IS J E WOENSDAG 6 SEPTEMBER raldelis tan biedingen staanvragen, LOOPJONGEN ntschap. J Agentschap kenmeSd stbode istbode stoomvaart 0EMEENTEBESTUUR Voor eer en recht CACHI No aiO „koersen. Iheden, 5 September, des Lr (niet officieel) pil-koersen, en verkoopen. i—2.57 Londen 11 45 0.171/4—f 0.181/4 Brus- 8.90 Parijs 19.92'/,— |/0.00'/2—fO-OO'/j. 1 inkpapier. 1 If 2.57 Ponden 11.43— fen ƒ0.22—ƒ0.25 Belgi- £1/218.92'/2 Fransche 20.02Kronen (af®. W0%- ïtrTc h t. tterstand 774.8 te Karlstad terstand 751.0 te Seydis- den avond van 6 ■tot matige Noord-Ooste- I wind. Meest nevelig tot ■oog weer. Zelfde tempe- TE VLISSINGEN. nber v.m. n.m |V.M. 2.23 231 2.55 3.03 3-27 3.33 Proefflacon 60 cent. Ilamypark 37. idsche Kaas Volvet ent per 5 ons. J. G. H. Dommisse i Ilamypark 46. AdresC. PAPE- luwendijk. O )E THEEFIRMA biedt 1 DAMES v. besch. st. ij die reeds als thee- werkz. 7>j"> seiréven no. 3826, Adv.-Bur. TE Co., Den Haag. ;evraagd voor klein I :en bekwame ernstige] Brieven te richten I iaat 92, B r u s s e 1. h aan VERKVROUW.I letter M., Bureau I |irant". puw vraagt netle S C H E N. gerest raat 39 D, West ERBER, Badhuissli. 2n te melden 's avonds bber een flinke voor dag en nachf. SANDERSE, Fruit- eine Markt 11, Vlis- [oor de morgenuren, reau „Vliss. Courant" Middelb. - Rotterdam ngelegen plaatsen, VAN PASSAGIERS EREN EN VEE. 7. Kidd 7. Rett. imber T.m. nnr 7.Dl. uur - 8 9 n 8 n 9 aties te bekomen N.V. Erven TranBp. en Exp. G. VOS, Tel. B. EENHOORN, Tel. 153. OOSTERHOUT, Tel. 282, eb.PUITENHEK, Tel. 101 VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- jienienten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: f 1.10 voor iedere fegel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van f6 regels 1.70, Iedere regel meer 26 cent BEKENDMAKING. VfeeschkeuringsweL Berg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat ingevolge de voorschriften der Vleeschkeuringswet het goedgekeurde bimrenlandsch vleesch wordt voorzien van een Pi -stempel van blau wen inkt en het goedgekeurde buiten- landsch vleesch van een -stempel van rooden inkt. Vlissingen, 4 September 1922 Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat heden is afgekon digd, de verordening op den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Vlissingen. Gedurende drie maanden wordt de ver ordening ter secretarie voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen, 5 September 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Koninklijk bezoek aan de provinciale hoofdsteden Volgens „ihet Huisgez." zou het in •het voornemen liggen van de Koningin ihet volgende jaar na de officieele vie ring van Haar zilveren regeeringsjubi- leum, een officieel bezoek te brengen aan -de (hoofdsteden van de elf provin ciën van ons tand. Koningin Wilheltnina te Kopenhagen. Men .meldt uit Kopenhagen aan de „N. R. Ct." Gisterenmiddag is Koningin Wilhel- mina hier aangekomen. Op het perron waren ter ontvangst aanwezig de Ko ning van 'Denemarken., in uniform der gardehuzaren Prins Gustaaf, de Prin sen Viggo en Axei, zonen van Prins Valdemar Prins Harald met Prinses Helene, en de Prinsessen Tura en Dagmar. Verder waren er Ridder van Rappardi en andere heeren van de Ne- 'derlandsche legatie, taf van officieren en autoriteiten. Toen de trein binnenkwam, speelde een muziekkorps het Wilhelmus. Koningin Wilhelmina was geheel in het witgekleed en droeg het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Toen zij uit de coupé was gestapt, bood koning Christiaan haar een ruiker van witte en roode anjers aan. Prins Hendrik droeg de admiraals- uniform, Nadat koning Christiaan en koningin Roman van O. ELSTER. 