lag Uitverkoop sch Roggebrood 0pruimi»6 CACHI Schoenwerk naar maat. No 207 NTSCH SCHOENWERK HOUCKE e PALING Heden INISSEN PERSOON Maatschappij van invaart ÜEMEENTEBESTUUR ONZEKERHEID BINNENLAND Stads- en Provincienieuws ROTTERDAM F fee. Zie Etalage. DINSDAG luitend PRIMA bij jcobstraat 23. igen beste Duifsche Hollandsche. CULES at Palingstraat, iddag standplaats jRK. SM A's lam en gezond, door rbruik steeds versch leid verkrijgbaar bij VERHAGE, Schelde- Heer P. VAN DER Blstraat. PRtMA lage prijzen bij STRAAT 6. CUS' Idelburg. schoeisel reeren bij MAN, Hoek park-Kerk- zijne fabriek een speciale ordt het schoeisel ;ehouden dan ééa vsche eilanden te den verkoop van 5 Sigaren. Klei- g vereischte. In- iterdag bij DE schriftelijk aare jROOT, Qovert Amsterdam. delb. - Rotterdam legen plaatsen. |N PASSAGIERS |EN EN VEE. r. HU >er T.® sar 8 8 v. Eott. f.is, aar 9 Transp. en Exp. Q. VOS, Tel. SNHOQRN. Tel. 153. VLISSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BEKENDMAKING. Aangifte van leerlingen voor de Vervolg- (berhalings)cursussen voor Jongens en voor Meisjes. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat tot het in ontvangst nemen der aangiften van leerlingen voor boven genoemde cursussen zitting zal gehouden worden Voor den Vervolgcursus voor Jongens door het Hoofd van dien cursus, den heer J. E. van der Slikke in school F (aan de Joost de Moorstraat) op Dinsdag 5, Woens dag 6, Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 September a.s. van 7 tot 8 uur 's-avonds. Voor den Vervolgcursus voor Meisjes door het Hoofd van dien cursus, mejuffrouw M. C. Schutirkamp, te haren huize (St. Ja- cob9traat 21) op Dinsdag 5, Woensdag 6, Donderdag 7 en Vrijdag 8 September a.s., van 7 tot 8 uur 's avonds en Zaterdag 9 September a.s. van 3 tot 5 uur n.m. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn, worden verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, 2 September 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. Voor hen, die met aandacht den in houd der verschillende rubrieken in ons blad lezen, lezen niet alleen met de oogen inaar ook met wat dieper inzicht en doordenken behoeft het waarlijk geen nader betog, hoe onze maatschap pij thans irv een stadium verkeert van dc hoogste ongerustheid, van de groot ste onzekerheid allerwege. Hoe diep het verfrouwen in de fundamenten waarop de staatkundige en economische we reld-constellatie heet te rusten, ge schokt is, blijkt wel het allerduidelijkst aan hen, die hetzij als rechtstreeks bij beurszaken betrokkenen, hetzij als zui ver belangstellenden geregeld kennis nemen van onze wekelijksche beschou wingen aan het verloop der groote Amsterdamsche beurs een der hoofdmarkten op fondsengebied van Europa -gewijd. Zij kunnen daarin ais het ware tastbaar, met redenen om kleed en met cijfers, die meest .nuchtere •bewijzen, welke men zich denken kan, toegelicht, nagaan en volgen hoe zich de geschiedenis der wereld in haar alle- (iaagsch verloop voltrekt. Het Duitsche versje, klein maar volkomen juist, zegt het zoo juist Dem Politik und Börse innig gestelt, Regieren die Kurse, regieren die Welt. inderdaad: Staatkunde en geldmacht, de politiek en de beurs, zij zijn de machten, die waarde der dingen in hun noteeringen, hun koersen bepalen, die de wereld regeeren. Vorsten en volken, regeeringen en parlementen, zij 'hébben te zwichten voor hetgeen Politik und Börse voorschrijven de legers van millioenen, het meest verfijnde intellect, het meest grove brute geweld, zij zijn slechts volgelingen, dienaren en helpers van die groote tweevoudige