ten 1000 150 100 25 Roggebrood CACHI WOENSDAG ari NO 204 ANT UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Irjalstraat 58, Vlissingen. Iel. Inters. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. {GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht Het is nief voldoende, dal Uwe handen ^ewasschen zijn. LIFEBUOY HEALTH 50AP ROTTERDAM omaten 28 a 36 ct. 3 a 15 ct.triumphs kerperen 6 ct. ber ruimen 39 a 57 ct Idenburg 7 ct. keié «ren 15 ct. marse eren 19 ct. blauwe druiven 50 ct. kei- t. beurré d'Amanlis Guyot 10 ct.cox irant de Croncels 5 t.seigneur d'Espe- J. roode kool 3 a 5 ct. savoye kool 6 1 ct., alles per stuk 1 6 ct. uien 3/2 ct.' 2 a 1/i ct. rame- alles per bos pe- 2 a 11 ct.kom- les per bos augur- 00 stuks. E R S E N. 29 Augustus, des, officieel) >ersen. irkoopen. ■/2.57K2; Londen /0.17J40.18 V2 r Parijs 19.8710— 4—fO.OO>/2 lier. 4 1 Ponden 11.45 90.21 Z2 Belgi- -ƒ 19-Fransche Kronen (afgest.) ICHT. nd 766.6 te Memel, ld 743.0 te Seydis- vond van 30 Aug.; Zuid-Oostelijke tot Meest zwaar he regen of onweer, leratuur, later wel- VLISSINGEN. rt nulen MA's ;n gezond, door steeds versch erkrijgbaar bij IAGE, Schelde- P. VAN DER lat. lb.-Rotterdam ;en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. T. Mijd, T. Bolt. T.m. Mr ÏJ. HM ekomen s 'ransp. en Ekwv G. VOS, Tel. [OORN, Tel. 153. 1HOUT, Tel. 282. iNHEE, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. vUU een ongeluk. Ullö gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrift (in afschrift) van Jacob Boshamer, om ver gunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeer gasten, in de benedenlocaliteit links van perceel Breestraat No. 1 Dat vanaf heden, gedurende veertien da gen, schriftelijke bezwaren tegen het ver- leenen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 29 Augustus 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De kabinetscrisis. De driehoek-correspondent van de ,Tel." meldt De oplossing dier kabinetscrisis na dert haar einde Ihet nieuwe 'het oude) kabinet zal spoedig bekend zijn. Reeds enkele weken geleden tiebben wij er op gewezen, dat dit -in de eerste dagen- van September 'het geval zou we zen. Vóór de Koningin naar Scandina via vertrok «noest de zaak beslist zijn, wilde men niet voor allerlei lastige en tijdroovende formaliteiten komen te staan. Ook was ;het gewenscht, dat het ontwerp .d-er openingsrede, die de pre mier op 19 Sept. zal uitspreken, tijdig door H. M. kon worden 'goedgekeurd. Een en ander Ihad ook de leiders der rechterzijde de noodzakelijkheid doen inzien, dat op Ihet eind van Augustus de beslissing inoest zijn gevallen. Men Iheeft ook in de ipérs over het lang uitblijven dier beslissing geklaagd. Nu duurde -het ditmaal volstrekt niet langer dan in 1913 en 1918, maar wij willen er toch eens op wijzen, dat het uitstel in geen enkel opzidht te wijten is aan den formateur, maar voortkwam uit -de toch wel ee-nigszins zonderlinge omstandigheid, dat verschillende leiders der -rcchtsche igroepen eenvoudig, -han gende ide -crisis, naar het buitenland vertrokken. De leider der ant-i-revolu- tioninairen, idie ongetwijfeld een zekere io'I heeft -gespeeld, vertrok al spoedig naar Zwitserland, de tweede voorzitter der fractie, mr. Rutg-ers, even-eens, en de Kamerclub had het consigne gekre gen om 'buiten den Ih'eer 'Colijn om geen enkele beslissing te 'nemen. De leider der dwistelijk-historischen, de heer Schokking, bleef wel wat langer in het land, maar vertrok toen naar de inter parlementaire conferentie te Weenen. Toch moesten zulke afwezige leiders in de onderhandelingen en beslissingen worden gekend. Het spreekt vanzelf, dat dit aanmerkelijke vertraging heeft \eroorzaakt. Roman van O. ELSTER. 