\m der borg IÏR 4 Utrecht] en. ling. DINSDAG 8 AUGUSTUS a* mem biedingen lanvragen, EISJE meisje van aaischappi aart Mö 185 60e «Ituurtfcuig Analytisch Verslag. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEU1I&ETON Voor eer en recht T. 3ELTJE ophefmakender! 12 groote blad- an 100 plaatjes, r. rkoopers. Losse iRATIS pracht- huiskamer en i 6^2 vanaf r, op langen ter- iftosbaar. s Prov. Crediet- Porto v. antw. voor het i"-Theater. reich. Köchirt nissen seit 1 atig, sucht zum ter Stellung in nen Haushalt. ten unter No. BRONSWIJK, aagd eene :KENS, hoek net ■Hotel. e morgenuren, sschen 7 en 8 andia", Boule- lb.-Rotterdam gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. y. Midd y. Bott. y.m. uur y.m, nnr 9 8 9 8 bekomen Transp. en Exp. G. VO 3, Tel. VL1SSLNGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1i regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Wij vestigen de aandacht van onze lezers er op, dat de gelegenheid is geopend zich door middel van ons blad op het „Kort Verslag" van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te abonneeren tegen gereduceerden prijs. Er moeten zich evenwel minstens 100 abonné's bereid verklaren een abonnement te nemen, daar anders de gunstige bepaling niet van kracht is. Men zende ons t 28.50, waar voor men bij genoegzame deelname gedurende een zittingsjaar het „Kort Verslag" ontvangt. Vooral duidelijk naam en adres vermelden. De gewone abonnementsprijs is f3.— per exemplaar. DE ADMINISTRATIE. THOORN, Tel. 165. SRHOUT, Tel. 282. IENHEK, Tel. 101 HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van S. C. J. van Marle, meu belmaker alhier, om vergunning tot het op richten van een meubelmakerij, waarin zal worden geplaatst 1 electro-motor van 21/2 P.K., in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie E no. 503, plaat selijk gemerkt Noordstraat no. 17 dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Maandag den 7 Augustus 1922 op de gemeente-secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 21 Augustus 1922 ten raadhuize, des namid dags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, zullende zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, tenein de hunne bezwaren mondeling toe te lich ten, niet tot 'beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter gemeente-secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 7 Augustus 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, M. VAN DER BEKE CALLENFELS, L.S. Vericjezijng Tw!©ede Kamerlid. In 'de gisteren 'gdhouden zitting van bet Centraal. Stembureau voor de ver- Roman van O. ELSTER. 20) Dat wil ik juist zeggen. Het is imimers duidelijk, dat .hij dte dief moet zijn, als u. bet sieraad miste na zijn 'overhaast vertrek uit uw kamer. Ik kan niet met zekerheid zeggen, 'dat ik, ize direct daarna vermiste. Ik 'heb er geen acht o,p geslagen, eerst 's avon'ds bemerkte ik dat mijn broche weg was, Nu, dat is hetzelfde. Toch niet geheel en a)I. Iemand anders kan de agratte na Born's ver trek hebben weggenomen. Misschien ee.ni uwer bedienden Of het kamermeisje Of miss Bayley of ik Houd' op met zullke scherts, Sta nislaus. De verdenking, die u uitspreekt Ss te verschrikkelijk, dan dat ik die direct gieloovem kan. Bom stamt uit een rijke, goede familie Maar denk u ook eens aan zijn hartstocht voor 'het sp'el. Deze verslindt 'kapitalen, ik weet zeker, dat er dien ibewusten avon'd' duizenden zijn ver speet d. Het zou te ontzettend zijn. Als de baron het hoorde 'het heele leven van den jongen, man zon vernietigd zijn de familie tmet schande beladen neen, Stanislaus, ik .kan het niet geloo- vem Barones, ik begrijp en eerbiedig kiezing van leden voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, is in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van rnlr. P. J. Reijmcrs, te Hilversum, be- moemkf verklaard' tot 'lid van 'de Tweede Kamer de heer A. B. Michieisen, te Haarlem. Ingevolge de Kieswet blijft mr. Rey- mer op zijn verzoek geplaatst op de candidatenlijst De lodnen van het spoorwegpersoneel. ■Door den heer Van Braambeek is aan 'den minister van waterstaat het volgende gevraagd Is de minister bereid om in