TE >jes oeofabrielr DONDERDAG lO AUGUSTUS biedingen lanvragen. IFFR0ÏIW iOUDSTER istbode stbode eisje atschappi] van aft Mo 187 Analytisch Verslag. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht Stads» m Provmcienieuws tterdam naar New- Bilbao. >lk naar Rotterdam zard. )rk naar Rotterdam >oiint. van Petrograd naar R E IV. 9 Augustus, des officieel) >ersen. irkoopen. -f2.57y2 Londen lijn ƒ0,32—0.33'/2 70-/ 19.771/2 Pa- Weenen 0.00% )ier. V2 Ponden 11.47 35—ƒ0.39; Belgi- -ƒ19.80; Franse he Kronen (afgest.) HCHT. nd 766.6 te Seydis- nd 748.0 te Sylt. ivond van 10 Aug.: itelijke tot Noord- bewolkt met op- nog enkele regen- VLISSINGEN. v.m. n.m. 3.53 4.01 4.25 4.36 inkelzaak-'te wordteen tr hot voeren roudige win- ■tie. Salaris Irieven No. fliss. Cour." It zich aan fen onder letter F. B. DEN "■g- nette lstr. 104 boven, aagd een nette naand. Adres: tgd eenige nette tusschen 5-7 24. net Vliss. Courant" b.-Rotterdam ;en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. 7. KM v.in. Bar 8 1. Bolt. r.B. m 9 8 bekomen Transp. en Exp. Q. VOS, Tel. fHOORN, TeL 153» ÏRHOUT, TeL 282. rENHEK. Tel. 10Ï VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1i regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Wij vestigen de aandacht van onze lezers er op, dat de gelegenheid is geopend zich door middel van ons blad op het „Kort Verslag" van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te abonneeren tegen gereduceerden prijs. Er moeten zich evenwel minstens 100 abonné's bereid verklaren een abonnement te nemen, daar anders de gunstige bepaling niet van kracht is. Men zende ons S 3S.5Q, waar voor men bij genoegzame deelname gedurende een zittingsjaar het „Kort Verslag" ontvangt. Vooral duidelijk naam en adres vermelden. De gewone abonnementsprijs is f3.per exemplaar. DE ADMINISTRATIE. GEMEENTEREKENING 1921. Burg. en Weth. van Vüssingen maken bekend dat, ter voldoening aan de voor schriften van artikel 219 der Gemeentewet, de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het Haven bedrijf, het Grondbedrijf, het bedrijf der Groente- en Fruitveiling, het bedrijf der Badexploitatie en het Woningbedrijf over het dienstjaar 1921, ter secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vüssingen, 8 Augustus 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. De Kabinetscrisis. Volgens dan Haagschen redacteur van de anfi-rev. „Rotterdammer" is er ■weinig kans op dat arideren dan de ministers König en Van IJsselsteij.n zul len aftreden. Ook is het niet waarschijnlijk, dat minister Van Dijk spoedig marine aan een nieuwen ambtgenoot zal overdra gen. In verband met het waarschijnlijke aftreden van dr. De Visser als minister van onderwijs wordt volgens het pers bureau Vaz Dias in katholieke onder wijskringen, als opvolger dr. H. Möller genoemd, oprichter en vroegere rector der R. Kath. leergangen te Tilburg. De actfp van het spoor wegpei" son ad. De Christ. „Amsterdammer" schrijft De ontstemming onder het spoorweg personeel is begrijpelijk. De leiding onzer spoorwegen heeft lang niet altijd vertrouwen gewekt. De janboel van Roman van O. ELSTER. 