1000 500 iOO 25 CACHI Bezuinigen, No 213 UitgaveFirma F. V AH Dï VELDE Ir..Walstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND ROTTERDAM VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. —Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verliest p'ffe ^8 SBB van een hand, 8*^ SB ÜUU voet of oog. ion gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Na een korten tijd van schijnbaren voorspoed, welke feitelijk niet anders dan een reactie was op de 'groote ont- beringsjaren van den oorlog, verkeert de wereld in een veel langere periode van depressie, dan die schijnwelvaart geduurd heeft. Vandaar dat nauwelijks of zelfs nog niet .bekomen van de eco nomische instorting haar tijdens den strijd overvallen, de wereld :zich nog geenszins eenigermate heeft kunnen herstellen, of zij staat voor feiten en problemen grooter en moeilijker op te lossen dan de vraagstukken haar in en aanstonds na den oorlog gesteld. Onder den drang der omstandigheden zijn in alle landen de regeeringsuitgaven zoo aanzienlijk gestegen 'dat geen enkele begrooting meer sluit en de meeste budgetten honderden mililoenen, ja mWiarden tekort komen. Ook in het bedrijfsleven der volken is een dusda nige stijging van onkosten ingetreden, welke alleen in tijden van buitengewo nen voorspoed .mogelijk zou gehand haafd kunnen worden, maar in een tijd perk van malaise atlerwege, gelijk wij nu beleven, niet anders dan 't noodlot tig einde verhaasten moet. En tot over maat van ramp is ,ook in het particu liere leven der burgers een bestaans wijze ingevoerd, die reeds haar ernstige schaduwzijde .zou 'hebben in tijden van groote welVaart, nu ten eenenmale ten strengste veroordeeld moet worden. Dat het zoo niet gaan kan, wofdt reeds gefiiimen tijd overal ingezien en het wachtwoord is in alle landen „bezuini ging" geworden. De re,geeringen roe pen het luide uit, de mannen van zaken verkondigen het van de daken, in het particuliere leven der burgerij kan men het elk uur van den dag booren be zuinigen, bezuinigen Maar tusschen zeggen en doen ligt ,zoo dikwijls ook 'nier vaak een groote afstand. Al aanstonds stuit men op groote moeilijkheden, want over de geheele linie van het maatschappelijke leven is het gemakkelijker dwalingen, te be gaan dan tze te herstellen, vooral waar zulks gepaard gaat, gelijk hier het ge val moet zijn, met het nemen van dras tische maatregelen, waarbij soms ge heele categorieën van menschen be trokken zijn, voor wie het inkrimpen van de staatsuitgaven neerkomt op een vermindering van hun inkomsten. Ook valt he't moeilijk de staatsmachine zon der stoornissen, met minder brandstof haar functies naar behaoren te kunnen laten vervullen. Groote werken van openbaar nut voor 'het heden en de toekomst kunnen maar niet zoo zonder meer uitgesteld of afbesteld worden. Heel veel resultaat is van die regee- rings-bezuinigingen dan ook niet te ver wachten, al zal elk .millioen op de een of andere wijze uitgespaard, dubbel welkom zijn. Toch .moet men er met zooveel mogelijk te bezuinigen komen. Handel en industrie weet daarvan mee te spreken en metterdaad wordt alom in groot- en kleinbedrijf naar een ver mindering van uitgaven gestreefd.Toch ligt niet daar de oplossing van het moeilijke vraagstuk om de balans niet langer met een meer of minder grooten verliespost te moeten afsluiten. Wel zal deze laatste er wat kleiner door kunnen worden, maar de winsten zullen slechts bij verdubbelde energie, bij kundig be heer en d.e noodzakelijke hulp van een gunstiger conjunctuur, weder mogelijk zijn. Waar echter de grootste hulp en bijstand kan en moet gevonden wor den, dat is in een krachtig streven der burgerij om van het overtollige, het onnutte afstand te doen terwille van de groote en belangrijke 'zaak waar Het hier om gaat. Niet wat nuttig en, tioodig is, niet wat onze lichamelijke en geestelijke .krachten sterkt, niet wat ter gepaste veraangenaming van 'het dagefijksche leven