THE NIVERSAl CAR guinose VLISS1NGSCHE 1000 Knrd«^nn 150 100 25 Twink, eeding MAANDAG MIJ NG van vlissingewI No 196 iguinosum; in Vacuo Hotel TUnion t oi fantasie Uitgavefirma F. V AH OE VELDE Ir Jatstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. UUU een ongeluk. tlUiP GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Voor eer en recht BINNENLAND |W edkoopst adres gny onze Maat- n Brabant van en Tractors, ijzen te leveren, lerrechten) f 1230,- 1430,- 1730,- 1680,. „2230,- ,2615,. 1650,- DITIES WAGEN, gratis. Telef. Interc. 448. rolen tegen slape- gebrek aan kracht s, gedurige vermoeid- eloosheid en moede- zenuwhoofdpijn, ge- eetlust, pijn in de den rug en de lenden, ilie verschijnselen armoede en Zenuw ier fl. f2,—6 0. fl. f21.—. krijgen bij Apothe- Jrogisten. voor namaak. DAM Co., str.2c/4. DenHaag. worden ternggenom opnieuw uitgebreide» ELTUIN |Aanbevelend TIMMERMAN EN KRANS den heer lissingen genaar van den Ier eerste fabrie- ioederen weder age prijzen ver erend mooi van >oit voor heden extra iaag, dat iwongen wordt. 115, 145, 150 30,40,50, 60 voor nog geen en Kinderklee- het ware cadeau Regenjassen in ne vanaf f 10.-. 1 Aug. van 12 23 Aug., Don- van 9—8 uur. verkoop, van 9 reen Winkelop- uitsche Valuta- e goederen van Jelooze oorlogs- erritzen. ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 cf. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 25 Augustus 1922, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Benoemingen. 1. van personeel aan de Avandschool voor Nijverheidsonderwijs a. definitief 'de heeren G. Harlaar, J. Schouten, D. Kwaak en A. de Mol to. voor het tijdvak van 1 September 192231 Augustus 1923 de heeren M. Vader, A. M. Gillissen, A. van der Zee, G. A. Baljeu en. J. H. C. Sorber 2. herbenoeming van tijdelijk perso neel aan de Handelsherihalingssehool voor het tijdvak van 1 September 1922 tot en met 31 Augustus 1923. IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot voorloopige vaststelling der rekening van inkomsten en uitgaven over 1921. 2. Idem naar aanleiding van het be zwaarschrift van den heer A. W. Smits tegen diens aanslag in de zakelijke be lasting op het bedrijf over 1922. 3. Idem tot toekenning aan de Ver- eeniging tot 'bevordering van Christel, onderwijs van een bijdrage in de kos ten van 'den onder haar bestuur staan- den cursus voor vervolgonderwijs, over de eerste helft van den cursus 1921/ 1922. 4. Idem naar aanleiding van het verzoek van het R. K. kerkbe stuur van den Heiligen Jacobus den Meerderen om J4633.24'/2 beschikbaar te stellen voor de vestiging van een U. L. O. school in 'de Glacisstraat to. het vereoek van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christ. Onderwijs om gelden voor dèn verbouw der school in de Palingstraat en om nog 2 lokalen beschikbaar te stellen, met medegebruik van een gymnastiek lokaal. 5 Idem tot het aanbrengen van eiec- trisdhe verlichting in de teekenlokalen der Avondschool voor Nijverheidson derwijs. Idem naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten over de be zoldiging van de, hulpkeurmeesiers van vee ee vieesch, den verloftijd van dein veearts, hoofd van dienst, en de wijze van uitbetaling diens jaarwedde. 7. Idem tot wijziging van het benoe mingsbesluit van den veearts, -hoofd van dienst, voor de kringen Vlissingen en Middelburg, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten. 8. Idem tot vaststelling van een ont- werp-verorden-ing op het bedrijf van den vee- en vleesChkeuringsdienst voor den kring Vlissingen, met daarbij be- hoorende begrooting van inkomsten en uitgaven voor het 2e halfjaar 1922. Roman van O. ELSTER. 