MMNDAO T AUGUSTUS SS- Mo 184 60e m2 BINNENLAND FEUILLETON Voor eer en recht VLISS1NGSCHE COURANT AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, aJJes bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: f 1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Irïtfefjnajtifcmaail crtngres voor runclvtjeteelt. Ooor de Ne'dedan'dsdhe regeering is ti&t initiatief genomen tot samenroe ping van een wereldcongres voor de Tun'dveeteeilt. H. M. de Koningin heeft Hare hooge bescherming voor dit Congres verleend terwijl Z. K. H. Prins Hendrik het voorzitterschap van 'het eere-comité 'heeft aanvaard. •Nu 'de internationale venhoudingen weer van diemaard zijn geworden, dat het mogelijk is samenkomsten van af gevaardigden van verschillende rijken te houden, ,moet het van groot belang -geacht worden, dat 'de wetenschappe lijke stroomingen, die zich op het ge bied van de rumdveeteelt in verschillenr de landen hebben ontwikkeld, samen vloeien, om- op die wijze elkanders op vattingen te toetsen en van gedachten te wisselen. Voor zeer vele landlen van de wereld is de nundiveetee'I't een der meest be langrijke bronnen van inkomst. Het is dus ook niet te verwonderen, dat in al le landen de regeeringen met buiten gewone 'belangstelling de ontwikkeling daarvan nagaan en zoo -noodig steu nen. Commissie voor georganiseerd overleg. Vanwege de commissie voor georga niseerd overleg landmacht wordt het volgende bericht Op 4 Augustus jjJ. vergaderde ten dep a nemen ie van oorlog de commis sie voor georganiseerd overleg inzake rakende de belangen voor officieren. Na vaststelling van 'de notulen der vorige vergadering werd het regie- inent van- orde voor de commissie ge arresteerd. Voortgezet werd de behan deling van de door den minister van oorlog voorgelegde wachtgeldregeling. Voorts werd aangenomen een voor stel van de vereen'iging van officieren der Nederiandsche landmacht, om re gelen vast te stellen voor de plaatsing en overplaatsing van officieren onder a-nbieding van een betreffend onder werp. Ned. Band van Gepetisiormeerderi. De Nederiandsche bond van gepen sioneerden 'heeft- te Utrecht zijn alge- meene vergadering gehouden. De voorzitter, -dr. G. J. Wijchel, be toogde in zijn openingswoord, dat er in den toestand waarin de gepensioneer den verkeeren-, verandering moet ko men. Tot ibond-ssecrefaris werd gekozen de heer J. Krol, te Amsterdam. Daar versohillende gemeenten nog niet geantwoord hebben op het verzoek van den bond, om 40 bijslag op de pensioenen, werd besloten, ter zake Roman van O. ELSTER. 19) Onrustig -en gejaagd liep zij' vervol gens de kamer op en neer, haar blikken troffen elk voorwerp en doorzochten alle hoeken. Stanislaus zag 'haar opmerkzaam aan en izeide Sitaat u mij een vraag toe, baro nes Wa't is er... Wat scheelt u toch de laatste dagen U is gejaagd, uit uw humeur, en verbergt iets. Wilt u mij geen deel genoot maken van wat u -drukt? U iweet, hoezeer ik in, alles wat u betreft, belang stel. -Ik weet het, Stanislaus, zeide de barones, voor hem .blijvende staan en -ik dank u voor die deelneming. Ja, mij drtrkt iets en ik zai u vertellen wat, misschien kunt u me raden of helpen. -Volgaarne, barones. Nu dan men heeft mij bestolen. Sfaun-isla-us schrikte. Bles-We», barones Weet u dat wel zeker Ik moet het tenminste aannemen- nadat ik verscheidene dagen tever geefs gezocht heb. En- betreft het een voorwerp van waarde Ja, een brillanten broche, dat wel drie duizend gulden waard is. Om. 