macht, welke de wereld in zijn dagelijkschen gang de richting doen uitgaan, welke zij voorschrijft. Wat baat het een al machtig gewaand minister, als de beurs elk zijner daden met een val der koer sen beantwoordt, wat toeteekent het crediet van den staat, als de beurs haar vertrouwen opzegt Welke macht ter wereld kan de beursmacht stuiten in haar vaart, op- of neder waarts Immers, zij zelve is de resul tante van een uit ontelbare gegevens opgebouwde overtuiging een overtui ging zoo onwrikbaar, zoo onvatbaar voor redenen buiten de ware toedracht der zaker» om, dat er geen kracht zoo groot, geen geweld zoo machtig is, haar een richting te doen inslaan, welke zij niet de juiste, de ware, de eenig mogelijke acht. Zij openbaart haar overtuiging in groote lijnen, die dan ook den werkelijken stand, economisch en politiek, der wereld aangeven. Tij delijk, kortstondig en incidenteel wijkt het betirsverloop wel eens af van die juiste lijn doch dra vindt zij haar eigen oordeel en 'kracht terug en niets Weerhoudt haar verder 'in haar vaart. Wilt ge weten hoe de wereld in het verloop der laatste jaren, na een kort stondige opleving na den grooten oor- Jg, geweest is wiit ge kennis nemen van het reusachtig verlies aan .wereld- kapitaal, van welvaart, rijkdom, voor spoed wiit ge weten het hoe en het waaromi, hoe het was en hoe het ge worden is, dan. zullen, meer dan eenig andere beschouwingen en uiteenzettin gen, de overzichten van het beursver- loop im die jaren ons ten voile kunnen inlichten. Want wanneer het gaat om geld en goed, dan worden alle andere overwegingen ter zijde gezet, en wor den geen leugenachtige leuzen en on ware voorstellingen langer geloofd, dan juist noodig is om er den leugen en de onwaarheid van te doorgronden. En de Beurs heeft in den regel, uitne mend ingelicht als zij is, en in het ibezit van uiterst scherpe voelhorens en on telbare vertakkingen in elk gebied van het maatschappelijk leven, daar niet veel tijd voor noodig. En aldus zien wij thans hoe de groo te onzekerheid allerwege zich uit spreekt op het beursverloop, zoowel te onzent, als in alle Europeesche hoofd steden. Onzekerheid is het woord en de daad is afwachting. Honderden, ja duizenden millioenen beloopt het ver lies der laatste jaren aan beurswaarde op alle afdeelingen, in schier alle fond sen geleden En is bet einde daarvan te voorzien, is een kentering aanstaan de Wie vermag het te zeggen Gelijk elders, is ook de beurshandel tot uiterst geringe verhoudingen ingekrompen niemand vraagt nog groote aankoopen, ook .zelfs .niet op het thans betrekkelijk zoo lage koersniveau niemand durft nog tot groote verkoopen over te gaan, waar alreeds zulke enorme verliezen geleden zijn. De onzekerheid is, zelfs wat de allernaaste toekomst brengen 'kan, daarvoor nog te groot, zelfs voor de beurzen, die de komende gebeurte nissen toch steeds vooruit te loopen plegen. Waarlijk voor wie te lezen weet niet alleen met de oogen, behoeft de meest onbedriegeiijke kenteekenen over de groote onzekerheid in dit wereldtijds bestek niet verre te zoeken. De Kabinetscrisis. Nadat de anti-revolutionnaire en de christelijk-historische Kamerfractie in 'het begin van deze week voor de twee de maal vergaderd 'hebben ter bespre king van bet ontwerpregeeringspro- .grom, beeft gisteren de katholieke Ka- nierfractie in het gebouw van de Eerste Kamer met hetzelfde doel een vergade ring gehouden. Minister De Graaf zal, naar „het Vad." verneemt met de portefeuille van koloniën belast blijven. Nederland en Spanje. 