ZATERDAG S AUGUSTUS Mo 183 «—s©O© Jferargt&ng B-1-1^2 Een wintersche Zomer. BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Waar zelfs de weenkundigen het raadsel onopgelost moeten laten, hoe liet toch komt, en welke de oorzaken zijn van deze blijkbaar gelheel in de war geraakte weersgesteldheid, welke wij sedert eeniige maanden beleven, daar ondeskundige, gewone menschen hun vermeende wijsheden wel voor zich houden. Wie in. het moeilijk vak der meteorologie een leek is, en dat zijn de meesten onzer, raakt met al wat de weeskundigen van professie, zoo van binnen- als buitenland de menschheid ter verklaring van dit zonderlinge win- ter-verschijnsel in volop zomertijd voor leggen nog meer van streek, dan men het uit eiigen aanschouwing en ervaring reeds is. Bn het feit blijft er even te leurstellend en naargeestig om we moeten dezen winterschen zomer maar voor lief nemen. Maar velen valt dat uitermate moeilijk. Terecht begrijpelijk. Nu is het weer uiteraard iets, waar heel lastig op staat valt te maken, vooral in ons kli maat en speciaal in de streken langs de zeekust. Die zijn van oudsher er om bekend, dat zij feitelijk met alle voorspelliigan, hoe geleerd en door wrocht zij ook mogen zijn, ten eenen- male spotten. En' we zijn er dan ook zoo zoetjes aan mee vertrouwd en aan gewend geraakt, dat de dag van heden iets gansch anders in zijn weergesteld heid brengt, dan die van gisteren het liet aanzien. Maar zoo bar als het dit maal gaat en ar^erechts uitkomt, is waarlijk iets ongewoons. In bloeimaand heeft een tropische warmte zich doen gelden, die achteraf blijkt in enkele weken al wat we aan zomersch weder tegoed hadden, verbruikt te hebben. En in den tijd dat mien gereedelijkerwijze een hondsdagen-temperatuur verwach ten mag, is men blijde een regen- of overjas bij de hand te hebben, om ons voor een vervaarlijke verkoudheid nog bijtijds te kunnen behoeden. En tus- schen de luttele dagen van zonneschijn en de zeer vele van buiïg, regenachtig weder, gieren zoo nu en dan de stor men ons om de ooren en verjagen uit huis en hof al de resten eener zomer stemming, welke wij toch zoo gaarne ondergaan en behoeven. Inderdaad behoeven. Naar lichaam en naar geest. Niet alleen ons bloed en on ze longen, maar alle organen hebben de zuivere zomerzon van noode om ons lichaam in den staat te houden, waarin het ons zijn beste krachten kan schen ken, om zijn taak in de kille winter maanden naar behooren te kunnen vol brengen. En onze geest behoeft de op gewekte blijmoedige vreugde der zo- mersclie natuur, hij heeft de genotrijke weelderige zomer-atmosfeer noodig, hij moet zich als het ware kunnen dompe len in de geurige wateren, in het bad van tinten en kleuren, welke koning Zomer zijn getrouwen bereidt. Lichaam en geest moeten zich in den hoogtijd der natuur naar hartelust kunnen ver zadigen aan den feestelijken disch, wel ke de schoonste maanden des jaars zoo onnavolgbaar voor ons weten aan te rechten. Helaas hoe schraal en geha vend zijn de gerechten ditmaal uitge vallen. Toch niet zóó, of de ware minnaar der natuur vermag ook thans, gelijk te allen tijde, zijn vreugde te vinden ir; ihct waarlijk schoone, dat door alle weersgesteldheid en seizoenen heen het schouwend oog zijn hunkerend hart te bieden weet. Het komt er voor ons allen maar op aan of wij inderdaad de schoonheid om ons henen naar hare volle waarde vermogen te schatten. Want schoon is de natuur, is het wis selend spel van wind en wolken, is het eindeloos welvend luchtruim immer, om het even of in ontzagwekkende stape ling van