WOENSDAG 9 AUGUSTUS No 186 60e «laargaixg Analytisch Verslag. GEMEENTEBESTUUR BÏNNËNLANP" FEUILLETON Voor eer en recht LIFEBUOY VL1SSINCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cenL Wij vestigen de aandacht van onze lezers er op, dat de gelegenheid is geopend zich door middel van ons blad op het „Kort Verslag" van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te abonneeren tegen gereduceerden prijs. Er moeten zich evenwel minstens 100 abonné's bereid verklaren eeti abonnement te nemen, daar anders de gunstige bepaling niet van kracht is. Men zende ons 2.50, waar voor men bij genoegzame deelname gedurende een zittingsjaar het „Kort Verslag" ontvangt. Vooral duidelijk naam en adres vermeiden. De gewone abonnementsprijs is f3.per exemplaar. DE ADMINISTRATIE. GEMEENTEREKENING 1921. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat, ter voldoening a£h de voor schriften van artikel 219 der Gemeentewet, de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het Haven bedrijf, het Grondbedrijf, het bedrijf der Groente- en Fruitveiling, het bedrijf der Badexploitatie en het Woningbedrijf over het dienstjaar 1921, ter secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissingen, 8 Augustus 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. De Kabinetscrisis. De oplossinig van de crisis zal nog wel eenigen-tijd op zich laten wachten. Ze is (hans in het stadium (dat de re geering met haar program gereed is en dat dit aan de verschillende partijen van rechts ter goedkeuring is toege zonden. Gisteren vergaderde bijv. de Katholieke Kamer-club over idit pro gram. Daar het niet aan -te nemen is, dat dit program -door alle drie de par tijen zonder (meer zal worden aan vaard, is\ natuurlijk nader overleg noodigzijn. Men kan dus de oplossing van de crisis op zijn allervroegst tegen het einde dezer maand verwachten. Het bericht in. het „Centrum", dat de oplossing 'binnen weinige dagen zou zijn te wachten, was dan -ook onjuist. Roman van O. ELSTER. 21) Slapeloos, door smart en angst ge kweld, liep de barones in haar slaap kamer op en -neet. Het personeel was in hert sousterrein verzameld en onder hield'zich {luisterend. In de werkkamer van den baron zat de dokter gereed elk loogerablik naar het ziekbed van den (baron, die in de andere .kamer rustte, 'te snellen. De verpleegster maakte jjscompressen gereed! en ging ,met ge- lluidlo'oze schreden op en af. Erika zat voor het bed -haars vaders, wiens koortsige hand zij in de hare (hield. Haar gelaat was brijiwit, haar oogen rood haar wangen waren in gevallen1, doch zij, hield zich m'oed'ig en onderdrukte met geweld de telkens op- m'ieuw opborrelende tranen. De .zieke had eeni wijle in onrustigen sluimer gelegen. Plotseling sloeg hij de Dogeir op en zag zoekend rondom zich heeni Toen hij Erika -bemerkte, gleed een glimlach over zijn gelaat. Mijn armk lief kind, fluisterde hij Wet zachte stem, -beni je nog altijd bij Ime Je moet'wat gaan rustenik Voel me -beter. Inderdaad' scheen de -ko'orts hem bij- ha geheel verlaten te 'hebben. Zijn oogen stonden helder en zijn: woorden waren niet meer verward en onver staanbaar. Verlenging arbeidstijd rijkspersoneel. Eenigen tijd geleden werd gemeld dat de regeering voornemens was den arbeidstijd van de rij'kawerklieden te verlengen to-t 48 uur per week. Thans verneemt de „Rsb.", dat de minister van arbeid aan de commissie- ,De Wilde opdracht 'heeft gegeven het arbeidsreglement van het rijkspersoneel in overeenstemming te brengen met de gewijzigde Arbeidswet, zoodat ook voor het rijkspersoneel -de 8J/2-urige aFbeidsdag wordt ingevoerd met vrijen Zaterdagmiddag. Actie van het spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren der Nederlandsche spoor wegen heeft de besturen -der overige organisaties van spoorwegpersoneel uitgenood'igd tot een gemeenschappe lijke vergadering op 18 Augustus, ter (bespreking van samenwerking en- het beramen van plannen ten einde een drachtelijk verweer te bieden tegen eventueele loonsverlaging. Bezuiniging. De vacantie-toelage, die aan aile ambtenaren bij de posterijen, telegrafie en telefonie wordt toegekend, wordt met ingang van, 1 Januari 1923 inge trokken. Ambtswoningen. Zooals bekend is, wordt een bedrag van 15 afgetrokken van de bezoldi gingen der ambtenaren die in rijksge bouwen wonen, en van 10 van de wedden dergenen 'die -belast zijn met de zorg voor en de bewaking van in die gebouwen gevestigde rijkskantoren. D'e regeering schijnt van oordeel dat deze bedragen in vele -gevallen te laag zijn, en heeft daarom een herschatting gelast van alle zoodanige kantoorge bouwen en woningen. Merkwaardige praktijken met Krohen- en Marken-biljetten. Wij ontvingen een, nummer van het „Financieel Nieuws- en Uitlotingsbiad" waarin een- artikel voorkomt dat van genoegzame algemeen, belang is om liet ook onder de aandacht van onze lezers te brengen. De schrijver zegt, dat de Kronen- en Marken-biljetten,, ondanks de lage koersen, toch nog wel aantrekkings kracht op zekere personen uitoefenen en de schrijver vervolgt dan Ons kwam ter oore dat 'het land af- geloopen wordt door een „Inspecteur" die aan de boeren', burgers en buiten lui, die 'bezitters van marken, en kronen ■zijn, voorstelt om hem die biljetten mede te geven, in ruil wiaarv-oor hij een (zeer rekbaar en onduidelijk contract verstrekt. Hierbij verplicht -die „Inspec teur" zich' om voor die .marken of kronen zekere Duitsche of Oostenrijk- sche fondsen te koopen en, die in het buitenland (o,m zegellkosten te bespa ren) voor de gelukkige koopers van het contract te bewaren. Van een onzer aborcnenten ontvin- .gen wij een schrijven, waarin ongeveer het volgende voorkomt„Ik heb een aanbieding ontvangen, waarbij men mij voor mijn kronenbezit zekere Oosten- rijksche premieioten wil verschaffen en ■dan die loten te Ween en laten om geen geld te moeten betalen, noch voor moeite, .noch voor onkosten. Die heer loopt hier Zeeland af om op die manier allerhande stukken te verhandelen, ■hetzij in (kranen of in marken, en daar in Zeeland veel kronen en marken zit- Beste papa, hoe blij ben ik daar over, zeide Erika, zich feeder tot hem overbuigend. U mag nu niet meer spreken, u moet rustig blijven liggen. Neen, -Erika, ik wil thans spreken, ging hij voort en trachtte zich eenigs- zins op te rich'tap, wat -hem ook, door Erika's arm gesteund, gelukte. Wie weet, of ik over een uur nog wel kan spreken. Lieve papa Ik weet niet, of ik sterven ga ook niet, of ik weer beter word ik vrees niet voor -den dood het zou me echter zoo -spijten, als ik nu reeds van u moest scheiden ik was zoo gaarne nbg een tijdje bij je gebleven en -had jou. mijn lief kind, zoo gaarne weer vroolijk en- gelukkig gezien. lik .zal gelukkig zijn, a'ls u weer beter is. Het kan' zijn, lief kind maar ■den laatsten tij'dl was je 't niet en ik -was de oorzaak van je smart. Ja, ik weet heit wet ,ein je moet je armen vader vergeven, als hiji zichi niet in jou jeug dige gedachten en gevoelens kop in denken. Een ding moet nu tusschen ons geregeld worden^ Erika, of ik blijf le ven dan wel sterf 'het is de geschie denis met Frit,z Born. Ik smeek u, papa, praat daar nu niet over. Ik moet spraken, want ik heb een schuld op mij, geladen. Jij hadt gelijk, Erika, Fritz was onschuldig Pro- kowsiki heeft onwaarheid gesproken, misschien zonder het zelf te weten ik Ihefo nauwkeurig onderzoek gedaan ten, doet die inspecteur met vele boeren izaken. Hij