dient, mag, noch ook behoeft in de termen te vallen van Het betrachten eener sterke en afdoen de bezuiniging. Op verkeerde wijze te bezuinigen is even nadeelig, zoo niet erger, dan er op onbezonnen wijze op los te leven. De staat, de maatschappij is, hoe ongerijmd het wellicht klinke, meer gebaat bij een verkwister, die zijn geld, zij het ook op dwaze wijze onder de menschen brengt, dan bij een gieri gaard, die zijn schatten in pot of kuil verstopt en er noch voor zich, noch voor iemand anders eenig nut van trekt. Wat evenwel van het meeste belang is, om aan een staat van zaken te ont komen, welke, zoo er geen gunstige keer komt, tot een noodwendige cata strofe zal doen geraken, dat is, dat men zich ontdoe van die ingeslopen en wel iswaar begrijpelijke, maar thans waar lijk verderfelijke luxe en weelde, welke men i.n schier alle standen niet alleen bij ons volk, imaar ook en in nog groo- tere mate elders aantreft, waarbij na tuurlijk die landen waar noodtoestan den heerschen, uitgesloten zijn. Waar de burgerij vaak de regeering er een verwijt van maakt dat zij niet genoeg te bezuinigen weet en haar van ver- ■kwisting beschuldigt, daar mag zij zelf niet achter blijven, moet zij zelfs het voorbeeld geven en zich ontdoen van een ingeslopen levenswijze, gewoonten en uitgaven, die ten eenenmale met den ernst dezer tijden niet strooken. Wan neer men alom in den lande .ziet, hoe het 'zoeken van genot en vermaak den, boventoon voert, hoe aanstekelijk het op duren voet leven vooral in de groote steden des lands nog eer toe dan, af neemt, daar zij men met het verwijten aan anderen van fouten, welke men zelf nog geenszins afgelegd heeft, spaarzaam,. Het bezoek van de Koningin aan de elf hoofdsteden. in aansluiting aan het bericht, dat de Koningin in 1923 na de .0,fficieele her denking van haar 25-jarig regeerings- jubileum de 'hoofdsteden der elf pro vinciën van ons lamd officieel bezoeken zal, verneemt het „Vad.", dat bij deze bezoeken aan de hoofdstede,n. de overi ge geméenten der onderscheidene pro vinciën desverlamgd in de gelegenheid zullen worden gesteld Hare Majesteit in de hoofdsteden te complimenteeren. De Noorsche reis der Koninklijke Familie. Koningin Wilhelm,ina en Prins Hen drik reisden gisterenmiddag per stoom schip van Kopenhagen naar Zweden af. Bij het afscheid was het Deensche ko ningspaar en de geheele Deensche ko ninklijke familie aanwezig, verder de ministers, de Nederlandschc en Zweed- sche gezanten en verdere hooge auto riteiten. Het afscheid verliep zeer hartelijk. Voor het bezoek van 'het Koninklijk echtpaar aan Stockholm, van 9 tot 12 September, is het volgende program ma vastgesteld Van Maiimö, waar 'het Koninklijk echtpaar heiden verwacht wordt, zal het ,per bij,zonderen koninklijken trein naar Stockholm vertrekken en, den 9en om 4 uur aankomen. De koning en de koningin van Zweden zullen in. het Centraal Station met de overige leden der Koninklijke familie hun gasten op wachten. Bovendien zullen aanwezig zijn de voorzitter van den ministerraad, 'de minister van landsverdediging, de chef van het militair huis des konings, de gouverneur van Stockholm, de commandant van de stad, de bevelheb ber van het vlo,ot-station te Stockholm, de voorzitter van den gemeenteraad, enz. Aan het station staat een eere compagnie met vaan'del en muziek op gesteld. Van he.t station wordt in open rijtuigen gereden naar het koninklijk paleis. In het eerste rijtuig, a la Dau- ni'on't bespannen, zullen plaats nemen koningin Wühelmina en koning Gustaaf en in het tweede koningin Victoria en prins Hendrik. De stoet zal voorafge gaan en gevolgd worden door detache menten van 'het eerste garde-regiment huzaren. Op 'het binnenhof van het paleis zullen grenadiers opgesteld zijn. In het groote appartement van de vertrekken der gasten zal. thee gediend worden e,n een koor van Zweedsche zangers zal op het binnenhof van het .paleis eenige liederen zingen ter eere van