wolkgevaarten het zwerk drei gend verduisterd wordt, dan wel of één, zich in de oneindigheid uitstrekkend, blauw gekoepelte zich uitspreidt over mensch en dier, en huis en hut, over dorp en stad, en land en zee, in een alles overheersehend, alles overweldi gend, alles van zijn heerlijkheid en grootsche majesteit doordringend won der. Wie zoo de natuur om zich heen beschouwen en bewonderen kan, wie zoo dien wisselenden gang der dage- lijksche weergesteldheid weet te aan schouwen, voor hem of haar is het we der, óóik dat van dezen winterschen zomer een diep genot, dat tot oneindige dankbaarheid stemt. En aldus be schouwd is het weder altijd „goed", mats wij menschen het weten goed te aanschouwen, te doorvoelen en te dan ken. Vergadering Volkenbond. He't departement van bultenlandsche zaken deelt mede, dat ais vertegen woordigers van Nederland naar de derde zitting van de vergadering van den Volkenbond, welke is bijeengeroe pen voor 4 September 1922 te Genéve, zijn benoemd jhr. dr. J. Loudon, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister, ouidnminister van buitenland- sc'he zaken, te Parijs prof. mr. dr. A. A. H, Struijcken, lid van den Raad van Stale, lid van het Permanente Hof van Arbitrage, te 's-Gravehhage, en prof. j!hr. mr. W. J. M. van Eysinga. hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Georganiseerd overlfig onderofficieren. (Officieel.) Den 3en Augustus heeft de commissie voor georganiseerd over leg rakende de belangen van onderof ficieren, vergaderd, waarbij met de beraadslagingen over materieele wachtgeldregeling een aanvang werd gemaakt. Deze beraadslagingen zullen binnenkort in een volgende vergadering worden voortgezet. Verd'er werd het reglement van orde vastgesteld en 'den minister van oorlog advies uitgebracht omtrent de onder scheidingsteekenen van onderofficie ren, inden geest van eenvoudige kraag distinctieven, zooals die aan 1de korp sen izijm voorgelegd. Aoti>. tegen de Tabakswet. ,;Dte Sigarenfabrikant", 'het orgaan van den eersten Ned. bond van Klein- fabrikanten in de sigarenindustrie, meldt, dat in Ide 31 Juli gehouden boOfdbestuursvergadering besloten is zich van het bestaande comité van actie tegen de Tabakswet af te schei den. In beginsel is besloten een nieuw comité op te richten en een flinke de monstratieve actie tegen de Tabakswet te gaan voeren. Dei loojsien vayt hst spoorwegpersoneel. De R. Kath. Bonld van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphael" en de Prot. Chr. Bond van spoor- en tram wegpersoneel hebben zich tot den mi nisterraad gewend om intrekking van de (loonsverlaging voor het personeel 'der centrale werkplaatsen en behande ling van het werkplaatspersoneel op gelijken voet met 'het overige spoor wegpersoneel. In het adres wordt er op gewezen, dat het verband' tussehen de loonrege ling van het spoorwegpersoneel en die van ihet rijkspersoneel noch door de directie der spoorwegen, noch door de regeering wordt ontkend. Het wordt daarom niet juist geacht een deel van het spoorwegpersoneel ongunstiger te behandelen' dan het overige deel en dan het rijkspersoneel. Van dit adres werd afschrift gezon den aan de directie der N. S. met ver zoek de in het adres vervatte aange legenheid een punt van' bespreking te Uoe-n uitmaken zoo mogelijk op een speciaal daarvoor te 'beleggen bijeen komst van de directie der Nederiand- sclie Spoorwegen met vertegenwoordi gers van bonden, waarin werkplaats- personeel is georganiseerd'. De NedérlandsCïie vloot. Gedurende de maand Juni zijn aan de Nederfand'sohe vloot toegevoegd' de