1000 500 100 25 loppen DINSDAG biedingen lanvragen. teljuffrouw eisje. aatschappij van vaart UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht rika Lijn. van Rotterdam te an Rotterdam naar dam naar de Paci- !olon. San Francisco te m New-York naar e Plymouth, e Lloyd. n Batavia te Rot- Java te Rotterdam, g. te Djeddah. an Rotterdam naar u. v.m. in zee. D E N T I E. tvangen stukje is eschii'kt. Red. ERSEN. 21 Augustus, deg officieel) :rsen. koopen. >7 London ƒ11.49 0.23 Brussel ■arijs 20.47'/2^- -/0.00%. :er. Ponden 11.47 -ƒ0.26; Belgische Fransche Francs Kronen (afgest.) 1CHT. vond van 22 Aug.: Jijke tot Oostelijke t bewolkt. Droog ag. VLISSINGEN. v.m. 1.28 2.10 n.m. 1.44 2.25 .55 '.90 i.45 p. mille >.10 p. mille Dr.Scholl's ,NU-GRIPS voorkomt uitschui ven van de schoenen tijdens het loopen, verhindert de hiel en het ous. Kan ook in orden gedragen. TIMMERMAN, irk—Kerkstraat :aak wordt een n zij die een hebben, zullen reking worden rieven letter F. ss. Courant". net 25 (bovenhuis). lb.-Rotterdam :gen plaatsen. PASSAGIERS I EN VEE. T. Midi. i.e. uur 8 T. ROtt. T.m. nar 9 9 8 bekomen TranBp. en Ex G. ibd. en Exp. TOS, Tel. NHOORN, Tel. 153. ERHOUT, TeL282 [TENKEK* TeL 10* VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. M ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —4 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. QflfH gulden bij verliest <|BIR van een hand, InII ÜUU voet of oog. I«JU gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 6 Septem ber, zoo noodig 7 of 8 September en op de dagen van 11 tot en met 13 September, zoo noodig de daarop volgende week, van het fort „Erfprins" en het Werk Kaaphoofd (Den Helder) schietoefeningen zullen wor den gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 22 Augustus 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De reis van de Koningin naar het Noorden. Omtrent de reis naar het buitenland van H. M. de Koningin met officieeie bezoeken aan de Hoven van Denemar ken, /Sweden en Noorwegen, verneemt liet Haagsche Correspondentiebureau dat he.t vertrek uit Apeldoorn bepaald is op Maartdag 4 September en. de aankomst te Kopenhagen, waarheen de Koningin 'zich per trein.'begeeft, den 5en Septemlber >zal plaats hebben. De bedoeling 'is dat het verblijf te Kopen hagen tot en roet den Ten September zal duren, waarna den 8en naar Stock holm wordt vertrokken. De 10e en 11e September zijn bestemd voor het ver blijf te Stockholm, welke stad den 12en verlaten wordt. Na een niet-officieel oponthoud onderweg wordt H. M. dan den 15en September te Chrïstiania verwachtt, atw,aar den 16en en 17en wordt verbleven. Het vertrek "uit Chris- tiania zal den 18en plaats hebben, ter wijl 'de Koningin den. 20sten September te Apeldoorn Ikan worden terugver wacht. De kabinetscrisis. Van anlti-revolutionaire zijde deelt men aan het „Hfold." mee Naar in .parlementaire kringen ver luidt, is een spoedige oplossing van de Kabinetscrisis ruiet te verwachten. Het regeerirogsprogram, gelijk dit aan de rechtsche groepen is voorgelegd, moet op verschillende leden der drie fracties een onibevredigenden indruk hebben gemaaktaan veelheid van wetsvoor stellen schijnt het niet te ontbreken, als waren de verlanglijstjes der ver schillende candidaat-mrnisters samen gevoegd wet wordt gemist een. groote gedachte en een vaste 'lijn voor dein zwaren tijd, dien ook ons land tege moet gaat. Men wenscht met name bij de anti-revolutiosnairen 'hun program van actie spreekt het trouwens uit geen deelneming aan en geen samen werking met de regeeriing, tenzij vol komen klaarheid en. overeenstemming op 'de hoofdpunten is verkregen, zoo wel tusschen het te vormen kaibi.net en de Kamerclub als tusschen de drie rechtsche groepen onderling. Roman van O. ELSTER. 