7 De igepensionneerde schout-bij-n/acht titulair C. C. Zegers Rijser, adjvodant i. ;b. d. van de Koningin, secretaris-ge neraal van bet departement varft matine, vertrekt Zondagochtend naa'- San Se- bastiaan, teneinde aldaar de^ We.ll£.r.I<Snd- sche regeering te verfe^Ssvoordigen bij de Elcanofeesten. De Rijksveidwacht-uniform. 'De „Tel." verneemt, dat er gedacht wordt aan een nieuwe rijksveidwacht- uniform. Met het oog op de bezuiniging zullen 'de lange lassen met een dubbele rij knoopen vervangen worden door konte tuniek'en met één rij knoopen, wat een niet onbelangrijke besparing aan laken befeekent. Dit is ook 't geval met de lange overjassen, die door jekkers zullen worden geramplaceerd. Bovendien wordt de draagtijd van schoenen en jassen met 50 verlengd. Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De afdeeling voor werktuig- en scheepsbouw van bef Kon. Instituut van Ingenieurs beeft dezer dagen een ex cursie naar Walcheren ondernomen. Gisteren 'is een ibezoek gebracht aan de fabrieken van de Kon. Mij. „de Schelde" alhier, na afloop waarvan in het gebouw der Zeevaartschool leen zeer druk bezochte ledenvergadering plaats bad, onder leiding van den voorzitter, den heer P. Lugt. In deze vergadering is door Engr- Lieut. Commander L. J. Le Mesurier R.N., M.l.N.A. een voordracht .gehou den over „The Sulzer Two Cycle Ma rine Engine". Spreker begon met uiteen te zetten boe bij den tweetaktmotor de onwerk zame zuigslag en uitiaatslag van den vieraktmotor vervallen, .met als gevolg een lichtere machine en een gelijkmati ger draaimoment. Het feit, dat niette genstaande deze voordeelen het aantal viertaktmotoren overweegt, kan hier door worden verklaard, dat bij twee- taktmotoren de juiste 'doorvoering van liet spoelproces met groote moeilijkhe den gepaard gaat. Voor snelloopende benzinemotoren Ld. biedt het tweetakt- systeem dan ook weinig uitzichten en ook voor den Dieselmotor kunnen de eraan verbonden voordeelen slechts door speciale constructies worden ver wezenlijkt. Vandaar het geringe succes dat verschillende fabrikanten met twee- takt-dieselmachines hebben gehad. De firma Sulzer te Wiinterthur (Zwit serland) bouwde reeds jaren met succes viertakt-dieselmotoren en wel tot een totaal vermogen van niet minder dan 450.000 E.P.K. alvorens zij met den bouw van tweetaktdieselmotoren aan ving. Zij bouwt nu nog beide systemen, doch voor .machines boven 1000 E.P.K. past zij bijna uitsluitend den fweetakt toe. De grootste Dieselmotor ter wereld werd door Sulzer .gebouwd ien ontwik kelt 4000 E.P.K. in zes tweetakt-cylin- ders. Spreker verklaarde vervolgens de be langrijkste eigenaardigheid van den Sulzer-tweetakMieselmotor, ml. het spoelproces door middel van twee rijen spoelpoorten, waarvan één voorzien van een mechanisch bewogen spoelklep of schuif. Deze speciale constructie maakt het mogelijk den cylinder vol ledig van afgewerkte .gassen te reini gen en van voldoende versche verbran dingslucht te voorzien bij een minimum arbeidsverbruik der spoelluchtpompen. Bii scheepsmotoren onder 1000 E.P.K. wordt 'de spoellucht geleverd door zui- tgerpompen, vanaf de krukas bewogen bij hoogere vermogens daarentegen door electrisch gedreven ventilatoren. Het daarvoor benoodigde belangrijke electrische vermogen wordt opgewekt door de hulpmotoren met dynamo's, die met het oog op de electrische lieren toch een groote capaciteit moeten heb ben. Aldus wordt van deze hulpwerk- tuigen ook op zee ten volle geKum. r- rnaakt. Vervolgens .behandelde spreker de in den cylinder optredende temperaturen, die voor den tweetairi gemiddeld iets hooger zijn dan voo' den viertakt. Waar aldus bij