1000 cnn gu,deidoor Qfin8™'srm g,"de° inn 25 DINSDAG 15 AUGUSTUS No 191 DitgiveFirma F. VAN NE VEINE Ir.,HM Si. Vlissingen. III. Inters. II. Pislritening 6628J. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. döU een ongeluk. llUU voet of oog. ÏUW een duim. 1UU BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70.—Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens- lange ongeschikt- 1 heid tot werken. V I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Hat tekort op de Staatsbegrooting. De „Rs'b." deelt mede, 'dat reeds bij het ontwerpen van de begrooting van 1923, hetgeen reeds lang voor de ver kiezingen'geschiedde, de regeering'had bevolen dat de uitgaven minstens met honderd millipen naar bewallen moesc ten. Afschaffing van portvrijdom. Bij de Tweede Kamer zijn een aan tal wetsontwerpen ingediend tot aan vulling en verbooging van de verschil lende hoofdstukken der Staatsbegroo- timg voor 1922. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat door den minister van waterstaat bij schrijven van 29 De cember 1921 aan den voorzitter van de Tweede Kamer werd medegedeeld, dat <ie afschaffing van den portvrijdom voor stukken, den openbaren 'dienst be treffende, zou worden uitgesteld tot na der te bepalen datum. Dit uitstel hield verband met het voornemen om vooraf vo:or de verschillende departementen bij suppletoire ibegrootingen de bedragen te doen vaststellen, welke ter zake aan het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en de telefonie zuilen zijn uit te keeren. Voor de kwijting van de franikeer- kosten voor stukken, den openbaren dienst betreffende, zal in hoofdzaak geiden de regeling, welke bij schrijven van 28 November 1921 door den minis ter van Waterstaat, ter kennis van de leden der Staten-Generaal werd ge bracht. Nochtans zal, met afwijking van .het geen in dat schrijven wer.d medege deeld, de berekening van het port voor dienststukken, waarvan de frankeering in afrekening plaats vindt, op geheel dezelfde wijze geschieden als voor dienststukiken, welke door middel van dienstzegels worden gefrankeerd. Er is voor alle dienststukken een zeer een voudige portberekening verkregen, waardoor de aanvankelijk tegen de portfoetaling aangevoerde 'bezwaren ge heel worden ondervangen. Door telling en weging van de ten postkantore te 's Hage ter post bezorg de dienststukiken werd vastgesteld, in welke verhouding de stukken over de verschillende gewidhtsrubrieken voor gewone en gedrukte dienststukiken zijn te verdeeien. Het totale bedrag van die aan het Staatsbedrijf van de posterijen, de tele grafie en 'de telefonie uit te keeren ver goeding wondt voor het dienstjaar 1922 geraamd op ƒ3.948.158.57. De paspoorten. De minister van 'buitenian'dsche za ken 'heeft aan de Commissarissen der Koningin de volgende mededee'ling doen toekomen Nu verschillende landen hun tijdens Roman van O. ELSTER. 26) Goeden .middag, Born, .zeide hij, meemi me miet kwalijk, ik wilde juist ■naar de stallen. Fritlz trad op hem toe en zag hem scherp im Ue -oogen. Legner, zeide hij op vasten toon, u wilt mij vermijden. O meen zeker niet. Het Is zoo, Lengner, evenals alle andere bekenden mij uit den weg gaan. Jk laat u echter nu niet ontkomen, ik. (vil weten, wat men tegen .mij heeft, jzöodat allen mij schuwen, als ,had' ik de pesti U vergist u. Born. iIk vergis mij .miet, antwoordde Bom opgewonden. Ilk wil de reden ■weten. U, Lengner, toont het mij als oud vriend verplicht, mij deze reden te zeg gen. Ik eischi dat van je vriendschap. Toen ik „Neu'hof" eenige weken gele den kocht, begroette u mij allerharte lijkst als buurman, ook de anderen waren er blij mee, dat ik„Neuhoff" had gekocht en ontvingen mij met open armen. Vanwaar deze plotselinge om mekeer, die vijandschap Maar ik,ben je vijand niet, waarde Born. Ik heb echter nu geen tijd men wacht mij. Laat die anderen dan maar wach ten, en geef mij antwoord. U wilt reser- den oorlog