Loopmeisje ZATERDAG 26 AUGUSTUS No 201 biedingen anvragen. aart JRANT GEMEENTEBESTUUR FirsSs Russia©. BINNENLAND Stads- fiïProvincienieuwg 3, Amster- wijnland. ge toevoe- et voor de e zijn ver- n door de volgende ste- eu- jlen ode che model per flesch reglement, er. sel worden msterdam, ng nadere echter EN UIT- iterdam. 1.75 zendt, inzen Am- flesschen hem niet n wijn bij oop, maar akelaar. eiden van geproefd. EN, iseigenaar. jEL, Arts. f 4.a f 6. GERING. net huishouding. 23. EISJE eneden 15 jaar, nuren of den sWalstr. 72. lb.-Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. T. HM. T. Bill, v.m. in F.m. in 9 8 9 8 bekomen Transp. en Eip- G. VOS, Telv NHOORN, Tel. 163. ERHOUT, Tel. 282. "TENHEK, Tel. 101 CES 1 J VL1SS1NGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 6 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent DIENSTPLICHT. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen roept de in het verlofgangersregister dezer ge meente ingeschreven verlofgangers, hier- onder vermeld, bij dezen op om in 1922, ieder voor het achter zijn naam aangege ven tijdvak, krachtens art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplichtwet (Staatsblad 1922, no. 43), voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te komen. Labruijère, Jacob, lichting 1919, van het regiment genietroepen, tijd en plaats van opkomst 4—16 September 1922, te Utrecht. Willems, Jannes Pieter, lichting 1919, van. het regiment genietroepen, datum en plaats van opkomst 416 September 1922, te Utrecht. Barentsen, Leunis, lichting 1919, van het .regiment genietroepen, datum en plaats van opkomst 416 September 1922, te 's-Gravenhage, kamp Waalsdorp. Vlissingen, 25 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Inderdaad het loopt met Rusland ten einde het is nog slechts een kwestie van tijd. Het raakt gedaan met dit een maal zoo machtige rijk finis Russiae is aanstaande, ongetwijfeld. Hetgeen nochtans niet wil zeggen, dat de wereld nu aanstonds getuige zal zijn van een openlijken omkeer in den huldigen staat van zaken ginds, noch van een daad werkelijke ontbinding der uit weinige, maar des te tyrannieker optredende le den bestaande Vennootschap tot ex ploitatie der Russische Maatschappij. De felle, niets ontziende pogingen door 'de huidig® Russische machthebbers in het werk gesteld om den hopeloozen ging van zaken nog zooveel mogelijk an te Ihouden, doen een taai einde ver moeden, een allicht langer worstelen in den doodstrijd, dan de wanhopige om standigheden, waaronder het bestaan gerekt wondt, zouden doen verwachten. Maar niettemin, het gaat op het einde af, onherroepflijik. De onhedriegeüijke symptomen, welke daarop wijzen, zijn vele en onmisken baar. Dat de dusgenaamde communis tische partij in Rusland, in dit land der halve van tientallen iriitlioenen inwo ners, nog geen driemaal honderddui zend leden telt, blijve desnoods buiten beschouwing. Meer van beteekenis is de stroom van beridhten, nu ,eens uit dit dan uit ginds deel van het land, welke van oproeren en .opstanden tegen het bewind der volkscommissarissen gewa gen doch bovenal maakt de totale uit putting van alle middelen, waardoor een volk, wij zeggen niet welvarend of welvarend of gelukkig is, maar waar door .het desnoods, hoe dan ook en lïoe dan nog, het leven er bij houdt, dat er geen sprake meer van zijn kan, aan een eigenlijk volksbestaan te^. denken. Het is wel snel bergafwaarts gegaan met dit zoo ongelukkige land onder de huidige bewindhebbers. Van h'et Tsa risme wilde men niets weten, en .aller minst van zijn schulden. Die werden eenvoudig dan ook niet erkend. Zoo was