eerstgenoemde machines meer warmte dc,or het cylinderdpksel moet worden afgêy°erd maar het koelwater, zoo zullen tocii bij den tweetakt de ten gevolge van die '(vaiiiite-overdracht op tredende materiaa^Panningien geringer zijn wegens .den ze'trr eenvoudigen vorm van dit deksel, da£ hij de Sulzer-ma- chine slechts één cetë'r.a'e opening ver toont tegen vier opeï'agen in het cy- liderdeksel eener vier'aktmaciiincBo vendien zijn in het eenvoudige deksel- giietstuk van den tweetaktmotor giet- spanningen beter te vermijden. De duur zaamheid der .^ulzer-cyiinderdekseis is door vele r=—gdu.-ige en zware beproe- vin/s*5'" 'oewezen. y/ervolgens overgaande tot details va n constructieven aard beschreef spre- Ker achtereenvolgens iden opbouw der /machine, de smering der verschillende onderdeelen, de koelring der zuigers, de omkeerbeweging enz. Na de compressoren en verdere hulp- werktuigen besproken te hebben behan delde spreker den gemiddelden druk, het nuttig effect en de ruimte- en ge wichtsverhoudingen van Sulzer-twee. tekt-scheepsdieselmotoren en besloot hij zijn voordracht met de beschrijving van enkele uitgevoerde motorschepen. Na afloop van de vergadering had een gemeenschappelijk diner plaats, aangeboden door de Kon. Mij. „de Schelde". Heden zal bezichtigd worden de fa briek der N.V. „Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker" te Veere en voorts een bezoek gebracht worden aan Dombung. De malaise in de industrie. Het kantoorpersoneel, de teekenaars en de bazen van de scheepsbouwwerf „Gusto" te Schiedam is met ingang van 1 October a.s. 10 loonsverlaging toegezegd. Aan dit .personeel is een lijst ter tee- keni.ng voorgelegd, dat ze met deze ver laging genoegen neemt. De lijst is door allen geteekend. Het weer in Augustus. Het MeteorologiscCh Instituut te de Bildt deelt mede Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum tempe ratuur 1 a 2°, en het inimum ruim 1° C. beneden normaal. Temperaturen boven 25° C. kwamen nagenoeg niet voor. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over liet göheele land bedroeg slechts 62 M. tegen 80 normaal. In het N.- Oosten was de regenval het grootst, in Zeeland het geringst. De Bildt had 159 uur met zonneschijn, tegen ruim 177 normaal. VLISSINGEN, 2 SEPTEMBER. Kunstkring „Het Zuiden". De „Staatscourant" .no. 168 bevat de statute-re van de vereeniging Neder landsche Kunstkring ,,'het Zuiden", ge vestigd te Vlissingen. Aan deze statuten is het volgende ontleend.. De vereeniging Nederlandsche Kunst kring ,,'het Zuiden" is gevestigd te Vlis singen en heeft ten doel, werkzaam te zijn in het belang der kunst en haar beoefenaren, en zij tracht dit doei te bereiken langs wettigen weg en wel door het houden van tentoonstellingen en andere wettige middelen, die aan het doei bevorderlijk kunnen zijn. De vereeniging 'bestaat uit a. eere leden b. gewone leden c. kunstlie vende leden. Men wordt a. eerelid op verzoek van het bestuur b. gewoon lid of kunstlievend lid door schriftelijke aan melding bij of op verzoek van het be stuur. Bij aanmelding beslist het bestuur over de toelating. De vereeniging is opgericht voor den tijd van 29 jaar, gerekend van af 1 April 1921. Bij ontbinding der vereeniging kun nen haar eigendommen behoudens in achtneming van het 'bepaalde bij arti kel 1702 van het Burgerlijk Wetboek niet onder de leden verdeeld worden, maar wordt daaraan een bestemming gegeven, als door de vergadering, waarin tot ontbinding besloten werd, zal worden bepaald. Verantwoording nagekomen giften voor den hongersnood in Rusland. Met hartelij'ken darik ontvingen we nog van N. N. 3.