44) Wanneer Erika al in haar brieven aan Fritz steeds een vroolijken en •hoopvollen toon had getoond en ook bij zijn ouders thuis zich zoo getoond had, toch was dit niet in overeenstem ming mét liaar innerlijke gemoeds stemming. Weliswaar had ze gêer, be rouw over den stap, dien zij gedaan had want zij wist dat zij goed gehan deld had, maar het van huis zijn en de scheiding van haar moeder, die haar eerst zoo licht waren gevallen, döör de eerste indrukken, drukten haar meer en meer en een flauw heimwee kwam over ■haar, vooral daar Fritz' brieven veffê. van hoopvol luidden. Doch. de post van héden bracht haar een brief, die haar gedeeltelijk met nieuwe hoop en blijde voldoening ver vulde, deels echter haar ook nadenkend stemde. Fritz deelde haar mede, dat .men den waren dief van de brillanten broche op 'i spoor was, dat zijn van begin af aan gekoesterde verdenking, dat Stanislaus de dader was en deze intrige tegen hem op touw had gezet, was bewaarheid geworden en dat men waarschijnlijk 's avonds nog tot de arrestatie van Sta nislaus, die zich bovendien aan wissel- vervalsching^ had schuldig gemaakt, zou overgaan. Alle verdenking was van Wilhelmina de eerewacht hadden ge ïnspecteerd, begaf het gezelschap zich naar het raadhuis, waar een ontvangst gehouden werd. De opperpresident De Jonquiéres heette H. M. welkom, waar na de Koningin dankte voor de harte lijke ontvangst en gewaagde van de hartelijke vriendschap, die de vorsten huizen en de volken van Denemarken en Nederland verbindt. Het Ritzau-bureau te Kopenhagen meldt het volgende De burgemeester van Kopenhagen hield gisterenmiddag receptie bij gele genheid van het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik. Onder de 400 genoodigden bevonden zich de Nederlandsche kolonie en de officieren van Hr. Ms. „Zeeland". De vorstelijke personen werden door den opper-president ontvangen. In de feestzaal richtte 'hij hartelijke woorden van welkom tot H. M. de Koningin en Z. K. h'. Prins Hendrik en juichte de goede verstandhouding tusschen Ne derland en Denemarken sinds de 17e eeuw van iharte toe. Spreker herinnerde eraan, dat Nederland en Denemarken een der weinige naties zijn, welke bui ten -den verschrikkelijken wereldoorlog bleven en die beiden de vurige hoop koesteren, dat de rust in de 'wereld zal terugkeeren, opdat de voorspoed weer 's menschen déél moge worden. De muziek zette hierop het Neder landsche volkslied in. H. M. de Koningin hield een toe spraak tot het Deensche koningspaar Een zeer aangename herinnering heb ik bewaard aan het bezoek dat Uw Maje steiten mij in 1914 hebben willen bren gen en het heeft Mij ten zeerste gespe ten, dat de gebeurtenissen het niet eer der dan {hans hebben toegelaten, mijn wenschen in vervulling te doen gaan, om Uwe Majesteiten daarvoor té ko men bedanken. De 'hartelijke ontvangst ■welke mijn gemaal en ik in Denemarken ondervonden, beantwoordt aan de ge voelens van trouwe vriendschap, welke onze huizen en ons volk vereenigen. Zooals Uwe Majesteit dat zoo juist in herinnering bracht, dateeren de goe de relaties tusschen onze beide landen van een zeer verwijderd verleden. Ze vinden hun natuurlijke basis in de over eenstemming van karakter en belangen. Ze hebben zich niet beperikt tot econo misch en politiek terrein, maar strek ken zich uit tot het domein der kunst en der wetenschappen. Ze hebben in beide landen geleid tot waardeering der wederzijdsche nationale eigen schappen- De betrekkingen