K 1000 500 3UU vvoeteeroogd' 1511 100 25 'ELDE DINSDAG 60e aaargang! ingers UitgaveFirma F.VAH DE VELDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 68287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. ÜEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht 43) Cf. wortelen I I ct.rapen I a 4 ct I, ramenas 4 ct. uie bos augurken 13 a O E R S E tv. In, 4 September, des I officieel) koersen. Verkoopen. 0 Londen Berkjn/0.17-f0.i8" Pf'Js f 19.92 !4— 3.00%—fO.OO>/2. |ipfer. Ponden ƒ11.44— —ƒ0.24 Belgische 1 v- ansc^e Francs Kronen (afgest.) 0 No 20e VLISSINGEN. n.m. 2— 2.31 3.03 3.33 en Copieer- nrichting 'RNEUZEN A, B en C Folmer's pmber a.s, een cursus )ELSREKE- 9RRESPON- |UITSCH en Iden schrifte- ptember van JfN, Bellamy- ■rkrijgen zijn. I billijk. Intiem slaag- fkhandel MESTDAGH. fan alle Schooi en, Woorden- hkenbehoeften, pn Schoolétui's nette (AdresBureau bedingen invragen. |>r directe m- OHTEUR (18 jaar. V „VJiss Crf". Ski 13 lar voor heele- Adres: Bad jeden). m art -Rotterdam m plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. r. MiM l t, Soit., •ia. Mrjr.11. nnr 9 8 8 ebomen ransp, en Eït>. VOS, Tel. OORN, Tel. 153. HODT, Tel. 282. MEK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies A gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Vervolg- (herhalings) cursussen voor Jongens en voor Meisjes. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat tot het in ontvangst nemen der aangiften van leerlingen voor boven genoemde cursussen zitting zal gehouden worden Voor den Vervolgcursus voor Jongens door het Hoofd van dien cursus, den heer J. E. van der Slikke in school F (aan de Joost de Moorstraat) op Dinsdag 5, Woens dag 6, Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 September a.s. van 7 tot 8 uur 's-avonds. Voor den Vervolgcursus voor Meisjes door het Hoofd van dien cursus, mejuffrouw M. C. Schuurkamp, te haren huize (St. Ja- cobstraat 21) op Dinsdag 5, Woensdag 6, Donderdag 7 en Vrijdag 8 September a.s., van 7 tot 8 uur 's avonds en Zaterdag 9 September a.s. van 3 tot 5 uur n.m. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 2 September 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt arnzeevarenden bekend, dat op 5 zoo noo- dig op 6 September 1922 van het fort IJmui- den schietoefeningen zullen worden gehou den. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 4 September 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De kabinetscrisis. In de gisteren aan het departement van biinnenlandsche zaken gehouden bijeenkomst is tusschen den kabinets formateur, jhr. mr, Ruys de Beeren- brouck en de vertegenwoordigers der anti-revolutionaire, christelijk-histori- sche en roomsch-katholieke Tweede Kamerfracties, de heeren Colijn, Schok king en Nolens, voorzitters dier fracties overeenstemming verkregen op het re- geeringsprogram van den kabinets formateur. (Dit telegram, dat ons hedenmorgen door het Haagsche Correspondentie- bureau werd geseind, hebben wij door aanplakking aan ons bureau bekend gemaakt. De kabinetscrisis is dus opgelost en wij zullen binnen enkele dagen de samenstelling van het nieuwe ministerie vernemen. De crisis heeft precies 2 maanden geduurd, daar Woensdag 5 Juli de Kamerverkiezingen zijn gehouden.) Roman van O. ELSTER. HOOFDSTUK XXII. Op hét kasteel Hamfoach sliep dezen nacht bijna niemand. Alles lag welis waar om elf uur in diepe rust, toen de officier van justitie in een rijtuig ver scheen, met 'n gendarme te paard naast zich en aan d'e rentmeesterswoning klopte. Toen werd natuurlijk alles ontdekt De officier van justitie kwam om Sta nislaus te arresteeren. Dat is niet mogelijk, zeide de rentmeester, de oude Grupe, verbaasd. Die geschiedenis met den valschen wis sel is toch uit den weg ge... Het gaat hier niet om een val schen wiss'el, was het antwoord, maar om de gestolen briljanten broche. Door het onderzoek van den rechter-commis- saris heeft men