DE IT! 1000 1508™"100 25 19 AUGUSTUS iENING sch Raggebrood riypark. gitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr Jalstraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd o? Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnra-:^nn QUO VA DIS? BENNENLAND N0 195 dat een «kenmerkt onderne- |o'n jonge uitbreidt let toover- jie Neder- |e bleek te dn die be- ikenden re Rot dingen van lerdag de eten in de publiek i/as uit- |)oedig de werden jwe ge- bn uitslag |veroverd. i BEURT. gene tot I Daarom, btterdam- ran f6.20 prijs ver- aald. Wij in staat ■N. S M A's iam en gezond, door rbruik steeds versch :eld verkrijgbaar bijt 'ERHAGE, Schelde- Heer P. VAN DER' alstraat. ig van 65 cents VEILIG- M erk olingen. 0 stuks. Molen- rdere „Gilette" feit even goed. SINGEN ontvangst van edrag op Post- GHEIDS- vaar verzilverd tot en met f 6. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1 —4 regels ƒ1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. SJIIU een ongeluk. tlUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Waar vaart gij 'henen, oude Euro- peescbe wereld Waarheen leidt de richting van iden weg thans door u ingeslagen Ee.n hemelr- of een helle vaart gaat het naar de kalme oor den van het geleidelijk herstel dezer op hare fundamenten gesdhokte sa menleving, of is het een snellen naar tie peillooze diepten van een politieke, economische, moreele instorting Quo Vadis, Europa Waarlijk .zoodanige vragen moeten een iegelijk wel op 'de lippen en uit het hart komen, wanneer wij alweder zien hoe zelfs' de geringste verwachtingen, hoe zelfs de kleinste hope op uitkomst uit het diep moeTasder chaotische ver warring, waarin regeeringen en volken zijn geraakt, ijdel gebleken ■zijn. Met brandende (letters zullen in de annalen der allerjongste wereldgeschiedenis de namen Genua, Den Haag, Lomden blij ven geboekt staan, namen, die nog met een half dozijn evenzeer en evenzoo- yele ontgoochelingen beduidende, zou den kunnen worden aangevuld. Met hoeveel hoop in het hart, met hoeveel vertroifwen op het verstand, het in zicht, de wijsheid van de ter verschil lende conferentiën geroepene staatslie den en regeerders, heeft de wereld tel kenmale den verlangenden blik geves tigd gehouden op het mogelijk resul taat idier ein'delooze, steeds zic'h her halende, aanvullende en toch niet de wereld tot rust, vrede en eensgezind heid brengende beraadslagingen Ge willig en gaarne hebben de volken de in ide rrtillioenen loopen'de onkosten opgebracht, om het den tien- en hon derdtallen .gedelegeerden en raadslie den mogelijk en gemakkelijk te maken, hun faak naar behooren en algeheel te kunnen vervullen ,zij hebben de schranderste n onder hen, de meest des kundigen van allien, de meest ervare- nem en 'bekwaamstee telkens weder uitgezonden, om toch ten leste van het schrikbeeld verlost te .mogen worden, ■zich 'zeiven en anderen iniaar dien alge- 'heelen1 ondergang te zien toegevoerd. En wat heeft dat alles igebaat Wat is er ten koste vamzooveel toewijding en opoffering .bereikt Wie spande en 'hield gestrekt 'het richtsnoer waar langs, laag op 'laag, het metselwerk van het fero;jp, nieuwe, majestueuze gebouw ener 'herboren menschheid zou verrij'zen .Wie hield de roerpen vast omkneld en stuurde het .nog drij- venide mlaar alreeds zinkende schip der ontredderde maatschappij naar de ve'ilige 'haven van rust en wederop bouw Waa'rheen koerst thans schip en bemanning, .zoo nog van koersen kan gesproken worden bij zoo menige van haar meertouwen los geslagen hulk van .staat? Quo Vadis? Neen, groot izijn onzé verwachtingen van 'wat Londen der wereld mocht .b'rerigen, nooit geweest. Maar dat het resultaat zoo poover, de mislukking zoo volkomen, de uitstag zoo .ontmoe digend. ,zou zijn, moet ook voor hen, 'die het tegendeel van optimist geweest izijm, een ernstige teleurstelling zijn geweest. Als Frankrijk, waar het op schijnt aan te sturen, meer en meer alleen wil en 'zal (komen te staan, Wannéér ihet eigenwillig en eigeubatig zijn veel te ver gedreven ik-zucht gaat botvieren en, .waar het alreeds mede in Etëas-Lothariflgen .begonnen