39) Zwijg daarover en meng je niet in inijn zaken. Die geschiede-nis met je wissels schijnt me niet 'zuiver. Wie is toch je compagnon Krummacher en hoe komt hij aan die wissels Nou Gottlieb Friedrich Krum macher 'heeft iin Berlijn een. kleine ban kierszaak, d.w.Sf. VCSJÜi "ij ér grijn zend bij, andere lieden noemen het een woekerzaak. Officieren, landbouwers en anderen, die in geldnood verkeeren, leent hij dé noodige gelden tegen hooge '.rente soms speelt hij ook, wanneer er een paar uilen te schudden zijn... En. tdaarbij hem je hem geholpen en u bent daarom... Achter de tralies gekomen. Krum macher heeft me nu deze beide wissels gegeven, daar hij mij gaarne naar Ame rika ziet verhuizen. Dat is me een zakenvriend wel. De drommel zal hem halen. Maar u kent hem' ook wel, meneer Bom. Ik Daarvoor zal de hemel mij bewaren. Herinnert u u niet meer den avond .in „het W'itte Paard", die met een vechtpartij eindigde Fritz .stond op, toorn stond' op zijn gelaat té lezen. Bliksemsnel schoot hem de gedachte door het hoofd, dat hij thans de oplossing van he,t raadsel, dat Wat 'het verloop der crisis zelf be treft, willen wij nog eens uitdrukkelijk twee mededeelingen, die bier en daar zijn gedaan, tegenspreken. De eerste .is ihet bekende bericht, dat de heer Colijn 'een bezuinigings-u/ff- matum zou hebben gesteld. Wij hebben cd de or juistheid daarvan reeds gewe zen de voorstelling, als zou hii de for matie hebben beheerscht, is zeer sterk overdreven, -en dit zal vermoedelijk bin nenkort ook wel blijken. Natuurlijk zal de bezuiniging wel een hoofdpunt zijn op het program. De tweede onjuiste voorstelling was deze, dat 'het dien anti-revolutionnairen 'er om te doen zou zijn geweest, Colijn als premier fe krijgen. Zulke kinderen in de politiek zijn onze anti's niet. Zij wis ten heel goed, dat op dit oogen-Mik een rechfsch kabinet zonder katholieken premier vrijwel tot de onmogelijkheden behoorde. De katholieken zouden het ten val brengen van de,n heer Ruys de Béerenbrouck zóó zeer (en terecht) als een pijnlijke nederlaag 'hebben gevoeld, en als een daad van anti-papisme, dat daardoor heel de coalitie in gevaar zou zijn gekomen. Ruys als formateur weg en Colijn in zijn plaats tot een derge lijke naïve politiek waren de anti-re- vol-utionnairen werkelijk niet in staat, al heeft een deel van de liberale pers hen dien kant op trachten te drijven. Hetzelfde geldt van Aalberse. Reeds dadelijk na de verkiezingten hebben wij het gemeld Aalberse blijft. En gedu- rendie al de onderhandelingen hebben de katholieken het blijven van Aalberse als een eere-zaak beschouwd. Een voor aanstaand katholiek politicus zei het dezer dagen ronduit als Aalberse valt, valt Ruys met hem. Maar Aalberse valt niet. Zoo is ten slotte de handhaving van het bestaande kabinet (met een enkel.' persoonswisseling) -het resultaat der crisis. Wie een beetje thuis is in de partijpolitiek kon het voorzien en heeft nooit iets anders verwacht. En de on derhandelingen liepen dan ook alleen over enkele punten van het regeerings- program. In dit opzicht zal het tweede kabinet-Ruys ongetwijfeld sterker staan dan het eerste het is beter voor bereid en het heeft meer waarborgen dat het door de rechterzijide zal worden gesteund. Hier komit bij, dat de rech terzijde numeriek veel sterker is ge wonden, en -dat ilast-ige elementen als A P. Staalman en Van de Laar zijn verdwenen. Waarlijk, het tweede ministerie-Ruys heeft de baan vrij en den wind mee. Volgens het „Hbld." zijn er in het rapport der Chr. Hist, fractie aan den Kabinetsformateur eenige punten, die volledige overeenstemming nog niet verzekeren. De toestand is thans dus zoo, dat de kabinetsformateur, naar aanleiding der rapporten, een beslis sing heeft te nemen. Uitgesloten is het intuschen niet, dat hij nog eens confe- zijn naam; zijn eer dreigde te verwoes ten, in handen had. Hoe deze Krummacher is die Sommer, die 