ifelwijn t den ontlos. WOENSDAG 2 AUGUSTUS gemeentebestuur binnenland"""" lAPEN VAS106!" biedingen tanvragen. Dame bode Meisjes elsje art PEUaiETON Voos* eer en recht Stads* en Provincienieuws cv. peterselie 2 a juguiken 76 a 90 per IERSEN. 1 I Augstus, des na- pici-eel) persen, 'rkoopen. 2.59 Berlijn Londen ƒ0.40— §20.021/2—f 2oT%'/2 -32Zi Weenen bier. I; Ponden 11.47— T-41ƒ0.45 Belgi- J—ƒ20.15; Fransche 15; Kronen (afgest.) !ICHT. Ind 766.8 te Biarritz Ind 751.8 te Röst. pvond van 2 Aug. lind uit Westelijke fer bewolkt. Weinig Temperatuur. VLISSINGEN. v.m. 9.40 110.58 n.m. 10.12 11.32 /oor slechts per flesch 'ALITEIT VGEN. Ipelstraat 11. Zn., pellamypark 41. kanaalstraat 96. Juskenstraat 70. Jalstraat 104, Jarder Oost Souburg. |w. v. m. 200 "3SCHAAL te lulden, pobstraat 30. Boekhouder ten tijd produc er het bijhouden |r boekhouding. V. J., bureau i/oor spoedige Iccurate I administratie, lelszaak. Salaris jaar. geschreven en fen met uitvoe- onder motto bur. „VI. Crt." jlnette tóhuisstraat 58. Stoomwas- ig", Singel 1. ig mogelijk een ij. STEKETEE,. b. - Rotterdam jen plaatsen. PASSAGIERS- EN VEE V. Huid Y.m. mi 8 8 7. Roti. ï.0. uur bekomen Uransp. en Ezp. G. VOS, Td. HOORN, Tel. 153. RHODT, Tel. 282. TINHEK, Tel. 101 «s fflo ISO VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere re«el meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 5 regds 65 centiedere regel meer 13 cent, bij con* r.te betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. VERKEER. Burg. en Weth. van Vlissingen noodigen, j; in liet belang van een regelmatig en orde- lijk verkeer op den openbaren weg, de in- 1 gezetenen uit, oni zooveel mogelijk de rech- terzijde van de straat te houden en op de Itrottoirs te loopen, zoodat de rijwegen uit- M sluitend voor het verkeer met rij- en voer- I jj tuigen kunnen worden gebezigd. Vlissingen, 25 Juli 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Koningin-Moeder op rfeïs. De Koningin-Moeder gaat ,de vo'lgen- de week van 'het Loo naar Aroisen, om -D haar broeder, vorst Waldeck Pyrmont te bezoeken. Met den verjaardag van H de Koningin keert ;zij op Het Loo terug, I met 'het voornemen, daarna nog eeni- 4 ge.n tijd naar het buitenland te igaan en tegen' half October in de res'dentie terug te komen. De Grondwetsherziening. De Staten-Generaal moeten nu de Grondwetsherziening in tweede lezing behandelen. De antli-revolutionairen hebben van den aanvang af bezwaar gehad tegen de vetihooging van de schadeloosstel ling voor de leden van de Tweede Ka mer tot ƒ5000 per jaar. Hun amende ment, om te dien opzichte de Grondwet j onveranderd te handhaven, wend echter verworpen, ofschoon er ook in de krin gen der ehristelijk-lhistorischen wel wat voor werd gevoeld. Toen die Eerste Kamer de wijzigin gen van 't dende hoofdstuk der Grond wet had verworpen, in hoofdzaak om redenen buiten de verhooging van de schadeloosstelling der Kamerleden om, en de regeering met nieuwe voorstel len bij de Tweede Kamer kwam, is daar (het gewijzigde derde hoofdstuk onaan nemelijk verklaard door de anti-revo- lutionnairen en eenige andere leden van rechts, alsmede door de vrijz.-de- tnocraten, de communisten en den heer Kolthek. Men verwacht nu in parlementaire kringen, aldus lezen wij in „de Tel.", dat hoofdstuk III wederom gevaar zal loopen. Onder den algemeenen drang naar bezuiniging, die zich reeds uit in voorstellen tot verslechtering van de Lager Onderwijswet, en die, naar van verschillende zijden wordt vernomen ook 'zal leiden tot voorstellen om de ambtenaarssalarissen te verlagen, vin den tal van Kamerleden vooral in anti-revolutionaire en christelijk-histo- rische kringen het onverantwoorde- Roman van O. ELSTER. 