VLISS1NGSCHE COURANT 1000 150 100 25 DINSDAG 60e Jaarg^oJ UitgaveFirma F. VAD DE VELDE Jr Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. Knn<' 'inn OEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht No 203: ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. «JUU een ongeluk. UUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken belanghebbenden in hun eigen belang op merkzaam op de gelegenheid voor werk zoekenden, om zich te doen inschrijven bij de Arbeidsbeurs, waartoe eiken Maandag en Donderdag van 56 uur n,m. gelegen heid bestaat ten gemeentehuize, 2e ver dieping, 2e afdeeling. Werkgevers kunnen te allen tijde schrif telijk hunne aanvragen om werkkrachten tot het correspondentschap der Arbeids beurs richten en mondeling gedurende de uren, waarop het gemeentehuis voor het publiek is opengesteld. Vlissingen, 29 Augustus 1922. Burg. en Weth. voornoemd,, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De kabinetscrisis. Het „Hibl." had vernomen, dat de conferentie, die de tijdelijke voorzitter van den ministerraad.'jhr. Ruys de Bee- renbrouck, in den loop der vorige week heeft gehouden met de vertegenwoordi gers der drie rechtsche partijen, de hee- ren Nolens, Schokking en De Monté Verloren, onderbroken was om ver nieuwd zelfstandig overleg der fracties mogelijk te maken. Hoewel wij omtrent dit gerucht geen bevestiging konden verkrijgen, wijst het feit, dat de heer H. Colijn, die gisteren ochtend vroeg uit Verdun in de resi dentie is aangekomen, zijn vacantie heeft onderbroken om een vergadering ider anti-revolutionnaire fractie bij te wonen, gewijd aan de crisis, er op, dat wij wèl zijn ingelicht. De heer Colijn vertrok gisterennamiddag met den trein van 7 uur naar Parijs. Van doorgaans goedingelichte zijde verneemt het „Hbl." verder, dat. de gis terenmiddag te 's-Gravenhage gehou den vergadering der antirevolutionnaire Kamerclub de oplossing der -kabinets crisis een belangrijke schrede verder heeft gebracht. E,r zal nog eenig over leg worden gepleegd imet -de vertegen woordigers -der Ghristelijk-Historisehe en Roomsch-Katholieke fracties. Doch het staat thans vrijwel vast, dat over eenstemming omtrent het werkprogram van de op de drie rechtsche partijen steunende regeering zal worden verkre gen. Bezuiniging op de staatsuitgaven en versobering in den openbaren dienst staan in dat werkprogram op den voor grond. Bij den verderen gang van zaken zal met bekwamen spoed worden gehan deld. Het ligt namelijk in de bedoeling met de kabinetsformatie gereed te ko men voor de Koningin de Scandinavi sche reis aanvaardt. Roman van O. ELSTER. 38) HOOFDSTUK XIX. Sinds het onderzoek in zake den diefstal op het slot Ham,bach geopend was, had Fritz Bom zijn landgoed niet meer verlaten, behalve wanneer hij voor den rechter-com-missaris moest komen of wanneer hij dr. Fischer, zijn advocaat, wilde raadplegen. Hij zag niemand, hij bemoeide zich alleen met het bestuur van zij-n- nieuwe bezitting feestdagen voor hem waren het, waar op een brief uit Berlijn van Erika kwam waarin zij hem telkens opnieuw verze kerde, hoe gelukkig en veilig zij zich bij zijn ouders thuis voelde en dat zij reeds innige vriendschap met zijn zusters had gesloten. Twijfel aan den gelukkigen afloop van het proces, twijfel aan hun Spoedige vereeniging, berouw over den stap dien zij gedaan had en die haar v.an haar ouderlijk huis scheidde, uitte Jij nimmer, integendeel, zij vroolijkte 'hem steeds op en bezwoer hém, moedig V°1 te houden, het ging om hun beider geluk. Door die 'brieven kreeg hij steeds nieuwen moed, wanneer hij soms zich gedrukt voelde. Inderdaad stonden de zaken niet zoo gunstig als Erika hoopte. De acten van het voorloopig onderzoek waren in$,et bezit van den officier van justitie, xfie thans de beslissing aan zich had, een Departementale bezuiniging. Naar „de Avondpost" uit goede bron verneemt, is een door het -departement van marine aangevraagd bedrag van ruim 2.330000 voor reserve-munitie ten dienste van de verdediging van Ned.