31) Heb je hem geslagen Ja. Ongelukkige Omdat hij je om je hand vroeg? Niet daarom; mama, miaar omdat hij een onschuldige belasterde en mi) beleettigde. Een onschuldige belasterde De barones lachte luide. Ja, hij beschuldigde Fritz Bom van diefstal. En wanneer ik je zeg, dat Bom een diefstal- heeft begaan Dan geloof ik u -n'iet, mama. Je trots keurt geen grenzen. Ik, je moeder, zeg je, dat Fritz Bom- een gemeene dief is hij heeft mijn 'kostbare -brillanten -broche gestolen, -om zijn speelschulden te betalen. Dat is niet waar, mama. je beschuldigt mij van leugen en lastering? Neen, alleen van een vergissing. Het is geen vergissing en ik zal het je bewijzeh. Totnutoe heb ik gezwegen slechts eenige vertrouw de vriendinnen heb ik het verteld. Mama, dat hebt u gedaan Ja. En weet u, wat -u gedaan hebt De naam van een eerlijk -man bezoe deld, zijn eer door het slijk gesleurd o, moeder, moeder wat hebt u gedaan. Snikkend verborg zij haar gelaat 9. Idem, maar aanleiding van 't adres van den Vlissimgschen Bestuurdersbond om invoering eener steunregeling of verschaffing van productieven arbeid, alsmede instelling van een commissie voor werkverschaffing. 10. Idem tot vaststelling van pen sioensgrondslagen voor gemeente ambtenaren. De kabinetscrisis. De Haagsche redacteur van „de Standaard" schrijft De „Residentiebode" weet te vertel len-, dat de anti-revolutionaire partij -(bedoeld' Zal wel -zijn de A. R. Kamer club) zich heeft vereenigd met het door den heer Ruys -de Beerenbrouck ontworpen regeeriingsprogram. Zooals wel eens meer gebeurt, is de „Res.bo- de" er ook hier weer een-igszins naast. Wij rneenen- te -weten-, dat de A. Rev. Kamerclub, izooals ze gedeeltelijk hier en gedeeltelijk te Bazel heeft vergaderd een aantal meer of minder belangrijke bezwaren tegen dit regeeringsprogram 'heeft geopperd en dat deze Vrijdag ter kennis van- den heer Ruys zijn ge bracht De gemeakte opmerkingen hou-den -begrijpelijkerwijs nauw ver band met wat de A. R. partij i-n haar verkiezingsprogram als haar wenschen voor de naaste toekomst vastlegde en- daarnaast 'handelen zij over de wijze, waarop -men tot de door alien gewilde bezuiniging moet komeni Hoe men overigens komt aan „het Zwichten voor den heer Colij-n" is en blijft ons een raadsel. In dit stadium der onderhandelingen kan moeilijk nog van -iemand eenig „zwichten" worden verwacht. Naar ons ter oore kwam, 'zal de heer Ruys ml-idden van deze week met de leiders der drie rech-tsche groepen na- 'der canfereeren, om zoo alsnog tof overeenstemming te komen. Premiebetaling krachtens de Invaliditeitswet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen- een wetsontwerp tot bekrachtiging van -den algemeenen- maatregel van -bestuur tot regeling van een premiebetaling over meer dan één- termijn, waarover loon -in geld- wordt uitbetaald. Suppletoire begrooting van oorlog. In een -nota naar aanleiding van- het verslag over de voorgestel-de wijziging van 'het VlIIste hoofdstuk der bëgroo- tin-g voor 1920 wijst -de minister van oorlog er -op dat -de late indiening van dit wetsontwerp een gevolg is van de wijze w-aarop 'de militaire administratie is ingericht. Die heeft -dan ook, erkent hij, reorganisatie noodig. Zij heeft reeds de mogelijkheid van vereeniging der afdee-ling