R VL1SS1NGSCHE COURANT 500 100 25 E BODE I iOOO DONDERDAG I. No. 69 No 311 in. IV biedingen anwagenv aalschüjipii m aart Firma F. VU DE VELGE Ir Jalstraai 58, ïliségen. Te!. Intarc. 18. Postrekening 88281. Versshiint dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. CiEMEENTEBESTUUR EEDIllJSTON Voor eer en recht BINNENLAND I R S E N, I September, d"s licieel) len. popen. Londen ƒ11,46 —f O.2V/2 Brus- Parijs 20.29 Ponden 11.43V, J 0.30 Belgische iFransche Francs LISSINGEN. |m. n.m. 1.55 3.03 1.27 3.33 1-58 4.07 Vrijdag 8 '-Theater I werk in 6 eren mogen (werkt voor alles wat t>it doet is ortreffelijke blijde her- lagandafiim van het ■eeraiging juli. Igd de vol- peieeniging phaamsont- van Mid- LMediobur- 14 Sept. [IGHAMi. contróle l'gbaar bij Tlissiagen. der Witte pers, Klooster 'arrée. "UURWIJN Isch 1.70. Ivoor Zeeland ;s, Middelburg Vlissingen c. Bellamypark. e b. z. a. als ht, v. g. g. v. A. Z., Bureau :1b. - Rotterdam, gen plaatsen. passagiers; en vee. T. HM v.m. nnr 8 8 y, Rmr. y.ie. uur 9 9 bekomen Tranap. en Exp. G. VOS, Tel. NHOORN, Tel. 153. 'ERHOUT, Tel. 282 ITEflFHEK, Tel. 101 ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederenregel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel Deabonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood i door een ongeluk. gulden bij verlies 4 van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. LOTING VOQB? DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1923 voor deze gemeente zal plaats hebben te Vlissingen in het Militair Hospitaal (Ko renstraat) op Maandag den 25 September 1922, des voormiddags te 9 uur, voor hen, wier namen beginnen met de letters A tot en met M te "1 uur 30 min. de overigen. Wie aan de loting deelnemen. Aan de Toting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzon dering van hen, omtrent wie vóór den "dag van aanvang der' loting blijkt, dat zij a. bij onherroepelijk geworden uit spraak voorgoed ongeschikt verklaard of uitgesloten zijn b. zijn overleden c. hebben opgehouden Nederlander te ■wezen en ook geen ingezetene zijn d. als met-Nederlander hebben opgehou den ingezetene 'fe zijn e. als ingezetene, niet-Nederlander, be- hooren tot een Staat, waar de Nederlan ders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht hét'beginsel van wederkeerig- heid is aangenomen f. terecht Tn een andere gemeente zijn in geschreven. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aan gegeven plaatse aanwezig te zijn. "Wijze van loting. De loting geséhiedt ten overstaan van een districtscommandant. De ingeschreve nen worden in de volgorde van het alpha- betische register afgeroepen, ten einde zélf een nummer te trékken. Blijkt niet, dat de afgeroepen ingeschrevene aanwezig is, bi is deze buiten staat of onwillig een num mer te trekken, dan wordt de wettige ver tegenwoordiger opgeroepen. Blijkt niet, dat •deze aanwezig is of'is deze buiten staat of onwillig -een nummer'te trekken, of acht de districtscommandant het niet aannemelijk, flat de verschijnende persoon de opgeroe- pene is, dan geschiedt' het trekken door den burgemeester, het 'lid van den gemeente raad of den ambtenaar der gemeente, bij de loting tegenwoordig. Het lotingsbiFjet wordt alsdan bewaard ter secretarie van de gemeente, voor welke geloot werd. Aldaar kan de lotéling het "biljet "binnen drie maan den na de trekking afhalen of doen afhalen. Bezwaren tegen de loting. Door