THE IIVERSAL CAR 1000 25 IT MIJ eloppen Vlissinp DONDERDAG 17 AUGUSTUS NO 193 PAKHUIS n biedingen taanvragen. 'sjongett Piccolo stbode snstbode omvaart UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Irjaistraat 58, Vlissingen. Tel. Interc. 10. Postrekening 68287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. nSlli door JllPlB van een hand, 1 Kil van glggl BINNENLAND jFEOILLBTON Voor eer en recht Stads- en Provincienseuwg fiy onze Maat- Brabant van en Tractors, ten te leveren, rechten) f 1230,. L 1430,- 1730,- 1680,. ,2230,. 2615,. 1650,. |TIES "OB k G E N, gratis. lief. Interc. 448. 4.55 7.90 6.45 p. mille 6.10 p. mille KOOP vaarden. Brieven reau „Vliss. Crt." Hoog loon. 1 ZWIENEN. >nd gevraagd eert el „Noordzee-Bou- zich aan een JLP, tegen begin Br. motto „Dienst- „Vliss. Courant". en nette melden tusschen Hendrikstraat 42. ddelb.-Rotterdam 'elegen plaatsen. AN PASSAGIERS REN EN VEE. T. ÏOtt. f.m. nor 9 stus Y. UW. T.1E. uur 8 ea te bekomen LV. Transp. en Exp. ;)rven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153. jOSTERHOÜT, Tel. 282. .PÜITENHEK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 1 T*S\ fl gulden bij dood A ft ft gulden bij verlies A gulden bij verlies^ tflrt UUU een ongeluk. WU voet of oog. X.VW een duim. 1U w* I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1922, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over .hetzelfde tijdvak van 1921. Opbrengst Opbrengst over de over de maand maand Juli'22. Juli 21' Grondbelasting ƒ2.719.886 2.751.313 Personeele belasting 2.150.329 2.456.666 Inkomstenbelasting 12.145.324 10.881.049 Div.- en tant.-belast. 1.707.510 1.868.156 Vermogensbelasting 587.817 992.538 Suiker 4.340.181 3.555.996 Wijn 51.091 51.535 Gedistilleerd 4.652.174 5.103.092 Zout 122.833 126.709 Bier en azijn 439.510 478.453 Geslacht 838.713 736.649 Belast, op speelkaarten 2.664 5.975 Zegelrechten 1.576.781 1.789.111 Registratierechten 1.894.376 2.395.858 Successierechten 3.570.855 2.270.412 Invoer 2.878.880 2.873.214 Belast, goud en zilver 68.552 73.896 Essaailoon 78 56 Statistiekrecht 268.206 327.665 Domeinen 128.820 146.037 Staatsloterij 9.055 9.057 jacht en visscherij 135.254 145.286 Loodsgelden 244.876 199.163 Mijnen 67.065 260 Accijns op tabak 812.889 Totaal-generaal 41.323.732 39.238.158 De kabinetscrisis. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar wij meenen te weten, zou de stand van de Kabinetscrisis op dit oogenblik aldus zijn, dat minister Ruys 'de Beerenbrouck, wien door de Koniiv gin Zaterdag 22 Juli jl. opdracht werd gegeven tot het vormen van. een kabi net en 'die korten tijd later een door hem ontworpen regeerings-program had gezonden naar de drie partijen van de rechtenzijde, dezer 'dagen van twee dier partijen antwoord 'op dat program heeft bekomen, terwijl het inkomen van het antwoord van de derde partij nog de:ze week zou 'kunnen worden verwacht. In „het Vad." leizen wij onder de „Aanteekeningen" het volgende De officieuse mededeeling, dat de ontwerps-staatsbegrooting voor 1923 aan den Raad van State is toegezonden heeft oppervlakkig gezien geen andere beteekenis dan dat de staatsmachine nog geregeld loopt. Maar wie de nieuwtjes uit den laatsten tijd gevolgd heeft, is geneigd er nog wat meer in te lezen. Men 'herinnert zich het bericht, •dat 'de leider der anlti-revolutionaire partij, de heer Colijn, zou verklaard hebben, dat zijn fractie in .geenen deele accoord zou gaan met een tekort van 160 mililioen, dat als voorloopig eind cijfer van de begrooting werd genoemd Roman van O. ELSTER. 