stoomschepen „Ahvaki" (7800 br. tons), „Midsland" (1723), „Peursum" (3234), „Tjikandi" (13748) en „Tyne" (2485), benevens de motorschoeners „Baldur" (233) en „Maria" (303). Afgevoerd zijn de stoomschepen „Al- wina", „Mars", „Nederland" en „Poort vliet" en de motorschoener „Frieda". Het stoomschip „Scheldestroom" (2084 br. tons) is herdoopt in „Hei-ka" en de koftjalk „Zeenymph" (179) in „Jantje Harmiena". Het Nedérl. Ind'. stoomschip „Trigo- nia" (1055 netto tons), te Batavia thuisbehoorende, is verkocht aan de Anglo Saxon Petroleum Co. te Londen. UW GIFT VOOR RUSLAND, WAT DEED MEN ER MEE I. In opdracht van het Nederiandsch .Nansen Comité ben ik 13 April naar ■Rusland, vertrokken om na mijn thuis komst iiit Nederland in staat te zijn, ons volk in ite lichten omtrent de wijze, iwaaröp het tot nu toe: aan de Nansen- organisatie gegeven geld daarginds wordt besteed. Ik heb die taak met .blijdschap aanvaard, omdat mijn reis ■mij ijl- staat zou stellen, kennis te ma ken met een prachtig werk. In he t va derland had ik van nabij gezien, met hoeveel opoffering en liefde er vaak ge geven werd voor de hongerenden daar ginds en had ik ook opgemerkt, met hoeveel vertrouwan gegeven werd. Weinigen immer;- Weten nauwkeurig, hoe de distributie ,7er Hollan'dsche le vensmiddelen in Rusland geregeld is. •Het Nansen Comité m'eent, dat Neder land ook recht heeft op een verant woording. Gelijk men weet. is dezen winter de heer Joh. Luger ir, Rusland geweest om namens het Nansen Comité de dis tributie te regelen. Nadat hij kennis genomen- had van de toestanden in en om Samara en; Buzuluk, trof hij een overeenkomst met 'het Zweedsche ■Roode Kruis, dat (te Samara, en met de Quaker-organisatie, die te Buzuluk werkt, dat Holland zijn zendingen aan beide vbor de helft zou afstaan. Im mers het bleek niet mogelijk, 'dat Hol land alle kosten' op zich zou inemen, die verbonden zouden zijn ,aan het maken van een geheel eigen organisatie. Ten zuiden van Samara er. ten westen van Buzuluk ligt nu dus een gebied, dat uitsluitend met Hoiiands'che producten wordt gevoed. Die „Hollan'dsche dorpen" had ik dus te bezoeken. En ter vergelijking heb ik bovendien gaarne gebruik gemaakt van de -gelegenheid ook kennis te maken met hei werk, dat het Zweedsche Roo de Kruis rondom Samara met eigen levensmiddelen doet, met het kleine Tsjecho-Slowakische gebied, met het werk van de internationale Nansen- organisatie, die te Gcnève haar hoofd kwartier heeft, en- met het grootsche werk d-at de Quakers in het district -Buzuluk volbrengen. De heer Mulder, die voor den „bond van cotnifé's voor hn.ïgcrend Rusland" de „Gouwe'stro'o-m" naar Rusland be geleidde, kon door de lading van die boot niet minder dan 30.000 menschen meer dan tot nu toe gedurende 4 maan den voeden; daarvoor had-hij een tocht te maken naar nieuwe streken, waar de 'hulpactie nog niet was doorgedrongen en gaarne nam ik dan ook toen ik hem te Samara ontmoette, zijn uitnoodiging aa om hem te vergezellen, omdat ik zoodoende kwam in streken, -die nog met recht „stervend" mogen- worden genoemd. Wegens hun afgelegenheid van -spoor- en hoofdwegen is het zeer moeilijk veel dorpen te bereiken en- zijn d'e bewoners door gebrek aan trekdie ren niet in .staat een, karavaan samen te stellen om de .producten te halen. Het lig't niet in de bedoeling van deze artikelen-, de lezers nogmaals door schrikaanjagende beelden van de ellende, die ginds nog steeds in de helft van het geheele hongergebied heerscht te bewegen tot imededoogen. Het zij thans genoeg, te zeggen, dat wat ik voor