der volke ren kunnen niet anders dan vooruit gaan door samenwerking op het gebied van den vredesarbeid en van ontwikke ling der cultuur en het is met oprechte voldoening, dat ik constateer, dat de gebeurtenissen, die Europa hebben ont wricht, de hartelijke relaties tusschen Denemarken en Nederland niet hebben aangetast. De hoop, door Uwe Maje steit en H. M.de Koningin, de Koninklij- zulien ontwikkelen en verinnigen, ko men geheel overeen met de gevoelens, die mij het meest ter harte gaan. Ik hef mijn glas ter eere van Uwe Maje steiten H. M. de Konigin, de Koninklij ke Familie, en ik drink op den voor spoed en welvaart van Denemarken en IJsland en de eer van het Deensche en Ijsiandsche volk. Hierop speelde de muziek het Deen sche nationale volkslied. De Koningin-Moeder naar Tirol. De Koningin-Moeder, vengezeid van de hofdame baronesse van Ittersum en hem afgewenteld en volkomen in eer hersteld kon hij zich der wereld ver- toonen. De vreugde bij de Botn's was even groot als die van Erika en miss Bayley. Doch in Erika verwekten deze mede- deeiingen ook .ernstige gedachten zij moest aan haar moeder denken, hoe deze den slag wel zou dragen, het be trof immers haar beschermeling en of niet thans de tijd tot verzoening daar was. Erika liet zich in dezen zin ook tegen jpevrouw. Born Hit, #e geheel haar vertrouwde was geworden. Mevrouw Born 'knikte ernstig met ■het hoofd. Ik heb bok reeds daaraan ge dacht, ilef kind, zeide ze peinzend, hoe uw mama zich zal houden, nu haar ver gissing zonneklaar is gebleken. Men weet nooit, hoe zulke trotsche karak ters als dat van uw mama zulke zware ontgoochelingen, dragen in ieder geval lijden zij dieper er onder, dan opper vlakkige menschen. Ik vrees bijna, antwoordde Erika, treurig,, dat mama nu nog blinder van een verzoening zai willen weten en eigenzinnig zich in haar eenzaamheid zal begraven, want zij kan onverzoen lijk zijn. Dat verhoede de hemel. Dat zou een misdadige trots zijn, ware trots erkent gedaan onrecht en buigt dee moedig voor het recht. Mama zal de waarheid erkennen, dat weet ik zeker, maar een stap tot verzoening zal zij niet doen. den hofmaarschalk jihr. RoëH, zal heden van 'het Loo naar Hinterness in Tirol vertrekken, 'ter bijwoning van de bijzet ting van Ihet stoffelijk overschot van (haar zuster, de (hertogin van Albany, welke op Vrijdag a.s. zal plaats vinden. Zij 'keert Zaterdag a.s. ten paleize Het Loo terug. De oplossing der kabinetscrisis. De .driehoek-correspondent van „de Tel." zegt, dat bij de samenstelling van ■het nieuwe kabinet slechts een enkele persoonsverwisseling te verwachten is. De onderhandelingen hebben voorna melijk over de samenstelling van het regeeringsprogram geloopen, inzonder heid over bepaalde principieele punten, daarvan met name over die, ten opzich te waarvan tusschen de Protestantsche groepen en de Katholieke fractie geen volledige overeenstemming bestond. Onafhankelijk hiervan was over de te volgen bezuiniginigspolitiek reeds vrij spoedig een accoond getroffen. Niet in dezen zin, -dat er een volledig program van 'bezuinigingsmaatregelen is samen gesteld, maar men is het over het ka rakter en de richting van de te volgen politiek in dit opzicht eens geworden. Men kan echter al vrij spoedig voorstel len tot versobering en vereenvoudiging van sommige takken van den Staats dienst verwachten. Ook op militair gebied zal worden bezuinigd. VerschïTlendp posten van militairen aard, die voor het volgend dienstjaar zouden worden uitgetrokken, zijn geschrapt. Zijn wij wel ingelicht, dan is Ihet niet de