is, de Sancties op zijn manier uitleggen en uitvoeren gaat, dan zal de verbittering aan, 'gene zijde der Vogezen, zal de onrust en wrevel .zich ook elders dan in Du'itschllan'd meer en meer baan breken, zal ten slotte de gansahe we reld in vertwijfeling geraken, waarbij de nog overal smeulende hartstochten zullen losbreken en waarvan het einde miet te voorzien zal zijn. Over de Duif- sche landen doet de mislukte uitslag der Lon'densche conferentie alreeds een nieuwe duurtegolf vreezen, met al de onberekenbare nadeelige gevolgen op het bedrijfs- en particuliere leiven daar van, ree'ds zijn niet alleen de Duitsche rijksmaifken, maar ook de Fransche francs opnieuw gedaald, en is het ein de der depressie, welke over de wereld ligt, verder af dan ooit. Moet 't nu nb'g ver'der bergafwaarts ■gaan met deze oude, zwaar beproefde maar naar vernieuwing, .naar verjon ging hunkerende .maatschappij moet om ten slotte het leed te overwinnen, nog eerst meer leed, meer ellende, meer onrust em verwarring, haat en achterdocht, tweedracht en ontbinding over 'de wereld 'worden uitgestort Of zijn 'dit de laatste beproevingen, de iriderdaad laatste bezoekingen van een aan eigen ondeugd en verderf ten gronde gaande phase in de maat schappelijke ontwikkeling, welke plaats maakt voor een periode van eindelijk herstal en herwinning der on ontbeerlijke krachten daartoe verge vensgezindheid, saamhoorigheid, broe derschap Geldt, ook 'hier, van u, ver armd, .aan duizend wonden bloedend, in rouw em leed en. onrust wegterend Europa, dat uitkomst, redding en ver lossing waar inood ten 'hoogste klom, het .meest nabij 'ons is Zoo ooit, Quo Vadis Klachten over verspilling. Het Haagsche Correspondentiebu reau méldt Naar aanleiding van de berichten over verspilling van 's lands gelden bij koloniën en aan 'de fontein op het Bin nenhof in 'de pers de 'laatste dagen verschenen, kan worden medegedeeld, dat 'de nieuwe afdeeling rijksgebouwen, bij financiën, welke eerst 1 Augustus jl. is opgericht en dus zeker niet aan sprakelijk kan worden gesteld voor onderhanden zijnde of reeds aanbeste de werken, terstond een onderzoek heeft Ingesteld. De zich iédere acht jaar herhalende groote beurt van de fontein op het Binnenhof wordt erkend een dwaasheid te .zijn eenvoudig verven, in de buiten lucht 'was noodig, doch vergulden on der een speciaal .gebouwde keet be hoorde achterwege te 'blijven, en blijft thans zelfs achterwege, ondanks de keet en ondanks 'het feit, dat de gelden gevoteerd werden. Wat de 60.000 van koloniën aan gaat ten eerste 'kost de geheele bete geling en Vloer bij den achteringang van 'het oude gebouw (de tegels in het nieuwe gebouw zijn ;n'i e t nieuw doch vanaf de oplevering aanwezig) niet 60, doch 4 mille (.precies 4022.50 alles in begrepen) en ten tweede werd ten vo- rigen jare met het oog op de aanstaan- we betegeling de geteerde lambrisee ring niet behandeld dorth geteerd gelaten. De aannemer der onderhouds werken verfde toen eigener beweging die lambriseering, waarvoor noch eenige post beschikbaar was, noch eenig geld voldaan werd. Dat gelden .zijn toegestaan, zal bij de rijksgebou wen verder geenszins voldoende zijn, om ook het opmaken daarvan te recht vaardigen. De erkenning van de fon- teinkwestie bewijst, dat inderdaad nog fouten worden begaan. De reorganisee ring van de gebouwendiensten kan niet in eens aan alle verkeerde toe standen een eind maken. De afdeeling rijksgebouwen zal, wil zij slagen in haar Ibezuinigingsstreven, den steun en de voorlichting behoeven zoo van pers, ambtenaren als publiek zij zou gaarne dien steun ontvangen (in ruil voor de vroegere scherpe en iniet steeds billijke critiek op de rijksbouwmeesters. Zij hoopt, dat men, in stede van „te vech ten tegen de bierkade" zal willen hel pen strijden voor verbetering. Bezuiniging, een nieuwë commissie. Naar aan het orgaan van den Bond van Ambtenaren bij departementen van algemeen bestuur wordt medegedeeld, is bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzit ter van den raad van ministers, een commissie ingesteld met de opdracht, de regeering van advies te