men meteen van de rentebetaling ontslagen. Toen dat nog niet hielp werd allen eigendom van vreemdelin gen, en daaronder dus alle groote in Rusland Werkende ondernemingen van buitenlanders, tot nationaal bezit ver- Waard. Nog niet genoeg, werd de hand ^slagen aan de bezittingen, zoowel toerende als onroerende van de Russen zelf. En toen ook daarmede de staats machine allerminst deed, wat ook maar in de verste verte op vlot loopen gelteek, toen werden de kerken en kerkelijke in stellingen gedwongen alles wat zij aan waarde, en die waarde was schier on noemlijk groot in het „'heilige" Rusland, bezaten af te geven. Inmiddels moeten de gewone burgers en bóeren op het altaar van de staatsalmacht alles offe ren, wat zij te offeren hébben, desnoods zoo het niét anders kon hun papieren geld. Nu is het met dat papieren geld heel raar gesteld. Zoo weinig waard is dit geld, dat een millioen roebel nog maar een heel gering bedragje uit maakt. Het kosteloos onderwijs bijvoor beeld, is thans afgeschaft en het school geld zal per maand twee, drie of meer ■millioen roebel kosten, al' naar gelang de stand der ouders is. Edoch de ontel baar vele milliarden roebels papieren geld, door den staat in de laatste vijf jaren gecreëerd, zullen alle met 1 Oc tober aanstaande ongeldig worden ver klaard. Eigenlijk heet dat anders deze ongeldigheid wordt namelijk als een omwisseling voorgesteld, en wel dat tienduizend der tegenwoordige roebels, voor één roebel van de nieuwe, alleen dan nog maar gangbare soort, geldt. Hetgeen met andere woorden zeggen wil, dat ieders bezit aan geld tot een- tienduizendste verkleind wordt. Wie vandaag nog vijftigduizend roebel be zit, heeft er morgen nog maar vijf Toen ruim een eeuw geleden onze staatsschuld door den keizer der Fran- schen tot op een derde* teruggebracht werd, befeekende dit een ineenstorting van onze welvaart, zonder wedergade, en heden ten dage heeft de tiërceering onder Napoleon nog dezelfde kwade reputatie behouden, als zij zoovele tien tallen jaren geleden reeds had. Wat nu te zeggen van een maatregel eener re gering, welke het land een maatregel oplegt, welke eenige duizende malen duurder te staan komt. Feitelijk kan dus van een algeheele waardefoosverklaring van al het Russische papieren geld wor den gesproken, en zeker ware dit op rechter. Indien men nu mocht meenen, dat het aldus tot den bedelstaf ge brachte volk niets voor ai zijn opoffe ringen terug krijgt, dan vergist men zi-ch deerlijk. Het wodka-verbo;d im mers, waarbij nu acht jaren geleden de afschuwelijk bedwelmende volksdrank werd afgeschaft, wordt ingetrokken 1 Van nu af staal het ieder vrij zich in Rusland in een wodka-roes al het leed van het lijf en uit de ziel te drinken, wordt het hem vergund in diepe be dwelming vergetelheid te zoeken, in za lige bedwelming der hersens te ontko men aan al het eindeloos onzaligs, het welk het eenmaal helder brein gebeuren zag, om ten statte weg te zunken in de grondelooze diepte, waaruit te herrijzen nimmermeer mogelijk isFinis Rus siae Wijziging zakboekjes. In een circulaire aan de burgemees ters heeft de minister van oorlog mee gedeeld, dat het noodig is gebleken, om gaandeweg ihet gros der zakboekjes van de dienstplichtigen en de reserve- plichtigen1 ter wijziging op te vragien. Het opvragen van die boekjes zal uiter lijk 1 October 1999 aanvangen en moet op 1 Januari 1923 zijn afgeIoo.pem. Het opvragen zal geschieden door de militaire autoriteiten en1 wel voor zoo ver het geldt dienstplichtigen, door tusschenkomst van den burgemeester der gemeente, waar zij in het verlof- gangersregister staan ingeschreven en voor