uitgevaardigde paspoorten weder gaan vereenvoudigen en daarbij o.a. opnieuw toestaan, dat eenige per sonen op een zelfde paspoort reizen, zuilen u uiteraard vragen voor „meer- persooinspaspoorten" bereiken. Met het oog o.p het gemis van een duidelijke wetsbepaling 'dienaangaande, verzoek ik u, bij de beoordeeling van zoodanige aanvragen de volgende aanwijzingen als richtsnoer 'te nemen. Paspoorten voor twee of 'meer perso nen, waarvan de kosten 8 'bedragen, behooren alleen te worden afgegeven aan a. een echtpaar to. een echtpaar of een der ouders m'et mindcjarige kinderen c. een weduwe of weduw naar met minderjarige kinderen d. een voogd of voogdes met zijn of 'hare inwonende pupillen, indien deze laat ster geen inkomsten hebben. In alle overige gevallen zal de uit gifte van een paspoort aan meer dan één persoon .gezamenlijk 'behooren te worden geweigerd. Met name zal dit moeten geschieden bij aanvragen om een gezamenlijk paspoort 'door perso nen, die slechts dit met alkaar gemeen hebben, dat zij zich voor een zelfde doel (gemeenschappelijk op reis bege ven (izgn. collectieve paspoorten). Het voorafgaande is uitsluitend van toepassing op de afgifte van paspoor ten aan Nederlanders. Aan vreemde lingen z'onder nationaliteit ibehooren geen „uveerpersoonspaspoorten" uitge reikt 'te worden. TeljeJojiepren met Engeland. Met ingang van heden izaii de gele genheid worden geopend tot 'het voe ren van gesprekken tusschen de aan geslotenen aan 'de locale telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage em de openbare spreekcellen in die plaatsen eenerzij.üs ein de aan geslotenen en openbare spreekcellen te Londen anderzijds. De prijs vain 'een 'gesprek van 3 mi nuten bedraagt 6, doch voor ge sprekken, gewisseld tusschen des avonds 9.20 en 'des morgens 8.20 uur, zal slechts het 3/5 gedeelte van dat tarief verschuldigd zijn. Dringende ge sprekken zullen niet worden toegela ten. Voor het 'overige gelden de gewo ne internationale verkeersregelen. De mataifcie in de scheepvaart. Door 'de Kamer van Koophandel te Rotterdam is aan het college van Burg. en Wet'h. te Rotterdam een adres ge richt, waarin met het oo,g op de malai se in het scheepvaartbedrijf verzocht wordt de onlangs door de gemeente verhoogde tarieven voor haven- en 'ka'degellden, niét langer te handhaven en aanvankelijk een reductie van 50 der verhooging in werking te doen treden. Gemqente-rJ.menJpgeln met groote oversdh/rttein. De „Maasbode" schrijft hierover Niet slechts Rotterdam, zoo goed als alle grootere steden, met name Amster- ive-officier worden, zooals ik bin nenkort zullen wij worden voorgehan gen en daarom ikan het mij niet onver schillig zijn, wélke ongunstige geruch ten in omlloo.p zijn. Wanneer u me dus geen afdoend antwoord, geeft, dan zal (ik mij tot den districts-commandant pinjoor von Waldau 'wenden en hem verzoeken deze aangelegenheid te on derzoeken. Ik izou dit in uw plaats niet doen, antwoordde Lengner, die bij dit onder houd hoe langer hoe meer verlegen 'werd met zijin houding. Waarom' niet? Ja, dat is een vreemde geschiede nis. .Bij een oudenzoek komt meestal niet 'veeil aan 't licht. Toen u Neuhof Ikochit, toen stonden de zaken heel an ders, maar sinds nu sinds 'dien tijd is er heel wat voorgevallen. Wat da,n toch Heb ik soms ■gestoten Lemgner scheen te schrikken, hij zag (Fritz met een vreemden, verbaasden blik ,aan en sprak dan langzaam en Voorzichtig Dat heb 'ik niet gezegd, jBorn en en ik geloof het ook nieL a1 zeggen anderen het ook. Bern ik gek geworden, of gij, Lengner U spreekt precies, alsof i.k mij aan 'diefstal heb schuldig ge blaakt. Dat heb ik niet gezegd, Born en - ik heb slechts gezegd, dat ik er niet aan geloofde, al zouden anderen •het ook zeggen. Ik verzoek u, mij niet in deze kwestie te toetrekken, ik weet niets en wil niets weten. Een goeden dam en Den Haag hebben blijkens de rekening 'der inkomsten en uitgaven over het jaar 1921 een overschot van toeteekenis gemaakt. Verschillende oor eaken zijn daarvoor aan'te wij'zen.Voor zoover die oorzaken nie't waren te voorzien bij de 'definitieve vaststelling van het bedragi dat aan inkomsten belasting z-ou moeten 'worden opge bracht, is het overschot als een mee valler, die te ipas kan komen en in de zen tijd zeker te pas. zal komen, van 'harte welkom. 