comptabiliteit met die der militaire administratie overwogen en- haar rapport 'daarover -ingediend. De minister heeft dit denkbeeld aanvaard weer in- haar hadden. Je -bent een echte zottin, bruiste de barones op. Ik heb -gezwegen om hem te ontzien eh ook jou en- ik heb Stanislaus tot zwijgen genoopt, -nu is echter m-ijn geduid ten einde, morgen zal ik den diefstal bij het gerecht aan geven. Dan 'kan 'hij, die jij, verblinde, voor onschuldig houdt, zich voor het gerecht verantwoorden. Erika vloog op. Dat ,zult u niet doen, mama. Ik zal het wel «doen. Ik shieek -u, het niet te doen ik smeek u, uw onwaardige verdenking te laten vallen ik smeeik u, om u met Fritz Bonn- in verbinding ie stellen, dan zal zich alles ophelderen. De barones ia-chte spottend. Voor het gerecht mag hij zijn onschuld bewijzen, ais hij kan. Mama, u weet niet, wat u doen wilt, zeide Erika opgewonden en trad dicht op haar moeder toe. Zijn eer is mijn- eer wilt u zijn eer vernietigen, dan 'doet u het ook de mifne. Welke woorden Ik waarschuw u, mama, zoowaar als ik onschuldig ben, zoowaar als ik u schuldvrij en rein in de oogen -kan zien, even onschuldig is Frits Born-. Richt u hem ten gronde, dan doet u het uw dochter eveneens. Je bent waanzinnig. Stelt u me ook die schaamtelooze voorwaarde om tiien ellendeling, om Fritz, deni oogenschijnlijk schuldige, te redtieh. Dat zij verre van mij. Ik stel ech ter deze voorwaarde, dat je eiken band met hem' verbreekt. en. vrij zeker zal dit nog vóór I Janu ari 1923 tot stand -komen. Geen postwissels naar Duitschland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de dienst der postwissels, kwitantiën, ver- rekenzend-ingen en pakketten met ver rekening in het verkeer met Duitsc-h- te'nd met ingang van heden in> beide richtingen is gestaakt. De zevende Nederlandsche Jaarbeurs. Het bestuur van de Zevende Neder landsche Jaarbeurs, die, zooals men weet, van 4 tot en met 9 September a.s. te Utrecht wordt gehouden-, heeft een drukwerkje uitgegeven, dat de 'deelnemers aan hun klanten zullen verzenden ter opwekking tot een be zoek aam de beurs. In ihet geschriftje wordt uiteengezet, dat het bezoek voor de afnemers van nut kan Zijn, omdat de jaarbeurs voor -den- Nederia-ndschen koopman de in- koopeeratrale bij uitnemendheid- is. Een aangehecht aan-vraagbiljet geeft recht op een driedaagsche toegangs kaart voor verminderden prijs. Zooals men weet, worden ook de reisbiljetten voor de bezoekers aan zienlijk ia. prijs verlaagd. Faillissementen in Nederland. Volgens rnededeeling van- het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 18 A-ugusfus .in Nederland uit gesproken 64 faillissementen tegen 38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van- 1 Januari tot en- met 18 Augus tus 1807 faillissementen tegenover 1315 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Wij hebben 'de eer uwe vergadering ter voorloopige vaststelling aan te bie den de reken-ing -der inkomsten en uit gaven van de gemeente over het dienst jaar 1921, sluitende in ontvangst met ƒ2.631.368.47 en in uitgaaf met 2.533.049.78'/2, alizoo met een batig slot van 98.318.68 Een verantwoording van ons college en een ontwerpraodsbesiuit worden te vens overgelegd. In 1921 hebben de buitengewone uit gaven de buitengewone inkomsten met ƒ16.183.95 overtroffen. Dit bedrag moet derhalve nog door leeningsgeld gedekt worden. Waar in 1922 vermoe delijk een definitieve geldfeenin-g zal moeten worden aangegaan