te Berlijn bij een huis zoeking de gestolen brillanten gevon den en als dief komen wij nu dezen Stanislaus von Prokowski arresteeren. De rentmeester sloeg de handen van verbazing ineen. Luid weenend kwam zijn vrouw toe snellen, een brief in de hand... O, onze dochter ons dezen smaad aan te doen bier lees dezen - brief eens... Tina had, zooals zij dat in romans had gelezen, een zeer gevoelvollen brief Koninklijk bezoek aan Scandinavië. De Koninklijke familie met gevolg en minister Van Karnebeek zijn gisteren- namiddag half 5 van Apeldoorn naar Denemarken vertrokken. Aan den vooravond van het bezoek wijden alle Deensche bladen artikelen ■aan deze gebeurtenis. De „Kjobenhavn" 'zetg aan het slot van een artikel over Nederland, dat de Koninklijke gast van Denemarken de heerscheres is over een land, waar de toestanden in veie op zichten gelijk zijn aan die in Denemar ken en dat Denemarken reden heeft, zich dankbaar te gevoelen voor de op rechte vriendschap, die Holland het toedraagt. De „Berlings'ke Tidende" herinnert aan ihet Deensche 'bezoek aan Neder land in 1914 en zegt, dat het feit, dat de Nederlandsche 'minister van buitenland- scbe zaken, de bekende staatsman Van Karnebeek, de reis medemaakt, onge twijfeld kan beduiden, dat 'hij de gele genheid wenscht aan te grijpen tot het aanwenden van pogingen, om een en- pi re verstandhouding tusschen de beide landen te scheppen. Deze verstandhou ding zou dan parallel loopen aan de particuliere stappen in die richting „om directe connmercieele verbindingen tus schen de Nederlandsche koloniën en Kopenhagen in het leven te roepen, met de uitschakeling van den tusschenhan- del, die de kosten der goederen ver hoogt." De voorbereidingen voor de ont vangst zijn te Kopenhagen in vollen gang, niet het minst op het eiland Amager, waar de boeren trotsch zijn op hun afstamming van Nederlanders en ten oude tradities nog bewaren, hoewel er vier 'eeuwen overheen zijn gegaan, sedert koning Christiaan if twintig HoUandscbe 'boerengezinnen naar Amager deed uitkomen, om den Denen 'het groentebedrijf te leeren. De feesten op Amager nul ten ongetwijfeld tot de belangwekkendste fasen van het bezoek beh'ooren. De Indische begrooting. Betreffende de plannen om tot een sluitende begrooting te komen, ver neemt „Aenta", dat in regeeringskrin- gen algemeen verwacht wordt, dat dit onmogelijk vóór 1925 zal 'kunnen ge schieden, zonder te veel af te breken. Dc landvoogd is een voorstander van bezuiniging op oorlogsuitgaven, waar door een legerbeyuiniging van 15 mil- fioen te verwachten is. Dc bezuiniging bij de spoorwegen. In veiiband met den volstrekten plicht on tot belangrijke 'beperking der uit gaven te geraken, acht de directie het gewenschit, verschillende 'kleedingstuk- ken, die niet strikt noodzakelijk zijn voor de uitoefening van den dienst af te schaffen. Zoo zal de roode uniformpet aan de onderstationschef 2e klasse niet meer worden verstrekt. De blauwe uniform pet vervalt voor allen 'die niet recht aan haar ouders geschreven, waardoor nu alles duidelijk werd. Direct .zond de officier van justitie den gendarme naar het station- om Porkowski daar te arresteeren, terwijl hij zich zeif naar het slot begaf, waar ook alles in rep en roer -was gebracht. Nauwelijks een uur later kwam tie gendarme met Stanislaus terug, die nu alle brutaliteit had verloren. Hij was doodsbleek en kni'kte in de knieën. Eert verzoek, meneer, zeide hij tot den officier van justitie, laat me direct naar de stad 'brengen, ik wii nie mand meer zien... Ook uw moeder niet Neen, o neen 'haar juist het allerminst. Goed, stap dan in mijn rijtuig, de gendarme kan u vergezellen. Uw kamer heb ik verzegeld, morgen zullen we verder zien. Toen het rijtuig weg wilde rijden, kwam Ti'na naar buiten snellen, met loshangend 'haar en gescheurde klee deren. Verrader ellendige verrader schreeuwde zij luide en hief dreigend de hand op. Nu ken ik „het raadsel van je