neemt de kronen mee en zendt een izeer (kort en onduidelijk contract terug." Wij moeten ten sterkste ontraden om tot dergelijke transacties over te gaan, alvorens deugdelijke informaties te ihebben ingewonnen betreffende de per sonen die zulke aanbiedingen doen. Het is absoluut onnoodig om de ge kochte stukken in het buitenland te la ten indien heit verlangd wordt kan de verkooper de stukken direct uit het buitenland aan den k-ooper laten toe zenden, waardoor de zegelkosten be spaard worden. Een- handelwijze, waarop door onzen abonnent de aandacht wordt gevestigd komt ons vrij verdacht voor en wij ge il oovenódait een dergelijk zaakje meer in 'het -voordeel izal zijn voor dengene die die marken en kronen tegen afgifte Van het confractje -medeneem-t, dan Ivoor de personen, die op een dergelijke tnan-ier hun marken en kronen zien verdwijnen. Dat men door den lagen stand der valuta reeds een groot deel van de waarde van zijn bezit heeft ingeboet, 'is zeer te betreurendoch gaat men op de aanbieding in om de reeds zoo sterk in waarde gedaalde marken- en kronenbiljetten in te wisselen tegen een rekbaar ein onduidelijk contract, dan heeft men o.i. de meeste kans alles kwijt te zijn. Men zij dus o,p zijn hoede Denkt om uw gezegelde kwitanties. In het Noorden, o.a. te Zuidhorn, heeft de ontvanger der registratie bij verschillende personen, huiszoeking ge daan ein a-lie kwitanties nagekeken. De kwitanties die niet van het vereischte plakzeget waren voorzien werden in beslag genomen. De minimum-boete voor het niet voorzien met een plakze- gel van kwitanties iboven de 10 be draagt 100. Het is zeker wel bekend dat beide partijen strafbaar zijn, zoo wel de persoon die de kwitantie heeft afgegeven als degene die een niet ge zegelde kwitanties heeft aangenomen. Men zij dus gewaarschuwd. Prentbriefkaartejn mest glas- of mica- opdruk. Men vestigt er de aandacht op, dat het tegenwoordig veelvuldig voorkomt dat prentbriefkaarten met glas- of mica-opdruk open, worden verzonden, hetgeen verboden is. Dergelijke kaarten, mogen alleen in enveloppen worden verzonden. Indien, ze open, dus niet in enveloppen, verzonden worden, worden ze ingehouden en, wordt derhalve het publiek gedupeerd. Drankbestrijding. De gemeenteraad te Leiden heeft een verzoek van het Drankweer-comité tot invoering van een tapverbod van Za terdagavond 12'uur tot Zondagsavond sluitinguur en op 3 October op wel ken datum altijd Leidens' ontzet wordt herdacht aangenomen met 16 tegen 10 stemimen. Vóór stemden de sociaal democraten, de vrijzinnig-democraten en de chr. historischen. De katholieken, anti-revolutionairen en vrijheidsbon- ders waren tegen (het tapverbod. Overvloed van groenten en aardappelen. De buitengewoon gunstige weersge steldheid (al komt voor de „met vacan- tie-zijnden" de regen meermalen hun vreugde verstoren) is oorzaak, dat naar hetgeen dien avon'd is voorgeval len, Ftitz Bonn; had zich niets te verwij ten, ihoefde zich voor niets te schamen. Dit wilde Ik je zeggen, mijn kind ik wilde het hem ook zelf zeggen, dat ik hem onrecht had aangedaan, maar •mijn ziekte kwam tusschembeide. Mocht iik -overlijden1, dan moet jij het hem zeggen, dat ik mijn ongelijk heb Ingezien en hem in mijn laatste uren 'om vergeving vrbeg. Wil, je dat doen, mijn kind Ja. ja, goede, lieve papa, fluister de Erika onder heete tranen. U zult 'het hem zelf kunnen izieggen. Wie weet Erika En nog iets 'hoe sta je tot Stanislaus Papa?... Je moeder is den jongen man zeer Igenegem er is ook niets op hem aan •te merken iik wil echter niet, dat men je dwingt, maar wanneer je hem •gaarne nwogt dan mijn zegen ook over jullie mijn zegen ook over jou •en Fritz Born hij is een flink, •braaf mensch, mijn, zegen. Zijn