zoover ihet geldt reserveplichtigen, zooveel mogelijk rechtstreeks en slechts in bijzondere gevallen, met name, wan neer de militaire autoriteit niet bekend is met het volledig adres van belang hebbende, door tusschenkomst van den burgemeester der gemeente, waar be langhebbende woonplaats heeft, indien deze in Nederland is gelegen. Ten aanzien van de weder-uitreiking der gewijzigde zakboekjes zal' dezelfde gedragslijn worden gevolgd als in het vorige lid ten aanzien van het opvragen der boekjes Is aangegeven. De minister heeft den burgemeesters verzocht hun tusschenkomst, wanneer deze terzake gevraagd wordt, te willen verieenen. De nieuwe verlofsregeling. De door de regeering bij de Centrale commissie voor georganiseerd overleg aanhangig gemaakte uniforme verlofs regeling voor het geheele rijkspersoneel luidt als volgtVoor ambtenaren met een salaris tot 2000 twaalf dienstda- gen van 2000 tot 3500 15 dienst dagen van 3500 tot 5500 achttien 'dienstdagen van f 5500 tot 7000 vier en twintig 'dienstdagen een maand verlof. Een moiedjge bemanning. Dezer dagen had aan boord van het 'douanevaartuig „Sperwer" de plechti ge officieeile uitreiking .plaats van de eerepennirigen 'bij Kon. 'besluit van 4 Juli 1922 toegekend' aan de bemanning van het bovengenoemd vaartuig, met Hoffelijk getuigschrift voor menschlie- vend hulpbetoon, wegens de met le vensgevaar verrichtte redding van de opvarenden van 'de op het Krammer in nood verkeerende klipperschepen „Vertrouwen" en „Jannetje" op 30 De cember 1921. De „Sperwer" was voor deze gelegenheid feestelijk versierd. De uitreiking der eerepenningen ge schiedde door 'den heer Van Nispen, inspecteur der directe belastingen en accijnzen te Vïaardingen, die daarbij een toespraak hield, waarin hij den moe'd en menschlieveride gezindheid der .bemanning prees. Door mevrouw Van Nispem 'werden de leden der bemanning en de genoo- digden onthaald. Voor deze attentie moest zij van de bemanning bloemen in ontvangst nemen. De 'hoofdcommies de heer C. van. Weele, dankte ook namens de beman ning zijn chef voor de moeite die hij zich had getroost voor tie toekenning der onderscheidingen. RAADSOVERZICHT. Wij waren gisteren au grand complet en dat in de Augustusmaand. Dat zal in die maand wel niet dikwijls voor komen. De vacantie is dan ook voor de leden van ons college reeds achter den rug. Wij werden aan de vacantie 'herinnerd door het voorstel van Burg. en Wetli. betreffende den verloftijd.van den veearts, hoofd van den vleeschkeu- ringsdienst. Hiervoor was 30 dagen be paald. Dit vonden de heeren Van de Putte en Hensel te lang. Eerstgenoem de wilde bepaald zien ten 'hoogste 30 dagen en de heer Hensel achtte 3 we ken voldoende. De (heer De Meij wilde ni;et gesproken zien van „ten hoog ste", want -dan hangt de verlofregeling van de willekeur van Burg. en Wefh. af en dat achtte hij niet gewenscht. Dc heer Tichelman noemde een verlof van 30 dagen voor het inspannend werk van den betrokken ambtenaar niet te veel, vooral als men daarbij vergelijkt de vacantie voor leeraren en onderwijzers. Deze opvoeders der jeugd hebben al leen verlof, aldus de heer De Meij, om dat nu eenmaal uit ipaedagogisch oog punt aan de leerlingen vacantie moet worden gegeven. Een 'besluit betreffen de den verloftijd voor den veearts 'heb ben wij nog niet genomen. Er zal nog eerst overleg worden gepleegd met Middelburg, want 'de hjer De Waardt is hoofd van de 'kringen Vlissingen en Middelburg. Breedvoerig is van gedachten gewis seld over het werkloosheidsvraagstuk. De heer Lindeijer opende de rij der sprekers en wees op den plicht der ge meente de werkloozen