28) Blijf kalm wind u. niet op men beschuldigt u dus van diefstal. Ik was weliswaar direct de meening toe gedaan, dat hier een vergissing zich ■moest voord'oein, maar de andere hee- ren beweerden, dat uw roep in aller gezelschap zoo ongunstig was, dat uw benoeming tot officier onmogelijk was. De beschuldiging te onderzoeken en aan 'de waarheid te toetsen, lag niet op onzen weg, dat moesten wij aan u overlaten. Daarom schreef ik u dien brief. Mijn belangstelling echter in u was te gTO'ot, dan dat ik niet gepro beerd' heb, die .geruchten op het spoor te tomen. Ik vernam dan, dat baro nesse Hamlbach, bij wiens gestorven echtgenoot u iin dienst is geweest, u beschuldigt haar een kostbaar kleinood te 'hebben ontstolen, out uit de op brengst daarvan u'w speelschulden te betallen. Uizoudtook wegens uw harts tocht voor het spel, waaraan u u in „Het witte .piaard" overgaf, door den baron zijn ontslagen. Zoover reikt mijn kennis van. zaken wat daarvan op waarheid berust, 'durf ikiniet beslissen. Fritz was doodsbleek geworden. Hij beefde van opgewondenheid en een hevige smart verscheurde zijn hart bij de gedachte, dat het Erika's moeder *7as, die. hem dezen ziwaren slag had toegebracht. en men weet ook, dat de anti-revoluti onaire Kamerfractie of ten minste de in het buitenland vertoevende leden er van 'onder leiding van 'den 'heer Colijn te Bazel heeft vergaderd ten einde het ontworpen regeeringspTOgram te be spreken. Het resultaat dier besprekin gen is natuurlijk enkel aan1 den 'kabi netsformateur 'Ruys de Beerenibrouck medegedeeld, doch ook zon'der 'het te kennen, kan .men het op zijn vingers na tellen, dat 'de anti-revolutionaire Ka merfractie in geen geval genoegen met een tekort van eenige beteekenis neemt en 'dat zulks den minister is medege deeld. Maar dan iligt de onderstelling voor de hand, dat de thans bij den Raad van State ingekomen begrooting in overeenstemming is met de opvatting 'der anti-revolutionaire 'broeders en dat dus het gevaar voor zoo'n reusachtig tekort als aanvankelijk werd in uitzicht gesteld, is afgewimpeld. Als 'dit inder daad het geval mocht zijn, dan onze gelukwensch aan de regeerin-g, maar nog mieer aan ons land De Belgische kroonprins naar llrk. Zondagavond kwam (het jacht „Alpha III" van den Belgischen consul te Am sterdam te Kamipen uit zee binnenloo- pen, meldt 'het „HbL". Maandagochtend arriveerde een auto met den kroon prins en de prinses van België, die zich aan boorid begaven, waarna de „Alipba III" in zee stak, teneinde een bezoek te gaan brengen aan het voormalige in- terneeringsoord op Urk. Des avonds was het jacht te Kampen weer voor den wal en Dinsdagochtend nam 'het ge zelschap per auto de terugreis aan. Internationaal Vrijzinnig-Godsdienstig Congres. Op 28, 29 en 30 dezer zal te Leiden een internationaal Vrijzinnig-Gods dienstig Congres worden gehouden. Op een enkele uitzondering na zullen afgevaardigden van alle landen van Europa en ook uit Amerika het congres bijwonen. In het geheel worden onge veer 50 afgevaardigden verwacht. Het congres zal gehouden worden in het Academie-gebouw. Het ligt in de bedoeling, dat het con gres een besloten karakter zal dragen. Bedrog bij werkioozensteun. De officier van