enkele weken gezien heb, en wat tien millioen menschen nu op dit oogenblik lijden, mij nu nog vervolgt als een vreeselijke droom. In het gouvernement Samara werken op dit oogenblik ongeveer 35 Zweden, dames en iheeren van het Roo,de Kruis. D'e Zweïdsc'he re-geerimg heeft ander half millioen kronen gevoteerd- en in het begin van den laatsten winter is de rijksexped'itie haar werk begonnen. Thans, na een half jaar van ijverig werken kan men zeggen, dat daar, waar zij, hetzij met eigen, hetzij met onze producten werken, -practisch niet meer gehongerd .wordt. Het is er een altijd wisselend gezel schap, daar in het prettige home van de Zweden. Behalve de chef der expe ditie en mevrouw, Ginzlburg, die als een moeder voor de- huishouding zorgt, en enkele officieren die met het transport en het toezicht op de magazijnen belast zijn, zitten de meesten als deiegaat op 't landi in een dorp, te ml,d)den der Rus sische -bevolking om de voedseldistri- ibustrle te .organiseeren- en te contro- 'leerem Dat is het eenige, maar -dan ook afdoende middel om diefstallen te Voorkom'en eigen menschen aan het hoofd,. Natuurlijk doen ze niet alles al leen. In de eeTste .plaats besturen ze de geheele organisatie in een dorp met twee Russen, een aangewezen door het volk en een -benoemd door de sovjet- overheid in, het dorp. Die twee contro leeren elkaar, want Ze vertrouwen elkaar maar weinig, en is de deiegaat controleur over allebei. En dit bestuur kiest met zorg het verdere personeel ■voor de keuken- en de bakkerij. De Zweden hebben niet het gemak kelijkste -uit de veJe systemen van- voedselvoorziening gekozen, -maar wel is hun manier van weiken ongeveer ideaal. Er wor'dt d'o'or den dokter, die te Samara aan de- expeditie is toe,gevoegd nauwkeurig uitgerekend, hoeveel calo rieën- een volwassene en- een kind, noo- d'ig hebben, en want dat is dikwijls helaas ook noodzakelijk hoeveel ca lorieën ieder uit de aanwezige voorra den krijgen kan. En dan .wordt een rantsoen .samengesteld, gewoonlijk be staande uit poind brood: (men be denke, dat de Rus vroeger leefde van bijina 2 pond) en 1 liter soep. De Hol- landitiChe soep ,is in het geheele gou vernement Samara beroemd. Ze be staat gewon'lijk uit soeptabLette-n, zou te en -witte boonen, bouillonblokjes, wat rijst .en een beetje margarine. Het recept wisselt natuurlijk met de be schikbare 'materialen. Dat is nu z!oo .mooi van -het Zweed sche systeem .mengeeft de menschen niet de ruwe .producten, maar s o e p >en b r o o -d. Bn wel iederen- dag een rantsoen. Gewoonlijk komen de vrou wen het voedsel -halen voor hun gezin. Ze zijn in het bezit van een- houten kaart, waarop hun naam, nummer en ■het aantal leden van het gezin staan geschreven-. Ze .passeeren nu in de keuken eerst een controleur die noteert, dat ze geweest zijn, en ontvangen daarna het toroöd en de soep. In den- .zomer kan- men dit voedsel echter -niet streng volhouden, want veel mannen en vrouwen gaan nu op het land werken- en blij/ven' dan om den grooten- afteta-nd een geheele week bui ten. Aan -deze menbchien moe,ten dus 'ruwe .producten voor een- week worden .uitgereikt. Sommige organisaties zijn- voor de (moeilijkheden gezwicht, .want de admi nistratie wordt er natuurlijk niet ge makkelijker op. Bovendien vergen keu kens en -bakkerijen veel personeel. Maar de menschen, die voor acht of Veertien dagen de niet bereide produc ten in eens ontvangen, eten hun voor raad vaak in enkele dagen op of ze vermengen het goede voedsel met on kruid om het kwantum te veigrooten. Bijna in elk grooter dorp -hebben