bedoeling de Vloot wet onafgedaan te laten, maar men kan wel vrij belangrijke wijzigingen in liet wetsontwerp verwachten, waardoor de financieele Lasten voor de naaste toe komst zeer aanmerkelijk beperkt zullen worden. Ook op onderwijsgebied zal de bezui- nigingspolitiek worden ter hand geno men in de lijn van het reeds ingediende wetsontwerp-de Visser. De ex-keizer te Doorn. Een der redacteuren van het „Vad.' die zijn vacantie te Doom doorbrengt, schrijft van daar De ex-keizer is hier een min of meer mystiek wezen. Men weet dat hij hier woont, men weet ham vlak bij en toch, men ziet hem niet en de dorpelingen doen er ook geen moeite voor men krijgt hem tóch niet te zien, zoo .praat 'de een den ander na en de vreemdelin gen waaronder vooral Duitsohers, maar ook Amerikanen gluren wat uit de verte door het ijzerwerk, dat den tuin afsluit of over de grasvlakte voor het Huis Doorn. A'lles te vergeefs. Men hoort wel, dat deze en gene heel uit de verte een heer heeft gezien, die de kei zer moet zijn, wanneer hij hout zaagde, maar werkelijk te zien kreeg men hem niet. Toch wilde ik hem gaarne zien. 't Laatst, jaren geleden, had ik den ex- keizer te Wilhelmshöbe zien aankomen, nog op het toppunt van zijn macht, op gewacht door een publiek, dat hem ver eerde en toejuichte. En deze man woon de nu hier, rustig en onopgemerkt, als ieder ander landedelman. Of het mijn journalistiek bloed was, dat mij hinder de, weet ik niet, maar ik verlangde hem te zien, nu zoo anders als toen Den eersten ochtend, dat ik hier was, besloot ik het terrein eens te-gaan ver kennen, de reeds bij velen bekende wan Dan moet gij den eersten stap doen, mijn kind, door naar je moeder te snellen, haar om vergeving vragen poor den stap, dien ge terwille der gerechtigheid moest doen en voorts haar gehoorzaam zijn. Tegenover een nnoeder past geen trots. Ja, liefste mevrouw, antwoordde Erika met tranen in de oogen, dezelfde gedachten heb ik ook reeds gehad. En ik zal zoo handelen ook, maar dan - ach, iieve mevrouw dag zal er wei nig hoop meer zijiT i— dat Fritz en ik •gelukkig worden. Dat berust in God's hand, mijn kind, antwoordde mevrouw Bom ern stig. Wij kunnen het geluk niet dwin gen en hoe gaarne ik jullie gelukkig vereend zou zien, leg ik mij toch vrij moedig en gelaten bij de beslissing van uw mama neer. Ook Fritz zal geduldig wachten. Erika weende zacht. Het zou verschrikkelijk zijn... Er blijft je niets anders over te doen, beste Erika, dan uaar je mama terug te keeren en haar in dezen voor haar zoo .moeitevollen tijd getrouw ter zijde te staan. Het moederhart zal wel vinden, waf het beste is. U hebt gelijk, mevrouw Born, antwoordde Erika en droogde haar tra nen, nu vastbesloten. Ik zal me direct voor de reis gaan gereed maken... Zoo is het goed, mijn kind. Mevrouw Bom kuste Erika feeder op hlet voorhoofd en deze snelde naar haar kamer om haar bagage te pakken. De brave miss Bayley was wel wat verrast deling om den uitgestrekten slottuin been. „Geeft toch niets", had de hotelier rnij al gewaarschuwd. De ex-keizer is nu hier al drie jaar en ik heb hem nog nooit te zien gekregen, aldus waar- sohuwde onze hotelhouder, met iets in zijn stem en zijn blik van „daar gaat weer zoo'n stakkerd voor niets loopen". Tóch besloot ik te gaan. Het was in ieder geval een mooie ochtendwande ling Wij zagen eerst een Duitscher, blijk baar een lid van het gevolg, met twee dames uit den tuin komen en het hek achter zich soliede afsluiten wij pas seerden de tuinmanswoning, waar een Duitscher, eveneens in dienst van den ex-keizer in