VLISSINCSCHE COURANT 1000 150 100 25 F CftCHI mm WOENSDAG NO 198 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir Jalstraai 58, Vlissingen. Tel. inierc. 10. Postrekening 6628T. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. Kfir^i^fiR BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht B Voorkomt en geneest elke HU/DZIEHTE\ B Geneest de hardnekkigste SCHURFT j Hoe schooner het is, hoe sneller het geneest ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor lederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. CPUU een ongeluk. ULW gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Stockholm. In verband m>et het bezoek van Ko ningin Wilbelmina der Nederlanden bereidt Stockholm groote feesten voor. Er wordt een eerepoort opgericht op den weg, dien de Koningin zal passee- ren. De Koningin zal op 9 September aankomen en met den dagtrein naar Stockholm reizen, daar H. M. zooveel mogelijk van Zweden wil zien. De Kabinetscrisis. In venband met de berichten in ver schillende bladen, die gewagen van een nog langen duur der Kabinetscrisis bereikt ons van gezaghebbende zijde de mededeeling, aldus meldt de drie hoek-correspondent van „de Tel.", dat de crisis in ieder geval vóór 3 Septem ber moet zijn opgelost, met het oog op (het vertrek van de Koningin naar Scan dinavië. Van dezelfde zijde vernamen wij de bevestiging van ons vroeger bericht „dat trouwens ook reeds door „de Tijd" was bevestigd", dat de regeeringspar- tijen en de Kabinetsformateur liet over ■de kwestie der bezuiniging zoo goed als eens zijn. De meeningsverschillen loopen alleen nog over de vraag of be paalde wetsontwerpen al dan niet zul len worden aan de orde gesteld. Het gaat op het ©ogenblik over de samenstelling van het regeeringspro- gram, onafhankelijk van de bezuiniging omdat imen het over deze laatste vrij wel eens is. Eveneens werd genoemden corres pondent bevestigd, dat van de tegen woordige ministers alleen de minister van onderwijs, dr. de Visser, aan den formateur 'heeft medegedeeld, niet meer voor een portefeuille in aanmerking te willen komen. Hierna is echter door verschillende vooraanstaande rechtsche Kamerleden op dr. De Visser sterken aandrang geoefend om aan 'te blijven. Vermoedelijk zal hij hieraan wel gevolg geven. Naar het Haagsche Correspondentie Bureau verneemt, heeft de 'kabinetsfor mateur, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck tegen hedenmiddag de beeren Mon seigneur Nolens, tnr. Schotoking en de Monté Verforen uitgenoodigd tot het houden van eenlge besprekingen in verband met het door hem onlangs aan de fracties der rechterzijde toegezonden ontwerpregeeringsprogram en de thans van alle dier fracties ingekomen ant woorden. Voorschotten voor woningbouw. 'De ministers van arbeid en van financiën, gezien de Koninklijke be sluiten van onderscheidene dagteeke- ningen en nummers t'ot toekenning, ingevolge de bepalingen der Woning wet, van voorschotten uit 's rijks kas ten behoeve van den bouw, hetzij van Roman van O. ELSTER. 33) Weet u wel, dat at zondigt tegen .het wetboek van strafrecht, meneer fiorn Freule Erika is nog minderjarig, els u deze belet... Ik belet haar niets, mijn waarde heer. Freule Erika is vrijwillig 'hier gekomen, het staat haar .ten allen tijde vrij mijn huis weder te verlaten. Over haar veiligheid kunt u gerust zijn, miss Bayley is bij haar en 'zal haar niet verlaten. Dat is n'og één geluk, 'hoewel ■dat komt straks, ik moet u verzoeken, mij bij freule Erika te brengen, meneer Born. Het spijt m'e, uw wensch niet te kunnen vervullen, Meneer Bom Freule Erika heeff mij opgedra gen, ui te zeggen, dat zij u niet ontvan gen