22) Toen werd het licht in haar omfloerst gemoed. Zij. dacht aan de laatste woorden, die haar vader 'tot haar had gesproken, woorden van vriendschap en waardeering over Fritz, wien hij onrecht had gedaan, en wien hij niet meer om vergeving kon vragen, daar de dood zijn lippen had gesloten en zijn edel hart tot stilstaan had gebracht. Haar had heur vader de plicht nagela ten, zijn onrecht goed te maken. Daaraan dacht zij op dit plechtig oogenblik en de gedachte vervulde haar met trots, haar vader's onrecht goed te kunnen .maken, zijn nagedachtenis van het verwijt te kunnen zuiveren, als of hij niet eerlijk man genoeg was, een begaan onrecht weer g;oed te maken, voor zoover dat mogelijk was, nadat hij izijn ongelijk had ingezien. Hoe edel en grootmoedig van Fritz, toch te komen om den doode de laatste eer te bewijzen, alle onrecht ten spijt. Haar hartverscheurende smart ging over tot stillen weemoed, zij kon weer weenen. De bijzetting in het oude familiegraf was voorbij. De begrafenis was afge- eenige jaren, geleden ligt nog versch in het geheugen. Een enquête maakte toen uit, dat he't personeel hier, behoudens enkele uitzonderingen, vrij uit ging. Maar de directie stond terecht aan scherpe critiek bloot. Terwijl zij zich sdhier steeds in autocratische hoog hartigheid isoleerde en pretendeerde alle spoorwegwijsheid alleen in pacht te hebben, maakte zij geen sterken in druk van bekwaamheid- Slechts onder den 'druk van de vakorganisatie gaf zij een d,eel van haar ongenaakbaarheid ■prijs. Er was geen vertrouwen in de lei ding te Utrecht. Doch er was min of meer vertrouwen in den minister van waterstaat, bij wien het veto berust. De minister heeft dat vertrouwen be schaamd, toen hij zonder meer zonder overleg met de vakorganisaties het voorstel der directie tot loonsverlaging van het werkpiaatspersoneel goedkeur de. Deze minister is niet de man om verzoenend en kalmeeren'd te werken. Zijn manier laat zien, hoe men in, dezen tij'd niet moet handelen om den be- drijfsvrede te bewaren. Men heeft het spoorwegpersoneel verkeerd aangevat. En daarmee den toestand, verkregen, dat aan het voornaamste gemeen schapsbedrijf het geheele personeel, van uiiterst rechts tot uiterst links, in oorlogshouding staat. De steking bij de Rijnsleapvaart. Na verschillende gehouden vergade ringen, is door de afdeelingen vart den Ceretralen Bond van Transportarbei ders, betrokken bij de staking in de Rijnslcepvaart, met groote meerderheid van stemmen besloten onderhandelin gen aan te kmoopen met de commissie tot regeling van loon- en arbeidsvoor waarden in Ihet Rijnsleepvaartbedrijf. Militaire bezuiniging. Men schrijft aan „het Volk" Te Vüssingen ligt een compagnie van de veldartillerie. Sterkte van 70 tot 100 man ten hoogste en alles inbegre pen. Vroeger lag er te Vlissingen ook infanterie. Deze is echter nu verdwe nen. De officier van gezondheid is overgebleven. Deze heeft nu de zorg voor de,ze artillerie. Bovendien I'igjt 'te Vüssingen eenige marine. De geneeskundige dienst be rust bij een of twee officieren van ge zondheid in dienst bij de marine. Tezamen zijn er dus te Vüssingen 2 of 3 officieren van gezondheid. Te Middelburg Bgt een infanterie- garnizoen. Hier is geen officier van gezondheid (behalve dan wellicht een ■heele hooge, die geplaatst is bij den staf der marine. Deze is echter te hoog om menschen te genezen). De zorg voor de zieke soldaten te Middelburg is opgedragen aan een burgerarts, die daarvoor naar ik meen een vaste vergoeding ontvangt van 2000 per jaar. Middelburg ligt 5 a 6 K. M. van Vüssinge.n. Spoor- en 'tranwenbinding. Niemand die er blijkbaar ooit aan heeft gedadh't, de artsen die te Vlissingen te weinig werk hebben, te belasten met de zorg voor de zieke soldaten te Mid delburg. De R. Kath. Universiteit Naar de „Rsb." verneemt heeft de collecte onder de katholieken voor de R.