belanghebbende lotelingen of door .un wettigen vertegenwoordiger kunnen 'egen de wijze, waarop de loting is ge schied, bezwaren worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin. Het be zwaarschrift kan op ongezegeld papier wor den gesteld, doch moet, met redenen om kleed en onderteekend, Üintien tien dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting is afgeloopen, tegen bewijs van ontvangst worden ingeleverd bij den 'burgemeester. Van de uitspraak van den Commissaris der Koningin zal een afschrift ter gemeente secretarie gedurende tien dagen ter inzage worden gelegd, waarvan openbare kennis geving zal geschieden. Het ter inzage leg gen van dat afschrift zal tevens bij per soonlijke'kennisgeving worden bekend ge maakt aan hen, die de bezwaren inbrach- »en. Bezwaren, niet ingericht of niet «gele- Roman van O. ELSTER. 45) 0-p een zo-nnigen herfstdag keerden Fritz en zijn jonge vrouw terug van de huwelijksreis, die zij in Tirol en Italië hadden gemaakt, terug naar Neuhof. De barones had wel voorgeslagen aan het jonge paar, om op Hamibach te komen wonen, terwijl Neuhof door den be stuurder, dien Fritz had' aangesteld, kon 'worden beheerd, maar Friz sloeg dit vriendelijk aanbod af, hij wilde op eigen grond wonen en werken. Het ■scheen hem toch, dat hij Neuhof niet door geld had gekocht, maar had ver worven door zwaren strijd. En Erika was het met hem eens. Op het perron van de hoofdstad van 'hun district, waar de trein meerdere Jninutlen oponthoud had, stonden ver scheidene officieren in parade-uniform. Fdte herkende den. districts-comman dant, diens adjudant en verscheidene 'reserve-officieren, waaronder Lengner, die daar in een fonkelnieuwe uniform Stond Wat doen die heeren hier? vroeg "ifz. Waarschijnlijk wachten zij een of andere autoriteit. Hij boog zich uit het portierraampje. Majoor von Walden trad met de andere officieren op hem toe. Fritz sprong fluks de coupé uit verd op de hiervoren aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Vlissingen, 5 September 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het Koninklijk bezoek aan Denemarken. Oimtrent het bezoek van het Konink lijk echtpaar aan Kopenhagen meldt het .Holt. Nieuwsbureau mag, dat de Konin- .gin ide rede van den opperburgemees ter heeft beantwoord met een toespraak -in het Fransch. Hierna s'telde de koning van Dene- n anken de leden van zijn ministerie voor aan het vorstelijk techtpaar. Daarna werd uitgereden om een be zoek te brengen aan het slot Rosen borg en Ihet daarin gevestigde museum van historische schatten, waarbij zeer veel, dat in het bijzonder voor Neder land van 'belang is. Kleine draagspeldjes, de Nederland- sche vlag voorstetiend (venrnoedelijk herinneringen aan voetbalwedstrijden) .ziet men overal dragen. Het nieuwsagentschap Ritzau .meldt nog uit Kopenhagen Aan het galadiner op It paleis Am-al- tenborg zaten met de Nederlandsche gasten aan de heele koninklijke fami- 4ie, de Nederlandsche minister van bui- tcnlandsche zaken, het Nederlandsche gezantschap, de miniistersten een aantal andere booge burgerlijke en militaire .autoriteiten. Koning Ohristiaan geleidde Koningin 'Wdthetmina ter tafel en Koningin Alexandra werd door Prins Hendrik ter tafel geleid. De koning bieldi tijdens- 'het diner in het Fransch éde volgende rede Mevrouw, Bij de wanme ontvangst, .die de hoefd-stad van Denemarken Uwe Ma jesteit bereid heeft, voegen de