wilde. Overigens, de dames heb ben zich reeds teruggetrokken. Maar ik moet Erika spreken. Meneer Bom, begrijpt u dan niet, wat er op het spel staat De naam, de eer dezer jonge dame, de naam der geiheele familie Nog kan de zaak ver swegen worden en ik hoop, dat u ons daarbij zult helpen. Zoo, meneer Grupe, de eer der adellijke familie staat op het spel gemeentewege, hetzij door een inge volge de Woningwet toegelaten wo ningcorporatie, van arbeiderswoningen alsmede van buitengewone jaarlijk- sche bijdragen in de betaling van de ter zake van de toegekende voorschot ten verschuldigde annuïteiten, onder ■bepaling, dat uiterlijk na het einde van het exploitatiejaar 1921 in nadere over weging zal worden genomen of deze bijdragen opnieuw zullen worden ver leend, 'hetzij tot dezelfde, hetzij tot ver minderde bedragen, dan wel dienen te vervallen gelet op de bepalingen der Woningwet en op'die van'het Woning- besluit hebben 'bepaald, dat ide bij de bedoelde Koninklijke besluiten toege kende bijdragen tot dezelfde maximum bedragen ook na het einde van het exploitatiejaar 1921 aan de belang hebbende gemeenten worden toege kend, met bepaling, dat de ministers van arbeid en van financiën telkenjare in verband' met de uitkomsten van de exploitatie der met de voorschotten gebouwde woningen zullen nagaan of, en, zoo ja, in hoeverre hare handhaving noodig is, en onder voorwaarde, dat de gemeenten, indien de bijdrage is ver sterkt ten behoeve van de exploitatie van een door een toegelaten woning- lichaam gesticht complex, aan die corporaties zullen verleenen bijdragen, op den voet van hetgeen te dien aan zien voor elke gemeente in 'het desbe treffende Koninklijk besluit is bepaald. Bezuiniging op hoofdstuk buitenianndsche zaken. Naar „de Tel." verneemt, wordt op het ministerie van buitenlandsche za ken de laatste hand gelegd aan de ontwerp-begrootiing voor 1923, waarop ongeveer 900.000 'bezuinigd 'zal wor den. De bezuiniging maakt veel ingrij pende veranderingen noodzakelijk, ein naar het blad ter oore kwam zal o.a. voorgesteld' worden het instituut der militaire attaché's op te heffen, alsook dat der hamdefe-attaché's. De economische berichten, die ten dienste der consulaire en diplomatieke vertegenwoordigers door het departe ment van buitenlandsche zaken word'en. uitgegeveins zullen ophouden te ver schijnen. Daar binnenkort de huur verstreken zal zijn van het pand aan het Bezuiden- hout te 's-Gravenhage, waar de afdee- lih'g „Economische Zaken" is onderge bracht, zal getracht worden deze af- deeling «wederom onder te brengen in het gebouw aan het Plein, ofschoon hieraan vele moeilijkheden verbonden zouden. <zijn. In den consulairen dienst worden verschillende wijzigingen, voorgesteld, terwijl waarschijnlijk de consulaten te Parijs en Antwerpen zullen worden opgeheven. Tevens wordt vernomen, dat over wogen wordt den gezantschapspost Sofia op te heffen en de Nederlandsche belangen in, Bulgarije te laten beharti gen vain, uit een der posten in een der omliggende rijken. Gelooft u, dat mij mijn eer niet precies evenveel waard' is Meneer Born... zeide de rent meester in zichtbare verlegenheid, daarvan is nu geen sprake. Uit uw woorden, uit uw verle genheid mierk ik, giu'g Fritz ernstig \voort, dat u van, de geruchten weet, die tover mij in omloop zijn. U weet dan. (misschien ook, dat het de barones 'Hambach is geweest, 'die deze geruch ten heeft rondgestrooid, ja dat deze dame mij thans openlijk als dief wil .brandmerken welnu, meneer Grupe, •mijn eer tegenover die an'dere. Om. 