's hemels wil en dat zegt een adres aan- -den minister van finan ciën .te -zenden. In -beginsel werd .goedgekeurd een voorstel, -over te gaan tot oprichting van een ondersteuningsfonds, om ge- pe-nsionneerden te kunnen ondersteu nen en hen uit -den allergrootsten nood te helpen, totdat van staatswege 'hulp wordt geboden. De geldmiddelen voor het fonds zullen nu gevonden worden door verkoop van steumbons. n, Aangenomen werd een v-oorórektot oprichting van een bondsorgaaiif'^'X De afgevaardigde van V-lisangïn bracht -den toestand van de looefseo jre Vlissiingen -ter sprake wat befperPi&e pen-sion-neering, voornamelijk van Jïuin vrouwen en kinderen. Het bestug^zeg- d-e toe, deze zaak te zullen onderzoe ken. lm zijn sluitingswoord verzocht de voorzitter de pers, bekend te mak-en dat onder de gepensionneerdem in Ne derland vreeseiij.ke n-ood en zelfs hon ger wordt geleden, opdat de staat in deze-n toestand tfen spoedigste verbete ring zal brengen. Werkloosheid- Op Zaterdag 29 Ju-li 1922 waren -bij 175 organen der openbare arbeidsbe middeling in gemeen-ten- mét 5000 of meer inwoners 60.977 mannen en 5910 vrouwen- als werkzoekenden ingeschre ven, Waarvan bewerking van dia mant 3267 m. en 397 vr. bouwbedrij ven (waaronder 3182 grondwerkers, 571 metselaars, 555 schilders, 1800 timmerlieden, en 1400 opperlieden) 10.278 m. en 7 vr. bewerking van str-oo-houtkurk 1829 m. en 5 vr. klee- d-ing en reiniging 577 m. en 464 vr. leder en wasdodk 1018 -m. -en 58 vr. metaalbewerking 9520 m. en 2 vr. textielnijverheid 942 in. en 78 vr. voe- di'n-gs- en genotmiddelen (waaronder sigarenlindustrie) 4194 m. en 75 vr. kantoorpersoneel 3562. Ingeschreven waren op 1 Juli jl. 'bij 173 orgametn 57.196 im. en 5492 vr. op 15 Juli jl. -bij 182 organen 61.010 m. en 6025 vr. en op 22 Juli jl. -bij 182 orga nen- 59.933 m. en 6149 vr. Da werkloosheid der zeelieden. Hr -bestuur van de Nederiandsche -.lenvereeniging „Een-dracht", te riotitcrdanik 'heeft -eein- adres gezonden aan Burg. en Weth. -dier gemeente, waarin o.a. wordt -gezegd-, dat tiental len van zeelieden geheel .dakloos zijn en 'hier en -daar in- de stad onder den .Moote-n 'hemel moeten overnachten, en dat op onoordeelkundige wijze wordt beoordeeld- of een zeeman al of niet voor ondersteuning in aanmerking komit. Adressant merkt op dat weliswaar de rneenimg van den minister van bin- nen'land-sche zaken is, ini -deze, dat eerst de ouders liefdadigheid moeten be trachten alvorens dat de overheid in deze tegemoet treedt, doch dat daarbij in. .de meeste gevallen- over 't hoofd wordt -gezien, -dat de ouders -door de gemaakte aanhoudende crisis onmach tig zijn, e-n voorts, dat de Nederiand sche zeelied-en niet van liefdadigheid behoefden te leven, -indien er maatrege len, werden, getroffen, 'dat de vreemde werkkrachten, -die zich, ver beneden het vereische loon aanbieden (Chineezen), van -de schepen werden geweerd. A-d-ressanlte dringt er op aan, zooda nige maatregelen te treffen, -dat de ver schillende klachten spoedig tof het verleden beh-ooren. u nu ,pas Ja, u moet weten, het broche was een geschenk van -den baron op ons zilveren huwelijksfeest, en werd be waard in- een zilveren etui, waarop het wapen-van ons beiden, stond. Ik was er bijzonder o,p gesteld en nu is het spoorloos verdiwerten. Onbegrijpelijk. U ihebt den baron niets va-n het verlies gezegd Neen. Eers-t geloofde ik het 'broche terug te zullen vinden en dan eerlijk gezegd, -ik was bang om het te vertellen ,doch er zal wei niets anders opzitten, als het niet terug komt. Ik 'heb alle hoop opgegeven-. Het jbeste zal zijn, de politie in den arm te nemen. Maar heibt u dan ee.nige .verden king, barones Neen ,de dienstboden zijn alle reeds jaren hier in dienst en nog nooit -is het minste of geringste zoek geraakt; ik kan niet getoo-ven,, dat een- van hen den diefstal heeft begaan. Maar is er wel sprake van dief stal Ik zeide u immers, ik kan niet anders meer aannemen. Een wijle zwegen beiden-. De barones liep wederom op en neer. Stanislaus was gaan- zitten- en draaide zich een sigaret, nadenkend voor zich uitsta rend. .7" Zie, klaagde de -barones, u kunt mij -ook -niet helpen. Wat zou het baten, barones, als ik >u den- raad gaf, die u iedereen kan geven -u tot de .politie wenden. Dat is de gewone gang van zaken. Nederlanders in Duitschlaind. Na -heit vele dat er geschreven is over een min'der gunstigen indruk, die vele Nederlanders in, Duitschl-and gewekt hebben, doet het aangenaam aan het ■Volgende in de „Voss. Zeitun-g" te -lezen onder het hoofd Holland' in de Harz. 