dienen over maatregelen van algemeienè strekking, welke, ter verkrijging van bezuiniging en in het belang van een goede organi satie, ten opzichte van ihet burgerlijk rijkspersoneel zullen zijn te treffen en over dfe te volgen gedragslijn ten einde een doelmatige en uniforme toepassing van die maatregelen te verzekeren. Uit gbèid ingelichte bron verneemt het Haagsche correspondentiébureau da't van een „instelling van een com missie" moeilijk sprake kan zijn. Het geldt 'hier onderling overleg tusschen verschillende .departementen, dat op de gebruikelijke wijze wordt bevorderd door de aanwijzing vam vertegenwoor digers dier departementen. Tallooze dergelijke inter-departementale com missies zijn werkzaam en gewoonlijk met veel succes. Reorganisatie quitantiedienst bij de posterijen. Volgens het Adm. en Technisch Maandblad voor P. en, T. komt de in overweging zijnde reorganisatie van den quitantiedienst op het volgende neer Voor de quitantlën. in te vorderen door tusschenkomst .van 'de post, zal één formulier quitarutie ingevoerd worden, voorzien van een geperforeer de strook ter grootte van, een, brief kaart, waarop het bedrag, de plaats van herkomst en de naam van den schuldeischer zijn vermeld. Deze brief kaarten woéden in de gewone brief- postbestelliinig opgenomen; terwijl acht dagen daarna de eigenlijke quitantie workft gepresenteerd, 'die dan kan wor den betaald of geweigerd. 'De leidende gedachte bij 'het ontwer pen van. deze regeling is geweest, dat ongeveer 80 van de quitantiën bij eerste aanbieding niet worden voldaan. De sorteering én, bestelling der vo renbedoelde briefkaarten zal geen noe menswaardige vertraging in de bestel ling veroorzaken imimers bij hen, voor wie de quitamties bestemd» zijn, worden ook meestal andere stukken bezorgd. Door nu, op deze wijze de eerste aan bieding door de quitantie-bestellers te laten vervallen, zal ongeveer de helft van het quitantie-bestéllend personeel bespaarct'kunnen, worden. Bezuiniging op Rijksgebouwen. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat van de onteigeningsplannen in de Zeestraat te 's-Gravenlhage ten behoe ve van een, centraal gebouw voor alle diensten, onder het departement van financiën, zooa'ls inspecties en accoun tantsdienst, is afgezien. De centralisatie van deze diensten zal echter wel tot stand komen en in het ibegin van het volgend jaar worden 'ondergebracht in het thans bij den postc'hèque- en girodienst in gebruik zijnde gebouw .aan den Zuid-Binnen singel. De Postcheque en Girodienst zal dan. het gebouw betrekken, dat bestemd was voor den Industrieelen Eigendom, in welk gebouw ook gevestigd zal worden het 'laboratorium voor de Volksgezondheid. Op deze wijze is het mogelijk geble ken, izonder eemigen nieuwbouw in de behoefte van alle rijksdiensten in Den Haag te voorzien, terwijl voorts vóór 1 Mei 1923 eem 20-tal panden in de gemeente 's-Graverthage overcompleet zijn», welke panden .zullen worden ver kocht voor zoover zij in eigendom aan het rijk toebehooren, terwijl van de in huur'zijnde gebouwen de huur zal op gezegd worden. Sanatorium Oranje-Nassau's oord. Uit het jaarverslag van 'het sanato rium „Oranje-Nassau's oord", bij Ren- kum", 'blijkt dat verpleegd werden 351 patiënten met 35708 verpleegdagen. Het jaar 1921 ging voor 'het sanato rium rustig »en ikafm voorbij, hoewel nog steeds de druk gevoeld wordt van de minder gunstige financieele omstan digheden. Het nieuwe gedeelte van het sanatorium was dit jaar geregeld bezet, maar in de Villa waren minder patiën ten dan andere jaren. De bezwaren om naaf hét buitenland te gaan waren dit jaar 'belangrijk ver minderd» en dê toestand der valuta maakte voor Véle patiënten, die anders in de termen zouden vallen om in de villa verpleegd te worden, het gaan naar buitenlandsche sanatoria meer aanlokkend. Waar 'blijkbaar voor pa tiënten, die niet naar het buitenland konden gaan. plaats te kort kwam in onze sanatoria, gaf dit aan den Raad van commissarissen aanleiding om te besluiten de z.,g. villa-patiënten tijdelijk op te heffen, waardoor het sanatorium meer patiënten zou kunnen herbergen