's hemels wil, .meneer Born, u wiilit toch daarmede niet zeggen, dat u de eer 'der familie wilt vernietigen, om'dat er geruchten, in omloop zijn, die uw goeden naam 'kunnen aantasten Het valt mij niet in, een dergelijke wraak te -riemea Ik ben Erika den grootsten 'dank verschuldigd en zou mijn leven voor haar eer geven, .zooals zij in haar overmoed voor mij in de bres is gesprongen. Wat ik u zeg, ge schiedt in, opdracht van, haar, versta me wel. Niet ik ben het, die tot u ■spreekt de vrije wil -dter freule is in. geen enkel opzicht in iets beperkt, pij kan gaan, wanneer en. waarheen pij wil imaar zij geeft er de voor beur aam, hier 1e blijven tot haar moe der, de barones, dioor een openlijke verklaring mij in mijn eer volledig .heeft hersteld. De freule verzocht u, dit haar móeder mede te dealen. Dat is immers krankzinnig. Het vliegen boven de bebouwde kom. De minister van waterstaat brengt ter algeirieene kennis, dat in zijn be kendmaking van 2 September 1920 betreffende 'het vliegen boven een be bouwde kom van een gemeente een wijziging is gebracht, waardoor de desbetreffende bepaling als volgt luidt: „Boven de bebouwde kom van ge meenten mag niet worden gevlogen, tenzij op zoodanige hoogte, dat het steeds mogelijk is om met gestopten motor in glijvlucht buiten die bebouw de kom te .landen ito ieder geval zal boven de bebouwde kom eener ge meente niet op minder dan 400 Meter 'hoogte boven den grond mogeii wor den gevlogen, tenzij op zoodanige hoogte, dat het steeds mogelijk is om met gestopten motor in glijvlucht bui ten de menigte te landen. Boven de bebouwde kom van gemeenten en bo ven «nemschenverzamelingen mogen geen kunstvluchten worden gedaan". VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. 'Door Burg. en Weth. is nog (het vol gende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Naar aanleiding van het voorstel van den leider der gemeentelijke Handels- herhalingsschool ter benoeming van personeel, hebben we de eer U het vol gende mede te deelen. Op ons aan de regeering gedaan ver zoek om bovengenoemde school om te zetten in een inrichting van middelbaar onderwijs en als zoodanig aanspraak te kunnen maken op rijkssubsidie, (waarvan wij U mededeeling deden in uwe vergadering van 20 September 1921, ontvingen wij van Zijne Excel lentie den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen ide,-Ü"6en Maart 1922 (het antwoord, dat hij met het oog op den toestand van 's lands financiën geen vrijheid heeft kunnen vinden voor het jaar 1922 gelden daarvoor op de begrooting aan te vragen. Ondertusschen benoemde uw raad, wegens aftreden van den heer P. J. van Aartsen, met ingang van 1 Januari jl. dón heer S. P. Reyne (niet in het bezit eener hoofdakte, doch wel van een mid delbare akte voor Engelsch) tot leider. Daar wij, destijds op ons verzoek aan den minister betreffende de omzetting der school in een middelbare, nog steeds geen antwoord hadden ontvan gen, vroegen wij den minister om in lichtingen omtrent een eventueele split sing der school in een voorbereidenden cursus van twee jaren, die als vervolg cursus zou kunnen worden ingericht en als zoodanig in aanmerking tomen voor rijksvergoeding ingevolge de be palingen der lager onderwijswet 1920 en in den eigenlijken handelscursus, die geheel voor rekening der gemeente zou blijven. Uit 's ministers antwoord op 1 Juli jl. blijkt, dat wel de mogelijkheid hier toe zou bestaan, maar als resultaat Neen, meneer Grupe, het is de moed der waarheid, het is de overtui ging van mijn eerlijkheid:. Men. ,za'l haar dwingen, terug te 'beeren. I'k geloof niet, dat de barones tot dwangmaatregelen zal overgaan. Om de barones echter gerust te stellen, iverzoek ik u, haar uit mijn naam te .zeggen, dat ik een grooter