-Kath. Universiteit een bedrag opge leverd van ongeveer 1.700.000, waar bij niet inbegrepen zijn de bijzondere schenkingen of het kapitaal waarover de St. Radboudstiohting reeds beschikt. Niettegenstaande deze som, heeft de nadere uitwerking der stichtingsplan nen zooveel nieuwe en groote bezwa ren opgeleverd, dat op dit oogenblik de loopen en de bezoekers, voor zoover ze niet aan 'het diner waren genoodigd, namen afscheid van de familie, haar (nogmaals hun deelneming betuigend. De barones stond daar in trotsche houding en hoorde al die woorden van medegevoel met'haar groot verlies aan; bijna ieder reikte ze de hand of had (tenminste een dankbaar knikje met het hoofd voor den afscheid nemende over. Haar gelaat had een zachtmoedige, smartelijke uitdrukking, die iedereen bewonderen moest. Zij wist, wat een barones Hambach Waldstatten paste. Doch plotseling was op haar gelaat een trek van ver bazing merkbaar, die in een uitdruk king van ij'zigen hoogmoed en kille te rughoudendheid overging. Haar voor hoofd werd rood gekleurd, haar lippen (beefden als in met moeite onderdrukten toorn en gren^elooze verachting. Fritz Born stond voor haar en boog eer biedig. Vergun mij, barones, sprak hij op bewogen toon, u ook mijn innigste deelneming te betuigen. De dood van den ook door mij zoo zeer vereerden man heeft mij diep getroffen. Hij kon niet verder spreken, opwel lende tnanen verstikten zijn stem. Hij wachtte op een antwoord doch niets volgde hij zag op en zag hoe de barones zich afwendde, zonder op hem te letten, de hand op den arm van haar voltooiing weer verder af is, dan eeni ge maanden geleden kon worden ge dacht. In de allereerste plaats geldt dit de stichtingsplaats Nijmegen, waartegen zoovele financieeie en practische be zwaren naar voren kwamen, dat van Nijmegen definitief moest worden af gezien. Het advies aan het Episcopaat was van dien aard, dat een stichting en ontwikkeling van een medische facul teit te Nijmegen, niet alleen buitenge woon kostbaar, maar ook om vele an dere redenen, niet mogelijk was. De moeilijkheden in Groningen zou den zich hier nog in veel erger mate laten gelden. Maar afgezien van de plaats der ves tiging, zijn ook nog andere bezwaren gerezen, die een voorloopig uitstel der plannen noodzakelijk maken, waarvan het bezwaar van een voldoende bezet ting van eenige faculteiten, waardoor aan hooge eischen kan worden voldaan, niet het geringste is. Het feit, idat het niet mogelijk bleek, een katholiek opvolger van prof. Ta verne, als hoogleeraar in het strafrecht aan te wijzen, is hiervan een symptoom. Het blad verzekert dan ook, dat van een vestiging te Nijmegen geen sprake meer is en dat de stichting elders nog we! eenige jaren op zich zal laten wachten. Malaise in den scheepsbouw. Hoe groote malaise er wel in den scheepsbouw 'bestaat, blijkt wel hier uit dat alleen bij Furness Scheepswerf „de Nieuwe Waterweg" te Schiedam, waar 3900 man hebben gewerkt, het bedrijf thans aan. 