koningin Wilhelmina. Het middagmaal zal bij den koning en koningin worden gebruikt Den volgenden dag, Zondag, zullen de hertog en hertogin van Westgothen- lari'd een noenmaal in'het paleis aan bieden, waarna een watertocht over 't Malaraieer naar het kasteel van Drott- ninghokn zal worden gemaakt. De avond zal bij den kroonprins worden doorgebracht. Het verlofstractement voor Kamerleden. Bij de regieering is, naar de „Resb." verneemt, in voorbereiding een rege ling, hoiidende voorziening ten aanzien van het verlee.nen van wachtgeld of verlofstractement aan bezoldigde landsdienaren die 'het lidmaatschap van een der beide Kamers der Staten-Gene- raal waarnemen. Deze nieuwe regeling beoogt een aanmerkelijke bezuiniging en bepaalt, dat het verlofstractement of wachtgeld regeling niet meer mag bedragen dan ilret verschil tusschen het genoten sala ris en de schadeloosstelling als Kamer lid. De Tweede Kamerleden, wier tracte- ment op den dag van hun verkiezing minder was dan ƒ5000, ontvangen na de afkondiging der nieuwe grondwets herziening geen wachtgeld of verlofs tractement meer, terwijl zij, die toen ƒ6000 verdienden, thans slechts ƒ1000 aan wachtgeld of verlofstractement ontvangen. Verder wordt voor de leden der Eerste Kamer bepaald, dat hun ver lofstractement of wachtgeldregeling 'hoogstens de helft mag zijn van hun laatst genoten salaris. Deze nieuwe regeling moet in ver band staan met een gesloten compro mis ten aanzien van de aanvaarding van het nieuwe artikel 89a, le lid der Grondwet, waarin de schadeloosstel ling der Tweede Kamerleden wordt ge bracht van ƒ3000 op ƒ5000. Indien deze nieuwe regeling tot stand .lconit is aanvaarding van het nieuwe grond- wets-artikel zoo gbed ais zeker. Onze bevolking de zeven millioen overschreden. Het bevolkingscijfer van Nederland bedroeg op 1 Juni 7.002.697 zielen te gen 6.879.129 een jaar te voren, geven de een vermeendering met 123.568 zie len in een jaar tijds of 1.80 percent, meldt het „Centrum". De bevolking heeft daarmede de 7 millioen overschre den, en is sedert ulto. 1911, dus in 10(4 jaar met een mdl'lioen zielen toegeno men. Het Middenstandscongres. Betreffende de behandeling op het Atiddenstandscongres te Zwofie van het praeadvies van den heer Koopmei- ners over het marktwezen, dient nog te worden vermeld, dat op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, deze 'kwestie aan de Kamers van Koophan del voor te leggen. De afd. Den Haag heeft haar conclusies daarop ingetrok ken. De heer Liebald uit Brunswij'k voer de nog het woord over de positie van den middenstand, Hij constateerde, dat de Hollandsclie middenstand onder de zelfde moeilijkheden lijdt als de Duit- sche. Op den Duitschen middenstand heeft de Hollandsche zijn credietbann voor een belangrijke zaak omdat de eredietvraag een voorname vraag is voor den middenstand. Spreker soliet- ste den toestand tusschen kapitaal en arbeid. Wanneer de middenstand zich niet handhaven kan, wordt de weg voor het bolsjewisme geopend. Alleen door den middenstand kan de mensch tot verantwoordelijkheid en plichtsbetrach ting gebracht worden. Spreker uitte den wensch, dat de Ne- 'derlandsche Middenstandsbond de lei ding van den Europeeschen midden stand op zich zal nemen en hij verzocht het congres het bestuur op te dragen 'de voorbereidingen te treffen voor een internationaal congres in Den Haag. (Luid applaus). 