Konin gin en ik gaarne .onzen innjgsten dank voor het hartelijk bezoek, dat uwe ma jesteit ons wel heeft «Killen brengen. Wij .stellen hef op .prijs ter zéiifdier tijd uiting te geven aan onze dankbaarheid voorde vriendeJij-keigastvrijbeid die ons door Uiwe Majesteit is betoond tijdens ons kfzoek aan Nederland. Tajsrijk zijn de bladzijden in de ges<3viedenis van Denemarken, waarop-de naam.van Hol land geschreven .staat door .daden van vriendschap, niet slechts bij de- gebeur- teoisseF. die ons .nationale tewen betrof fen, maar ook in .de talrijke uitingen van samenwerking ter ontwikkeling van de economische betrekkingen tusschen onze landen door handel en scheep vaart. Juist heeft nog .de fraaie Neder landsche tentoonstelling in Kopenha gen ons het bewijs .gegeven van de grooiv besphavingsoniwt'klbeling en den geest van initiatief van .de Nedeifla-isd- sehe natie, .van de uitgestrektheid en de belangrijkheid van de Jamden, {Se ver- eenigd zijn onder de regeering vast Uwe Majesteit Veroorloof ons, meneer Born, sprak de majoor, u en uw ech-tgeneote bij den terugkeer in het vaderland uit naam van al de officieren van mijn district te begroeten... Majoor deze verrassing... Het moest ook een verrassm'ig zijn, meneer Born, 'ging de majoor lachend voort. Tevens deel ik u mede, dat u op mijn voorspraak tot officier is benoemd geen enkele stem was er tegen en uw officieele benoeming zal weldra 'volgen. Ik feliciteer u, mijn waande. Hij reikte Fritz de hand, die deze diep bewogen drukte. En stel ons nu aan uw echtge- noote voor... De adjudant reiktte Erika namens het officierskorps een prachtig bouquet over, dat Erika, Mij verast, in ontvangst nam. Vroolijk babbelden zij voorts met de officieren, die zij den volgenden Zondag op Neuhof noodigkfen. AHen waren verrukt over haar jeug dige, knappe verschijning en beloofden te .komen. Toen. de conducteur tot instappen maande en Fritz reeds op de treeplank ston'd, voelde hij zich van achteren vast gehouden. Hij wendde zich om en zag het verlegen gelaat van Lengner. A'dieu Lengner tot ziens... Tot ziens, Bprn ik wilde je nog zeggen, dat ik een groote ezel ben geweest toen... Al goed lachte Fritz, Wij denk-p- daar niet meer over. mt Het is dan ook voor ons een zeer bijzonder genoegen, de Koningin der Nederlanden Ifcier te kunnen begroeten en jegens Uwe Majesteit de hoop uit te spreken, dat zich in de toekomst nog zullen vermeenderen en verstevigen de hartelijke 'betrekkingen, die sinds eeuwen op zoo gelukkige wijEe Dene marken en IJsland met Nederland ver- bin-den,Uwe Majesteit nogmaals namens de Koningin en (mijzelf hartelijk dar te nd voor 't bezoelk van Uwe Majesteit, .cat de Koningin en ik evenals het Deen- s-che volk zoozeer op prijs stellen, hef ik mijn $las o.p op de gezondheid van Uwe Majesteit, van den Prins der Neder landen en de koninklijke familie, en ik drink op het welzijn en 'het geluk van. Neiteifeisd en het Nederlandschevolk. Het antwoord van onze Koningin hebben we reeds in het vorig nummer opgenomen. De Koning van Denemarken heeft aap Koningin Wilhelmïna de onder- schtidingsteekenen vergerd van de Oli fantsorde, 'die Koningin heeft aan kroonprins Frederik en prins Kruid het grootkruis van de orde van den Neder- la-nd-schen Leeaw verleend. Koning Qhiiisfiaan beeft aan minister Van Kar- ifebeek Ihet grootkruis der Danébrogs- orde en der IJslandsche orde van den Valk geschonken- De