DONDBRDAG 24 AUGUSTUS Mc® 6C5e J®apgmi t9SÊ2t BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ250. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van l4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent De Koningin naar Kopenhagen. Koningin Wllh-elmina en de Prins worden van 5-6 September aldaar ver- waoht.Zij zullen Dinsdagmorgen vroeg tijdig aankomen en aan het hoofdsta fion officieel worden ontvangen. Later zal er een receptie zijn in 'het Raadhuis, gevolgd door een bezoek aan het slot Rosenborg en een feestmaaltijd in het koninklijk paleis „Amalienborg". Des Woensdags ontvangen de hooge bezoe kers 't diplomatieke korps en de Neder- 'iandsche kolonie in Kopenhagen. Na 'n bezoek aan 't Nationale Kunstmuseum staat een uitstapje naar Friederiksborg in het noorden van Seeland op het pro gramma, terwijl 's avonds een gala voorstelling plaats 'heeft in den Konink lijken Schouwburg. Donderdag wordt Amager bezocht, een der voorsteden van Kopenhagen met zeer interessante Flollandsche her inneringen en daarna de Nedèrlandsche tentoonstelling. Het vertrek is bepaald op Vrijdag. De Kabinetscrisis. Ook de „Nieuwe Crt." vernam, dat de eenstemmigheid in 'de rechfsche partij en ten opzichte van het regeeringspro- gram van minister Ruys de Beeren- br-ouck niet zoo volkomen is als som mige berichten willen doen gelooven. Zoo schijnt de antirevolutionaire Ka merfractie de defensie-paragraaf van de hand gewezen te hebben. Inzonderheid de bezetting van de de- pertementen Oorlog e:n Marine moet groote bezwaren .meebrengen. Deze worden vooral veroorzaakt door de overtuiging, dat met het departement van oorlog alleen belast kan worden een zeer krachtige en ter zake kundige personlijkhei-d, die weerstand zal we ien te bieden aan stroomingen uit het departement, die niet samengaan met de opvattingen, die thans met 'het oog op de toekomstige politiek den door slag moeten geven. Minister De Visser. Het „Hbl." verneemt uit zeer 'be trouwbare 'bron, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ruim drie weken geleden officieel aan den ministerraad heeft geschreven, dat hij :zic'h niet meer voor een portefeuille 'beschikbaar stelt. Intusschen. is, zoowel van'de zijde van zijn aimbtgen-oote-n als van die zijner partijgenoofen, zooveel aandrang op hem uitgeoefend om op zijn besluit terug te komen, dat 'hij voor zichzelf gevoelt aan dien aandrang ge volg te moeten geven,wanneer daar niet een ander zou worden gevonden in de Ghrist.Historische Partij, die zijn plaats zou kunnen an willen innemen. In ieder geval heeft de heer de Visser niet het voornemen zich geheel aan het politie ke leven te onttrekken, ,maar zal hij, in dien de omstandigheden hem niet doen Roman van O. ELSTER. 34) De brief luidde „Erika Jou trots, eigenzinnigheid en we'derspainwigheid kennien. geen grenzen. Wanneer je hebt gedacht, dat je dwaas gedrag mij van mijn plannen kon aferewgen, neb je je vergist. Ik spreek tbs mijn laatste woord of je keert oogenblikkelijk berouwvol tot mij terug en vraagt mij om vergeving, in welk geval ik verder over je toekomst zal beslissen; of je bent mijn dochter niet meer en rnoogt zien, hoe je alleen door de wereld komt. I'k bekctnmer mij niet meer om je. Aan miss Bayley verzoek ik je mede te deelen, dat zij in elk geval uit mijn dienst ontslagen is en «iet de brutali teit moge hebben, nog eens op 'het slot Hambach terug te komen. Zij moet rentmeester Gru-pe maar schrijven, waarheen zij haar eigendommen