'Dat 'de ramingen met zekere Voorzichtigheid geschieden in een 'tijd, 'waarin wij aan verrassingen van iweinig geruststellenden aard 'bloot staan, is volstrekt niet te misprijzen. Maar die voorzichtigheid mag nimmer 'woéden een me't wiskunstge zekerheid potten voor de 'toekomst. Elk jaar heeft voor'de gewone inkomsten en uitgaven zichzelf 'te bedruipen. Uitgaven en in komsten 'behooren elkander te dekken niet door gefingeerde maar met reëele cijfers. Voor zoover zulks in andere sleden niet 'het geval is geweest, was men daar evenzeer als te Rotterdam in gebreke. Voor Rotterdam komt daar intus- sc'hen bij, 'dat men wist, dat de cijfers van de 'uitgaven niet meer aan de werkelijkheid beantwoordden dat was voorgerekend, 'dat 'de uitgaven op een bedrag van ettelijke niilllioenen hooger ■waren gesteld, 'dan ze in 'werkelijkheid zouden zijin dat derhalve vaststond, (dat 'het bedrag 'dat aan inkomstenbe lasting iging worden geheven, te hoog was genomen dat welbewust van de belastingbetalers te veel aan belasting zou worden geëischt. Tegen een dergelijke wijze van han delen blijven wij met klem opkomen. Wie de geschiedenis van de totstand koming van 'den factor 'kent en thans de resultaten voor zich. ziet, kan een gevoel van wrevel ni'e't onderdrukken, dat een zaak voor meer dan 100 000 belastingbetalers van zooveel toeteeke nis, niet is behandeld met die zorg, welke van de daarvoor verantwoorde lijke person'en imoèht 'worden 'geëischt. Misschien is bovenstaande ook wel de overweging van gemeente-besturen in onze provincie waardig. De staking in het boiuwvak in Noord- Brjalbant Opgeheven. De staking van 'het bouwvak in de provincie Noord-Brabant 'is opgeheven. In een gisteren gehouden vergadering van patroons en werklieden is het loon vastgesteld op 74 cent voor metselaars e.n timmerlieden en op 62 cent voor opperlieden. De arbeidstijd zal 8>/2 uur zijn. De Centijajüa Ndcleritancisclie Ambtenaarsbclnd. iDe Centrale Nederlan'dsche Amtote- naarsbond heeft een actie ingezet te gen dé wijze, waarop in den laatsten tijd ambtenaren uit vasten rijksdienst 'worden ontslagen, en tegen de vele verslechteringen in de positie, speciaal van (het lager en middelbaar personeel, raad wil ik u ech'ter nog geven Ver koop Neuihof 'weer ik weet .zelfs een .liefhebber en koop ergens anders, ver weg van 'hier, in Posen, wat mij betreft, een landgoed daar kent u niemand, en de grond moet daar niet duur zijn. En nog iets. Trek uw verzoek om tot (reserve-officier benoemd te worden, in zooals de omstandigheden nu eenmaal zijn, woédt u hier toch niet ■ge'koizen. Neem ,me .niet kwalijk. Bom, maar ik moet nu dringend weg. Hij wilde zich verwijderen, maar Fritiz greep hem heftig bij den arm. U ko.mlt imij niethier van de plaats tot u mij een. verklaring voor uw vreemde en bdee'digende woorden hebt gegeven, riep hij .met zoo 'luide stem, ■dat eenige knechten nieuwsgierig toe zagen, in de meening, dat beiden hand gemeen zouden, worden. Voor den drommel, riep Lengner, wien het bloed thans evenzeer naar het hoofd steeg schreeuw- niet izoo en laat mijn arm- los. Ik .kan u 'geen op heldering geven, ik heb u reeds gezegd dat ik u voor een eerlijk menscb aan zie. Wat andere lieden over u denken, daar ben ik niet verantwoordelijk voor. U moet die derhalve maar vragen. Wie zijn die andere Wel, bijv. graaf Benndrsdorf of baronesse Ham-bach -De barones Nu ja, die steekt 'haar meening niet onder stoelen of banken, evenmin als graaf Benuersdorf. En u weef, wanneer deze beiden hier een parool geven, dit van