kabinetscrisis. De redacteur van „de Maasbodie" meldt, dat verschillende teekenen er op wijzen dat idle oplossing van de kabi netscrisis niet deze week, doch eerst de volgende week te verwachten is. Pensionneering van poütie-personeeL De bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg in zaken, rakende de politie-ambtenaren, heeft zich An een te 's-Gravenihagè gehouden vergadering uitgesproken vóö<r de mogelijkheid van pensionneering «op 55-jaTigen leeftijd voor alle poli+ie-perso-neel, voor zoover niet izuiver administratief. De commis sie was van oordeel, dat ook voor de marechaussee, die ook tot de rijkspoli tie behoort, deze regeling moet gelden. NederL Bond van Gemeenteambtenaren. Dinsdagavond is te Deventer aange vangen het jaanlijksch congres van den Nederlandschen Bond van gemeente ambtenaren, met een officieele ont vangst der talrijke congressisten door het gemeentebestuur ten stadhuize. Daar werden de bondsleden en hun dames verwelkomd door den heer J. E. Klaucke, voorzitter der afdeeling Over- ijsel van den bond en secretaris der gemeente Steenwijk. Namens 't 'hoofd bestuur sprak de heer H. Th. Klein, van 's-Gravenhage. De burgemeester van Deventer, j'hr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga, die met drie der wethouders de congressisten ontving, sprak de bondsleden hartelijk toe. Hij herinnerde aan de taak, die de .bond zich heeft gesteld en het belang, dat de gemeentebesturen hebben bij een Hij stapte .in en de conducteur sloot de deur. Op militaire wijze -groetend, de brave majoor aan de spits, stonden de officie ren daar en riepen 'het jeugdige echt paar een vrooiijk „tot weerziens" toe, toen de trein zich in 'beweging stelde. Dat was heel aardig van hen, zei Erika, haar plaats naast Fritz weer innemend. Het was een aardige ontvangst in 't vaderland, antwoordde Frifc bewo gen. Wij danken deze aan den, majoor. tk ben nieuwsgierig of ze ons op Neuhof ook feestelijk zullen ontvangen, zeide "Erika. Haar verwachting zou niet bedrogen worden. Neuhof was feestelijk versierd, alle bedienden stonden onder aanvoe ring van' den bestuurder op den hof, jonge meisjes overhandigden bloemen en een luid hoera weerklonk. Ook de oude rentmeester Grupe was aanwezig en begroette het jonge paar. Met tranen in de oogen reikte hij 'Erika de hand. Wanneer wij allen op u hadden gebouwd, mevrouw, sprak hij met be wogen stem, dan zou alles anders zijn geloo-pen en menige izorg -ware ons dan bespaard gebleven. Ik hoop, dat alles nog wel terecht zal komen, antwoordde Erika vriende lijk troostend. Hoe gaat het uw vrouw, en Tina Mijn vrouw laat u hartelijk groe ten. Tina is bij familie in Mecklenburg. Als u haar schrijft, doe haar dan kortps ambtenaren, .die ten volle zijn ber ekend 'voor hum taak, wat tegelijker tijd! voor de ambtenaren zelf van de grootste Ijeteekenis is. De bond streeft zoiowel naar Ihet opvoeren van de 'ken- nhs der ambtenaren als naar het ver- li oogen van 'hun levenspeil, hij waakt voor de materéele -en ideëele belangen ■der ambtenaren, en wel met goed ge volg, wat spreker zeer toejuichte. Spr. wenschte 'het congres toe, dat het er in ■zou slagen zijn programma tot voldoe ning der bo-ndsieden af te weTken en noodigde alen out het stadhuis te be zichtigen. Een lijfrente voor Louis Bouwmeester. Naar „Ihet Vad." verneemt, heeft de Rotterdamsche Handels- en Landbouw- 'bank bij de tofste trekking als extra- premie 40 