32) Em. toch ben je bij, me gekomen Nog pas zei'de mij een van mijn vroegere vrienden ;Ga naar Amerika pf hang je op... en mijn advocaat heeft me met alle juridische spitsvondigheid uiteengezet, dat 'ik deze vlek niet meer van mijn eer kan wi'ssohen ik blijf een dief in de oogen van. de menschen misschien ben ik oo<k wel een dief, ik weet het zelf niet meer. Hij zb.nk op een stoel neer, steunde het voorhoofd in de hand en zag som ber voor zich uit. Erika legde de hand op zij.n schou der en. zeide zach't Fritz, ik ben gekomen, om je te •helpen em je terzijde te staan. Hij stond weer op. Mij kan. niemanld helpen Wat wit je van -mij Ga heen. wat doe je hier? Mijn huis, mijn inaam is ge vloekt, wil je Pok dezem vloek van eerloosheid op je laden Ja zeide ®e eenvoudig. Hij kromip ineen en zag haar met groote oogen, aan. Hoe moet ik dat begrijpen fluis terde hij zacht. Ik ben bij je gekomen, ging zij voort, oom je terzijde te staan, om jou, om de wereldi te bewijzen, dat ik aan je onschuld, aan je éer geloof, zoo De hoefijzerredacteur van het „Hbl." merkt op dat 't 'bericht van den Haag- schen redacteur van „de Standaard" (opgenomen in ons vorig nummer) een bevestiging is van wat "hij onlangs schreef, mi. dat de politieke positie, vooral wat de bezuiniging betreft, be- heerscht wordt 'door den 'heer Colijn. Dat het ministerie ni.et ook reeds zelf een bezuinigingsplan had, heeft hij nooit beweerd hij deelde slechts mee dat de verlangens van den heer Colijn, èn wat het bedrag èn, vooral, wat de waarborgen voor spoedige en ingrij pende bezuiniging betreft,, heel wat verder gingen dan de voornemens van het Kabinet. Hij bevestigt overigens het bericht van het anti-revolutionaire blad, dat de leiders der drie rechtsche fracties deze week een conferentie met minister Ruys zullen hebben. De drie fracties izulten in deze be sprekingen worden vertegenwoordigd door de beeren Nolens, Schokkiing en De Monté Ver Loren. De 'heeren Colijn en Rutgers zijn in het buitenland. Hoendercholera. De minister van landbouw enz. brengt tier kennis van belanghebbenden, dat het in den laatsten tijd herhaaldelijk is voorgekomen, dat hoendercholera uit brak op boerderijen, waar kort te voren Italiaansche kippen uit België waren ingevoerd, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van 'handelaren te Eysden. I.n verband hiermede wondt be langhebbenden, die prijs stellen op het behoud van hun pluimveestapel, ernstig ontraden kippen aan te koopen, uit Bel gië of Eysden, of dieren, omtrent welker onbesmette herkomst geen zekerheid bestaat. Secretarissen der Huurcommissies. Herhaaldelijk kiwam het voor, dat secretarissen van Huurcommissies als .pleitbezorger optraden voor andere huurcommissies of voor den kanton rechter, wat tot zeer ongewenschte toe standen aanleiding gaf. Naar het „Centrum" verneemt is de zer dagen een circulaire van den minis ter verschenen, waarbij dit optreden voortaan verboden wordt. Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie. Opbrengst over Juli 1922. Posterijen, raming 1922 over één maand ƒ4.436.666, opbrengst Juli 1922 3.970.447, opbrengst over dezelfde miaand van het vorige jaar ƒ4.012.567, opbrengst sedert 1 Januari van het loo- pende jaar ƒ25.004.289, opbrengst se dert 1 Januari van het vorige jaar ƒ24.085.643. Telegrafie, raming 1922 over één maand ƒ772.500, opbrengst over Juli 1922 538.892, opbrengst over dezelfde maand van het vorige jaar ƒ706.481, opbrengst sedert 1 Januari van het loopende jaar 4.044.820, op brengst sedert 1 Januari van het vorige jaar 4.932.102 telefonie, raming 1922 vast geloof als aan mijn eigen eer, aan mijn eigen onschuld. Jou eer zal ook de mijine zijn. Hij wierp zich voor haar op de knie- en, omvatte haar knieën, hulde zijn gelaat in de plooien van haar mantel en brak in een. heftig snikken uit. Zij legde de handen op izijn hoofd. Een diep stilzwijgen heerschte er daar ■klonk de harde stem van miss Bayley ernstig en plechtig De vrouw zal vader en moeder verlaten en 'den man. volgen, dien zij lief heeft... Jij, Erika, jij hebt de zwaarste proef doorstaan, jij hebt je huis, je naam,, je leven den man geof ferd de wereld ,zal je veroordeelen, je