'Lengner en Wietholz zoo veel geld afwon Zeker, dat is een er» -dezelfde per soon. Van dien avond zijn ook de wis sels var» Lengner en Wietholz afkom stig. Lengner heeft den zijnen reeds ■betaald-. Wietholz -heeft hem echter steeds geprolongeerd, doch dat is nu uit. Ik moet geld zien. fritz was in opgewonden toestand. N-s?.;tig iiep hij de kamëi' op êfi Héét verbaasd sloeg Rother hem gade. Wat scheelt u, meneer Born vroeg hij. Ja, zie je ik denk cr over na, dat je van Wietholz moeilijk je geld zult kunnen 'krijgen. Hij is naar het buitenland... Alle duivels. Wie is de trekker van den wissel jij Nee Krummacher. Mag ik den wissel eens zien Waartoe vroeg Rother wan trouwend. Ik wil eens zien of de handfeeke- ning van Wietholz echt is, die ken ik precies. Dat-zou me een fraaie streek zijn, als Krummacher me zoo had bedrogen. Hier is de wissel... Hij nam uit zijn brieventasc-h, die nog meerdere papieren bevatte, een wissel en reikte hem Fritz toe. Fritz bezag den wissel met aandacht, hij was 600 m'ark hoog. reert met de vertegenwoordigers der fracties. Onderscheiding minister Van Karnebeek. De gezant van Venezuela heeft van zijn regeering telegrafisch 'bericht ont vangen, dat 'de president der rep-ubliek aan onzen minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. idr. H. A. van Karnebeek, bij bevordering de versierselen heeft verleend van Ide le -klasse van de orde van -den Bevrijder, een onderscheiding waarin het bewijs te zien is van de bij zonder vriendschappelijke gezindheid van Venezuela voor Nederland. Premiestorting voor ambtenaarspensioenen. In verband met het voor de betref fende ambtenaren alarmeerend bericht betreffende de premiestorting voor pen sioen, heeft „de Maasbode" in de krin gen der R. K. vakbeweging geïnfor meerd. Het bleek, dat daar omtrent een dergelijk voornemen der regeering totaal niets bekend was, terwijl men op -grond van inmiddels van bevoegde zijde ingewonnen inlichtingen, zulks zeer onwaarschijnlijk achtte. De winterdienstregeling der spoorwegen. Naar „het Huisgezin'" verneemt, zal geen nieuwe ■winterdienstregeling voor de Nederlandsche Spoorwegen worden ingevoerd, doch zullen met ingang van 8 October, in verband met het eindigen van den zomertijd, eenige wijzigingen worden gebracht in de zomerdienst- regeling. De woningnood te Amsterdam. Bij het gemeentebestuur te Amster dam zijn plannen ingekomen van den heer H. van der Schaar tot het bouwen van 6000 arbeiderswoningen. Voor de gevelbekleeding zal, met het oog op den uiterlijkan welstand, baksteen wor den gebezigd. De geheele bouw zal worden georganiseerd als grootbedrijf, waarbij zal worden gebruik gemaakt van machinale installaties. De aanvra ger stelt in uitzicht, dat bij den bouw betrokken zullen kunnen word-en een belangrijk aantal nietbouwvakarbei- ders voor de bediening der machina le installaties 'zouden b.v. kunnen wor den te werk gesteld werklooze metaal arbeiders. Deze 6000 woninigen zullen niet al-Ie wiord'en gebouwd volgens eenzelfde type. Er is rekening gehouden met de schakeer,ing in de behoefte van de diui- z mden gezinnen, die de te stichten nieuwe wijk zullen bevolken. Gemiddeld zal het grondvlak d<er wo ningen bedragen 68 M2. en de inhoud gemiddeld- ruim 200 M'. bruto. Ter ver gelijking moge dienen, dat de in den laatsten tijd ontworpen woningen, be doeld om te worden gebouwd met steun volgens de Woningwet, als regel een ikubieken inhoud aanwijzen van 225 M' Blijven dus de woningen van het plan- Van der Schaar, wat inhoud betreft, be neden dé woningwetwoningen van den Het handschrift is echt, zeide hij, ■met moeite het beven van izijn stem verbergend, maar je kunt er niets mee uitvoeren, je kunt Wietholz niet berei ken en protesteeren laten zul je dezen wissel wel -niet durven doerr, wie weet, wat daarbij niet fer