wodrdem werden weer ver ward, de koorts keerde terug. Hij wierp zich onrustig in. bed om en •om en steundte en miurmelde onver staanbare woorden,. De 'dokter en de zuster snelden toe men legde hem ijscompressen op het gloeiend heete voorhoofd, welke hem eenigszins tot rust deden komen. Ik wilde nu we! slapen,, fluisterde hij, keerde zich naar den muur en bleef bewegingloos liggen. Hij sluimerde int om niet weer te groote hoeveelheden groenten ter vei ling worden gebracht, zooveel zelfs, dat geen, koopers voor de enorme hoe veelheid te vinden zijn. Gevolg hiervan is, dat de gewassen ■zeer laag voor werkelijk te lage prijzen worden geveild. Op sommige veilingen in Zeeland werden- de vorige week prijzen bedongen van 1 cent per mand andijvie, ook peeën, werden als ■het ware weggegeven. De vroege aard appelen gaan voor 3 per H.L. Al profiteert de consument van deze koopjes", -dit alles demonstreert -toch de ongezonde verhoudingen waaronder wij leven. De abnormale prijzen berok kenen den landbouwer groote schade. De groote oorzaak ligt bij de treurige toestanden in, het naburige Duitsch- land, daar de uitvoer zoo goed- als ge heel stil staat. Na de kermis. De „Goudsche Courant" schrijft over de pas geëindigde kermis te Gouda 't volgende De kermis is weer voorbij. Na -den drukken dag van Zaterdag zijn de ker- misgangers tot rust gekomen en- -nu zijn op de Markt alle tenten in afbraak en zal het fraaie marktplein weldra zijn oude aspect 'herkrijgen. Over het algemeen kam worden, ge zegd, dat de kermisdrukte behalve op Zaterdag minder wordt. Het feit dat velen (hun vacantietijden elders gaan, doorbrengen, is daarvan zeker de oorzaak. Dat er voor dergelijk amuse ment geen geld meer is, kan echter zeker niet worden gezegd, daar wel is waar het bezoek in de verschillende inrichtingen minder is geworden, doch de tarieven zij,n ook hier de laatste ja ren, niet onbeduidend gestegen. Toch blijkt dat de kenmisbedrijveni niet in een floreerende periode verkeeren, daar er meerdere inrichtingen publiek te koop stonden. Ais naklanken van de kermis kunnen wij melden, dat in -de vorige week te gen 6 personen proces-verbaal is opge maakt wegens openbare dronkenschap. MARINE EN LEGER. Hr. Ms. onderzeeboot O 6, comman dant de luitenant ter zee le klasse J. W. A. A. Heijdt, is van Vlissingen te Helle- voetsluis aangekomen om op 's Rijks werf de noodige voorzieningen te.on dergaan. Naar wij vernemen is de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zee macht, de 'heer J. Vorstman, voornemens tegen 1 Januari a.s. ontslag uit den dienst te vragen. De eervol ontslagen officier-machi nist der 3e klasse D. Brouwer is met 16 Augustus benoemd tot officier-ma chinist der 3e klasse bij den marine stoomvaartdienst. Het ligt in het voornemen dat niet zal worden overgegaan tot het aanwij zen van overcompleet militair perso neel, dat den militairen dienst moet verlaten, voordat een wachtgeldregeling zal zijn tot stand gekomen. De Marinedajgen te Rotterdam. De flottilje, die de marinedagen te Rotterdam zat 'bijwonen, zai bestaan uit Hr. Ms. ipan-tserdekschip „Gelder land",, de mijnlegger „Van Meerlant", de torpedobooten Z 2 en Z 4, begeleid door een aantal onderzeebooten, en een luchtflottil-je water- en landvliegtuigen der marine. ontwaken. De ibe'grafenis van den- algemeen geachten an b'emirfdien man bracht een groot aantal belangstellenden op het slot Hamtoach. Niet alleen, de geheele familie, waaronder de zoon van den overledene, die in het kadettenkorps diende, -de schoonzoon met zijn vrouw was verzameld, maar ook de aristocra tie uit stad en tand, deputaties van de regimenten, waarbij de baron had ge diend, vereen'igingen van oud^krijgers .met hun vanen, We