'De 'hotelprijizein -in deze streek zijn voor alle 'bezoekers, Duitschers of bui tenlanders, dezelfde. Is 'het dan- te ver wonderen, dat heele Nederiandsche familieko-lonies de Nederlanders tre den altijd in stammen op, met vrouw en 'kinderen, en' hoeveel kinderen heb ben die Hollanders 1 met automobiel en bediening de hotels vullen. Er zijn ook Zweden, Amerikanen, Zwitsers en- Engelschen, maar de Nederlanders zijn hier -i-n ,de meerderheid. Het zijn geen praalha-nsen, geen O.W'ers, die hun gunstige valuta op 'opvallende wijze ten toon spreidei' ''Ook niet als de slechtste soort van Engelschen en Ame rikanen, die thans zoo vaak -door Duitsohland: trekt, in'aar -de goede sotiede burgerij, 'die ge-wend is ook thuis niet slecht te leven. Zij bestellen geen sekt of dure -delicatessen, en als toevallig eens een bezoeker zich anet vrouw en kind' champagne en kreeft laat voorzetten, -dan blijkt het gewoon lijk een Berlij-ner te zijn. Het wieer In Juni. •Het maandbericht van het Kon. Ned. Met. Instituut meldt Gedurende de -geheele maand werden 'hooge drukkingen in de omgeving der Azoren aangetroffen, terwijl een vrij ig-roo-t aan-tal depressies over Westelijk Europa trokken. Van den 10 tot den 22 'bevond zlich een ander gebied van hoogen -druk ten Noorden van. Scan dinavië. H. t. 1. waren in de eerste dekade N.O.-lijke an in de tweede N. W.-lijke winden talrijker dan gewoon lijk 'daarna kwamen winden uit N.O.- lijke 'tot Z.O.-lij'ke richting nagen-oeg niet voor en waren die uit het Z.W. ovenheerschen-d. Gemiddeld: o-ver -de geheele maand week de temperatuur weinig van de normaal afde maand bood echter wel tegenstellingen -in de eerste dekade waren, de da-gelijksche maxima gemid deld 4 gr. boven normaal, in de twee„de was de temperatuur ongeveer i gr. en in de derde ruim 2 -gr. er beneden. Den 5 kwamen hier en daar sterke nacht vorsten voor. De regenval gemiddeld over het geheele land was ongeveer gelijk aan de' normale m-aandsom, in Friesland en in Zeeland- er boven, in Limburg en in T-wenthe en O.-lijk Gel derland er beneden. Im de eerste drie weken waren er weinig regendagen daarna echtek regende het dikwijls en bedroeg de neerslag dubbel, in het N. zelfs het drievoud van de normaal. Den 25 kwam een uitgebreid onweer voor. Het aantal uren- met zonneschijn ge middeld over -de vijf hoofdstations be drage 202^2 tegen 187 uren normaal 'in Juni de drie -dekaden telden resp. 89, 63i/2 en 50 uren. Verandert de jeugd? Naar aanleiding vam de enquête idie de bond voor kinderbescherming houdt over de vraag, of de jeugd van thans anders is dan -die van- een kwart eeuw 'geleden, merkten we op, dat "het inge komen materiaal critisch moet worden 'gezift, en -dat er rekening mee moet worden gehouden, dat jeugdherinne ringen zich zoo gemakkelijk onwille keurig laten verval-schen, In- dit ver band herinneren we eraan-, dat Werner Natuurlijk, zeide ,de barones on geduldig. Daarom geef ik u -dezen raad dan ook niiet, ging Stanislaus nadenkend en langzaam voort, ik zou u we! iets anders willen voorstellen, om te pro- ibeeren den diefstal uit te vinden. Als u de politie in de zaak -betrekt, -dan hoort de geheele wereld, wat er hier gebeurd is. Eten stelselmatig onderzoek wor'dt ingesteld, alle bewoners van het et-ot worden verhoord, alle hoeken doorzocht, wantrouwen, haat, onwil en iwrevel gewekt, de dienstboden zijn on willig en boos, dat. m'ên- aan hun eer lijkheid twijfelt en zeggen den dienst op Dat alles heb ik ook al bij me zelf gedacht en daarom aarzelde ik, den diefistal aan te geven. Ik heb een hekel aan- die openbaarheid en alle drukte, die zoö'n p-olitie-onderzoek met zic-hi meebrengt. Maar