15) Daar sliep Erika of neen, daar zat <ze misschien weer voor het raam en luisterde in den helderen nacht, of zij niet de teedere klaagliederen van een viool hoorde. Fritz had wei opgemerkt, waarom Stanislaus soms den halven nacht speelde. Eerst ha'd hij er om ,ge- llachen als oim- een dwaas idee, maar tater was het hem tochopgevallen, dat die vioolmuziek op een bepaald uur ■zich deed 'hooien zij.n jaloersch'heid 'maakte hem wantrouwend; hij ging 'eens op den loer liggen en hij ontdekte, ■wat allen anderen een geheim was, deze nachtelijke samenspraak door ■middel der tonen eener viool. Dat had hem nog treuriger gestemd en zijn besluit doen rijpen het 's'lot 'Hamlbach te verlaten. En nu was het zoover, morgen zou hij heengaan vöor altijd. Het beslis sende woord was gesproken hij kon niet meer terug. Het was echter het beste zoo en toch sloop een diepe, h-opel-ooze smart zijn hart binnen. Het was hem, alsof hij thans afscheid nam van zijn blijde jeugld. Wanneer hij Erika slechts nog een maal kon zien en spreken Morgen zou hij haar misschien nog zien, als hij afscheid nam. Dan waren echter haar ouders, zeker haar m'oeder er bij en zou lijk, dat de Kamerleden bun eigen inko men met 40 per week gaan veiihoogen. Als nu, zij het dan ook om andere re denen, de vrijzinnig^democraten en communisten de oppositie tegen hoofd stuk 111 komen versterken, zooals dat foii vorige stemmingen is gebeurd, dan is het tamelijk zeker, dat er geen meer derheid van 2/3 voor genoemd hoofd stuk is te vinden. Vandaar dat er reke ning wordt gehouden met de verwer ping. Georganiseerd overleg rijkspersoneel. In de laatstgehouden vergadering van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken, werd voorlezing (gedaan van een schrij ven van de.n minister van binnerilan'd- sche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, bevattende de me- dedeeling, dat de regeering besloten is inlet over te gaan tot het nemen van ■maatregelen tot opheffing van nadee- l'en door ambtenaren tijdens de mobili satie ondervonden. Ln behandeling werd genomen een ontwerp-regeiing omtrent 'het verleenen van het gewoon of jaarlijksch verlof van het rijkspersoneel, beoogende eenige uniformiteit te (brengen in de bij de verschillende departementen be staande bepalingen. Na breedvoerige bespreking werden de regelen vastgesteld, welke als advies aan de regeering zullen worden aange boden. Voorts werden adviezen vastgesteld omtrent de saiarisregeling van den di recteur der rij'ksnormaalschool voor teekemonderwijzers te Amsterdam en van de onderwijzers werkzaam op scholen voor slechthoorenden en voor ziekelijke en mismaakte kinderen Van de regeering was ontvangen een ontwerpbesluit tot reorganisatie van 't georganiseerde overleg, wel'k besluit alhoewel niet voldoende aan alle wen- schen van de commissie, thans geen aanleiding meer gaf tot bijzondere op merkingen de wenschi werd geuit dat de reglementen van de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken met dit besluit in overeenstemming zouden worden ge bracht. Ten aanzien van een ontwerp-besluit tot instelling van een commissie voor georganiseerd overleg voor het burger personeel (bij het departement van ma rine, werd besloten te adviseeren, dit besluit te wijzigen overeenkomstig de nieuwe regeling van het georganiseerd ovenleg, terwijl de vraag werd opge worpen de beide bestaande commissies, die voor hef loodswezen en de beton- nlng en verlichting, tot één samen te voegen. De commissie besloot aan de regee ring te vragen, welke motieven de re geering bij de vaststelling van het nieuwe artikel 40 van het 'bezoldigings besluit geleid hebben, om af te wijken van het advies der centrale commissie. Besloten werd zich te wenden tot den minister van landbouw, .nijverheid en handel met het verzoek om de voor dat departement vastgestelde ziekterege ling voorioopig.niet in te voeren tot een algemeene regeling zal zijn tot stand gekomen. De Nieuwe Kartholjeke Partij. In „de Tijd" heeft prof. mr. Taverne een artikel over bovengenoemde partij (geschreven, waaraan het