het ver volg, alvorens ontheffing te verleenen van de bepalingen der nog op 28 Fe bruari jl. herziene regeling der dienst regeling der dienst- en rusttijden, voor het spoorwegpersoneel, ter zake eerst ide vakbonden te raadplegen, opdat de ze gelegenheid zullen hebben om hun bezwaren in te brengen tegen gevraag de ontheffingen als bij, beschikking van 30 Juni 1922, no.369, verleend, waarbij aan verschillende treinbeambten diensttijden opgelegd kunnen, worden van 14 tot 16 uur Is het bericht in de pers, dat de mi nister van plan is een, bezuinigings- comimissie voor de spoorwegen in te stelle^ juist Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat ioopende het onderzoek naar de mogelijkheid van bezuiniging, verdere verslechteringen der arbeids voorwaarden. van het personeel, dienen te worden opgehouden en met name de reeds aangekondigde verlaging van de loonen van het werkplaatspersoneel 'niet dient te worden ingevoerd Indien het persbericht juist is, wil de minister dan met de vakbonden over leg plegen omtrent een vertegenwoor diging van die bomden in deze commis sie Deelt de minister al dan niet het standpunt van 'den raad van commis sarissen der S. S. en H. S. M. betref fende de tekorten van het spoorweg bedrijf, zooials dat in den bekenden brief aan den minister werd uiteenge zet Heeft de minister voldaan, aan het daarin gestelde verzoek om van zijn instemming 'hiermede aan de directie 'te doen blijken Kan de minister miog niet mededeelen, waartoe het overleg heeft geleid, dat met de ministers van financiën en ar beid betreffende het reserveeren van woningen voor het spoorwegpersoneel zou worden gepleegd, volgens het ant woord van den minister op de gestelde vragen. Koninklijk NddcrfiaoriscSi Steuncomité. Verschenen is bundel no. 13 van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, be vattende de voornaamste bescheiden door het comité uitgegeven van Ja nuari 1919 tot en met 31 December 1921, benevens mededeelingen omtrent de door het comité verleende onder steuningen. Aan het voorwoord is het volgende ontleend De tot dusver gevolgde wijze van el kaar met korte tusschenpoozen volgen de publicaties van de werkzaamheden van het comité, zooals die tot en met bundel 12 geschiedde, werd gestaakt, toen, in verband met het eindigen van den oorlog, de taak van het comité, nadat ook de ondersteuning der gede- mobiliseerden afliep, belangrijk to uw smart uw ontgoocheling, maar 'zulke spelers zijn overal toe in staat. 'Geef ,me eenige dagen tijd', 'misschien kan ik ,u grondige bewijzen verschaf fen. Ja, doet een onderzoek ik hoop echter, dat daarbij Born's onschuld zal bewezen worden Goeden nacht, Stanislaus ik ga miaar naar bed van schrik heb ik hevige hoofdpijn gekregem Zij reikte hem de hand, d'ie hij eer biedig kuste. Dank, waardie vriend, zei ze met een flauw glimlachje, voor uw raad en uw hulp, doch ik wilde toch, dat ik u dat alles niet had verteld. Ik wil nie mand alleen op een verdenking onge lukkig maken en u ,moet mij beloven, tegen niemand, ook 'tegen mijn man rnie't, iets hiervan te vertéllen. Ik beloof h'et u, barones, ant woordde Stanislaus plechtig. Behalve wanneer... Nu Behalve wanneer die... man het durft te wagen, of u, of uw familie lastig te vallen. Dat d'it niet gebeunt, laat mij daar voor maar zorgen. Nogmaals mijn dank en goeden nacht. Zij, (knikte hem toe en verliet de kamer. Stanislaus maakte een diepe, eerbie dige Ihuigimgtoen hij zich weer op richtte, glansde op zijn gelaat het (lachen van een, helsche triumf. Hier heb ik mijn wapen, fluisterde hij, emmijn wraak. O, weik een heerlijk gevoel kromp en de bemoeiingen geleidelijk in ïikwidatie overgingen. Mededeelingen over de lotgevallen van het comité gedurende de jaren 1919, 1920 en 1921 worden mede met het oog op de drukkosten, ditmaal in foefcnopten vorm gegeven. Hoewel be knopt, geeft dit verslag de voornaam ste bescheiden weer, welke in het be schouwde tijdperk door het comité zijn uitgegeven. In hoofdzaak wonden er in beschreven de steunregelingen, welke in die perioden tot stand kwamen en uitgevoerd werden voorts wijzigingen van steunregelingen, welke in versche nen bundels beschreven