justitie te Breda heeft de aandacht der gemeentebestu ren in zijn ressort gevestigd op het feit, dat -er bedrog plaats heeft bij Iliet ver- 'leenen vann steun aan werkloozen, in zoover, dat werklieden, ondanks het feit, dat zij werk hebben, toch zich als werkloos aangeven en daardoor gaan stempelen. Dit schijnt door sommige werkgevers in de hand te worden gewerkt door den werknemers het verlof te geven, noodig om, dikwijls vrij ver, elders in de ge meenten te gaan stempelen, terwij! het zelfs schijnt voor te komn, dat uitdruk kelijk dit verlof om te gaan stempelen Verbaasd zag de .majoor hem aan en week een ,pas van hem terug. Een 'gevodi van wantrouwen kwam in 'hem pp, toen Fritz daar zoo zwijgend en. Ibleek. (bleef .zitten. Mij,n mede'deelingen schijnen u te verrassen, 'zeide hij op koeleren toon. Zeker het is .de boosaardigste laster, ooit door een giftige ziel uitge vonden, brak Fritz 'los en spronig uit tzijm stoel ,op. Er .moeten anders wet gronden voor deze verdenking zijn, antwoordde de imajoor terughoudend. Kent u deze gronden Zeker Vraag er de barones... U moet .ze mij zeggen, majoor, of Geen dreigementen als 't u blieft, jonge, man. In dat geval is ons gesprek ten eiin'de. Majoor heb .medelijden dan lm,et me hond .in imijn opgewonden heid een onbedachtzaam woord ten 'goe'de ik smeek u, zeg me alles, wat in weet. Nu dan .men heeft u ziein zitten aan het schrijfbureau der barones, waarop het sieraad ik geloof een kostbaar, briljanten .broche lag dern voll'gen'den dag hebt u Ham'bach vettlaf-en an 'het sieraad was .mede ver dwenen. En dat is alles Ont zulke niets zeggende redenen waagt men het een verdenking uit te spreken, die iemands eer vernietigen .Het is .nog iniet alles. Men heeft ir. de door u bewoonde kamer het étui door den pseudo-werkiiooze wordt ge- eischt en door den werkgever wordt toegestaan. Waar deze bedriegerijen ook door den gemeentelijken dienst voor werk loosheidsverzekering en arbeidsbemid deling opgespoord zijn, en tot heden alleen terugstorting van het frauduleus ontvangene geëischt werd, zullen in den vervolge op verzoek der justitie, tegen bedrijvers van zoodanige bedriegerij van werkgevers- en werknemerszijde, zoo streng .mogelijke maatregelen ge troffen worden. De Invaliditeitsverzekering. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken vöor Tilburg en Omstreken is een adres gezonden aan d,en minis ter van arbeid, houdende verschillende bezwaren tegen de Invaliditeitsverze kering. In dit adres wordt het volgende gezegd Het .zal niet onbekend zijn, dat de ergernis van handel en nijverheid over het huidige stelsel van premiebetaling voor de invaliditeitsverzekering door mddd van 'het plakken' van zegeltjes algemeen is, en dat, .mede tengevolge van de steeds ernstiger malaise, die bezuiniging o.p elk 'gebied tolt een drin genden' eisch maakt, deze ergernis tot een 'groote ontstemming is uitgegroeid vooral waar tot nu toe ingrijpende maatregelen om tot .bezuiniging op dit deel der organisatie van de sociale verzekering te geraken, achterwege tzijm gebleven. Onze Kamer, .wier leden uit den aard hunner positie .zeer vaak de klachten van handel en industrie over de'huidige organisatie van de invaliditeitsverze kering vernemen, nam dan ook met bijzondere instemming kennis van de .mededeeling van Uwe Excellentie in de memorie van antwoord aa,n de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over