te slteunen, nu het rijk daarin tekort schiet. Overleg met de vakcentrales achtte hij nuttig en noodig ien de 'heeren Van Oorschot en Sorel 'deelden zijn standpunt. Ook werd naar voren gébracht wat de oor zaak toch wel' kan zijn dat er in on'ze gemeente oneerdere bouwvakarbei ders zonder werk loopen, terwijl er op verschillende werken arbeiders buiten de gemeente woonachtig, zijn aangeno men. Daar moet een reden voor zijn, aldus merkte de heer Huson zeer terecht op, want een aannemer 'kijkt 'naar zijn voordeel. Als hij personen buiten de stad verkiest boven Vüssingsche arbei ders, dan 'kan worden onderzocht waar om dit gebeurt. Wordt er minder loon betaald dan worden de besteksvoor- waarden overtreden. De heeren Van Oorschot en Lindeijer meenden dat de reden wel te gissen zijn, doch dat deze niet zoo gemakkelijk bewezen kunnen worden. De heer Van de Putte kon zich met het voorstel van Burg. en Wefh. vereenigen, evenzoo de heer Merckens. De cijfers door de Arbeidsbeurs betref fende de werkloosheid gepubliceerd, werden in den loop vare de 'discussie onjuist genoemld en de heer Lindeijer zag de toekomst pessimistisch in. Hij was vooral bevreesd voor groote werk loosheid op „de Schelde". De heer Van Neftrik was optimistisch gestemd. On middellijke werkloosheid op „de Schel de" is er gelukkig inog niet en dat deze werkloosheid er kan komen is een quaestie van. latere zorg. Er komt ook onweer, doch wanneer. Dat weten wij ■nietzoo staat het ook met de werk loosheid op „de Schelde". Dat wil even wel niet zeggen dat het werkloosheids vraagstuk niet de volle aandacht van het college van Burg. en Weth. heeft. Integendeel, het vraagstuk wordlt van alle kanten bekeken en mocht de werk loosheid toenemen, dan is allicht pro ductief werk van gemeentewege uit te voeren. Hij .gevoelde er echter niets voor, zooals de heer Staverman in overweging gaf, woningen van gemeen tewege Ie bouwen. De ondervinding daarmede opgedaan is niet van dien aard om hiertoe nog eens over te gaan. Het eind van de discussie was, dat ge noegen werd genomen met de pertinen te verklaring van den heer Van Niftrik, dat Burg. en Weth. overleg ziullen ple gen met de vakcentrales, indien de werkloozen van gemeentewege aan werk zullen geholpen worden etn dat wij aan Burg. en Weth. een credief zullen verstrekken tot bestrijding ider werkloosheid. Dit voorstel behoefde zelfs niet eens in hoofdelijke stemming gebracht te worden. De agenda was hiermede afgehan deld en kregen wij alleen nog een vrij scherp debat tussohen de heeren Van Oorschot en De Meij. De sop was eigenlijk de kooi niet waard. Het betrof een louter persoonlijke quaestie tus- schen genoemde 'heeren. De (heer Van Oorschot voelde zich op zijn teenen getrapt dat de heer De Meij hem als het ware gedwongen had namen te noe men van personen die aan den rijks ontvanger uitstel van betaling van be lasting hadden gevraagd en dit niet hadden gekregen. De belastingschuldi gen waven volgens den heer Van Oor schot door een onjuist berioht van „de Baanbreker" in den waan gebracht dat algemeen uitstel was verleend. Dat was niet 'het geval. De 'heer De Meij keurde het 'beslist af deze persoonlijke quaes tie hier ter sprake te brengen. De heele zaak is opgeblazen door een hetze van een gewezen S.D.A.P.er in „Recht voor Allen" en hij Ihad gedacht dat de heer Van Oorschot zich niet had laten op hitsen door bedoelden ex-S.D.A.P.er. Dat is hem tegengevallen. Over deze quaestie zullen wij niet verder uitwei den, daarvoor is zij van te weinig al gemeen belang. De rondvraag leverde niets bijzon ders op. Alleen vernamen wij op een desbetreffende vraag van den heer Hil- linga, dat het politiekorps zal worden verminderd, door 'het niet aanvullen van de vacatures. Den heer De Meij werd geantwoord dat het opgespoten terrein niet als sportterrein mag ge bruikt worden, omdat het opstuiven van zand zooveel mogelijk moet voor komen worden en dit kan alleen als (niet voortdurend in het zand gegraven of daarop geloopen wordt. Het twirttigste Raadslid. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. Gisteren kwam de gemeenteraad van Souburg in openbare zitting bijeen. Op een verzoekschrift van den Chr. Besturenbond^ tot niet opheffing der hüurcommissie, zal worden geantwoord dat 'het verzoek behoorde te zijn ge richt aan Burg. en Weth. en niet aan den raad. Burg. en Weth. deelden me de, nog niet .tot opheffing der huur- commissie te zullen overgaan. Een tweede verzoek van genoemden bond tot terugbetaling van den aan slag in den 'hoofdelijken omslag over de eerste vier maanden van 1922, gaf aanleiding tot breede gedachtenwisse- ling. De voorzitter deelde naar aanleiding van het desbetreffend verzoek mede, dat Burg. en Weth. izich hieromtrent tot Ged. Staten hebben geWend. en de ze geadviseerd hebben om terugbeta ling te vragen aan het rijk. De heer Holthuijzen1 meende dat al leen noodlijdende gemeenten deze te rugbetaling van het rijk znlien ontvan gen en drong er op aan. dat de gemeen te het te veel betaalde aan de forensen zoo spoedig mogelijk zal terugbetalen, 'wat het gemeentebestuur tot eer 'zou strekken. Ook de heer Suurmond zou niet wil len wachten, tot antwoord van den mi nister is ingekomen, maar de getroffe nen recht te doen 'door directe terug betaling. De heer Melis zeide dat adressanten zich vergissen er is niet over 4 maan den, maar over 8 maanden teveel be taald, wat de gemeente circa 12000 zal kosten. De heer Jobse zeide dat wij niet kunnen terugbetalen voor wij weten dat Ged. Staten een hiervoor aan te gane leening zouden goedkeuren en meende te moeten wachten tot ant- 'woord van den minister is ontvangen. De heer Holthuijzen drong nogmaals aan op het recht der forensen en voor ziet moeilijkheden in de betaling der belastingen. Ook ide voorzitter en 'de heer Melis meenden dat het aangaan van een geldleenireg door Ged. Staten niet zal goedgekeurd worden. Zoolang niet is gebleken 'dat het teveel ontvangene door de gemeente moet terugbe taald worden. Besloten werd adressante te berich- teron, dat het teVeel 'betaalde aan foren- senbelastiug zal teruggegeven worden. Naar aanleiding van een verzoek van A. Grashuis om verhooging der beloo ning als helpster aan die bewaarschool, stelde de heer Holthuijzen voor te be palen dat een salaris kan gegeven wor den tot een maximum van 20 per maand. Dit voorstel 'werd met 6 tegen 4 stemmen verworpen. Voor de heeren Jobse, De Pagter, Holthuijzen en Looise. Een wijziging verordening heffing hondenbelasting werdi met algemeene stemmen goedgekeurd. De rekening van het burgerlijk arm bestuur, nagezien door de heeren Suur mond en Looise, werd: goedgekeurd. De heer De Pagter rapporteerde, namens de commissie tot .nazien der gemeente-rekening, alles in de beste orde te hebben bevonden en dankt den heer Braam voor zijn accuraat beheer. De voorziter bracht deze commissie dank voor haar werk. De begrooting voor 1923 zal aan de raadsleden worden toegezonden en zal in een volgende vergadering behandeld worden. Nog deelde de voorzitter mede dat is ingekomen een uitnoodiging aan den raad van het 'bestuur voor Chr. Volks onderwijs tot bij'woning der opening van de Marnixschool te West-Souburg op 1 September a.s. De voorzitter geeft in overweging aan