-Indië niet toegestaan en wordt dit van de begrooting afgevoerd. Premiestorting voor ambtenaarspensioen. In leidende kringen van de R. Kath. vakbeweging verfu idt, dat de regeering besloten heeft met ingang van I Janu ari 1923 weder de pensioenstorting te heffen van de rijksambtenaren. De Nederlandsche belangen bij Duitsche Verzekeringsmaatschappijen. De Haagsche correspondent van het „HM." sohrijf.t Volgens de jonigste berichten schijnt de Zwitsersche regeering er thans in geslaagd te zijn, om een overeenkomst met de Duitsche regeering te sluiten, ter behartiging van de belangen der bij Duitsche maatschappijen verzekerde Zwitsers. In zooverre wordt thans ook de positie der Nederlandsche belang hebbenden dus anders, omdat er voor onze regeering -nu ongetwijfeld alle aanleiding is, om -na te gaan, in hoe verre ook voor haar bereikbaar is, wat die Zwitsersche regee-ring wist te be werken. De uitslag der volkstelling. Volgens den officieelen uitslag der volkstelling in 1920, was de bevolking van ons land op 31 December 1920 als volgt verdeeld Hervormde kerk 2.835.597 Roomsche kerk 2.444.582 Gerefkerken 571.835 Israëlieten 115.222 Lutherschen 102.517 Kleinere Prot. kenken 260.838 Zonder kerk 533.714 Op een totaal van 6.865.314 en ge rangschikt onder vier hoofden levert dit in percenten het navolgende beeld Protestanten 54.96 Roomschen 35.60 Israëlieten 1.67 Kerkiloozen 7.77 Tien jaar geleden waren de percen ten aldus Protestanten 58.18 Roomschen 35.04 Israëlieten 1.81 Kerkioozen 4.96 De kerkioozen worden hoofdzakelijk in de steden gevonden en voornamelijk in de groote steden. Te Amsterdam zijn ongeveer 150.000 personen die tot geen godsdienst behooren of 21.73 pet. der bevolking. Indexcijfer van groothandelsprijzen. Blijkens mededeeling van -het Cen traal Bureau voor de Statistiek was het indexcijfer van de prijzen van 53 arti kelen in den groothandel in Juli 1922, 185 tegen 190 in Juni 1922 en 201 in vervolging tegen Fritz in te stellen of niet. Een korte rustpoos trad in, die allen, die in het proces betrokken wa ren-, in groote spanning hield. Ook Fritz kon zijn zenuwen niet ge heel -bedwingen. In groote ongerustheid bracht hij de dagen door en in zijn sla- pelooze nachten dacht hij na over de oplossing van het raadsel. Steeds weer kwam de gedachte terug, dat Stanis laus de oorzaak was van deze intrige tegen hem, wanneer hij niet zeif de dief was geweest. Het is waar, er waren absoluut geen bewijzen voor deze ver denking alleen de omstandigheid, dat Stanislaus met een verdacht persoon zaken had gedaan en dat Fritz liem den -morgen van zijn vertrek in zijn kamer -had aangetroffen^ gaven zeer zwakke punten van houvast, die échter lang niet voldoende waren, om verdenking tegen Prokowski te wekken. Peinzend ovgr dit raadsel stond Fritz voor het raam van zijn werkkamer en zag in den tuin, waar slechts Hector, Fritz' jacht hond, zich in de zon- lag te koesteren. Plotseling stond de hond op en liet een dreigend geblaf hooren. Een slecht uitziend en armoedig ge kleed persoon trad voorzichtig door het zijhek den tuin binnen. Aan den verwarden, rooden baard, 'die het vermagerde gelaat vaniden man half bedekte, herkende Fritz houtvester Rother. Wat zou die op „Neuhof" wil len Sinds dien avond in „Het Witte Paard" had- Fritz hem niet weergezien. Kort daarop was Rother door graaf Hennersdorf ontslagen^ omdat hij, naar Juli 1921. Voor voedingsmiddelen e. d. a-Heen bedroegen deze cijfers resp. 181, 189 en 202. Indexcijfer Voedings- Algemeen indexcijfer middelen e. d. 1901—1910 100 100 1913 114 113 1918 447 330 1919 338 318 1920 320 276 1921 206 206 Januari 1921 243 227 April 1921 201 204 Juli 1921 201 202 October 1921 193 191 Januari 1922 183 179 April 1922 183 179 Juni 1922 190 189 J-uli 1922 185 181 De daling van het algemeen index cijfer in Juli 1922 ten aanzien van Juni 1922 komt in hoofdzaak voor rekening van verschillende voedingsmiddelen, hetwelk reeds blijkt uit het indexcijfer voor voedingsmiddelen ejd. dat alleen in Juli 1922 terugliep tot 181 tegen 189 in Juni 1922. De indexcijfers voor ha ring, hooi en tabak daalden wel het meest, nl. met resp. 140, 100 en 49 pun ten. Voorts daalden in prijs zalm met 30 punten, leder 23, rogge 15, aardap pelen 14, macaroni 13, eieren 13, paar denhuiden en alcohol 9, thee en kalfs- vleesch 6, zemelen 3, hennep 2, en sago 2. Daarentegen stegen in prijs terpen- fijn met 23 punten, kaas 21, zwavel zure ammoniak 20, melk 18, petroleum 12, lijnolie, runderhuiden en -boter elk met 11, benevens een 13-tal andere ar tikelen die echter slechts 18 punten meer aanwezen -dan de vorige maand. Een gedenkraam in de D.. Kuyper-school. In September zal -in de Schelriestraat te 's-Gravenhage geopend worden de dr. A. Kuyperschool. In deze school wordt een gedenkraam geplaatst, ge wijd aan het -leven en den arbeid van hem, wiens naam de school draagt en die in het bijzonder in de residentie zoovele van zijn meest vruchtbare jaren heeft doorleefd. Als straks de school geopend wordit, kan er aan -dit gedenk raam misschien -niet de noodige aan dacht word'en besteed en daarom ves tigt -de schrijver van de „Haagsche Brie ven" in -de „Stand." er -nu reeds de aan dacht op. Het raam is 3.88 M. lang en 1.87 M. breed en geeft -dus een geheel van ruim 7 vierk. M. In het midden leest men bo venaan Dr. ABRAHAM KUYPER Strijder voor, de vrijmaking van het onderwijs in Nederland. Rechts s-taat -de -uil, als symbool der wetenschap en links een opengeslagen boek (-de Bij-bel). Daaronder in het midden -de bekende Kuyperkop, -geflan keerd door 'de vier emblemen 'der we tenschappen theologie, rechtsweten- men zeide, onregelmatigheden had be gaan bij de afrekening over de houtver- kooping in zijn houtvestersgebied. Precies wist men het niet, daar graaf Hennersdorf de politie niet in de zaak had gemengd en Rother spoedig daarop was verdwenen. De vroegere houtvester trachtte den hond te kalmeeren. Fritz opende het raam en riep den hond toe, zich stil te houden. Hiivroeg den houtvester dan Is u het, Rother En, wat wilt ge hier Deze -nam den- versleten hoed af. Ik zou u gaarne over zaken willen spreken, meneer Born, was het ant woord. Ik wist niet, dat ik zaken met u had, maar kom binnen. Fritz dacht dat Rother hem om een klein bedrag kwam vragen. Misschien had de man wel honger, want hij zag er tamelijk uitgeput uit. Fritz wilde hem niet lompweg heen sturen en liet hem binnenkomen. Ge ziet er slecht uit, Rother, zeide Born, Is het je slecht gegaan Nou, dat zou ik meenen-, knorde de ex-houtvester. Ik -heb een half jaar achter de tralies gezeten. Wat in de gevangenis Ja... Dat is erg, Rother. Maar wat had je dan uitgevoerd Ach, die schurk van een Krum- macher heeft mij er ingedraaid. -Wie is dat Nu. mijn compagnon, zeide Rother ontwijkend-. Ik heb met hem im Berlijn schappen en de staatswetenschappen. Boven het -portret van dr. Kuyper zelf met het onderschrift Terar dum pro- sim. Onder den Kuyper-kop Maassluis 1837's-Gravenhage 1920 en <$lan het woord, eens door Kuyper tot -de chri-ste lij'ke onderwijzers -gesproken „Gij -hebt met het kind dn de armen -de wacht bij het -kruis betrok-ken laat -dat kind nooit tos en laat -dat kruis -nooit los -Daaronder volgt een stuk, waarop te zien is het -geboortehuis van dr. Kuyper te Maassluis en -daarnaast het eerste optreden van -dr. Kuyper -in -de Nieuwe Keric te Amsterdam. In een volgend stuk het gebouw -der Vrije Universiteit te Amsterdam en het huis van dr. Kuy per te Amsterdam. Het onderste vak geeft de nieuwe dr. Kuyperschool te zien en aan de zijden vin-den wij afgebeeld de Standaard en de Heraut (d.w.z. niet -de Maden van dezen naam, maar -de figuren te paard, id-ie als heraut dienst -doen en de stan daard opheffen). Verder vindt -men aan -de zijkanten het wapen van Utrecht en -de Dom het wapen van Den Haag -en het z.g.n. K-uyperhuis het wapen van Beesd en het 'kerkje -daar en het Nederlandsche wapen met het Torentje op het Binnenhof. MODERNE RECHTBANKSCHETSEN. Zaakwaarnemer. 'si Fijne menheer, die menheer van Dalen, ik bemoei me anders nooit met andermans zaken, ik seg maar 'n mensch het genoeg an z'n eigen selvers, maa-r nou u 't me zoo op de man af vraagt seg Ik, ik feliciteer u er mee dat er toevallig geen mensch thuis is en dat -u mij gevraagd hebt, wat voor een soort man hij is. Nou, u weet 't nou, -nou moet u selfers maar weten wat u doet. Al-s ik uwes was, J-iet ik me niet linken, want hij is zoo nakend als een kerkrot en 't -is hem alleen te doen om af te zetten. Maar ik blijf er buiten." Juffrouw Jongsteen ging weg, haar hoop binnenkort uit hoogst onaangena me geldverlegenheid te komen was de bodem ingeslagen. Hoewel haar man vast werk -had en nooit aan haar huis houdgeld kwam, had zij geen 'kans ge zien er het laatste jaar mee rond te tomen. Ze had ook kleine schuldjes gemaakt, misschien nog geen twee hon derd gulden tesamen, maar al die menschjes die -haar „gepoft" hadden, vijf, tien, vijf en twintig gulden maak ten haar het leven danig zuur, wilden allemaal hun geld hebben. -De bakker had er maling aan of -ze net den melk boer had betaald en je kunt toch maar één teer uitgeven. Toen had ze de ad vertentie in de courant gelezen, waarin zonder borg geld ter 'leen werd aange boden. Ze had wel mieer van -die geld schieters géhoord, maar ze wist ze niet te wonen. Als ze zoo „piek" ter leen kon krijgen en alle weken 5 kon afbetalen zaken gedreven, toen de graaf mij had ontslagen en daarbij heeft hij mij er in laten loopen. Nou, dat is een fraaie zakenvriend, zeide Fritz lachend. Maar wat voert je tot mij Half, je hebt zeker honger Voor alles heb ik dorst. Daar staat een flesch Moezelwijn, schenk je maar in. Rother schonk een groot glas wijn in en dronk het in één teug leeg. Dat is goed voor den dorst, zeide hij grijnzend, een cognacje is echter ook niet verkeerd. Later. Zeg me nu eerst eens, waarom je hier komt. Je sprak van zaken Nu-, zaken 'heb ik juist -niet met u, ik wilde gaarne een-ige inlichtingen van u hebben-. Mag ik echter niet gaan zit ten Ik kom direct van het station te voet anderhalf uur loopen Ga zitten. Rother nam bij de tafel plaats en trok de flesch- wijn naar zich toe hij schonk zich- een tweede glas in. Nu, wat wil je dan weten vroeg Fritz, .ietwat ongeduldig. Pardon ja, ik wilde u het adres van den heer Hugo Wietholz vragen, van wien u Neuhof hebt gekocht. Wat wil je van dien heer? Ik heb zaken met hem Hoor eens, Rother, je doet al bij zonder vreemd. Ik antwoord niet eerder op je vraag, voor je me gezegd hebt, wat voor zaken- jij met den heer Wiet holz hebt. Wel, voor den drommel, zei Ro- met rente, -dan was ze van de heele soesah af en ton al haar kleine beestjes de muil stillen. D'r man mocht natuur lijk nergens van weten. Ze