volgende is ontleend De Nieuwe Katholieke Partij zou ik 'slechte een koel „vaarwel" worden ■gesproken Erika zou (hem vluchtig de hand drukken en dan was alles ■voorbij, Geem innig, vriendelijk woord, geen liefdevolle, innige blik zou hem mede worden gegeven. De schaduwen van 'het park omga ven hem. De weg dien hij verder vol gen moest, om thuis te komen; voerde ■zijwaarts langs het slot, maar Fritz kon niet (nalaten, 'den hoofdweg in te Slaan, id-ie recht op het kasteel toeliep, ■om nog één blik te werpen op het huis, waar Erika droomde Ach, van hem droomde zij zeker niet. Haar droomen vulden de zachte viool muziek en de vleiende woorden, waar mee Stanislaus haar hart had verdoofd en omstrikt, zoodat zij, meende hem lief te hebben, terwijl zij den vroegeren vriend, met wien- zij zulke vroolijke uren had doorgebracht, had vergeten. Het slot lag in diepe rust. Geen venster was verlicht, alleen in de aan de veranda .grenzende eetkamer brand de een flauw schijnsel, dat een mat licht door de ruiten wierp. De deur ■naar de veranda stond open. Was het niet opvallend, dat deze deur open stond Hoe gemakkelijk kon iemanld daar door het slot binnensluipen. Was het onvoorzichtigheid, vergeetachtigheid van een der bedienden ofwas het opzet Fritz schrikte terug voor de gedachte die door zijn brein schoot. Neen, zoo ver kon Erika zich niet vergeten, Sta nislaus een nachtelijk rendez-vous toe gaarne willen laten bestaan en verder organiseeren, met volie toestemming imimers van 't Doorluchtig Episcopaat, en dan zou mijn wensch zijn 1. dat de Nieuwe Katholieke Partij in de komende regeeringsperiode, alle ingediende wetsontwerpen, die daar voor in aanmerking komen, in ernstige studie neemt, om te onderzoeken, welke maatschappelijke en economische ge volgen deze hebben 2. dat na deze studie een gedocumen teerd advies wordt uitgebracht, dat in de couranten gepubliceerd wordt öf zoo noodig geadresseerd wordt tot de Kamers, of de ministers of de R. Kath. Kamerfractie of andere fracties. Op deze wijze kan de Nieuwe Ka tholieke Partij waaronder dan ook zeker de zeer vele z,g. Cranenburgher? gerekend moeten worden nuttig werk verrichten tot heil van Kerk en Staat. Wij zullen daln eerst het resultaat van dien arbeid moeten afwachten, voordat een besluit genomen kan worden in verband met de volgende verkiezingen. Wij verheugen ons in de verkregen rechtsche meerderheid', nraar zullen te vens trachten te zorgen, dat geen wet ten door deze groote meerderheid worden doorgedreven die verderfelijk geacht moeten worden voor tal van Ne derlanders, die evenveel recht hebben om voor hun materieele belangen te zorgen ais de volgelingen van prof. Veraart c.s. Socialistische Partij. De S. P. (partij Kolihek) hield Za terdag en Zondag een huishoudelijk congres te Amsterdam. Dit congres was bijeengeroepen ter bespreking van den uitslag der Kamer verkiezing, waarbij de Kamerzetel der partij verloren ging en in verband daar mede de algemeene toestand: der partij onder 't oog moest worden gezien. Op grond van de behaalde stemmen in alle deelen van het land; werd gecon stateerd, dat in de meeste provincies vooruitgang van den invloed der partij was gebleken. De oorzaken van achter uitgang in enkele andere provincies werden nagegaan- De S. P. zal haar actie krachtig voortzetten en met de er varingen van de verkiezingsactie haar voordeel doen. Er werden maatregelen genomen om de verkiezingsschuld zoo spoedig mo gelijk te delgen, teneinde aan de ge meenteraadsverkiezingen en de Staten verkiezingen van het volgend jaar weer krachtig te kunnen deelnemen. Waarschijnlijk zal tegen het najaar opnieuw een congres worden gehouden tot bespreking van het geimeentepro- gram. Ned. Brand van gepensibnne'erden. Zaterdag zal in het hotel „Noord- Brabant" te Utrecht de vijfde algemee ne vergadering van bovengenoemden bond worden gehouden. In deze verga