werden. Het Nat. Arbeidssecretariaat. Het referendum onder de leden van -de ,bij lietN.A.S. angesloteiT organisa ties over al of 'At aansluiting bij de Roode Vak-internationale van Moskou 'heeft thans plaats-gehad. De uitslag is dat het N.A.S. zich niet zal aanslui ten. De resolutie van de transportar beidersfederatie, strekkende tot aan sluiting, verkreeg 4404 stemmen, die van het bestuur besluitende tot niet- aansluifing, had de meerderheid met 5880 stemmen. In blanco werden uitge bracht 92, van onwaarde waren 200 stemmen. In totaal werden 10.576 stem men uitgebracht. Een lajiddhg van post-, telegraaf- en telpfooiipersorKtel. ZoTidagtnid'dag is te Baarn een ge-, westelijke landdag gehouden van den' Centralen Bond van Nederi. post-, tele graaf- en telefoonpersoneel in- de bos- schen van het domein Soetsdijk, hier voor welwillend afgestaan door H. M. de Koningin-Moeder. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de hee- ren D. Stoffels, bestuurslid van ge noemden, bond en H. Free», lid van den bondsraad. Beide sprekers wekten de leden op tot het voeren van een krachtige pro paganda onder de niet-aangeslotenen, ten einde zich schrap te kunnen zetten tegen de reactie. De landdag was flink bezocht. V aqantfe vopr winkeliers. Door winkeliers wordt gewoonlijk beweerd dat het voor hen onmogelijk is vacantie te nemen. Zij kunnen toch hun zaken niet sluiten, is dan het argument. Dat dit echter wél kan als er slechts eenstemmigheid bestaat wordt nu weer bewezen te Den Helder. Daar hebben alle sehoenwinkeliers besloten hun za ken van 14 tot en met 17 Augustus te sluiten en de schoenmakerspatroons doen ditzelfde van 14 tot 21 Augustus, dus een volle week. Waar een wil is, is ook een weg, dit wordt hierdoor weer bewezen. BEURSBESCHOUWINGEN. Een grootsche daad van Groot- Brittanni'è. Amerika blijft afzij dig. De beurs neemt de nota ongunstig op. Practisch onuit voerbaar zonder medewerking van Amerika. Paniek op de Berlijn- sche beurs. Amsterdam flauwer. Het scheen aanvankelijk alsof de beursbarometer, waarover wij de vo rige week schreven, toch gelijk zou krijgen. De vaste stemming, welke ge durende eenige weken op de beurs Iheerschte, scheen van achteren te zui len worden gerechtvaardigd door een Op dit oogenblik trad een bediende binnen, om de verandadeur te grende len en het licht uit te doen. U blijft niet langer, meneer von Prokowski vroeg hij, Neen ik ga goeden nacht Apropos, weet je ,ook, waar meneer iB'orn vertoeft Meneer Born heeft een paar da gen in „het Witte Paard" gelogeerd, doch is mu vertrokken, waarheen weet ik niet. Mooi, ik dank je goeden nacht Goeden nacht, meneer von Pro- ikowski. Met een tevreden^ overmoedigen glimlach op het gelaat, ging Stanislaus heen. Die ziet er net uit, of hij een prijs uit de loterij heeft gewonnen, mom pelde de bediende en hij sloot de deu ren dicht. HOOFDSTUK XI. iDe 'barambegon in den herfst te suk kelen. Hij had, kou gevat op jacht en zorgeloos alls zijn karakter was, lette 'hij, hier niet op, spaarde ;zich niets, ging weer bij, nattig, guur weer op jacht, zoodat de 'lichte verkoudheid tot longontsteking verergerde, die hem op 't ziekbed wierp, waarvan hij niet weder zou opstaan. Dat was een vree- seiijike siag, vooral voor Erika, die steeds met groote liefde aan h'aar goe- digen, vriendelijken vader gehecht was geweest, iwiens lieveling zij was. Als de een of andere hinderlijke smart haar kwelde, dam vluchtte zij tot haar vader, die al'tijid een tróóstend, vroolijk woord grootsche daad van Groot-Brtittannië, een daad van wijde politieke en finan cieele strekking, die eindelijk de lang verwachte oplossing zou brengen van het probleem dat de wereld en niet het tninst de beurs nu reeds jaren bezig houdt. De politieke schuldvraag zijn we gelukkig te boven, de financieele schuldvraag is de brandende quaestie van dezen wonderlijken tijd. Onoplos baar werd dat probleem genoemd, om dat aan de oplossing er van moest worden deelgenomen door landen, die tot een financieele actie van eenigen omvang impotent zijn. En anderzijds moest medewerking verleend worden door het rijkste land in onze verarmde wereld, doch dat zich sinds den