de begrooting van,' uw departement voor 1922, dat bij u reeds sedert het begin Mei jl. het denkbeeld i,n over weging is, om .de Invaliditeitswet zoo danig te wijzigen, dat de rentekaaften en de premiebetaling door middel van zegels komen te vervallen. Het zou onze Kamer bijzonder aan genaam' zijn, van u.we excellentie te mogen vernemen of deze overwegingen reeds tot eenige conclusie geleid heb ben, en izoo ja, tot welke. Wlaar handel en industrie thans zoo zwaar door de malaise worden getroffen, mag zij te recht verwachten, dat de noodige spoed bij Ihet ontwerpen van de drin gend .noodige wijzigingen door de overheid betracht wordt. Intussdhen begrijpen wij volkomen, dat 'het nog wel eenigen tijd za'1 duren, alvorens een inie'uw stelsel van premie betaling zal zijn ingevoerd. Anderzijds ,mag naar de meening van onze Kamer niet langer getalmd worden met het totstan'cl brengen van. bezuinigingen, die reeds thans binnen helt raam der thans vigeerende wet mogelijk zijn. Op de eerste plaats komt dan naar vetborgen .gevonden, waarin de bril- lanten broche 'heeft gelegen... Wel'k een schurkenstreek Ik dank u, majoor, van harte voor deze tmede'deel'imigen u .heibt .mij 'den weg gewezen, hoe ik mijn naam in eere kan herstellen en de,n schurk .'den dief .den lasteraar ,kan ontmaskeren. Fritz sprakjdeze woorden in izul'k een eerlijke verontwaardiging, dat 'de ma joor weer meer vertrouwen in hem -kreeg. Het zou me veilheugen, als u dat gelukken .mocht, izei'de hij vriendelijker. Het zal ,mij 'gelukken nog één ding waarom heeft .men den diefstal niet aangegeven? Waarom mij niet ver volgd Waarom itotnütoe gezwegen Toen ,ik Neuhof .kocht, was men overal vriendelijk en tegemoetkomend voor .me, eerst de laatste weken schijnt dat infame gerucht verspreid te zijn. .Dat 'zijn allemaal vragen die ik niet beantwoorden kan. Mag ik, mij op u .beroepen Ik verzoek u, daarvan af te zien. 'Door mijn betrekking ben ik verplicht, over 'dienstzaken het strengste stil zwijgen. in acht te nemen. Op wien kan ik mij dan beroe pen Op anderen neem u 'den eer sten den besten nabuur hij; weet dit alles even goed als ik. Ik dank u, .majoor. Ik zal uw .raad opvolgen. Ik zal nu mijn advocaat •gaan raa'dpJe'ge'n. Doet u dat en veel succes... Met deze woorden1 reikte hij Fritz de 'han'd, die deze 'hartelijk drukte. Snel. onze meening in aanmerking beperking van het aantal' Raden van Arbeid. Het wil onze Kamer voorkomen, dat in .deze richting belangrijke verminde ring van kosten te 'bereiken zou zijn. Daarnaast stellen wij ons de vraag, of opheffing van de functie van secretaris en van bezoldigd plaatsvervangend voorzitter van 'den Raad van Arbeid niet mogelijk zou zijn, terwijl naar onze meening verdere beperking op personeelsuitgaven, ernstig onderzocht zou dienen te worden. Multatuli's weduwe gehuldigd. Ten vorige jare werd op een door de Viijdenkersvereeniging „de Dageraad" te 's-Gravnhage gehouden Multatuli- avond aan de toen aanwezige weduwe van Ed'. Douwes Dekker, mevr. M. Hammond Schepel, het eere-lidmaat- sühap der vereeniging aangeboden. De officieele aanbieding van dit bewijs door bijzondere omstandigheden ver traagd, iheeft thans plaats gehad. De Iheeren Havers, Born en Bobbe, het be stuur van „de Dageraad", hadden zich begeven naar de u«oning van de wedu we van 'Douwes Dekker, waar 'de heer Havers 'het woord voerde. Spr. wees