wat kunnen •we anders Als ik .mijn' broche niet terug krijg, heb ik geen rustig uur meer. Men moet een detective-daten komen... O... Nu, ik bedoel iemand, die in het geheim onderzoekt. Goeld. Maar hoe kan ik hier zoo -iemand laten komen, zonder dat mijn rna-n of de dienstboden het bemerken Dat is zeker een bezwaar, doch wanneer u eenig vertrouwen in mij •hebt, zal- ik het probeeren. Een detective hier te haten Neen, zelf daarvoor te spelen. Hoe u En u -gelooft iets Som-bant bij de beantwoording van een ■enquête-vraag naar zijn school-heri-n- ■neringen ischreef, dat jeugdherinnerin gen 'zelden) getrouw zijn-, We voegen hieraan 'het volgende toe-De schrijver van een- werkje „Over -de waarde van 'het getuigenis van kinderen" kreeg (korten 'tijdl na 'het verschijnen ervan een ibrief van- een- achttienjarig jongmensch, idat -pas examen voor onderwijzer had gedaan en 'beweerde, het nut van een dergelijk geschrift in te zien. Hij gaf eenig feitenmateriaal voor een even- tueelen herdruk en voegde er aan toe „Ikzelf heb deelgenomen aan de hier toeschreven- ongeoorloofde dingen-, -die in onize sciho'olklasse gebeurden:. Ik ben oud genoeg o-m het verkeerde ervan in 'te zien en- jong genoeg, om mij deze dingen n-og goed te herinneren. Over een paar jaren ben ik ze misschien-ver geten en -ook de andere 'leeringen, de mesjes vooral, zullen zich als ze geheel volwassen zijn geworden, die dingen m-ief willen of'kun-nen-herinneren-". Deze jonge man gevoelde dus het voorkomen- van om een term uit de moderne psychologie te gebruiken „verdrin ging naar -het onbewuste." Voor zoover het materiaal, dat be doelde enquête oplevert berust op ver gelijking van eigen- jeugdherinneringen en waarneming van de tegenwoordige jeugd is voorzichtigheid aan te bevelen om iniiet een verwrongen- denkbeeld van het verleden te krijgen. Ooik ten- aanzien van -de vraag, of de criminaliteit der jeugd is toegenomen -de oorlogsjaren- m'oeten er in elk geval- niet bij betrokken worden zal het hoogst moeilijk -zijn, een oordeel te krijgen een kwart eeuw geleden- had den we nog geen- kinderwetten-, tucht scholen en rijksopvoedingsgestichten, izood-at een vergelijking op grond van vonnissen niet mogelijk is. („HM.") UW GIFT VOOR RUSLAND, WAT DEED MEN ER MEE Buzuluk ligt ongeveer 160 kilometers Oostelijk van Samara. Trekt men om deze beide steden een cirkel met een -straal van 80 K.M. dan heeft men zeer globaal den omtrek van -de bei'de ter reinen, waar gelijl; gezegd, de Zweden en de Quakers ieder voor zich, deels ook met de uit Nederland -gezonden voedingsmiddelen, werken. Op het oogenbïik waarop ik uit het hongerge- bied vertrok, was het aantal menschel dat met onze producten werd gevoed, fe schaffen op 50 a 60.000. Het -breidde zich bijna iaderen dag uit, want na de „Gouwestroom" kwam nog de „Wars- zawa" met zijn kostelijke lading. En elk schip beteekent de redding van tienduizenden hongerenden. Ook in Buzuluk ben ik (geweest, en vandaar uit heb ik met -de Quakers de dor-pen bezocht. Ik -kan niet nalaten hier den droevi- gen indruk te releveeren dien de ont moeting met hun ener-g-ieken leider, mr. Watto, op mij maakte. De stad Buzuluk heeft een wereldvermaardheid gekre gen onder andere door 'haar (kerkhof. De sterfte is -daar -dezen winter zoo groot geweest, dat mien de lijken in den bevroren grond niet kon begraven en ze opstapelde op het -kerkhof. Nu ik er kwam was dat alles veranderd. In de lentezon lag -de stad met zijn mooie kerken en het kerkhof, dat ik bezocht, maakte een vredigen indruk. Er begint zelfs weer wat bedrijvigheid te komen in -de straten. En dat alles is het werk te zullen ontdekken Ik hoop het. I-k iwil u wei eerlijk toekennen, 'dat ik ervaring op dit ge bied heb. U i,s als defectieve werkzaam ge weest - O, dat juist niet. Hoe zou ik Maar toch- iheto ik ervaring op dit punt in een groöte stad komt men -met zooveel m-enschen irn