bespotten, maar je hebt goed gehan deld e.n. daarom, volgde ik je, daarom wilde ik je niet verlaten. Erika reikte haar met een dankbaren, glimlach de hand. Fritz zag tot Erika op met schitterende oogen en .zijn be vende lippen vroegen Hoe zal ik je dat vergelden, Erika? Daardoor, dat je den moed niet verliest en den strijd dapper aanvaardt. Denk er aan, dat je nu voortaan niet alleen voor jou, maar ook voor mijn eer kampt. Hij stondi op en zeide plechtig Ik zal er steeds aan denken, Erika en ik zal. mrtoedig en sterk zijn, zooa'ls jij het geweest bent. Ik was wanhopig en af, toen i.k thuis kwam, ik vrees de den strijd, die mij hopeloos toe scheen,, ik wilde de wapens reeds strijken, jij hebt mfe weer sterk, weer 'hoopvol gemaakt, u zult me niet meer over één maand ƒ1.410.633, opbrengst over de maand Juli 1922 3.435.968, opbrengst over dezelfde maand van het vorige jaar ƒ3.043.810, opbrengst se dert 1 Januari van het loopende jaar 11.478.481, opbrengst sedert 1 Januari van het vorige jaar 10.582.973 post- chèque- en girodienst, raming 1922 over één maand ƒ32.891, opbrengst over de maand Juli 1922J31.426,opbrengst over dezelfde maand van het vorige jaar ƒ24.966, opbrengst sedert 1 Januari van het 'loopende jaar ƒ200.408, op brengst sedert 1 Januari van het vorige jaar 151.709. De nagedachtenis der De Witten. Zondag was het 250 jaar geleden, dat de gebroeders De Witt vermoord werden. In verband hiermede hebben Burg. en Weth. van Dordrecht, hun ge boorteplaats zooals men weet, namens het gemeentebestuur een krans met lin ten in de stedelijke kleuren aan den voet van 'het standbeeld voor de beide De Witten aldaar laten neerleggen. Nationaal huldigingscomité 1923. Op uitnoodiging van de Vereeniging „Oranjebond" te 's-Gravenfhage en van den Natonalen Oranjebond „Wat ook vall', trouw staat pal" te Amsterdam is Zaterdagmiddag te Utrecht een druk bezochte bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van Oranje-veree- nigin.gen en Oranjegezinde vereenigin- gen uit alle deelen des lands, ter be spreking van plannen betreffende het brengen van een algemeene hulde aan de Koningin ter (gelegenheid van haar 25-jarig regeeringsjubileum. Een paar honderd vereenigingen had den zich door een of meer afgevaardig den doen vertegenwoordigen, terwijl een groot aantal andere vereenigingen schriftelijk haar .instemming met de plannen hadden betuigd. Besloten werd allereerst tot het vor men van een comité onder den naam „Nationaal Huldigingscomité 1923". In het voorloopige bestuur daarvan werden nu reeds benoemd Albert van der Horst te Amsterdam, voorzitter A. C. Verbeek te Den Haag, le secretaris, J P. S. Ketting, te Den Haag, penning meester, F. A. Dudok van Heel te Bus- sum J. P. J. Brouwer te Schiedam, ka pitein W. G. de Bas te Utrecht, J. de Winter en mej. A. H. M. Jansen, beiden te Rotterdam en W. F. Zuiling en C. Hens'kens, beiden te 's Hertogenbosch, A. C. Stadlander te Harderwijk, M. Meijerink te Zwolle en Th. B. Brand te Heilo (Noord-Holland). Dit bestuur zal r.og worden aangevuld met personen uit die .provincies, wélke daarin nog niet zijn vertegenwoordigd Het secretariaat is gevestigd Luühersche Burgwal 13 te 's- Gravenhage. De verdere besprekingen droegen een voorloopig karakter. Georganiseerd zal worden een nationaal huldebetoon na mens het geheele land aan de Koningin te Amsterdam in de week van 49 Sep- izwak zien. Ik heb het /niet anders van je ver wacht, antwoordde zij, daarom wil ik bok getuipienis afleggen voor de gan- 'sche wereld omtrent jou eerenaam. 'Hoor nu, hoe het komt, dat ik mijn moeder heb veriaten. Naast hem zittend, zijn hand in de hare 'houdend^ vertelde zij, wat er dien middag was gebeurd, en hij luisterde haar 'haar met steeds groeiende verba- Zing, met stijgende verontwaardiging. 