leven", ellendeling Zij scheen het voortrollende rijtuig te willen volgen, doch de rentmeester vat te haar bij den arm. Vooruit, naar huis, schandelijke meid, 'bromde hij. Wij 'hebben nog een appeltje te schillen. Tina wilde zich voor haar vader op de 'knieën werpen, maar deze trok haar ru-w op. streefcs met liet publiek in aanraking komen als le schrijvers en schrijvers op de lijnen, bureaubedienden op de stations, .leerlingen assistent b. d. sta tionsdiènst, magazijnbedienden en ma- gazij.Tknec!tnts, hoofdopzichters en op zichters v. d. weg. De regenjas vervalt voor alle buitendienst ambtenaren. Alleen zij cïe gtruimen tijd achtereen in den 'buiten dienst werkzaam zijn, zonder eenige beschutting tegen den regen, zullen er een blijven ontvangen. Dit geldt ook voor hoofdopzichters, opzichters, op zichters 'der stapelplaatse en assistent opzichters, chef ladingmeesters, lading- meesters, onderladingmeesfers, voor lieden arbeiders, schaalknechts, contro le beambten, nachtwakers, portiers werkmeesters enz. De winterjas vervalt voor alle buiten dienst ambtenaren en baltechefs, die geen 14 dagen per maand dienst doen op open terreinen, voor seinhuiswach ters, blo'kwachters, verantwoordelijke machinisten, verder voor 'het gelheele locomotief-personeel, wagenmeesters, portiers, 'kolendragers, enz. De uniformjas zal niet meer verstrekt worden aan seinhuiswachters, wagen- roteerders, arbeiders, wegwachters, ploegbazen, rangeerders. De dienstpantatons zullen niet meer worden ontvangen door hoofdmacht - nisten, verantwoordelijke machinisten, seinhuiswachters, Molcwachters, 'her stellers, brugwachters, wegwachters, ploegbazen, seinwerkers, machinisten, leerling-machinisten, poetsers, kolen- dragers, lamp-nisten. De manchester colberts voor machi nisten en wagenmeesters worden even eens niet meer verstrekt. Ook de kielen, 'die aan seinhuiswach ters, wagenmeesters, enz. worden ver- sirekt, zullen rafel meer door de directie worden vernieuwd. At tiet personeel 'is pas in uniform ge stoken, zoodat deze bezuiniging voor- kopig .nog 'niets beteekent. De spoorwegtarieven. De „Nieuwe Haagsche Ct." zet uit een dat het comfort, dat de eerste en tweede klasse boven de derde geniet, onvoldoende in rekening is gebracht. Het verschiii tusschen il en III is toch enorm. Let op de plaatsruimte, die is als 3:2, alleen wat de breedte betreft. De hoogere klassen gaan ten koste van de derde, vooral wanneer men let op ihet meerdere comfort door zachte kus sens, aschibakken, consumptie-tafeitjes, toegang tot de restauratiewagens, de meerdere beleefdheid van sommige con ducteurs. Men mag de cijfers gerust stellen op 1 3. Komt zulks nu tot uitdrukking in de prijzen Heelemaal niei. De vrachtprijsverhou ding is slechts 3 2. En de weelderige eerste klas betaalt slechts het dubbele van de derde. En het ergste is dat de Kom, geen komedie. Dat is nu uit En hij geleidde haar nu juist niet zachtzinnig naar huis wat daar ver der gebeurde, moet maar verzwegen worden. „Men" wii echter het kletsen van een paar flinke oorvegen hebben gehoord In dé kamer der barones verspreidde de lamp slechts een flauw licht. De barones liep rusteloos op en neer de wenkbrauwen somber gefronst, het gelaat doodsbleek. Men hoorde niets in de halfdonkere kamer dan 'het sombere tikken der groote staande klok en af en toe het snikken van een vrouwelijke gestalte, die op de sofa ineengedoken zat. Weenen kon de ongelukkige Julia von Prokowski niet meer met bran dende, troosteiooze oogen staarde zij voor zich heen, af en toe rilde ze koortsachtig. De barones bleef voor haar staan. Ween niet meer, Julia, zeide zij met ernstige, maar weeke stem, je zoon is je tranen niet waard. Ach, Adelheid, spreek zoo niet. De ongelukkige heeft misschien de minste schuld... Wie wil je dan schuld geven Mij zelf, Adelheid ik, zijn moe der, die hem heeft groot gebracht in de gedachten aan rijkdom, aan een weel derig letfen, die