wekelfjksche lijfrente aan Louis Bouwmeester toegekend. Hét blad vernam verder, dat J. C. de Vos een paar -weken geleden met een dergelijk geschenk werd verrast. Een vloekverbod. De gemeenteraad te Aalsmeer heeft met 6 tegen 5 stemmen (rechts tegen links) besloten in de poritie-verorde- nmg een veiiodsbepaling op te nemen, waarin op straffe van boëte en hechte nis veiiboden wordt den naam Gods vloekende in het openbaar te gebruiken ol in het openbaar onzedelijke taal te bezigen. Trouwplannen van den ex-keizer. De Berlijmsche correspondent van ,,'dc Tel." meldt Van het .bericht, .dat de vorige week verscheen o-vier de a.s. verloving van den voormaligen Duitschen keizer, wordt thans .ook in de Duitsche pers melding gemaakt. De dame waarmede de ex-keizer zich zou hebben verloofd, zou zijn prinses Hermine zu Carolath- Beutfeen, -een geboren prinses Reuss oudere linie. Het bericht komt thans voor in de „Lokal Amzeiger", die het aan de „international News Service", .een Aimerikaanseh nieuws-agentschap, •ontleent. De „Lokal Anzeiger" meukt (hierbij op, dat het blad in goed inge lichte kringen te Berlijn heeft verno- .men, dat de -waarsdujinJijkheid van dit liericht niet onmogelijk wondt geacht, dlaar men ten huize Door-n slechts zeer z wakke démentis -daarover heeft ont- v.angen. Prinses Hermine is de weduwe van prins Jiofeann Geor-g zu Carolath Bauthen, die tijdens den oorlog is ge starven. Tij is 36 jaar oud en heeft vijf kinderen van '8 tot 14 jaar:. \7oortgezette praktijken met Kronen- biljetten. In ons rausntner van 9 Augustus na men wij een artikel over uit het „Finan cieel .Nieuws- en Uitlotingsblad" over „msrifawaardige praktijken met kronen- en jnarkenbiljetten." Het bovengenoemde financieele blad is iis de gelegenheid nadere toelichtin gen te géven, idie een nog scheller licht üe groeten van me. Grupe 'dankte stom bij kon niet meer spreken1, de herinnering aan den smaad, die de dwaasheid van zijn ro mantisch aangelegde dochter over hem had gebracht, verstikte zijn woorden. Zwijgend geleidde hij «liet jonge paar naar het heerenhuis, waar de barones en miss Bayley hen allerhartelijkst op de stoep begroetten. Toen men 's -middags koffie dronk op de veranda, kwam een bediende haastig aansnellen' en meldde, dat er juist een vierspannige équipage voor reed. Een vierspan vroeg Fritz ver baasd. Het zal zijne .excellentie graaf Hennersdorf zijn... Fritz snelde heen. Werkelijk, daar stonden de vier schimmels van den graaf voor zijn deur er, de lakei hielp het echtpaar uitstap pen. Excellentie, welk een verrassing... Graaf Hennersdorf stak Frita glim lachend de hand toe. Wij hoorden, dat u en uw vrouw waart terug gekomen van de reis, waarde heer Born en nu wilden wij ons -het genoegen piet ontzeggen, u ais de eerste te komen begroeten. Fritz kon, van dankbare verrassing geen woo-rden vinden. Nu graaf Hen nersdorf met zijn echtgenoote hem een bezoek waardig keurden, was hun po sitie verzekerd. Het was een genoeglijke middag, dien imen op Neuhof dien dag door- werpen op deze praktijken en die de redactie nopen nog dringender de waarschuwing te lat-en hooren „Men zij op zijn hoede". Een der lezers zendt haar een „zoo genaamd" contract met begeleidend schrijven van een zekeren heer J. Tibbe, Kleverparkweg 53 te Haarlem, ter in zage. Het begeleidende schrijven tracht de bezitters van 'kronen, want dit geval behandelt speciaal de omruiling van