evenveel, kracht is, alsof 'door de regeering aangebracht en blij kens de aanhoudende en zeer stellige 'berichten nog aan te brengen. Het hoofdbestuur van genoemden Bond zal zich niet verzetten tegen noodzakelijke bezuinigingsmaatrege len, mits daarbij, voo-r wat de perso neelsaangelegenheden betreft, aan vak- vereenigingen medezeggenschap worde verleend het wensc'ht er evenwel te gen te waken dat van die'bezuinigings maatregelen (alleen de ambtenaren de dupe worden. Bij het ontslag van per soneel bij het departement van land bouw en 'bij den pensioenraad voor 'burgerlijke ambtenaren is izijn inziens willekeur voorgekomen. Op Vrijdag 15-Septemlber houdt de Bond te 's-Gravenhage een openbare vergadering, Waarin als sprekers zullen optreden de toeeren K. ter Laan, lid van .de Tweede Kamer, en P. Lub Jzn. De d(enattijdeu van het tramweg personeel. Naar „de Tel." verneemt, is 'binnen kort een Kon. besluit te verwachten tot wijziging van de bepalingen van afdeeli'ng V van het Tramwegregïe- imenit. Als gevolg daarvan zullen de 'diensttijden van het tramwegpersoneel |met enkele uren. per week worden verlengd. Bepaald zal, worden, dat een dienst tijd twee malen in een tijdvak van twee achtereenvolgende weken meer dan 12 'doch niet meer 'dan 14 uren mag be dragen en de overige malen niet meer 'dan 12 uur mag beloopen. De gezamenlijke duur van diensttij den en gedeelten van (diensttijden zal per twee achtereenvolgende weken niet imeer mogen bedragen dan lo. Voor wa'genvoerders en machi nisten 114 uren 2o. Voor de overige treinbeambten (o.a. conducteurs) 120 uren 3o. Voor bewakingspersoneel 144 uren 4o. Voor het werkplaatspersoneel 100 uren 5o, Voor het remise-personeel, rij- fuigpoe-tsers, 120 uren 6o. Voor het overige personeel 128 uren. Voorts zal worden bepaald, dat voor liet werkplaats- en nemiise-personeel in een tijdvak van ö.rie weken niet imieer dan i2 'diensttijden geheel of ge deeltelijk gelegen mogen zijn tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur vm. Aan beambten moet in een tijdvak van 2 op elkaar volgende diensten tweemaal onafgebroken rust van 10 uur gegeven worden en 'de overige mialen 12 uu-r. Konden 'bij ihet thans geldende regle ment slechts rustan tot een maximum yan 2 uur van 'den diensttijd' worden afgetrokken, welke tusschen 11 uurvrn. en 3 uur ran. werdein genoten, in het nieuwe reglement zal worden -bepaald (dat aile rusten, welke worden gegeven tusschen 9 uur vm. en 9 uur nm. van den diensttijd zullen mogen worden afgetrokken. Rusttijden van miiin'der dan de rechter vonnis 'heeft geveld. En nu adieu Bom, vergeef .mijn kwetsende woorden, ik houd n voor een eerlijk man anderen, doen dat weliswaar niet, je moet je dus miaar redden. Nog eens verkoop Neuhof weer. 'Hij snelde heen en trad de woning binnen, de deur goed .achter zich slui tend. Fritz storid als verdoofd. Het bloed bruiste in zijn. aderen en zijn hart (dreigde te springen, zijn slapen klop ten. Voor zijn oogen warrelde hem een (Moedige nevel, op en neer, zijn borst (kuchte en met beide handen' greep hij in zijn haar. Ben ik waanzinnig? fluisterde hij ■en .zag met wilden blik om zich heen. Daar viel zijn oog op de knechten aan de staldeur, die, zooals het hem toe scheen, hem spottend aangrijnsden. Wisten zij ook al van de vreeselijke beschuldiging, die op hem rustte, en twaard-oor all.e deuren "voor hém geslo ten waren'? Het was hem alsof de heele wereld 'hem met den vinger aanwees en alsof spottend duizenden stemmen klonken iZie daar den1 dief, den e'erloozen dief Het was om razend te worden. Hij balde de vuisten, (hij knarste op de tan den em wanneer Fianz Lengner nu nog jroor hem had gestaan, hij ha'd een on geluk aan hem begaan. Lengner zou hem. echter rekenschap geven Hij snelde op 'de huisdeur toe en greep de klink de deur was ge sloten. In zinneloozert toorn rukte hij aan de deur. ■een .half uur, gegeven tusschen 9 uur nm'. en 9 uur