wil gestuurd hebben. Je moeder." Fritz staarde ernstig voor zich uit. In den nacht, 'dien hij bijna slapeloos had doorgebracht, was hij zich over den ernst van den toestand volkomen bewust geWorden gisteren was hij nog te opgewonden geweest en te zeer meegesleept door de grootmoedige handelwijze van Erika, heden echter zag hij den toestand met helderen blik aanblijven alls minster, zijn plaats als lid der Tweede Kamer innemen. De actie van het spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van de commentaren in de pers over de tot stand gekomen samenwerking tusschen de verschillen de spoorweg vakvereenigingen, ver klaart het hoofdbestuur van „St. Ra phael", dat de grondslag waarop de samenwerking 'is tot stand' gekomen- voor „St. Raphael" beteekent, dat ten aanzien van de te nemen maatregelen van tegenweer de hoofdbesturen, zoo dikwijls de situatie dat vordert, zullen ■overwegen welke maatregelen het meest doeltreffend zijn in het belang van het personeel. Het spreekt vanzelf, dat het hoofdbe stuur van „St. Raphael" bereid is het verzet zijner leden tegen de verslech teringen, indien 'zulks noodzakelijk jnoclrt blijken, „daadwerkelijk" tot uiting te brengen, maar even vanzelf sprekend is, dat de noodzakelijkheid van alle te nemen maatregelen van te weer en de 'wijze waarop deze door „St. Raphaël" tot uiting zullen worden gebracht, getoetst zullen worden aan- de Katholieke beginselen, welke voor de handelingen van den Bond richtsoer zijn en blijven. Er bestaat dus allerminst reden te veronderstellen, dat door „St. Raphael" daden zullen worden gesteld, welke strijdig -zijn met zijn beginselen. Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. iDe Ned. Bond van Gemeente-ambte naren houdt op 5, 6, 7 en 8 September a.s. zijn 'bondsdagen te Deventer. Op 5 September, 's avonds worden de con gressisten officieel 'door het gemeente bestuur ten stadbuize ontvangen. Woensdag 6 September beeft de jaanlijksohe algemeene vergadering plaats, terwijl voor de volgende dagen nog uitstapjes naar Diepenveen, Lochern en Hotten op het program staan. Malaise in den scheepsbouw. Op de werven te Krimpen aan de IJsel worden voortdurend werklieden ontslagen, wegens gebrek aan werk, aoodat het aantal werkloozen in die ge meente bijzonder groot is. Op een dei- werven, waar in het begin van 'het jaar nog 800 werklieden aan den arbeid wa ren, ,zij'n thans nog slechts 200 over. Op J. en K. Smit's scheepswerven te Krimipen aan de Lek worden met ingang van heden de Ioonen met 10 pet. ver laagd. Een toelichting op de weerberichten. In het „Vad." geeft de bekende weer kundige medewerker van dat blad, C. N., een toelichting op de weerberichten. Hij schrijft het volgende De termen „in het Noorden" en „in het Zuiden" in de weerberichten van het Meteorologisch Instituut zijn duide lijk. Men moet daarbij denken aan het Noorden en Zuiden van ons land, waar bij niet nauwkeurig de grens aan deze twee gedeelten ikan worden aangege ven. Somtijds is de algemeene weers- toestan'd zoodanig, dat van Noord naar Zuid vrij groote verschillen voorkomen, zoodat te verwachten 'zal zijn, dat het weer in de Noordelijke provincies van ons land min of meer anders zal zijn dan in de Zuidelijke. Dan worden deze termen in de weersverwachtingen op genomen. Een voorbeeld 's Winters kan het voorkomen, dat een vorstge- bied, waarvan de 'kern in Noord-oost- Europa ligt, .zich tongvormig naar het Noorden van ons land uitstrekt, terwijl in en. 