komt het ons gewenscht voor genoemd bedrag ad 16.183.95 van den dienst 1921 naar dien van 1922 over te tore-ngem. Ten ein- Ik beloof het u, wanneer u hem zijn eer teruggeeft. Dat ligt n-iet in mijn möcht. U kunt uw vergissing bekennen u kunt openlijk uw spijt over deze vergissing uitspreken. -Het is geen vergissing. U houdt hem voor een dief Ja- U wilt heim «niet in zijd eer her stellen 'Dat -mag hij zelf doen, als hij kan. U Wilt hem voor het gerecht brengen Ja Nu, dan moge de hemel mij bij staan, mama, dan moet ik 'zijn eer ver dedigen, ziin eer redden. Erika richtte zich in volle lengte op. Wat wil je doen, meisje? Dat zult u morgen vernemen, ik geef u tot hedenavond bedenktijd. Houdit u dan nog vast aa'n uw besluit, dan moet u de gevolgen dragen. Je waagt het, mij- te dreigen Ik dreig u u-iet, antwoordde Erika met een kalmte, die bijzonder afstak te-gen de -booze opgewondenheid der barones. Ik maak u slechts op de -ge volgen opmerkzaam, die uw optreden tegen een volkomen onschuldige zal hebben. U wilt de eer van den man door het slijk sleuren, dien ik innig lief heb en wiens eer de mijne is ik ga gebukt onder den plicht, deze onzer beider eer te verdedigen, zelfs tegen u, •mijn moeder. Ik weet niet meer, wat ik van je denken moet, je bent volslagen krank- einnig. Je hebt dien man lief Ja, ik heb hem lief en ik zal de daartoe te geraken, stellen wij U voor de begrooting dienst 1922 te wij zigen ais in een ontwerp-toesluit is aan gegeven. Het batig slot bedraagt feitelijk dus 98.318.68)4 ƒ16.183.95 114.502.63i/2. Bij raadsbesluit dd. 30 Juni 1922, no. 17, is echter reeds beschikt over een gedeelte van het evengenoemde batig slot, en wel tot een bedrag van 17810, zulks ten voordeele van den dienst 1922. Hiertoe werd overgegaan wijl in 1921 aan rijksbijdrage krachtens de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156) en de wet van 12 November 1921 (Stbl. 1173) 17.810 te veel is ontvangen, -welk bedrag in 1922 moet worden gerestitueerd-. Ten bate van den dienst 1923 blijft atzoo beschikbaar 114.502.63'/2 - 17.810 96.692.63 (2 Uit het volgen-de globale overzicht moge blijken, op welke wijze genoemd batig slot is ontstaan Ontvangsten: Meer. Minder. Schoolgelden L. O. 7.000 Hoofdelijke omslag 30.000 Openbare vermakelijk heden 6.000 Zakelijks bedrijfsbelasting 38.000 Rijksbijdrage L. O. 6.000 Rijksbijdrage Avondschool H. W. L. 6.000 Prov. bijdrage kosten Zee vaartschool 7.000 ƒ70.000 30.000 „30.000 Blijft meer 40.000 Uitgaven: -Meer. Straatverlichting 6.000 Reiniging Onderhoud straten Onderhoud oververdedi- gtng 9.000 Jaarwedden onderwijzers X. O. Kindervoeding Subsidie gasthuis 9.000 Kosten - landbouwtentoon stelling 7.000 Onvoorziene uitgaven Minder. 7.000 18.000 34.000 5.000 ,25.000 ƒ31.000 89.000 „31.000 Blijft minder 581000 Meer ontvangen (zie boven) x 40.000 Totaal ƒ98.000 Ter benoeming van personeel aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs hebben wij -de eer U naar aanlei ding van de voorstellen van den direc teur en na ingewonnen advies van de commlissie van toezicht en van de in specteur van het nijverheidsonderwijs voor te stellen 1. Definitief te benoemen met ingang vain 1 September 1922 a. den 'heer G. Harlaar tot leeraar in de wiskunde b. nooit van hem afzien. Mijn vader zelf heeft op zijn stervenssponde deze lief de gezegend en het mij tot plicht ge steld, Fritz Bornls eer te beschermen-, die door een laffen- lasteraar was be zoedeld-. Ik