sprake zou komen. Werkelijk... daar hebt u gelijk aan. Maar wat doe ik dan met ding? Ik doe je een voorslag verkoop mij den wissel, ik sta nog in rekening me't Wieholz, Jawel, lachte Rother brutaal, u geeft me slechts de helft er voor. Ik ken dat. Neen, ik. betaal je 't volle bedrag. Werkelijk Fritz ging naar zijn brandkast, open de deze en nam er 600 mark uit in zes biljetten van honderd mark. Hier is het geld als je dus wilt... Natuurlijk wil ik. Hier hebt u den wissel, geef mij nu het geld... Fritz nam den wissel aan en legde het geld op tafel, dat Rother begeerig opstreek. Dat was een gemakkelijke manier van zaken doen, meneer Born, ik dank u izeer. Wilt u misschien den anderen wissel ook n-og koopen? Dat zou mij moeite en tijd besparen hij vervalt overmorgen reeds en ik zou direct naar Hamburg kunnen reizen. Dan moet ik den wissel toch eetst zien. I'k kan -niet gelooven, dat de baron een wissel heeft afgegeven. Nu, overtuig u dan... Eu wederom kreeg Rother een wissel uit zijn brie- laatsten tijd, vergeleken met de tien duizenden arbeiderswoningen van oudere typen diie in de gemeente ge vonden worden, zijn de ontworpen wo ningen betrekkelijk groot. Met verschil lende variaties bevatten -zij een woon kamer van plljm. 17 M\, voorts 2 a 3 vertrekken welk aantal afhankelijk is van de oppervlakte, die aan die ver trekken wordt gegeven en een keu ken. AJs te vorderen huur wordt door den aanvrager genoemd een bedrag van gemiddeld 6.50 per woning per week en als laagste huur 5.50 per woning per week. Burg. en Weth. hebben, gezien het nog steeds zeer nijpend tekort aan ar beiderswoningen, vooral van huurprij zen beneden 7, het hierboven met en kele woorden aangeduide plan met groote belangstelling ontvangen. Hier wordt hun voorgelegd een plan van grooten omvang, -dat geen offers uit die gemeentekas vraagt en dat bij uit voering aan duizenden arbeidersgezin nen huisvesting zal kunnen verschaffen tegen een huurprijs, ,die in de tegen woordige omstandigheden redelijk kan worden genoemd. Nadat bestudeering van het ingedien de plan Burg. en Weth. de overtuiging Irad geschonken, dat zij hun medewer king niet mochten onthouden aan het tot stand komen er van en het door aanvrager met het bouw- en woning toezicht gepleegde overleg tot overeen stemming had geleid omtrent de details van het bij don houw van deze 6000 woningen toe te passen systeem, heb ben zij de aanvraag doorgezonden naar de regeering, met verzoek er een gun stige beslissing op te willen geven. Na correspondentie en besprekingen met de regeeringsautoriteiten is ten slotte van de regeering toezegging eener premie verkregen, die, hoewel belangrijk lager dan die, wélke oor spronkelijk werd aangevraagd en ook niet dadelijk geldend voor hef volle aantal woningen, door de combinatie is aanvaard. DE HERSTELLING VAN DE OMGEVING DER ORANJE-GRAVEN IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. ,Het koor van de Nieuwe Kerk te Delft zal gerestaureerd worden. In alle provinciën van het land hebben zich comité's gevormd om bijdragen tot dat doel in te zamelen. Inderdaad geldt het hier een landsbelang. Dat -koor immers bevat de geden-kteekenen en de graven van onze Oranje-vorsten. Dit feit zelf -is algemeen bekend, maar het is wel licht niet overbodig, dat eenige bijzon derheden worden medegedeeld aan gaande de kerk, het koor, de monumen ten en de Oranjes, die in het koor rus ten. De Nieuwe Kerk, oorspronkelijk ge wijd aan de Heilige Maagd, later aan St. Ursula, is in gotischen stijl gebouwd van 1383 tot 1496. Zij heeft een toren ventasch en reikte deze Fritz toe. Frifiz onderzocht het papier. De wis sel was gped, trekker was Krumimacher. Eridh baron van HambaehWaldstat- ter had ihem geaccepteerd de datum van afgifte was 1 December van het afgeloopen jaar. Plotseling vielen