er op, dat ten opzichte van Miultatuli de tijd van verguizing eenerzijds en gren- zelooze vereering anderzijds voorbij was en d'e redelijke waardeering voor Multatuli's arbeid nader komt. Spreker •bood 'haar een gecaligrafeerd in gouden lijst gevat bewijs van eere-lidmaatschap aan. Zeer onder >den indruk dankte de nog 'krasse 82-jarige dame voor dit blijk van belangstelling. Zii deelde d'aarbij mede, dat zij, indien mogelijk, nog gaarne nagelaten correspondentie zou uitgeven, waaronder ook die, ge voerd, tusschen „Dek" en wijlen Dome- la Nieuwenhuys. Surnumerairs bij de directe belastingen. Van de candidaten die aan 'het te 's- Gravenhage gehouden voorbereidend examen voor het ambt van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen hebben deelgenomen, zijn. geslaagd W. J. I. M. van Berckel, W. H. van den Berge, H. K. Berghuijs Jr., D. Berk'hemer, J. R. Boonstra, J. W. Brinkman-, j'h.r. S. O. de Casembroot, J. H. Crena Uiterwijk, K. H. Engelmoer, H. J. Hofstra, P. van Ketel, J. J. Koster van Groos, J. F. M. J. Sehottenberg, P. F. J. M. Schreuder, B. Sinuema, H. A. M. Spec-ken, M. van der Tak, F. M. Tiessens, F. W. H. Twiss, E. J. H. Vollkmaars. Een winkelweek. Het bestuur van ide Haarlemsche Handelsvereeniglng heeft het initiatief genomen 'dit jaar in de miaand Septem ber een 'winkelweek te organiseeren. Het voornemen is de winkelweek te houden in dezelfde week waarin de groote Dahlliakeuriug vanwege de Ned. Dahiia-vereeniging zal worden gehou den en wél van 22 tot 24 September verliet Fritz .voorts het .bureau. In de buitenlucht gekomen, stond hij even stil, alsof ih-ij izoo pas uit een .boozen droom ontwaakt was. Hij attem'de diep op. Het leek hem .zoo ge- makke'lijlk 'die vuige lastering van' zich af te schuidden, dat een verachtelijk glimlachen .zijin lippen deed krullen. Nu voelde hij vasten grond onder de voe ten 'helder storidl hem voor den geest, hoe zich alles had afgespeeld, wie de eigenlijke schuldige was, zoowel aan den diefstal, als aan de valsche be schuldiging, Hij dacht aan de laatste ontmoeting, die hij met Stanislaus had gehad, hij. dacht aan diens wraakzuch tige gebaren en het was hem duidelijk 'dat niemand anders dan deze zoo'n ellendige schurkenstreek had kunnen volvoeren, om hem in het verderf te storten. In het volle gevoel van zijn' triumf snelde .hij naar zijn advocaat, een jong, .bekwaam jurist, die hem ook .bij den .aankoop van .„Neuhof" ter zijde had gestaan. Deze hoorde hem rustig aan, Ftitz door zijn .brillegiazen met verstandi- :gen, .peinzeriden blik gadeslaand. Hij legde de hand op Fritz' arm en zeide langzaam en voorzichtig Ik begrijp uw opgewondenheid volkomen, waarde heer Born het schijnt mij een schurkenstreek zonder wederga toe maar deze aan de kaak te stellen, is -niet 'zoo gemakkelijk ais u denkt Maar Hoort u mij een poosje kalm aan ging de advocaat verder. Ik wil de a.s. Daar deze Moenienkeuringen in andere plaatsen veel vreemdelingen, hebben .getrokken, (bijv. te Leiden on geveer 15-000 en Den Ha-ag .meer dan 20.000 bezoekers, .zal Haarlem zeker ook wel op vee! 