1000mE500 150'™100 25 MAANDAG NO208 UitgaveFirms F. VAN DE VELDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening BB2BL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. ÜEMEENTEBESTUUR [BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING. Vleeschkeuringswet. Burg. -en Weth. van Vlissingen brengen •tér operibare kennis, dat ingevolge de voorschriften der Vleeschkeuringswet het goedgekeurde binnenlandsch vleesch wordt voorzien van een Pj -stempel van blau wen inkt en het goedgekeurde buiten- landsch vleesch van een -stempel van rooden inkt. Vlissingen, 4 September 1922 Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. BEKENDMAKING. 'Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 25 Augustus jl. aan het'R. K. Kerkbestuur van den H. Ja cobus den Meerdere en aan het Bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs, beide alhier, op hun ne 'daartoe gedane aanvragen, de benoodig- de gelden zijn toegestaan, in verband met respectievelijk den verbouw der school aan de Glacisstraat en dien der school aan de Palingstraat. Vlissingen, 1 September 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De kabinetscrisis. Het.,;Hbid." verneemt, dat de audiën tie, door-de Koningin Zaterdag aan mi nister .Ruys de Beerenbrouck verleend, geen werband houdt met de Kabinets crisis. Het bezoek van den tijdelijken voorzitter van den ministerraad aan het hoofd van den Staat gold 'het vaststel len van regelingen, die uiteraard bij de sluiting wan het parlementaire jaar en de daarop volgende opening van de Staten-Generaal moeten worden getrof fen ais de Koningin, zooals thans, ver hinderd is persoonlijk daarbij aanwe zig te zijn. Omtrent de Kabinetscrisis verneemt het „Hbld." uit goede bron, dat op de hoofdzaken 'Overeenstemmnig tusschen de drie rectrtsche partijen is bereikt en minister Ruys de Beerenbrouck de hem verstrekte opdracht tot vorming van Roman van O. ELSTER. 42) Ik erken den wissel als echt en hier zij nam uit een voor haar lig gende portefeuille een bankbiljet van duizend mark is het geld. Een kreet en mevrouw Julia lag aan de voeten Vier barones, haar knieën omvattend^ geen woorden kunnende uitbrengen en snikkend haar gelaat in de plooien van den rok tier barones ver bergend. Sta op, juiia, zeide 'de barones met zachte, ernstige stem. Wij hebben beide zwaar te lijden onder de mis stappen onzer kinderen. Hoe ,zal ik je ooit genoeg kunnen danken... Barones, dat is ongehoord, pro testeerde 'dr. Fischer. Ik verzoek u, meneer ik ben toch meesteres over mijn eigen daden -nogmaals, ik erken den wissel voor echt hier is bet .geld de wissel hoort mij nu, niet waar Zeker, antwoordde dr. Fischer, meewarig de schouders ophalend. Gootjedan is deze zaak afge daan. De barones verscheurde den wis sel in kleine stukjes. De advocaat nam het bankbiljet en legde dit in zijn portefeuille. Moge uw grootmoedigheid u niet slecht beloond worden, barones, zeide hij ernstig. Nog is 't laatste woord niet gesproken. Hij boog en verliet de kamer. Barones, waagde Stanislaus ver legen en toch in half onderdrukten triumf te uiten, hoe zal ik u danken, mijn naam te hebben gered. De barones wierp hem een strengen blik toe. Zij stak de hand. uit en wees naair de deur, terwijl ze zeide Wat ik gedaan heb, deed ik ter wille van uw arme moeder"weg. Stanislaus durfde geen woord meer een Kabinet zal kunen vervullen. Hij zal echter hoogstwaarschijnlijk eerst enkele dagen voor het sluiten van het parlementaire jaar daarmee gereed zijn. De buitenlandsche reis van H. M. de Koningin. De minister van buitenlandsche za ken, de heer Van Karnebeek, die - naar men weet H. M. de Koningin op haar reis naar Denemarken ,zal ver gezellen, heeft zich daaTtoe hedenmor gen naar Het Loo begeven. De Konink lijke trein vertrekt .hedenmiddag te half 5 uur naar Denemarken. In verband met het a.s. bezoek van de Nederlandscbe Konirfklijke Familie bevat de „Beriingske Tidende" twee pagina's „groeten aan Holland" .en bo vendien bijdragen o.a. van den- Neder- landschen gezant te Kopenhagen, rid der Van Rappard'. Bovendien schrijven o.m. in het blad Opperman, directeur van de Glyptothek, Karl Madssen, di recteur van het Deensche nationale museum-, generaal P. N. Nieuwenhuis, Jes Persen, de uitgever. De Nederland- sche gezant