'Dan vertelde hij zijn lijdensweg, doch alle twijfel en a'lle moedeloosheid wa ren van hem gfcweken blijmoedig zag hij ,niu den strijd tegemoet, hij had nu ■immers steun gevonden, izooals hij niet beter, niet krachtiger 'had kunnen vinden. Zoo zaten, 'ze wel een. uur bijeen, toen het gerattel van, een aanrollend rijtuig hen deed ophooren. Het rijtuig hield voor de deur stil. Mén komt .mij terug halen, zeide Erika lachend. Frite snelde maar het raam. Het is rentmefester Grupe, zeide hij. Wat wil je doen, Erika? Wanneer de rentmeester in op dracht van mijn moeder komt, zeg hem dan, dat ik niet eerder terugkeer, voor mijn, moedter zich van. valsche vrienden heeft bevrijd em, jou naam in eere heeft hersteld. En jij Laat mij in een andere kamer gaan. Miss Bayley zaJl bij me blijven, niet waar Zeker, ik verlaat je nooit, mijn tember 1923. Het comité zal de plannen hiervoor verder uitwerken. De heer A. van der Horst uit Amster dam ideelde tijdens de vergadering nog mede, ,dat, zonder 'dat daaraan voor de vereenigingen eenig financieel risico verbonden zal zijn, het in de bedoeling ligt bij gelegenheid van de huldiging een gedenkboek aan H. M. aan te bie den, waarvan 'dan tevens elk der deel nemende vereenigingen een exemplaar za! ontvangen. Overheidspersoneel. Het comité van 'neutraal overheids personeel, bestaande uit organisaties, aangesloten bij het Algemeen Neder- Iandsch Vakverbond, heeft een uitnoo- diging gezonden aan alle centrales van overheidspersoneel en aan het comité van Actie uit de organisaties van spoorwegpersoneel tot het bijwonen van een vergadering ter bespreking van de tegenover het optreden van de regee ring inzake in te voeren verslechterin gen voor het personeel aan te nemen houding. Drankbestrijding. Het 'hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heeft zich gewend tot de bur gemeesters van de kleinere gemeenten, met verzoek aan de drankbestrijding in den ruimsten zin meer dan tot nu toe geschiedde aandacht te Wijden en met opsomming van verschillende maatre gelen, die door den. burgemeester kun nen worden genomen of althans be vorderd. Voorloopige sluiting Hevea-fabrieken. De directie der rubberfabrieken Hevea te Doonwerth heeft Zaterdag in de verschillende fabrieksafdeelingen de kennisgeving doen ophangen, zich ge noodzaakt te zien tot voorloopige slui ting 'harer fabrieken op 26 Augustus. In verband hiermede heeft zij aan het personeel op uur- em weekloon met dien dag ontslag aangezegd. In de week 'daarna zal de directie in bespre king treden met opzichters en anderen over den grondslag van verdere exploi tatie. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Ingevolge het bepaalde bij artikel 72 der lager onderwijswet 1920 zijn de volgende aanvragen tot uwen raad ge richt 'en wel door a. Het R. K. kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerdere alhier, hetwelk rechtspersoonlijkheid bezit krachtens de wet op de kerkgenootschappen, ver zoekt om het in verband met zijn voor nemen om in 'het bestaande schoolge bouw aan de Glacisstraat 109 eene school voor uitgebreid lager onderwijs te openen, daartoe de benoodigde gel den uit de gemeentekas te verstrekken, kind: Fritz Born's huishoudster trad bin- men,. Meneer .Born, de heer Grupe 'wenscht u voor een dringende aange legenheid te sprekem Het is goed, teat hem binnen maar breng deze beide dairies eerst naar het vertrek, waar mijn moeder zoolang 'heeft verblijf gehouden, toen zij 'hier was en Ibreng de dames thee en iets versterkends. Hij had zijn oude 'koelbloedigheid herkregen^ zoodat hij weer aan de eischen van den inwendigen mensch kon denken. Miss Bayley was hem dankbaar daarvoor, de spanning harer zenuwen 'was toch eenigszins te sterk geweest, zoodat zij 'behoefte had aan iets ver- ifrisschends. Zij reikte Fritz de harn'd. Zegt u rentmeester Grupe ook nog, uit mijn maam, sprak ze op vasten toon, dat ik mijn. Eri'ka nooit veriaten zal en voor haar zal waken. Ik dank u, miss Bayley ik zal het 'niet vergeten^ 'den rentmeester mee ■te deelen, ant'woord'de Fritz glim lachend. Béide dames 'gingen daarop met de oude. huishoudster heein, die, verbaasd over alles wat zij hoofde