U hebt mij een grooten dienst bewezen. Maar ik mag er toch wel op rekenen, dat u er met niemand over zult spreken, niet waar?" „Moet ik u dat nog eerst verzekeren, alvorens u daarover gerust bent, juf frouw Ik zou immers een eerlooze zijn, indien ik mij uw vertrouwen on waardig toonde".' Het bureau der Kamer wijst er op, dat blijkens de memorie van antwoord aan. de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, naar aanleiding van het eindver slag der commissie van rapporteurs over hoofdstuk Xa (departement van •arbeid) der Staatsbegrooting bij het departement van arbeid reeds sedert ■begin Mei j'l. het denkbeeld in overwe ging is om de invaliditeitswet zoodanig te wijzigen, dat de rentekaarten en de premiebetaling door middel van het plakken van rentezegeis komen te ver vallen. Er 'bestaat derhalve naar de meening van het bureau geen aanlei ding bij de regeering thans op deze zaak aan te dringen. Het bureau stelt derhalve voor het adres voor kennis geving aan te nemen. Kilometerboekjes. De Kamer te Tilburg richtte zich tot de directie 'der Nederlandsche spoor wegen met verzoek de kilometerboek jes weder in te voeren, vooral' ook in het belang van het kleinbedrijf, dat dikwijls geen aanleiding heeft een abonnement te nemen, maar toch even als het grootbedrijf wel eenige reductie mag hebben. De Til'burgsche Kamer is van oordeel, dat het reizen er drukker door 'zal worden. Zij vraagt aan de Kamer te Middelburg een adres in den zelfden geest aan de directie der spoor wegen te zenden. Het bureau wijst er op, dat in de vergadering van 24 Juni werd besloten adhaesie te verteenen aan de pogingen, die door het bekende comité van actie in het werk worden gesteld om in het algemeen lagere reizigerstarieven op de spoorwegen te verkrijigen. Het bureau meent, dat nu de resultaten van de werkzaamheden van dit comité zul ten moeten worden afgewacht en het niet gewenscht is incidenteel bij de directie der spoorwegen verzoeken in te dienen. Van de omstandigheid, dat een (lid' van meergemeld comité in de vergadering van het bureau der Kamer tegenwoordig is, meent het bureau gebruik te moeten maken hem te ver zoeken de kwestie der kjlometerboek- jes in een volgende vergadering van het comité aanhangig te maken. De heer Stofkoper verklaarde zich hiertoe gaarne bereid. Het bureau stelt der-halve voor ook dit adres voor 'kennisgeving aan te nemen. Preventieve adviezen. De Kamer te Maastricht vraagt ad haesie te betuigen aan een adres aan den minister van landbouw, nijverheid- en handel, waarin verzocht wordt het daarheen te leiden, dat autoriteiten en openbare lichamen preventieve advie zen vragen aan de Kamers van Koop handel over zaken betreffende handel en nijverheid, die hetzij van plaatselijk hetzij van algemeen belang zijn. Waar uit een persbericht is gebleken dat de minister van binnenlandsche zaken zich reeds in dien geest tot Ged. Staten en gemeentebesturen heeft ge richt, meent het bureau dat voor een Hij voelde -door de fijne handschoen de jeugdige warmte van de kleine, blanke hand, die zij langer dan mis schien wel noodig was in de zijne liet 'rusten. Hij was op het punt een woord van hoop op een spoedig weerzien tot haar te richten, toen het hem plotseling 'inviel dat zulk een weerzien bij haar slechts pijnlijke verlegenheid kon op- Wekken en daarom sprak hij zijn wensch en zijn hoop jnaar niet uit Reeds spoedig' daarop trm» ook August Imberg weer binnen en bij het piepen van de deur had de jonge dame dadelijk haar hand teruggetrokken om zich snel, tot den pandhouder te wen den. Hij reikte haar het pandbriefje en een pakje banknoten en zij stak alles, ponder het geld na 'te tellen, tamelijk achteloos in