legt er den nadruk op, dat Denemarken en Nederland :aan elkaar verwant zijn. Hij beschouwt het als zijn hoogsten en aangenaamsten plicht de vriendschappelijke relaties tusschen de- twee volken te versterken. Maddsen en Opperman schrijven over Nedeiland sche kunst, terwijl Nieuwenhuis reizen. in Nederland tot onderwerp gekozen heeft. De Hertogin van Albany f. H, M. de Koningin-Moeder heeft de tijding ontvangen van het overlijden van Haar -zuster H. K. H. de Hertogin van Albany in Tirol, alwaar de Herto gin tijdelijk vertoefde. De eerste klas op de spoorwegen. De heer Van Ravesteyn heeft den minister van waterstaat gevraagd om een overzicht van het nuttig gebruik der ruimte, die voor personen in de verschillende klassen der spoorwegen beschikbaar is, zóó, dat -een vergelij king mogelijk wordt tusschen -dat nut tig gebruik thans en bijv. in den tijd, voorafgaande aan de jongste tariefs- verhoogingen. Is de minister bereid en in staat in zonderheid een overzicht te geven van het nuttig gebruik der eerste ldasse- ruimte op onderscheiden lijnen, alsmede van het doode gewicht, dat de spoor wegen ten gevolge van het geringe te zeggen en sloop als een afgestrafte hond maar de deur. Laat mij hem volgen, Adelheid, verzocht Julia. Neen, je blijft, nu geen teere, sen- -timenteele scènes alleen strengheid tan hem missöhien nog beteren. Laat Ihern thans maar eens in zichzelf na denken morgen vroeg kun je hem vaanwei zeggen. Mag ik niet met hem meegaan vroeg Julia vertegen. Neen, jij blijft hier. Wij zullen hem niet uit het oog verliezen, hij zal geen gebrek lijden, dat beloof ik je, maar hij zal werken en bewijzen, een ander tnensch te zijn geworden. Dan zai hem vergeven worden. Dat kun je hem .mor genvroeg zeggen. U meneer Grupe, zorgt er voor, dat hij morgen met den eersten trein vertrekt. Heel goed, barones vergunt u echter een ouden man en een oud die naar een raad... Wel? Ik bewonder uw handelwijze, maar ik vrees, dat ze nutteloos is... Dat zullen wij afwachten, goede vriend. Zij reikte hem de hand, die hij eer biedig kuste. Hij ging daarna heen, met zich zelf in twijfel, of hij de edele daad der barones afkeuren of bewonderen imoest. Zijn vrouw 'en dochter vroegen, wat er toch op 't slot gebeurd was. Volgens zijn gewoonte, over zaken ook niet met vrouw en dochter te spreken^ zeide hij slechts, dat Stanislaus was ontslagen omdat hij zich aan eenige onordelijkhe den had schuldig gemaakt. Tina glimlachte. Zij wist beter, het „igroote aandeel van zijn leven" ver dreef hem van Hambach en zij, die hij zoo innig lief had, zou hem vergezel len... Diep beschaamd, maar innerlijk jui chend, keerde Stanislaus op zijn kamer terug. Dat hij het slot Hambach moest verlaten, speet hem niets, evenmin had hij berouw over zijn daad of dacht hij gebruik, dat van die klasse wordt ge maakt, gemiddeld vervoeren Is de minister bereid -en in staat een vergelijkend overzicht te geven van de prijzen, die in verschillende ons omrin gende landen door het publiek betaald worden voor het vervoer in de ver schillende klassen per K. M. Faillissementen :1» Nederland. Volgens mededetdlng van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 1 September in Nederland uit gesproken 78 faillissementen tegen 32 faillissementen in-dezelfde week van 't vorige jaar. Van Januari .'tot en met 1 Septem ber 1931 faillissementen tegenover 1389 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een kwart eeuw idealisme. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Alg Nederlandschen Geheel Onthoudersbond is een gedenk boek uitgegeven onder bovenstaanden titel. Van ideaal moeten wij komen tot werkelijkheid, aldus wordt in genoemd gedenkboek geschreven. Tot die wer kelijkheid, dat is een samenleving zon der drank, zullen wij komen, indien onze krachten toereikend zijn om allen tegenstand te overwinnen en iets an ders en beters te bouwen in de plaats van wat wij nu slopen. Laten wij het idealisme, dat de op eenvolgende strijders in onzen bond een kwart-eeuw heeft bezield, behou den, het aanwakkeren en versterken en daarmede gewapend den strijd verder voortzetten om <ot verwezenlijking van ons ideaal te komen. BEL' RSBESCHOL WIN GEN. Vacantie-stemming. Het Duit- sche gevaar. De Tab u-zaak. Geen beperking van rubber- aanplant. Een