1000 150 100 25 DONDERDAG 31 AUGUSTUS UitgaveFirma F. Ui GE ELDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Iel. Interc. 18. Postrekening 66287. Versekijnt dagelijks, uitgezonderd sp Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht Koopt Uw SUNLIGHT steeds bij heeie doezen l 5, 15, 25 en 50 mo 205 1922^ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. cnn^r^nn een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De kabinetscrisis. Als antwoord ,op het bericht van „het Vad.", dat „alle pogingen van de anti revolutionairen, om te komen tot een kabinet-Colijn, waarin deze minister van financiën zou moeten wezen, van meet af aan mislukt zijn, door de vol strekte weigering van de katholieken en Christelijk-historisohen", verzekert dê „Ned.", dat althans aan de Christe- lijk-ihistorisehe Kamerleden niets be kend is van eenigen directen of indirec- ten stap, om te komen tot een kabinet- Colijn, zoodat van een weigering hun nerzijds uiteraard geen sprake kan zijn. De „Maasbode" schrijft De laatste dagen doken in de vrijzin nige pers weer allerlei geruchten op omtrent liet verloop dat de kabinetscri sis zou 'genomen hebben. Welke waar de aan die verzekeringen van onze li berale collega's dient gehecht, kan vol doende blijken, wanneer men 'de ver schillende beweringen naast elkander legt ze spreken elkaar vlakaf tegen. Hierin stemmen zij echter overeen de oplossing der crisis is deze week nog te wachten en met name zoekt inen dan verband met 'het aanstaande vertrek van H. M. de Koningin naar de Noorscbe Janden. Wij 'knnnen uit goede bron verzekeren, dat ook deze jjiede- deeling op fantasie berust. Er bestaat tusschen beide zaken geenerlei verband e,: de oplossing der crisis is zeer stel lig deze week niet te verwachten. Op zijn vroegst zal het midden der volgen de week kunnen zjjn, vooraleer de over eenstemming der rechterpartijen op het nieuwe regeerimgsprogram kan zijn tot stand gekomen. Tot zoolang zal dus minstens nog 'geduld moeten worden geoefend. De vereenvoudigde rechtspleging. Morgen, 1 September, treden de be palingen van de Wet van 5 Juli 1921, tot vereenvoudiging van de rechtsple ging i,n lichte strafzaken, in werking. Dan zal het mogelijk zijn dat, wanneer een wielrijder zonder 'licht rijdt, een agent proces-verbaal opmaakt en den overtreder een kaart uitreikt, waarop hij uitgenoodigd wordt over drie dagen voor den kantonrechter te verschijnen om zijn veroordeeling te hooren uitspre ken. Voorloopig heeft een politieagent sfeehts de bevoegdheid dit bi! vier over tredingen te doen bij het fietsen zon der rem, zonder bel en zonder licht, en bij openbare dronkenschap. Met die vier meestal eenvoudige overtredingen word't de proef genomen met dezen maatregel, waartegenover politie en burgerij nog gdheei vreemd staan.Wan- ïteer een agent voor een van deze vier overtredingen een bekeuring opmaakt, heeft hij een oproepingsformulier uit te reiken. Gp tdeze formulieren staan de Roman van O. ELSTER 40) Wil je nog niet een glas wijn -Neen, damlk u. Uw wijn is uitste kend, maar voor mijn uitgedroogde keel te zacht, fn „het Witte Paard" zal .ik mijzelf een ander drankje voor zet ten. Hemel, wat zullen de lui daar oogen opzetten, als ik met bankbiljet ten van honderd mark 'betaal. Wees maar voorzichtig... Ja, ja ik zal wel oppassen, dat men mij niet aan de kleeren komt. Nog maals hartelijk bedankt en vaarwel, meneer Bom... Fritz hield hem niet langer tegen. Hij zag 'hem vroolijk door .den tuin looperttoen hij uit het gezicht was verdwenen, haailde Fritz diep adem. Hij belde. Span direct den tentwagen in, be val bij den 'bediende, die tevens als koetsier dienst deed'. Ik moet naar de stad, je kunt meerijden, daar ik gerui- man tijd bij dr. Fischer moet zijn... fn |,het Witte Paard" te Hambach ging het deze dagen woest toe. De vroegere 'houtvester Rother had daar zijn intrek genomen en liet de goud stukken rollen, zoodat men zich niet genoeg verbazen kon. Eerst had Rother maar één nacht willen blijven, doch' hij vond den eersten avond zulk vroolijk gezelschap; dat hij den geheelen nacht vier overtredingen reeds vermeld, zoo dat de politieagent alleen de drie niet geconstateerde heeft door te schrappen. Verder wordt de naam van den over treder er op geschreven en de dag in gevuld, waarop de geverbaliseerde voor liet kantongerecht moet verschijnen. 