smeek u nogmaals, mama, zie af van uw voornemen. Zwijg, viel de barones buiten zich aelve uit. fk wil van je dwaas -geklets niets meer hooren. Ik weet zelf wel, wat mij te doen staat, een onerva- .re-n kind- heeft mij geen- vingerwijzigin gen te'.geven. Ikizou nu mijn besluit ten uitvoer leggen, .zelfs stl stond jou eer mee op het spel. M'aima... Ja, en ik 'geloof bijna dat dit zoo is. Je hejbt mij belogen en bedro gen je groote woorden kunnen je ,niet redden. Ik zal doorzetten, daar kun je op aan en alle leugen en bedrog open en bloot leggen. Mijn huis moet weer rein zijn. Stu-ur dan dien mensch weg, die onschul'digen- belastert, u bedriegt en uw dochter beleedigt. Zwijg, geen woord meer. Ga naar je kamer en wacht, wat ik over. je zal 'beslissen. Het verdere gaat je niets aan. Ga U wilt het niet andere, mama, ik werp alle verantwoordelijkheid voor de ■gevolgen van uw handelen van mij af, sprak Erika kalm, boog het hoofd als tot een laatsten afscheidsgroet en ging heen, niet ais overwonnene, maar ais overwfn-nares. Het was in de avondschemering, dat zij, door miss Bayley begeleid, het ouderlijk huis verliet en door de lan derijen den tyeg naar Neuhof insloeg. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. MAAR VROUWTJE, ALWEER EEN NIEUW TOILETJE „WELNEEN,ALLEEN MAAR GE.TW1NKT." TwinK verschafte haar de moote nieuwekleur, dte zij al zoo lang had willen heb ben doch maar steeds riei had kunnen krijgen. Verkrijgbaar in 24 kleuren, DE LEVER'S ZEEP NAATSCHAPPD. VLAARDINGEN Falrikanlen van öunlight en Lux den heer J. Schouten tot -leeraar in wis kunde c. den heer D. Kwaak tot lee raar in wiskunde d. den heer A. de Mol tot leeraar in Nederlandsche taal. 2. Te benoemen voor het tijdvak van i September 1922 tot en met 31 Augus tus 1923 a. den heer M. Vader tot tij delijk leeraar in lijnteekenen b. -den heer A. M. Gillissen tot tijdelijk leeraar in boekhouden c. den heer A. van der Zee tot tijdelijk -leeraar in handteeke- nen d. den heer G. A. Baljeu tot tijde lijk leeraar in Ihandteekenen e. -den heer J. H. C. Sorber tot tijdelijk leeraar in wiskunde en N-ederlandsohe taal. Wij -doen U hierbij opmerken, dat de heer J. Th. Giesen, die -mede voor een definitieve benoeming was aanbevolen, heeft medegedeeld daarvoor niet meer Niemand dan de oude miss Bayley begeleidde haar, niemand volgde haar, van -niemand had zij- afscheid genomen zoo schreed zij voort in den don keren, neveligen avond, ten- strijde voor de eer van den -geliefden man. HOOFDSTUK XVI. Miss Bayley wat heeft dit alles te beduiden Wat is er gebeurd vroeg Fritz, ntog altijd' zonder te be grijpen, itoen -hij het foleeke, ernstige gelaat der Engielsche zag. Erika zal het je zeggen, ant woordde ze en haar diepe stem beefde. Mij móet op den koop toe ne men', ik (kon Erika niet alleen laten gaan. Erika, (wat is er gebeurd Waarom ben je tot mij gekomen Ik kon niet anders handelen, Frjtz, 't gold jou en mijn eer, sprak ze. Hij' lachte tuide. Mijn eer Ah; die is geen peul schil meeT waard, spoe'dig zullen de menschen -mij met de vingers nawijzen. Fri.tz Weet je, vroeg hij opgewonden en bijna dreigend, wat je moeder mij heeft aangedaan? Ja. En toch kom je bij me? Juist daarom. Dat begrijp ik niet. Weet je niet, dat ik een dief ben; dat ik je moeders broche heb gestolen, dat geen mensch luit den omtrek me meer aanziet, dat alle deuren voor mij gesloten zijn Ik weet dat allemaal. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1