'De voorzitter meende, dat ons land als vanzelf is aangewezen om de ver broken internationale banden weer te hechten. Spreker vroeg de machtiging der vergadering om een internationaal congres voor te bereiden. (Applaus). Bij de discussie over het praeadvies van den heer Koppius in zake vliegende winkels, sprak de heer De Booy (Den Haag) den wensch uit, dat de conclu sies van imr. Koppius niet zouden wor den aangenomen. Op voorstel van den voorzitter werd in plaats van deze conclusies de vol gende motie aanvaard 'De vergadering, gehoord de discus sies en replieken, draagt het hoofdbe stuur van den Middenstandsbond op, in overleg met belanghebbende organisa ties, besprekingen te voeren, die leiden 'kunnen tot het wegnemen van het euvel de vliegende winkel. Hierna werd het congres gesloten. Het tekort op onze spoorwegen. In het mieuwe nummer van „Econo- 'misch-Statistische Berichten" begint <de heer Van Braambeek van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel een polemiek tegen .de be schouwingen van jhr. Van Kretschmar van Veen in zake het tekort 'der spoor wegen. Zooals imen weet, werd in 'die beschouwingen geconcludeerd, dat verlaging der loonen, die de grootste post van het spoorwegbudget vormen, onvermijdelijk zal zijn ter delging van het bestaande deficit. De heer Van Braambeek meent, 'dat de h'eer Van Kretschmar ten onrechte de loonen van ',r spoorwegpersoneel heeft vergeleken met die in het particuliere bedrijf, of liever met die van sommige particuliere bedrijven in ongunstige streken en on gunstige tijden. In aanmerking had moeten worden genotnen, dat bij de1 wet aan het spoorwegpersoneel het stakingsrecht ontnomen is, zoodat de loonen er niet ais in het vrije bedrijf geregeld met. de conjunctuur dalen, doch ook stijgen kunnen. .De tegen woordige loonen zijn tot stand geko men .na zeer nauwkeurige bestudeering van en .vergelijking met de loonen en andere arbeidsvoorwaarden van het verdere overheidspersoneel, en de loon- raad heeft er zich mede vereenigd, en zelfs geadviseerd, .nog iets verder te gaan. Niemand zal toch. .kunnen verde digen, dat de maatregel inzake de loo nen van het spoorwegpersoneel slechts toepassing mag vinden, indien .zij in 't nadeel van dit .personeel is. Bovendien heeft de heer Van Kretschmar buiten beschouwing gelaten, dat tegenover de voordeelen, die het spoorwegpersoneel ten opzichte van het particuliere bedrijf bezit, ook groote nadeelen staan, ten aanzien van nachtdienst, Zondags dienst, kans op overplaatsing etc. Te genover de opmerking dat door de in gevoerde regeling der dienst- en rust tijden, het personeel in twee jaar tijds met 8200 iman is toegenomen, stelt de heer Van Braambeek de vraag, of de vroegere regeling zeer slecht is ge weest Thans is de diensttijd zoodanig ■geregeld!, dat in. twee achtereenvolgen de iweken vie.r maal (voor het locomo- tiefpersonee'H. of twee maal (voor het treinpersoneel), een diensttijd tot veer tien uur mag worden doorgevoerd. De overige (diensttijden mogen niet langer dan, 12 uur zijn. Totaal in twee weken mag het loco motief-personeel 108, het treinperso neel 114 uur dienst doen. Rusttijden op de standplaats genoten van minstens (4 uur tusschen 9 uur v.m. en 9 uur nm. tellen niet als dienst mee. En dan kan. de minister van water staat nog ontheffingen verkenen voor deze diensttijdbegrenzing en verleent hij ontheffing, zoodat ze nog worden verlengd. Voor andere groepen van personeel is deze regeling op en'kelë groepen na volstrekt niet gunstiger. Moeten nu deze bepalingen nog worden verruimd, dan ware langs een voudiger weg hetzelfde te bereiken door de regeling der dienst- en rusttij den in te trekken. BEURSBESCHOUWINGEN. De Mexicaansche schuldregeling. Er is aan de Amsterdamsche beurs den laatsten tijd weer wat meer te doen geweest in Mexicanen, waarvan ten on zent staatsleeningen, gemeenteleenin- gen, hypotlheekbankpandbrieven en spoorwegleeningen genoteerd zijn. Met die Mexicanen is het, 'zooals mi en weet een lange lijdensgeschiedenis geweest, nadat begin 1914 werd medegedeeld dat de rentebetaling op de binnenland- sche en buitenlandsche schuld geduren de zes maanden zou worden „opge schort". Nu reeds een paar jaar heeft men de houders van Mexicaansche waarden af en toe blij gemaakt met be richten over een hervatting van de ren tebetaling en een definitieve schuldre geling en doorgaans liepen er weer een paar argelooze speculanten in den op- gezetten val de koersen gingen enkele procenten naar