hem nimmer ernstig heeft leeren werken, die hem zelf op hef pad der lichtzinnigheid en van misdaad heb geleid ik ben de schuldige niet hij... De barones was diep bewogen door hoogere klassen in den regel zeer dun zijn bezet terwijl de derde productief is. Men ziet dan ook vaak het verschijn sel dat men in de derde 13 en 14 pas sagiers duwt inplaafs van 10, terwijl eenige leege wagens, ruim en rijk be kleed, zonder doel meebungelen. De werkloosheidsverzekering. Naar „De Strijd", het weekblad van het N. V. V. mededeelt, heeft de meer derheid van den Werkloosheidsraad zich vereenigd met voorstellen, welke moeten bewerkstelligen, dat zoo moge lijk allie werkioozenkassen in den loop van 1923 aan hare reglementaire ver plichtingen kunnen voldoen. De kassen, welke al het mogelijke hebben gedaan om haar financieel evenwicht te bewa ren, zouden een hoogeren bijslag moe ten ontvangen, tot b.v. 200 pet. Voor de kassen, welke zelfs bij 200 pet. bijslag niet kunnen functioneeren, wenscht de Werkloosheidsraad een bijzondere re geling te treffen, welke o.rn. moet vol doen aan de volgende voorwaarden 1Bepaald moet worden voor welken tijd de regeling zal gelden, opdat zoo wel de gemeente als de kasbesturen eenige zekerheid hebben omtrent den duur van de regeling. 2. In de reglementen van de werk lozenkassen, welke onder de bijzon dere regeling zullen vallen, moet een zoo ver mogelijk uitgaande unificatie niet name ten opzichte van den wacht tijd, den uitkeeringsterawijn, de uitkee- ringsbedragen en de werkelijksche pre mie -wonden ingevoerd. 3. De betrokken kassen zullen slechts in staat gesteld worden alleen aan haar reglementaire verplichtingen te voldoen. 4. Slechts die kassen zullen voor een bijzondere hulp in aanmerking komen, die ten opzichte van wachttijd, uitkee- ringstermijn, uitkeeringsbedragen en premie het mogelijke gedaan hebben om zonder bijzondere hulp aan haar regle mentaire verplichtingen te voldoen en die dan nog in staat zuifen zijn, zelfs indien het percentage van de subsidie b.v. tot 200 pet. zou worden verhoogd, aan haar reglementaire verplichtingen te voldoen. 5. De kassen moeten de verplichtin gen op zich nemen, indien ze die bij zondere hulp ontvangen bij het doen van reglementaire uitkeeringen, reke ning te houden met de behoeften van het op uitkeering rechthebbende lid. 6. De kassen, welke de voorwaarden voor bijzondere hulp aanvaarden, zul ten geen uitkeeringen verstrekken uit haar gewone inkomsten (premie plus gewone subsidie) deze gewone in komsten blijven doorloopen. 7. De kosten voor de bijzondere hulp komen voor de helft voor rekening van het Rijk, voor de helft voor de gemeen ten. Zou een regeling, die aan deze voor waarden voldoet, tot stand komen, dan zullen dus alle overige werkloozen door de smart der arme moeder. Haar woorden riepen echter ook in de baro nes een vreemd gevoel wakker, dat bijna aan bewustzijn van schuld geleek. Wanneer jij jezelf aanklaagt, zeide ze diep ontroerd, dan moet je ook mij beschuldigen Want ook ik heb hem nimmer tot ernstigen arbeid aangezet, ook ik heb hem verwend, heb hem ver trouwd, heb hem slechts ais een aan gename verpoozing van mijn ledige uren beschouwd en hem alle vrijheid gegund, -terwijl hij had dienen te wer ken. Ik ben even schuldig als jij, Julia ik heb het reeds gevoeld vóór dezen verschrikkelijken avond, toen men hem van vervalsching verdachttoen heb ik Lom beschermd en .gered, nu kaïi ik het niet meer... Je hebt meer dan grootmoedig gehandeld, Adelheid Neen, ik heb gedaan, -wat ik doen moest, om mijn schuld weer goed te maken. Dat het zoo zou afloopen, kou ik niet vermoeden. Maar al kan ik hem thans niet nieer voor schade en schande behoeden, ten gronde zal hij toch niet gaan. Zijn straf moet hij hebben en dragen, misschien betert-deze hem. Dan zal ik zorgen,, dat hij naar het buiten land gaat Ik dank je, Adelheid. En opdat hij niet weer in de verzoeking -komt en daarvoor