offer van freule Erika niet verlang, dat ik den ■strijd voor imijin. eer alleen verder zal voeren nooit Izal een woord d'er grootmoedige daad, door Erika om .mijnentwil gedaan, over mijn lippen komen en daar zij niet naar het slot ,Hamibach wil terugkeeren, zal ik haar een verblijfplaats bicden .bij mijn .ouders thuis, waarheen ze .morgen met ■miss Bayley zal vertrekken, 'wanneer •de freule zich daartegen niet verzet of wanneer 'de barones tot andere ge dachten mocht komen, Da't ,zal nooit gebeuren, meneer Born U 'ken.t immers het karakter der barones. Ik verzoek u, als vroegeren vriend, drijf het niet tot het uiterste. Al noemt u mij uw vroegeren vriend waar was dan. de vriend schap, toen men mij op de laagste wijze belasterde Waar was ze, toen men mij van diefstal beschuldigde? Men vond toch het étui in uw vroegere kamer verborgen. Kan een ander dat daar nief neer gelegd hebben, meneer Grupe Hij zag den ouden, man vast aan. Deze knipte 'verlegen met de oogen en zou hebben, dat van den geheelen 5- jarigen cursus slechts voor een gedeel te van den voorbereidenden cursus, nl. voor 300 lesuren van de 500 uren, die daaraan gegeven worden, aanspraak op rijksvergoeding zou 'kunnen worden ge maakt, hetgeen een voordeel voor de •gemeente van 1056 zou opleveren per jaar. Hiervoor zou de school gesplitst moeten worden, waardoor het verband verloren gaat te m-eer omdat aan elk deel, een afzonderlijk hoofd zou moe ten staan, daar de iheer Reyne niet 'be voegd zou zijn aan het hoofd' van den voorbereidenden (vervolg) cursus te staan. Het advies van den leider der school die de eenheid en het verband der school verbroken ziet pleit tegen een splitsing. Bovendien wordt voor goed de 'kans verkeken, dat bij terugkoming van den miinister op zijn afwijzende 'beschik king, de voorbereidende cursus nog ooit 'bij het middelbaar onderwijs zou worden opgenomen cn dus voor dat deel de veel grootere rijkssubsidie zal worden gemist, die voor de middelbare school 50 'bedraagt, ook voor ge bouw, leermiddelen 'enz. Voor de keuze (gesteld om óf het zekere te aanvaarden en ruim 1000 subsidie aan te nemen, waardoor echter een minder gewenschte splitsing ■moet worden uitgevoerd en de kans vrijwel wordt uitgeschakeld, dat het gesplitste lagere deel nog ooit ais mid delbaar onderwijs op subsidie aan spraak zal kunnen maken, óf nogmaals bij de regeering aan te dringen de ge heele school als een middelbare te er kennen en te subsidieeren, waartoe uit een oogpunt van billijkheid alle reden bestaan, en wat dan ook wel momen teel doch geenszins definitief werd ge weigerd, aarzelen wij niet om in laatstge noemden zin te beslissen. De verhooging der schoolgelden, die voor verleden jaar 'heeft plaats gehad, vergoedt althans 'gedeeltelijk de meer dere kosten, die ten laste der gemeente •tomen, wegens invoering der lager on derwijswet 1920. Indien uwe vergadering zich met on ze zienswijze kan vereenigen, achten wij het geraden zoolang de inrichting nóch als lagere, nóch als middelbare gesubsidieerde schooi wordt aange merkt, geen definitieve benoemingen mieer aan de school te doen. Derhalve stellen wij U voor, voor het tijdvak van 1 September 1922 tot en met 31 Augustus 1923 tot tijdelijke on derwijzers te benoemen den heer C. van Alten voor Duitsch en de gewone vakken den heer J. J. Laernoes voor Engelsch en Fransch den. heer I. Sin- ke te Middelburg, voor stenografie en machiineschrijven den heer D. van Maris voor de gewone vakken en in het bijzonder voor aardrijkskunde den heer E. Hoek voor Fransch en de gewo- viel dan, uit De drommel moge .mij halen, meneer Born, i'k heb u steeds voor een eerlijk mensch