den zak van haar regen mantel. Nog een laatsten dankbaren 'blik van de bruine oogen vol uitdruk king wierp zij. naar den referendaris, !en toen gleed zij met een vriendelijken igroet naar buiten. „Een aardig, knap meisje", zei August Imberg meesmuilend. „Ja, ja, •bij zulke voorname l'ieden is ook alles .niet zoo schitterend, als het dikwijls wel lijkt. Misschien heeft zij haar hart ivoor 'jou uitgestort, terwijl ze met je alleen was en je meegedeeld, waarom pij het geld .zoo dringend .noodig had „Hoe zou zij dat hebben kunnen doen, vader, om mij haar geheimen te vertellen mij, een vreemde „Nu-, ik meende alleen inaar, dat je toch. niet zonder een enkele aanleiding zoo- vol vuur voor haar in de bres zou INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De kinderen 2ijn dol op hun oude kleertjes, wanneer z\j met. |V/;nK weer z.ijn vernieuwd En de behandeling is zoo eenvoudig! pV I tl K vpschi en verft i iegelijker-lpiji Mirkrijgbaat! in 24 kleuren, r o£,-LEV£.fl's* zeep nAArèCHAPp)j.vii#tt$lfr$ë& Fulrtkonlen. ttem Sunlight en Lux 1 adres momenteel geen aanleiding be staat en adviseert ook voor dit verzoek „voor kennisgeving aannemen". De postverbinding met Engeland. Door de Kamer te Nijmegen is een adres aan den minister van waterstaat gezonden, waarin gewezen wordt op de verslechtering van de postverbin ding met Engeland voor verschillende handelscentra uit 't binnenland, tenge volge van het sedert t Juni verdeelen der post over de Zeeland- en de Har- wich-lijn, en waarbij den minister in overweging gegeven wordt 'hef daar heen te leiden, dat, in afwachting van de oprichting van een zeepostkantoor op de booten der Harwichlijn, onmid dellijk maatregelen genomen worden, om deze vertraging te doen ophouden, hetzij door tijdelijke indienststelling van booten der maatschappij „Zeeland" op de route der Harwichlijn, hetzij door de postverbinding tusschen Ne derland en Engeland als voor 1 Juni te doen plaats hebben. De Kamer te Nijmegen verzocht aan die te Middelburg adhaesie te betuigen aan dit adres. De commissie voor post-, telegraaf- en telefoonzaken merkt naar aanleiding van dit adres op. dat het haar voor komt, dat de tegenwoordige regeling van het postvervoer met Engeland voor Middelburg en dit zal dan ook wie voor de Zeeuwsohe eilanden zoo zijn gedeeltelijk een verbetering, gedeel- zijn gesprongen. Ik hoop, dat ik geen oaangenaamheden van deze geschiede nis zal beleven. Deze broche is min stens het vijfvoudige waard en zoover re bestaat er dus geen gevaar. Maar het 'is de eerste keer in deze 30 jaar, dat ik een overtreding 'bega tegen de politie- voorschriften en wanneer de duivel de hand in het spel, had......" Het opnieuw rinkelen van de heldere winkelbel verhinderde hem, verdere 'beschouwingen te houden en de refe rendaris bleef alleen:. Wel ging hij weer •aan den arbeid, maar hoe hij zich ook ■geweid aandeed zijn gedachten bij zijn werk te houden, -de 'herinnering aan de smee'ken'de kinderlijke oogen en aan den dankbaren druk van de kleine, zachte hand, werkten zeer storend op zijn ijver. Vlug was de bewerkster van August Imtoergs eerste wetsovertreding onder de donkere poort door en langs de stille straal gesneld. Een paar honderd passen van het huis van den pand houder verwijderd' dook plotseling uit een donkeren hoek de gestalte van een grooten, elegant gekleeden man op, die 'daar schijnbaar op haar komst had gewacht. „Dat heeft verduiveld lang geduurd, Litli", zei hij, zijn stem voorzichtig dempend, hoewel rondom geen men- schelijk wezen te zien was, dat hen had kunnen beluisteren. „Ik hoop ten minste maar dat je het geld gekregen hebt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1