en, dus meer nut kunnen doen. Dat daardoor ook een volkomen scheiding kon plaats hebben tussohen -mannelijke en vrouwelijke patiënten, was zeer ze ker ook een voordeel, dat een gunstigen invloed moet hebben op het resultaat van de behandeling. De mannelijke pa tiënten worden nu verpleegd in het nieuwe deel en de vrouwelijke patiën ten in ,de villa. Jubileumsfeesten Drankbestrijding. Betreffende de te 's-Gravenhage te houden jubileumfeesten ter gelegenheid <van het 80-jarig bestaan der Ned. Ver een,iging tot afschaffing van. alcohol houdende'dranken, word't het volgende gemeld Zaterdagmiddag 9 September wordt in den Dierentuin het Reizend Drank- weer Museum geopendi. 's Avonds heeft een feestconcert en vertooning van de film „Het Koninkrijk der Nederlanden" plaats. Zondag 10 September wordt aange vangen» met een wijdingssamenkomst in „Alhambra" waar ds. G. Horreus die Haas uit Zwolle zal spreken. Des middags zangersfeest in den Dieren tuin 's avonds vindt aldaar de eigen- •lïjke herdenking plaats. Maartdag 11 September wordt inge- inomen door een congres, waar de heeren prof. dr. D. A. Bonger, dr. C. P. iGunning, dr. F. L. Meijers en, dr. A. de Vletter zullen spreken, 's Avonds geven „Die Hagbespelers" een Ham'let-uit- voering in den Koninklijken Schouw burg. Dinsdag 12 September word't in den Dierentuin dé 88ste algemeene verga dering der vereertigiwg gehouden, na afloop waarvan het hoofdbestuur en de afgevaardigden door Burg. en Weth. van 's-Gravenhage zullen wor den ontvangen. De Zuid-Hollandsche Credietvereeniging. De Haagsche rechtbank heeft .giste ren de Zuid-Hollandsche Credietver eeniging, Prinsestraat 4, te 's-Graven hage, in staat van faillissement ver klaard. JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. ■De coöperatieve volksbroodbakkerij en verbruiksvereeniging „De Broeder band'' schrijft ons Het afgeloopen boekjaar was voor „De Broederband" wel niet gunstig, doch ongunstig kan het toch ook niet genoemd, worden. Wanneer wij om o»ns heen, zoowel in binnen- als buitenland, hooren van achteruitgang en verlies, stemt het ons tot tevredenheid de -vol gende cijfers te mogen mededeelen be treffende omzet en overschot, doch ook tekort. Hoewëi ook 'bij ons verschillen de aankoopen nadeelig bleken te zijn, is het totaal-resultaat toch bevredigend. Het zal overbodig zijn, in den breede uiteen te zetten, hoe en waarom het koopen van goederen zoo buitengewoon moeilijk was ieder, die ooren en oogen heeft gebruikt, kan niet andera dan daarvan overtuigd zijn. De grootst mo gelijke voorzichtigheid alleen kan de nadeelen van deze zeer buitengewone tijden tot de kleinste afmetingen be perken. Wat het ledental betreft kunnen wij mededeelen, dat dit vrijwel gelijk bleef, (1140) er kwamen nl. 83 nieuwe leden bij, daarentegen -vertrokken er 26 naar elders, terwijl 10 als lid bedankten. Te vens heeft het bestuur 51 leden ge royeerd, aangezien deze wel lid waren, maar zooals men dit noemt, slechts op papier. Er staat nl. in ons reglement dat ieder lid verplicht is minstens voor 50 per jaar te betrekken en aangezien dat met dit 51-tal niet het geval was, is hét bestuur tot bovengenoemd besluit .gekomen De omzet van de bakkerij was 190.899.67(4 winkel Nieuwendijk 110.102.971/2 winkel Schelidestraat ƒ41.304.81 winkel Paul Krugerstraat /7.832.78>/2 1 filiaal te Souburg ƒ24.265.13; totaal 374.462.37'/2. De N.V. Koninklijke Electro-Tinfa- foriek, directeur de heer M. Laernoes. Gedurende 1921 kon slechts 5 maan den worden gewerkt, doordien voor on ze producten, wegens de werkstaking in Engeland in het hoogovenbedrijf, geen afzet was. Het jaar is daardoor voor ons niet voordeelig geweest. Er werd dlechts 1206 ton staal door ons uitge voerd. De Vlissingsche Melkinrichting deelt ons mede De Vlissimgsche Melkinrichting werd 1 April 1915 overgenomen van den heer Hörstmann door den tegenwoordigen eigenaar J. A. Visser. Door dezen werd al spoedig de nood zakelijkheid gevoeld, het bestaande ge bouw te vergrooteo om ruimte te ver krijgen tot het plaateen van de meesf (moderne machines, benoodigd voor ste rilisatie en bereiden