'den gang wordt ge houden' met 1400 man. Er is bijna 2/3 van het personeel bedankt geworden. Nieuwe Fokker-vliegtuigen voor de K. L. M. De K. L. M. heeft eenigen tijd gele den twee verkeersvliegtuigen bij de Fokker-fabriek 'besteld, die dezer da gen zijn afgeleverd en in hun proef vluchten bewezen 'hebben te voidoen aan de hun gestelde eischen, wat be treft 'laadvermogen, snelheid, aanloop bij vertrek en uitloop bij 'landing. Het zijn de bekende Falcker-eendek- kers, zooals de K. L. M. er ree'ds 10 in de vaart heeft, doch dit is een geheel nieuw type. De vliegtuigen hebben een nuttigen last van 1250 K.G. en kunnen 6 uur achtereen met 6 passagiers en bagage en 200 K.G. goederen aan boord vlie gen. Voor de goederen is een afzon derlijk ruim aangebracht. De kajuit is van de bekende gerieflijkheid groote leeren leunstoelen en sofa's welke bij de K. L. M. zoozeer geroemd wordt. De Rolls Royce Eagle motor voert het Vliegtuig door liet luchtruim met een gemiddelde snelheid van 160 K.M. per uur. Eenigen tijd geleiden zijn tien dezer toestellen geleverd aan de Duitsch— Russische Luchtreederij en hun pres taties waren opzienbarend Amster damBerlijn werd gevlogen in 12'^ uureen toestel legde den afstand MoskouBerlijn (1800 K.M.) in 15 uur af. De K. L. M. zal deze beide nieuwe vliegtuigen op haar Londensche lijn brengen. Door hun grootere snelheid zullen zij de reis in korter tijd kunnen volbrengen en op één 'dag twee vluch ten Ikuninen uitvoeren. Dit was tot nu toe onmogelijk, elk toestel vloog per dag éénmaal den afstand en de nieuwe vliegtuigen vervangen dus pracfisch twee der oude. Het onderhoud dezer toestellen is schoonzoon' legde en op ijskouden toon zeide Leid me weg, Bruno het walgt me. Mama, probeerde deze .tusschen beide te komen. Nog heftiger echter zeide de baro nes Leid .me weg ik ken dezen man niet. Fritz stond daar als verlamd, alsof hij een slag in> 't gezicht had gekregen. Hij zag niets meer, een sluier had zich voor zijn oogen uitgespreid. Daar voelde hij plotseling zijn hand door twee weeke, koude kleine handen vatten Erika stond voor hem en zag hem met een treurig, doch vriendelijk glimlachje aan. tIk dank je; Fritz, sprak ze met luide, zij het .dan ook bevende stem, dat je gekomen bent Mijn arme beste papa heeft ,n.og in zijn laatste uren over je gesproken en mij de groeten aan je opgedragen, Hij heeft je onrecht aan gedaan. hij heeft het ingezien en liet je door mij -om vergeving vragen. Erika Met scherpe, snijdende stem riep de barones het, haar oogen fonkelden haar lippen beefden de ritmeester, die een uitbarsting van haar heftigheid vreesde, voerde haar snel weg. Ik dank je, Erika. Nog éétn enkelen, innigem blik, en hij wendde zich. vlug af, hij wilde de scène, ook vee'l eenvoudiger. Bij 'de vroegere kon men den vleugel reeds in een 'kwartier tijds verwisselen, bij deze kan men ook den geheelen neus van het toe stel met motor, schroef en al er in en kele oogen'blikken afnemen en door een andere neus vervangen. De bespa ring aan tijd en werkloon is daardoor zeer groot. Zoo .gaat de vlieg-techniek steeds vooruit en- worden steeds betere resultaten, ook economisch, bereikt. Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. In de vergadering van de Gerefor meerde vereeniging voor Drankbestrij ding te 's-Gravenhage gehouden, is na een rede van mevrouw Havelaar de volgende motie aangenomen „De vergadering enz. 'kennis genomen hebbende van de beslissing der Eerste Kamer, die met de 'kleinst mogelijke meerderheid het initiatief-voorstelRutgers inzake de Plaatselijke Keuze heeft verworpen, wraakt het feit, dat de Eerste Kamer zoo weinig rekening heeft gehouden met den wensch der Tweede en van een zeer belangrijk deel van ons volk, is van oordeel, dat de argumentatie 'der tegenstanders het vertrouwen wet tigt dat door versterkte voortgezette actie in alle kringen ten opzichte van P. K. zulk een krachtige volksovertui ging kan worden gevestigd, dat