dering zal o.m. worden behandeld een voorstel tot oprichting van een onder steuningsfonds en een tweede-voorstel om te werken met steunbons. Voor de verkiezing van bestuurslid ■is o.a. candid'aat gesteld de heer P. Verheul alhier. Daling der ruïidveeprijzen. I'n de omgeving van Zevenaar en trouwens zeer sterk ook in den achter hoek zijn de boeren druk doen'de, om te staan. Met geweld onderdrukte hij deze verdenking en was vertoornd op zich zelf, dat hij slechts een erake'1 oogenblik deze gedachte had kunnen voeden. Hij stond iin de schaduw der hooge boo-men en zag n'aar het flauwe licht schijnsel, toen zich iets op Ide veranda bewoog, de 'schadiuiw van een slanke vrouwengestalte gleed snel over de veranda era verdween in de duisternis. Een knorrend, brommend geluid Dat moest Bella zijn, Erika's bond, die een Vreemdeling in den donkeren tuin rook. Fritz stond bewegingloos. Een ijzige rilling voer door zijn leden. Zijn ver denking was dus toch gerechtvaardigd geweest en Erika was diwaas genoeg haar eer en goeden naam aan dezen man prijs te geven, waarvan Fritz wist, hoe weinig hij het vertrouwen van een onschuldig meisje verdiende. De toorn maakte zich van hem mees ter en snel besloten deed hij eenige passein naar voren; om Erika te waar schuwen, om haar heur dwaze handel wijze te verwijtenOp hetzelfde oogenblik snelde de honld, iuid blaf fend, de veranda af en op hem toe. Stil, Bella, zeide Fritz. Ik ben het ken je mij niet meer Het toornige geblaf van den hond ging in een vroo'lijk gegrom over, toen hij Fritz herkende. Hij liep naar de veranda terug, alsof hij zijn meesteres wilde haleln. Eri'ka stond thans in den lichtschijn der lamp, zij scheen te aarzelen, zij was onzeker, of zij blijven of in huis INGEZONDEN MEDEDEELINGEN hun weidevee af te slachten. Menig tiorpsslager zag daardoor zijn debiet sterk verminderen. De concurrentie heeft de vleescbprij,zen zeer gedrukt en een belangrijke prijsdaling van rund- vleeschi kan men daardoor tegemoet zien. Hamburg, Antwferpen en Rotterdam. In de haven van Hamlbnrg zijn in de maand Juli binnengekomen 793 sche pen, metende 1.065.329 ton, tegen 809 schepen, metende 887.588 ton in Juli 1921, zijnde een vermindering met 16 schepen en een vermeerdering met 177.741 ton-. Vanaf 1 Januari zijn te Hamburg binnengekomen 6059 schepen metende 7.268.255 toni, tegen 4456 schepen met 4.758.827 ton in de eerste 7 maanden van 1921. Er is dus een vermeerdering van 603 schepen ein een vermeerdering van 2.509-428 ton. Gedurende de maand Juli werd de haven van Antwerpen bezocht door 653 schepen, metende te samen 1.192.122 ton. Daaronder zijn begrepen 12 zeil schepen, metende 2257 ton en 641 stoomschepen, metende 1.189.885 ton. Er is dus een vermindering van 39 schepen en een vermeerdering van 101.054 ton. Sedert 1 Januari zijn in de haven van Antwerpen aangekomen 4616 schepen met 8.244.232 ton, tegen 4739 schepen met 7.440.733 ton in de eerste 7 maan den van 1921. Er is dus een verminde ring van 122 schepen en een vermeer dering van 803.499 ton. Zooals wij gisteren- reeds gemeld hebben bedraagt de vermeerdering voor Rotterdam in- de eerste 7 maan den van dit jaar 480 schepen en 1.015.351 ton. Zooals -men weet moet nen de cijfers voor de havenlbewe-ging te Antwerpen wat de tonnenniaat betreft met 15 verminderein-, om ze met die van Rot terdam en Hamburg gelijk te maken. Het weer in Juli- Het voorioopig overzicht van het weer over 'de maand Juni van het Kon. Ned. Met. Instituut luidt Gemiddeld over de geheele maand zou teruggaan. Eindelijk vroeg ze zacht Wie is daar in den tuin Fritz kwam te voorschijn. Ik ben het, freule Fritz Born... Een uitroep van verrassing ontsnapte Erika's lippen. U, -meneer Bom Maar wat doet u h'ier zoo -laat Dat zou ik u eerder mogen vra gen, freule, antwoordde hij op hooge-n too,n. Mij Maar dat is toch geheel natuurlijk ik kon nog niet slapen en