den jongen man als 't ware de schillen van de oogen. Hij schrikte 1 December van Ihet vorige jaar was de 'baron reeds zwaar ziek zeker had hij toen geen, wissels ku-nnen afgeven. En nu bekeek Fritz nog eens de handteekening van den baron, die hij van vroeger heel nauwkeurig kende. Een groote gelijkenis 'had hem aanvan kelijk misleid, nu zag hij duidelijk, dat de wissel valsch was. De baron tee- kende nooit zijn voillen naam, teekende óf alleen. Erich von Hambaeh öf baron Ham'bach... De 'wissel was valsch. Wie kon deze vervalsching begaan hebben Hij moest dezen wissel in zijn bezi-t hebben. Ais zijn verdenking juist was, dan had 'hij een vreeeselijk wapen in handen. Wanneer hij Rother echter zeide, dat de wissel valsch was, zou deze hem zeker het zoo gewichtige document niet willen geven. Daarom zeide Fritz op zoo rustig .mogelijken toon De wissel is goed. 'Ik geef je -het volle bedrag er voor... Rother sprang op. Meneer Born als ik niet bang was u te -beleedigen, zpu ik u wel wil len omhelzen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Uw <je2Dndheid wordt voortdurend, bedreigd-wanneer» de handen nief, volkomen rein zijn. Gebruik daarom UFEBUOY-ZEER en U zult weldra- den weldadigen invloed op Uw. huid gevoelen. OBTeVEISS EEEP fiy VLAAHDIWQEn vsn Suni/^ih? en Lux. Altijd in huis. De ontsmettende, verzachtende en heelende eigenschappen van- Foster's Zalf maken deze onmisbaar voor huid uitslag, kloven, huidvlekken, eczema, psoriasis, en de verschillende vormen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf altijd in'huis prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. VOOR UW - Voorkomt en geneest elke HUIDZIEKTE Behoedt uw hond Voor BESMETTING j Doodt onrein.bevordert de HAARGROEI I Geneest de hardnekkigste SCHURFT j PER f=L^conyi.65. Gen bij aW drogist of apotheker Agents: 62.Henegouuterplein. en bestaat voorts uit een schip van drie 'beuken, en een koor. Door goed be doelde maar slecht uitgevoerde herstel lingen in de eerste helft der 19e eeuw heeft het inwendige zeer geleden. Een vlakke zoldering verbergt in het mid denschip en het koor de oorspronkelijke gewelven de muren en de zan'dsteenen zuilen zijn bedekt door een dikke laag kalk. Eertijds waren van buiten tegen het koor huisjes aangebouwd en in ver band hiermede zijn verscheiden koorra men gedeeltelijk dichtgemetseld. De huisjes zijn thans verdwenen, maar de ramen bleven tot dusverre misvormd. Ook de ongelijke vloer van het koor heeft voorziening noodig. Midden in dit armelijke en zwaar ge- Je verkoopt mij dus den wissel Natuurlijk Fritz stond reeds weer voor zijn brandkast en kreeg een biljet van dui zend mark. Feitelijk had hij het geld morgen zelf noodig, maar voor dezen wissel had hij zelfs 't dubbele betaald. Ku-n-t u me het geld soms ook klei ner geven, meneer Bom vroeg Rother. Zulk een hoog bankbiljet wekt arg waan... Ja hier 'zijn tien bankjes van honderd' mark. Ik dank u du-izend maal dui vels, zoo makkelijk had ik mij de zaken (liet voorgesteld. Meneer Born op uw welzijn. Hij vulde zich nog een glas en- dronk het in één teug leeg. Hoera, nu naar Amerika riep -hij. Ik vreesde al, dat Krummacher, die oude schurk, mij bedrogen had met die papieren. Als hij van mijn vlotte wijze van handel doen hoort, ergert hij zich geen klein beetje... Wil je mij beloven, Krummacher niets van onzen handel mee te deeien vroeg Fritz. Waarom Ja, zie je, het is nu juist geen eer, met jou vriend Krummacher zaken te hebben gedaan. Rother lachte. Daar hebt u gelijk aan. Wees op uw hoede voor dien sluwen schurk, dien- goeden raad wil ik u nog geven. Ik ben overtuigd, dat hij voor dezen wissel maar de helft heeft geleend zoo doet hij altijd-. Nu vaarwel, meneer Born nogmaals mijn hartelijken dank... (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1