gehouden. Die dwaze geschiedenis in „Het witte paard" was immers ook geheel anders, dan die .gluiperd, die itg, jammer genoeg de baas op h'et slot speelt, den baron za liger vertelde. Wij hebben dat later gehoord. Maar al die oudewijvenpraat heeft mij om den. tuin geleid, eerst de barones, toen mijn. Vrouw en mijn dochter, die domme gans, en eindelijk die mevrouw Julia von, Prokowski 'de 'koekoek hale hen allen. ik ben 'blij, meneer Grupe, dat u uw dwaling eerlijk bekent, het strekt ',u ook tot eer. Zeg de barones, dat ik steeds tot een verzoening 'bereid ben, Idat ik .alles, wat gebeurd is, wil ver geten, alleen moet zij haar rampzalige dwaling erkennen en mijn onschuld 'openlijk bekend maken. Zeggen zal ik het haar, meneer 'Born, antwoordde de rentmeester en •wreef verlegen de handen over elkaar. •Maar of 'het wat baten zai, betwijfel ik. Stanislaus en zijn moeder hebben daar de touwtjes In handen. Ach, meneer lBorn, u weet niet, wat voor leven het thans op Hambach is. Ik, oude man, 'moet mij door dien dommen, verwaten Ijonker laten ringelooren als dit nog langer 'duurt, dan neem ik ook mijn ontslag. De geduldigste zou daarbij zelfs zijn geduid kwijt raken. U moet 'op Hambach blijven, meneer Grupe, zeide Fritz ernstig, om INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VOOR UW B Behoedt uw> hond Voor BESMETTING j B Doodt onrein.bevordert deMAARGROE/1 B PER FLACOnyi.65, K bij üvV drogist of apotheker BB Gen- Agents: 62.HenegouvVerplein, ÜBI ROTTERDAM f TEGEN LEVERKWALEN, •gafeuöht, hartwater, verstopping en al le voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maag- pillen, welke geen krampen veroorza ken en geen, verstoppende reactie heb ben. Prijs f 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. Doop een klein -wondje in de huid treden stof en vuil binnen en verhinderen de genezing. LIFEBU0Y-ZEEP brengt een weldadig antisepticum in de poriën van Uw huia Door geregeld UFEBU0Y-ZEEP te gebruiken,wordt Uw huid zacht en frisch en absoluut rein LIFEBUOY HEALTH SOAP OE LEVEE'S ZEEP tl? VLAARDiriGEM. ne vakken den 'heer J. Q. Brand voor de gewone vakken, waaronder (handels- rekenen en (handelskennis. VERSLAG VAN DE VERGADERING DER COMMISSIE VOOR DE FINANCIEN OP VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1922. Onderzoek der gemeenterekening over 1921 Alvorens tot het onderzoek der ge meente-rekening over te gaan gaf de commissie zich rekening van den om vang harer taak en besprak zij de wij de barones, om de gansche familie. U is de eenige, 'die tegen dezen jongen man met eenig geVolg kunt optre'den. Denk eens na, wat gebeuren izou, als Stanislaus Prokowski geheel alleen daar zou beerschen. Dan izon de duivel 'daar spoedig los .zijn, knorde de oude rentmeester, alles zou 'te gronde -worden gericht. U imoet d'us 'daar blijven, u mag uw post .niet veriaten. - - wilt u me dat beloven, meneer Grupe Wat hebt u voor -belang daarbij Misschien 'heeft Erika nog eens een goe'd vriend op 't slot Hambach noodig. Zoo u hebt gelijk. Hier is mijn hand, mijnheer Born, ik blijf op mijn post en de barones zal ik ook mijn meening zeggen. Zoo «is 'het goed, waarde heer. Zijn we nu weer vrienden Ja... voor altijd. HOOFDSTUK XVII. Den volgenden morgen, gaf een be diende van het slot Hambach een brief voor Fritz af, waaruit, toen hij hem opende, een an'dere voor Eri-ka viel. Een brief van, je moeder, Erika, zeide Fritz, Erika den brief gevend, met wie hij in ernstig gesprek den tuin op en neer liep. Erika -las den inhoud' en reikte Fritz dan den brief. Lees, zeide zij treurig, ik had niet anders verwacht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1