wilde nog wat van den heerlijken nacht genieten. U -kon niet slapen zeker ont brak u het heerlijke vioolspel... Erika kromp ineen. De duisternis van den nacht verborg haar hevig kleuren. Wat wilt u daarmee zeggen vroeg zij angstig en verlegen. Houdit u maar niet van den dom me, freule, ging hij ruw voort, ik weef allles, em wat ik niet weet, is makkelijk te raden. Ik weet, dat u 's avonds ge regeld voor het open raam van uw ka mer naar het vioolspel van Prokowski luistertik weet, dat u een maar al te gewillig oor leent aan zijn vleierijen, ik weet dat u onze vroegere vriendschap vergeten izijt, dat u mij veracht, dat u dezen „meneer" Prokowski, dien u eens spottend den „knappen Stanislaus" noemdet, dat u dezen thans lief hebt, dat u;b.ier gekomen toe-nlt* om Stanislaus te sprekenj en zeer ontnuchterd waart, mij in plaats van hem te treffen. Dat alles weet ik, freule Eriika, u -kunt voor mij niets geheim houden. Toornig had hij deze woorden uitge- Kindteren lijden al te vaak aan huidaandoeningen alls uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Fosters' Zalf. prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. was de dagelijksc'he nachttemperatuur 2 gr. boven normaal. De regenval was ■in het algemeen grooter in het N. O. zelfs belangrijk er -boven, tegen Lim burg er beneden. De Bilt had 155 uur zonneschijn tegen 175 normaal in Juli. VLISSINGEN, 2 AUGUSTUS. Een nieuwe R. H. B. S. Burg. en Wefh. dezer gemeente heb ben van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen- een schrij ven ontvangen, waarin de minister me dedeelt dat hij zich, behoudens een wijziging van ondergeschikt belang, heeft vereenigd met het door den rijksbouwmeester voor de onderwijs gebouwen opgemaakte ontwerp voor don bouw van een nieuwe Rijks Hoo- gere Burgerschool in onze gemeente. De minister geeft thans opdracht tot het ten spoedigste doen- uitschrijven van de aanbesteding. De stappen door het gemeentebe stuur -en vooral door den burgemeester persoon-lijk, te 's-Gravenhage gedaan, ten- einde den bouw van een nieuwe R. H. B. S. te bespoedigen, hebben dus het gewenschte succes gehad. Men is te 's-Gravenhage dus ook overtuigd dat de bou-w van een- nieuwe R. H. B. S. beslist noodzakelijk is, want met het oog op de dringend noodzake lijke bezuiniging op de staatsuitgaven, wordt van rijkswege alleen overgegaan tot de uitvoering van beslist urgente werken. Begflaifenis C. A. KalbfleiBch. Bij de begrafenis van wijlen den heer C. A. Kalbfleisch 'heeft de heer J. F. Op d'e.n Z'ieike den overledene in het bijzon- stooften en was zoo dicht op haar toe getreden, dat zij verschrikt een pas te rugweek. Zij wist het eerste oogenblik iOO-k niet, wat zij antwoorden moest. Omwiaarheid was in izijn verwijten met ■waarheid vermengd, -doch het ware trof -haar zoo fel, dat ze bezinneloos voor hem stond. Meneer Born, ik verzoek u... kon zij slechts stamelen. Wees maar niet bang, sprak hij somber. Ik ziat u -niet verraden. Doch waarschuwen iwil ik u, freule Erika, want ui schenkt uw vertrouwen, uw vriendschap; uw liefde aan een on waardige. U bedoelt Stanislaus?... Ja, hem bedoel ik, freule. Ik heb lang -gezwegen, omdat ik te trotsch was te sprekein, omdat het met onze vriend schap toch gedaan was en u toch niet na-'ar me geluisterd zouidt hebben, maar nu kan ik niet langer zwijgen, het zou een onrecht zijn, -u niet te waarschuwen thans, nu u een stap hebt -gedaan, die ww eer, uw goeden naam in gevaar ibiren-gt Meneer Born riep Erika ontzet en toornig. Ja of houdt u het voor in over eenstemming met de eer van een jonge /dame, als zij naar een nachtelijk rendez vous in den tuin sluipt Dat zou ik gedaan hebben Heb ik u niet juist daarbij betrapt? Ik heb u toch verklaard, hoe ik hier komi? Hoe kan ik dat gelooven Sta nislaus Prokowski sluipt -daar buiten eveneens rond (Wondt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1