'hij was tot de slotsom gekomen, dat 'hij Erika's offer niet mocht aan vaarden. Wat nu? vroeg Eri'ka met een lichten zucht. I'k wist wel, dat dit zou komen. Erika, zeide Fritz zaoht en verle gen, w.ant hij wist, dat hij haar verras sen, misschien vertoornen zou, je weet, dat ik je van ganschev harte lief 'heb, dat ik je moedige daad, d'ie aan groot moedigheid htiars gelijke niet vindt, ten zeerste bewonder, dat ik nooit zal vergeten, wat je voor .mij hebt gedaan, begrijp me dus niet verkeerd, wanneer ik je thans vraag naar je moeder terug te keeren. Hoe jij vraagt mij, terug te keeren Ja, Erika om jou en mijnent wil. ik zou mij aan mama's wil onder werpen Jij keert terug, waar jou plaats is. Je hebt .getoond, dat je bereid bent met je eigen- persoon voor mijn on schuld op te komen, dat zal niet geheel zonder indruk op je moeder blijven en zij zal langzamerhand' tot hetzelfde in zicht komen als jij. - Je vergist je. Mijn moeder za! ino'oit Van meening veranderen. En weet je, wat er met mij gebeurt Daar zij heeft gezien; dat van een huwelijk met Pro-kowski niets komen kan, zal ze mij ergens in het buitenland in een- streng pension doen opnemen. Ais ik ging, zou ze mij als in een klooster in Z.-W.-Europa de temperatuur vrij hoog is. Vorst en dooi ontmoeten el kaar bij ons en dan vriest het in Noord- Nederland, d'ooit 'het in- de Zuidelijke -provincies. Ook bij regen'kansein of ver wachtingen van onweer moet meerma len rekening w-orden- gehouden- met het feit, dat-de Zuidelijke 'helft van ons land wel, de Noordelijke geen regen of on weer te verwachten heeft. Men moet in het algemeen de scheidingslijn over het -midden des lands van West naar Oost getrokken denken, maar altijd slechts ongeveer. JAARVERSLAG VAN DEN SCHOOLARTS. ;Door den schoolarts, den heer dr. A. P. Smift, is een jaarverslag -over 1921 uitgebracht, hetwelk wij belangrijk ge noeg -achten 'het in zijn geheel over te nemen. Bij het samenstellen van 'het jaar verslag over 1921, zijnde het tweede jaar van het in Vlissingen ingevoerde schóól-geneeskundig toezicht, bleek den on-dergeteekende wederom, dat dit on derzoek in een behoefte voorziet. Ook nu weer kwam vooral aan den dag het nut van het onderzoek der kinderen, 'die pas torten tijd de school bezoeken. Bij ide als geheel normaal besahouwd wordende kinderen word'en vaak af wijkingen aangetroffen, die zich beter tot behandeling ieenen dan later, wan neer toeneming dier afwijking, of daar uit voortvloeiende complicaties de aandacht der ouders of van het kind er op vestigen. De 'belangstelling der ouders was ook dit jaar algemeen, en aan de uit- noodiging, om met hef kind ter onder zoek te komen, wend bijna steeds ge volg gegeven. Ook nu weer werd des morgens zooveel mogelijk een 12-tal leerlingen onderzocht, en werd dit jaar, beter dan in 1920, zorg gedragen er voor, 'dat ook de laatstgeko-menen nog op tijd thuis konden zijn. Na de zomer- vacantie begon het onderzoek iets la ter, 'dan anders het geval zou geweest zijn, door de wijzigingen, die in de in- deel-ingen van scholen en klassen inge voerd' moesten worden. De daardoor vrijgekomen tijd werd besteed aan het in orde brengen van het kaartsysteem waarbij ook de enquetrice, mejuffrouw Sch-uijleman, belangeloos hare hulp verleende, zoodat het grootste gedeelte van 'dien arbeid afgeloopen is. Dank zij den steun, dien het school- geneeskundig toezicht steeds van de ziide van Burg. en Weth. mocht onder vinden, werd het onderzoek dit jaar zeer