week met twee vacantiedagen is gewoonlijk een stille week voor den beurshandel en nu de fondsenmarkt reeds lang een ongeanimeerd aspect -vertoont, wordt de 'invloed van extra- tusschenpoozen dubbel gevoeld men vergeet soms dat er nog beurs wordt gdhouden -en kijkt niet meer na-ar de koersen en vooral als -de Koninginne dag in 't zicht is, maakt men zich in met dankbaarheid aan de grootmoedig heid der barones, die hens voor de ge vangenis had behoed. Hij spo-tfe eigen lijk innerlijk nog over het -plechtige doen der barones en ergerde zich over zijn moeder, die zoo -aangedaan was ge weest en zich zoo dankbaar had ge toond. E'n dan dacht hij aan de duizend mark, die hij nog in den zak had, waar mede hij den wissel had willen betalen. Hij verheugde zich er over, ,de gedachte kwaim niet bij hem op, dat het op zijn weg had gelegen-, de barones het geld terug te geven, als eerste bewijs van berouw. Plotseling dacht hij aan Tina's spaarbankboekje. Moest hij werkelijk (ha-ar meenemen op zijn vlucht Die tweeduizend Mark prikkel-dén hem wel, maar hij had ze toch eigen-lijk niet meer noodig en- hij behoefde niet als een dief in den nacht heen te gaan 's mor gens vroeg was het nog vroeg genoeg, hij kon dan per rijtuig naar het station rijden en, als een groote meneer ver trekken. Wat gaf het, of T-ina hem om elf uur daar in den tuin wachtte Hij kon haar thans best missen. Hij stak de lamp aan, om zijn bagage gereed te maken. Hij zag daar eens klaps een brief op tafel liggen, dien cfe brievenbesteller zeker 's middags al gebracht moest hebben. Het handschrift van de enveloppe was Stanislaus geheel vfeemd. Het was dat van een. eenvou dig, ongeletterd persoon, grof en met haken geschreven, nauwelijks was de naam te lezen. Snel opende hij den brief, doch nauwelijks had hij er een Mik in geworpen, of hij verbleekte. Op een afgescheurd stuk papier wa ren slechts enkele weinige woorden vluchtig gesohreven, maar thans her kende Stanislaus het schrift van Krum- macher. De inhoud luidde „Maak u uit de voeten het is de hoogste tijd huiszoeking uwe bril janten gevonden ben gearresteerd had nauwelijks tijd te schrijven Amsterdam over <dè zaken niet druk. Men hunkert om zijn miserabel vak in een dollen feestroes -eens een -dag te vergeten -en neemt er dan enkele -dagen voor om weer -wat op verhaal te -komen. En zo-o 'kwam er dus -deze week van den fondsenhandel weinig terecht. Er waren -trouwens ook heel weinig motieven voor een beweging in de een of andere richting. Afgezien van het feit, dat de'-beurs zich den Iaatsten tijd vrijwel niet -meer om -de politieke con stellatie bekommert, deed er zich op dit gëbi'ed niets voor dat invloed van be- teekeni's op den beurshandel zou kun nen uitoefenen. De commissie voor het herstel, waarvan een beslissing werd gewacht inzake het Duitsche morato rium vraagt van belanghebbenden en belangstellenden naar oude traditie het toppunt van geduld, terwijl velen van oordeel zijn dat 'die beslissing, waar over, als idit artikel -den lezer onder de oogen -komt, wel meer bekend zal we zen, niet in staat zal zijn een nieuw optimisme ten opzichte van Duitsch- lan-d-'s toekomst in het leven te roepen. De verbetering van den Markenkoers gedurende de -eerste -helft der week is toe te schrijven aan speculatieve trans acties en houdt met den werkelijken toestand geen verband, hetgeen wel hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde bankbiljetten in Duitschland de vorige week weer met Mk. 10 milliard zijn toe genomen. Bij 'de snelle wenteling van de schroef de inflatie, waardoor prij zen en loonen om 'het hardst naar boven gaan, kan men zich voorloopig van een stopzetting -der bankfciljettenfabriek nog niets voorstellen en zoolang dit met het geval -is, moet de Mark in waarde verminderen. De innerlijke toe stand van het .Duitsche Rijk verslech tert met den .dag en hoewel het niet uitgesloten is idat een gunstige beslis sing van de commissie voor het herstel eenige opleving in -de Duitsche valuta zal -te w-eeg brengen, een absolute ken tering, een om/keer -mag er niet van worden verwacht. Sir John Bradbury, de Britsche gedelegeerde -i.n de com missie van herstel, heeft de algemeene opinie van allen, -die zich aan den in vloed der oorlogspsychose ontworsteld hebben, zeer