'De bevoegdheid om zoo snel op te roepen is nog verder beperkt. De oproep mag alleen plaats hebben, wanneer de overtreder op heetendaad wordt betrapt en dan nog alleen wan neer de overtreders boven de 18 jaar zii;n. Twijfelt een agent aan de juiste op gave van naam en adres van den over treder, dan is hij niet verplicht den op roep direct uit te reiken, maar kan de delinquent meegenomen wonden naar het bureau ter wille van een nader on derzoek. Ook mogen geen oproepingen wonden uitgereikt wanneer getuigen zoudten moeten worden gehoord. Wei gert een geverbaliseerde de kaart aan te nemen, dan verandert dit aan de zaak niets. De kaart wordt dan over de post toegezonden, en die oproep geldt als direct te zijn geschied. Bij dronkenschap kan zelfs na de ontnuchtering onmiddellijke voorgelei- 'ding plaats winden. Natuurlijk alleen op dagen en tijden, dat de kantonrechter zit. Ook zal bij dronkenschap de kaart niet onmiddellijk uitgereikt worden, om dat die beschonkene deze verliezen kan. Op één punt moeten we nog eens met nadruk wijzen. Men kan de straf afkoopen. Wanneer men 24 uur na de overtreding bij den ambtenaar van het openbaar ministerie een verzoek indient om strafvervolging te voorkomen, kan de ambtenaar dit toestaan, mits aan de voorwaarde wordt voldaan, die de amb tenaar stelt. Deze voorwaarde bestaat in betaling van een geldsom, die ten minste 50 ct. en ten hoogste het maxi mum der boete, die op het feit gesteld is, kan bedragen. („Vad.") Uitgewezen Vlaamsche activisten. Naar liet „Utr. Dgbl." verneemt heeft onze regeering bezwaar gemaakt tegen Ihet bevorderen van de Kon. goedkeu ring, die voor vreemdeimgen noodig is om hier te lande onderwijs te ge/en, ten opzichte van de uitgewezen Vlaam sche activisten. Het motief moet ge weest zijn vrees voor wrijvingen met de Belgische regeering. Een Nederduiteche week te Bremen. De delegito van de Allgemeene Espe ranto wereldvereeniging schrijft ons Voor de eerste maal na den oorlog (begon de vrije Hanzestad Bremen een groote onderneming, 'niet alleen van belang voor Bremen zelf en N. W.- DuitsChiiand, maar ook voor het gehee le Duitsche rijk en de omliggende lan den. Het is de „Nederduitsche Week" van 3 tot 10 September a.s. Zij wordt gehouden onder bescherming der over heid en vele regeeringspersonen zijn doorboemelde en der» volgenden dag er bij. Het trof dat er juist de groote jaar markt werd gehouden, een halve ker mis mede. Rother vond' dus steeds lus tig gezelschap, te meer waar hij zijn ,geld niet spaarde. Toen echter deze feestroes voorbij was en de gewone ga/ng van zaken weer intrad, toen was voor Rother de tijd gekomen, om te verdwijnen. Bovendien was de politie opmerkzaam op hem geworden, daar hij zoo met geld om zich heen smeet. 'Hij voelde, dat hij bemerkt werd en op een goeden morgen verklaarde hij den kastelein, 'dat hij 's middags wilde vertrekken. Geef me echter eerst nóg een flink ontbijt, ik voel me nog licht in 't hoofd van gisterenavond. En ook een fiesch brandewijn. De waard 'bracht het verlangde. Er is juist een heer, die naar u vraagt, zeide hij. Een heer? Soms meneer Born van Neuhof Neen, meneer von Prokowski van het slot Hambach. Hij zei over een half uur terug te zullen komen. Dat moet hij wetendan ben ik ai weg. Ik he'b met dien niets te maken, bromde Rother eu> zette zich flink aan zijn ontbijt. Van den brandewijn kon hij echter niet zoo spoedig scheiden en half beschonken zat hi| er nog, toen Stanislaus binnen trad'. Rother zag hem niet, voor hij vlak voor hem' stond. Wat wilt u, stiet hij ui-t. Mijn naam is Stanislaus von Pro- lid van het eerecomité. Het doel van de onderneming is, de bevolking van N.W.-Duitschland in nauwere betrek king tot elkaar en het overige Duitsch- land te brengen en het economisoh le ven en de cultuur alidaar op te wekken en tevens te doen zien aan allen die belang stellen in het herstel van Duitschland, de waarde van den arbeid in dat gebied. Het pn^gfamina bestaat uit afdeelingen op gebied van econo mie, cultuur en sport. Voordrachten over kunst en wetenschap, verder con certen en feestspelen. De beroemdste N.W.