en. zag, het hoofd schudde. Fritz liep eenige malen, de kamer op en neer. Hij voelde zich zoo gelukkig en zoo licht té moe. Nu. moest immers alles terecht konten. Zoo trad hij den rentmeester tege- zul'ks onder overlegging van de ver- eischte stukken. b. Het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs, gevestigd te Vlissingen, welke ais rechtspersoon is erkend bij Kon. besluit van 23 October 1919, no. 88, om, we gens toeneming der schoolbevolking le. voor den verbouw der schooi aan de Palingstraat, waarvan de kosten op ongeveer 10.000 worden geraamd de noodige gelden beschikbaar te stellen 2e. in afwachting van den voorgeno men verbouw der bestaande school aan die Palingstraat de beschikking te krijgen over twee lokalen elders en om haar voor de inrichting daarvan de be noodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken, zulks onder overlegging van de vereisehte stukken -en voorts om het medegebruik van een gymnas tieklokaal, zoo mogelijk dat van de openbare school aan de Joost de Moor straat, voor wekelijks drie lesuren te mogen genieten. Wij hebben de eer U omtrent deze aanvragen het volgende te doen opmer ken en voor te stellen a. Betreffende de aanvrage van het R. K. kerkbestuur van den H. Jacobus den Meerdere. Uit de door dit bestuur overgelegde begrootine blijkt, dat de kosten daar van worden geraamd op 4633.2454 en wel 375 voor den verbouw der school, ten einde deze af te scheiden van de bestaande voor gewoon lager onder wijs 300 voor den aanleg van elec- trisch licht en ƒ3958.2154 voor de kos ten van eerste inrichting. Tegen het toestaan van de gelden voor verbouw en eerste inrichting heb ben wij geen bezwaar, wel echter tegen den post voor aanleg van electrisch licht. Waar in de schooi een gasleiding aanwezig is, daar achten wij het onno.o- dig, dat een electrische verlichting wor de aangebracht. Van dit standpunt is ook uitgegaan bij het aanleggen van electrisch licht op de openbare lagere scholen. Wij stellen U derhalve voor aan bo vengenoemd bestuur voor den verbouw van de school aan de Glacisstraat tot oprichting van een school voor uitge- toreil lager onderwijs, de benoodigde gelden toe te staan, waarvan de kosten door liet bestuur zijn geraamdi in totaal op 4633.24)4, onder beding, dat de kosten zullen worden verminderd met de voor 'den aanleg van electrisch licht geraamde som van ƒ300. b. Betreffende de aanvragen van het bestuur van de Vereeniging tot bevor dering van Christelijk onderwijs. Wat betreft het punt sub le. stellen wij U voor de noodige gelden beschik baar te stellen voor den verbouw der school aan de Palingstraat, die te klein is gebleken, om het toegenomen getal leerlingen op te nemen. Omtrent het punt sub 2e. doen wij U opmerken, dat wij op dit oogenblik geen moet, die in stijve houding en met een ernstig morrend gelaat 'binnen kwam. Meneer Grupe, wat verschaft mij de eer van. uw laat .bezoek? Gaat u izitten. Danlk u, antwoordde deze stijf. I'k blijf liever staan. Zooals u wilt. Wilt u rooken Dank u meneer Bom, ik kom •niet als gast tot u, maar Ln opdracht van mijn meesteres, mevrouw de ba rones Hambach WaldstStten. Zeer aangenaam. Mijn, opdracht is zeer ernstig, meneer Born en uw lichtvaardige toon past daar niet bij. Dus volkomen' ernstigwat wil de 'barones van, mij De barones heeft tot haar groote verbazing en smart tevens door een brief van freule Erika vernomen, dat deze zich in, uw huis bevind. Is dat zoo Zeker. Freule Erika heeft zich onder mijn, béscherming gesteld, daar pe op het slot Hambach nie't veilig fneer was. Meneer Bom u dénkt zeker miet aan de portée van uw woorden. iHfet verblijf van een, jonge dame in, het •■huis van, een ongehuwd man is hoogst immoreel en ,in strijd met haar fatsoen. Over 't algem'eeni hebt n gelijk, ■meneer Grupe. Er zijn echter omstan digheden in 't menschelijk leven, waar in mem zich over deze algemeen gel dende fafsoensbegrippem heen zet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1