laat ste,! tijd meer en meer aan de beredde ring van Europa's warboel scheen te willen onttrekken. Vandaar dat de beur zen zoo langen tijd iimmuum waren voor al die berichten over de regeling der financieele quaestie, zoolang ze niet anders weergaven dan stemmingen en meeningen, ook al waren deze van vooraanstaande lieden. Het gaat in on ze onttakelde wereld niet om een opinie en niet om een advies, maar om een daad, die ais het ware de slagboomen wegneemt, welke aan den vrijen loop der economische ontwikkeling in den weg staan. Vrij plotseling heeft nu de Ëngelsche regeering daartoe het initia tief genomen, door aan de geallieerden een nota te zenden, waarin zij aanbiedt afstand te doen van een belangrijk deel van haar rechten, zelfs voor het geval Amerika onwillig mocht blijven om de totergeallieerde schuld te annu- leeren. Over die annuleering van Amerika's vorderingen is reeds veel te doen ge weest aanvankelijk had men vooral in Engeland goede hoop dat Uncle Sam genegen zou zijn door zijn vorderingen de spons te halen. Maar 't bleek alras dat men zich in de mentaliteit van den rijken oom vergist had. Thans komt Engeland met het voorbeeld, naar som migen zeggen, om tot navolging te strekken, volgens anderen, om in ieder igeval een poging te wagen tot oplos sing van het financieele probleem, ter wijl een derde mogelijkheid gezien wordt in den wensch der Ëngelsche regeering om op deze wijze een poli tieke breuk met Frankrijk te voorkomen. Waar nu tussohen de Ëngelsche enFran- sche pers zoo groot verschil van mee ning bestaat omtrent de eigenlijke be doelingen der Ëngelsche regeering, la ten wij gaarne in het midden, «welke die bedoeling geweest is. Voor ons is van meer belang dat de beurs, die 2 dagen vóór de publiceering van Balfour's no ta, een vast karakter droeg en den in druk gaf alsof zij groote gebeurtenis sen vooraf schaduwde, plotseling van richting veranderde toen de nota open baar gemaakt werd. Wij moeten eerlijk bekennen, door die kentering in de beursstemming te zijn verrast. En velen met ons hadden op 2 Augustus een mooie markt verwacht met een willigen Markenkoers. 'De werkelijkheid was echter juist an dersom, Marken liepen aanstonds naar 38.39 en later naar 29 cent en de ge- Iheele fondsenmarkt werd daardoor klaarblijkelijk beïnvloed. Men be schouwde de nota der geallieerden als een diplomatiek stuk bij uitnemendheid, dat voor verschillende uitleggingen vat- voor haar had) gehadl Toen haar vroo- lijWieid tot zwaarmoedig peinzen was veran'derdi, had zij h;aar vader eerst recht ooodlg gehad. Steeds inniger en hechter werd' de barid tusschen deze beiden, zij verzocht 'hem, hem op zijn uitstapjes of anderszins te mogen ver gezellen en de baron merkte heel goed, Halt er iets met zijn dochtertje niet in orde was en nam haar in zijn be scherming. Toen kwam, dé geschiedenis met Fritz Born en voor de eerste m/aal wa ren vader en dochter niet dezelfde meening toegedaan. Erika verdedigde Fritz met een heftigheid, die den baron den toestand van, Erika's hart duidelijk ■orithutdei Evenals hij Fritz echter had geraden^ liever heen te gaan, dan een conflict uit te lokken, dat nooit tot een ;goed einde kon leiden, koe hij evenmin eijn dochter nelij'k geven, want hoe voortreffelijk en braaf van karakter de /baron anders ,ook was, de trots op zijn oud adellijk geslacht zat hem nu een maal in ït bloedt en een verbintenis tusschen Fritz Bom en zijn dochter ■scheen hem ten eenenmaie een onmo gelijkheid. Hij besloot daarom den twist over de schuld of onschuld van den jongen man niet deze woorden Het is eenerlei, of Bom schuldig of onschuldig is, zijn heengaan was /noodzakelijk reeds om jouwentwil jullie waart'veel te intiem geworden. Erika dacht aan dé nachtelijke ont moeting ,met Fritz Bom in het park, Moosde diep, en zweeg in het bewust- izijn van haar schuld. baar was, maar waarvan de minst gunstige uitlegging niet het minst waarschijnlijk was, namelijk dat Enge land met deze nota een mogelijke breuk met Frankrijk heeft willen voor bereiden. Het wordt immers meer en meer duidelijk, dat de Ëngelsche en Fransche politiek niet samen kunnen gaan en dat het ook aan Poincaré