-Duitsche dichters zullen bijdra gen ten beste geven en ais vertegen woordiger van de nog levende Duit sche dichters zal Gerhard Hauptmann uit zijn eigen werken voordragen. De stadsschouwburg zal een gastavond en kunstvolle vertolking geven. Vereeni- gingen op verschillend gebied, maar al len herstel beoogend, zullen er samen komen. E,r zal een tentoonstelling zijn van kunst in 't algemeen zoowel als van de verschillende kunstvakken in het bij zonder. Werkers en denkers uit alle oorden van het rijk zullen daar samen komen. Het wordt dus met recht een „Deutscher Verkehrstag". Ook uit an dere landen heeft men een levendige belangstelling voor deze onderneming gfoond. Verdere inlichtingen kan men ontvangen van het Weser-Gilde-M'ar- tinisstraat 44, te Bremen. Het salaris der rijksambtenaren. Naar „de Tel." verneemt, is men bij de (bespreking van de vraag of de sa larissen van het rijkspersoneel dienen te worden verlaagd tot de slotsom ge komen dat zoodanige verlaging uitge sloten geacht moet worden, omdat zij juridisch onmogelijk zou zijn. Men was van meening 'dat de rechter een vorde ring tot betaling van de eenmaal ge noten salarissen zou toewijzen, en dus de bevoegdheid van de regeering tot vermindering van de salarissen ontkent. Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden conferenties tusschen de directie der Nederl. Spoor wegen en 'de vertegenwoordigers der organisaties werd opnieuw de positie van liet treinpersoneel besproken. Omtrent de arbeider-remmers, die naar die werkplaatsen waren overge- plaats als arbeiders en op wie -de 10 ioonverlaging reeds zal worden toege past, waartoe zij ten bewijze, dat zij er genoegen mee nemen een stuk moeten teekenen, merkte de directie op, dat niemand tot teekening gedwongen zal worden. Wie niet teekent blijft echter ter be schikking (en kan een overplaatsing te gemoet zien in e«i betrekking ats poet ser, arbeider op de stations, enz. terwijl bii het aanwijzen der standplaats met de betrokkenen geen rekening kan war den gehouden. Ook zullen dan de pe riodieke verfhoogingen stilstaan. Wie wel fee-kent, behoudt als sfand- •kowsky en- wanneer u meneer Rother <bent, dan zult u wel weten, wat ik wil, antwoordde Stanislaus trotsch. Ik weet van niets. Ik 'ken u niet en wi! met u niets te maken hebben. Maar de heer Krummacher heeft u toch naar mij verwezen, om mij een1 zeker papier te overhandigen Ten minste, Krummacher heeft mij dat ge schreven, Wat gaat mij dat aan Ik heb geen papieren voor u. U zou'dt toch een wissel van ba ron Hamibach incasseeren Zeker. maar is u baron Ham bach Neen, maar ik kom hier, om den wissel te betalen. Wie heeft u dat opgedragen Dat gaat iu. niets aan. De wissei bedraagt duizend mark hier is het geld geef mij dus het papier. I'k heb geen wissel, zeide Rother mopperend' en nu toch eenigszins ver legen. Maar, meneer Rother Krumma cher heeft u den wissel toch gegeven, om hem bij mij te incasseeren. Maak dus niet langer praatjes en kom er mee voor den dag hier Is het geld. Rother sloeg met de vuist op tafel. Wanneer ik u echter zeg, dat ik 'het papier niet heb riep hij kwasi vertoorn d- Zoo wiaar is het dan Weet ik hetIk heb den wissel verkocht, verdisconteerd, zooals men dat noemt. Maar dat .mocht u niet, stiet Sta- INGEZOHDEN MEDEDEELINGEN CADEAUXl Bij inzending van uitknipsels van SUNLIGHT en van LUX DOO- ZEN als hieronder afgebeeld ontvangt U FRAAIE CADEAUX! DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN. plaats de werkplaats, waarbij hij is in gedeeld en maakt 'de gewone promoties als arbeider. In beide gevallen echter zullen b'j voorkomende vacatures de arbeider- remmers naar anciënniteit in den trein dienst wonden herplaatst. De feesten te Groningen. Na het vertrek der koninklijke fami lie hebben de Groningers iiun feest voortgezet. Had er eergister een recla me-optocht plaats en hield de vereeni- g'ing de „Grönmiger Spraok" toen een landdag, gisteren trokken onder be geleiding van verschillende muziek- kopsen 500 jongens door de stad, die den Groninger kleppermarsch uitvoer den. Zij trokken naar de woning van den burgemeester mr. E. Ketwich Ver schuur, het huis van> oud-cotmmissaris der koningin