aanraking en ziet mien zooveel, men- teert daar menschen- -kennis kortom, als u mij alle bijzon derheden van den diefstal wilt mede- deelen, dan zal ik protoeeren, den dief te vinden. Wat kan ik u voor bijzonderhe den meedeele» Mag ik u eenige vragen stellen Zeker. Wanneer drbeg u het sieraad voor het ilaats't Op den verjaa-rdag van Eri-ka. En sin-ds dien dag is u -het broche kwijt Neen, eerst een paar dagen later. -Wlaar bewaarde u -het I-k was -gewoon ai mijn sieraden in mijn schrijfbureau daar, waar een ijzeren cassette staat, te bewaren. On voorzichtig genoeg, liet ik de agraffe ditmaal op de schrijftafel staan, nadat ik het waardevolle kleinood in het zil veren étui had gedaan. Dat weet u zeker Ja, heel zeker. En het étui bleef daar op uw schrijfbureau staan -Ja. Tot hoelang? Tot ik merkte, dat het verdwenen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. van de dappere Engelsche Quakers, die -den zeer zwaren winter hebben door staan het -is het resultaat ook van uw gift. En nu, terwijl alles sprak van her leven, von-d ik Arthur Watts, 'die twee jaren lang in Rusland werkte, op het ziekbed. Viektyphus. Lichamelijk en geestelijk -gebroken. Hier -kon ik eerst recht te weten ko men wat men deed met uwe gave voor Rusland. Een kleine groep mannen en vrouwen hebben uw zendingen geno men als een kostelijk bezit, bun toever trouwd en ze zijn zelf -midden in het gevaar gegaan om ze te brengen, daar waar ze het meest noodig waren. Toen gii uwe gave geschonken hadt, kondt gij in-iet meer doen. Maar toen begon hun werk. Zij gaven zich zelf. Arthur Watts is waarschijnlijk voor zijn verdere leven gebroken, lichamelijk en geestelijk. O, -beklaag hem niet. Hij zelf is tevreden. Wat men deed met uwe gave voor Rusland Ik ben ï-n ee:i dorp geweest, waar een -dame uit Bsthla-n-d was gedeta cheerd, om met -onze -levensmiddelen te -werken 's Morgens, als ze opstond, la gen er minstens honderd zieken voor haar deur. Want ze was verpleegster en hield in den morgen polikliniek. Maar de morgen duurde den geheelen dag, ein 's avonds om negen uur ging ze naar toed en had meestal vergeten te eten. Nu vandaag werkt ze weer op de zelfde manier, nu vandaag staat ze in haar spreekkamer en ze helpt allen, geduldig, ee-n voor een. En de een krijgt een half -pondje Hollandsche meel, de ander twee soeptabletten. Een derde een ons margarine. Dat zijn uw gaven, die zuinig, -bij kleine beetjes, -meegaan naar 'huis al-s -de beste mediciijn. ■En wat doen de hongerenden met uwe gave Ze ontvangen ze met roe rende dankbaarheid. Hoe vaak heeft me-n getracht mijn schoenen te kussen, als men hoorde, dat ik Hollander was, hoe vaak heb ik de -bewoners van een heel dorp voor oms op de knieën zien vallen en hooren -bidden voor ons Hier is een brief, dien -de vertegen- was. Wanneer was -dat Wacht eeps ja, juist Het was op den dag, toefi opzichter Born heen ging -dat was den laatsten Maandag Zondags had ik het étui nog in handen, -geiha-d. Weet u dat zeker Ja, heel zeker, want ik herinner mij, dat ik Bom tot mijn verbazing aan mijn schrijftafel zag -zitten, toen ik uit mijn slaapkamer hier binnentrad. Fritz Born zat voor uw schrijf tafel Ja, hij1 kwam van mijn man, met wien hij eenige woorden had gehad. Hij was zeer verlegen en Verstrooid. Hij was verlegen e-n verstrooid Ja hij. spoedde zich ijlings weg. 's Maandags" dëelöe u den baron die schandelijke voorvallen in „het witte paard" mede en Bom werd ontslagen. Ja, dat komt allemaal uit En u vermiste ulw kleinood na Bora's ver trek Niet direct daarna, maar eerst 's avonds, toen ik al mijn sieraden wilde opbergen. Maar u hebt de agraffe niet meer -gezien, nadat Bom uw kamer had ver laten Neen neen, aarzelde de baro nes. Barones, weet u nu, wie de dief is De barones zag hem bleek van schrik aan. U -wilt toch niet zeggen, dat Fritz Bom... (Wor'dt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1