geestelijkheid en de plattelandsbevolking van wijd en zijd. Ritmeester vqji Hard'tleben nam de honneurs waar, daar Erik nog te j'ong daarvoor was de barones in haar zwarte weduwen'dracht, .begeleid door haar beide dochters Tilly en Erika en ■haar zoon, ontving i,n waardige hou ding de bezoekers. Zij voelde het ver- Jiefc van haar man- diep en smartelijk, ,doch zij was zich van haar plaats in huis bewust en wist zich te beheer- schen. Tilly volgde haar daarin, ,maar Erika gaf zich' blijkbaar geheel aan haar smart over. Zij, had geweend tot de 'bron harer tranen was opgedroogd^ «nu wankelde zij rónd, nauwelijks zich zelf bewust, wat zij -sprak of deed. Het eerste werkelijk groote, gewel dige leed was, een, stormwind gelijk, door haar jeugdig leven gevaren en scheen de bloesems van haar jeugd voor tangemitijdi te hebben vernield. In de groote pronkbal van het slot, die dioor 'zwarte -'draperieën tot een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als bra- kin'gen, hoofdpijn, gemelijkheid, ver- Stopping, geelzucht, 'hartwater enz. verdwijnen door het gebruik van Fos ter's Maagpit'len. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. Voop een gezonde heldere huid gebruik LIFEBUOY ZEEP r Denk eerte aan'de honder*. den stoffige voorwerpen, welke U noodzakelijkerwijze dagelijks aanraak!! Dit le. veri,gevaar op voor Uw huid. Uw zeep moet een zuiver- en afdoend' ¥>eini. jgingsmfddel- -zijn. Gebruik daarom HEALTH SOAP De.xüiverende eigenschappen I van LIFEBUOY beschermen Uw„huidi legen gevaar. ,DElt£V&R.'S ZEEP-CD I VLAACDINGE.N 1 Deze vloot zal' Vrijdag 8 September, 2 uur 's middagis, den Waterweg bin nenvallen em dan opstoomen naar Rot terdam. Te zelfder tijd zal een Rotter- d-amsche particuliere vloot, bestaande uit passagiersbooten, stoom-, motor en zeiljachten, van Rotterdam afvaren om de vloot der (marine ter feestelijke inhaling tegemoet te varen. Bij de ontmoeting en-'de aankomst te Rotterdam zal het divisieschip „Gel derland" saluutschoten lossen. Als demonstratie zal de marinevloot te zien geven het afweren van een aan val door vliegtuigen, alsmede 'het uit voeren van e enige manoeuvres met tor pedobooten-, onderzeebooten en water vliegtuigen landvliegtuigen zullen de vloot demonstreerend volgen, waarbij de marinestafmuziek zich zal laten hooren. Voor het avondfeest zal Hr. Ms. kapel was vervormd, was itle doode op een praalbed gelegd. Houtvesters hielden aan beide zijden der katafalk d'e wacht en de grijze dominé van het dorp hieïd' voor zijn gestorven vriend en heer een aamgrij'pen'd'e rede. Rondomi, d'oor -donker groen half verschoten^ zaten de naaste bloedver wanten, terwijl de anlderen, die den doode de laatste eer wilden bewijzen, d'e groote ruimte d'er hal vulden. De woorden van Wen geestelijke drongen in Erika's oor, zonder in haar iziel weerklank te vin'den. Haar harte- Jeed was te diep, ,dan dat zelfs de woorden van liefde en eefbietii, welke de eerwaarldie grijsaard tden doode wijddt, haar troost hadden kifnn-en (brengen. Weenen kon 'ze niet meer, met krampachtig gevouwen handen, bleek, als de doo'de zelf, een beeld-van stom me smart,zat zij; daar, Id'e groote, door het weeneri brandende -oogen met troosteloozen blik over alle bezoekers latentie zweven. Zij. herkende eerst niemand, hoewel memige oude -bekende onder degenen, Idie hun 'deelneming kwamen 'betuigen, iware'n. Plotseling echter kromp zij in leen, een flauw, blosje kwam op haar bleeke wangen. Een gezicht had zij 'herkend een Wik was met in-smartelijke uitdruk king op haar gevallen Fritz Born istohtt ineen hoek der zaal en,zag naar (haar 'over, de oogen met tranen van .innige deelneming gevuld. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1