schreef een briefje, -kreeg antwoord, ging naar de Egelantiers-gracht, maakte kennis met mijnheer van Dalen. Een kalm bezadigd man, 'n nette Israëldet, heelemaal niet dikdoenerig. Hoorde rustig haar geval aan, informeerde belangstellend naar lia-a-r mans betrekking en -gaf hoop dat de zaak wei in orde zou komen. Vijf gulden afbetalen per week daar was geen -bezwaar tegen, dan moest ze 1 rente betalen altijd per week dat was dus tesamen 7. Dit vond j uftrouw Jongsteen best. Maar -dan was er nog een kleinigheid aan verbonden, ze moest beginnen met vijf pop te storten voor informatie- en administratiekosten. Waren de informaties goed, dan kon de juffrouw over een week het geld krij gen. Nou trof het ongelukkig dat juffrouw Jongsteen toevallig die 5 niej bij zich had. Ze zou ze morgen komen brengen, maar toen -had zij ze ook niet. En over morgen, toen ze ze wèl had, ging ze direct naar -de Egelantiersgracht, trof de heele familie van Dalen niet thuis, maakte kennis met een nieuwsgierige en -praatgrage büvrouw, aan wie ze confi-dentieele mededeelin-gen deed en die vertrouwend beantwoordde. Hoeveel spijt zij er ook over had dat zij haar 200 pop in rook zag vervliegen, zij was toch maar blij dat zij haar twee riksen gered -had. Want ze was nu op de -hoogte. M'neer van Dalen was een zaakwaarnemer van 't oude, eenigszins uitstervende ras, een man die wel aller lei foefjes kende om de strafwet te ont duiken, maar een -keer toch tegen de lam-p was -geloopen en voor oplichting had gezeten, 'n Rechtskundige, die geld aanbood dat hij nooit verstrekte, die een handje hielp -bij echtscheidingsza ken en dan een verloopen procureur -had, die de zaak verder afwikkelde, die geld incasseerde, desnoods met vonnis en bes-lag, maar het meeste zelf in be- siag nam-, een veelzijdig ontwikkeld talent dus dat van alle markten thuis was. En heelemaal niet grossig. Hij be zoekt de kleinste kroegjes in de Jor- daan, veriofzaakjes waar jonge jon gens zaten te kaarten. Er waren er, die een baas maar ook geen baas ha-dden. Maar geld hadden ze meestal wei. En als ze 't niet hadden, dan betaalde mijnheer van Dalen wel een potje bier voor hen of leende hen een kleinigheid. Dat kwam dan wel terecht, -niet met de huur, maar als zij wat te verkoopen hadden, waar wat aan te verdienen was. Mijnheer van Dalen wist hen ook wel eens een tip te geven om aan -koopwaar te tomen. En wat 't ook was, als 't bij hem in huis was, wist hij er al tijd raad mee. 'i Was dan ook heelemaal niets bui tengewoons toen twee jongelingen Buderveld en Engel zich op zekeren middag met een beladen handkar op de ther wrevelig, ik wil een wissel bij hem incasseeren. Je hebt een wissel, die door Wiet holz geïncasseerd is vroeg Fritz ver- baasct O, ik heb- no-g meer dergelijke pa pieren, zei de ex-houtvester met ho- nenden- lach. Op het slot Hambach moet ik ook-nog een wissel incasseeren. Op 't slot Hambach Ja. Bij wie dan Wel, bii den rentmeester... Onmogelijk, die heeft nooit wis sels uitgegeven. Ja 'bij wien zal ik den wissel anders incasseeren, de oude baron is immers dood De baron heeft den wissel uitge schreven Ja Hoe hoog Duizend mark. Hoor eens. Rother, dat is onmo gelijk. Voor duizend mark hoefde de baro-n geen wissel uit te schrijven. Zoo'.n bedrag kon hij ten allen tijde bij gijn- bankier opnemen-. Zijn dat soms weer vuile zaakjes, waartoe je com pagnon je heeft aangezet Het zijn goede en geaccepteerde wissels, bromde Rother. Krummacher heeft ze mij gegeven als schadeloos stelling en en n.u, dat ik den mond -over zekere dingen houd. Tot u durf ik openlijk spreken u is immers ook in een proces gewikkeld... (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1