deze uitnoodiging gehoor te geven en verder deze uitnoodiging voor ken nisgeving aan te nemen. Nog 'was ingekomen een adres van de zwemvereeniging „Luctor et Emer- go" om een jaarlijksche 'bijdrage uit de gemeentekas. Na een discussie over houten uit- kleedhokjes of een tent van zeildoek, waf niet betrof de vraag der vereeni- ging, stelde de heer Jobse vóór de ver ordening te wijzigen en in plaats van het is verboden in het kanaal te zwem men, te lezen Het is verboden in het ■kanaal te zwemmen', 'behalve voor hen die in bezit zijn van een bewijs van lidmaatschap der zwemvereeniging en voor hen die een vergoeding betalen, vast te stellen door het bestuur der zWemvereeniging. Dit voorstel werd met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Hierna werd het voorstel van den voorzitter, dat niet mag gezwommen worden dan met toestemming van Burg. en Weth. aangenomen met 7 te gen 3 stemmen. De heeren Looise, Job se en Holthuijzen. stemden vóór het voorstel-Jobse en tegen het voorstel van de.n Voorzitter. Alsnu kWam het verzoek der veree- niging om een sutoisdie te geven, in stemming. Met algemeene stemmen werd beslo ten subsidie, ook voor 1922 te verlee- nea Een voorstel van den heer Daniëlse om deze subsidie yast te stellen op 50, Werd'met 7 tegen 3 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Melis, Kodde en Suurmond. RONDVRAAG. De heer Jobse wil den heer Holthuij zen in overweging geven niet meer te oordeelen bij 'besprekingen over den gemeenteraad van Vlissingen, alsof de ze niet zuinig in het beheer zou zijn en zeide dat dit is gebleken bij een ver gadering Van de dagelijksche besturen der gemeenten, waar den afgevaardig den een glas water werd aangeboden. Ironisch merkte de voorzitter op, dat het in ieder geval nog beter is dan te Souburg, waar één glas voor de twaalf 'heeren ter beschikking staat. Den heer De Pagter Werd door Burg. en Weth. toegezegd dat de bestrating van den Cevaalsweg spoedig zal ge daan worden. De heer Arendse vroeg namens den heer Kruithof naar de reden van Burg. en Weth. voor het uitblijven van ant woord, omtrent het koopen van een iwoninig. Burg. en Weth. zullen den heer Kruithof antwoorden dat van den keop is afgezien. De heer Holthuijzen verzocht spoe dige kennisgeving aan de hoofden der scholen, omtrent de vastgestelde land- bouwverloven. Hieraan zal worden voldaan. Nog vroeg de heer Holthuijzen eenige gaslantaarns 's avonds te doen bran den. Ook hieraan zal gevolg worden ge geven. De heer Suurmond vroeg den voor zitter handhaving der Zondagswet, door te verbieden dat land- of tuin- arbeid aan den publieken weg op Zon dag wordt verricht. De voorzitter zeide toe, de politie toe te laten zien en bij overtreding te waarschuwen en bij niet nalaten pro ces-verbaal fe doen opmaken. Hierna werd' de openbare vergade ring gesloten. VLISSINGEN, 26 AUGUSTUS. De opgespoten terreinen. In verband met (het ingezonden stuk ontvingen wij van de zijde der politie de mededeeling, dat de laatstelijk op gespoten terreinen tusschen de Schel- destraat en Koningsweg niet meer be- iloopen mogen worden of gebruikt voor speelterreinen. De bedoeling is deze 'terreinen te laten begroeien, om daar door te voorkomen, dat in de toekomst die plaatsen een. zandverstuiving blij ven, waarvan tie bewoners van dat stadsgedeelte slechts bij eenigen wind 'de nadeelen zullen ondervinden. Hunne medewerking is tian ook gewenscht en Vooral die van tie ouders, die hun kin- tieren zullen moeten onderrichten, Iwaardloor men in de naaste toekomst alidaar van een zandplaag zal worden verlost.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1