kronenbiïljetten, zoo angs-tig mogelijk te stemmen ten opzichte van de toe komst van deze biljetten (o.i. behoeft men voor de toekomst .dezer biljetten in 't geheel niet beangst te zijn want de traarde is toch reeds zóó gering,.dat hei bijna niet erger kan) en verder wordt elke aankoop van andere Oosten,-ijk- sche effecten afgeraden. Als universeel heilmiddel wordt aan geraden het deelnemen bij trekkingen van premiieobligaties van 4 pet. Oosten- rijksche Staatsloten. Let -wel, er is hier geen sprake van eei: aankoop voor de gestorte kronen van dergelijke obligaties, doch alleen van het laten deelnemen voor één of twee keer aan de trekkingen, welke geregeld tweemaal per jaar plaats vin- <der. Als lokaas wordt een hoofripremie van S3 mïllioen kronen voorgespiegeld Wij behoeven niet te zegge-n hoe wei- mig voordeefig de voorgestelde trans actie voor den fcronenbezitter is. Hier tei beurze worden deze 4 pet. Oosten- rijksclie Staatsloten als absoluut waar deloos -beschouwd in de Oostenrijk- schc bladen konden wij geen noteer-ing van dit fonds vinden. Niettegenstaande de zeer geringe waarde dezer papieren zou: er toch iets ten gunste van een dcrgelijken aankoop kunnen worden aangevoerd. Wat nu echter wordt voor gesteld, nl. het betalen van de volle waande der stukken voor slechts eens of tweemaal deelnemen (1 Sept en 1 Maart hebben zulke -trekkin-gen plaats) ?a.n deze trekkingen, onder voorwaarde, dat indien de opgegeven nummers niet uitloten, d'e 'kooper al zijn geld kwijt is,- is, absoluut af te raden -en voor d-en kronenbezitter hoogst nadeelig. Immers hij zou voor ongeveer hetzelfde bedrag, waarvoor hij n u een één- of tweemali ge ti.ekkingskans koopt, de stukken zelf kunnen koopen, en dan behalve het ontvangen van de 4 -pet. jaarlijksche rente, ook in de toekomst alle trekkin gen medemaken als eigenaar der stuk ken. De geheele opzet van deze transactie koirit feitelijk hierop neer, dat de heer T., aangenomen dat hij voor de ontvan gen kronen ook werkelijk de Ooste-n- rijksche Staatsloten aankoopt, eigenaar der stukken word't en zijn slachtoffer, net wiens geld hij den eventueelen aan koop verrichtte, slechts één of twee tiekkingskansen afstaat. De bedragen in Ned. courant, waar over de kwestie loopt, zijn slechts onbe- bracht. De gravin was uiterst vriende lijk en voorkomend en ook de graaf was in -de beste luim. De barones was zeer trotsch op de onderscheiding, die lh-aar dochter en haar schoonzoon ten deel viel en Eri- ka's lief gezichtje gloeide van blijd schap en genoegdoening over Fritz' eerherstel. Spoedig was het -bericht van het be zoek op Neuhof van he-t grafelijk echt paar algemeen verspreid en reeds den volgenden Zondag hield een lange rij van équipages voor het eenvoudige neerenihiuis stil. Het was één vriendelijkheid en be- leefheid. Toen de 'bezoekers 'waren heenge gaan, wierp Erika zich lachend in de armen van haar man en zeide Wij zul en vergeten, wat zij vroe ger over ons gezegd en gedacht heb ben, Fritz, en vriendschap met hen sluiten. De wereld- is nu eenmaal zoo... J'j. antwoordde hij, de wereld is niet altijd zoo als wij haar weJ wensch- fen. Doch ik heb een wereld', zooals geen -en die ik niet anders wensch dat ben jij en ons thuis. Ja, zoo is het, hier, op ons Neu hof, zullen wij gedukkig zijn, de strijd is gestreden, de zon des vredes schijne thans over onze wereld EINDE.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1