boven, het bericht bleek „voorbarig", een canard of iets derge lijks te zijn, men had zich dus blij ge maakt met „een doode musch" en de koersen gingen weer omlaag. Maar toch was er bij alle beursmensehen een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VOOR UW Voorkomt en geneest elke HUIDZIEKTE 1 Behoedt uw hond Voor BESMETTING f Doodtonrein.be\/ordert óeffAARGROEf f Geneest de hardnekkigste SCHURFT j PER Fl/\COnyï.65. bij üW drogist of apotheker Gen-- Agents» 62. Henegouwer plein. onverwoestbaar geloof aan het redres vam Mexicaansche waarden. Men wist dat dit land, met een betrekkelijk kleine schuld over zeer rijke hulpbronnen be schikte en dat vooral sedert de laatste jaren de petroleum er als het ware uit 'den grond gestampt werd. Ook dat de regeering buitenlandsche hulp behoefde voor de regeling van 's lands financiën, zoowel als voor de exploitatie van de oliehoudende terreinen. Zoo bleef de hoop op een schuldregeling levendig en hield men, om In de taal van den dag te spreken, den moed er maar in. Het geduld schijnt nu den eindelijk te zullen worden beloond. Eenigen tijd geleden werden voorloopige mededee- lingen gedaan inzake de overeenkomst, welke er op 16 Juni 1922 tusschen de commissie voor de Mexicaansche staatsfondsen (waarin namens de Hol landsche houders de heer C. E. ter Meu ten zitting heeft) en den minister van financiën der Vereenigd,e Staten van Mexico is tot stand, gekomen. Deze overeenkomst moet nu worden gerati ficeerd door de Mexicaansche regee ring en goedgekeurd door de verschil lende comité's van fondsenhouders, in verband waarmede de commissie dezer ■dagen een circulaire iheeft uitgegeven, waarin zij de details van het plan na der omschrijft. Zij vermeldt daarbij dat het Duitsche comité van bankiers het plan reeds heeft goedgekeurd. Wij meenen idat het ook voor onze lezers van belang kan zijn nadere bi- zondenheden omtrent die schuldregeling te vernemen en zullen die daarom be knopt trachten weer te geven. Tot goed begrip van het belang dat ons publiek bij die Mexicaansche schuldregeling heeft, beginnen we met een opsomming van de leeningen, welke hier genoteerd worden. Daarachter hebben we ge plaatst iiet percentage, dat aan rente achterstallig is met de vermelding op welke wijze die achterstand zal wonden voldaan. Ten onzent zijn de volgende Mexi caansche fondsen bekend Staatsfondsen (Achterst, rente 1 Jan. 1923) 5 ,7 aflosbare zilverleening 1- 5e serie 46(4 niet geregeld 5 7 be lastingvrije goudleening 1899 45 7 100 in cert. A 4 7 idem 1904 28 7 35 7 in cert. A, 65 in id. B 3 7 obligaties binnenlandsche schuld 27 7 100 7 in cert. B 6 7 10-jarige schatkistbiljetten 1913 51 7 100 7 in cert. A. Gegarandeerde fondsen (Achterst, rente 1 jan. 1923) 5 Staat Sinaloa 45 7 35 in cert. A, 65 7 in cert. B 5 7 Tamaulipas 1903 45 7 als voren 5 7 Vera Cruz 1902 45 7 als voren 4(4 Mex. Voorschotbank 41 (4 7 ais vo ren. Spoorwegfondsen (Achterst, rente 1 Jan. 1923) 4(4 le Hyp. Goudoblig. Nat. Railroad 1926 40(4 7 35 in eert. A, 65 7 in cert. B 4 7 le Gecons. idem 1951 36 als voren le pref. aandeelen Nat. Railways, 2e pref. aandeelen idem, 6 7 2-jarige notes idem 1915 54 als voren 4(5 7 priorlien Otolig. idem 1957 40(4 7 als voren 4(4 7 priorlien Oblig. Mexican Intern. 1947 393/8 7 als voren. Ten opzichte van de hierboven ge noemde obligaties de aandeelen blij ven uiteraard buiten beschouwing is bepaald dat op 1 Januari 1923 de ren tebetaling zal worden 'hervat en wel voor het jaar 1923 gedeltelijk in geld naar een schaal, varieerende van 50 tot 100 7 op de buitenlandsche leeningen voor een bedrag van 25 voor de bin- nenlandsche leenin.g voor een bedrag van 50 7 op de obligaties der verschil lende staten door de Mexicaansche re geering gegarandeerd en in het alge meen van 50 7 tot 65 7 op de spoorweg leeningen. Na 1923 worden de betalin gen in geld, voorzoover zij niet tot 100

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1