juist weergegeven toen hij aan -de „Times" verklaarde dat alleen door -Duitschland den tijd voor herstel toe te staan de mogelijkheid zal wor- vtucht zoo spoedig mogelijk. K." Een oogenblik stond Stanislaus als versuft. Een woeste vloek ontrolde zijn mond. Het was ook te kras, eenige mi nuten geleden geloofde hij zich gered en nu bedreigde hem een nog grooter gevaar. Hoe was men er toe gekomen, bij Krumma-cher huiszoeking te doen Ze ker had die kerel weer de een of ande re vuile zaak om hands gelhad. En daar bij had men zijn brillanten die hij Krummacher als onderpand had gege ven gevonden. Het kon niet erger. Hij moest nu -den nachttrein naar Hamburg nemen. En Tina meenemen Ach, dat dwaze kind Maar haar spaarbankboekje Nu, in Hamburg zou men verder zien 1 Daar kon hij haar spaarbankboekje verpanden en dan -met het geld verdwijnen. Tina kon dan naar haar ouders terugkeeren zij had dan tenminste een „avontuur" beleefd 1 Zoo peinzend -de gedachten dwar relden door zijn brein pakte hij een kleinen handkoffer in. Hij wachtte ver volgens, tot alies op 't slot in diepe rust lag en sloop den tuin in. Tina wachtte hem reeds, bevend van angst en stille hoop op het geluk, dat haar beidde. Ach, Stanislaus, ik b-ren-g je een groot offer... fluisterde zij zuchtemd. Stil, zeide hij tamelijk barsch. Men mag ons niet hooren. Heb je al-les Ja... Ook je spaarbankboekje Ja en nog meer geld, dat ik uit papa's schrijftafel nam... Dat is braaf, je bent toch een schat... 'Hij trolc haar met zich voort en zij -snelden naar het station, dat wel een (half uur verder lag. Toen zij bijna haar doel hadden be reikt, galoppeerde een ruiter hen voor bij een gendarme, die voor het sta tion afsteeg, de teugels aan een spoor wegarbeider toewierp en het station binnen snelde. De trein is er nog niet, zeide Sta- INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. DE "\>ES MORGENS ZAlzf FABSL LEVER'S XHETALS nltUVjP' KANTEN VAN ZEEP -MU. w X ZON. jff SUNLIGHT ZEEP xfen -geopend om enkele (let op dit woord!) van -de vorderingen -der geal lieerden te realiseeren. latussdhen dóen zich de symptomen van den financieelen ondergang steeds duidelijker voor. Oogenschijnlijk is het een groote tegenstrijdigheid dat, terwijl de Rijksbank eiken dag -milliarden pa- p.er uitgeeft, toch de vraag naar geld zoo groot is dat de banken het disconto eenige malen moesten verhoogen en thans reeds op 8 gesteld hebben, ter wijl vele particuliere bankiers hun clien tèle de credieten finaal hebben opge zegd. Het bewijst da f de Marken i,i het binnenland in een beangstigend tempo op den weg der waardevermindering voortsnel.en, dat er steeds meer van die büjett.-n noodig zijn om nog iets te kun nen -koopen en dat dus de vraag -met al sterkere progressie toeneemt. Een nislaus. Laten wij hier in 't donker tot hef laatste oogenblik wachten... Hij ging in de schaduw van een om heining staan. Angstig drong Tina z-icii tegen hem aan. O, Stanislaus, fluisterde ze, ik stel zoo'n vertrouwen in jou heb jij ook vertrouwen in mij... Vertel mij dan het raadsel van je leven Een zachte vloek was het antwoord. Wannéér het licht was geweest, had men zijn hoonenden glimlach kunnen zien. Kun. je dat dan niet raden Neen maar zeker speelt een vrouw een rol daarin. Ja, een vrouw, die mij dol be mint, d-ie ik echter om jou versmaad de. Ach Erika Neen een an-dere groote da-me... Kan het zijn de barones... Ja maar zwijg nu men komt met licht Iaat ons naar binnen gaan, de trein moet zoo direct komen. -Twee personen traden op hen toe, de gendarme en een arbeider, die een hel-, der schijnende lantaarn droeg. Toen hef paartje hen wilde passee- ren, deed de gendarme een gebiedend „halt" hooren. Wat wilt u van ons, vroeg Stanis laus op hoogen toon. De gendarme legde de hand op Sta nislaus' schouder en zeide In naam der wet u is mijn ge vangene, meneer von Prokowski... Stanislaus wilde zich losrukken, doch de gendarme hield hem met vasten greep omklemd en het volgende oogen blik was hij geboeid. Volg me, snauwde de gendarme hem toe. En u, mijn nette juffrouw, wendde hij zich tot Tina, die begrijpe- loos daar stond, gaat u maar naar uw ouders terug men verwacht u reeds. Met een luiden kreet viel Tina be wusteloos neer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1