vm. zulten niet mogen worden afgetrokken. Behalve voor het ondeéhouds-perso- ■neel zullen alle van dein diensttijd af te trekken rusten op standplaats moeten 'worden genoten. tiet gejbruik vajn vreamde woorden. De „Nijmeegsche Ct." heeft tegen het overvloedig en overtollig gebruik van vreemde woorden reeds meermalen een woordje in het midden gebracht. Wij hebben ons nooit voorgesteld, aldus het Geldersdhe blad, dat wij door onze opmerkingen over de dwaasheid van dat gebruik veel bekeerlingen zouden imaken. Tegen de mode is het meestal „vechten tegen de bierkaai". Wij waren al tevreden alls een enkele bewijs lever de, dat hij liet dwaze van die vreemde- wooéden-mode inzag. Daarom ook moeten allen, die deze mode verfoeien, volhouden met er op te wijzen. En nu wij een stuk van René De Clercq vinden over hetzelfde onderwer-p, mogen wij daaruit wel een en ander aanhalen. Het spreekt vanzelf, dat, als René de Clercq het over het dwaze gebruik van vreem de d.i. meestal half of heel Fransche woorden heeft, hij naast de vervalsdliing van 't Vlaamsche aan de verfranscbing van de Vlamingen denkt. •Hij schrijft dan in „de Ploeg" lik kan niet scherp genoeg waarschu wen tegen liet gebruik en misbruik van vreemde woorden. Niets is mij hatelijker dan onkruid in tarwe, dan water in wijn, dan Fransch in Viaamsch. In vind al l'eeiijk en raar goed te over. in de taal der Hoilanidsche Buropeeërs, om er nog mee geplaagd te wonden in de opstellen van mijn (Vlaamsohe) vrienden. Lees ik hier te Bussum en te Hilversum niet van kermesse d'été en concours hippï- que El'ken dag hoor ik van depressie, misère en malaise (weten de mensolien wat „aise" is van confereeren, ren- deeren, speculeeren, laboreeren, visites, entrees, diners, coiffeurs en tailleurs. Een oud vrouwtje uit mijn naaste buurt, aan wie het door haar dochter verboden werd haar kapsel nog langer kapsel te noemen, spreekt nu waarachtig van „chauffure" (misschien is die dochter met een chauffeur „geëngageerd"). Meestal is dat vreemde tuig Fransch; want die stoute indringer zit (bij de Vlamingen) het dichtst bij de deur. Er komt ook Duitsch bij, tegenwoordig, ook Engelisch en dan wat keuken- en ander Latijn. Waarom geen Russisch, Perzisch, Qhineeseh, Hebreuwsch of Oud- Noorsch? Dat zou nog veel dieper schijnen, veel geleerder en statiger klinken. En komit me niet voorhouden, dat db uit te spreken gedachte aldus het best Wordt uitgedrukt. In de meeste gevallen is eenvoudig en klaar Dietsch 'Hol- Iandsch of Vlaamsdh) de duidelijkste, krachtigste en bijgevolg de beste wijze om te zeggen, wat men te zeggen heeft. Een paar knechten naderden hem met -dreigend gebaar. Gaat u toch heen, meneer Bom, zeide een de-r mannen. U ziet immers, dat die deur gesloten is en meneer Lengner voor u -niet te spreken is. A'ls wij u een 'goeden raad mogen- geven, voegde een an'der er bij, maakt U dan, daf u weg komt, of ,wij zullen u vlugger helpen, dan u lief is. hebt hier niets meer te maken, riep een derde. Fritz kwam weer bij zijn zinnen en onderdrukte met uiterst geweld 'zijn ziedenden toorn. Hij schaamde zich •voor al die .knechten, zich zoover te .hebben laten meesleuren door zijn drift. Zonder hun een antwoord waar dig te keuren, verliet hij den. tuin en- nam weer in zijn rijtuig plaats. Zoo snel als mogelijk is naar 'huis, riep 'hij den koetsier toe, en deze, in de meening dat zijn meester onwel was gewoéden, legde de zweep over de paarden. In een ihalf uur was Fritz (huis. Hoe ■eenzaami scheen hem .zijn vriendelijk .huis, waar'hij gehoopt (had, een geluk kige toekomst tegemoet te gaan. Als in zware 'ko'o'rts liet hij izijn blik ronddwa len. Zijn Mik viel op een breeden brief, die op -zijn schrijftafel lag. „'Dienst" stond er op en heit schrijven droeg het zegel van'den districtscom mandant- Met sidderende handen open'de Fritz den brief en vloog dezen haastig door. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1