de tatp-o-rganisaties zieken- en weeshui- ben gesticht, waar ,de producten als cacao, vlees-chextract, meelbloem, sui ker enz. prachtig te pas komen. Maar ook -hier -worden deze zaken, alleen verstrekt aan ernstige en zwakke pa tiënten. Want de -meeste kwalen zijn- alleen het gevolg van den honger en ihet eenige geneesmiddel is brood, altijd 'weer'br'ood'. In ziekenhuizen vindt men bij elk bed een glas water en een stuk izwart brood en niets anders. o Ziedaar dus in het kort de weg, dien on,ze HoflandSche levensmiddelen door- loopen. De boot wordt door een Hol lander begeleid' tot Riga of Petrograd, dezelfde persoon is daar aanwezig bij -de verlading in de wagons is alles geladen en is -hij verzekerd, dat de treinen, zij -het .ook langzaam, zullen 'vertrekken, dan gaat hij vooru.it om in (het hon'gergeibied de distributie voor 'te bereiden. Onder bewaking van 'sovjet-troepen ('de sovjet stelt zich verantwoordelijk voor onize goederen tijdens het transport en vergoedt ons, twat er verforen .mocht gaan) komen de wagons'te Moskou. Daar is de trans- port-afdeeling van het Internationa! ■Russian Relief Committee op de hoogte van de bestemming, die de Nederlan ders er a-an geven. Deze transport- afdeelin'g zorgt .dus £oo nood'ig voor de «verlading en voor de formatie van de nieuwe treinen maar Samara en Buzu luk. Qp en -biji d-e stations hebben wij de beschikking over groo'te magazij nen, waar alfes wordt gedeponeerd. ■De Zwede-n- -hebben bovendien een (groote opslagplaats te Iw-asjnko, een 'station, een- twintigtal kilometers zuid westelijk van Samara gelegen. De be woners van de dorpen, die d'oor o-ns •gevoed zullen worden-, hebben de ver plichting, niet alleen-volgens on'ze aan wijzing de keukens en bakkerijen en (voorraadschuren in te richten, maar ook niet eigen' krachten een karavaan ■samen te stellen 'om de producten uit ihet hoofdmagazijn naar hun- dorp te .vervoeren. Dat laatste is, v-ooral wan neer een dorp voor het eerst in be scherming 'tegen den honger wordt ge nomen, dikwijls bezwaarlijk. Men heeft goo weinig trekdieren En dan- moeten onze vrachtauto's wel eens bijsprin gen. Maar zoo- spoedig .mogelijk wordt het vervoer naar de dorpen aan de imönschen zélf opgedragen. Voor de -dieren wordt 'haver uitgedeeld, en allen die .mee-werken in de organisatie der hiulpverfeenieg wor'den beloond met 'n extra d-agrantsoen. Of er bij al Uil vervoer o'ok produc ten verloren gaan Slechts 'zeer wei nig. Men mag van de sovjet-regeering zeggen wat -men Wil, dit is zeker, dat ze de pogingen om. diefstal tegen te gaan, met aie macht steunt. In den tijd, Ida-t ik te Samara vertoefde, werd een man, 'die betrapt was bij het stelen van een zak meel, uit een dorp in het Zuiden inaar Samara opgezonden en tot een 'gevangenisstraf van drie jaar ver oordeeld. Bovendien zijn de Zweden zelf strenge rechtens. Het 'is eenige ma len voorgekomen^ dat in een dorp kleine hoeveelheden levensmiddelen zoek raakten. In zoo'n geval wordt de geheele voedseldistributie eenvoudig een week of veertien dagen stopgezet, en heusch, dan- is 'de dief gauw gevon den -en ook zonder rechtspraak loopt 'hij zijn straf niet mis. Mijn vaste overtuiging, opgedaan in een maand awervens door het honger gebied, i!s deze Elk pond brood, elke liter soep, be- rjeSd uit Hollpfids-ehte; producten, komt teifedht in de, maag van een zieügen stakker, die zojnkler onze hulp zou ver hongeren. VAN ZUILEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Kerken. Tweetal te Axel ds. N. G. Kersies te Wezep en ds. E. C. van ■der Laan te Lolium. Ds. N. A. de Gaay Fortman, pre dikant bij de Ger. kerk te Amsterdam, heeft tegen 1 October a.s. emeritaat aangevraagd. Voor de akte Engelsch lager on derwijs is geslaagd de heer W. van Veen te Vlaardingen, vroeger te Sou- bung. MARINE EN LEGER. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der zeemacht met 15 Augus tus sergeant-machinedrijver A. Luo- sen van de „Van Speyck" naar den on derzeedienst te Willemsoord idem F. Evers va-n het wachtschip te Willems oord; maar de „Tromp" met 30 Augus tus sergeant-majoor der mariniers H. L. Koning van de „Zeeland" naar her Kon. Instituut idem J. C. Deurioo van de kazerne te Rotterdam naar de „Zee land" idem P. E. Everaard van het Kon. Instituut naar de marine-kazerne te Amsterdam sergeant der mariniers A. Zonnenberg van de marine-kazerne te Willemsoord'naar het Kon. Instituut; idem C. L. Hofland van het Kon. Insti tuut naar de marine-kazerne te Amster dam. Met den datum van indiensttreding van de „Tromp" sergeant-majoor der mariniers K. H. Eujem van de marine kazerne te Willemsoord naar de Hr. Ms. „Tromp" sergeant- der mariniers H Kamphorst van de marine-kazerne te Rotterdam naar de „Tromp". De minister van marine a.i. brengt ter kennis van belanghebbende, dat de inagenoemd.e jongelingen, in alphabeti- sche volgorde gerangschikt, in aanmer- kin'g komen vobr een plaatsing bij de lAdspiranlenschoo! der marine te Dor drecht lo. als adspirant-adelborst voor den zeedienst J. A. M. van der Brugh, A. H. Deketh, G. B. Fortuyn, L. Guiot, iW. van- Haatten, F. -D. Hartman, R. Hofstira, W. P. J. A. van Roijen, M G. Smaft, K. G. Tiel 2oo. als adspiTarft-machinistH. J ■Erkelens, A. Everaars, G. A. W. Grim berg (voorwaardelijk), J. Langerveld, <P. A. Riedel, J. E. R. Ros (voorwaarde lijk), M. A. Weiter 3o. als adspirant-adminisltrateur S. 'Groot, H. C. van 't Hof, H. A. Keyser. De officier-machinist 2e klasse A. S. Faber wordt met 11 dezer tijdelijk ge plaatst {e Amsterdam bij den afbouw •van Hr. Ms. „Pelikaan". Met 21 dezer wordt 'de aldaar geplaatste officier- machinist 2e klasse W. Polderman ge steld ter beschikking. Op 30 Juli zijn per stoomschip „Von del" uit Oost-indië in Nederland terug gekeerd korooraal-kok D. J. Brinxma; matroos 3e klasse M. Verhagen. Met liet stoomschip „Rindjani" zijn uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd sergeant-kok J. Arts korpo- raal-torpedbmaker G. A. van Westerop; korporaal-seiner C. W. Dobbinga korporaal-stoker J. Vlaming schoen maker R. de Jong matroos ie klasse P. A. Bonneveld stoker le klasse L. Pols marinier le klasse J. H. Dies- veld. De minister en „Ons Belang". In een vergadering 'der afdeeling van de onderofficierenvereeniging „Onte Belang" te Nijmegen op 14 Juli gehouden, werd een motie aangeno men waarin de vergadering haar groo te teleurstelling uitspreekt over 'het ge ringe succes der gehouden audiëntie van 14 Juin-i jl., waardoor de onrust in de gezinnen der onderofficieren tot het uiterste is opgevoerd, en met klem en met kracht protesteert tegen bovenge noemde harideliingen van Zijne Excel lentie 'den minister van oorlog, waar dóór wettige of anders toch zeer sterke moreele banden worden verbroken en- eenmaal verkregen rechten worden vernietigd. Voorts sprak de motie over de sa-larisvermindering ais „een schreeuwend onrecht". Op 2 dezer heeft nu de garnizoens commandant den voorzitter der afdee ling Nijmegen gestraft met vier dagen Kamerarrest, aldus meldt „de Tel." De „Strafreden" luidde „Als leider (voorzitter) van de af-

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1