bezwijkt, zal ik met hem gaan -n hem leeren arbeiden, eoodat hij de menschen weer vrij in het gezicht kan -zien. Doe dat, Julia, zoolang vind je bij mij een toevluchtsoord. -de hiervoor bestaande organen buiten de kassen om moeten worden gesteund. Hierbij ware te onderscheiden tusscJipn georganiseerden en ongeorganiseerden. Voor het verstrekken van steun aan georganiseerden ware de hulp van de vakorganisaties te benutten. De Werk loosheidsraad toch meent, dat de steun regeling alleen door een dergelijke ge decentraliseerde administratie goed zaf kunnen ioopen. Voorts ware aan hen, die tegen werkloosheid verzekerd zijn, maar geen uitkeering uit de werkloozen.kas ont vangen, eenige toeslag te geven boven de uitkeeripgsbedragen, welke verstrekl worden aan hen, die niet tegen werk loosheid verzekerd zijn, om aldus de verzekering aan te moedigen en niet te ondermijnen. Het overcompleet postpersoneel. De minister van waterstaat heeft den Katholieken Postbond „St. Petrus" ge antwoord op een request inzake het ontslag der leerling-telegrafisten en kantoorbedienden, dat op de plaats gehad' hebbende dienstopzegging, in verband met het algemeen overcom pleet aan personeel, niet kan worden teruggekomen dat echter bij eventu eel weder ontstaande behoefte aan per soneel, zij in de eerste plaats voor herplaatsing in aanmerking komen. Het hoofdbestuur van „St. Petrus" deelt in het bondsorgaan mede, niet bevredigd te zijn door dit antwoord, wijl ondanks het algemeen overcom pleet de minister wel een oproeping voor surnumerairs plaatst. De Jaarbeurs te Utrecht. De Zevende Nederlandsche Jaarbeurs ■is gisterenochtend zonder eenige offi- cieele plechtigheid begonnen. De beurs ■telt 536 deelnemers, waarvan 427 uit Nederland. Daarna volgt Duitschland niet 44 deelnemers. Van de onderschei dene branches staat de textielindustrie door medewerking bovenaan 116 in zendingen daarna volgt de afdeeling eiectriciteit en machines met 102 deel nemers. En de voedings- en genotrnid- lelen met 63 deelnemers. Onder ide bui tenlanders behoort o.a. een inzending van de Sovjet-republiek met Russische producten. In de .groote hal van het Jaarbeurs gebouw wordt op 'een 'bord ieder uur de koers in al het buitenJandsch gel'd ge publiceerd met het oog op den buiten- landschen handel. Het Jaarbeursbestuur stelt zich voor, deze week eenige malen met de deelnemers te confereeren, ten einde te komen tot .een juiste scheiding tusschen de deelname voor najaars- en voorjaarsbeurs, zoodat wie aan de voorjaarsbeurs deelneemt niet zal kun nen deelnemen aan de najaarsbeurs. Het spreekt vanzelf 'dat deze zevende jaarbeurs in sterke mate den invloed der algemeene malaise ondervindt, hoe - wei het eindcijfer van 536 deelnemers nog niet onbevredigend te noemen is. Neen, neen laat mij een een zaam hoekje opzoeken... Je kunt ook hier eenzaam en terug getrokken leven, wij spreken daar nog wei over. Laat mij nu alleen ik heb ook een paar 'brieven te schrijven en voorbereidselen voor mijn vertrek fe maken... Je wilt op reis Ja- Waarheen Een groot onrecht heb ik goed te maken, Julia, mijn 'kind aangedaan, antwoordde de barones ernstig. Ik ben trotsch en eigenzinnig, ik weet het, ik buig me niet licht en blijf bij mijn eens genomen 'besluit, maar, wanneer ik on recht heb begaan, dan erken ik dat en doe mijn best, het goed te maken. Ik moet minder trotsch worden, Julia, want mijn trots heeft mij van mijn dochter vervreemd, die toch alleen van ons allen juist heeft gehandeld. Ga nu Julia ging heen en liet de barones alleen, die direct voor haar schrijf bureau ging zitten en ijverig schreef, Tot den vroegen morgen, tot het hel dere daglicht door de ramen scheen, brandden de lampen in de kamer der barones. Zij belde dan een bediende, gaf hem bevelen voor den tijd, dat zij op reis zou zijn, lief inspannen en reed naar den trein, om naar Berlijn te gaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1