geen vertegenwoordigend lichaam zich meer aan haar invloed zal kunnen onttrek ken, en wekt alle voorstanders van Plaat selijke Keuze op, de actie terstond en met alle 'kracht te hervatten en niet te laten rusten, tot het doel zal zijn be- reikt". Eeh evangelie-schip van het Leger des Heils. Onlangs is door het Leger des Heils een 'groot ijzeren schip van 40 meter lengte aangekocht. Dit vaartuig is ingericht voor evan gelische samenkomsten en biedt plaats aan ongeveer 250 personen, is elec- trisch verlicht en ziet er zeer comfor tabel uit. Zaterdag en Zondag a.s. zullen de eerste samenkomsten in dit vaartuig worden gehouden onder leiding van het hoofd der Nationale Kweekscholen, lt.- kolonel J. G. Brouwer, bijgestaan door een 30-tal officieren en cadetten. De ligplaats van het schip is Binnen kant bij 'de Buiten Bantammerstraat te Amsterdam. VLISSINGEN, 10 AUGUSTUS. Uitvaart J. H. M. Rombouts. In <de St. Jacobuskerk had heden morgen een plechtige uitvaartdienst plaats voor de zielerust van wijlen den heer H. J. M. Rombouts, in leven in specteur van het Belgisch lood-swezen. De plechtigheid werd bijgewoond door het college van Burg. en Weth., door den inspecteur en den commissaris van het Nedi. 'loodswezen en verschillende andere autoriteiten. Van het Belgisoh loodswezen was o. a. tegenwoordig de directeur, de heer H. L. A. Bouckaert en verder het geheele personeel, zoowel van het bu reau als van het loodswezen zelf, voor izioover de dienst het toeliet. Aan het sterfhuis werden de ver diensten van den heer Rombouts in een (treffende toespraak herdacht door den iheer Bouckaert, 'die het plichtsbesef en de verdiensten van den. overledene in ihet juiste licht plaatste. Ook het Nederiandsch loodswezen was vertegenwooordigd door den pre- die reeds eenig opzien begon te baren, niet verlengen en meer opvallend ma ken. Erika volgde haar moeder, een. trotschi bijna gelukkig gevoel in haar hart. HOOFDSTUK XII. Met verachtelijken blik wierp de ba rones den 'brief op tafel, wiaaraan zij, imiss Bayley, Erika, Stanislaus en diens moeder, mevrouw Julia von Prokowski zaten, die reeds eenige weken op het slot Hambach logeerde en nog altijd geen. aanstalten maakte, haar koffers weer te pakken. Je hebt een boazen 'brief ontvan- Pen, Adelheid vroeg mevrouw von rokowski nieuwsgierig en deelnemend tegelijk. Zeg liever een dwazen brief, ant woordde de barones. Daar lees zelf of beter, Stanislaus, lees den brief maar voor, dan (weten jullie het allemaal tegelijk. Zij reikte Stanislaus den brief, die hem melt een hoffelijke buiging aannam en open- vouwde. Van meneer Born, zeide hii ver baasd. Ja, van hem .lees maar. Stanislaus kuchte even en begon Hoogvereerde barones, Hiermee heb ik de eer, nw hoogge sident van de loodsensociteit. Verder waren behalve de consul van België, de heer J. van Boven, verschil lende andere consuls bij den plechtigen dienst tegenwoordig. De kist was met vele bloemstukken bedekt. Gedurende den plechtigen uitvaart dienst wapperden de vlaggen van de Belgische en Nederlandsche loodskare- toren en de sociëteiten, zoowel als bij den consul en bij enkele Belgische in gezetenen, halfstok. Na .den dienst in de kerk werd het stoffelijk overschot, voorafgegaan door het .personeel van het Belgisch loods wezen met omfloerst vaandel, over gebracht naar de Belgische stoomboot „Police de la Rade no. 1", liggende aan de Houtkade, met welk schip het stof felijk overschot van. wijlen den heer Rombouts naar Antwerpen