— Bibliothecaris leeszaal (op brengst verloting) 252.05 Vorige opgaaf 6306.22 Tofaqi f a661.27i/2 Namens het Alg. Vlissingsch Comité tot leniging van den hongersnood in Rusland F. L. HENSEL, Penningmeester. Verkuijl Quakkelaarstraat 21 G. In de week van 26 Augustus tot en met 1 September werden in het ge wone bad 2755 zeebaden genomen, waarvan 1208 door dames en 1547 door heeren en in het volksbad 442, waarvan 127 door dames en 315 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 70 graden en de gemiddelde tem peratuur van het water 62. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, gedurende de 2e 'helft der maand Augustus 1922 aan het postkan toor alhier terug ontvangen, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland Mevr. C. E. van Gelder, Arnhem Honoré Mohn, Vlis singen Viissirtgsche Courant, Vlissin gen. Briefkaarten binnenland H. Dorff, Amsterdam mej. G. Geugbjes, Arn hem .mej. M. de Hondt, Amersfoort mej. A, Jansen, Haag J. Janson., Vlis singen Zs. Sj. de Jong, Amsterdam mej. G. Ronté, Vlissingen J. Scheers, Rotterdam A. Schreuder, Vlissingen mej. M. B. Swarz, Hilversum T. Ter- beek, Amsterdam A. Twigt, Lage Zwaluwe mej. T. Voorzanger, Rotter dam mevr. L. Wetenkamp, Amster dam. Brieven buitenland Max Herbst, Hamburg M.elle A. Mees, Blanken- berghe mej. E. M. Noorduin, Roches ter N. Y. Héléne Leys, Knocke s/Mer. Briefkaarten buitenland A. Carton, Londen mej. C. de Grooff, Freiburg Anna Landblad, Miinchen miss Li vingstone, London H. M. Lykeway, Caerieon. De nieuwe cursussen van de Konink lijk erkende Pitmannsehool zullen Vrij dag 8 September te dezer stede weder aanvangen. Bij genoegzame deelname zal ook een cursus worden gegeven in boekhouden, handelsrekenen en han delsrecht en handelscorrespondentie in de vier moderne talen. Wij verwijzen verder naar achter staande advertentie. SOUBURG. Opening der Marnixschool. Onder groote belangstelling had gisteren de opening plaats van de Marnixschool te West-Souburg. Te twee uur opende de voorzitter van het bestuur van Chr. Volksonderwijs, ds. A. Graves van Willenswaard deze plechtigheid. Allereerst deelde hij mede dat bericht van verhindering was inge komen van den inspecteur van het lager onderwijs, den heer Pattist, van het bestuur der school te Ritthem en van het hoofd der openbare school te Sou burg. Hoewel deze niet sympathiseert mtet 'het beginsel van 'het Chr. onder wijs, betreurde de voorzitter het niet aanwezig zijn van den. heer De Bruin als hoofd der openbare school. Nadat de voorzitter gelezen 'had het tweede vers van Ps. 91 „ik zal tot den Heere zeggen Mijne toevlucht en mijn burg, mijn God op wietn ik vertrouw", en gezongen was Psalm 25 2, ging ds. Van Willenswaard voor in gebed. Hierna heette de voorzitter allen wel kom, in het bijzonder Burg. en Weth. met den secretaris en enkele leden van den gemeenteraad, den heer Blum, het hoofdbestuur van Chr. Volksonderwijs, ds. Steinz, inspecteur Chr. Volksonder wijs, den heer Huson, architect, de aan- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Verkoopers: A. 0. BENIEST, Lepelstraat; S. J. ENGERING. Hendrikstraat, hoek Nieuw- straat; A. DE LANDMETER, Walstraat. Voor EngrosN. V. SCHULTE Co., Mid delburg. VOOR UW Voorkomt cn geneest elkeHU!DZIE!iJE\ Behoedt uW kond Voor BESMETTIHG f Doodt onrein.beVordert dcfiAARGROEi 1 Geneest de hardnekkigste SCHURFT j PER FLACOriyi.65. bij uW drogist of apotheken Gen-. Agents* 62,Henegouvferplein. nemers de heeren Van Dijk en Poelman, het suppletiefonds, kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, commissie