van diverse melk en zuivelproducten, teneinde met het beste, wat op dit gebied geproduceerd wordt, te kunnen wedijveren. Dat dit mogelijk is, bleek in 1920, toen verschillende producten dezer fa briek 00 de Bakkerij- en Kruideniers- warententoonsfelling te Middelburg met de zilveren medaille bekroond wer den, terwijl op de laatstgehouden Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling haar 3 gouden en 1 zilveren medaille wérden toegekend. De producten dezer fabriek hebben als handelsmerk het wettig gedeponeer de woordmerk „Koena". Voor de duur zaamheid harer gesteriliseerde fles- schenmelk kan dienen, dat gedurende den verschenen zomer de torpedobooten der Kon. Ned. marine op een tocht naar Denemarken een belangrijk quantum flesschenmelk medenamen, waarvan bij terugkomst na pl.m. 8 weken geen één bedorven was. Voorts dat bijna dage lijks groote hoeveelheden verzonden worden naar Goes, Zeeuwsch-Vlaande- ren, Brugge en ook zelfs naar Londen. Door de uitbreiding der fabriek steeg het aantal melkleveranciers van 19 tot 100, terwijl het bedienend personeel van 7 op 40 kwam. Voor de beweegkracht der verschil lende machines dienen 13 electrische motoren, terwijl de benoodigde stoom geleverd wordt door 2 stoomketels. Voor het vervoer 'harer producten beschikt zij over 2 vrachtauto's. De maatschappij N.V. „Fijnwerk" schrijft ons De fabriek van de N.V. „Fijnwerk" kon niettegenstaande den slechten toe stand van de industriën, die afnemers zijn van -het fabrikaat, geregeld door- werloen, terwijl de uitvoer der produc ten toenam. Over het algemeen valt htt fabrikaat zoozeer in den smaak, dat verbruikers, zélfs bij hoogere prijzen als die buitonlandsche fabrieken in staat zijn te noteeren, aan ons fabrikaat de voorkeur geven. De oliegasfabriek van de Maatschap pij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen aan den Prins Hendrikweg De otiegasfa'briek alhier heeft owr het geh éle jaar 1921 .gewerkt. Er wer den uit 312330 L. gasolie geproduceerd in totaal 159940 M!. oliegas en verzond deze gasfabriek 518 gevulde transport wagens naar verschillende vulstations. Als bij-producten werden nog ver kregen 78541 L. gasteer en 18942 K.G. benzine. In het bedrijf waren als regel 6 per sonen, op enkele dagen in den winter echter 7 personen werkzaam. De Nederiandsche Petroleum- en As phalt Maatschappij deelt ons mede In de eerste helft vaft het jaar acht ten wij den economischen toestand van (dien aard, dat wij ons onthielden' van het aankoopen van grondstoffen ge durende dien tijd ruimden wij oude voorraden de fabriek zelf echter stond zoo goed als stil. Toen wij in de twee de helft van het jaar meenden, dat een meer constante toestand- in het prijs niveau -was ingetreden, hebben wij niet alleen contracten gesloten voor de le vering van steenkolenteer, doch gelukte liét ons tevens een leverancier te vinden van Mexicaansche aardolie. Hoewel de fabriek dus de laatste helft van het jaar geregeld in bedrijf is geweest, bleken de prijzen voor onze bereide producten zich nog te veel in dalende richting te bewegen om de verliezen, door ons in het eerste helf- jaar geleden, geheel te compenseeren. De winst- en verliesrekening sluit met een verliessaldo van ƒ1.405.19. Ai zijn de financieele resultaten niet gunstig, er is in het afgeloopen boek jaar althans een aanvang gemaakt kunnen worden met de verwerking van die oliën, voor welker raffinage de fa briek indertijd speciaal werd gebouwd en ingericht. Wanneer in aanmerking genomen wondt, dat dit resultaat is bereikt in een tijd van ongekende ma laise, waarin aan oude handelszaken, die gedurende den oorlog en de eerste jaren daarna in hooge mate hebben .geprofiteerd van de „Hochkonjunktur", onherstelbare slagen zijn toegebracht, dan mag worden geconstateerd, dat het afgeloopen jaar voor onze maatschap pij betrekkelijk niet slecht is geweest. Er is bereikt, dat in ons bedrijf een vaste lijn is gekomen, 'hetgeen o.ns dan ook nieuwen moed geeft voor de toe komst en ons de hoop doet koesteren, dat bij een herstel van de thans zoo

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1