vergemakkelijkt door het aange bracht zijn van verwarming in de wachtkamer, zoo-dat de ouders niet in het onderzoeldökaal behoeven te wach ten, het aangebracht zijn eener kleedc kamer, eener eiectrische bel naar >de •wachtkamer etc. Verzoeken om mate riaal, zooals ingrediënten voor urine- onderzoek, detterkaarten voor oogon derzoek, voorschriften voor -de bestrij ding van hoofdonreinheid (welke aan de ouders kunnen worden medegege ven) e. a. werden steeds spoedig inge willigd. Daarbij werd de spreekkamer van goede gordijnen voorzien. Het toekennen eener jaariijksche vergoeding aan ide assistente bij het schoolgeneeskundig onderzoek getuigt ook van -de -belangstelling, die dit on derzoek van de zijde van Burg. en Weth. en den raad ondervindt. Ook de steeds tegemoetkomende houding van den heer De Meij en diens stoppen. Eri'ka, je overdrijft. Ik overdrijf niet. Mijn woorden mogen 'liefdeloos kliin-ken, zij zijn het echter niet. Ik heb mijn -moeder altijd lief gehad en geaoht, maar .hooger dan -dat alles staat bij mij de waarheid, jou en mijn eer. Ik moet -daarvoor op komen en wel met daden, niet met woorden, die van- geen nut zijn geble ken er mag van komen, wat wil. En nu stuurt ook jij me weg? Ik stuur je -niet weg. Maar, Erika, wat zal de wereld zeggen, als ik je 'hier bij me hie'td'? Zou deze mij nog niet m-eer veroordeelen Aan de reinheid, de grootmoedigheid van je daad aan mijn onwetendheid aan dezen stap hoeveel menschen zouden daaraan willen gelooven De menschen zijn geneigd, steeds het ergste van hun medemenschen- te denken en wanneer ik, terwil-le van jou heldhaftigheid je niet durf te vragen, voor je zelf voor zichtig te zijn, want dat zou me klein staan, dan vraag ik je toch te bedenken of jou hier Wijven het doel, dat wij beiden voor oogera hebben, ml. herstel van mijn- eer, ten goede kan komen. Erika zag peinzend voor zich neer. Hoe bedoel je dat vroeg zij na een korte pauze. Ik bedoel, of men mij niet er van zal betichten, jou edele daad op on edele en oneerlijke wijze benut te heb ben, omi pressie pp je moeder uit te oefenen. Ik geloof, dat, al kon ik op 't oogenblik mij® onschuld aan dien dief- echtgenoote verdient alle waardeering. De hoofden der scholen toonden, zon- ider uitzondering, veel belangstelling in het onderzoek en zorgden voor een goede regeling bij het zenden der leer lingen. Van de resultaten van het onderzoek eener klasse werd aan de betreffende hoofdën steeds een kort verslag uitge bracht. Cijfers, waaruit de resultaten van het schoolonderzoek van 1920 zouden kunnen blijken, werden nog niet ver zameld. Wel bleek, dat aan den raad, om een oogarts te raadplegen, meestal gevolg werd gegeven, maar minder aan -den raad, den keel-, neus- en oor- arts te consuiteeren. Dit is zeer ver klaarbaar door het feit, dat de belang rijkheid van soms lichte gehoorsstoor- n-issen, die daarbij nog vaak eenzijdig zijn, niet zoozeer in het oog springt als die van gezichtsstoornissen. Uiteenzettingen over het voorkomen en behandelen der meest voorkomende afwijkingen, bijv.op ouderavonden, zul len allicht eenig nut kunnen afwerpen. Om zulks praktisch mogelijk te maken, verdient -de raad van den heer Van Oorschot, deze uiteenzettingen te doen plaats hebben op -de vergaderingen van den Centralen Ouderraad, toegejuicht te worden. Ook dit jaar bleek, evenals in 1920, het groote belang, dat een organisatie al® het Algemeen Afdeelings-Zieken- fon-ds „Walcheren" vertegenwoordigt, daar 'het -daardoor -mogelijk.is de zoo vaak nood-ige specialistische hulp deel achtig te worden. Dankbaar dient te worden erkend, dat dit Ziekenfonds zich steeds 'de meerdere uitgaven heeft getroost, die door de talrijke specialis tische consulten en daaruit voortvloei ende voorschriften, zooalls van brillen e. a. of daarop volgende operatieve behandelingen, van dat fonds werden gevraagd. Het belang van het onderzoek bleek ook-uit 'het feit, dat dit jaar geen favus- gevalien onder de onderzochte school kinderen werden waargenomen. Ook hier weer bewees het Ziekenfon-ds, dat Röntgenologische e. a. behandeling daarvan mogelijk gemaakt had, uitste kende diensten. De preventieve werking van het onderzoek bieek uit het feit, dpt hoofdonreinheid minder veelvuldig voorkwam. Ongeveer alle kinderen, die, na on derzoek, werden verwezen «aar het Consultatiebureau, meldden zich daar aan (in 1921 een 28-tal in 1920 een 22-tal). Ais in aanmerking komend voor uit zending met een vacantiekoionie, wer den in dit jaar genoteerd 32 kinderen. Daarvan gingen 19 naar Heelsum, 4 naar Westhove, 3 naar Nunspeet. Van -den kant der ouders werd daarbij dit jaar meer medewerking ondervonden, deels omdat een niet zoo groote hoe veelheid kleederen werd vereischt bij de uitzending, deels, omdat de meeste kinderen langer -dan 5 weken (tot 10 weken toe) konden wegblijven. Ook tot geldelijk erin bijdragen werden de ouders meer -bereid gevonden. De eerst weggezondenen tonden wederom on derzocht worden -na terugkeer, en we! met in het algemeen, zeer gunstig re sultaat. Het verdient aanbeveling, de ■uitzending met vacantiekolomën etc., steeds door tusschenkomst van den schoolarts te doen plaats hebben, daar de controle voor en na de ku-ur beter kan worden verricht. Het is ook ge stal zonneklaar -bewijzen, er toch nog een -vlek op (mijn naam zou 'blijven kle ven, ais ik 'dit offer van jou zou aan vaarden. Zie, Erika, daarom vraag ik je, naar je moeder terug te keeren, als man van eer mag ik je offer niet aan nemen. Het is geen offer, dat ik breng. De wereld- zal -het daarvoor hou den en mij er verantwoordelijk voor stellen. Erika liet het hoofd op de borst zinken. Je weet niet, wat je me vraagt, sprak ze zaoht. Wanneer wij thans scheiden, zien wij elkaar nooit weer. Wij wii'lein- -den moed en de hoop niet verliezen. Ik zelf za! aan je moeder schrijven en haar mijn onschuld pogen te bewij'ze-n en haar verzoeken jou daad niet verontwaardigd' te verootdeeien, maar te letten op de zielegrootheid, het eervolle daarin. En geloof je, dat dit iets helpen zou Ik zal -haar .zelf een gerechtelijk onderzoek voorstellen, om 'haar te overtuigen. Dit onderzoek heeft ze zelf reeds aan het -gerecht opgedragen. Je oordeelt hard, Erika het is je moeder. Ik ken mijn moeder. Op dit oogenblik kwam de oude huishoudster met verschrikt gezicht aanloopen. Meneer Born meneer Born riep ze ademloos. makikel ijker, het voor de uitzending ver- eischte keelonderzoek „en masse" te doen geschieden. Er werden i-n 1921 onderzocht 1242 kinderen, waaronder 596 meisjes en 646 jongens. Borstvoeding -had bijna de helft dezer kinderen niet gelhad. Onvoldoende borstvoeding, d.w.z. minder dan zes weken, werd voor 6 der leerlingen 'geconstateerd. Bij 2J4 der kinderen echter wend 'de natuurlijke voeding langer dan 2 jaar voortgezet. Mazelen hadden reeds gehad 926, d.i. 74.5 der onderzochte kinderen. Roodvonk was -doorgemaakt door 176, d.i. 14 der leerlingen. ■Water-pokken (Varicellen) door 