van toe zicht op het lager onderwijs, den' heer Van Veen, hoofd der School met den Bijbel, den heer Calliber, hoofd der school in de Palingstraat te Vlissingen, het personeel uei ju'ianaschool te Oost Souburg, familieleden en tHangstellen- den en het te installeeren iiueM der Marnixschool met personeel. Hierna zeide ds. Van Willenswaard ongeveer het volgende Dames en heeren, het woord hetwelk ik u voor las, zou ik willen noemen een histori- schen tekst. Ik wil dan ook in mijn ge dachten terug gaan en u herinneren aan een gedeelte der historie van O. en •W. Souburg en u herinneren aan om streeks het jaar 1250, hoe door Petrus Willemszoon alhier een tweede kerk werd gesticht niet een MariaJbeeld en een Burgt in een nis van de kerk. Ver der spreekt de historie van het huwe lijk van Adr. van Bouchele met Anna van Bourgondië. gesloten in 1457 in de kerk te West-Souburg. Op hef kasteel te West-Souburg werd omstreeks den zelfden tijd door Karei V de akte van aftreding ueteekend en twintig jaar la ter woonde op het kasteel Marnix Heer van St. Aldegonide, de rechterhand van Prins Willem van Oranje. Hierna schil derde spreker voor oogen Marnix als staatsman, als godgeleerde, herinnerde aan zijn op 't kasteel bewerkte Psalm berijming, als krijgsman, als burge meester, als dichter van het Wilhelmus, als opvoeder, in zijn boek over opvoed kunde, een groot man, singulier in al les. Is het wonder zegt spreker, dat nu in de voorzijde dezer school zijn naam staat en de vlag met het Oranje, blan che, bleu daar wappert Ook in deze school eeren wij zijn nagedachtenis. Het beginsel, de kracht van Marnix, ze school in dat u voorgelezen woord. Mijn burgt, mijn toevlucht, mijn ver trouwen zijt Gij, o Heere mijn God.. Ook in de moeilijkheden, o.a. bij het verliezen zijner vrouw, kwam dit uit en klonk het „Repos Ailleurs" van zijne lippen en uit zijn hart. Ook voor ons, voor het bestuur, voor het personeel dezer school zal God moeten wezen de ■toevlucht, de burg en het vertrouwen Hierna ging spreker na het ontstaan dezer school, de vele moeilijkheden die moesten overwonnen worden, en sprak den wensch uit, dat de moeilijkheden., gekomen van waar déze niet hadden behoeven te komen, voor goed voorbij mogen zijn. Dat deze bouw noodzake lijk was, bewijst dat deze school werd geopend met ruim 90 leerlingen. Het bestuur moest bouwen. Hierna brengt spreker dank voor de zorg van Burg. en Weth. en secretaris ondervonden, aan de inspectie, het hoofdbestuur en andere colleges die hun 'medewerking hebben verleend om dit eenvoudig en toch net schoolgebouw te doen verrij zen, wat den architect en de aannemers tot eer verstrekt. Alsnu installeerde de voorzitter het hoofd der school, den heer Van der Meuten en wenscht hem de kracht toe om leiding aan deze school te geven, wees er op dat de geest die in Marnix heerschte, alleen verkregen kan wor den, als ook voor hem de Heere zij zijn burg, zijn toevlucht en zijn vertrouwen. Geen ombekende voor ons zijnde, zegt de voorzitter, twijfelen wij dan ook niet of u zult uw beste krachten aan deze school wijden. Ook de onderwij zeressen 'werden ieder afzonderlijk toe gesproken en er aan herinnerd 'dat al leen het beginsel, geloof en gebed kun nen bekwaam maken om opvoedkunde te geven zooals Marnix het in zijn boek omschrijft. Zóó stelle u de Heere, met het personeel der Julianaschool tot een. zegen voor onze- gemeente en tot eere van omze.n God. Na de pauze werd gelegenheid gege ven felicitaties uit te spreken, Allereerst voerde de heer Blum het

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1