den tuin met een aardig kind en een dito poes speelde wij ge voelden, hoe dicht wij bij den man wa ren, die eens zulk een groote rol in 's werelds geschiedenis speelde, maar zóó ver waren al zoo velen vóór mij ge weest. De hand op liet hart ik had niet de minste hoop den ex-keizer nu reeds te zullen zien en wij wandelden, m,in of meer werktuiglijk voort om den enor- men tuin. Tot, plotseling, ik een veld wachter voor me uit zag wandelen, de fiets aan de hand. Ik hield in als een jager die wild bespeurt. Mijn vrouw lachte me uit ze had eens gehoord, dat er steeds veldwachters om den tuin pa trouilleeren. Ik liet haar lachen deze veldwachter kuierde maar niet zoo in het rond, hij waakte Een eindje voor hem uit een heer en dame, de heer druk en luid Duitsch sprekend, in een blauw colbert, een vlugge sequa'h op het grij zend hoofd en een eenvoudigen gelen wandelstok in de hand, waarmee hij, eenigszins nerveus, manoeuvreerde. Onder het praten bleef Ihij af en toe even staan, hetgeen den veldwachter even zeer deed halt houden. En dan ging het weer voort. Ik stapte even wat door, passeerde den veldwachter en keek hem vragend aan Is dat de ex-keizer Even nam de veldwachter ons op, toen knikte hij bevestigend. En we behoefden slechte enkele meters flink door te wan delen, om den hoogen gast van Doorn te passeerei. Een groet werd zeer vrien delijk door den ex-keizer beantwoord en gaf mij juist voldoende gelegenheid om te constateeren, dat de ex-keizer onherstelbaar veranderd is. De grijze puntbaard en de verdwenen opstaande knevel hebben hem een gansch andere gelaatsuitdrukking gegeven. Ouder is de ex-keizer zeker geworden, maar aan ikwietóheid ontbreekt het hem zeker nog niet. Thuis gekomen, vertelde ik den ho telier onze ontmoeting. Hij keek- eerst een weinig wantrouwend en zei ten slotte U bent een boffer, dat mag wel in de courant. Nu, dat laatste meende ik ook. Het werkloosheidsvraagstuk. In de Zaterdag en Zondag gehouden balfjaarlijksche vergadering van het Nationaal Arbeiders-Secretariaat is in zake de werkloosheidsverzorging een resolutie aangenomen, waarin o.m. ge- eischt wordt productief werk tegen een loon in overleg met de vakorganisaties der arbeiders vast te stellen en waarin wordt opgewekt een krachtige agitatie te voeren onder .de werkloozen en de werkende arbeiders. Eerste hulp bij ongelukken. Vanwege den Koninklijken Nationa- len Bond voor reddingswezen en eerste door Erika's besluit, doch moest dit 'billijken en protesteerde alleen, dat zij zelf naar het slot Hambach moest te- rugkeerén. Als uw mama mij terug wil heb ben, zeide ze, dan moet ze mij komen halen of tenminste schrijven. Ik ben mij 'van geen onrecht bewust, ik heb slechts mijn plicht gedaan door je te vergezel len, om je niet zonder bescherming de wereld in te laten trekken ik heb geen reden, berouwvol terug te keeren. Zij bleef daarbij en Erika lief haar meening recht wedervaren, in de vaste hoop, dat ook hier later wel een ver zoening te bewerkstelligen zou zijn. Erika was nog bezig met het inpak ken van haar niet zeer omvangrijke garderobe, toen het kamermeisje bin nentrad en zeide, dat mevrouw de juf frouw. verzocht, in de voorkamer te komen, daar mevrouw een. gewichtige boodschap had. Erika ging terstond mevrouw trad haar met een glimlach op het gelaat, dat tevens ontroering uitdrukte, tege moet. Wat is er, mevrouw Niets, waar je van schrikken zuit, lief kind', zeide mevrouw Born met be wogen stem. ik heb gelijk gehad, het moederhart weet de juiste beslissing te vinden ga eens naar de salon en zie, wie daar is... Een. vreugdevol vermoeden kwam eensklaps in Erika op. Zij snelde heen een dame In reiscostuum stond mid den in de kamer en strekte de armen naar haar uit. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een (Jezonde huid is een der eersle vereischien voor een gezond óeslel Gebruik daarom eeri zeep die meer doet dan vasschen. L5FE.&ÏJOY ZEEP maakt Uw huid hygiënisch rein en beschermt Uwe gezondheid oe levecis zeep Mr vlAARDjnOEn Fabrikanten van Sunliqhl en Een voortreffelijk laxeermiddel, waarvan de dosis niet voortdurend verhoogd behoefd te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich. .gemakkelijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpillcn. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. VOOR UW Voorkomt cn geneest e\kcHUIDZIEH7E$ Behoedt uw kond Voor BE5MFTTIT1G Doodt onrein .bevordert óctfAARGROEI Geneest de hardnekkigste SCHURFT PER F LACOnyi.63. bii uw/ drogist of apotheker Gerv- Agents: 62,Henegouw/erplein, ROTTERDAM j huip bij qngelukken „Het Oranje Kruis" wordt geschreven Indien bij een ramp of bij groote ongelukken op den openbaren weg, in fabrieken, enz. meerdere personen elkaar behulpzaam moeten zijn bij het verleenen van de eerste :hulp bij onge lukken, is het noodig, dat zij elkaar dadelijk verstaan. Daar zij meestal bij toeval door het ongeluk bij elkaar gebracht worden, is het alleen reeds daarom wenschelijk, dat er bij het onderwijs in eerste hulp bij ongevallen, zooals- door tal van officieele en particuliere corporaties gegeven wondt, zooveel mogelijk een heid heerscht. Om tot deze eenheid te geraken, heeft, de Koninklijke Nationale Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis" een commissie benoemd, waarin, onder lei ding van prof. J. A. Korteweg, oud- hoogieeraar, vertegenwoordigers van verschillende particuliere vereenigingen en ook vertegenwoordigers van de mini steries van arbeid, van oorlog en van marine zitting hebben. Deze commissie heeft nu een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat, al bleef hier en daar op een enkel punt deze of gene op zich zelf staan, de commissie toch overeenstemming heeft 'bereikt en verwacht mag worden, dat nu alle leden der commissie, alle particuliere .vereenigingen en ook de genoemde Erika, ik ben hier gekomen, om ie om vergeving te vragen... Mama lieve mama jubelde Erika luide en lag het volgend oogen- blik in haar moeder's armen. Wel een uur lang bleven moeder en doch.ter alleen en. toen zij, arm in arm, de woonkamer binnentraden, waar de familie Bom hen wachtte, lag er een gelukzalig glimlachje om den mond der barones en uit Erika's oogen. schitter den groote blijdschap en vreugde. De oude heer Born begroette de barones beleefd en wilde over de laatste ge beurtenissen zijn spijt uitdrukken, maar de barones zeide glimlachend Wij willen niet meer over deze treurige dingen spreken, meneer Bom, wij hebben nu wel wat beters te doen. Erika moet ik u nu wel afnemen, want zij zal met mij in mijn hotel logeeren, evenals miss Bayley, die ik ook tot een verzoening hoop te be'wegen. Ik denk echter, dat wij allen hedenavond vroo- lijk bij elkaar zullen zitten, want dan zal uw zoon Fritz hier zijn, wien ik geschreven heb, zoo spoedig mogelijk hier te 'komen en dan vieren wij een gelukkige verloving niet waar, Erika Erika lag echter reeds lachend en wieenend tegelijk in de armen van me vrouw Born, kuste haar en fluisterde haar toe O, u had wel gelijk het moe derhart vindt altijd wat goed en juist is. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1