342, d.i. 27.5 der leerlingen. Voor Diphterie en Kinkhoest bedroe gen de cijfers 39 (3.14 en 88 (7 Het doorgemaakt zijn van Bot (Pa- rotites) werd aangegeven in 15 geval len, van Rüoden H-ond (Rubeola) in 13 gevallen, van de Vierde Ziekte in 2 gevallen. Het aantal kinderen, waarbij reeds operatieve -behandeling in de neus- of neuskeeltoolte had plaats gevonden, bedroeg 134 (11.8 der onderzochte kinderen. Dit aantal was grooter dan in 1920 on-der invloed der toen plaats gehad hebbende verwijzing naar den keelarts. Naar den keel-, neus- en oo-r- arfs moesten nog worden verwezen 150 kin-dieren (12 der onderzochte leerlingen). Naar den oogarts moesten worden verwezen 125 leerlingen (10 Bij een Mein gedeelte daarvan bleek de gezichtssfoornis te berusten op ner veuze oorzaken. Ook nu werd (herhaal delijk een astigmatische oogafwijking a-ls oorzaak van hoofdpijn gevonden. Verschijnselen van nog bestaande of vroeger doorgemaakte Engelsc-he ziek te (rbachitis) werden bij 496 (40 der leerlingen gevonden. Gedeeltelijk met laatstgenoemde ziekte in veiiband staat het aantal tandafwijk-ingen, alsook dat 'der rugafwijkingen. Een geheel gaaf gebit hadden 419, dat is 35 der kinderen. Bij 668 kin deren werden 1 tot 5 slechte tan-den of kiezen gevonden (55.5 en bij 115 kinderen meer dan 5 Slechte tanden of kiezen (9.5 De slechte tanden wer den ook nu het meest onder de melk- gebitten gevonden. Zooals te verwachten was, werd in dit jaar een grooter aantal afwijkin gen in den vorm der wervelkolom (door meer nauwkeurig ietten daarop) aan getroffen dan in 1920. Het aantal zijdelin-gsche verkrom mingen (seoliosen) bedroeg 243, dat is bijna 20 der onderzochte leerlingen. Wet aantal stijgt met de leerjaren. In -de lioogste klassen werd een aantal gevonden van 28 Sterke graden wa ren echter zeldzaam. Meestal werd in overleg met de ouders besiojen tot het laten verrichten van kamer gymnastiek. Enuresis Nocturna (nachtelijk bed- wateren) werd genoteerd voor 63 kin deren, al is dit cijfer waarschijnlijk be neden de waarheid. Enkele dezer kin deren wenden verwezen, en vaak met succes behandeld door den zenuwarts, -dr. Knappert. Het rooken vormt, onder de manne lijke leerlingen, nog een veel verbreid euvel, al maakt het den indruk, dat het aantal rookers minder groot was dan 'in het vorige jaar. Wat is er aan de hand- Een gendarme wil u spreken. Nu breng hem hier. De oude ging haastig 'heen. Wee-t je, wat die gendarme wil vroeg Erika ernstig. Hoe kan ik dat weten, zeker de een of andere kleinigheid. Dat zul je direct vernemen, daar komt hij ai. In stramme houding liep de gen darme op Fritz foe. Is u de riddergoedbezitter Fritz Born vroeg hij. Dat 'ben ik. U zult me zeker wel kennen. Dan heb ik u dieze dagvaarding te overhandigen, ging -de gendarme voort. Fritz een met ambtelijk gesleten schrij ven overhandigend. Fritz verbrak het zegel en -las „Riddergoedbezitter Fritz Born op Neuttof wordt hierbij verzocht, heden middag tusschen -drie en vier uur ten bureele te -komen van den officier van justitie inzake zijn beschuldiging van diefstal op 't slot Hambach-, Wanneer aan deze uitnoodiging geen gevoig wordt gegeven, zal de politie last tot arrestatie worden gegeven. De Officier van Justitie." Fritz was bleek geworden. Nu vroeg Erika. Het is de dagvaardin-g wegens diefstal op Ham,bach. Dat is vlugger gegaan, dan ik dacht, izeide Erika met een- -droeven glimlach, de strijd begi®t. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1