'beizoek .mogen reke nen en op grond' daarvan op zeer uit gebreide medewerking. De bedoeling is in de étalages ge bruik 'te maken van dahlia's, zooveel mogelijk toegepast bij het geëtaleerde artikel. Men herinnert zich dat onge veer 3 jaar-geleden in het voorjaar een dergelijke winkelweek, toen opgesierd met tulpen, zoo enorm veel bijval vond dat zelts velen uit Den Haag en om streken zijn overgekomen om de éta lages te zien. VLISSINGEN, 17 AUGUSTUS. Uitvoering van gewijde muziek. De eerste uitvoering van gewijde mu ziek, te geven door „Ons Genoegen", op het terrein bij de gaaischieting, is bepaald op Zondag a.s., des morgens van 89 uur. Het programma zullen wij in ons nummer van Zaterdag opnemen. Jezef in Dotiian. Een zomerdag, zooa'ls 'we er van dit jaar nog maar een enkele hebben mo gen genieten, leek wel uitgekozen voor dit openluchtspel. En die gunstige om standigheid had meegewerkt om het veld, waar bovengenoemd treurspel van Vondel zou worden opgevoerd, door een menschenmenigte te doen vullen, die op allerlei manieren naar het kasteel „Westhove" bij Domburg gebracht was. Extra trams hadden tal van liefhebbers van 'kunst er 'heen ge voerd, autobussen en auto's 'hadden hun contingent 'geleverd1, fietsen ston den bij dozijnen in 'de nabijheid gestald, maar nog .groofer was 'het aantal der genen, die te voet 'het terrein bij het kasteel „Westhove" alls 't ware over- stroom'dea En wie er heen gekomen is om van de gewijde stof een kunstrijke uitbeelding te zien, wie 'de uitbeelding der 'hartstochten heeft willen zien voor gesteld, zal niet onvoldaan (huiswaarts zijn gegaan. Want, zooals we dat van het gezelschap van dr. J. O. de Gruijter gewoon zijn, is er werkelijke kunst ge geven. We 'hebben den iieider gezien in zijn rol van den 'oudsten zoon Ruben en daarin 'hebben we hem bewonderd, daarbij hebben 'we iets gevoeld van Bouwmeester's spelen. En we denken •nu vooral aan het vertolken van dat gedeelte van zijn rol, waarin hij be zweert toch geen 'broedermoord te plegen, aan zijn spel bij het ledig vin den van 'den put en aan zijn mimieik, nadat dé koopprijs van Jozef onder de 'broederen is verdeeld. De leider werd in zijri spel zeer goed (bijgestaan door de andere medespelers, waaronder wij in de eerste plaats ver melden den heer Staf Bruggen, die de rol van Judas vervulde. Want het spel aanklacht tegen de barones wegens laster en befleediging gaarne 'inleiden, maar ik weet- niet, of wij zooveel suc ces zullen hebben. Een feit is het, dat men u heeft zien zitten voor 't schrijf bureau der barones een feit is het, dat het verdwijnen van de broche sa menvalt met uw heengaan van het slot Hamlbach, een feit is het, dat men het étui der broche in uw kamer verbor gen gevonden heeft en deze feiten (kunnen bij 'de barones zeer goed de verdenking hebben gewekt, 'dat u de broche hebt gestolen'. De rechtbank kan deze feiten iniet over het hoofd (zien en wanneer u uw onschuld, niet Zonneklaar kunt .bewijzen, dan verkrij gen wiji hoogstens 'een inegatief resul taat d.'w.z. u wordt wei wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken, maar ook de barones gaat vrij uit, daar zij alleen 'door de feiten te vertellen en de conclusie daaruit aan anderen over te laten, hetzelfde (bereikt. Begrijpt u me Zeker rn'aar hoe kan ik mijn onschuld, .bewijzen Daar izit juist de kneep. Het (beste bewijs is zeker het uitvinden van 'den werkelijker dief. .Dat is Prokowski. iDat is uw meening. Misschien is (zij ook wel juist, imaar hoe wilt u dat (bewijzen Zoover ik .kan oordeelen, rust niet de minste schijn vair verden king op hem, o'ok een ander .kan toch de dief zijn, (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1