overge bracht werd. Alvorens diit schip de haven verliet werd achtereenvolgens 'het woord ge voerd door den zeeloods Vandamme, president van de sociëteit het Belgisch 'loodswezen en de lieer C. D. de Haes, 'inspecteur van het Ned. loodswezen, die het verlies schetsten dat het Bel gisch loodswezen heeft geleden door het overlijden van den heer Rombouts. De heer De Haes deed vooral uitko men de banden van ambtsbroedcrüjk- heid tusschen de twee loods wezens, welke de heer Rombouts met zoo groo- ten tact heeft weten te behartigen. Hij heeft veel bijgedragen tot een goede verstandhouding tusschen de beide loodswezens. Ten slotte werd door den consul van België, .den heer J. van Boven, namens de Belgische kolonie, een, laatsten groet gebracht aan .den betreurden afge storvene. Hierna 'zette de „Police de la Rade" koers naar .de haven en vertrok daarna naar Antwerpen., alwaar het stoffelijk overschot van wijlen den heer Rom bouts ter aarde zal worden besteld. Onze badplaats. De .badplaatsen treffen het dit jaar al zeer slecht met het weer. Sinds de mooie dagen op het laatst van Mei heb ben wij eigenlijk geen constant zomer weer meer gehad. Wel af en toe eens een dag,- of een gedeelte van een dag, dat het waf op den zomer ging gelij ken, doch de eigenlijke zomer blijft tot nog toe achterwege. Het valt daarom des te meer te ver wonderen dat, niettegenstaande dit on gunstige weer, het bezoek aan onze badplaats zoo groot is, dat thans de hotels niet alleen goed bezet zijn, doch dat zelfs in het Grand Hotel sinds het begin van de maand geen plaats onbe zet is gebleven. Het is daar tot het eind van de maand vol. Het (blijkt hieruit voldoende dat onze badplaats door velen geprefereerd wordt en wij achten dit een zeer ge lukkig verschijnsel. Ten einde den badgasten ook eenige ontspanning te kunnen aanbieden, z'ai Zaterdagavond in het Strandhotel door de kapel HöfeleinBekker een opera- avond worden gegeven, waarop wer ken zullen worden uitgevoerd van Alozart, Leoncavallo, Puccini, Masse net, Liszt enz. .De badgasten die dezen opera-avond bijwonen zullen kunnen ondervinden uit welke uitstekende krachten deze kapel is samengesteld. Een aansporing tot bijwoning van dezen muziekavond voor onze stadge- nooten mag overbodig worden geacht. boren vrouwe mee te deeien, dat ik het riddergoed „Neuhof' van den heer Hugo Wiefholz heb gekocht en op 1 April heb overgenomen. Ik Koud het voor mijn plicht, ti dit mede te deelen, daar „Neuhof" met zijn velden en weiden aan het territorium van Hambach. grenst en ik dus uw buurman ,ben geworden. Ik verzoek u, mij steeds welwillend te willen behan delen, zooals ik zelf al mijn best zal doen, u op iedere wijze tegemoet te komen. Ik vlei me daarbij met de hoop dat u, barones, de verkoeling, die bui ten mijn schuld schijnt te zijn ontstaan, en 'het vergrijp, dat ik zelf reeds lang vergeten heb, eveneens zult vergeten, nu immers ook uw hoog geachte echt genoot heeft ingezien, dat ik niet zoo schuldig was, als het zich, liet aanzien. Ik heb nog altijd niet de grootmoedige woorden vare freule Erika vergeten, die deze op de begrafenis van den baron tot m.ij richtte. Ik denk aan deze woor den met de innigste dankbaarheid ere vraag u om verlof, u ter gelegener tijd mijn opwachting te mogen komen maken. Ik verblijf hoogachtend, Uw zeer onderdanige dienaar Neuhof, 5 April, FRITZ BORN. Stanislaus liet den brief zakken en zeide lachend (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1