en Lloyd George uiterst moeilijk zal val len om een modus te vinden1, die beide partijen bevredigt en die Duitschland weer op de been helpt. Vooral nu Amerika aanstonds te kennen gaf dat zijn standpunt ten aanzien der Euro- ,peesche schuldvorderingen door de Britsche nota geen wijziging ondergaat, m.a.w. Amerika geeft van zijn vorde ringen op Engeland (850 millioen pond) niets prijs. Alleen wat de geal lieerde schuld aan Engeland meer be loopt dan dit bedrag (ca. 450 millioen pond) zou Engeland dus aan zijn bond- genooten kunnen kwijtschelden. Hier mede nu is het financieele probleem al lerminst opgelost, want Frankrijk is alleen aan Engeland 584 millioen schuldig, bovendien nog 3 millioen aan Amerika en Yen 133 millioen aan Japan. Principieel is daarom het Brit sche voorstel van beteekenis, practisch zal het vermoedelijk weinig kunnen uit richten, omdat de opofferingen voor het grootste deel afhankelijk worden gesteld van Amerika. De uitlatingen van Poincaré, over wat hij te Londen zal voorstellen, zijn 'dan ook niet van dien aand dat men er veel van ver wachten kan. En de Duitsche regeering schijnt ook van die meening te zijn, al thans zij heeft -de aankoopen van vreemde valuta, waardoor de jongste dalingen in den Markenkoers veroor zaakt zijn, gestaakt, nadat de commis sie voor het herstel geweigerd heeft om haar uitstel van betaling te verlee nen. Dit beteekent, dat we het beslis sende moment, waarop Frankrijk zal moeten toonen wat het met den geha te, n buurman wii, naderen. En blijkens de richting van de beurskoersen schijnt men daarvan niet veel goeds te ver wachten. Bovendien is de toestand in Duitschland de laatste weken zooveel slechter geworden, dat het de vraag is of zelfs een algeheel e kwijtschelding van schuld nog bij machte zal zijn om van de ongunstige ontwikkeling van zijn bto.nenlandsche toestanden een wending te geven. De anarchie in het geldwezen neemt hand over hand toe, de bevolking wordt door de naderende waardeloosheid van zijn ruilmiddel ge prikkeld tot diefstal en verzet, zoodat de regeering in de handhaving van haar macht voor steeds grooter moei lijkheden komt te staan. Onder den in vloed hiervan en van de slechte voor uitzichten inzake 's lands financiën week het vertrouwen in de landsmunt vrijwel geheel en ontstond op de Ber- iijnsche beurs in den aankoop van bui- teniandsche valuta een wilde rage dollars liepen op tot Mk. 900, terwijl ze op 29 Juli nog Mk. 600 noteerden. De gulden liep tot Mk. 350 op, terwijl op de effectenmarkt koersstijgingen van 200 in valutawaarden veelvuldig voorkwamen. Onze beurs stond ditmaal dan ook wederom sterk onder den indruk van wat zich op de wisselmarkt voordeed. De internationale verhoudingen be- heerschten grootendeels den handel en Daarmede was deze kwestie afge handeld) er werd over Fritz niet meer gespróken, doch ira Erika's hart welde een trotsch gevoel op^ dat de goede verslandhouding met haar vader dreig de te verstoren. De liefde voor hem vlamde, evenwel in, olie 'hevigheid, weer in haar op, toen 'haar vader op het ziekbed werd ge worpen en zijn ziekte en dreigend ka rakter aannam. 'Dag en nacht week zij niet van zijn sponde en de baron, 'egoïstisch als alle zieken, verheugde zich over deze Hijken van gehechtheid en wildte alleeni door haar verpleegd worden. De barones was 'daar bovendien niet voor in staat, zij was veel te nerveus en onrustig en zoo nam Erika met een pleegzuster de verzorging van hakr va der op zich. Erika zat urein lang alleen aan het bed van haar vader, luisterende naar diens rochelende ademhaling en sm'eeikte angstig tot God), het dierbare ieven te reddlem. In Gbd's raad was het echter anders besloten, de dokter trok steeds bedenkelijker gezicht. De scha duwen d'es doods schenen reeds op het 'gelaat van' den dierbaren zieke neder te dalen). Het was een stormachtige herfst- inacht. De wind suisde door de boomen 'in het park, deed de vensterluiken ram- imelen en gierde do'or den schoorsteen. Niemantl in het slot sliep. Alle ver trekken, trap en gang waren verlicht en toch heersebte er doodelijke stilte in het groote gebouw,. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1