mr. Geertsema en naar dat van den tegerowQoreli'gen gouverneur jhr. mr. Tjarda van Starkenborch Sta- chouwer. Een geweidige menigte bewoog zich op straat. Gisterenmiddag had in het stadspiantsoen een concours hippipue plaats. Het weer in Juli. Het maandschrift van het Kon. Nedt Meteorologisch Instituut meldt Gedurende de geheele maand bevond nislaus verschrikt uit, terwijl een vale bleekheid zijn gelaat overtoog. Daartoe had. u geen recht... Waarom niet De wissel behoor de mij en waar meneer Born mij het volle 'bednjg ibood... Wat? riep Stanislaus in vreese- lijken schrik luide uit. U hebt den wis sel aan Fritz Born op Neuhof ver kocht Zoo is 't, bevestigde Rother ett schonk zich. weer een glas brande wijn in. Stanislaus scheen te wankelen. Doodsbleek stond hij daar, zijn handen beefden, hij moest zich aan de leuning van een stoel vasthouden om niet te vallen. U schijnt niet 'wel te worden, waarde 'heer, zeide Rother. Drinkt u ook een glaasje... Woedendi sloeg Stanislaus 'het glas uit zijn hand. Weet u wel, dat u ons allen in het verderf hebt gestort? schreeuwde hij. Hoe dan Ik ben me van geen verkeerde daad bewust. En dan schreeuw niet zoo hard, anders kunnen die lui in de keuken ons hooren. U is een schurk. Oho. Rother richtte zich drei gend op. Hij stak zijn ruwbehaarden, klauw- achtigen arm uit om Stanislaus te grij pen-, -doch deze wist de-n greep te ont wijken en vluchtte naar de deur. Rother wilde hem na, doch bezon zich en ging weer zitten. Laat hem loopen. Gelijk heeft hij zich hooge drukking bij 'de Azoren, van 8—14 en 22—28 boven 770 m.M., ter wijl uitloopers van dit gebied zich des 1011, 20 en 2629 nabij ons land bevonden, (zelfstandige hooge drukge- bieden in 't 'begin der maand boven O.- Europa en (herhaaldelijk bij IJsland- of elders in N.-Europa. Gedurende de eer ste dekade .bewogen zich voortdurend depressies over de Duitsche eilanden, 'den 6 een -diepe die h. t d. storm ver oorzaakte, terwijl na den 19de (depres sies afwisselend over de Br. eilanden en de Noordzee of in het Oostzee ge bied werden aangetroffen, vanaf den 27 ook bij IJsland. Z.W.-lijke win-den wa ren h. t, 1. de -geheele maand talrijker dan gewoonlijk, vooral, in de eerste de- ka'de, toen -ook de windkracht belang rijk boven normaal was. De gemiddelde temperatuur en het dageiijksche maximum waren over de geheele maand bijna 2 -gr. te laag, het minimum. 1 gr., zoo-dat ook de dageiijk sche schommeling beneden normaal was het ongunstigst was de 2e dekade waarvan de gemiddelde temperatuur 2 gr. 5, -het maximum ruim 3 gr bene den normaal bleef. Temperaturen bo ven 25 gr. kwamen alleen in het Z.-O. enkele .aaien voor. De hoeveelheid neerslag was gemiddeld over het ge heele land 10 pet. boven normaal.' in het N.O. ongeveer 30 pet. er boven. eigenlijk, ik zou hem den wissel bren gen. Doch dat 'komt er -niet op aan ik heb het geld en dat is de hoofd zaak. Hij gaf zich vervolgens weer aan het genot van de brandewijnflesch over. Hij scheen echter spoedig tot andere gedachten te komen, want plotseling riep hij den waard, rekende af en ver dween onvast ter been door de achter deur in de richting van het naaste woud. De waard zag hem verbaasd na. Die heeft vervloekte haast, zeide hij tot zijn vrouw, die met een zucht antwoordde Gelukkig dat wij hem kwijt zijn. Wie weet, wat hij op zijn- kerfstok heeft. Ook Stanislaus had het dorp veria- tem Als een stuk opgejaagd wild rende hij de dorpsstraat door, zonder te we ten waarheen. Uitgeput en buiten adem bleef hij eindelijk staan. Eerst nu be merkte hij, dat hij onwillekeurig den weg naar Neuhof had ingeslagen. Moest hij dat als een- wenk van het noodlot opvatten-? Zou hij naar Neuhof gaan, om te probeeren, of hij dien ver vloekten wissel niet kon inlossen Vast besloten hief hij het hoofd op. De moed der wanhoop had zich van hem meester gemaakt en met besliste schreden- begaf hij zich naar Neuhof. Hij was het loopen niet gewoon en de Junizon straalde in verzengenden gloed van den wolketoozen hemel. Dikke zweetdroppels parelden- op zij-n gelaat, dat -donkerrood was ge kleurd. Bijna uitgeput .bereikte hij Neu hof. Meerdere met geurend hooi beia-

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1